Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Resistance: Burning Skies

1 | Umut Küllerden Doğacak

Bir Staten Island itfaiyecisi olarak çok korkunç şeyler gördüm. Fakat hiçbirşey beni 14 Ağustos 1951 tarihine hazırlayamazdı. O devasa makinelerin, gökyüzünü yırtıp, sokaklara terör yağdırdığı güne. Saldırıya uğradığımız güne.

     Yaratıklar şehrimize indiler, kadınların ve çocukların gözü önünde bütün erkekleri öldürdüler. Çoğunu saniyeler içinde infaz ettiler... Ama hayatta kalan bazı kişileri toplayıp götürdüler, Tanrı bilir ne için.

     Radyoda söylenene göre gönüllü askerlerle birlikte Howard Tüneli boyunca kaçarak ana karaya tahliye edilecektik. Fakat ben hiçbir yere tahliye olamayacağım. Karımı ve kızımı bulmam gerek. Hayatta olup olmadıklarını bilmek zorundayım.

     Natalie. Rachel. Sizin için geliyorum...

     Yukarıda yazanları okudunuz. Bu sözler New York itfaiyecisi Tom Riley'e ait. Sanırım oyunun hikayesini de en iyi o anlatmış.

Resistance: Buring Skies oyunu aslında Resistance 2 oyununun sonrasında yaşananları konu alıyor. 14 Ağustos 1951 yılında, New York eyaletinin kıyı kesimleri Chimera adı verilen yaratıklarca istila ediliyor. İrili ufaklı bu yaratıklar önüne gelen herşeyi yakıp yıkıyor, insanları öldürüyor ve dünyayı dönüşü olmayan bir sona hazırlıyorlar. Aralarında itfaiye er'i Tom Riley ve bir grup gönüllü asker ise şehri bu yaratıklardan temizlemek için korkusuzca mücadele ediyor.

     Hikaye oldukça sağlam. Ama uygulamaya gelince, oyunda bizleri nasıl bir hikaye bekliyor onu hep birlikte göreceğiz.

     Nihilistic tarafından geliştirilen ve dağıtımcılığını Sony'nin üstlendiği Resistance: Burning Skies oyunu, PS Vita'nın çift analoğ çubuğunu kullanan ilk FPS oyunu olma özelliğini taşıyor. Onun bu özelliği, taşınabilir konsollarda FPS oyunlarının nasıl bir deneyim sunacağı konusunda da fikir edinmemizi sağlıyor. Aslında Sony'nin yeni taşınabilir konsolu PS Vita, Resistance: Burning Skies ile büyük bir sınavı da geride bırakmış oluyor.

     Elbette Resistance: Burning Skies taşınabilir konsolların ilk FPS oyunu değil. daha önce Playstation Portable'de birçok FPS türündeki oyunlara tanık olmuş, uzun uzadıya oynamıştık. Ama PSP'nin ikinci bir analoğ çubuğunun olmayışı, bakış açımızı kare, üçgen, yuvarlak ve x butonlarıyla değiştirmek zorunda oluşumuz, kontrolleri içinden çıkılmaz bir hale sokuyordu.

     Neyse ki artık PS Vita var ve bizim de inceleme yapabilmemiz için bir bahanemiz var.
 
 

     Öncelikle ben Resistance: Burning Skies'in kullanma kılavuzundan bahsetmek istiyorum. Oyunun LiveArea ekranındayken, ekranın üst tarafında yer alan, içerisinde soru işareti bulunan kırmızı ikona tıkladiğımız zaman kullanma kılavuzunu açmış oluyoruz. Karşımıza ilk gelen ekranda, kılavuzun hangi dillerde yayın yaptığını görebiliyoruz. Bu diller arasında Türkçe seçeneğinin de olduğunu söylemekte fayda var. Zira varsayılan kontroller, silahlar ve multiplayer modları hakkında birçok bilgiye, kılavuzu okuyarak ulaşmamız mümkün.

     Kılavuzu kapatıp oyunu başlattığımızda, ilk olarak Playstation Network bağlantısının gerçekleşebilmesi için bir müddet bekliyoruz. Bağlantı kurulduktan sonra oldukça sade tasarlanmış bir anamenü ile karşılaşıyoruz. Ana menümüzde Single Player, Multiplayer ve View EULA seçenekleri mevcut.

     SINGLE PLAYER: Bu modda New game, Load Game, Intel, Trophies ve Options seçenekleri bulunuyor. Ancak oyuna henüz yeni başlıyorsanız, sadece New Game ve Options seçeneklerini göreceksiniz.

     New Game: Oyunun hikaye moduna hızlı bir şekilde giriş yapabiliyoruz. Hikaye moduna başlamadan önce, zorluk seviyesine göre, Casual, Normal, Diffucult ve Superhuman seçeneklerinden dilediğimizi seçebiliyoruz. Eğer oyunu ilk kez oynuyorsanız, Superhuman seçeneğinin olmadığını göreceksiniz. Bu seçenek oyunu birkez bitirip yeni bir oyun başlattığınız zaman karşınıza çıkacak.

     Load Game: Yeni bir oyun başlatmadan, oyunun dilediğimiz bölümünden başlayabiliyoruz.

     Intel: Wapons And Grenades, Enemies ve Staten Island gibi sekiz farklı seçeneğin bulunduğu listede, silahlar, bombalar ve haritalar hakkında birçok dökümana ulaşabiliyoruz. Bu dökümanları oyun esnasında sağdan soldan topluyoruz.

     Trophies: Oyunda kazanılan tüm kupaları bu şeçenek altında görebiliyoruz. Toplamda 25 farklı Trophy mevcut. Her bir Trophy simgesi altında, oyunun hangi aşamalarında bu kupaları kazanacağımız yazıyor.

     Options: Single Player ile ilgili tüm ayarlar bu seçenek altında barndırılıyor. Audio Options seçeneği ile, efekt, müzik, dialog ve altyazı ayarlarını, Control Options seçeneği ile bakış açıları ve hassasiyet ayarlarnı, View Controls seçeneği ile mevcut kontrol dizilimini ve View Credits ile yapımcı bilgilerine bakıp gerekli işlemleri yapabiliyoruz.

Multiplayer modundan bahsedecem ama Single Player modunu atlamadan oynanıştan, silahlardan, düşmanlardan, çevreden, karakterlerden ve PS Vita'nın dokunmatik fonksiyonlarından bahsetmek istiyorum.

      Single Player moduna başlarken bizleri güzel bir açılış videosu karşılıyor. Videoda itfaiye erimiz, yani bizim ana karakterimiz Tom Riley'i aracını sürerken ve olay mahaline giderken görüyoruz. Yanında da iki ekip arkadaşı var. Olay yerine vardığımız zaman Tom Riley itfaiye arabasının arkasından meşhur baltasını alıyor ve kendini yanan bir binanın içerisine atıyor. Balta bizim ilk silahımız. Kapıları kırmak ve düşman öldürmek için onu oyun sırasında sıklıkla kullanacağız.

     Oyunu ilk kez oynayanlar için ekranda bazı öğretici ifadeler yer aldığını söylemekte fayda var. Bu öğretici ifadeleri aynen uygulayarak doğru hamleler yapmamız mümkün. Buna bağlı olarak, yanan bina içerisinde ilerlerken kırmamız gereken kapıları PS Vita ekranında yer alan balta simgesine dokunarak kılabiliyoruz. Oyuncu gözüyle etrafa bakabilmek için sağ analoğu, ileri, geri, saga veya sola doğru hareket etmek için sol analoğu kullanıyoruz. Yine öğretici ifadelere göre hareket ettiğimizde, ateş etmek için R tetik tuşunu, Zoom (yakınlaştırma) yapabilmek için L tetik tuşunu kullanabildiğimizi görüyoruz. Oyunun en beğenmediğim kontrol tuşu ise, hızlı koşmak için kullandığımız D-pad alt (down) tuşu. Bu tuşu kullanarak koşmaya çalıştığımızda, parmağımızı hızlı bir şekilde sol analoğ çubuğuna tekrar geri getirmemiz lazım ki, yoğun düşman saldırılarına anlık olarak müdahale edebilelim. Ama tabi koşmanın alternatif bir yolu daha var. PS Vita'nın arka dokunmatik paneline çift dokunarak ve sol analoğ çubuğunu ileri doğru iterek de koşma işlemini gerçekleştirebilmek mümkün.

resistance burning skies psvita sony playstation vita game oyun resistance burning skies psvita sony playstation vita game oyun
StarDrone Extreme Motor World: Car Factory
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

cengizhan1903

20.10.2012 14:19:53

0
Ben alıp oynadım fena değildi

sfgsfgsfg

7.6.2012 13:05:22

0
O kadar beklenmenin karşılığı.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Resistance: Burning Skies Ersin Çakı 6 / 10 oy
KÜNYE
Resistance: Burning Skies
+ TAKİBE
AL
6 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar Müthiş oynanabilirlik. Çift analog çubuğunun eşssiz kontrolü.
Eksiler Grafikler vasat, hikaye sönük ve aceleye getirilmiş bir yapım.
Editör Notu: Kötünün iyisi.
6,0
2.0
1
OY
10
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız