Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Deus Ex: Human Revolution

1 | Nerede kalmıştık?

 
    Deus Ex: Human Revolution ön incelemesine başlamadan önce eski günleri yad etmeden olmaz. Deus Ex kelimesi belki yeni oyuncular için pek bir şeyi fade etmeyebilir fakat benim gibi eski nesil oyuncuların hafızasına sağlam kazınan kült yapımların başında gelmektedir. FPS kategorisine çok büyük anlamlar kazandıran Deus Ex serisi, bu türü "Önüne geleni vur, ilerle" şeklinde bir oynanıştan çok daha geniş çerçeveden bakmaya yönlendirmeyi başaran mihenk taşlarından biri. Konuşma/Gizlilik/Hack/Ateş etme gibi metodları birbiriyle harmanlayan Deus Ex, daha o zamanlardan bize geleceğe yeni bir kapı açtığını göstermişti.
 

    Yeni Deus Ex yani DE: Human Revolution ilk duyurulduğunda tek korkum yeni neslin oyunlarındaki aşırı aksiyon dozajına yenik düşebileceği olmuştu. Fakat oyunun kökenlerine bağlı kalacağı yönünde ilk bilgileri aldığım andan itibaren derin bir nefes aldım ve rahatladım, zirâ oyun tam da her Deus Ex severin istediği tarzda yapım aşamasına sokulmuştu. Tek korkum artık bu önemli seri oyunun yaratıcısı Warren Spector'ın kontrolü dışında seyrediyordu ama güncel yapımcı Eidos Montreal'in işini ciddiye aldığını öğrenmemiz pek zaman almamıştı. İlk kez 17 Mayıs, 2007'de duyurusu gerçekleşen oyunun, ilerleyen aylarda yayınlanan ekran görüntüleri ve videoları eşliğinde görselliğe de yeterince önem verdiğini görmüş ve memnun olmuştuk. Yeni bir Deus Ex projesi öyle yabana atılacak bir iş değildi ve yapımcının gereken önemi vermesi beni ve çoğu Deus Ex severi eminim tatmin etmiştir.

Adam Jensen, yeni güçlerinin farkına vardığında buna alışıp keyif alması çok zamanını almıyor.

 
    Orjinal yapıma dönelim biraz. İlk kez o futuristik şehre adım atışınızı hatırlayın, Tracer Tong adlı bir hacker'ın peşindeydik. Tracer'ın peşindeyken kendimizi bir çok engelle karşılaşmış buluyor ve neredeyse her oyuncu bu süreçte farklı bir ilerleme kaydedebiliyordu. Örneğin ben geçmemiz gereken bir kapıyı hackleyebilecek kadar yeterli bir bir beceriye sahip iken başka bir oyuncu havalandırma tünellerinde bulduğu bir kod ile farklı bir kapıdan ilerleme sağlayabilmiştir. Deus Ex'in de ana felsefesi bu zaten, seçimler ve yaptığınız bu seçimler doğrultusunda bunların oyuna yansıması ve aldığınız farklı sonuçlar. İşin esprisi de bu! Warren Spector, oyuna bir tutam RPG koyarak, aklımızı çelmeyi ne de güzel başarmıştı ama? Geçen onca senenin ardından hâlen bu büyüyü içinizde bozmayanlardansanız, o zaman size güzel bir haberim var. Deus Ex'de de ilerleme yöntemlerimiz birden fazla olacak. İşin güzel tarafı, bu sefer ilerleme yöntemlerimize göre daha farklı ödüllendirilecek, diyaloglarda bir çok alternatif gözümüze çarpacak. Yeni neslin gücünü de sırtına alan Deus Ex: Human Revolution, orjinal yapımın çağına nazaran beklentilerin oldukça yüksek çizgilerle ilerlediği günümüzde biz Deus Ex'i bilenleri geçtim, herkesi tatmin etmeyi başarabilecek mi? Esas soru bu aslında, o zaman ne duruyoruz, hiç vakit kaybetmeden, Human Revolution'a ve bize neler getireceğine göz atalım.

İnsanlığın evrimi konusunda kaderi değiştirmeye çalışanlara bir dur demelisiniz, geleceği şekillendirecek Human Revolution'ın geleceği sizin vereceğiniz kararlara göre değişecek!

    Deus Ex: Human Revolution, ilk oyunun 25 yıl öncesini konu alıyor. Yıl 2027, orjinal Deus Ex'te gördüğümüz nanoteknolojik gelişmeler daha yeni yeni geliştirilirken, biomekanik teknoloji Human Revolution evreninin alıştığı güncel teknoloji konumunda. Ana karakterimiz Adam Jensen, Sarif Industries'te çalışan özel bir güvenlik görevlisi. Bu şirketin uğraştığı mecra ise insanları çeşitli biomekanik implantlar (augmentation) ile cyborglaştırması. Augmentation'lar çeşitli gruplara ayrılıyor. Neural (Sinirsel) augmentationlar sayesinde daha zeki biri olabilirken, diğer augmentationlar sayesinde sınırlı durumdaki insansı fiziksel gücünüzü daha da öteye taşıyabilirsiniz. Her ne kadar insanlığın durumu bu augmentation'lar sayesinde çok iyi gibi görünse de bu çağda büyük bir kaos ve komplo hakim. Zenginler zengin kalmayı başarırken fakirler fakir kalıyor, Bazı gruplar augmentation'lar sayesinde çeşitli bölgelerin kontrolünü sağlıyorlar. Kimi augmentation'lar sonucunda ise bazı kesimler kendilerini üstün görerek yeni bir burjuva çağını başlatıyorlar ya da en azından öyle sanıyorlar. Adam Jensen'ın çalıştığı Sarif Industries ise augmentation'ların gelişmesi ve daha çok satması için varını yoğunu ortaya koyarken, GreenPeace'e benzer bir insanlık örgütü ise augmentation'lara tamamen karşı çıkıyor ve insan vücudunda değişiklik olmasını istemiyorlar. Hadi çıkın bakalım çıkabiliyorsanız bu işin içinden.

Bunu yapabilirsiniz; birincisi tavsiye etmiyorum (oyun bu değil), ikincisi sandığınız kadar kolay değil.

 
    Jensen'ın hikayesi ise Sarif Indutries'te her şeyin yolunda olmasını sağlamayı amaçlayan bir güvenlik görevlisi olmasıyla başlıyor. Jensen, şirketteki bilim adamlarını korumalı ve şirketin augmentation'lar ile ilgili araştırma ve geliştirmelerini güvenle yapmasını sağlamalı. Ancak bu süre zarfında şirkete yapılan bir saldırı sonucu Jensen, ağır yaralanıyor ve kimliği belirsiz kişiler tarafından ele geçirilip, kendisine augmentationlar yüklenerek süper bir insan hâline getiriliyor. Bunu kimin ve neden yaptığı belirsiz. Jensen kendisini büyük bir komplo teorisi içinde buluyor. Bunu araştırdıkça kendimizi daha da büyük ve karmaşık bir durumun ortasında buluyoruz. İnsanlığın evrimi konusunda kaderi değiştirmeye çalışanlara bir dur demelisiniz, geleceği şekillendirecek olan siz ve Human Revolution'da verdiğiniz mühim kararlar!
 

Deus Ex: Human Revolution Eidos Montreal eidos pc xbox 360 ps3 ön inceleme fps rpg
Shadows of the Damned Dark Souls
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Babblebabble

8.3.2014 13:27:16

0
Çok güzel bir oyun, oynarken çok keyif aldım.DLC'sini bile bitirdim.Şimdi Deux Ex The Fall'u bekliyorum.

BSC Misafiri

6.2.2013 17:47:27

0
ya ben oyunda kapıyı açamıyorum hack e tıklıyorum

Obsidian

15.10.2011 12:19:11

0
RPG ve stealth action seviyorsan güzel. Bence mükemmel bir oyun ama rpg sevmeyenler sıkılabilir.

ALCATRAZ2142

15.10.2011 11:47:34

0
güzel bir oyun mu bu acaba arkadaşımda var fena değil diyor

oxxo

9.9.2011 01:09:03

+1
Kotu soz etmemistim ama yinede sozlerimi geri aliyorum oyun akiyor arkadas

oxxo

3.9.2011 02:05:58

0
Benim anlamadigim oyun cok guzel ama grafikler sanki 5sene oncenin oyunu demek istedigim grafik onemli degil oyun iyi olduktan sonra ama niye bukadar kotu olmus xboxta anlamadim cok fazla oyun ici detay oldugu icinmi boyle yoksa benimki kopya oyun hic boyle bisey duymadim ama kopya oldugundan dolayi boyle olabilirmi (nitekim cok genis olan fallouttada grafikler boyleydi)

shadowsluck007

2.9.2011 06:55:04

0
Oyun gercekten harika olmuş.bilmiyorum zaten oyunda yok elimde suan ama kaç gündür deli gibi bunu oynuyorum.bu oyun gercekten 90 puanı hak etmiş arkadas.benim gibi rpg oyunlarını sevmeyen birine bile sevdirdi türünü.yanliz artık veda zamanı icim burkula burkula bugün geriye veriyorum.resistance 3 almak için.ama son zamanlarda oynadığım en guzel oyun buydu ahh sunu neden yazın cikarmadilarki?

wildlove

2.9.2011 01:06:35

0
quote:

Orijinalden alıntı: 42_SeNTeZ_42 RPG türünü sevmememe (daha doğrusu beceremiyorum) rağmen bu oyunu sevdim.İlk bölümde çok zorlandım fakat doğru upgrade'leri yapmaya ve ve ekipmanlarınıza susturucu takmaya dikkat ederseniz alışıyorsunuz ilk bölümde batırsamda 2. bölümde coşmaktayım Oyunda çok paragraf var o kadar paragrafı okumak sıksada görevler çok zevkli oluyor benim gibi adamı rpg'ye ısındırdı oyun.Fakat GOTY olacağını düşünmüyorum önümüzde BF3,Skyrim,CodMW3,Geow3,AC:R,Rage gibi oyunlar var.Hernekadar GOTY olamayacağını düşünsemde bombalara kadar oyalayacak çerezlik bir oyun olarakta görmüyorum oyun gayet sağlam.Renk paleti sıktı bir o yanı kötü heryer sarı-turuncu arası nerdeyse...
BF3,Skyrim,CodMW3,Geow3,AC:R,Rage gibi oyunlardan yarışsa yarışsa ancak skyrim deus ex ile yarışabilir ki orası da muallak. geri kalan hepsini toplasan bir deus ex etmezler.

Z@NE

2.9.2011 00:58:42

+1
Oyun bence bizlere yetecek kadar iyi.O yüzden fazla üstünde tartışmaya gerek yok!

Akbaba89

29.8.2011 15:36:04

+2
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri oyunun optimasyonu çok kötü yapılmış .
Optimizasyonu mükemmel nadir oyunlardan biri.

BSC Misafiri

29.8.2011 13:21:47

-1
oyunun optimasyonu çok kötü yapılmış .

theraptorx

27.8.2011 18:05:06

+1
Orta zorlukla oynamaya başladım. Direkt olarak adamların ortasına atılıp ilerliyemiyorsunuz. Sabır ve gizlilik gerektiriyor.

Just Silence

26.8.2011 21:35:55

+2
quote:

Orijinalden alıntı: shadowsluck007 Beyler benim bu oyun hakkında hiçbir bilgim yok.aksiyonmu nasıl bir oyun? Yarın oyunsuzluktan almayı düşünüyorum yardımcı olabilecek varmı aranızda? Oyun dinamikleri nasıl mesela
aksiyon ağırlıklı olmayan saf RPG oyunu... öyle açıklıyayım.. aksiyon'un geçtiği yerlerde çok süperdir ama çok fazla yazı okuyacağından emin olman gerekir eğer alıcaksan bu arada easy mod değilse çok kolay ölebileceğin bir oyun yani genellikle hackle,yandan dolaş veya sessizce işini bitir mantığıyla oynaman gereken bir oyun olucak

shadowsluck007

25.8.2011 14:07:07

+2
Beyler benim bu oyun hakkında hiçbir bilgim yok.aksiyonmu nasıl bir oyun? Yarın oyunsuzluktan almayı düşünüyorum yardımcı olabilecek varmı aranızda? Oyun dinamikleri nasıl mesela

Akbaba89

22.8.2011 19:08:11

+2
Betasını oynadım gerçekten harika. Şimdi pre-order'la ile steam'den inen oyunu kuruyorum,ingilizce dosyasınıda buldum.Sadece beklemek kalıyor geriye.

Sentez*

20.8.2011 23:33:16

0
RPG türünü sevmememe (daha doğrusu beceremiyorum) rağmen bu oyunu sevdim.İlk bölümde çok zorlandım fakat doğru upgrade'leri yapmaya ve ve ekipmanlarınıza susturucu takmaya dikkat ederseniz alışıyorsunuz ilk bölümde batırsamda 2. bölümde coşmaktayım Oyunda çok paragraf var o kadar paragrafı okumak sıksada görevler çok zevkli oluyor benim gibi adamı rpg'ye ısındırdı oyun.Fakat GOTY olacağını düşünmüyorum önümüzde BF3,Skyrim,CodMW3,Geow3,AC:R,Rage gibi oyunlar var.Hernekadar GOTY olamayacağını düşünsemde bombalara kadar oyalayacak çerezlik bir oyun olarakta görmüyorum oyun gayet sağlam.Renk paleti sıktı bir o yanı kötü heryer sarı-turuncu arası nerdeyse...

mj 23

20.8.2011 22:44:56

0
harika bir oyun olucak gibi goty

koasgard

20.8.2011 22:41:29

-2
Bence 11.11.11 e kadar bu yılın en iyi rpg si. MGS ve Mass Effect in başarılı bir melezi gibi. Tamam grafiksel açıdan Crysis 2 değil ama oyundaki çeşitlilik, hikaye, rpg unsurları, taktiksel seçenekler, özellikle yapay zekâ oldukça yenilikçi ve eğlenceli bir atmosfer sunuyor. Eğer rpg seviyorsanız kaçırmayın. Alırım m-16 mı, grafiklerden ağzım açık kalarak, dalarım düşmanın içine diyenler için bile, bu oyun kıtlığında pişman olunmayacak bir seçim. Zaten o kadar grafik meraklısıysanız, oturup Avatar'ı falan bir daha seyredin, parmaklarınız yorulmasın boşuna. Özetle; bu yıl Bethesda, en iyisini (The Elder Scrolls V: Skyrim) yapana kadar en iyisi bu! -inceleme yazısı gibi oldu- :)

shadow44

20.8.2011 02:05:21

+1
quote:

Orijinalden alıntı: kubillian çıkınca grafik manyakları da ortaya çıkıcak. grafikleri b.k gibi ben oynamam . yok crysis 2 ye bi baksınlar yok bu devirde bu grafik mi olur.bik bik bik... bi sürü kötüleyecekler biliyorum. şimdiden söyleyeyim çıkınca bu kadar acımasız olmayın oyuna karşı.yanlış yönlendirmeyin milleti. zaten amacı da grafik değil. bilen bilir deus ex serisini.
+1

Rodion Raskolnikov

13.8.2011 12:02:26

0
quote:

Orijinalden alıntı: theraptorx Deus Ex'in ilk oyunu efsanedir. İnşallah, buda en az ilk oyun kadar olur.
umarım dediğin gibi olur. büyük bir merak ve hevesle bekliyorum.

dodomoco

13.8.2011 00:56:01

0
ön siparişimi yaptım bekliyorum grafikler kötüde değil kendi has bir grafiği var bu oyunun

theraptorx

11.8.2011 12:55:40

0
Deus Ex'in ilk oyunu efsanedir. İnşallah, buda en az ilk oyun kadar olur.

FacelessMan

11.8.2011 11:15:58

0
İlk deus exi beğenmiştim bunu da oynamayı planlıyorum. Hatta bu ve skyrim için sistem topluyorum tek sorun doların ani yükselişi

shadowsluck007

11.8.2011 11:07:14

+1
Ben daha önce serinin hiçbir oyununu oynamadım.direk bu oyunla başlarsam olurmu ? Bide bu oyun gercekten alınması gereken bir oyunmu su oyun kıtlığında en azından 1-2 ay idare etsin yeter

kubillian

20.7.2011 17:12:37

+4
çıkınca grafik manyakları da ortaya çıkıcak. grafikleri b.k gibi ben oynamam . yok crysis 2 ye bi baksınlar yok bu devirde bu grafik mi olur.bik bik bik... bi sürü kötüleyecekler biliyorum. şimdiden söyleyeyim çıkınca bu kadar acımasız olmayın oyuna karşı.yanlış yönlendirmeyin milleti. zaten amacı da grafik değil. bilen bilir deus ex serisini.

Tatavans

20.7.2011 17:05:38

0
quote:

Orijinalden alıntı: pc_2009 çıksında oynayak
+1

@!SyCH0!@

20.7.2011 16:29:34

0
çıksında oynayak

The_Rahip

20.7.2011 01:41:36

0
Müthiş bir oyun geliyor. Çıktığı zaman incelemelerede bakacağız ama pekte gerek yok. Oyun buram buram kalite kokuyor :)

hiosejirou

8.7.2011 22:54:26

0
Betası pc'de mi arkadaşlar pm atabilir misiniz ? Deneyelim

archVillain

8.7.2011 20:58:23

0
Oyunun sızan betası bu haliyle bile piyasadaki birçok oyundan çok çok iyiydi.

SOLID SNAKE

8.7.2011 20:55:33

0
Sızan betası çok kötüydü, Umarım full ü güzel olur..

hiosejirou

8.7.2011 19:00:23

0
Yaz kıtlığında bizi memnun edecek oyun geliyor

BSC Misafiri

8.7.2011 18:27:11

0
Hani lan nerde o diksiyon hatası diye yırtınan lavuklar? Uzun yazıları okumaya yetmiyor değil mi beyniniz? Yiyiyorsa bulun bakalım burda hataları öyle ötün

bloodTime

8.7.2011 18:25:21

0
torrentlere düştü de indirmedim...genelde meraktan indiririm... crysis 2 'deki çalıntı betada o hataları bildiğimden oyun zevkimin içine etmiyim dedim...

Musculation

8.7.2011 00:29:46

0
merakla bekledigim bir oyun..

BSC Misafiri

8.7.2011 00:16:02

0
Şahsen E3 videosuna hayran kalmıştım.Nete düşen sürümü denedim ve çok beğendim.Gizli bir şekilde ilerlemek çok zevkli.Zaten çatışmaya girdiğinizde eğer Easy modda oynamıyorsanız ölme şansınız yüksek.Oyun acımıyor,çok zor yaptıklarını söylemeliyim.Sağlamda ingilizce istiyor.Aklıma takılan tek nokta,bu kadar güzel bir oyunun bu kadar kendine has oynanış ve atmosferin yüz modelleri konusunda çuvallaması inş düzeltirler.

BSC Misafiri

7.7.2011 23:41:31

0
İlk oyundan 25 yıl öncesini konu almıyormu bu oyun ?

M.T.07

7.7.2011 22:47:05

0
işte ağustosa damgasını vuracak oyun :)

archVillain

7.7.2011 22:35:18

+1
Deus Ex: Human Revolution ilk oyundan 25 yıl sonrasını değil 25 yıl öncesini anlatıyor hafif bir karışıklık olmuş düzeltilirse sevinirim.

BSC Misafiri

7.7.2011 22:26:13

0
Deus Ex'i bilgisayarım yavaş açardı. Grafikleride zamanına göre iyiydi sanki. Şimdi baktımda, gerçekten çok kötüymüş. Zaman geçiyor dedikleri bu. Bu oyuna FPS demek oldukça yanlış. FPS ama öyle böyle bir FPS değil :). Sabırsızlıkla bekliyorum. Eidosu Eidos yapan oyunlardan.

CHARISMATIC

7.7.2011 22:08:20

0
sabırsızlıkla beklıyorum bu oyun dan umudum var.. ınsallah serıye ıhanet etmez
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Deus Ex: Human Revolution 8 / 10 15 oy
KÜNYE
Deus Ex: Human Revolution ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
46 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız