Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Dark Souls

1 | Cehennemde Bir Mevsim

Son yıllarda karşımıza çıkan oyunlara baktığımızda bir çoğunun piyasaya göre şekillendirildiğini görüyoruz. Oyunların zorluk dereceleri düşürülüyor, bulmaca unsuru neredeyse yok sayılıyor ve popüler konular ele alınarak piyasanın ilgisi çekilmeye çalışılıyor. Shadows of the Damned'ta EA'in yaptığı değişiklikler buna örnek gösterilebilir. Aslında oyun geliştiricilerine de kızmamak gerek, çünkü son yılların trendi haline gelen “grafik” hastalığı nedeniyle yüksek maliyeti olan oyunların satışları iyi gitmezse bu durum stüdyoların kapanmasına bile neden oluyor. Bütün bunlara rağmen yaratıcılığına güvenen, istediğini yapmak için direten, derin konu ve muhteşem atmosfer sunarak satışları ikinci plana iten cesur firmalar da mevcut. Bunlardan birisi de hiç kuşkusuz From Software'dir. Bazen iyi, bazen de kötü oyunlarla karşımıza çıkan bu firma 2009 yılında piyasaya çıkardığı Demon's Souls ile bir aksiyon-rpg oyununun nasıl yapılacağı konusunda adeta ders verdi. Sony'nin “satmaz” bahanesi ile Japonya dışına çıkarmak istemediği yapım farklı yayıncılarla anlaşılarak Amerika ve Avrupa'da piyasaya çıktı ve en ünlü Batılı otoriteler tarafından “yılın oyunu” ve “yılın RPG oyunu” gibi önemli ödüllere layık görüldü.

Dark Souls bizi bilinmezliğe doğru çağırıyor

From Software, Sony'nin hatalı davranışı sonrası (ki Sony de bu durumu kabul etti) Namco Bandai ile anlaşarak Demon's Souls'u devam ettirmek için harekete geçti. Demon's Souls'un isim hakları Sony'de olduğu için From Software de “Dark Souls” adını kullanıp farklı bir hikayeye, fakat benzer oynanışa sahip bir oyun geliştirdiğini açıkladı. Yaklaşık iki yıldır geliştirilen ve başta Demon's Souls hayranları olmak üzere aksiyon-rpg'ciler tarafından merakla beklenen bu oyun Playstation 3'ün yanı sıra Xbox 360 için de geliştiriliyor. Bu defa From Software eskisinden daha büyük, daha ayrıntılı, daha zor bir oyunla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Daha fazla ızdırap çekmek ve ölmekten zevk almak isteyen oyuncular da bu oyunu büyük bir heyecanla bekliyor. Birkaç hafta sonra cehenneme adımımızı atacağız. Peki bu oyunda bizi tam olarak neler mi bekliyor?

Dark Souls'un sahip olduğu karanlık dünyanın kökenleri tıpkı Demon's Souls gibi From Software'in King's Field adlı RPG serisine kadar uzanıyor

Aslına bakacak olursanız Dark Souls'un hikayesi de oyunun adı gibi oldukça karanlık. Oyunun merkeze aldığı konu karanlık ile aydınlığın mücadelesi, ama karanlık taraf tabi ki de ağır basıyor. Her ne kadar hikaye hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasak da oyunun hikayesinin anlatıldığı destana göre ise ilk varlıkların döneminde dünya şekilsizdi ve heryer bir sis perdesi ile kaplıydı. Daha sonra ateş meydana geldi ve ateşle birlikte karşıt güçler ve eşitsizlikler de ortaya çıktı. Bunlardan birisi de aydınlık ve karanlıktı. Karanlıktan ise Ejderler ve İblisler geldi. Bunlara karşı koymak için ise ilk ölümlü Nito, Izalith Cadısı ve onun kaos yaratan kızları, Gün Işığı Lordu Gwyn ve onun sadık şövalyeleri ile bir cesur cüce ortaya çıktı. “Strength of Lords” ejderha'lara savaş açtı. Gwyn onlara yıldırımlarını gönderdi, cadılar dev ateş dalgaları yarattılar, Nito hastalık ve ölüm saçan bir fırtına yarattı ve Edjerha'ların dönemi bitti. Bu da Ateş Çağını başlattı. Fakat bir süre sonra alevler sönmeye başlayacak ve geriye sadece közler kalacaktır. İnsanoğlu günışığına hasret kalacak ve bitmez tükenmez geceler başlayacaktır. Böylece lanet, yaşayanlar arasında görülmeye başlıyor. Bu sırada siz de ölümsüzlükle lanetlenmiş bir savaşçı olarak ateşi yeniden canlandırmak için ortaya çıkacaksınız.

Gwyn yıldırımlar göndererek Ejderhalara karşı koydu

Dark Souls'un nasıl bir oyun olduğunu anlamak için öncelikle oyunun dünyasından bahsetmek gerek. Dark Souls'ta birbirine bağlı onlarca odası olan gotik kaleler, zindanlar, şapeller ve bataklıklarla kaplı. Mekanlarımızın adını saymak gerekirse: Anore Rondo, Trap Road: Pendulum, Undead Church, Castle Lands, Aqueducts, Sewers, Black Forest, The Sacred Sword's Tomb, Snow Ruins, Demon Altar belli başlı olanlar. Haritamız ise Demon's Soul'tan 1.5 kat daha büyük. Dark Souls, Demon's Souls'un aksine farklı bölümlere ayrılmamış. Bir çeşit sand-box (açık dünya) sistemine sahip oyunun başından itibaren istediğiniz her yere gidebileceksiniz. Peki doğrudan oyunun sonuna gitme şansınız yok mu? Aslında tabi ki var, ama geliştiriciler buna izin vermeyecek. Oyunda yanlış yere gittiğinizi ise sürekli ölmeye başlayınca anlayacaksınız. Hatırlarsanız Demon's Souls'ta da istediğimiz bölüme gitmemize rağmen, bazı bölümler diğerlerinden daha zordu. Dark Souls'ta da benzer bir şekilde kolay bölümlerde karakterimizi geliştirip zor bölümlere adım atacağız. Zaten geliştiriciler bazı yerlerden geçebilmeniz için bazı görevleri tamamlamanızı da şart koşmuşlar. Şu ana kadar izlediğimiz videolara bakacak olursak bölüm tasarımları yine çok karanlık ve etkileyici görünüyor. Karanlık bir dünyaya sahip RPG oyunlarını sevenler için Dark Souls'un dünyası eşsiz bir atmosfer sunacaktır.

Dark souls Demon's Souls Aksiyon RPG Namco Bandai From Software PS3 Xbox 360
Deus Ex: Human Revolution Assassin's Creed: Revelations
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

4.10.2011 16:43:00

+1
Bu oyunun bir benzeri daha aynı zaman dilimde piyasaya çıkacak olsaydı oyun bukadar tartışılırmıydı.Yada bütün oyunlar aynı oynanışı benimseseler neler olurdu?

cyberdejin

15.9.2011 21:49:32

0
arkadaşlar ben öyle düşünmüyorum. ps3 exclusive kalması , ps3 sahipleri için bir prestij olabilir ama bu sürdürülebilir bir gelişim değil. bu firmaların çok kazanıp daha iyi oyunlar yapabilmesinin yolu, oyunu multiplatforma çekmelerinden geçiyor. hem xbox kullanıcılarına da büyük keyif verecektir eminim bu transfer. aynı zevki ben de mass effect 2 nin ps3 e gelmesi ile yaşadım. eee nedemişler, vermeden almak Allah'a mahsus.

Drakoid

14.9.2011 11:58:05

0
quote:

Orijinalden alıntı: Zoefox

alakası yok,oyun yapımcısının bir röportajı var konu hakkında,'NA pazarı çok büyük bu sebepten xbox'a çıkartıyoruz oyunu' adamlar haklı azımsanmayacak bir kitle var orda.çok takılmayın derim bu konuya oyun iyi olsun gerisi faso fiso ki oyun en iyi.
tabii ki xbox pazarı da azımsanmayacak kadar büyük, ama demek istediğim şu, eğer sony ona değer verip, onu elinde tutsaydı, o zaman sony de onun hep bir ps3 excl. olarak kalmasını isterdi, stüdyo da sony'nin altında olduğu için sadece ps3'e çıkarttırdı. sadece ps3'e çıksaydı xbox'çılara hava atçak daha fazla oyunumuz olurdu bir de ps3'teki kalite artardı. adamlar zaten demon's souls'un devamı olarak çıkartmıyo dikkat edersin, yeni bir adla yapıyorlar oyunu. ps3'teki kalite artardı çünkü xbox'da yaptıkları zaman harcayacakları zamanı ps3 için daha iyi nasıl yapabiliriz diyr araştıracaklardı, ps3 mimarisini daha iyi kavrayacaklardı. bilmem anlatabildim mi?

old_snake

14.9.2011 11:49:40

0
Bazı kavramları artık yerine oturtmak lazım. Bu yazı bir ön inceleme olmaktan çok uzak. Sadece bir takım bilgiler veriyor hepsi bu. Çıkmamış bir oyuna video seyrederek ve resimlerine bakarak inceleme veya ön inceleme yazmak bana tuhaf bir durum gibi geliyor. İnceleme yazmak için oyunu bitirmek, ön inceleme yazmak için ise demo yu sağlam bir şekilde oynamak şart. Öyle 1-2 saat oynayarak bile yazılamayacak inceleme hususunu, sadece videoya bakarak yazma seviyesine düşürmemenizi tavsiye ederim. Bunun adı ön inceleme değil de, ne biliyim ön bilgilendirme falan olsa kabul edilebilir bir durum olabilirdi. Ki benimle aynı şekilde düşünen pek çok arkadaşım var. Yinede elinize sağlık diyelim.

stun

14.9.2011 07:05:29

0
Zoefox 14.09.2011 06:16:45 ps3 oyuncusu olarak sana katılıyorum... satsınki devamı gelsin...konsollar için onemli bir oyun..

Zoefox

14.9.2011 06:16:45

+1
quote:

Orijinalden alıntı: U_R_DIED sony bu oyuna değer vermeliydi, şimdi değer verseydi stüdyo hala sony için çalışırdı ve bir ps3 exclusive'i olarak kalırdı! dark souls değil de demon's souls 2 olurdu, ps3 exclusive'i olurdu, yani çok daha iyi olurdu. ooof sony ooof
alakası yok,oyun yapımcısının bir röportajı var konu hakkında,'NA pazarı çok büyük bu sebepten xbox'a çıkartıyoruz oyunu' adamlar haklı azımsanmayacak bir kitle var orda.çok takılmayın derim bu konuya oyun iyi olsun gerisi faso fiso ki oyun en iyi.

YusufTimur

14.9.2011 00:09:50

+1
Oyun tam anlamıyla bir rpg değil boşuna kasmayın içinde rpg ögelerini barındıran bir oyun . Senaryo yok , diyalog yok , yan görev yok , keşfedebileceğin engin diyarlar yok ... bunlar rpg oyununun can damarıdır . Sadece karakter geliştirme olan bir oyun rpg olamaz . Piyasadaki çoğu oyun rpg o zaman Ayrıca oynama süresi de uzun değil ne kadar kasarsan kas 30 saatten fazla oynanmıyor bu oyun için de abartı oynanış süreleri söylemeye başladılar aynısını Demon's Souls için de yapmışlardı fakat max. 30 saat o da epey kasarsan yani . Demon's Souls çok güzel bir oyundu suyunu çıkardım online de de epey vakit geçirdim bu oyun da şüpesiz öyle olacak yukarıda yazdıklarım oyunu kötülemek için değil fakat tam anlamıyla rpg olmadığını belirtmek içindir Ayrıca Demon's Souls zor değil sadece nasıl oynanılacağını bilmek , sabırlı bir şekilde temkinli ilerlemek gerekiyor . Oyunu ilk oynadığım anda bile çok zorluk çekmedim

stun

13.9.2011 22:29:01

+1
dark soulsu mutlaka almayı düşünüyorum.. ama demon's souls için geç kaldım biraz... diğer oyunlarla meşguldum.. şimdi alsam....olur mu olmaz mı diye endişeleniyorum ...

sniper23

13.9.2011 21:26:14

+2
ölmeye hazırızda pc ye çıkmıyor!!

Forgewright

13.9.2011 17:32:35

0
Yok yok. yukarıdaki arkadaş fazla abartmamış. şu an piyasada rpg denilen çoğu oyundan çok çok fazla 'rpg'dir bu oyun. ayrıca gerçekten zorluğu böyle çekici bir şekle bürümeleri de inanılmaz olmuş. tabi sıkıntıları da var. mesela çok karanlıktı demon's souls. sürükleyici bir karanlık değil. bunaltıcıydı. ayrıca evren'in 3 siyah - 3 beyaz olma durumu iyi düşünülmüştü hatta pratikte de iyiydi ancak bu dönüşümler arası geçişler "komik" derece de zor olmuştu. komik diyorum çünkü insanı sinirden güldürebilecek seviyeye getiriyordu bu durum. sen tüm bossları tek nefeste hiç ölmeden geçmeye çalış gel son boss'a sana bir tane vursun tam 6-7 saatlik "kamp" boşa gitsin. artık sövermisin , bluray ile mi boğuşursun , çıkıp mahallede millete mi sataşırsın orası sana kalıyordu :D aynı bunaltıcı zorluğu bir de ninja gaiden sigma 1'de görmüştüm. atari başında sanal karakterlere küfür ettirtecek kadar insanı aciz duruma düşürür bu oyunlar. :D

zack06

13.9.2011 15:48:29

0
quote:

Orijinalden alıntı: rambocuk Tartışıcak birşey yok zaten kimse bunu tartışmaz sanırım gelmiş geçmiş en iyi rpg oyunu sadece baslayın oyuna ve ne yaşarsanız yaşayın oyundan zevk alıyorsunuz ya şaka gibi saatlerce uğraş öl en basa git bütün emeklerin ziyan olsun ama aynı yeri zevkle tekrar et böyle birşeyi 15 yıllık oyun hayatımda ilk defa yaşıyorum dark soluls demon solusun yarısı kadar iyi olsun herkez minnettar kalır
Fazla abartmışsın ve oyun tam anlamıyla rpg demek yanlış olur.

rambocuk

13.9.2011 15:21:54

0
Tartışıcak birşey yok zaten kimse bunu tartışmaz sanırım gelmiş geçmiş en iyi rpg oyunu sadece baslayın oyuna ve ne yaşarsanız yaşayın oyundan zevk alıyorsunuz ya şaka gibi saatlerce uğraş öl en basa git bütün emeklerin ziyan olsun ama aynı yeri zevkle tekrar et böyle birşeyi 15 yıllık oyun hayatımda ilk defa yaşıyorum dark soluls demon solusun yarısı kadar iyi olsun herkez minnettar kalır

Mugetsu*

13.9.2011 14:16:37

0
İnceleme için sağolun

Mathers

13.9.2011 14:14:21

0
Ressistance 3 Video İnceleme Bekliyoruz...

SiPAHi_

13.9.2011 13:32:17

+1
inceleme icin tesekkurler. 7 Ekimi dort gozle bekliyoruz.

Ozikaza

13.9.2011 13:27:20

0
Dead island ve Resistance 3' ün incelemelerini bekliyoruz.

Drakoid

13.9.2011 13:10:43

0
sony bu oyuna değer vermeliydi, şimdi değer verseydi stüdyo hala sony için çalışırdı ve bir ps3 exclusive'i olarak kalırdı! dark souls değil de demon's souls 2 olurdu, ps3 exclusive'i olurdu, yani çok daha iyi olurdu. ooof sony ooof
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Dark Souls Alkan Adakaner 9 / 10 oy
KÜNYE
Dark Souls
+ TAKİBE
AL
29 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız