Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Şubat Ayının İkinci Haftasında Çıkış Yapacak PC Oyunları: 7-14 Şubat 2023

 
 
Şubat ayı içerisinde birçok türden PC oyunu bizleri bekliyor olacak. Şubat ayının ilk haftasında çıkış yapacak oyunları sizlere sunduk: Buradan bakabilirsiniz. Şimdi ise Şubat ayının ikinci haftasının oyunlarını sunacağız. Bu liste içerisinde 7 - 14 Şubat tarihleri arasında çıkış yapacak oyunlar yer alıyor. Oyunlara, çıkış tarihlerine ve diğer detaylarına aşağıdan bakabilirsiniz

İşte listemiz:
 
- Clash: Artifacts of Chaos (9 Şubat)
 
 

ACE Team tarafından geliştirilen ve Nacon tarafından yayınlanacak olan tek oyunculu aksiyon macera oyunu Clash: Artifacts of Chaos, 9 Şubat tarihinde oyuncular ile buluşmaya hazırlanıyor. Clash: Artifacts of Chaos adlı bu yapımda arka planda sağlam manzaralar ve daha fazlası olacak. Bu aksiyon  macera oyununu ilk gördüğünüz zaman Borderlands evreninden bir yapım olduğunu düşünebilirsiniz. Gerek sanat tasarımları gerekse arka plan tasarımları bu yapıya oldukça benziyor. Oyun içerisinde Zenozoik adlı bir diyarda aksiyona başlıyoruz ve oyunda çeşitli güçler ve düşman unsurları bulunuyor. Bunlara karşı biz de hayatta kalmaya çalışıyor ve etraftaki sırları çözmeye çalışıyoruz.

Oyunda karşımıza çıkan bu evrende çözebileceğimiz birçok sır, etraftan toplayabileceğimiz çeşitli öğeler, kullanabileceğimiz karakterler ve farklı tarzda bölüm tasarımları yer alıyor. Oyunun çizimleri ve dünyası gerçekten de ilgi çekiyor. Bu dünyası ile beraber bizlere yeni bir hikaye sunmaya çalışıyor ve bu hikayeyi sunarken de atmosferin akışına bırakmayı hedefliyor.

Farklı düşman tipleri

Clash: Artifacts of Chaos içerisinde farklı farklı düşman tipleri bulunuyor. Her düşman tipinin kendine özgü saldırı biçimleri ve şekilleri yer alıyor. Düşmanlara karşı kendinizi savunmak ve alt etmek çok önem arz ediyor. Oyun içerisinde yumruklarımızı kullanıyoruz. Yumruklarımız bu evren içerisinde ve oyun içerisinde en büyük silahımız olarak karşımıza çıkıyor. Oyun birinci şahıs bir kamera açısını bizlere aktarıyor ve tek oyunculu bir yapıyı sunuyor.

Oyunda yine aksiyon şeması içerisinde düşmanlara karşı saldırabiliyor, düşmanlardan gelen saldırılara karşı kaçınabiliyor, bunların dışında ek olarak düşmanları sersemletebiliyor, onlara karşı birçok savunma stili uygulayabiliyor ve rakibin saldırılarını savuşturabiliyoruz. Bunların dışında yine rakiplere karşı yapabileceğimiz özel saldırılar yer alıyor ve bu özel saldırılar da estetik bir dövüş sisteminin olduğunu gösteriyor.

Oyun içerisinde öğrenebileceğimiz çeşitli dövüş stilleri bulunuyor. Bu dövüş stilleri arasında farklı tarzda yenilikler yer alıyor. Dövüş stilleri arasında dilersek rahatlıkla geçiş yapabiliyor ve o stilleri düşmanlara karşı uygulayabiliyoruz. Bu yapım ile beraber kendi dövüş tarzımızı oluşturabiliyor ve karşımıza çıkan rakipleri alt edebiliyoruz. Oyunda her kazandığımız zafer ile özelliklerimizi geliştirebiliyor, saldırılarımızı değiştirebiliyor ve daha da güçlenebiliyoruz. Bu sayede rakipleri daha da kolay bir şekilde indirebiliyoruz.
 
 

Tek oyunculu bir yapı sergilediğinden dolayı tabii oyunun bize sunması gerektiği bir hikaye yer alıyor. Bu hikaye ara sahnelerle ve diyaloglar ile destekleniyor ve bizlere aktarılmaya çalışılıyor. Oyunun dünyası ve manzaraları gayet ilgi çekici olarak karşımıza çıkıyor. Düşman tasarımları, karakter tasarımları ve çevre tasarımları gayet tatmin edici görünüyor. Oyunda yumrularımızı konuşturabiliyor, ulaştığımız bölgeleri keşfedebiliyor, yeni sırları açığa çıkarabiliyor ve hatta sağda solda bulduğumuz kasaları açabiliyoruz.

Oyunda kullanabileceğimiz dövüş stilleri dışında yukarıda da bahsettiğim gibi bir de özel saldırılar yer alıyor. Özel saldırılarla düşmanlara bitirici hamleler yapabiliyoruz. Bu da estetik bir dövüş üstünden olduğunu göstergesi. Oyunda farklı tarzda ufak - büyük çaplı patron savaşları da yer alıyor. Her düşman karakterinin kendine özgü saldırı stilleri bulunuyor. Bu saldırı stillerini öğrendikçe rakipleri daha da kolay alt edebiliyoruz.

Siz de bu tarz hem etrafı keşfetmeli hem de aksiyon macera oyunu arıyorsanız bu yapım size göre diyebilirim. Dünyası, evreni ve karakter tasarımları ile dikkat çeken bu yapımı Şubat ayı içerisinde deneyebileceğiz. Bu oyun Zeno Clash ve Zeno Clash II ile aynı evrende geçiyor ancak bağımsız bir yapım olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
 
- Barkhan (9 Şubat)
 
 

Glyph Worlds tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan strateji savaş oyunu Barkhan, 9 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Çorak toprakları ile çölleşmiş dünyası ile ile dikkat çeken bu yapımda klasik strateji unsurları yer alacak. Bunun yanı sıra kullandığımız stratejiler ile düşmanları alt etmeye çalışacağız ve sürekli olarak üretim haline geçeceğiz. Oyun içerisinde etrafta keşfedebileceğiz. Etrafı araştırarak çeşitli kaynaklar toplayabilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Kaynaklar sayesinde daha fazla birlik üretecek ve kendimizi büyük bir ordunun sahibi yapacağız.

Oyunda hangi birlik türleri yer alıyor?

Oyun içerisinde üretebileceğimiz birlikler arasında ağır zırhlı araçlar, hafif araçlar ve daha fazlası yer alacak. Bunun yanı sıra kara birlikleri, hava birlikleri ve diğer birlikler de emrimize amade olacak. Oyunda tabii ki kullanabileceğimiz ve kilidini açabileceğimiz yeni teknolojiler yer alacak. İleri teknolojiye sahip bu strateji oyununda plazma silahları, savaş uçakları, yüksek teknolojili araçlar, plazma tankları ve daha fazlası bulunacak.

Düşman birlikleri haricinde çevrede çeşitli tehlikeler yer alıyor
 
 

Oyunda düşman birlikleri haricinde bir de çeşitli yaratıklar bulunacak. Örneğin bir yerden bir yere giderken devasa kum yılanları ile karşılaşabilecek ve bunlara karşı savunması kalabileceğiz. Oyunda yukarıda da bahsettiğim gibi devasa çöller bizleri bekliyor olacak. Burada etrafı keşfedecek, çeşitli tehlikelere karşı yüzleşecek, üretim için kaynak toplayacak ve kendi stratejimizi oluşturabileceğiz.

Barkhan ooyununda çöller üzerinde savaş uçakları ile ilerleyebilecek, düşman birliklerinin tanklarını patlatabilecek, kendi birliklerimiz arasında bulunan plazma silahlarıyla rakipleri eritebileceğiz. Oyun içerisinde yine yukarıda da bahsettiğim gibi dev kum yaratıkları çok ciddi bir tehlike oluşturacak. Bu duruma çok dikkat etmemiz lazım: Tek hamlede birliklerimizi yutabilen bir yapıya sahip olan bu kum yaratıklarına karşı temkinli olmamız gerekiyor.

Oyun içerisinde çeşitli türlerde araçlar üretebileceğimiz yapılar inşa edebileceğiz. Çeşit çeşit binalardan oluşan bu yapıları inşa etmek için kaynaklar toplamamız gerekecek. Oyunda savaş uçakları çok daha tercih edilesi duruyor. Çünkü yukarıdan saldırılara karşı savunmasız olan tankları hava saldırıları ile kolayca alt edebiliyoruz. Oyun içerisinde dilerseniz hava teknolojilerinde ilerleyebilir dilerseniz de karaya önem verebilirsiniz. Bu tamamen sizin stratejinize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Oyunda tabii ki amacımız düşman üssünü tamamen ortadan kaldırmak ve düşman birliklerini yok etmekten geçiyor. Bu amaç doğrultusunda yeni birlikler üretebiliyor rakiplere karşı sağdan soldan veya direkt olarak saldırabiliyor, kıskaca alabiliyor ve onları ortadan kaldırmaya yönelik hamleler yapabiliyoruz.

Siz de bu tarz strateji oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyun tamamen dev kum arazilerinde geçiyor yani çöllerde. Çöl üzerinde savaşlara katılmak istiyorsanız 9 Şubat tarihini bekleyebilirsiniz. Oyunun şu anda Steam platformu üzerinde bir de demo sürümü bulunuyor. Bu demo sürümünü indirerek oyunun bir kısmı oynayabilir ve oyunda neler olduğuna ufaktan bir göz atabilirsiniz.
 
- Knights of Braveland (9 Şubat)
 
 

Tortuga Team tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan aksiyon roguelike oyunu Knights of Braveland, 9 Şubat tarihinde geliyor. Tek oyunculu, eşli oyun ve daha fazla desteği içerisinde barındıran bu yapımda rol yapma unsurları da yer alıyor. Eşli oyun temelli olarak geliştirilen bu yapımı arkadaşlar ile oynamak daha eğlenceli olacak diyebilirim.
4 kişiye kadar oyuncu desteği sunan bu yapımda tatlı grafikler, sevimli animasyonlar, çeşitli hikaye içerikleri, oyun içi görevler ve daha fazlası yer alacak. Oyun yukarıda da bahsettiğim gibi eşli oyuna göre tasarlandığı için arkadaşlarla beraber oynamak daha verimli ve eğlenceli olacak. Tek başınıza oynamak belki bir yerden sonra sizi sıkabilir.

Knights of Braveland içerisinde karşınıza çıkan düşmanları kılıcınızla alt edebilecek, onlara çeşitli yerlerden ve yönlerden saldırabilecek, saldırılarından kaçınabilecek, çeşitli uzuvlarını parçalayabilecek ve daha fazlasını yapabileceksiniz. Oyun içerisinde yakın saldırı stillerinden menzilli saldırı stillerine kadar birçok farklı vuruş seçeneği bizleri bekliyor olacak. Oyunda kılıçlardan yaylara büyülü asalardan sopalara kadar birçok saldırı ekipmanı yer alacak.

Çaylak olarak maceraya atılacağız

Oyunda ilk olarak çaylak olarak başlayacağız ve kendimizi geliştirerek daha da güçlü olacağız. Bu sayede çaylaklıktan kahramanlığa doğru büyük bir maceraya atılacağız. Oyun içerisinde normal düşmanların haricinde bir de ara ara patron savaşları yer alacak. Bu savaşlar diğer savaşlara göre daha zorlu ve gergin geçecek. Knights of Braveland içerisinde roguelike unsurları, rol yapma unsurları, aksiyon ve dövüş unsurları yer alacak. Bunun yanı sıra bu yapımda yer alan her macera oyunculara farklı deneyimler sunacak. Yani oyun içerisinde yüzlerce farklı olay yer alacak. Bu olaylar oyunculara rastgele sunulacak. Dolayısıyla her oyuncu bu oyunda farklı bir deneyim elde edecek.

Oyun aslında görev temelli olarak karşımıza çıkacak. Oyun içerisinde bir sözleşme kabul edecek, bu sözleşmede yer alan görevi yerine getirmeye çalışacak ve karşılığında çeşitli ödüller alacağız. Bunun yanı sıra bu görev macerasında karşımıza çeşitli karakterler çıkacak. Bu karakterler arasında elfler kurtlar ve daha fazlası yer alacak.
 
 

Yukarıda da bahsettiğim gibi oyunda yakın dövüş saldırılarından menzilli saldırılara kadar birçok farklı dövüş stili yer alacak. Kullanabileceğimiz ekipmanlar arasında kılıçlar mızraklar yaylar tüfekler büyülü asalar ve daha fazlası bulunacak. Oyun içerisinde geliştirici ekip yüzden fazla farklı ekip fazla olduğunu belirtiyor.

Oyunda maceraya atılmanın yanı sıra bir de kendi kalemiz bulunacak. Bu kalemizi yükseltmek, her yeni görevden farklı yüksek kaliteli ödüller almaya yarayacak. Bu doğrultuda kalemizi restore edebilecek, genişletebilecek ve yükseltebileceğiz. Oyun içerisinde yine maceraya atılabileceğimiz farklı karakterler yer alacak. Bu karakterler arasında demircileri haydutlar ve daha fazlası bulunacak. Bu karakterlerden herhangi birini seçebilecek ve maceralara atılacağız. Yukarıda saydığım karakterlerin her birinin kendine özgü yetenekleri ve becerileri bulunacak. Bunun yanı sıra kullandığı çeşitli ekipmanlar da yer alacak.

Oyun grafikleri ve animasyonları gayet tatlı ve dikkat çekici olarak karşımıza çıkıyor. Renk paleti de gayet canlı ve ilgi çekici. Siz de bu tarz dövüş odaklı macera oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyunun şu anda Steam platformu üzerinde bir demo sürümü bulunuyor. Bu demo sürümünü indirip oyunun bir kısmını oynayabilirsiniz. Oynadığınız bu demo sürüm sayesinde oyunu alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Aynı zamanda oyundaki özelliklere bir göz atabilirsiniz.
 
- Bumblebee - Little Bee Adventure (10 Şubat)
 
 

EpiXR Games UG tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan uçuş temalı keşif macera oyunu Bumblebee - Little Bee Adventure, 10 Şubat tarihinde hayranlarıyla buluşmaya geliyor. Küçük bir arayı kontrol ettiğimiz bu oyunda uçuş simülasyonu öğeleri yer alıyor. Oyunda büyük bir macera atılıyor, yeni yerler keşfedebiliyor, çeşitli öğeler toplayabiliyor ve bize verilen görevleri yerine getirebiliyoruz. 3D bir grafik stiline sahip bu yapımda çeşitli ve farklı farklı güzel manzaralar bizleri bekliyor olacak. Bunun yanı sıra arka planda bizlere yeni bir hikaye anlatılacak. Arı ile çıktığımız bu yolculukta yeni karakterler ile tanışabilecek ve farklı bölgelere uçuş yapabileceğiz.

Bu büyük dünyada küçük bir arı olduğumuz bu yapımda sürekli olarak yeni maceralara göz kırpacağız. Oyunda birçok farklı bölgeye uçacak, buraları keşfe çıkabileceğiz. Oyundaki uçma hissinin bizlere iyi bir deneyim vermesi için uğraşılıyor. Bu uçuş  öğelerinin bizlere nasıl sunulduğu konusunda şu anda herhangi bir fikrimiz bulunmuyor. Oyun çıktığı zaman bu sistemi denemiş olacağız.

Oyun içerisinde uçmak için ek olarak bizlere enerji gerekecek. Bu enerjimizi doldurmak ve daha fazla yukarıya ve hızlı bir şekilde uçmak için çeşitli iksirler yer alacak. Bu enerji iksirlerini kullanarak daha hızlı ve daha yukarılara uçabileceğiz. Oyun içerisinde bir de hikaye gereği çeşitli gizlenmiş sırlar yer alacak. Her bölümde farklı öğeleri toplayabilecek ve gizlenmiş altın çiçekleri bulmaya çalışacağız. Bu altın çiçekleri bulduğumuz zaman yeni başarıların kilidi açılacak. Bu da başarım avcıları için gayet güzel bir içerik diyebilirim.

Maceraya arı olarak katıldığımız bu yolda doğru yolu gösteren bir de bilgi parçaları bulunuyor. Bu parçaları topladıktan sonra nereye gitmemiz gerekti bizlere gösteriliyor. Bu parçaları toplaya toplaya doğru yolu buluyor ve hikayemizin kalan kısmını tamamlamaya çalışıyoruz. Bilgi parçalarını topladıktan sonra yeni bir alana geçebiliyoruz ve hikaye burada kaldığı yerden devam ediyor. Yani bu parçaları toplamak bir nevi şart gibi bir şey diyebilirim.

Karşımıza çıkan her bölge bizlere farklı bir deneyim sunuyor. Buralarda farklı manzaralar, toplayabileceğimiz farklı öğeler ve daha fazlası yer alıyor. Bumblebee - Little Bee Adventure oyununda temel amacımız kontrol ettiğimiz arının kendi evini bulmasına yardım etmek ve bu eve tamamen yerleşmek.

Oyundaki temel hikaye her bölümün başında bizlere aktarılıyor. Burada kullandığımız ve oynadığımız arının ev bulma arayışına girdiğini görüyoruz. Her bölümün başında da bu durum bizlere aktarılıyor ve sonraki bölümler açılıyor.
 
 

Oyun içerisinde her bölümde farklı renk paletleri ve manzaraları yer alıyor. Yine toplayabileceğimiz tüyler, bilgi parçaları ve daha fazlası bulunuyor. Oyunda küçük bir arıyı kontrol ediyoruz ve yanımıza arı dostlarımız da ara ara uğruyor. Oyunda aldığımız enerji iksirleri sayesinde çok daha hızlı ilerliyor ve bu büyük dünyada maceraya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Oyun içerisinde gerçek dünyada yer alan çeşitli unsurlar bulunuyor. Örneğin yüksek binalar, arcade - atari makineleri, gemiler ve daha fazlası bizleri bekliyor. Buralarda gezinmek, yüksek binaların arasında küçük bir arı biz oyuncuları farklı hissettiren özelliklerden biri olacak gibi görünüyor.

Oyunun Hud ekranı ise oldukça basit ve sade tutulmuş durumda. Sol üstte arımızın enerji barı bulunuyor sağ altta ise topladığımız tüylerim miktarı yer alıyor. Ekranda başka bir şey yere almıyor. Dolayısıyla bu da oyuna tam olarak adapte olmamızı sağlıyor ve bu sayede daha fazla vakit geçirebiliriz. Oyunda bina dolu şehirlerden çöllere park alanlarından denizlere kadar birçok bölge bizlere sunuluyor. Buralarda gezinmek ve etrafı keşfetmek tamamen bizlere kalıyor.

Sevimli ve canlı görsellere sahip bu keşif macera oyunu 10 Şubat tarihinde biz oyun severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Bumblebee - Little Bee Adventure oyununu denemek istiyorsanız Steam platformu üzerinden istek listenize ekleyebilir. Oyun çıktığı zaman mail adresiniz üzerinden bir bildirim alabilirsiniz. Bu sayede oyunu satın alıp bilgisayarınıza indirerek deneyebilirsiniz. Eğer oyundan hoşlanmazsınız ve 2 saatin altında oyun süresi ile sahipseniz oyunu geri iade edebiliyorsunuz.
 
- Hogwarts Legacy (10 Şubat)
 
 

Avalanche Software tarafından geliştirilen ve Warner Bros. Games tarafından yayınlanacak olan açık dünya aksiyon rol yapma macera oyunu Hogwarts Legacy, 10 Şubat tarihinde nihayet geliyor. Harry Potter evreninde geçen bu yapım daha önce birçok kez ertelemeye maruz kaldı ancak nihayet artık 10 Şubat tarihinde biz oyun severler ile buluşacak. Oyun açık bir dünyada geçecek. Açık dünyada süpürgemize atlayıp etrafı gezebilecek, etrafı keşfedebilecek ve yeni maceralara atılabileceğiz.

Harry Potter'ın önceki dönemlerini yansıtan bu oyunda kendimize ait bir karakter yaratabilecek, bu karakterin özelleştirilmesi tamamen bize ait olacak, yarattığımız bu karakter ile beraber büyük bir maceraya atılabilecek, büyüler öğrenebilecek, yeni asalar alabilecek ve tehlikeli düşmanlara karşı savaşabileceğiz. Aksiyon, rol yapma ve macera unsurlarını bünyesinde barındıran ve bunları harmanlayan bu oyunda aşina olduğumuz bölgeler ve yapılar karşımıza çıkacak.

Harry Potter hayranlarının heyecan duyacağı bir yapıyı deneyimleyeceğimiz oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi karakterimize özelleştirebilecek, kendimizi güçlendirmek için çeşitli iksirler üretebilecek, düşmanlara karşı gelebileceğimiz büyük sisteminde ustalaşmaya çalışacak, büyüler arasında geçişler yapacak ve bu büyü yeteneklerini yükseltmeye başlayacağız.

Bir öğrenciyi kontrol edeceğimiz bu yapımda tek oyunculu bir deneyim yaşayacağız. Oyun içerisinde herhangi bir çevrimiçi unsur yer almayacak. Oyunda büyüler üzerinde ustalaşacak, bu dünyayı tehdit eden düşmanlara karşı gelmeye çalışacağız. Bunun yanı sıra süpürgemize atlayarak yeni bölgeler keşfedeceğiz. Keşfettiğimiz bu bölgelerde yeni karakterler ve düşmanlarla karşılaşacağız ve birçok sırrı açığa çıkaracağız.
 
 

Oyunda etrafı gezmek ve dolaşmak için sadece süpürgeyi değil aynı zamanda Harry Potter evreninde yer alan uçan canlılar (Griffin) ile beraber ilerleyebileceğiz. Bu da oyuna farklı hava katan kusurlardan biri. Oyunda süpürgemizin belli bir enerjisi olacak. Bu enerji tükendiğinde süpürgemiz yukarıdan aşağıya doğru süzülecek. Yani sürekli olarak yukarıda kalamayacağız.
Oyunda yine kendimizi ve büyülerimizi geliştirebileceğimiz antrenman alanları olacak. Çeşitli bitkiler yetiştirilebilecek ve iksirler üretebileceğiz. Tüm bunlar sayesinde de düşmanlara karşı daha dik bir şekilde duracak. Böylece tehditlere boyun eğmeyeceğiz.

Hogwarts Legacy'nin oynanış videoları mevcut
 
 

Hogwarts Legacy'nin şu anda oynanış videoları YouTube üzerinde mevcut. Geliştiricilerin de içinde olduğu bu oynanış videolarında hem oyun içi görüntüler, aksiyon sistem, dövüş sistemi, büyü sistemi, rol yapma unsurları ve daha fazlası gösteriliyor hem de geliştiriciler bu kısımlarda neler yapmak ve bizlere neler sunmak istediğini açıkça belirtiyor. Dolayısıyla bu da oyundan neler bekleyeceğimize dair bizlere fikir veriyor.

2023 yılının beklenen oyunları arasında yer alan Hogwarts Legacy, 10 Şubat tarihinde biz oyun severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Umarım ki oyunda herhangi bir optimizasyon sıkıntısı yaşanmasın. Açık bir dünyaya sahip olduğu ve bu kadar çok özelliği bünyesinde barındırdığı ondan dolayı optimizasyon konusunda sıkıntılar yaşayabilir.

Oyunun şu anda ön siparişleri açık durumda. Steam platform üzerinde Hogwarts Legacy'nin standart sürümü 699 TL'den Deluxe Edition sürümü ise 799 TL'den satışta. Dilerseniz bu platform üzerinden ön sipariş verebilir ve oyunun çıkış gününü bekleyebilirsiniz.
 
- Spy Bros. Pipi & Bibi's DX (14 Şubat: platform, bulmaca, macera)
 
 

RAWRLAB Games, Tatsujin Co., Ltd., Toaplan tarafından geliştirilen ve RAWRLAB Games tarafından yayınlanacak olan aracde, platform, bulmaca, macera oyunu Spy Bros. (Pipi & Bibi's DX), 14 Şubat tarihinde geliyor. Nostalji tadında karşımıza çıkan bu aracde yapım artık PC platformuna çıkış yapmaya hazırlanıyor. Oyun içerisinde retro tarzı grafikler, eski atari tarzı yapı ve orijinal unsurlar bulunuyor. Oyunda iki karakterin rolünü üstleniyoruz ve karşımıza çıkan tehlikeleri ve düşmanlara karşı hamleler yapıyoruz. Onlara bomba bırakıp üstüne kaçıp patlatmalarını izleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra çeşitli bulmacaları ve platform öğelerini de çözmeye ve aşmaya çalışıyoruz.

Retro grafikleri sahip bu aracde oyununda çeşitli zorlu modlar bulunuyor. Tek kişilik veya co-op (iş birliği) tarzında oynayabileceğiniz bu yapım içerisinde dört oyuncuya kadar destek veriliyor. Rekabetçi oyun modlarının da yer aldığı bu yapım içerisinde yerel çok oyunculu mod bulunuyor, yani çevrimiçi çok oyunculu bir yapı yazık ki yer almıyor.

Oyun içerisinde farklı farklı platform öğeleri ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda her bölümde platformların teması, yapısı ve zorlukları değişiyor. Dolayısıyla bu yerlere alışmak ve üstesinden gelmek zorunda kalıyoruz. Hızlı tempolu bu platform oyunu aslında bir nevi Bomberman'i hatırlatıyor. Çünkü bu oyunda  bomba bırakıp kaçıyoruz Bomberman oyununda da bomba bırakıp kaçıyoruz. Dolayısıyla sadece bu kısımda benzerlik gösteriyor diyebilirim.
Geliştirici ekip oyun içerisinde altı farklı bölgenin ve yirmi dört farklı platformun yer alacağını belirtiyor. Altı farklı bölge içerisinde her bölgede farklı temalar ve farklı yapıya sahip platformlar bulunuyor. Bunlar arasında da zorluk derecesi kolaydan zora doğru değişiklik gösteriyor. Oyun içerisinde dört oynanabilir karakter bulunuyor ve Aslında yaptığımız şeyler bir hikayenin sonunu getiriyor. İki farklı sona sahip bu oyun içerisinde hem kendimiz hem de arkadaşlarımızla beraber eğlenceli dakikalar geçirebileceğiz. Eğer nostalji anlar yaşamak istiyorsanız bu arcade tarzı yapımı artık  PC üzerinden deneyebiliyorsunuz.

Bu ay içerisinde oldukça fazla aracde oyunun PC platformuna geleceğini gördük. Dolayısıyla bu da bu yapımlar içerisinde yer alan projelerden biri. Eğlenceli ve aksiyon dolu yapısıyla karşımıza çıkacak bu oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz oyunu istek listenize ekleyebilir ve oyunun çıktığı gün bundan haberdar olabilirsiniz.

Oyun içerisinde eski yapının ve orijinal yapının korunması adına herhangi bir grafik geliştirilmesi yapılmamış. Dolayısıyla sadece PC Port'a gerçekleştirilmiş durumda. Orijinal yapı korunarak yapılan bu port grafik konusunda herhangi bir iyileştirmeye içermiyor. Böylece piksel grafikli bir yapı karşımıza çıkıyor.
 
 

Toparlayacak olursam oyun içerisinde eski arcade tarzı bir yapı benimsenmiş. Orijinal yapı ve retro grafikleri ile karşınıza çıkacak olan Spy Bros.: Pipi & Bibi’s DX'te farklı farklı bölümler yer alıyor. Her bölümde farklı düşmanlar ve platform öğeleri bulunuyor. Düşmanların yerleri platformların yapıları her seviyede değişiklik gösteriyor. Biz de bu seviyelere alışmak ve burada bulunan düşmanları alt etmek için çeşitli hamleler yapıyoruz.

Düşmanları alt etmek için bomba bırakabiliyoruz, onlardan kaçabiliyoruz ve üzerimize doğru çekebiliyoruz. Bombayı bıraktığımız anda sağa sola kaçmamız ve o bombadan uzaklaşmamız gerekiyor. Dolayısıyla bombayı düşmanın yakında koyup uzaklaşıyoruz ve böylece patlamasını bekliyoruz. Düşmanı sıkıştırdığımız anda da bomba patlayacak ve o anda düşman da ortadan kalkacak. Böylece bir tehlike ortadan kalkmış olacak. 
 
- BOKURA (14 Şubat)
 
 

Piksel bir grafik yapısına sahip aksiyon macera oyunu Bokura, kodansha games tarafından 14 Şubat tarihinde biz oyun severlere sunulacak. Piksel görüntülere sahip bu aksiyon macera oyununu diğer oyunlara göre farklı bir özelliği var. Aksiyon ve macera unsurlarının yanı sıra bulmaca öğelerinde bünyesinde barındıran bu yapımı tek başımıza oynayamıyoruz. Yanımıza bir arkadaşımızı veya yakınımızı almamız gerekiyor. Oyun sadece iki oyunculu bir şekilde oynanıyor ve oyun içerisinde yer alan bulmacalar bu şekilde çözülebiliyor. Yani tek başımıza ilerleyip bu oyunu oynayamıyoruz. Dolayısıyla bulmacalar ve oyunun temel yapısı iki oyunculu şekilde hazırlandığı için bu mümkün olmuyor.

Oyunda karşımıza kolaydan zora bulmacalar çıkıyor. Bu bulmacaları çözüp maceramıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Oyun bizlere yukarıda da bahsettiğim gibi piksel grafikleri sunuyor. Piksel grafikleri ve macera oyunlarından hoşlanan oyuncuların direkt olarak ilgisini çeken bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

İki oyunculu oynanıyor

Bokura oyununda evlerinden kaçan ve uzaklaşmaya çalışan bunun yanı sıra maceraya atılmaya çalışan iki çocuğu kontrol ediyoruz. Bir karakteri kendimiz diğer karakteri ise yanımızdaki arkadaşımız kontrol ediyor. Yine yukarıda da bahsettiğim gibi oyun tek oyunculu bir şekilde oynanmıyor sadece iki oyunculu olarak ilerleniyor. Bu yapısıyla da Brothers - A Tale of Two Sons gibi oyunlar ile benzerlik gösteriyor.

İki oyuncunun da farklı bilgisayarlarda olması gerekiyor

Oyunun iki oyunculu kısmını biraz daha detaylandıracak olursam tek başımıza oynayamıyoruz kısmından bahsetmiştim. Ancak belirtmem gereken önemli bir özellik daha var. Bu da iki ayrı oyuncunun farklı makinelerde yani bilgisayarlarda olması gerektiği. Yani bir bilgisayardan iki oyuncu ne yazık ki oyunu oynayamıyor. Dolayısıyla iki farklı bilgisayardan bu oyundaki bulmacaları çözebiliyor ve maceraya atılabiliyoruz. Bu hususa dikkat etmek gerekiyor.

İki oyuncu iki farklı dünya yapısı
 
 

Oyun içerisinde yine dikkat çeken hususlardan ve farklılık gösteren özelliklerden biri de   ekranda gördüğünüz şeylerin tamamen farklı olması. Yani sizin ekranda gördüğünüz yapıyla diğer bilgisayardaki arkadaşınızın gördüğü oyun içi görüntüler tamamen birbirinden farklı olarak gösteriliyor. Bu da oyunu farklı kılan ve bizlere değişik bir yapı sunan mekanik olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun içerisinde etkileşim kurabileceğimiz nesneler bulunuyor. Bu nesnelere her bir karakter farklı farklı dokunması gerekiyor. Oyunda iki karakter de farklı bir şekilde görünebiliyor. Her iki oyuncu ilerlerken bu oyundan farklı deneyimler elde edebiliyor.

Oyunda iki oyuncu farklı olayları ve nesneleri gördüğünden dolayı sürekli olarak iletişim halinde kalmak gerekiyor. Yani oyunda siz bir kitap görürken diğer arkadaşınız bu kitabı görmeyebiliyor. Dolayısıyla bunu ona belirtmeniz gerekiyor ve burada bir kitap olduğunu söylemeniz lazım. Bu yapısıyla farklı bir sistemi bünyesinde barındıran oyunda iletişim dili gerçekten çok önem arz ediyor. Nesnelerin haricinde aynı zamanda gördüğümüz dünyalar da farklılık gösteriyor. Örneğin birisi ormanda yer alırken diğeri ise makineler dünyasında bulunabiliyor. Dolayısıyla her gördüğümüz şey çok farklılık gösterebiliyor.

Oyun tabi bulmacaların yanı sıra arka planda da bir hikayeyi aktarıyor. Bu hikayeyi ilerletmek ve sonunu görmek için arkadaşımız ile beraber ilerlemeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı bölgeler bulunuyor. Bu bölgelerin kendine özel temaları, arka plan yapıları, bulmacaları ve daha fazlası yer alıyor. Her bölgede yapmamız gerekenler değişkenlik gösteriyor.

Oyunda kritik seçimler yer alıyor
 
 

Bokura oyunu soldan sağa şekilde ilerliyor yani diğer bir deyişle yandan kaydırmalı bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Arka planda çeşitli manzaralar, her bölgenin kendine özel bulmacaları ve daha fazlası bizleri sunuluyor. Oyun içerisinde farklı farklı karakterlere bürünebiliyor ve bu şekilde ilerleyebiliyoruz. Oyunda aynı zamanda bulmacaları çözdükçe karşımıza kritik seçimler çıkıyor. Bu seçimler karşısında iki oyuncu da buna karar vermesi gerekiyor. Bu kararlar sonucunda da hikaye ona göre şekilleniyor. Yaptığınız seçimlerle beraber gideceğiniz yer ve atılacağınız maceralar değişkenlik gösteriyor.

3 - 4 saatlik bir oyun deneyimi sunuyor

Oyun bizlere yaklaşık 3-4 saatlik bir oyun deneyimi sunuyor. Oyunu oynarken karşınızdaki oyuncu ile muhakkak konuşmanız ve iletişim halinde olmanız gerekiyor. Karşımıza çıkan bulmacaları çözmek için öncelikle bulmacanın ne olduğunu anlamak, mevcut sorunları ortadan kaldırmak ve beraber karar vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla beraber oynayacağınız kişiyi seçmek de büyük önem arz ediyor diyebilirim.

Bu tarz piksel art stile sahip iki oyunculu bulmaca oyunlarını seviyorsanız muhakkak bu oyuna da bir göz atmanız gerekiyor. Oyun yukarıda da bahsettiğim gibi 10 Şubat tarihinde biz oyun severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Oyunda yer alan bulmacaların yapısı ve bulmacaların zorluğu bakalım nasıl olacak. Öte yandan iki oyuncunun da farklı dünyaları ve nesneleri görmesi gibi farklı özelliklerin yer alması oyuncuların dikkatini çeken türden bir mekanik.

Son olarak oyunun geliştiricisinden biraz bahsedeyim. Oyunu geliştiren bağımsız oyun yapımcısı tokoronyori 2016'nın hit oyunu Hitoribocchi Wakusei (Lonely Planet) ile birçok kişi tarafından biliniyor. Şimdi ise kendine özgü mekanikleri ve yapısı ile geliştirdiği iki oyunculu aksiyon macera bulmaca Bokura'yı bizlere sunmaya hazırlanıyor.
 
- Blanc (14 Şubat)
 
 

Casus Ludi tarafından geliştirilen ve Gearbox Publishing tarafından yayınlanacak olan rahatlatıcı yapısıyla karşımıza çıkacak atmosferik macera oyunu Blanc, 14 Şubat tarihinde geliyor. Duygusal bir yolculuğa çıkaracak bu macera oyununda arka planda çeşitli manzaralar, görebileceğimiz vahşi doğa, karlı bölgeler ve daha fazlası bulunuyor. Görsel açıdan ön plana çıkmaya çalışan bu yapımda sanatsal olarak iyi bir iş çıkartılmaya çalışılıyor. Oyun içerisinde karlı bölgelerden vahşi doğalara kadar birçok farklı yer ve manzara bizleri bekliyor.

İki yavrunun kavuşma hikayesi anlatılıyor

Hikaye odaklı duygusal bir maceraya atılacağımız bu yapımda kurt yavrusu ve geyik yavrusunun yolculuğunu deneyimleyeceğiz. Vahşi doğa içerisinde kaybolmuş bu iki yavruyla atılacağımız bu macerada bizlere arka planda etkileyici bir hikaye sunulmaya çalışılacak.
İki yavrunun hikayesini deneyimleyeceğimiz bu macerada büyük bir kar fırtınasında kaybolmuş bu yavrulara yol göstermeye çalışacağız. Oyunda kar fırtınasından dolayı kaybolmuş bu yavrulara yol gösterecek, ayak izlerini takip edecek ve onların güvenliğini sağlamaya çalışacağız. Rahatlatıcı ve bir yandan da hikaye odaklı bir yapı sunduğundan dolayı oyun içerisinde herhangi aksiyon ve dövüş öğesi yer almıyor. Bu yüzden sakince, sırtınızı yaslayarak bu yapımı deneyimleyebilir ve hikayenin bizlere sunduğu o duygusal yapıyı hissedebilirsiniz.

Elle çizilmiş çeşitli manzaralar yer alıyor

Oyun içerisinde farklı bölgeler, soğuk ve karlı atmosferler bizleri bekliyor olacak. Sanat stili ve manzaraları ile ön plana çıkmaya çalışan bu yapım elle çizilmiş bir sanata sahip. Oyunun temel amacı hikaye anlatmak olduğundan bizi bu hikaye içerisinde kaybettirmek istiyor. Bakalım oyun çıktığında bu yapısıyla bizleri ne kadar içine çekecek göreceğiz. Bu tarz oyunlarda hikayenin bize gerçekten içine çekmesi ve oyunda kaybolmamız gerekiyor. Dolayısıyla hikaye anlatımı ve bizlere sunuş tarzı gerçekten çok önem arz ediyor.

İki yavrunun da kendine özel güçleri bulunuyor
 
 

Oyun içerisinde kontrol edeceğimiz bu iki yavru hayvanın çeşitli güçleri bulunuyor. Her bir yavrunun kendine özel farklı yetenekleri yer alıyor. Bu yetenekleri kendimize yol bulmamız için kullanmaya çalışıyoruz. Basit oynanışı ve bizleri çok yormayan yapısıyla karşımıza çıkacak olan bu oyunda ailemize kavuşmanın hayaliyle yaşıyor olacağız.

Oyun içerisinde iki farklı yavru bulunduğundan dolayı iki oyunculu bir şekilde hazırlanmış. Dolayısıyla bu oyunu tek oyunculu bir şekilde oynayamıyoruz. Yanımızda bir arkadaşımızın veya yakınımızın olması gerekiyor. Oyunu istersek çevrimiçi olarak uzaktan bir arkadaşımızla oynayabiliyor veya aynı bilgisayardan yeni bir kontrolcü bağlayarak bu yapımı deneyimleyebiliyoruz. Oyunda bir oyuncu yön bulmaya çalışırken diğer oyuncu da farklı işler yapabiliyor. Dolayısıyla iki oyuncu da birbiriyle koordineli şekilde çalışıyor ve iletişim halinde kalabiliyor. İş birliğinin ve iletişimin önem arz ettiği bu oyunda karşımıza çıkan bulmacaları çözmeye çalışıyoruz.

Bu yapım da daha önce yukarıda bahsettiğim bir oyun ile benzerlik gösteriyor (Bokura). Yine yukarıda bahsettiğim oyun da iki oyunculu bir şekilde oynanıyor ancak tabi ki her iki yapımın da kendine özel mekanikleri ve bizlere sunmak istediği farklı amaçları bulunuyor.
Siz de bu tarz iki oyunculu hikaye odaklı bulmaca macera oyunlarını seviyorsanız veya bu konuda açlığınız var ise bu yapıma da bir göz atabilirsiniz. Oyunun ön siparişleri şu anda Steam platformu üzerinde açık durumda. 152.90 TL'den ön sipariş verebiliyorsunuz. Oyunu ister ön sipariş verin isterseniz de istek listenize ekleyin çıktığı zaman bir bildirim alarak çıkış günü bu oyunu bilgisayara indirebilir ve deneyimleyebilirsiniz.
 
- Truxton (14 Şubat)
 
 

Bitwave Games, Toaplan tarafından geliştirilen ve Bitwave Games tarafından yayınlanacak olan arcade nişancı shoot'em up oyunu Truxton, 14 Şubat tarihinde geliyor. Eski tarz atari shoot'em up oyunlarına benzer şekilde karşımıza çıkacak olan bu yapımda eskileri yad edeceğiz. Oyunda bir uzay gemimiz bulunacak ve ve uzay gemimiz ile beraber karşımıza çıkacak düşmanları alt etmeye çalışacağız. Tabi bir yandan önümüze gelen düşman mermilerinden kaçmaya çalışacak diğer yandan da her bölümü sonunda üzerimize gelen düşman ordularını temizlemeye ve alt etmeye çalışacağız.

Uzay temalı bu arcade oyununda farklı özellikler ve geliştirmeler yer alacak. Daha önce atari konsoluna çıkmış olan bu yapım şu anda PC'ye geliyor. PC sürümü elbette yeni özellikler, güncellemeler, iyileştirmeler ve daha fazlasını bünyesinde barındırıyor. Aşağıdan yukarıya doğru yani dikey bir şekilde ilerleyebileceğimiz bu oyunda uzay gemimize atlıyor, farkı tarzda düşman türlerini alt etmeye çalışıyor, sürekli olarak ateş edebiliyor ve belirli aralıklarla karşımıza çıkan patronları alt etmeye çalışıyoruz.

Oyun içerisinde kontrol ettiğimiz uzay gemisi ile sağa sola yukarıya aşağıya hızlı bir şekilde manevralar yapabiliyor, düşmanlardan gelen mermilerden kaçabiliyor, sağda solda yer alan tuzaklardan uzaklaşabiliyor ve bir yandan hayatta kalmaya çalışkan diğer yandan ilerlemeye ve yüksek skor elde etmeye çalışıyoruz. Truxton oyunu içerisinde uzay gemimizde farklı silah türleri elde edebiliyor, düşmanlara elektrik saldırısından yüksek hızlı mermilere kadar birçok farklı türde atış şeklini uygulayabiliyoruz. Bu da oyunda yer alan ve çeşitlilik gösteren özelliklerden biri.

PC'ye özgü özellikler yer alıyor

Atar oyunu yukarıda da bahsettiğim gibi PC'ye özel özelliklerle geliyor. Bu özellikler arasında hızlı kaydetme - hızlı yükleme, yaşam kalitesi iyileştirmeleri, daha akıcı bir oyun deneyimi ve daha fazlası bulunuyor. Özellikle hızlı kaydetme ve hızlı yükleme özelliği bu tarz oyunlarda çok önem arz ediyor ve oyuncular için hayat kurtarıcı nitelikte. Önceden atari konsollarında oynarken belirli bir cana sahip oluyorduk bu canımız sona erdikten sonra herhangi bir kaydetme olmadan oyunun en başından başlıyorduk. Ancak bu hızlı kaydetme sayesinde oyunda yandığımız yerden ve kaydettiğimiz kısımdan tekrardan başlayabiliyor ve dolayısıyla maceraya kaldığımız yerden devam edebiliyoruz. Oyunun sonuna bu şekilde ulaşmaya çalışıyoruz.

Silahlara yükseltme yapabiliyoruz
 
 

Oyun içerisinde yer alan silah türlerini ve silah çeşitleri de bu PC sürümünde yükseltebiliyoruz. Yükseltme yaptığımız silah türleri daha güçlü ve daha etkili bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu sayede düşmanları daha kolay bir şekilde ve tek vuruşta alt edebiliyoruz. Oyunda elektrikli atışlardan normal mermi atışlarına kadar farklı tarzda silah türleri yer alıyor. Her silah türünü yukarıda da bahsettiğim gibi tekrar tekrar yükseltebiliyoruz ve gücünü arttırabiliyoruz. Oyunda lazer silahlarından güçlü roketlere kadar birçok yapı bizleri bekliyor.

Oyunda uzay gemimiz ile beraber ilerlerken ve sürekli olarak düşman ordularının üzerimize geldiğini görürken bir de arka planda olmazsa olmaz çeşitli müzikler yer alıyor. Bu müzikler ortama daha iyi uyum sağlamamızı ve oyuna dalmamızı sağlıyor.

Oyun içerisinde yukarıda da ufaktan bahsettiğim gibi PC'ye özgü çeşitli yeni özellikler bulunuyor. Bu özellikler daha önceki atari sürümünde yer almıyordu ancak bu sürümde bulunuyor. Bu yenilikler bir nevi oyuncular için hayat kurtarıcı nitelikte. Şimdi bu özelliklere göz atalım:

PC sürümünde yer alan yenilikler
 
 

Oyunun PC sürümünde düşük gecikme girdisi yer alıyor. Yani yaptığınız hamleler oyun içerisinde anlık olarak daha iyi işleniyor ve ona göre hareket kabiliyetimizi geliştirebiliyoruz. Bunun dışında yine oyuncuların en çok önem verdiği ve dikkat çektiği özelliklerden biri hızlı kaydetme ve hızlı yükleme özelliği. Oyun içerisinde yer alan bu özellik sayesinde oyunumuzu hızlı bir şekilde kaydedebiliyoruz, hızlı bir şekilde kayıt aldığımız bu dosyayı tekrardan hızlı bir şekilde yükleyerek kaldığımız yerden devam edebiliyoruz. Yani oyunda uzay gemimiz parçalandığı ve yandığımız zaman en baştan değil de kaydettiğimiz yerden devam ediyoruz.
Oyun içerisinde yine yukarıda bahsettiğim gibi bir yandan düşmanları alt ederken diğer yandan yüksek skor elde etmeye çalışıyoruz. Yüksek skorlar çevrimiçi bir tabloda toplanıyor ve böylece diğer oyuncularla kendi puanımızı karşılaştırabiliyoruz. Bu sayede daha fazla puan elde etmeye çalışıyor ve oyunu tekrar tekrar oynayabiliyoruz.

Oyunda yine bu ay çıkacak atari oyunlarının PC sürümlerinde yer alan özelliklere benzer şekilde geriye sarma mekaniği yer alıyor. Bu mekanik bu ay çıkış yapacak atari oyunları içerisinde bulunuyor. Artık bu özellikler bir nevi standart haline gelmiş durumda. Oyunda yaptığınız eylemlere bağlı olarak belli bir süre geriye sarabiliyor bu da yandığımız kısımlarda bizlere geriye doğru atıyor ve daha farklı hamleler yapmaya çalışarak oyunda ilerlemeye başlıyoruz.

Diğer yandan Truxton oyunu içerisinde zorluğu ayarlayabileceğimiz bir mod yer alıyor. Bu mod çok kolay mod olarak karşımıza çıkıyor. Yani zoru sevmeyen oyuncular bu modu deneyerek daha kolay bir oynanış elde edebiliyor. Bu sayede daha az zorlanıp maceraya kaldığı yerden devam edebiliyor. Oyunun Steam sürümü içerisinde çeşitli başarımlar da yer alıyor. Başarım avcıları için gayet güzel bir hamle olmuş.

Siz de eskiye gitmek istiyorsanız ve eskiden oynadığınız shoot'em up oyununa göz atmak istiyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyun yukarıda da bahsettiğim gibi 14 Şubat tarihinde Steam platformu üzerinden PC için yayınlanacak. Oyunu dilerseniz istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı zaman bir bildirim alabilirsiniz. Bu sayede onun yayınlandığından haberdar olabilirsiniz.
 
- Red Tape (14 Şubat)
 
 

Pollaris Studios tarafından geliştirilen ve DreadXP tarafından yayınlanacak olan kara mizah temalı aksiyon macera dövüş oyunu Red Tape, 14 Şubat tarihinde geliyor. Farklı tarzda grafik yapısı ile karşımıza çıkacak olan bu oyunda kara mizah unsurları bol bol yer alacak. Herkese hitap etmeyen yapısıyla yayınlanacak olan Red Tape içerisinde 9 farklı bölüm bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde her bölümde farklı farklı karakterler ile karşılaşacak, etrafta koşacak, zıplayacak ve daha fazlasını yapabileceğiz.

Oyunun farklı bir hikayesi ve yapısı yer alıyor. Bu oyunda cehennem teması işleniyor ve bu cehennemde mahsur kalan bir kişiyi oynuyoruz. Burayı keşfetmemiz tamamen bize kalıyor. Etrafı keşfederek ve yeni karakterler ile tanışarak kara mizah unsurlarını deneyimleyebiliyor ve tamamlamamız gereken görevlere doğru yol alabiliyoruz.

Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi koşma, zıplama ve diğer unsurlar yer alıyor. Karşımıza birçok farklı yapıda karakterler çıkıyor. Bu karakterler ile etkileşime giriyor ve ortadan kaldırmamız gerekiyorsa kaldırmaya çalışıyoruz. Red Tape içerisinde mutfaktan giriş bölümüne salondan resepsiyon kısımlarına kadar birçok farklı mekan yer alıyor. Buralarda gezinerek farklı karakterlerle karşılaşabiliyor ve onların ne istediklerini dinleyebiliyoruz.
 
 

Oyunun grafik yapısı film ve çizgi dizi arasında farklı bir noktada tutulmuş. Bu grafik tarzına sahip çok az oyun karşımıza çıkıyor. Bu yapısı ile oyun dikkatleri üzerine çekmeye çalışıyor diyebilirim. Eski ve nostalji tarzı bir yapının yer aldığı bu oyunda asansöre binebiliyor, yukarı veya aşağı katlara gidebiliyor, elimizdeki evraklar veya diğer öğelerle ilerlemeye çalışıyoruz. Oyunda etkileşime geçebileceğimiz farklı farklı karakterler bulunuyor. Elimize bıçak, mektup, içecek ve daha fazlasını alabiliyor ve bunları mevcut görevleri tamamlamak için kullanıyoruz.

Red Tape'deki karakterler bir kart gibi karşımıza çıkıyor. Burada karakterler ile etkileşime geçebiliyor, onlarla konuşabiliyor ve ne istediklerini öğrenebiliyoruz. Cehennem temasını işleyen ve ofis hayatını yansıtmaya çalışan bu oyunda yapmamız gereken çeşitli görevler yer alıyor. Oyun içerisinde yine bölümler arasında aşamamız gereken çeşitli tuzaklı platformlar yer alıyor. Burada karşımıza sallanan büyük baltalar, düşmememiz gereken lavlar ve daha fazlası bulunuyor. Bu kısımları geçmek için de platform yeteneklerimizi sergilemeye çalışıyoruz.

Farklı yapısıyla ve kara mizah unsurları ile karşımıza çıkacak bu oyun 14 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bakalım oyun içerisinde hangi oynanışı öğeleri yer alacak ve bizlere ne gibi bir hikaye sunulacak. Hep birlikte göreceğiz.
 
- Katana-Ra: Shinobi Rising (14 Şubat)
 
 

W.R.K.S Games tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan cyberpunk temalı keşif aksiyon oyunu Katana-Ra: Shinobi Rising, 14 Şubat tarihinde geliyor. Yapacağımız hamlelerin önemli olduğu bu oyunda bir cinayetin sırrını çözmeye çalışacağız. Oyunda keşif unsurlarının yanı sıra aksiyon ögeleri de yer alacak. Bu oyunda yaklaşık 8 saatlik bir süre geçireceğiz. Bu süre zarfında dilersek gizli bir şekilde ilerleyeceğiz dilersek de doğrudan aksiyon içerisine dalacağız. Bu yönden oyun bize özgürlük sunuyor.

Dikkat çeken grafikleriyle ön plana çıkmaya çalışan bu oyunda uzak doğu esintileri yer alıyor. Oyun içerisinde gizlilik odaklı dövüş, aksiyon sistemi, çeşitli bulmacalar ve açığa çıkarmamız gereken sırlar yer alıyor. Oyunun arka planında bir de bizlere hikaye sunuluyor. Bu hikayeyi kapsamında bir cinayet işleniyor ve bu cinayetin faili bizden bulmamız isteniyor. Dolayısıyla biz de bu maceraya atılıyor ve türlü tehlikeler arasına giriyoruz.

Oyunda yukarıda da bahsettiğim gibi istersek tam gizlilik moduna girebiliyor istersek de doğrudan aksiyon içerisine dahil olabiliyoruz. Bu iki seçim tamamen bize ait oluyor. Katana-Ra: Shinobi Rising oyunu içerisinde çözmemiz gereken bulmacalar ve toplamamız gereken ipuçları yer alıyor. Bu ipuçlarını topladıkça cinayetin failine daha da yakınlaşıyoruz. Bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da karşımıza çıkan türlü tehlikelere alt etmeye çalışıyoruz.

Oyun içerisinde farklı bölgeler, alanlar kapalı veya açık kısımlar yer alıyor. Bu yerlerde çeşitli ipuçları aramaya koyuluyoruz ve etrafı keşfetmeye çalışıyoruz. Oyunun içerisinde ihtiyacımız olanı alıyor ve tehlikelerden uzak durmaya çalışıyoruz. Oyunda bu amacımız dışında etraftan çeşitli nesneleri toplayarak ihtiyacımız olan bir de craft sistemi yer alıyor. Bu sistem dahilinde etraftan belirli nesneleri toplayarak yeni bir araç ve araçlar elde edebiliyoruz.

Oyun içerisinde gecenin karanlığında ilerliyor ve şafak söküğüne kadar vaktimiz bulunuyor. Eğer gün aydınlanırsa ve o zamana kadar işlerimizi halledemezsek görevimiz başarısız oluyor. Dolayısıyla sınırlı bir süre vaktimiz var diyebilirim. Bu süre zarfında gece boyu ilerlerken düşmanlar çıkardığımız gürültüyü duyabilir ve teyakkuz haline geçebilirler. Dolayısıyla bu duruma çok dikkat etmemiz lazım. Eğer gizli ilerleyen bir oyuncuysanız bu duruma daha da dikkat etmeniz gerekiyor ancak doğrudan aksiyona giriş yapan birisiniz de bu kısmı es geçebilirsiniz.

Oyun Unreal Engine motoruyla geliştiriliyor. Bizlere bir yandan gerçekçi bir grafik stili sunulmaya çalışıyor ve bu yapı bizlere aktarılmaya çalışılıyor. Oyun içerisinde dinamik oyun unsurları yer alıyor ve dikkat etmemiz gereken çeşitli olaylar bulunuyor. Oyun klasik gizlilik ve aksiyon odaklı bir yapıyı bizlere aktarmaya çalışıyor. Umarım bu unsurlar bizlere sağlam bir şekilde aktarılır. Çünkü gizlilik odaklı oyunlar içerisinde bizlere sunulan yapının çeşitlilik göstermesi lazım. Her zaman aynı şeyleri yapıyor olmak biz oyuncular için sıkıcı bir durum olabiliyor. Dolayısıyla bu duruma dikkat ve özen gösterirlerse güzel bir oyun deneyimi yaşayabiliriz diyebilirim.
 
 

Katana-Ra: Shinobi Rising diğer oyunlardan farklılık göstereceği belirtiliyor. Katana-Ra: Shinobi Rising içerisinde gerek kontrollerin gerekse oynanışın farklılık göstereceği belirtiliyor. Geliştirici de bu konuda birçok oyun türünün bu oyunda yer aldığını ve oynanışın diğer oyunlara göre farklılık göstereceğini söylüyor. Dolayısıyla biz de bu oyundan farklı beklentiler içerisine girebiliriz.

Bu tarz gizlilik odaklı aksiyon keşif oyunlarını sevenler için bu yapım 14 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkıyor. Bu tarz yapımları seviyorsanız bu oyuna da bir şans verebilirsiniz. Oyunu şu anda herhangi bir demo sürümü yer almıyor. Yayınlanan fragmanları da çok sınırlı durumda. Dolayısıyla oyun içerisinden çok fazla görüntü bizlere sunulmamış durumda. Katana-Ra: Shinobi Rising çıktığı zaman bu yapımın bizlere sunduğu deneyime bir göz atacağız.

Son olarak Katana-Ra: Shinobi Rising klavye ve fare ile ne yazık ki oynanmıyor, sadece kontrolcüyü destekliyor. Dolayısıyla bilgisayarınıza herhangi bir oyun kolu takarak bu yapımı deneyebilirsiniz.
 
- Twin Cobra (14 Şubat)
 
 

Bitwave Games, Toaplan tarafından geliştirilen ve Bitwave Games tarafından yayınlanacak olan üstten görünümlü arcade nişancı oyunu Twin Cobra, 14 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Nişancı özelliklere sahip aracde tarzı bu yapımda eski ve piksel tarz bir grafik yapısı bizleri bekliyor. Oyun içerisinde bu ay çıkış yapacak diğer arcade yapımlarına benzer şekilde PC'ye özgü yenilikler yer alıyor. Twin Cobra'nın güncellenmiş bu sürümünde çeşitleri iyileştirmeler, hızlı yükleme - kaydetme özellikleri ve daha fazlası bulunuyor.

Twin Cobra içerisinde farklı tarzda düşman türleri bunun yanı sıra helikopterler tanklar ve daha fazlası karşımıza çıkıyor. Her bölüm sonlarında patron savaşları diyebileceğimiz daha zorlu mücadeleler bulunuyor. Üstten görünümlü bu yapım içerisinde en alt kısımda helikopterimiz bulunuyor. Bu helikopteri dilediğimiz bir şekilde sağa sola ileriye geriye hareket ettirebiliyor ve etrafta bulunan yıldızları toplayabiliyoruz.

Kısıtlı haklara sahip bu yapım içerisinde hızlı kaydetme ve yükleme özelliği sayesinde yandığımız yerden tekrardan devam edebiliyoruz. Bu da bizi oyuna en baştan oynamaktan bizi kurtarıyor. Eski atari konsollarında oynadığımız gibi orijinal sürümde yer alan tüm özellikler ve daha fazlası bu PC sürümünde yer alıyor.

Oyunda karşımıza çıkacak çeşitli düşman türleri bulunuyor. Bu düşman türlerinin her birinin kendine özel mermi atış stilleri ve hızları bulunuyor. Tanklar aşağıdan yukarıya doğru ateş ediyor, helikopterler doğrudan bize ateş ediyor ve karşımıza çıkan patronlar da üçlü dörtlü veya daha farklı şekillerde ateş edebiliyor. Biz de bu atışlardan kaçınmamız ve hayatta kalmamız gerekiyor.

Twin Cobra'da bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da düşmanları alt etmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra alt ettiğimiz düşmanlar sayesinde ekranın üst kısmında belli oranda skor kaydediliyor. Bu skor sayesinde yüksek puanlar elde edebiliyor ve çevrimiçi liderlik tabloları içerisinde sergileyebiliyoruz. Oyunun daha önceki sürümlerinde yer almayan bu özellik sayesinde yüksek skorlar elde ederek diğer oyunculara karşı puanımızı karşılaştırabiliyoruz. Eğer puanımız düşükse daha fazla puan kazanmak için oyunlar tekrar oynayabiliyoruz.

Farklı cephane türleri yer alıyor

Oyun içerisinde denizden karadan ve yukarıdan gelen düşmanlara karşı hayatta kalmaya çalışıyor, bunun için çeşitli güçlendirmeler alabiliyor ve atışlarımız daha da hızlandırabiliyoruz. Standart mermilerden alan hasarlı bombalara kadar toplamda 4 tip cephane Twin Cobra içerisinde yer alıyor. Oyunda tanklar uçaklar zeplinler ve daha fazlası karşımıza çıkıyor.

Yerel olarak co-op modunda oynayabiliyoruz
 
 

Tek oyunculu oyunun dışında bir de co-op yani iş birliği modunda arkadaşımızla beraber oynayabiliyoruz. Oyunun çevrimiçi bir co-op modu bulunmuyor. Dolayısıyla yerel olarak bu oyunu oynayabiliyoruz. Co-op moduna giriş yaptığımız zaman oyun ekranı bölünüyor ve bu bölünmüş ekranda iki kişi oynayabiliyorsunuz.

Oyun içerisinde zamanla atış hızınız ve mermi hasarınız artış gösteriyor. Dolayısıyla ne kadar çok hayatta kalırsanız hem o kadar çok güçleniyor hem de yüksek skor elde edebiliyorsunuz. Oyunda düşmanlarla çarpışırken ve ilerlemeye çalışırken bir yandan arka planda çeşitli müzikler çalıyor. Bu müzikler sayesinde oyun içerisine daha iyi adapte olabiliyor ve kendimizi kaptırabiliyoruz.

PC'ye özgü özellikler bulunuyor

Yukarıda da bahsettiğim gibi oyun içerisinde PC'ye özgü yenilikler ve iyileştirmeler yer alıyor. Bu ay çıkış yapacak diğer aracde oyunlarına benzer şekilde bu oyunda da hızlı kaydetme ve hızlı yükleme özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde yandığımız kısımlarda tekrardan en son kaydettiğimiz yerden başlayabiliyoruz. Daha önce böyle bir özellik bulunmadığından dolayı helikopterin patladığı kısımda oyunun en başından başlıyor ve tekrardan ilerlemeye çalışıyorduk. Ancak bu özellik tamamen kurtarıcı bir yapıyı temsil ediyor.

Oyunda PC ve Steam platformuna özel başarımlar yer alıyor. Bu da başarımı avcıları için oyunu daha oynanabilir hale getiriyor. Bunun dışında oyun içerisinde hem pencere orada hem de tam ekran modu bulunuyor. Öte yandan düşük gecikme sayesinde de helikopterimizi daha iyi kontrol ediyor ve her yaptığımız hamle sonucunu daha iyi veriyor.

Oyunda yine PC'ye özgü yeni özellikler arasında ekstra yardımcı özellikler yer alıyor. Oyunu anlamadığınız kısımlarda çeşitli oynanış bilgileri ve çizimler yer alıyor. Bu bilgiler dahilinde oyun içerisinde daha fazla bilgi alabiliyor ve ona göre hamlelerinizi yapabiliyorsunuz.

Twin Cobra'da helikopteriniz ile ilerlerken otomatik ateşleme ve kolay moda geçiş yapabiliyorsunuz. Bu kolay not sayesinde oyuncular bölümleri zorlanmadan geçebiliyor. Zoru sevmeyen oyuncular için bu mod gayet ideal bir yapıyı bizlere sunuyor.

Bu ay içerisinde oldukça fazla arcade oyunlarının PC sürümleri çıkıyor. Siz de eski zamanına gidip nostalji yaşamak istiyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyun 14 Şubat tarihinde Steam platform üzerinden PC'ye geliyor. Oyunun şu anda bir demosu bulunmuyor. Ancak Steam sayfası üzerinden oynanış görüntülerine göz atabilirsiniz.
 
- Labyrinth of Galleria: The Moon Society (14 Şubat)
 
 

Nippon Ichi Software, Inc. tarafından geliştirilen ve NIS America, Inc. tarafından yayınlanacak olan Japon rol yapma macera oyunu Labyrinth of Galleria: The Moon Society, 14 Şubat tarihinde geliyor. Çeşitli strateji unsurlarının da yer aldığı bu yapımda rol yapma öğeleri, macera öğeleri ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Uzak doğu temasını bünyesinde barındıran bu oyunda çeşitli mücadelelere girecek ve bizlere sunulan bu dünyanın sırlarını keşfetmeye çalışacağız.

Oyunda ilk olarak bir labirentte başlayacağız ve bu labirenti temizliye temizliye ilerleyeceğiz. Oyun zindan keşif unsurlarını da bünyesinde barındıran bir yapıyı bizlere sunacak. Labyrinth of Galleria: The Moon Society içerisinde bizlere verilen çeşitli görevleri yapacak, zindanlar da ilerleyecek ve tehlikelerle dolu bu bölümleri temizlemeye çalışacağız. Yeraltı dünyasını bizlere sunan bu oyunda bir ruh olarak ilerleyeceğiz.

Serinin önceki oyunlarına benzer şekilde bir yapıya sahip olacak olan bu oyunda yeni bir bölüm bizlere sunulacak. Bu bölüm içerisinde yeni geliştirmeler, oyun içi eklemeler ve daha fazlası yer alacak. Geliştirici ekibin belirttiğine göre bu oyunda yaklaşık olarak 50 saatlik bir deneyim elde edebileceğiz. Tabi bu saate ulaşmak için de etrafı keşfetmeye çalışacak ve tüm sırları açığa çıkarmaya uğraşacağız.

Oyunda sadece siz olmayacak yanınıza yoldaşlar da alabileceksiniz. Böylece kendinize bir ekip oluşturacaksınız. Bu ekip içerisinde farklı güçlere sahip karakterler yer alacak. Bu karakterler tamamen özelleştirilebilir olarak karşımıza çıkacak. Oyunda bu takımımız ile beraber labirentlerde ilerleyecek ve karşımıza çıkan düşmanları alt etmeye çalışacağız.
 
 

Labyrinth of Galleria: The Moon Society içerisinde geliştiricinin belirttiğine göre 40'a yakın dövüşçü yer alacak. Bu dövüşçüleri ekibimize dahil edebilecek ve takımımızı buna göre özelleştirebileceğiz. Geniş çaplı bir karakter kadrosunu ve takım kadrosuna sunmayı hedefleyen bu oyunda ekipteki uyum oldukça önem arz edecek.

Anime tarzı karakterleri ile ve dünyası ile karşımıza çıkacak olan bu yapım Japon rol yapma unsurlarını, strateji ve macera öğelerini harmanlıyor. Bu tarz yapımları seviyorsanız bu oyuna da bir şans verebilirsiniz. Labyrinth of Galleria: The Moon Society, Japonca alt yazının yanı sıra İngilizce alt yazı desteğine de sahip olarak karşımıza çıkacak. 14 Şubat'ta biz oyun severlerin karşısına çıkacak olan bu yapım herkese hitap etmeyen türden diyebilirim. Tek oyunculu bir yapıyı bizleri sunacak olan bu oyunda başarı avcıları için de Steam başarımları yer alacak.
 
- Wanted: Dead (14 Şubat)
 
 

Soleil tarafından geliştirilen ve 110 Industries tarafından yayınlanacak olan aksiyon dövüş odaklı üçüncü şahıs rol yapma oyunu Wanted: Dead, 14 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Wanted: Dead, Ninja Gaiden ve Dead or Alive'ın yapımcılarından bizlere sunulacak olan bu yapım Devil May Cry, Bayonetta, Ninja Gaiden ve Metal Gear Rising: Revengeance gibi oyunlardan ilham alıyor.

Aksiyon ve dövüş sistemi ile ön plana çıkan bu oyunda bizlere zorlu düşmanlar bekliyor. Oyun içerisinde aksiyon ve dövüş unsurlarının yanı sıra rol yapma unsurları da yer alıyor. Rol yapma öğeleri arasında kendi yeteneklerini geliştirebileceğimiz bir mekanik, kullanabileceğimiz farklı türde silahlar ve daha fazlası yer alıyor. Wanted: Dead içerisinde düşmanlara karşı saldırı yapabiliyor, düşmanlardan gelen saldırılara karşı kendimizi savunabiliyor ve düşman saldırılarını savurabiliyoruz.

Wanted: Dead oyunu içerisinde ana karakterimizi rahatlıkla kontrol edebiliyor, kendi yeteneklerinizi geliştirebileceğimiz bir yetenek ağacı bulunuyor, yetenek ağacı içerisinde ise üç ayrı kısım yer alıyor. Bu kısımlar arasında da saldırı savunma ve destek kategorileri bulunuyor. Bu kategoriler arasından istediğimiz kısmı geliştirebiliyoruz. Yani bir oyuncu saldırı odaklı olarak saldırı kısmındaki yetenekleri tamamen geliştirebilir diğer kısımları es geçebilir. Bu tamamen sizin oynanışınıza bağlı olarak değişebiliyor. Diğer bir oyuncu ise sadece savunma odaklı bir yapıyı benimseyeceğinden bu kısmı ağırlık verebilir. Oyun içerisinde yeteneklere geliştirmek ve karakterimizi güçlendirmek konusunda oyun bizlere özgürlük veriyor diyebilirim.

Dövüş bir aksiyon odaklı bu yapımda karşımıza türlü türlü düşmanlar çıkıyor. Bu düşmanların uzuvlarını koparabiliyoruz ve ortalık kan revan olabiliyor. Dolayısıyla şiddetin ve aksiyonun harmanlandığı bu oyun içerisinde yakın dövüş ve menzilli dövüş silahları bulunuyor. Yakın dövüş silahları arasında kılıçlar, bıçaklar, menzilli silahlar arasında ise tabancalar, makineli tüfekler ve daha fazlası yer alıyor. Bunların kullanımı da tamamen bize ait oluyor.

2023 yılında oyuncular tarafından beklenen oyunlar arasında yer alan bu yapım bizlere farklı bir dünyanın kapılarını açıyor. Birçok yapımdan ilham alan bu oyunda hack and slash öğeleri de yer alıyor. Yani oyun içerisinde karşımıza çıkan düşmanları paramparça edebiliyoruz. oOun içerisinde birçok oyun türü harmanlanıyor ve bizlere aktarılmaya çalışılıyor.

Oyunda arka planda bir de bizlere hikaye anlatılıyor. Bu hikayeyi özetleyecek olursam oyunda büyük bir şirket komplosunu ortaya çıkarmak için bir göreve atanıyoruz. Bu görevde çeşitli sırları ortaya çıkarmak, orada mevcut olan detayları açığa çıkarmak tamamen bizim işimiz oluyor.

Gelecek temasını hep bünyesinde barındıran bu oyunda karşımıza çıkan düşmanlar arasında paralı askerler, çetin üyeleri ve özel askeri personeller yer alıyor. Bunları dilediğimiz gibi alt edebiliyor ve kendi yeteneklerimizi bu düşmanlar üzerinde kullanabiliyoruz.
 
 

Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi hack and slash unsurları bulunuyor. Dövüş odaklı bu oyunda düşmanlarının kolunu - bacağını koparabiliyor, kopardığımız uzuvlardan dolayı kanlar fışkırabiliyor ve oyun bizlere şiddet dolu anlar yaşatabiliyor. Wanted: Dead içerisinde düşmanlara karşı farklı bitirici vuruşlar yapabiliyoruz. Bitirici vuruşlar arasında çok farklı animasyonlar yer alıyor. Ayrıca çeşitli ölümcül hareketleri de düşmanlar üzerinde kullanabiliyoruz.

Wanted: Dead üçüncü şahıs bir kamera bakış açısını bizlere aktarıyor. Oyun içerisinde yine yukarıda da bahsettiğim gibi yakın dövüş ve menzilli dövüş silahları bulunuyor. Menzili dövüş silahları arasında hafif makineli tüfekler, ağır makineli tüfekler, el bombaları ve daha fazlası yer alıyor. Wanted: Dead içerisinde yakın dövüş odaklı bir yapı da bizlere sunuluyor. Yakın dövüş içerisinde kılıcımızı elimize alabiliyor ve düşmanları doğrayabiliyoruz. Oyunda yakın dövüş esnasında veya menzilli de dövüş esnasında 50'den fazla bitirici vuruş yapabiliyoruz. Bu da bizlere dövüş odaklı bir yapının olduğunu gösteriyor.

Eski ve yeni temasını harmanlayan zor bir yapım olacak
 
 

Oyunda gelecek temasının işlendiğinden bahsettim. Bir yandan gelişmiş silahların yer aldığı bu oyunda eski nostalji silahlar da yer alıyor. Yani eski ve yeni karışımı bir yapı bizleri bekliyor diyebilirim. Oyun içerisinde geliştirici ekibinin de belirttiği gibi dövüşler kolay olmayacak. Yani zor bir yapı bizleri bekliyor olacak. Karşımıza çıkan paralı askerler, çete üyeleri ve özel güvenlik güçleri zorlu bir rakip olarak karşımıza çıkacak. Biz de bunlara karşı çeşitli hareketler ve kaçışlar sergileyerek alt etmeye çalışacağız.

Kolay oyunculara hitap etmeyen yapısıyla karşımıza çıkacak bu oyunda grafikler ve animasyonlar da ön planda tutulmaya çalışılmış. 2023 yılı içerisinde beklenen oyunlar arasında yer alan Wanted: Dead bakalım bizlere ne gibi deneyimler sunacak. Umuyoruz ki dünyası ile bölümleriyle aksiyon ve dövüş unsurlarıyla bizlere eğlenceli anlar yaşatır ve bizlere sıkmayan bir deneyim sunar.

Siz de bu tarz aksiyon ve dövüş odaklı rol yapma macera oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapımı 14 Şubat tarihinde deneyebilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası mevcut durumda ve bu sayfadan istek listenize ekleyebilirsiniz. Çıkış yaptığı günde mail adresinize bir bildirim gelecek ve burada kolayca oyun çıktığını görebileceksiniz ve duruma göre satılıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.
 
- Zero Wing (14 Şubat)
 
 

Bitwave Games, Toaplan tarafından geliştirilen ve Bitwave Games tarafından yayınlanacak olan arcade nişancı shoot'em up oyunu Zero Wing, 14 Şubat tarihinde geliyor. Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak aracde oyunlarına bir yenisi daha eklenen bu oyunda da PC'ye özel geliştirmeler iyileştirmeler ve daha fazlası bulunuyor. Soldan sağa doğru ilerleyeceğimiz bu yapımda uzay gemimize atlıyor ve karşımıza çıkan düşmanları alt etmeye çalışıyoruz.

Oyun salonlarında ve atari konsollarında yer alan bu yapım şimdi PC'ye geliyor. PC platformunda çok çeşitli geliştirmeler ve iyileştirmeler bulunuyor. Bu iyileştirmeler arasında hızlı gayet ve hızlı yükleme, daha stabil oyun deneyimi ve daha fazlası bulunuyor.

1989 yılında çıkış yapan bu oyun bizlere nostalji anlar yaşatacak. Nişancı unsurlarını bünyesinde barındıran Zero Wing, hızlı kayıt- hızlı yükleme özelliğini, çevrimiçi lider tabloları, farklı düşman türlerini ve daha fazlasını bizlere sunacak. Oyun içerisinde galaksiyi düşmanlardan korumak ve savunmak için bir maceraya atılacak. Bu kapsamda ölmemeye ve düşmanları alt etmeye çalışacağız.

Zero Wing oyununda karşımıza farklı tarzda düşman türleri çıkacak. Bazı düşmanları önümüze katıp diğer düşmanlara vurdurarak alt edeceğiz, bazı düşmanlar ise bizlere de uzaktan ateş edecek ve onları kendi silahlarımız ile indirmeye çalışacağız. Bazıları da patron dövüşleri gibi zorlu mücadelelerin kapılarını açacak.

Nişancı unsurlarının büyük önem arz ettiği bu oyunda çeşitli mermi türleri de yer alacak. Oyun içerisinde kullanabileceğimiz cephaneler arasında güçlü toplar, lazer silahları, normal mermiler ve daha fazlası yer alacak. Soldan sağa olarak ilerlediğimiz yani side scrolling denilen bir yapıya sahip olan bu oyunda sağ taraftan üzerimize doğru gelen düşmanları ve düşman gruplarını alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde orijinal oyunda  yer alan tüm özellikler dışında PC'ye özgü yeni geliştirmeler de yer alacak.

Oyunda tek bir uzay gemisi ile değil de ü. uzay gemisi ile beraber ilerleyeceğiz.  Üç uzay gemisinin her biri de farklı ateş ediyor. Yani toplamda bir anda üç mermiyi ateşliyoruz. Oyunda karşımıza çeşitli patron mücadeleleri çıkıyor. Patron mücadeleleri normal düşmanlara karşı girdiğimiz mücadelelerden daha zor oluyor. Onları indirmek için de sürekli olarak patronların üzerine ateş yağdırmak gerekiyor. Her patronun kendine özgü gücü, kendine özgü cephane türü, ateş stili ve canı bulunuyor. Dolayısıyla bunları alt etmek bizim yeteneğimize ve hareket kabiliyetimize bağlı.

Oyunun PC özel özellikleri arasında şunlar yer alıyor
 
 

İlk olarak eski konsollara çıkış yapan bu oyun içerisinde PC'ye özgü özellikler arasında düşük giriş gecikmesi yer alıyor. Yani bu özellik yapacağımız hamleleri oyun içerisine daha hızlı aktarıyor ve uzay gemimizin hareketi anlık olarak daha stabil değişiyor. Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi hızlı kaydetme ve hızlı yükleme özellikleri yer alıyor ve bu özellik aslında oyuncular için hayat kurtarıcı nitelikte. Çünkü eski tarz atari oyunlarını bilirsiniz, oyunda belirli bir cana sahibiz ve bu canlar sona erdiği zaman oyunun en başına döneriz. Ancak bu özellik sayesinde zorlu kısımlarda oyunu hızlı olarak kaydedebilir ve yandığımız zaman tekrardan bu hızlı kaydı yükleyerek bu kısımdan tekrardan devam edebiliriz. Böylece oyunun sonuna ulaşma imkanımız daha fazla olur.

Oyun içerisinde bu ay çıkış yapacak aracde oyunlarında yer alan özelliklere benzer şekilde ekstra oynanış bilgileri yer alacak: Yani oyun içerisinde yapamadığınız kısımlar var ise ve anlamadığınız sorular varsa bunlara oynanış bilgileri içerisinden bakabiliyoruz. Bu oynanış bilgileri çeşitli çizimler ve gösterge panelleri ile de destekleniyor.

Oyunda yine oyunculara yardımcı olacak çeşitli özellikler yer alıyor. Otomatik ateşleme, kolay mod ve daha fazlası bu oyun içerisinde yer alıyor. Otomatik ateşleme oyun içerisinde yer alan uzay gemilerimizin düşmanlara karşı herhangi bir tuşa basmadan kendiliğinden ateş etmemizi sağlıyor. Kolay mod ise zoru sevmeyen oyunculara hitap ediyor. Karşımıza daha kolay düşmanlar ve daha hızlı alt edebileceğimiz patronlar çıkıyor. Oyunda yine Steam platformuna özel Steam başarımları yer alıyor. Bunun yanı sıra oyun içerisinde pencere ve tam ekran modu yer alıyor.

2023 yılında Şubat ayı içerisinde birçok aracde oyunu PC'ye geliyor. Siz de eskiye dönmek ve nostalji anlar yaşamak istiyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Zaten bu ay içinde çıkış yapacak aracde oyunlarının geliştiricisi ve yayıncısı aynı ekip.
 
- Out Zone (14 Şubat)
 
 

Bitwave Games, Toaplan tarafından geliştirilen ve Bitwave Games tarafından yayınlanacak olan arcade nişancı oyunu Out Zone, 14 Şubat tarihinde geliyor. Üstten görünümlü bu aracde shooter oyununda bu ay içerisinde çıkış yapacak diğer anket oyunlarına benzer şekilde özellikler yer alacak. Eskiden atari konsollarına çıkış yapan bu yapım şimdi PC'ye özel geliştirmeler ile beraber çıkış yapacak. PC platformuna özel iyileştirmeler geliştirmeler ve daha fazlası bizlere sunulacak.

Oyun içerisinde bir paralı asker olarak yer alacağız ve karşımıza çıkan düşman ordularını alt etmeye çalışacağız. Aşağıdan yukarıya doğru bir kamera açısına sahip olan bu yapım içerisinde farklı düşman türleri, cephane türleri ve daha fazlası bulunacak. Bunun dışında karakterimizi sağa sola yukarıya ve aşağıya doğru rahatlıkla hareket ettirebileceğiz ve her bölüm sonunda da patron savaşları ile mücadele edeceğiz.

Out Zone içerisinde düşman gruplarından ve ordularından kaçmak için karakterimizi sağa sola hareket ettirmemiz gerekiyor. Bunun dışında mevcut düşman yapılarını alt etmek için de mermilerimizi oraya yönlendirmemiz lazım. Oyunda bir yandan ilerlemeye çalışırken diğer yandan yüksek skorlar elde etmeye çalışıyoruz. Bu yüksek skorlarımız çevrimiçi bir tablo içerisinde toplanıyor ve diğer oyuncuların da görebileceği bir sisteme dahil oluyor. Eğer bir kısım da az bir puan elde ederseniz daha fazla puan elde etmek için bu bölümü yeniden oynayabiliyorsunuz. Bu oyunu yeniden oynanabilirlik açısından eklenen bir özellik diyebilirim.

Oyun içerisinde bu ay çıkış yapacak diğer aracde oyunlarında yer alan özelliklere benzer şekilde hızlı yükleme ve hızlı kayıt sistemi yer alacak. Bu sistem sayesinde oyunu belirli aralıklarla hızlı kaydedebileceğiz. Daha sonrasında oyunda karakterimiz öldüğü zaman en baştan değil de bu kaydettiğimiz yerden başlayacağız. Hızlı yükleme mekaniği sayesinde de kaydettiğimiz kayıt dosyasına ulaşabileceğiz ve kaldığımız yerden devam edebileceğiz. Oyun içerisinde hızlı yükleme ve hızlı kayıt sisteminin dışında bir de yeni başlangıç modu yer alacak.

Atari salonlarının ünlü oyunlarından biri olan bu yapımda uzaylı istilasına karşı gelmeye çalışacağız. Bir paralı asker olarak ilerleyeceğimiz bu macerada üstten görünümlü bir yapı bizlere sunulacak. Oyun içerisinde karşımıza çeşitli düşman türleri ve düşman orduları akın akın gelecek. Bunları alt etmek de tamamen bizim işimiz olacak. Oyunda kullanabileceğimiz farklı cephane türleri, farklı şekilde atabileceğimizi atışlar ve daha fazlası yer alacak.

Oyun içerisinde bu özellikler dışında çeşitli özel silahlar da yer alacak. Silah sisteminin de yer aldığı bu yapımda bu atışlar üzerinde ustalaşmaya çalışacağız ve dilersek tek başımıza dilersek de co-op modunda bu yapımı deneyebileceğiz. Co-op modunda herhangi bir arkadaşımızla beraber bu yapımı oynayabileceğiz. Co-op  modu çevrimiçi özelliklere sahip olmayıp sadece yerel olarak oynanabiliyor. İş bilrliği modu içerisinde ekran ikiye bölünüyor ve bu sayede oyunda ilerleyebiliyorsunuz.

Out Zone oyunu içerisinde düşman gruplarına karşı gelirken bir de arka planda çeşitli müzikler çalacak. Bu müzikler oyuna daha fazla adapte olmamızı sağlayacak. Oyun içerisinde yer alan bu düşman ordularına karşı gelirken arka planda çalan müziklerle beraber koordineli bir şekilde ilerleyebiliyorsunuz. Bu yapım içerisinde düz atışlar dışında şekilli atışlar veya çoklu atışlar yapma imkanınız yer alıyor. Orijinal atari oyunu içerisinde yer alan tüm özellikler ve daha fazlası bu sürüm içerisinde bulunuyor.

Bu yapım içerisinde her bölüm sonlarında çeşitli boss - patron savaşları karşımıza çıkıyor Her bossun yani patronun kendi özgü atış stilleri, gücü ve canı bulunuyor. Bunu alt etmek isterseniz ister tek başınıza isterseniz arkadaşınız ile beraber oynayabilirsiniz. Tek başınıza oynamaktan ziyade iş birliği modunda oynamak daha zevkli olacaktır diyebilirim.

PC'ye özel geliştirmeler ve özellikler yer alıyor
 
 

Bu sürüm içerisinde çeşitli özellikler bulunuyor. Özellikler arasında kolay mod yer alıyor. Zoru sevmeyen oyuncular için bu kolay mod hayat kurtarıcı nitelikte diyebilirim. Oyun içerisinde bu mod sayesinde düşmanların gücü ve zorluk tamamen azaltılıyor ve böylece daha kolay bir deneyim elde edebiliyorsunuz. Bu sayede oyunun sonuna daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Onun içerisinde bu mod dışında pencere veya tam ekran modu bulunuyor. Tam ekran modunda oyun bilgisayarınıza tam olarak uyum sağlıyor ve herhangi bir sıkıntı çıkarmadan bu eski yapım atari oyununu oynayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Steam platformuna özel başarımlar bulunuyor. Bu da başarım kazanmak isteyen oyuncular için getirilen bir özellik.

Bu PC sürüm içerisinde bu ay çıkış yapacak diğer aracde oyunlarına benzer şekilde geriye sarma mekaniği bulunuyor. 10-18 dakika arasındaki geriye sarma mekaniği sayesinde yandığınız kısımlarda oyunu geri alabiliyor ve kaldığımız yerden devam edebiliyoruz ve kendi stratejimizde değişiklik yapabiliyoruz.

Bunun dışında yine yukarıda da bahsettiğim gibi oyun içerisinde hızlı kaydetme ve hızlı yükleme özelliği yer alıyor. Oyunu belirli kısımlarında hızlı kaydedebilir ve hızlı yükleme sayesinde de bu kaydettiğiniz kısımdan devam edebilirsiniz. Yani oyunun en başından başlama gibi bir durum söz konusu değil. Öte yandan oyunun bu sürümünde minimum giriş gecikmesi yer alıyor. Bu da karakterimiz ile yaptığımız hamleleri daha hızlı bir şekilde hissedebildiğimizi sağlıyor.

Bu ay çıkış yapacak aracde oyunları içerisinde yer alan bu oyuna da bir şans verebilirsiniz. Eğer nostalji yaşamak ve geriye etmek istiyorsanız bu nişancı unsurlara sahip yapımı da deneyebilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz istek listenize ekleyerek çıkış yaptığı zaman mail adresi de bir bildirim alabilirsiniz. Oyun şu anda sadece İngilizce dil desteğine sahip.

Bu haberin bağlantısı
URL
oyun listeleri en çok oynanan oyunlar
Macera Oyunu PRINCIPLES, Japonya'da iOS ve Android için Yayınlandı Aksiyon RPG Volzerk: Monsters and Lands Unknown, Japonya'da Mobil için Yayınlandı

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Oyun Listeleri
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız