Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »
DİĞER BÖLÜMLER
YouTube Kanalımıza Abone Olun

2si1'de gündemi tartışmaya ve anlatmaya devam ediyoruz. Google'ın Stadia isimli yeni platformu ilk konumuz oluyor. Google'ın da streming işine girmesi ile PC ve Konsol devri biter mi sizce?

Yayın akışı:

00:48 5 maddede Google'ın yeni oyun servisi Stadia
05:27 Paramount, 120 FPS olarak yayınlayacağı yeni filmi için sinema salonlarının hazır olmasını istedi
13:00 Detroit: Become Human, Heavy Rain ve Beyond: Two Souls, Epic Games Store aracılığıyla PC için duyuruldu!
16:28 The Outer Worlds, PC için çıkış döneminde Epic Games Store ve Windows Store'a özel olacak
16:37 Control 27 Ağustos'ta çıkacak ve belirli bir süreliğine Epic Games Store'a özel kalacak
17:16 Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, Paradox Interactive tarafından duyuruldu
22:01 Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi diğer Nvidia ekran kartlarına da geliyor
29:51 Nvidia’nın yapay zekası basit çizimleri gerçek manzaralara çeviriyor
31:54 Call of Duty: Mobile, Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgeler için duyuruldu
33:57 Deus Ex, Edith Finch ve Vampyr, Xbox Game Pass sistemine geliyor
35:52 Avrupalıların dörtte biri, ülkeleri politikacılar yerine yapay zekalı robotların yönetmesini istiyor
40:36 Denuvo şimdi de hile yapanları engelleyecek
42:06 Intel de hile yapanların peşine düşüyor
44:29 Red Dead Redemption 2'nin grafikleri güncellemelerle düşürülüyor!
46:00 Valve, Steam Link Anywhere için yeni bilgiler paylaştı
46:41 E-sim teknolojisi sonunda Türkiye’de hizmete giriyor
51:11 Uygulama içi reklamlar manipüle edilerek, geliştirici ve kullanıcılar dolandırılıyor

BSC bolumsonucanavari Bolum Sonu Canavarı PC PS3 xbox 360 DS PSP Wii IPhone PS4
2si1 Özel | Editör, Meditör, Keditör 2si1 | Google Stadia özel bölüm
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

WITCHER

3.4.2019 22:03:26

0
Hız nedeniyle Türkiye'ye hizmet verse dahi sadece mobil olabileceği söyleniyor.

Noctivagant

3.4.2019 00:24:21

0
Ben bu sistemin gelmesini isterim ama bu sistem maalesef hayal olarak kalacaktır. Dediğim gibi donanım firmaları bizlere donanım satamayınca ne yapacaklar bir düşünün. Sadece bu sistemi kullanacak olan firmaya donanım üretip satacak halleri yok çünkü o işten para kazanamazlar. Firmalar donanım üretmezler oyun üreticileri grafik geliştirmeyi ve yeni grafik motoru ile oyunlar yapmayı bırakırlar Bu durumda mevcut grafik motorlarıyla oyunlar oynamaya devam ederiz. Bu sistemi Steam, sony ve pek çok firma denedi ama tutmadı. Bu sistemin yazmadığım pek çok sıkıntısı var. Mesela internetin olmadığı bir ortamda oyun oynamak istediğin zaman ne yapacaksın. Ayrıca abonelik ücreti çok yüksek olacaktır ve yine bu sistem parası olana yarayacaktır. Oyun oynayan insanların sayısı artacağına aksine daha da düşebilir. Mesela Türkiye de bariz şekilde düşecektir. Türkiye de ve bazı ülkelerde insanların oyun oynayamamasının tek sorunu donanımlar değil. Türkiye de yetişkinlerin çoğunun oyunlara bakış açısı malum ve insanların bir kısmı bu yüzden zar zor oyun alıp oynuyorlar veya korsana yöneliyorlar. Türkiye ve benzeri ülkelerde bu sistem çok müşteri bulamaz. Bu işten en fazla Amerika,Çin, Japonya, Kore ve İngiltere, Fransa, Almanya gibi gelişmiş Avrupa ülkeleri vatandaşları karlı çıkar. Ben sisteme karşı değilim. Gelsin isterim ama işin gerçeklerini de göz ardı edemem. Bu sistemin benzerini yıllar önce bir adamın kurduğu site gerçekleştirecekti ve duyduğum zaman çok sevinmiştim ama sistem başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Şimdi google bu sistem geliştirdi ve çıkarıyor ama google yapacak diye de başarılı olacağı garanti değil. Geliştirdikleri pek çok uygulamanın ve teknolojini büyük kısmı fiyasko ile sonuçlanmış durumda.

MonitörKertenkelesi

2.4.2019 14:58:24

0
Bu sistem oyuncuları bir çok dertten kurtaracaktır. Ve bana göre son derece basit ve kullanılabilir olacaktır. Panik yapmaya gerek yok artık yeni bir pazar ve yeni bir yol açılacaktır. Hatta daha çok oyuncunun çoğalmasına neden olacaktır bu sistem. Bu sistem en baştan şunları sağlayacaktır: 1- Devasa boyutlarda ve gittikçe büyüyen oyunlar için bir sürü Terabaytlarca HDD'lere gerek yok. 2- Güncellemeleri takip etmeye gerek yok. Gigabaytlarca güncellemeye, tekrar tekrar yamalar indirmeye gerek yok. 3- Sistem kurmaya, donanım çakışmalarına, konsol ve marka karmaşasına gerek yok. Bütün platform oyunlarını oynama imkanı yaratacak. 4- Her tür cihaz üzerinden her yerden oynamak mümkün. 5- 4 Yılda bir konsol, 3 yılda bir bilgisayar, her oyun için de 200+700 bin liralar harcamaya gerek yok. 6- Zengin oyuncu fakir oyuncu, sistemi olan olmayan ayrımı ortadan kalkacak. 7- Aldığın ama beğenmediğin veya oynamaya değer görmediğin oyunlar için masraf etmeye gerek yok. Sırf kafa dinlemek için günde 10 dakika oynamak veya bir oyunu denemek için bir sistem kurmaya veya pahalı oyunları almaya gerek kalmayacak. Bir zamanlar kasetler vardı MP3 geldi, sinema vardı Avi, MP4 geldi ve hatta her filmi kesintisiz internetten fullHD seyredebilirmek bile bir zamanlar hayal ve olamaz ve hatta imkansız denirken şimdi oyunların internetten oynanabilmesini yadsıyanların eski kafalı olduğunu düşünüyorum. Bazı DH editörlerinin videodaki gibi ısrarla bu konuya muhalif olmasını yadsımıyorum çünkü bu tür site ve programların sponsoru oyun bilgisayrcıları veya anakart pazarlamacıları olunca illa ki herkes ekmeğini düşünecektir. Ama oyuncuların mağduriyetinin de farkına varmak gerek, bu oyun fiyatları ve sistem fiyatları sadece zengine hitap ediyor artık. Hele ki ekonomik olarak sıkı zamanlar geçiren Türkiyede kat kat fazla bu.

Mion

31.3.2019 11:50:37

0
Locate game olayı battlenet te yıllardır var zaten.

Noctivagant

31.3.2019 01:05:43

0
Umarım bu sistem kalıcı olur ama uzun vadede çok zor. Oyunlar geliştikçe yani grafik kalitesi yükseldikçe daha kaliteli donanımlar isteyecek. Bizler donanım almayacağız belki ama google yeni oyunlar çıktıkça kendi bu sistemi devam ettire bilmek adına daha güçlü donanımlar almak zorunda kalacak. Temel sıkıntıda burada başlıyor. Ekran kartı üreticileri ve işletim sistemi üreticileri normal insanlara yani bizlere donanım satamayacağı için bir yerden sonra donanım üretmeyi bırakacaktır. O vakit ne olacak işte o büyük bir soru işareti. Google kendisi gerekli donanımları üretmeye başlarsa o sorun aşılabilir ama o vakitte bunun maliyetini çıkarması gerekecektir. Bu durumda aylık üyelik sistemi çokta ucuz olmayacaktır diye düşünüyorum. Google oyunları açacak donanımı her daim güçlü olmak zorunda. Bu arada bu sistemi maalesef biz Türklerin pek kullanabileceğini sanmıyorum çünkü internet altyapımız o kadar güçlü değil. Google da bunun farkında olacak ki bu sistemden şuan için Türkiye de yaşayanlar faydalanamayacak çünkü şuan için Türkiye de faaliyete girecek gözükmüyor

MonitörKertenkelesi

30.3.2019 23:30:25

0
Stadia sisteminin hala masal, fantezi ve imkansız diyen kıt kafalılara inanamıyorum. Öncelikle bu sistem zaten ilk değil. Bundan seneler önce Gaikai ve Onlive adı altında online oyun deneyimi serverler ile denendi ve bu şekilde oyun oynanabileceği kanıtlandı. Ama yolunacak oyuncu enayileri olduğu için konsol pazarı ve bilgisayar pazarı buna izin vermedi ve bu sistemleri Sony bir güzel satın alıp ortadan kaldırdı. Ama artık büyüyen oyun sektörü ile birlikte son derece devasa boyutlarda oyunlar ve bu oyunu oynatabilecek sistemlerin de devasa fiyatları ile birlikte bir oyuncunun verebileceği paralar devasa miktarlara yükseldi ve mutlu ve zengin bir azınlığın tekeline girdi oyun sektörü. Bu da oyun dünyasının geleceği için tehlike çanları demek. Google bu artık parasız kalan imkanları kısıtlananan oyuncuları kaçırmadan hızlıca hamlesini yapıyor. Böyle bir server olamaz diyen imkansız diyenler yıllar önce de bir cep telefonu üzerinden Full HD video ve fotoğraf çekmeye imkansız ve görüntülü konuşmaya asla gerçekleşemeyecek bir bilim kurgu fantezisi gözüyle baktığını belirtmekte fayda var. Ama şimdi 4K video çeken telefonlar, internet üzerinden görüntülü konuşulan telefonlar o kadar sıradan geliyor ki, bunun da bir mucize olduğu unutulmuş gibi. Sözün özü yıllar önce keşfedilen ama para babaları tarafından halı altına gizlenmiş bir sistemin artık ortaya çıkma zamanı geldi, çünkü bu artık bir ihtiyaç, istek ve talep, oyuncular için artık şart olan bir şey. Güle güle sonu gelmez oyun sistemleri, para yiyen oyun konsolları. Aylık belli bir ücret ile online her oyunu oyna. Müzik ve TV ve sinema ve hatta kitap sektöründe olan şeyin artık oyun sektörüne gelemeyeceğini sanan teknoloji düşmanlarına da kapak olur inşallah.

cronus75

27.3.2019 15:04:37

0
RTX konusunda bilgisi olmadan atıp tutan hödükler Mesut Çevik'i dikkatli dinlesin..

1ses1

27.3.2019 01:59:18

+2
Sinema olayında ikinizide katılıyorum. Hem pahalı hemde saygısız insanlarla dolu. Ben 2000 senesinden beri projeksiyon kullanıyorum ve şu ana kadar 3 adet cihaz değiştim. Ve bir kere bile sinema salonunu aramadım. Ses düzeni haricinde aratmadı. Evimin temizliği ferahlığı reklam izlememe istediğimi yiyebilmem istediğim anda filmi durudup başlatabilmem. Büyük ekranlı tv deneyimimde oldu ama projeksiyon ap ayrı. Sinemaya bırakın 120fps yi 240 yapsalar yine gitmem şu düzende. Saygısız edepsiz kendinden başkasını düşünmüyen birileriyle hiçbir yere gidilmez. Sinemacılarda en ucuz olan patlamış mısırı 10 katına satar gözlükleri dayatır. Çocuğunla gidince mecbur o gözlükleride alacaksın , çocuğunu burası pahalı frsatcı bir yer oğlum diyemiyeceğini bildikleri için kaptırabildiğine yerleştirir. Sinemaya tekrar dönebilmem için saygılı edepli toplum içinde nasıl davranıcağını bilen kitle lazım. Nerde bir hanzo var sinemanın içinde.

turker03

26.3.2019 13:34:32

0
Reisler yine eğlenceli program yapmış. Google stadia servisi konusunda ben de merak içindeyim. Umarım rekabete olumlu bir etki yapar. M for Mesut :D :D Mesut gelince dertler bitecek. Herkes mesut olacak.

BeautifulSwitzerland

26.3.2019 11:19:41

+8
Uzmanı Enis mi

DH Misafiri

26.3.2019 10:12:46

0
Monitörünün marka modeli nedir Enis bey? Bende aksiyon ve yarış oyunu oynamak için bir monitör bakıyorum da uzmanına sormak istedim. 144 hz mi 4 k mı hdr mi daha önemli seçim yaparken.

mahsur kalan adam

26.3.2019 09:48:32

+1
Sony 'nin zaten böyle bir sistemi var Playstation Now diye

BeautifulSwitzerland

26.3.2019 08:16:52

0
Kendi malın en azından istersen satabiliyorsun Birde artık yazılım herşey alışsanız iyi olur yazmış ben bilgisayar mühendisiyim zaten günahım kadar sevmedim şu sistemi

crux07

26.3.2019 03:48:44

0
zamanında tuşlu telefonlar asla bitmez diyen dayıların genç versiyonusun.

al-ozaria

26.3.2019 03:13:12

0
Ayrıca ben örnekte Metro Exodus olayında olduğu gibi, Steam’de reklamını yaptıktan sonra ayrılıp Epic Games’e geçen yada steam kullanıcısını ikinci plana atan firmaların; Steam’de geçmişte çıkmış oyunlarına (oyunlar iyi olsalar dahi firma stratejisi kaynaklı) oyuncular tarafından gelen eleştirel tepkinin nedenini göstermek adına o örneği verdim. “Bu yapılan steam kullanıcıların zihniyetinin ne kadar çocukca olduğunu göstermekte. Yahu oyunu satın alıp parayı vermişsin zaten. İster beğenme istersende hiç oynama. Oyunun altına olumsuz inceleme yapınca ne oyun mağazadan kaldırılır ne de o firma batar. Gerçi "neden half-life 3 çıkmıyor" deyip 5 senelik cs:go yu boykot etmek yerine oynamaya devam edip oyun içi sanal şeylere para veren daha sonrada Dota 2'nin altına "half-life 3 bu oyun yüzünden çıkmıyor" diye olumsuz inceleme yapan bir kitleden mantıklı bir şey beklememek lazım.” Diye lafı çeviren şahıs gibi düşünen şahsiyetler. Diğer tüm yazılanlar durumu açıklarken oraları görmezden gelip cıbızla sadece bu bölümleri alıp epic games karşıtlığı işte burada görüldüğü gibi steam fanboyluğundan kaynaklanmaktadır demeniz asıl sizin sadece görmek istediklerinizi görüp ona göre yorum yaptığınızı gösterir. Sonuçta insanlar koyun değildir. Olayları çeşitli boyutları ile irdeler ve ona göre tepki verirler.

BTopbas

26.3.2019 02:14:33

0
Evet bu hafta grafikerler, animasyon filmleri yapanlar işsiz kaldı. Bakalım gelecek hafta kimler işsiz kalacak :d

al-ozaria

26.3.2019 02:05:43

+5
Epic Games karşıtlığını şuraya yazayım nedenini anlamayan arkadaşlar için: Durumu Steam gönül bağı, steame zarar gelmemesi ile açıklamaya çalışmayın seven sever o ayrı bir olay. Steam'i karıştırmadan Epic Games'i kendi içinde bağımsız değerlendirmek gerekirse. Fortnite = Epic Games = Tencent. Tencent dediğiniz Pubg yapımcısı Bluehole hisselerininde bir kısmını satan alan Pubg'den alarak/çalarak Fornite'i hayata geçiren ve PUBG davasını şaibeli olarak düşüren!, (mali olarak değil)müşteri sayısı olarak ordan da Epic Games e geçiş yapan Çinli teknoloji titanıdır. (mali demedim bu şirkete dev demek yetersiz kalır Epic'e güzel bir adım için Fortnite gibi bir oyun lazımdı) Şu an oyuncu dostu, şirin gözükebilirler Xiaomi gibi görece yeni oldukları için. Ancak oyuncudan ziyade basın-yayıncı dostudur! kendileri. Valve'a karşı EA, Ubi, Microsoft, Blizzard, Sony'den farklı bir rekabet anlayışları vardır. Üretmekten ziyade karşı tarafa nasıl zarar veririm, nasıl çalarım, nasıl tekelleşirim, karşı taraf müşterilerini nasıl mağdur ederim üstünedir sistemleri. Oyuncuyu oyuncu olarak değil, müşteri olarak değil, el attıkları diğer sektörlerde olduğu gibi sağılacak inek olarak görürler. Bu sebeple geleceği yordayabilme yetisi olan, basın ve yayıncılardan etkilenmeyen, oyuncu kitlesi düşünebilen, bilinçli olan ülkelerde steamden ayrılıp Epic'e giden ya da Steame’de çıkışı Epic games yüzünden ertelenen oyunların yapımcı firmalarının diğer oyunlarına bilinçli ve gerekli bir tepki gösterilmiştir. Bizdeki bazı şahsiyetlere göre ise bu steam kullancılarının çocukça davranışı olarak algılanmıştır! Halbuki burada gösterilen tepki "Tottenham karşıtı olduğunuzu düşünün, Tottenham maçlarında karşı tarafı desteklediğiniz gibi o firmanın futbol sektörü dışı ürettiği bira, elektronik, giyim, kırtasiye, xxx ürünlerini almamaktır. Bunun psikolojide de karşılığı vardır. Bu bağlamda (müşteriye bakış / para kazanma dengesi açısından) Tencent/ Epic Games'e karşı ortaya çıkmaya başlayan tepki Türkiye'de teknolojiden örnek vermek gerekirse benzer çizgide olan ARAL GAME, EVEFONE ve Vestel’e gelen karşı tepki ile genelden örnek vermek gerekirse Limak Holding, Cengiz Holding, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat gibi firmalara gelen karşı tepkinin sebeplerine benzerdir.

Krone

26.3.2019 01:45:29

+4
Evet bir ekran kartına 3 bin lira vermek çok mantıklıydı zaten. Umarım en kısa sürede gelir de kan emici donanım üreticileri biter. Gelecekte artık her şeyi yazılım halledecek. Buna alışsanız iyi olur.

L.J

26.3.2019 00:25:59

+1
Bunu sorunsuz kaldıracak altyapı dünya üzerinde çok az ülkede mevcut. Mesela biri G.Kore biri Abd, belki Almanya. Ama Rusya, Çin, Türkiye gibi gariban ama kalabalık ülkelerde tutmaz Stadia. İskandinavya'da bile her evde daha fiber yok. 5g çıkacak da yaygınlaşacak da, ucuzlayacak da teey. En az 5-10 senesi var bu sistemin oturmasının.

BeautifulSwitzerland

26.3.2019 00:16:14

0
Vallaha ben sağılmıyorum envai çeşit yol mevcut pc ve ps4 te minumum zarar ile oyun oynamak için

Okeanix

26.3.2019 00:15:18

+7
Google güvenin sonsuz mu Şu anda bile arşivleniyorsundur

emre1393

26.3.2019 00:13:28

0
Steam için steam apps klasöründe oyun appid'si ile başlayan minik dosyayı yedeklersen direkt kopyala yapıştır şeklinde oyun kurabilirsin, sadece ilk çalıştırma sırasında otomatik olarak directx falan kurup oyun açılır.

dodofran

26.3.2019 00:13:13

0
ne alaka? zaten şu an steam olsun x box gamepass olsun ps store olsun her platformda inek gibi sağılıyoruz. aylık makul ücretlerle gelecekse üstte yazdıklarım gibi. çok mantıklı bir sistem. zaten fiyatı uygun olsun olmasın geleceğin sistemi bu ve er ya da geç bu sistem oturacak. konsolların 2 nesil kadar ömrü kaldı bence. yani 5-10 yıl civarı.

kraix

26.3.2019 00:11:19

0
Ben evimde ki televizyondan dolayı artık sinemaya gitmiyorum.

Reborned

26.3.2019 00:06:32

+2
Steam de dosyaları algılayabiliyor bu arada. Library içerisine atıldığında:) Program için teşekkürler. Stadia'ya güvenim sonsuz. Nerelerden nerelere gidiyoruz. Stadia ile kapı aralanırsa konsollarda bu evrilme sürecine girecektir. Umarım başarılı olurlar.

Nınja

26.3.2019 00:01:46

0

MaDMaxiBo

25.3.2019 23:55:26

+1
korsan/beleş oynamaya izin vermeyeceği için tutmaz

BeautifulSwitzerland

25.3.2019 23:40:50

0
O aralarındaki samimiyet bilemem de. Donanımın d'sinden anlamıyor. Kendi donanımdan anlamadığı için bu eksikliğini de Mesut'ta oyundan anlamıyora getirerek egale etmeye çalışıyor. Halbuki böyle bir durum yok

KaleyDeskop

25.3.2019 23:16:06

+1
stadia gibi kaç tane sistem çıktı atılan başlıklar hiç değişmedi ''pc devri bitti mi?''

Fearless_tr

25.3.2019 23:06:44

+2
Bu Enis, Mesut'un yaptigi her yoruma ukala ukala cevap veriyor nedir bu samimiyet ?

joven

25.3.2019 22:58:34

0
PC sistemler için bu pek mümkün değil nedeni ortada PC dev bir üretim fabrikası bu sektörde irili ufaklı tonla üretici Marka var arı kovanına çomak sokmaya benzer işin konsol kısmında bu olabilir Sony yarın böyle bir sistem çıkartacağını söylese kim karşısında olabilir

TITAN

25.3.2019 22:52:23

+8
Boş yapma PC devri asla bitmez #PCMASTERACE

B-2 Spirit

25.3.2019 22:52:05

+4
insanın kendi bilgisayarı olmadığı sürece olmaz

BeautifulSwitzerland

25.3.2019 22:38:39

+2
İnsanlar aylık olarak inek gibi sağılacakları bir sisteme , rekabetin kaybolmasına ve tekellik olasılığına seviniyorlar. İnşallah hiç bir zaman tutmaz.

keskin53

25.3.2019 22:34:00

0
ilginç
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Bölüm Sonu Canavarı 8/10 41 oy
KÜNYE
Bölüm Sonu Canavarı ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
426 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
URL
EMBED
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD