Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

ModNation Racers

1 | Özel etkenler.

Yeni nesil sistemlerin çıkması ile birlikte şüphesiz firmalar arasındaki rekabette çok daha katlanarak arttı. Xbox ile piyasaya giren ve Xbox 360 ile de yerini sağlamlaştırmayı başaran Microsoft'un karşısında Sony'nin en büyük avantajı ise tabi ki özel oyunlar oluyor. Şahsen bu yönü ile çok daha ön planda gördüğüm Sony, bir çok yapımını multiplatform olarak kaptırsa da hala yenilikçi oyunlara sahip.

     Bu oyunlardan birisi de 2008 yılında bizlerle buluşan Little Big Planet olmuştu. Birbirinden sevimli Sackboy karakterlerini evlerimize konuk eden oyun, övgü ve ödüllerini de beraberinde getirmiş ve çoğu oyuncuya göre de son zamanların en yaratıcı oyunlarından birisi olmuştu. Oyunu bu kadar özel kılan etkenlerin başında ise tabi ki ana özelliği olan "oyna, yarat ve paylaş" özelliği geliyor. 2 milyonu geçen bölüm tasarımı ile her geçen gün büyümeye devam eden Little Big Planet'in bu rekoruna göz diken bir başka oyun daha geliyor, o da ModNation Racers.

United Front Games'in Sony'nin desteği ile yapımına devam ettiği oyun aslında türün en eğlenceli ve öncü oyunlarından biri olan Mario Kart temelleri üzerine kurulmuş bir yapım. Her ne kadar bu temellere sağlam bir şekilde bağlı olsa da oyun içerdiği ekstra özellikler ile türden kolayca sıyrılıp basit bir kopya olma ihtimalini de fazlasıyla ortadan kaldırmış oluyor. Şimdi gelin ModNation Racers'ı bu kadar özel kılan özelliklere gelelim.

     Modnation Racers isminden de anlaşılacağı gibi bir yarış oyunu. Buna rağmen oyunu klasik yarış oyunları ön incelemesinde olduğu gibi değerlendirmenin oldukça yanlış olacağını düşünüyorum. Normal bir yarış oyununun ilk bilgilerinde araç sayısı, pist sayısı gibi oyunu önemli kılan bilgileri paylaşırken aynı şeyi Modnation Racers için yapmak ise imkansız. Bunun nedeni de oyunun büyük bir serbestliği de beraberinde getiriyor olması. Bu nedenle klasikleşen yarış oyunları dinamiklerini bir kenara ırakarak direk olarak oyunun temel özelliklerinden bahsedeceğim.

     Oyna, yarat ve paylaş. Başta da kullandığım bu kelimeler aslında oyunun da çok iyi bir özeti. Modnation Racers tamamıyle bu üç kelime üzerine kurulmuş. Bu kelimelere ekleyebileceğim ekstra bir kelime ise eğlence olacaktır. Oyunun en büyük özelliği olan yaratma işlemi, hemen hemen her kısımda karşımıza çıkıyor. Pist yaratma işleminden bu özelliğe girişimizi yapalım.

Oyunda hazır gelen pistler dışında oyuna sahip olan her oyuncu kendi pistlerini de tasarlayacak. Bu pist yaratma işleminde hayal gücü oldukça geniş tutulmuş. Oyunda öncelikle büyük bir alana sahip olacağız. İlk yapmamız gereken işlem ise bu alana biraz engebeler eklemek olacak. Dağlar, kanyonlar ve tepeleri dilediğimiz genişlikte ve büyüklükte oyun alanımıza adapte edebileceğiz. Bu işlemden sonra ise yarışın nerede başlayacağını, yani start çizgisini belirleyerek yarış pistinin temelini oluşturan yolumuzu çizeceğiz. Yol çizme işleminde emrimize büyük bir araç verilmiş ve bu aracı kullanarak, sağ sol yapıp gidiş güzergahımızı belirliyoruz. Dilediğimiz kıvrımlara sahip olan yolumuzda start ve finish çizgisini de birleştirince sıra geliyor çevre detaylarına.

ModNation Racers Ön İnceleme PS3 PSP Yarış Sony United Front Games
Super Street Fighter 4 Red Dead Redemption
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

mertk1999

12.9.2014 13:22:34

0
Oyun guzel ama online kirilmis psp lerde oynanmiyor

Jack Rabbit Slims

16.3.2013 17:20:55

0
D&R'da 40 lira hocam, çok mu?

VLX

16.3.2013 16:02:41

0
@GencayA 40 çok değilmi :S

Jack Rabbit Slims

16.3.2013 15:36:48

0
Çıktığından beri aklımda bu oyun konu hortlatılınca yine aklıma geldi, alsam mı acaba 40 liraya?

encoding06

16.3.2013 15:10:43

-2
inceleme için sağol güzel e benziyor

netrex2

16.4.2010 00:33:31

0
gripshift tarzı sanırım.bence motor storm serilerini yapsalar daha iyi . arctic edge i unutamadım.

hakanceken

14.4.2010 18:12:05

0
güzel bir inceleme olmuş,splinter cell:conviction incelemesini bekliyoruz...

ZATHARA

14.4.2010 10:49:42

0
trackmania ve mario kartın karışımı gibi olmus. Önemli olan bölüm tasarımlarındaki özgürlük ve yarışların çok tek düze geçmemesi gibi onun dışında kesin güzel olur zaten.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

ModNation Racers Ersin Kılıç 7 / 10 oy
KÜNYE
ModNation Racers
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
11
OY
7,5
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız