Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Resident Evil Village: Shadow of Rose - İnceleme

 
 
Ethan’ın biricik kızı Rose ile atıldığımız bu macerada büyük tehlikeler bizleri bekliyor. Resident Evil Village finaline bağlanan bu ek paketle beraber gayet güzel ve aksiyon dolu bir deneyim elde ediyoruz. Bu ek paket içerisinde oldukça gergin anlar yaşıyor ve karşımıza sürekli olarak sağdan soldan yaratıklar çıkıyor. Atıldığımız bu ek paket macerasında ruh emiciler, çeşitli patron savaşları ve daha fazlası bizleri bekliyor.
 
Ek paket deyip geçmeyeceğimiz hikayesi ve atmosferi ile bizleri oyuna bağlayan bu yapım sayesinde gayet korku dolu ve aksiyon dolu anlar yaşayabiliyor bunun yanı sıra Rose ile atıldığımız bu macerada Viilage’ın hikayesiyle kesişen birçok noktaya rastlıyoruz. Ana oyun içerisinde yer alan şatoda atılacağımız bu macerada mekanın bildiğiniz kısımlara geçiş yapabiliyor, burada farklı farklı tehlikelere ve hikaye kalıntılarına ulaşabiliyoruz.
 
Elindeki güçleri ortadan kaldırmak isteyen Rose
 
 
 
Bu ek paket içerisinde aşina olduğumuz o gergin ve korku dolu atmosfer bizlere yansıtılıyor. Rose karakteri atılacağımız bu aksiyon macerasında kendimize ait güçlerden dolayı büyük bir üzüntü yaşıyor ve elimizdeki bu güçler nedeniyle kimse ile arkadaş edinemiyoruz. Sosyal hayat konusunda zorluk çeken Rose, elindeki güçler nedeniyle ucube olarak görülüyor ve bu sebepten ötürü elindeki bu gücü ortadan kaldırabileceği kristale yönelmek istiyor.
 
Hikayenin temelini oluşturan bu durumla beraber büyük bir maceraya atılan Rose ile başka bir gerçekliğe doğru yol alıyoruz. Bu gerçeklikte bizleri korku dolu anlar, Rose karakterinin yüzlerce klonu ve daha fazlası bizleri bekliyor.
 
Rose karakteri elindeki güçler nedeniyle birçok beceriye ve yeteneğe sahip. Bu sebepten ötürü de sosyal çevresi gelişmemiş durumda. Oyun içerisinde atılacağımız macerada Rose'un çevresi bu güçlerden dolayı dalga geçiyor. Rose'da içe kapanık bir kız olarak bu hayattaki yaşamını sürdürmeye çalışıyor. İşte tüm bu sorunlardan dolayı buna bir son vermek için bu maceraya atılıyoruz.
 
Değerli bir kristali aradığımız bu oyun içerisinde alternatif bir gerçekliğe gidiyor ve ana oyundan aşina olduğumuz şatoya dönüş yapıyoruz. Burada karşımıza ruh emiciler ve aynı biz olan klonlar çıkıyor. Klonların öncelikle ne olduğunu hikaye içerisinde anlayacaksınız. Dolayısıyla burada spoiler vermemek için herhangi bir detaya girmiyorum. Ancak bu klonlar düşman değil onu söyleyeyim.
 
Ruh emiciler, silah geliştirme mekaniği ve daha fazlası
 
 
 
Oyun içerisinde ruhlardan beslenen bir ruh emici tayfası bu ek paket içerisinde yer alıyor. Şato içerisinde atılacağımız bu macera boyunca sürekli olarak ruh emicilerle kapışıyor ve onlar alt etmek için elimizdeki silah ve daha fazlasına davranabiliyoruz. Oyunda farklı silah türleri bulunuyor ve bu silahları da etraftan bulduğumuz aparatlar sayesinde geliştirebiliyoruz. Oyun içerisinde tabancadan pompalı tüfeğe fırlatacağımız bombalara kadar birçok silah türü yer alıyor. Bunları kullanmak tabii ki tamamen bize kalmış durumda. Karşımıza eğer çok fazla ruh emici karşımıza çıkarsa toplu bir şekilde ortadan kaldırmak için patlayıcı fırlatmak en mantıklısı.
 
Aksiyon ve nişancı türlerinin harmanlığı bu oyun içerisinde gayet güzel bir Resident Evil deneyimi elde edebiliyoruz. Oyunda yine etrafta çözebileceğimiz çeşitli bulmacalar, aksiyona dalacağımız kısımlar ve daha fazlası bizleri bekliyor. Oyunda kendi becerilerimizi ve elimizdeki silahları düşmanlara karşı kullanabiliyor, onları alt ettikten sonra da yolumuza devam edebiliyoruz.
 
Arkadaş çevresinin ucube olarak gördüğü Rose karakteri ile atıldığımız bu macerada elbette craft sistemi yer alıyor. Bu craft sistemi ile beraber silahlarımızı geliştirebiliyor ve yeni öğeler oluşturabiliyoruz. Örneğin etraftan topladığımız öğelerle beraber med-kit veya tabancamız için mermiler yapabiliyoruz. Kısıtlı cephaneye sahip olduğumuz bu oyun içerisinde ara sıra mermi üretmek için etrafı araştırmak oldukça önem arz ediyor.
 
Elimizdeki büyülü güç ile yolumuzu açabiliyoruz
 
 
 
Atmosferi ile ve grafikleri ile de ön plana çıkan bu yapım içerisinde sağdan soldan akan sıvılar görebiliyoruz. Midemizi bulandıran bu sıvıları elimizdeki güçlerle beraber ortadan kaldırabiliyor ve karşımıza çıkan çiçekleri soldurabiliyoruz. Çiçekleri soldurduğumuz esnada da bu mide bulandırıcı sıvılar ortadan kalkıyor ve yolumuz açılıyor, böylece buradan devam edebiliyoruz. Elimizdeki güçle beraber sadece yolumuzu değil, ruh emicileri de kısa süreliğine de dondurabiliyoruz. Bu güçler ileride daha da genişliyor ve patron savaşı esnasında oldukça işe yarar bir hale bürünüyor.
 
Geçiş yaptığımız evrende herkes kötü, biri hariç..
 
 
 
Atıldığımız bu gerçeklikte her bir karakter düşman olarak karşımıza çıkıyor. Ana oyundan aşina olduğumuz iri yapılı tüccar abimiz burada bizleri kötü bir şekilde karşılıyor ve peşimize ruh emicileri takıyor. Ancak bu karakterlerin başka bir şeyin etkisinde olduğunu biliyoruz.
Burada düşmanlar haricinde bize yardım eden bir Micheal abimiz bulunuyor. Bu abimiz etrafa yazıp çizerek bizlere destek olmaya çalışıyor ve yol gösterici rolünü üstleniyor. Micheal abimizle beraber atıldığımız bu macerada zorlu anlarda çok yardımcı oluyor ve bizlere ara sıra çeşitli öğeler veriyor. O yüzden Micheal abimize minnettarız.
 
Gizlilik unsurları yer alıyor
 
 
 
Aksiyon ve nişancı unsurlarının yer aldığı bu yapım içerisinde elbette olmazsa olmaz gizlilik unsurları da bulunuyor. Yer yer bazı bölümlerde gizlenmemiz gereken kısımlar oluyor ve bu kısımlarda karşımıza radar şeklinde hareket eden düşmanlar çıkıyor. Bu düşmanların belli bir hareket planı bulunuyor, bu planı aklımızda tutarak ve doğru zamanda hamle yaparak aşabiliyoruz. Oyun içerisinde bu tarz gizlilik kısımları da bulunuyor ve bu da oyuna çeşitlilik katıyor diyebilirim.
 
Little Nightmares benzeri bir bölüm
 
 
 
Oyun içerisinde bu gizlilik kısımlarından haricinde bir de Little Nightmares oyununu anımsatan bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm gerçekten de ilgimi çeken kısımlardan biri oldu. Burada sandalyeler - dolaplar her şey büyük olarak karşımıza çıkıyor ve biz burada küçük bir kız olarak yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Bu bölümde yine gizli gizli ilerlemeye çalışıyor ve Little Nightmares benzeri bir deneyimi elde ediyoruz.
 
Bu ek paket içerisinde farklı farklı oynanış sekansları bulunuyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi bir anda üzerimize gelen ruh emicileri ortadan kaldırma kısımları yani aksiyon sekansları, bunun yanı sıra gizli olarak ilerleyebileceğimiz gizlilik kısımları, ek olarak karşımıza yer yer çıkan patron savaşları ve daha fazlası bu paketin içerisinde yer alıyor. Bir DLC olarak dolu dolu bir içeriği bizlere sunan bu oyun yaklaşık olarak 4-5 saat içerisinde oynanışınıza göre bitiyor.
 
Ana oyunun finali ile oldukça güzel bir şekilde bağlanan bu ek paket bizlere gayet güzel bir deneyim sunuyor diyebilirim.  DLC paketi gerçekten de gergin dolu ortamları ve korku dolu anları bizlere aktarıyor. Shadow of the Rose paketini oynarken kendimi oldukça gergin hissettim ve bu kadar gerginliğin burada yer alması gerçekten de hoşuna gitti.
 
Tatmin eden bir ek paket deneyimi
 
 
 
Özel güçlerimizi ortadan kaldırmak için atıldığımız bu Rose macerasında güzel bir deneyim elde ediyor ve eğer ana oyunu oynadıysanız muhakkak bu ek pakete de bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Farklı farklı oynanış kısımlarının yer aldığı bu paket bizlere aksiyon ve korku dolu anlar yaşatıyor. Ana oyundan temel alınan özellikler paket içerisinde oldukça güzel yer buluyor ve hikayeyi konusunda da bizleri hayal kırıklığına uğratmıyor. Bildiğimiz ortamlarda gezindiğimiz bu ek paket içerisinde çeşitli patron savaşları, bulmaca kısımları ve daha fazlası bizleri bekliyor. Özellikle hikaye kısmında bizleri şaşırtan durumlar bulunuyor. Bunları da ek paketi oynadığınız esnada deneyimliyorsunuz.

Bu haberin bağlantısı
URL
oyun listeleri en çok oynanan oyunlar
Blood Bowl 3, oyuncular tarafından ağır eleştiriler altında Escape From Tarkov hilecilere geçit vermek istemiyor
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

kımyasal

1.3.2023 00:25:35

0
Anladığım kadarı ile Capcom tırışkadan bir DLC ile öğle yemeği parası çıkarma derdinde.

HayvanGenli

27.2.2023 17:09:16

0
Ben de dun bitirdim ek paketi. Incelemenin denk gelmesi benim acimdan guzel oldu. Su konuya deginmesem olmaz, ek paket Village sonrasi insanlarin kafasinda kalan sorulari yanitlayacak diye umuyorken tam tersine yeni sorular olusturan bir yapim olmus. Ayrica ana oyunla beraber tekrara dustugu kisimlar var, DLC'nin dizayni ana oyunun cok benzeri. 3 anahtar bul, korku dolu evde silahsiz gez, boss'la kapis. 7. oyunda da buna benzer bir yol vardi diyebilirsiniz fakat atmosfer olarak baskaydi her iki oyun. Burda benzer mekanlarda olay gecince insan ister istemez bir off diyor. Ek olarak Rose sahsen pek benimsedigim bir karakter olamadi. Cok duz, siradan, derinligi olmayan bir karakter. Empati kurmasi zor, Ethan gibi degil kisacasi. Umarim devam oyununda farkli bir karakter ile devam ederiz. Spoilerli deginmek istedigim yerler var ama oynamayanlar icin bahsetmekten kaciniyorum simdilik. Inceleme icin tesekkurler fakat pek cok yazim hatasi mevcut yazinizda. Bilginize.
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Oyun Listeleri
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız