Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

23 Studios - Semih Sancar Röportajı

1 | 23 Studios ve Önceki Çalışmalar

Çoğu Türk oyuncusunun istediği tek şey belki de, Türkçe oyunları görmek. Üçüncü parti ekipleri sayesinde PC’de altyazıyla da olsa bu isteğimiz yerine geliyor fakat, ya konsollar?
Bildiğiniz üzere son dönemde günlük hayatımızda oyun reklam tabelalarını,
televizyonlarda oyun reklamlarını görmeye başlamıştık. Sonrasında ise, bu atağı yapan Sony Türkiye’nin desteğiyle birlikte Türkçe oyunlarla, oyunlarda ünlü seslerle karşılaştık.

Peki ya bu atağın arkasında bulunan isim sadece Sony Türkiye ekibi mi? Hayır. Oyunların Türkçe çeviri ve dublaj çalışmalarını yapan 23 Studios’un kurucusu Semih Sancar ile, sizler için bir röportaj yaptık. Daha fazla bekletmeden, sizleri röportajımızla baş başa bırakalım.
 

23 Studios'u ilk olarak PC'de Mount&Blade ve Trine ile görmüştük.

Bölüm Sonu Canavarı: 23 Studios’u ilk olarak Trine’ın Türkçeleştirilmesinde görmüştük. Bize firmanızdan ve 23 Studios’un kurulma fikrinin ilk olarak nasıl ortaya çıktığından bahseder misiniz?
 
Semih Sancar: 23 Studios’u, ben OyunGezer dergisinde röportaj işleri ile ilgilenirken yaptığım bir röportajdan sonra kurmaya karar vermiştim. Trine’dan Joel ile konuşurken, kendisi satış rakamlarından yakınmıştı. Ben de, firmalar Türk oyuncusunu dikkate alıp fedakarlık yapmadığı sürece, bu oyuncular orijinal almakta bir sebep göremeyeceklerdir demiştim. Bunun nasıl sağlanacağını sorduğunda ise yerelleştirme cevabını verdim. O halde proje senindir Semih dedi, ve herhangi bir kazanç beklemeden çeviriye başladık.

BSC: Neden “23”?
 
Semih Sancar: Türk oyun sektörünü yerinden oynatacak bir önemi yok 23’ün. (: Aramızda bir anlamı vardı diyelim.
 

23 Studios PS3 çalışmaları öncesinde, Mount&Blade ve Trine ile karşımıza çıkmıştı.

BSC: Son dönemde oyun sektöründe Türkçe oyunlar gündeme gelmeye başladı. Şüphesiz, bunda Sony Türkiye ve ürün müdürü Özgür Kirazcı’nın katkısı çok büyük. Bize Sony ile birlikte çalışma sürecinizi anlatabilir misiniz?
 
Semih Sancar: Sony Türkiye, Türk oyuncularını cidden de önemseyen bir firma. İnsanlar bu işe ekonomik yönden bakıyor ama zaten cebimizden çıkan para, konsol oyunlarında ya Sony’ye, ya Microsoft’a ya da Nintendo’ya gidiyor. Fakat bizden aldığı parayı tekrar bize harcayan bir firma var, o da Sony. Burada Tilki zekalı olmaya çalışıp, “Bu işin içinde bir iş var. Adamlar babasının hayrına mı yapıyor sanki. Tabii ki Türkçe yapacaklar, buna mecburlar” gibi yorumlara gerek yok. Köşedeki bakkal da babamızın oğlu değil ama sürekli “Abi, Power Ranger kartları geldi mi” diye sorarsan ve geldiğinde de satın alırsan, adam ondan bol bol getirir, hatta reklam panosu hazırlar, hatta arada kendi çapında kampanya yapar. Yoğun talep üzerine getirip, hiç satamazsa da tabii ki bir daha ne getirir ne kampanyasını yapar. Burada arkamıza yaslanıp, Türkçe oyunun keyfini çıkartmaktan başka yapmamız gereken herhangi bir şey yok.
 
Sorunun biraz dışına çıktım, hatta hiç de soruya cevap veremedi bu söylediklerim, farkındayım. Sony ile başlayan birlikteliğimiz, ekibin Trine ve Mount & Blade oyunundaki tecrübesinden geliyor. Biliyorsunuz, o zamanlar bırakın Türkçe oyun çeviri ekibini, Türkçe oyun yoktu adam akıllı. Biz de birkaç adım öne çıkmıştık o zamanlar. Kendimi Özgür bey’e tanıttım. Daha sonra Sony Avrupa’dan bir arama geldi, ekibin işini ve tecrübesini beğenmişler, bizimle çalışmak istediler. İlkin, bizim için bir test havasında geçen Start the Party oyununa başladık. Hem çeviri hem de dublaj anlamında çok başarılı bir iş çıkınca Gran Turismo 5 ile devam ettik. Şu an ise aynı anda 3 proje yürütebilecek kabiliyette ve donanımdayız. Her eleştiriyi, her hatayı dikkate aldık. Bundan 1 sene sonra, çok çok farklı bir yerde olacağız ki bunun havasına biz Uncharted 3 ile şimdiden girdik.

BSC: Sony ile başlayan çalışma süreciyle birlikte artık sadece altyazı değil, dublaj çevirilerine de başladınız. Birçok ünlü isim dublaj çevirisi için 23 Studios bünyesinde bulunuyor. Peki bu ünlü isimleri bu iş adına ayarlarken ne gibi zorluklarla karşılaştınız?
 
Semih Sancar: Şöyle bir zorluğu var, “Bu ne işi şimdi? TV mi Dizi mi” durumları oluyor (: Oyun kültürü yok denecek kadar az. Hele ki oyun dublajı, yepyeni bir sektör. Oyuncular, karakterlerine göre kimi zaman oyunun havasına giriyorlar, kimi zaman giremiyorlar. Bunlar biraz zaman alacak işte. Dublajlarda yaşanan, kimi oyuncuların çok iyi ayak uydurması olması, kimisinin uyduramaması durumu da buradan geliyor. Fakat dediğim gibi, bunlar yakında değişecek.
 

Start the Party(Parti Başlasın) 23 Studios'un içinde bulunduğu ilk dublajlı oyun çalışması.

BSC: Sony ile yaptığınız bu iş birliği diğer şirketlerin de ülkemize olan bakış açısını değiştirmiş olmalı. Sony oyunları dışında tamamen Türkçe olarak başka oyunlar da oynayabilecek miyiz?

Semih Sancar: Elbette ki değiştirdi. Bir çok firma şu an Türkiye piyasasına gözünü dikmiş durumda. Fakat ne yazık ki Sony dışındaki dağıtımcılar fiyat politikaları yüzünden bu firmaları kötü etkilemekte. Size şunu söyleyeyim, A firması Türkçe oyun yapmaya karar verdiğinde, bunun sebebi dağıtımcı firmanın verdiği satış sözü veya destek olmuyor, Sony örneği etken oluyor.

Kısacası, bilemiyorum. Bu firmalar oyuncunun halinden anlayan birer danışman bulmalılar. En son bir tanesinin danışmanı ile denk geldim ve muhabbet esnasında kendisine ne olacak sizin bu fiyatlarınız dediğimde, “ne var ki fiyatlarda” demişti. Şimdi bu insan Türk oyun sektörü için önemli bir yerde, güzel bir çevresi var, tecrübesi tavan yapmış ve ben bunu kabul ediyor, kişiliğine saygı duyuyorum. Fakat oyun firmalarına danışmanlık yapmak için, önce bir oyuncu olmak gerek. Oyuncu derken, bir Türk oyuncusunu kastediyorum, senin, benim halimden anlayan birini. Firmalar perdeleri aralayıp, oyuncuların arasına inmedikçe ve oyunculardan konferanslarda suratlarına yumurta, domates yemediği sürece Türk oyun sektörü “Level” atlayamayacak.


BSC: Oyun dünyasında kendine belli bir yer edinmiş karakterler var. Örneğin Solid Snake de bunlardan birisi. Olası bir teklif aşamasında, Solid Snake gibi bir karakterin seslendirmesinde tedirginlik yaşar mıydınız? Nelere dikkat ederdiniz?

Semih Sancar: Böyle bir şey olursa, ben ilkin forumlara bakarım çünkü muhabbeti başlamıştır bile. Orada insanların aralarında konuştuklarını mutlaka not alırım, sonra kendi fikirlerim birleştiririm. Detaylı bir araştırma-test aşamasından sonra kararımı veririm ve Sony’e sunarım. Sonuçta bu oyunu ben tek başıma oynamayacağım. Herkesin fikrini bilmem gerek.
 

Özgür Kirazcı ve PS İletişim Ekibi Ropörtajı Kickstarter Röportajı: The Dead Linger
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

7.3.2012 23:55:16

0
Semih bey trine 2 bir röportajınız'da türkçe olacak demiştiniz bugün türk psn'den indirdim türkçe seçeneği yok neden ? bu tarz oyunları sevmediğim halde türkçe diye aldım ama tr seçeneği göremiyince pişman oldum ufakta olsa bilgilendirme yaparsanız iyi olur saygılar sevgiler.

BSC Misafiri

25.10.2011 14:57:07

0
semih beyin söylediklerinden sonra kendi çapımızda yaptığımız bi araştırma sonunda bunu bulduk ve sizlerle paylaşmak istedim http://us.blizzard.com/en-us/company/careers/posting.html?id=110006R

BSC Misafiri

29.8.2011 02:25:35

0
Uncharted 3 dört gözle bekliyoruz bu oyunu zaten korsan oyniyamıcaklar yeni çıkan oyunları açmıyor cfw.Oynamak isteyen orjinal alacak bari almışken bandrollü bir şekilde türkiye'den alsınlar'da türkçe oyunlara destek olsunlar.

PlayforFun

24.8.2011 00:27:40

0
Killzone 3 Helghast Edition ve inFamous 2 Hero Edition aldım. Ben de elimden geleni yaptığımı düşünüyor ve devamını bekliyorum.

BSC Misafiri

23.8.2011 23:59:26

+1
Bizin toplum ance türkçe oyun istiyor çıktımıda bandrollü bir şekilde alan yok kimiside korsan kullanıyor killzone 3 15 bin mi ne satmışdı infamous 2 onun yarısı kadardır büyük ihtimal e uncharted 3 çıkıyor oda 20 bin satar global baktığımızda çok komik rakam bunlar. ps4 çıktığında korsan tamamen bitecekdir ps3 bile senelerce zor kırdılar ps4 sistemi tamamen online sistem olabilir single oyunları bile oynamak istediğimizde büyük ihtimal internet bağlantısı istiyecek doğal olarak korsan olması inanılmaz zorlaşacak. En az türkçe çıkan bir oyun 50-60 bin arası satması lazımki sürekli türkçe oyun çıksın benim vijdanım rahat tüm çıkan türkçe oyunları bandrollü bir şekilde aldım. Sony'ede teşekkürler ederiz bize bu zevki tattırdığı için.

ulwi

23.8.2011 23:33:23

0
Tahminime göre bundan sonra ps4 de türkçe oyun çıkacaktır , kopya olayı ne zaman ps4 de gerçekleşir o zamanda ps5 e ertelenir türkçe muhabbeti.

BSC Misafiri

23.8.2011 23:08:02

0
Sanırım Uncharted 3'den sonra artık türkçe oyun göremicez birde move oyunu türkçe olacakmış ve on'dan sonra kendi aramızda konuşmaya yine başlarız vay be ne günlerdi zamanında 3 4 oyun türkçe çıkmışdı diye eski günlere dönecez yine :(

sakalak

10.8.2011 17:51:56

-2
nasıl bir site lem burası haber yazan adam koca 10 gün ceza yiyor. doğru adam bulunmuyor bu sitede tahtalara gelsin[:'(] ama aynı zamanda bu arkadaş yönetici olduğu için kendine iltimas geçiyor cezası bitmeden yazı yazabiliyor. şimdi diyeceklerki efendim bsc de yazdığı yazı olduğu için görünüyor falan filan kardeş görünüyorsa tertipli yap bu işi bu nasıl adalet anlayışı arkadaş nasıl bir forum böyle yapar mübarek ramazan günü allah hakkınızdan gelsin beyler.

Jack Rabbit Slims

10.8.2011 17:44:48

0
PC ve Mac dediği MMO oyunu bana Blizzard oyunlarından biri gibi geldi. Üstüne basa basa kutularına oyun kutularına PC'nin yanında Mac de yazan tek firma Blizzard sanırım. En bombası da kendi dağıtım firmalarını açmaları olur, Türkçe'nin güzelliğini bırak Aral diye bir şey kalmaz ortalıkta.

Duman7

10.8.2011 16:02:23

0
o mmo oyun kesinlikle star wars the old republic.of inşallah bu oyun olur harika olur harikaaaaaaaa

marfoglu

3.7.2011 19:53:44

0
quote:

Orijinalden alıntı: gamerasi "Açıkçası ben, "lanet olsun, ne halt edeceğiz dostum, hah?" gibi cümleleri " Hass.ktir, ne b.k yiyeceğiz şimdi?" olarak çevirtmeyi uygun gördüm" Bence de bu şekilde olmalı...
Boyle daha dogal olur.

gamerasi

3.7.2011 17:46:32

0
"Açıkçası ben, "lanet olsun, ne halt edeceğiz dostum, hah?" gibi cümleleri " Hass.ktir, ne b.k yiyeceğiz şimdi?" olarak çevirtmeyi uygun gördüm" Bence de bu şekilde olmalı...

BSC Misafiri

2.6.2011 15:03:28

0
Oyunun demosunu oynadim seslendirme cok basarili helal olsun diyorum cole un sesi cuk oturmus acikcasi beklemiyordum ama sasirttilar beni umarim bu saskinliklar hep tuketiciye hizmet cercevesinde olur fiyatlandirmada sasirtmasinlar da ... Boyle muhtesem bir serinin son oyununu kendi dilimizde hemde ortalamanin uzerinde bir ceviri ile oynamak inanilmaz zevkli olacak fakat Sony Tr bunu basardi diye oyunlari neden 140 TL ye alalim ? oyunlar gun gectikce avrupa pazari fiyatina yaklasacak iken zam geliyor talep olunca indirim yerine bindirim yapilan tek ulke Turkiye isin 5 inde 10 unda degilim fakat bazi seylere tepki koymaliyiz ki duzelsin oyunu 120 TL fiyatina ceksinler (avrupadan 15-20 tl fazla ama olsun ) almazsak zaten ayip ortada boyle buyuk bir emek var sozun kisasi dublaj inanilmaz basarili oyun cok zevkli ama 140 TL tuketicigi asagilamak demek fiyat makul seviyeye cekilsin 8 haziran da bu essiz deneyimi kendi dilimizde yasayalim

rick dangerous

22.5.2011 01:57:18

0
quote:

Orijinalden alıntı: gamyonlu34

Fifa serileri PES serileri Ghostbusters: The Video Game Dead Space 2 Homefront James Cameron's Avatar Toy Story 3 GTA IV Tom Clancy's HAWKS 2 Prince of Persia serileri Darksiders bunlar google'dan girince önümüze ilk çıkanlar da zaten oyunların bildiğim kadarıyla %80-%90'ı çok dilli oluyor. buna inanmamanıza şaşırıyorum. herhalde oyun oynamaya bu nesil konsollarla başladınız.
Haaaaa dediğin gibi bu nesilde başladım, hatta aybaşında aldım konsolu. Emin ol piyasaya çıkan binlerce oyunun sadece onlarcası çoklu dublaj içeriyor. Sende kendin bir şey bilmediğin için gidip GOOGLE'a aratırsın öyle Sende mi bu nesil de başladın yoksa ? FIFA PES CAMES CAMERON AVATAR DEAD SPACE Bu yazdıklarında da olmazsa hiç olmasın zaten.

tuzluca076

21.5.2011 23:45:40

0
Bence Olmayacak Birşey Değil SOnuçta BETA.. Yinede Bitmemiş Hali... Bence En Yüksek İhtimal APB'dir.

ugurfb

21.5.2011 23:31:14

0
Röportaj için çok teşekkürler,gayet samimi bi şekilde açıklamalar olmuş..Kendilerinin ve bandrollü oyunların sonuna kadar destekçisiyim..

nightsong

21.5.2011 22:54:51

0
quote:

Orijinalden alıntı: tuzluca076 Buyrun Verdiğim Linke Bakın. APB nin Sitesinde Türkçe Foum Bİle Açılmış Ve GamersFirst'in Önceki Projelerine de Bakınca Türkçe Bİr APB Görme İhtimalimiz Çok Yükseliyor.: http://forums.gamersfirst.com/index.php?s=c57be0e86127d7ca2a12cd58433a03bf&showforum=679
Pazartesi open betaya geçiyormuş.Oyun çoktan çıkmış oluyor yani.Çok önceden yapmadılarsa bu oyun olamaz... Şahsen Guild Wars 2 olsun başka birşey istemem...

tuzluca076

21.5.2011 19:18:50

0
Buyrun Verdiğim Linke Bakın. APB nin Sitesinde Türkçe Foum Bİle Açılmış Ve GamersFirst'in Önceki Projelerine de Bakınca Türkçe Bİr APB Görme İhtimalimiz Çok Yükseliyor.: http://forums.gamersfirst.com/index.php?s=c57be0e86127d7ca2a12cd58433a03bf&showforum=679

tuzluca076

21.5.2011 19:02:32

0
Ben Size O Süpriz Oyunu Söyleyeyim :) All Points Bulletin ;)

gamyonlu34

21.5.2011 02:39:11

0
quote:

Orijinalden alıntı: rick dangerous

Şu anda piyasa da olan KILLZONE ve CRYSIS gibi büyük yapımlar hariç 6 dublaj + 6 altyazılı 5 - 10 tane oyun yazarmısın, bende boşuna sallamayayım
Fifa serileri PES serileri Ghostbusters: The Video Game Dead Space 2 Homefront James Cameron's Avatar Toy Story 3 GTA IV Tom Clancy's HAWKS 2 Prince of Persia serileri Darksiders bunlar google'dan girince önümüze ilk çıkanlar da zaten oyunların bildiğim kadarıyla %80-%90'ı çok dilli oluyor. buna inanmamanıza şaşırıyorum. herhalde oyun oynamaya bu nesil konsollarla başladınız.

rick dangerous

21.5.2011 01:50:06

+1
quote:

Orijinalden alıntı: gamyonlu34

bilader neyin kafasındasın sen? çoğu oyun multi6 falan oluyor. yani 6 dublaj, 6 altyazı. bilip bilmeden boş keseden sallama ayrıca Sungun Babacan reyizle çalışsın 23 studios
Şu anda piyasa da olan KILLZONE ve CRYSIS gibi büyük yapımlar hariç 6 dublaj + 6 altyazılı 5 - 10 tane oyun yazarmısın, bende boşuna sallamayayım

Antrim

20.5.2011 17:19:28

+1
aral allah belanı versin diyorum başkada bir şey demiyorum

gamyonlu34

20.5.2011 13:10:26

+1
quote:

Orijinalden alıntı: rick dangerous Altyazı bedava gibi bir şey maliyeti yok, türkiyenin en iyi altyazı editörlerine yollayın metinleri, en ufak dil bilgisi detaylarına, açıklamalarına kadar çevirip göndersinler hiç bir karşılık beklemeden. BKZ. DIVXPLANET[:'(] Kalkıp illa dublaj istiyoruz diye serzenişte bulunmamak lazım. Çünkü hiç bir ülke serzenişte bulunmuyor[:'(] Her oyunda zaten sadece ingilizce oluyor dil seçeneği. 5-6 tane de altyazı oluyor diğer ülkelerin bu kadar basit kimse de şikayetçi değil. Kabul edin arkadaşlar Amerika da oyun seslendiren kişiler çok profesyonel, gençliklerinden beri MARVEL - DC karakterlerini seslendiren kişiler var. (mesela BATMAN - SPIDERMAN 20 yıldır aynı kişi konuşuyor hem çizgifilmlerde hem de bütün oyunlarında) Yapımcı firma gidip tam karakterine göre biçilmiş kaftan buluyor, bizde kalkıp bu kişinin yerine sıradan bir kişiden dublaj istiyoruz. Şimdi diyecekler Türkiye dublajda en önde giden ülkelerden diye.. Bence türkiye dublaj konusunda Dünya da 1 numara ama!!!!! Adamların hiç biri filmlerden hak ettiği parayı alamıyor, kimse de fazla fon ayırmıyor dublajcılara o yüzden hep sıradan kişiler dublaj yapıyor[:'(] UNCHARTED 3: DECEPTION da NATE' i Sungun BABACAN selendirseydi eğer 200 TL bile verirdim ben[:'(]
bilader neyin kafasındasın sen? çoğu oyun multi6 falan oluyor. yani 6 dublaj, 6 altyazı. bilip bilmeden boş keseden sallama ayrıca Sungun Babacan reyizle çalışsın 23 studios

bloodTime

20.5.2011 13:05:49

+3
Biz müşteri onlar satıcıysa önce bizi memnun edecekler arkadaş. Orjinal almamızı istiyorlarsa türkçe yapacaklar.Eğer Türkçe oyundan sonra hala satışlar az ise yapmasınlar ,kabul ederiz... ''Türkçe istiyorsan orjinal alıcaksın'' mantıgı müşteri satıcı mantığına tamamen terstir...müşteriyi memnun edeceksinki o da seni memnun etsin... Ticaret risk ise bu riski göze alıcaksın...

Kasatka

20.5.2011 09:54:25

0
Oncelikle dublaj da olsun altyazida. Olan bir sey olmayandan her zaman hayirlidir. Neyse ilk baslarda alt yazi da olur tabi tum oyunlari kapsayacaksak. Aslinda dublaj isi bizde uzunca bir sure gelisecek gibi durmuyor cunki ulkemiz OYUN DUBLAJI ANLAMINDA (diger konularda dublajlarimiz orjinali dahi gecebiliyor bazi durumlarda laf yok) dublaja baya bir yabanci. Diger ulkelerde ozellikle jap ve abd de hem oyun dublaji hemde normal dublaj yapan kisiler kendilerini oyun dublaji anlaminda egitmisler. Atiyorum dizi yada film dede dizi yi yada film i bir kez izlemeniz yeterli orda ki duyguyu sesinize aktarabilmeniz icin. Ancak oyunlarda bu mumkun degil. Atiyorum Unc 2 yi dusunelim. Acilis bir intro sonrasinda yarim saat oyun sonrasinda bir movie daha. Dublaj yapacak kisinin o yarim saatlik oyunu da gormesi lazim gozuyle ne olmus ne bitmis diye, Yoksa direkt ara sahneleri alip dublaj yaparsaniz aynen KZ 3 de ki gibi duygusuz bir dublaja sahip olmus olursunuz ki bu da en profesyonel oyunu amatorce gostermeye bile tek basina sebep olabiliyor.

rick dangerous

20.5.2011 09:47:34

+2
Altyazı bedava gibi bir şey maliyeti yok, türkiyenin en iyi altyazı editörlerine yollayın metinleri, en ufak dil bilgisi detaylarına, açıklamalarına kadar çevirip göndersinler hiç bir karşılık beklemeden. BKZ. DIVXPLANET Kalkıp illa dublaj istiyoruz diye serzenişte bulunmamak lazım. Çünkü hiç bir ülke serzenişte bulunmuyor Her oyunda zaten sadece ingilizce oluyor dil seçeneği. 5-6 tane de altyazı oluyor diğer ülkelerin bu kadar basit kimse de şikayetçi değil. Kabul edin arkadaşlar Amerika da oyun seslendiren kişiler çok profesyonel, gençliklerinden beri MARVEL - DC karakterlerini seslendiren kişiler var. (mesela BATMAN - SPIDERMAN 20 yıldır aynı kişi konuşuyor hem çizgifilmlerde hem de bütün oyunlarında) Yapımcı firma gidip tam karakterine göre biçilmiş kaftan buluyor, bizde kalkıp bu kişinin yerine sıradan bir kişiden dublaj istiyoruz. Şimdi diyecekler Türkiye dublajda en önde giden ülkelerden diye.. Bence türkiye dublaj konusunda Dünya da 1 numara ama!!!!! Adamların hiç biri filmlerden hak ettiği parayı alamıyor, kimse de fazla fon ayırmıyor dublajcılara o yüzden hep sıradan kişiler dublaj yapıyor UNCHARTED 3: DECEPTION da NATE' i Sungun BABACAN selendirseydi eğer 200 TL bile verirdim ben

takeru

20.5.2011 09:30:48

+3
Dublaj güzel şey fakat alt yazı işçilik olarak daha kolay ve daha öncelikli olması gereken bir şey bence. Dublajlı film izlemiyorum ingilizce bilmememe (memememememe ) rağmen. Sayabileceğim 5-10 örnek haricinde Filmlerin havasını öldürüyor Türkçe dublaj. Oyunlar için ise dublaj sürecinin daha da sıkıntılı olduğunu röportajdan okuduk. Firmadan bağımsız kopuk metinler üzerinden kimi zaman belki de görüntüler bile olmadan yapılmış dublaj kesin suni kalır. Yakın zamanda yaşadığım hadise, Crysis 2 oynarken kimi yerlerde konuşan kişinin telafuzu yüzünden anlayamama problemi yaşadığım için, Türkçe dublajın yanında Türkçe altyazı açmak zorunda kaldım. (O kendi beceriksizliğin diyen olursa bişe diyemem ) Oyunların sinema ile yarıştığı bir dönemde Türkçe dublajlı oyun bir güzellik, Türkçe altyazılı oyun ise güzellikten de öte bir zorunluluktur. Bana katılacağını bildiğim bir çok kişi adına oyun severler olarak bu konuya ayrıca özen gösterilmesini bekliyoruz Prosedürü nedir bilmiyorum fakat firma bir oyunun dublajına sıcak bakmıyorsa en azından altyazısı için baskı uygulayın. Oyuncuya faydası daha fazla olacaktır.

rick dangerous

20.5.2011 09:30:05

-1
quote:

Orijinalden alıntı: PracticeMan

Ses tonu patates o elemanın, bir yerde boğuluyor gereksiz bir tokluk var. Bay J nin ses tonu çok daha iyi Uncharted 3 önemli Nate i kim seslendirdi diye acaip merak ediyorum. 5 ay boyuncada edeceğim bu merakı
Büyük ihtimalle UMUT TABAK yapar NATE' i bence. Bu bay J kimdir yaw :p

bluelabel

20.5.2011 08:57:58

+1
Yıllardır bas bas bağırıyoruz forumlarda;"Türkçe oyun istiyorsanız,orjinal alın" diye.PS3'de 6-7 ay öncesine kadar orjinal oynamak mecbur olmasaydı,zor görürdük Türkçe oyunları.Baktılar mecburiyetten de olsa,çatır çatır oyun satılıyor,"15 yıldır burdayız,Türkçe oyunun vakti geldi" dediler. Olay firmalar için ne kadar ekmek,o kadar köfte olayıdır arkadaşlar.Özellikle Türkçe çıkan oyunları,bandrollü almak lazım.Bu oyunlar Sony'den çıktığı için,fiyatların Aral'la alakası yok.Kimse 10-15 TL az vereceğim diye,spotçulardan ya da yurtdışı sitelerden almasın bu oyunları. Sony geç de kalmış olsa,hepimiz için yolu açtı.Ben 360'da 2 tane Türkçe oyun oynadım.Kendi adıma,Sony'nin etkisi olduğunu düşünüyorum.İnşallah Türkçe desteğin karşılığını alırlar da,başka konsollarda da kendi dilimizde oyun oynamaya devam ederiz.

myresistance

20.5.2011 08:37:31

-1
quote:

Orijinalden alıntı: rick dangerous KEREMCEM seslendirebilir beyler demedi demeyin
Ses tonu patates o elemanın, bir yerde boğuluyor gereksiz bir tokluk var. Bay J nin ses tonu çok daha iyi Uncharted 3 önemli Nate i kim seslendirdi diye acaip merak ediyorum. 5 ay boyuncada edeceğim bu merakı

rick dangerous

20.5.2011 00:23:49

-2
KEREMCEM seslendirebilir beyler demedi demeyin

TangoEchoKilo

19.5.2011 22:18:00

+1
Türkıyede oyuncu kıtlesı var ama bızım kendımızı ozel hıssettırecek TR dıl destegı olmalıkı hayranı oldugumuz sırketlerın oyunlarını orjınal alıp onlara tesekkur etmıs olalım.oyun oynuyorum orjınal ING dıl ama ben turkum ve kendımı oyuna hıkayeye tam olarak adapte edemıyorum TR dıl olunca oyun daha keyıflı gelıyor bana (tabı cevırısı sesler guzel olucak) TR dıl olsun camur olsun oynarız.

yüzbaşı price

19.5.2011 21:55:21

+2
Of ya bir Resistance 3 Türkçe olabilir kelimesini görmedim. Bari altyazılı gelse.Dublaja gerek yok.Bu arada İnfamous 2'yi merak ettim şimdi.

Yûnus

19.5.2011 21:41:38

0
Röportajı ı okurken benimde direk aklıma Bay J geldi. Ayrıca bahsettiği Nix karakterinin sesini daha çok merak ettim zaten az kaldı tam 20 gün sonra oyun çıkıyor.

Droya

19.5.2011 21:29:23

0
Bende Star wars the old republic diye düşündüm ama sanmıyorum o kadar büyük bi işin altına gireceklerini.Yeni çıkacak bi mmo diyo ve ayrıca star warsın bilgilerinde biowarenin dediği bi söz var 'Oyun İngilizce-Fransızca ve Almanca dillerinde çıkacak'.Keşke olsa ama sanmam.

BSC Misafiri

19.5.2011 20:43:46

0
Guild war 2 paralı bir oyun değil 1. oyunu gibi sadece oyunu satın almanız lazım aylık ücreti yok oyunun. Acaba rift olabilirmi gerçi çıkdı oyun ama umarım sağlam bi oyundur türkçe olur mmo bu arada wow olma şansı yok çünki daha türk server bile yokken türkçe dil gelmez.Türkçe olan her oyunu herzaman orjinal aldım yeterki türkçe oyunlar artsın hertürlü alırız en büyük isteğim L.A Noire türkçe olmasıydı malesef olmadı onun için oyunu almadım.

bloodmoney09

19.5.2011 20:29:18

0
Haberler süper! Yeni projeleri merakla bekliyorum. Bu arada emin değilim ama mmo oyunu "Guild wars 2" olabilir mi?

maximum54

19.5.2011 20:26:08

+8
şu semih beye bitiyorum bu kadar dobra bu kadar içten röportajı başka hangi yetkili vermiş helal olsun inş. en kısa zamanda başka türkçe oyunları bekliyoruz birde şunu anladımki tiglonda aralda milletin cebine gözünü dikmiş firmalardan başka birşey değil yazıklar olsun türkçe oyuna tam destek

phantom_coal

19.5.2011 20:01:24

-3
Cok mu onemli bir kisi bu bay j midir nedir.

gamyonlu34

19.5.2011 20:00:39

0
teşekkürler ropörtaj için. yalnız ben forum üyeliğimle bsc'den yorum yazmaya çalışınca yanlış şifre uyarısı veriyor bir sorun var

ZacDoUrden

19.5.2011 19:49:23

0
quote:

Orijinalden alıntı: paypay88 star wars old republic
Büyük ihtimal

Opricnik

19.5.2011 19:46:28

0
star wars old republic

RISC64

19.5.2011 19:46:17

-1
oha yoksa wow mu mac içinde var wow

RISC64

19.5.2011 19:44:14

+1
BEYLER bu bahsettiği mmo hangisi ? wow değil anladığım kadarı ile yeni çıkanlardan biri

ZacDoUrden

19.5.2011 19:26:10

+3
Harika haberler var

emreDZ

19.5.2011 19:19:18

+3
Bir gün gelecek artık oyunlarda Türkçe dil desteğinin olacağı aylar öncesinden şenliklerle duyurulmayacak, gayet normal bir durum olacak. İnşallah :))

* KıL

19.5.2011 19:13:53

+1
röpartaj için teşekkürler güzel haberler var gerçekten inşallah sözde kalmaz bunlar

Droya

19.5.2011 19:11:31

0
MMO ne olabilir?

Gny*

19.5.2011 18:50:15

-3
Yıl oldu 2011 artık şu röportajları, incelemeri falan hepsini videolu yapın bir zahmet. Koskoca BSC olarak bunu yapmak zor olmasa gerek.

captanico

19.5.2011 18:46:47

+1
icim kıpır kıpır oldu röportajı okurken bay j .....................gördüm sanki evet evet bay j gördüm

ShinQda

19.5.2011 18:45:06

0
quote:

En son bir tanesinin danışmanı ile denk geldim ve muhabbet esnasında kendisine ne olacak sizin bu fiyatlarınız dediğimde, “ne var ki fiyatlarda” demişt
bu cümle bana MarabARAL ı çağrıştırdı.... Şerefli ithalatçılar...

GoldPunch

19.5.2011 18:33:35

+3
Burası 6 Nisanda gerçekleştirilen Sony Toplantısı. Beyazlı şahıs, Sony Türkiye Genel Müdürü. Ve bilin bakalım arkada kim var ?
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın

tolgay007

19.5.2011 18:28:05

0
World Of Warcraftmı türkçe oluyor ? paralı diyince öyle anladım :) Bu arada bence kesin Bay J seslendirdi infamous 2 de

CILGIN_TURK_96

19.5.2011 18:19:18

+2
Röportaj için çok tesekkurler

Doom

19.5.2011 18:05:02

+2
quote:

Semih Sancar: InFamous 2 tamamıyla bitti. 1 ay kadar oldu. Çok sağlam bir kadro toplandı. Dizi oyuncuları, reklam oyuncuları gibi. Cole karakterini çok "karizmatik" sesli bir DJ, reklam seslendirmeni sanatçımız seslendirdi. İsmini söyleyemiyorum ama kendi deyimiyle, Türkiye'nin en "yakışıklı" sesi.
Bay J seslendirmiştir bence.

myresistance

19.5.2011 18:02:35

0
Topu topu 5 ay kaldı Uncharted 3 ün çıkmasına, artık söylesinler Nate i kim seslendirecek, Tamer Karadağlı mı :)

GoldPunch

19.5.2011 17:56:49

+7
quote:

Yeri gelmişken, kendi dağıtım firmamızı açmayı planlıyoruz. İlk dağıtımını yapacağımız oyunlar şimdiden belli ve hepsi de Türkçe olacak. Umarız ki bir aksaklık çıkmaz, çünkü büyük sermayeler gerekiyor bu işler için.


quote:

Bu yüzden birkaç haber vermek istiyorum ben oyunculara. Çok çok önemli bir proje, Türkçe onayı aldı. Bu proje, PC ve Mac platformu için geliyor. Bütün çevirisi, kalite kontrol işi ve dublajı için Türkiye’ye özel bir ofis açıldı. Artık ne denli ciddi olduğunu siz anlayın. Bir MMO oyunu bu. Şu, piyasadaki Kore ve Çin MMO’larından değil. Yani son aylarda patlamış olan ve çevirisi, bildiğiniz çeviri firmalarına yaptırılan, uzak doğu MMO projelerinden değil. İçiniz rahat olsun. Hani “paralı” oyunlar var ya, onlardan. (: Ne yazık ki bu bir gerçek, aslında. Bir şey para gerektiriyorsa, kaliteli oluyor.
Haberler bomba.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Playstation 3 5 / 10 25 oy
KÜNYE
Playstation 3
+ TAKİBE
AL
70 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
2
OY
9
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız