Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Facebook Oyunları

1 | Farmville, Umaykut ve Fishville

Facebook... 400 milyonu aşkın kullanıcıya sahip sanal alemin en büyük markalarından birisi... Ülkemizde de çok popüler olan Facebook ilk başlarda uygulamalar bazında biraz vasatken geçen zamanla beraber bu konudaki eksiklerini fazlasıyla giderdi. Artık Facebook'ta uygulamalarla uzun süre zaman geçirebiliyoruz ve eğlenebiliyoruz. Biz de eğlencenize eğlence katmak için Facebook'un en iyi oyunlarına mercek tuttuk. İşte başlıyoruz...

     Farmville

     Sanırım bu oyunu bilmeyen yoktur. Milyonlarca kişi tarafından oynanan Farmville, kendimize ait bir tarlamızın olduğu ve bu tarlamızı ekip,biçerek eğlendiğimiz bir oyun. İlk başlarda küçük bir tarlada geliri az olan sebze-meyveleri yetiştirebiliyorken oyunda ilerledikçe geliri büyük ürünler yetiştirerek daha yüksek mevlalarda gelir elde edebiliyoruz. Ayrıca oyunda ilerledikçe ve komşu sayılarımızı yeteri kadar arttırdıkça belirli ücretler karşılığında tarlamızı da büyütebiliyoruz. Hatta basit bir tarla istemiyorsak evler, ağaçlar, kuyular, banklar, bisikletler gibi ekstralarla daha renkli ve güzel bir çiftlik kurabiliyoruz.

Oynanış açısından da gayet sıradan olan oyunun nasıl bu kadar tuttuğu sorusunun cevabı oyunun konusunun içinde saklı. Bildiğiniz üzere dünyadaki online oyunların çoğu epik türden rol yapma oyunları. Hatrı sayılır bir büyüklükte online oyunları da spor, aksiyon türleri oluşturuyor. Ancak bu oyunlar basit bir oynanışa sahip değiller ve konu olarak da herkese hitap etmiyorlar. Farmville ise sağladığı konsept ile her yaşa, her insana hitap ediyor. Henüz Türkçe dil desteği olmasa da başlangıç seviyesindeki bir İngilizce'yle bile oyunu rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Kısacası Farmville kendi çiftliğinizi kurabileceğiniz harika bir oyun.

     Umaykut Online

     Travian, Klansavaşları gibi oyunları kuşkusuz biliyorsunuzdur. Bize bir köy verilir ve bu köyü geliştirerek içinde bulunduğumuz yerin en büyüğü olmaya çalışırız. Tabii en iyi olmamız için savaşlar da vermemiz gerekir. İşte Umaykut Online da bu tarz oyunlardan. Size bir köy veriliyor ve odun, tahıl, altın gibi kaynaklarınızı güçlü tutarak köyünüzü hem askeri hem de inşaat açısından geliştirmeye çalışıyorsunuz. Oynanış sistemi son derece basit ve hızlı. Ayrıca oyuna başlarken ırk seçebiliyorsunuz. Ben şahsen Selçuklular'ı seçmiştim. Seçtiğiniz ırka göre bazı özellikler ortaya çıkıyor. Mesela Selçuklular inşaat, kaynak geliştirme ve savaşlarda dengeli bir tutum izliyorlar. Ancak Hunları seçerseniz saldırı gücünüz yüksek, savunma gücünüz ise zayıf oluyor. Bu da oyundaki çizgiselliği bir nebze olsun engelliyor. Sözün özü Umaykut Türk dünyasını birleştirmeye uğraşacağınız bir oyun. Oyun dilinin de tamamen Türkçe olması ile de bu oyun tam bize hitap ediyor.

     Fishville

     Balıkları sever misiniz? Evinizde hep bir akvaryum olsun istediniz ancak bu düşünüz hiç gerçek olmadı mı? O zaman tam size hitap eden bir oyun var karşınızda. Fishville sanal bir akvaryumda balık yetiştirdiğimiz ve yetiştirdiğimiz balıkları satarak level atladığımız bir oyun. Balıkları besliyor, akvaryumun camlarını temizliyor ve yeterli büyüklüğe gelen balıkları satıyoruz. Böylece elimize geçen para ile daha süslü balıklar alıyoruz. Ayrıca yakınımızda komşu akvaryumlarda mevcut ve biz bu akvaryumlara konuk olup kirli akvaryum camlarını sildikçe tecrübe puanı kazanıyoruz. Zamanla "Bu akvaryum bana küçük geldi." demeye başlayacağınız düşüncesiyle de oyunda birden fazla akvaryuma sahip olma özelliği mevcut. Fishville, Farmville kadar popüler olmasa da Facebook'ta en çok oynanan online oyunlardan birisi. Balıklara karşı ilgisi olanların da severek oynayacağı bir oyun.

PES 2010 Strateji Rehberi Cevat Yerli'nin Crysis 2 Röportajı
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

döküntü

28.7.2010 11:04:16

0
Evony de artık feyzbuk üzerinden oyananabiliyor bildiğim kadarıyla.

alia55

25.7.2010 17:39:47

0
bu oyunların hepsinde hile yapabiliom :D

E®TAŞ

1.7.2010 12:34:20

0
quote:

Orijinalden alıntı: NecmettinArat sevgili MaNgOsEr imla kurallarına uymadığımı ve küçük harf katliamı yaptığımı belirtmişsiniz. bakın bunları da küçük harflerle yazıyorum. çünkü ben forum mesajlarında resmiyet yerine samimi olmak istiyorum. bu benim üslubumdur. rahatsızlık veriyorsa gözden geçirmem gereken birşeyler var demektir. ikinci olarak mesajımın sonuna Necmettin Arat yazma nedenim mesajlara Donanım Haber'den değil de BölümSonuCanavarından yanıt verdiğim için yazarın ben (Necmettin Arat) olduğuna dair bir imge olarak durmasıdır. Sonuçta herkes Donanım Haber'den bakmıyor bu incelemeye. Ayrıca yeni olmamın vermiş olduğu durumdan dolayı pc veteran nickimden dolayı bu imgeyi yazıyorum. mesela by_e nin erdinç iyikul olduğunu herkes biliyor değil mi? by_e yi görünce erdinç bey'e soru soruyor. aynı durum bende geçerli mi? elbette değil. yani ben burada iyi niyetle yaptığım işlerin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. yine de görüşleriniz doğrultusunda bir öz değerlendirmede bulunacağım :)
Samimi olmak istiyorsun ama kullandığın dil bence öyle değil. Nabıyon lan ... diye el ense çekmen lazım.

Dodge

5.6.2010 19:39:58

0
Bi aralar Farm Ville oyununu deli gibi oynardım.70lwl oldum hile yardımıyla.70lwl olduktan sonra oyundan soğudum yaklaşık 2aydır oyuna bir kere bile girmedim.Hesabımda hala oynayanlar var onlar hala ezik durumda oyunda

Necot23

5.6.2010 10:35:12

0
quote:

Orijinalden alıntı: DeathWall

Sadece profil özelliklerine göre yorum yapıyorlar. Burda sana karşı yazılanların %99.9 unu es geçmelisin
insanlardaki şu sıkıntı da bir gün geçer inşallah. dediğin gibi artık bende pek kaale almıyorum.

DeathWall

5.6.2010 08:52:12

0
quote:

Orijinalden alıntı: Pc Veteran sevgili MaNgOsEr imla kurallarına uymadığımı ve küçük harf katliamı yaptığımı belirtmişsiniz. bakın bunları da küçük harflerle yazıyorum. çünkü ben forum mesajlarında resmiyet yerine samimi olmak istiyorum. bu benim üslubumdur. rahatsızlık veriyorsa gözden geçirmem gereken birşeyler var demektir. ikinci olarak mesajımın sonuna Necmettin Arat yazma nedenim mesajlara Donanım Haber'den değil de BölümSonuCanavarından yanıt verdiğim için yazarın ben (Necmettin Arat) olduğuna dair bir imge olarak durmasıdır. Sonuçta herkes Donanım Haber'den bakmıyor bu incelemeye. Ayrıca yeni olmamın vermiş olduğu durumdan dolayı pc veteran nickimden dolayı bu imgeyi yazıyorum. mesela by_e nin erdinç iyikul olduğunu herkes biliyor değil mi? by_e yi görünce erdinç bey'e soru soruyor. aynı durum bende geçerli mi? elbette değil. yani ben burada iyi niyetle yaptığım işlerin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. yine de görüşleriniz doğrultusunda bir öz değerlendirmede bulunacağım :)
Sadece profil özelliklerine göre yorum yapıyorlar. Burda sana karşı yazılanların %99.9 unu es geçmelisin

Antrim

4.6.2010 23:18:04

0
artık eylenemiyorum bu facee oyunlarından

Plunder

17.4.2010 14:00:02

0
Restorant City

Necot23

17.4.2010 13:57:39

0
sevgili MaNgOsEr imla kurallarına uymadığımı ve küçük harf katliamı yaptığımı belirtmişsiniz. bakın bunları da küçük harflerle yazıyorum. çünkü ben forum mesajlarında resmiyet yerine samimi olmak istiyorum. bu benim üslubumdur. rahatsızlık veriyorsa gözden geçirmem gereken birşeyler var demektir. ikinci olarak mesajımın sonuna Necmettin Arat yazma nedenim mesajlara Donanım Haber'den değil de BölümSonuCanavarından yanıt verdiğim için yazarın ben (Necmettin Arat) olduğuna dair bir imge olarak durmasıdır. Sonuçta herkes Donanım Haber'den bakmıyor bu incelemeye. Ayrıca yeni olmamın vermiş olduğu durumdan dolayı pc veteran nickimden dolayı bu imgeyi yazıyorum. mesela by_e nin erdinç iyikul olduğunu herkes biliyor değil mi? by_e yi görünce erdinç bey'e soru soruyor. aynı durum bende geçerli mi? elbette değil. yani ben burada iyi niyetle yaptığım işlerin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. yine de görüşleriniz doğrultusunda bir öz değerlendirmede bulunacağım :)

MaNgOsEr

16.4.2010 22:23:21

0
quote:

Orijinalden alıntı: Pc Veteran mount and blade warband zaten tarafımdan incelenmekte ve oyunun ilgili incelemesinin bu hafta içinde yayınlanması düşünülüyor. yani biz bir türk yapımı olan mount and blade warband'ı kesinlikle arka plana atmıyoruz. hatta şahsım tarafından değerlendirmek gerekirse mount and blade'yi çok başarılı buluyorum. *Necmettin Arat*
Mount & Blade'in incelenmesi iyi olur . Bu arada aklıma 2 şey takıldı : 1) Neden İmla kurallarını uymayıp , büyük küçük harf katliamı yapıyorsunuz ? 2) Neden her mesajınızın sonunda " Necmettin Arat " diye sinir bozucu birşey yazıyorsunuz ? İmza bölümü diye bir yer var ve bu alanlar kendimizi tanıtmak için yaratılmışlar. Bir DH Admin'ine yakışmayacak hareketler

erco35coast

16.4.2010 21:55:22

0
Castle age hakkında bi inceleme yaparsanız çok sevinirim nedeni ise bana baya bi karışık gözüktü türkçe bir rehber güzel olacaktır ingilizce kaynak bol zaten ama ingilizce az..

exerion

14.4.2010 00:31:35

0
umaykut iyiymis

Guest-6CB3B4454

14.4.2010 00:04:36

0
Kolay gelsin, başarılar Donanımhabere subscribe butonu eklense iyi olacak

Necot23

13.4.2010 22:01:17

0
mount and blade warband zaten tarafımdan incelenmekte ve oyunun ilgili incelemesinin bu hafta içinde yayınlanması düşünülüyor. yani biz bir türk yapımı olan mount and blade warband'ı kesinlikle arka plana atmıyoruz. hatta şahsım tarafından değerlendirmek gerekirse mount and blade'yi çok başarılı buluyorum. *Necmettin Arat*

Guest-6CB3B4454

13.4.2010 21:14:11

0
quote:

Orijinalden alıntı: Pc Veteran facebook oyunları dosya konusu sadece bu inceleme üzerinde kalmayacak gibi görünüyor daha detaylı, rehberimsi bir şekilde devam edecek bir inceleme gelecek bir süre sonra yani ben bunun boş bir yazı olduğunu düşünmüyorum *Necmettin Arat*
Bu incelemenin boş olduğunu düşünerek oturup bu kadar yazı yazmanız komik olurdu zaten Farmville vs. oyunların bir rebere ihtiyacı olduğunu sanmıyorum, facebookdaki oyunları inceleyene kadar gene az boyutlu ya da güzel olmasına rağmen reklamı yapılmadığı için kaybolan oyunları incelerseniz daha iyi olur şeklinde düşünüyorum Örneğin Mount&Blade Warband Türk oyunu ve Türkçe olmasına rağmen incelenmedi, üstelik 600 mblık ve o tarz grafiklere sahip bir oyun için oynanabilirliği gayet başarılıydı ama incelenmedi.

Necot23

13.4.2010 20:56:37

0
facebook oyunları dosya konusu sadece bu inceleme üzerinde kalmayacak gibi görünüyor daha detaylı, rehberimsi bir şekilde devam edecek bir inceleme gelecek bir süre sonra yani ben bunun boş bir yazı olduğunu düşünmüyorum *Necmettin Arat*

Guest-6CB3B4454

12.4.2010 21:54:16

0
Gereksiz bir inceleme olmuş, 3 mblık herkesin 10 saniye yükleme süresinden sonra oynayabileceği bedava oyunlar zaten bunlar ve içerikleri de pek geniş sayılmaz.

Mr . Shirt™

12.4.2010 21:52:04

0
Umaykut online ın eski grafikleri ile konulmuş.Artık yepyeni grafiklerle.

Necot23

12.4.2010 17:41:47

0
umaykut online evet normalde bir facebook oyunu değildir ancak facebook üzerinden de oynanabilmektedir ;) *Necmettin Arat*

BSC Misafiri

12.4.2010 17:31:56

0
Umaykut Facebook oyunu değil.
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Bölüm Sonu Canavarı 8 / 10 41 oy
KÜNYE
Bölüm Sonu Canavarı ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
426 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
10
OY
5,8
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız