Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Özgür Kirazcı ve PS İletişim Ekibi Ropörtajı

1 | Özgür Kirazcı Ropörtajı


     Son dönemlerde Türkiye oyun piyasasında oldukça hareketli ve sevindirici günler yaşıyoruz. Bu hareketliliğin baş mimarlarından birisi de tabi ki Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Özgür Kirazcı ve PS Türkiye ekibi.
 
     Bizde BSC ekibi olarak Özgür Kirazcı, Ayşe Naz Helvacı ve Begüm Atılgan ile PS3, gelecek Türkçe oyunlar ve kopya konularını konuştuk. İlk olarak Özgür Kirazcı'ya yönelttiğimiz sorular ile başlıyoruz.

Bölüm Sonu Canavarı: Öncelikle biraz sizden bahsedelim. Kaç yıldır bu görevdesiniz?
Özgür Kirazcı: Yaklaşık 3 yılı aşkın süredir bu görevdeyim.
 
Sony’deki görevim PlayStation ile ilgili satış ve pazarlama çalışmalarını yürütmek.

BSC: Sizi herkes PlayStation’dan tanıyor. Aslında eğlence ürünleri dediğimiz zaman bunun içine walkman gibi ürünler de giriyor değil mi?
 
ÖK: Evet, insanlar genelde beni PlayStation’dan tanıyor ama ben aslında MP3 ve MP4 çalarlar, kulaklıklar ve diğer eğlence ürün gruplarına da bakıyorum.Bununla birlikte zamanımın büyük bir kısmını PlayStation satış ve pazarlama çalışmalarına ayırıyorum.

Sony Eurasia Kişisel Eğlence Ürün Grup Müdürü Özgür Kirazcı

BSC: Şu sıralar gündemde olan şey Türkçe oyunlar. Gelecekte hangi oyunlar Türkçe olacak? Biz de herkes gibi Uncharted 3 ‘ü bekliyoruz. Bu oyunun Türkçe dublajı kesinleşti mi? Infamous 2 çıkacak, bunlar hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
 
ÖK: Biz oyun Türkçeleştirme çalışmalarımıza ilk olarak Parti Başlasın/Start the Party ile başladık. Arkasından Gran Turismo 5 ve Killzone 3 geldi. Sırada Infamous 2 var. Infamous 2’nin Türkçeleştirme çalışmalarına başlandı. Uncharted 3 gibi diğer oyunları da şu an da değerlendiriyoruz .

BSC: Oyun seslendirmelerinde Killzone 3’te olduğu gibi Atilla Olgaç, Hazım Körmükçü gibi ünlü isimler ile karşılaşacak mıyız?
 
ÖK: Dublaj konusunda mümkün olduğu kadar bilindik ve profesyonel sesler ile çalışmaya gayret gösteriyoruz.. Türkçeleştirme Türkiye’deki oyun dünyası için de bizim için de yeni bir alan bu sebeple titizlikle çalışıyoruz. Dublaj konusunda deneyim sahibi, profesyonel kişiler ile çalışıyoruz. Bu kişiler de genelde bizim bildiğimiz ünlü seslendirme ustaları oluyor. Doğru ses ile doğru karakteri bir araya getirmeye özen gösteriyoruz. Bundan sonra da bu şekilde ilerlemeye devam edeceğiz.

Infamous 2’nin Türkçeleştirme çalışmalarına başlandı. Uncharted 3 gibi diğer oyunları da şu an da değerlendiriyoruz .

BSC: Geçtiğimiz aylarda PSP2 (PlayStation Portable 2) bir diğer adı ile NGP (Next Generation Portable) duyuruldu. Bu ürün ne zaman Türkiye’de satışta olacak? PSP2’nin Türkçe yazılımı ve ya Türkçe destekli oyun seçenekleri olacak mı?
 
ÖK: NGP’yi yıl sonuna doğru göreceğimizi tahmin ediyorum. Şu anda ürünün geliştirilmesi devam ediyor. Bu sebeple Türkçeleştirme ile ilgili netleşmiş bir durum yok ama biz bu konuda hassasiyet gösteriyoruz. Oyunların Türkçeleştirilmesi için gösterdiğimiz gayreti NGP için de göstermeye çalışıyoruz. Umuyoruz ki bu konuda başarılı olacağız.

inFamous 2, önümüzdeki dönemin hit oyunlarından birisi ve tamamen Türkçe olacak.

BSC: Son 4 yılda, Sony Türkiye’nin PlayStation pazarındaki payı büyük bir artış gösterdi.

Bu konuda, bu artışı sağlayacak ya da tüketiciyi bilinçlendirecek temelde pazarlama stratejisi olarak niteleyebileceğimiz farklı bir çalışmanız oldu mu?
 
ÖK: İlk olarak yaptığımız şey kendimizi tek tek analiz etmek oldu. Bu süreçte oyuncular ve oyun işi ile uğraşan kişilerle görüştük ve bu işi büyütmek için neleri değiştirmemiz gerektiğine dair bir liste oluşturduk. Sıralarsak, bunlardan bir tanesi fiyatlandırma idi. Bu konuda God of War ile başlayarak fiyat stratejisinde bir değişiklik yaptık. İkinci konu reklamların eksikliği idi çünkü oyunlar yeteri kadar bilinmiyor, oyunların reklamı yeterli ölçüde yapılmıyor. Bu sebeple farkındalık yaratmak için yüksek bütçeler ile televizyon reklamları çektik, sinema reklamları yaptık.

Total War: Shogun 2 Ropörtajı 23 Studios - Semih Sancar Röportajı
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

RedTurkei

31.10.2011 05:44:08

0
Aynen türkçe yapsın önce yoksa kopya oynayın arkadaş nerde hizmet çok fazla ps3 kullanıcısı var türkiyede bir okadar da wow ve diablo oyuncusu hani türkçe bunlar adam olması için aklını başına devşirsinler Tr çıkan oyunlar nasıl satıyor orjinal baksınlar ben orjinalden yanayım ama hizmet olursa.. hizmet yok para vir türk oyuncularına olmazki canum

SaatliBomba

26.7.2011 01:18:00

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri BSC EN CAN ALICI BİLEREKMİ SORMADIN BİLMİYORUM AMA EN ADİ BİR MP3 ALIYORSUN MENÜSÜ TÜRKÇE 800-900 TL VERİP PS3 ALIYORSUN AMA MENÜ SEÇENEKLERİNDE TÜRKÇE YOK NASIL BİR İŞTİR ANLAMADIM BİZİ BİR HİÇ SAYIYORLAR RESMEN BU KONUYA NİÇİN EĞİLMİYORSUNUZ ANLAMIŞ DEĞİLİM
yeni çıkan oyunlarda artık türkçe dil opsiyonu var. yeni çıkacak olan konsollara da ilerliyen zamanlarda gelir.

BSC Misafiri

23.7.2011 13:07:11

0
BSC EN CAN ALICI BİLEREKMİ SORMADIN BİLMİYORUM AMA EN ADİ BİR MP3 ALIYORSUN MENÜSÜ TÜRKÇE 800-900 TL VERİP PS3 ALIYORSUN AMA MENÜ SEÇENEKLERİNDE TÜRKÇE YOK NASIL BİR İŞTİR ANLAMADIM BİZİ BİR HİÇ SAYIYORLAR RESMEN BU KONUYA NİÇİN EĞİLMİYORSUNUZ ANLAMIŞ DEĞİLİM

oksuruk

12.5.2011 10:41:41

0
her psp sahibi orjinal oyun oynamayı hak ediyor

canikoblivan

11.5.2011 22:38:39

0
bravo size

BSC Misafiri

11.5.2011 22:19:40

0
şimdi bir oyunu 100 tlye almak var birde 30 oyunu 100 tlye almak var. ayrıca kimse banlanmıyor

mistikkafa

16.4.2011 13:22:51

0
oyun fiyatları kesinlikle düşmeli...

Leprikon

23.3.2011 13:39:43

0
Gerçekten KZ3 110 TL verene kadar korsan olarak alınması daha mantıklı oluyor. Yap 50-60 TL o zaman gör satışlar nasılda biranda patlıyor.

BSC Misafiri

16.3.2011 11:04:38

0
"PS: Bu konuda Sony Computer Entertainment dünya çapında ciddi girişimlerde bulundu. Dünyada bir çok oyuncuya bu konuda bilgilendirmeler yapılıyor.Kopya yazılım kolayca tespit edilebiliyor. Sony, sistemde kayıtlı bütün kullanıcıların ne tür ürün kullandığından haberdar." Birileri çıkıp Ana'sının Baba'sının hayrına korsan yazılım yapıyor, kara kaşlı kara gözlü - sarı saçlı yeşil gözlü insanlar yükleyip korsan oynasınlar diye, sony de ciddi girişimlerde bulunuyor, helal sana sony iyi girişimlerde bulun, kolayca tespit et.

BERGX

15.3.2011 00:17:19

0
quote:

Orijinalden alıntı: GoldPunch

O an doğaçlama sorular soruldu. Önceden roportaj yapabilecegimizi tahmin etmiyorduk, onun icin hazirlik yapamadik. @themarjinals: Depremden çok daha önce yaptık.
umarım bir sonraki ropörtajda asıl sorulması gerekenleri sorarsınız iyi çalışmalar

GoldPunch

14.3.2011 23:59:21

0
quote:

Orijinalden alıntı: :Sephiroth:

Güzel noktalar yakalamışsın Şimdi bu bir ropörtaj ama bir tarafın istediği yönde bir ropörtaj . Ropörtajı yaparken verilen cevaplara göre o an bu tür durumlara karşı hazırladığın sorular olur yada doğaçlama orada soruyu sorarsın tabi büyük olasılıkla bunların hiçbiri bazı nedenlerden dolayı yapılmamış yada yapılamamıştır. Korsancılar banlandı denildiği anda böyle birşey yok Özgür Bey oynuyorlar ve orijinal kullananlar bundan rahatsız süreç ne olacak gibisinden bir soru sorulmalıydı çünkü gerçek bu. Özgür Kirazcı belki yanlış biliyor ki bunun ihtimali çok ama çok düşük o zaman geriye kalan bunu söylemek zorundaydı kalıyor. Kz3 reklamları konusundada haklısın peki bununla ilgili neden sorular sorulmadı cevabı yukarıda
O an doğaçlama sorular soruldu. Önceden roportaj yapabilecegimizi tahmin etmiyorduk, onun icin hazirlik yapamadik. @themarjinals: Depremden çok daha önce yaptık.

kafein.

14.3.2011 23:10:00

0
quote:

Orijinalden alıntı: BERGX

yani bosunamı orjınal alıyoruz anlamadım Sony nasıl olurda hala bedava oyun ındırıp oynayanları banlamaz xbox360 bunu cok ıyı basardı ve cogu oyunda orjınal oyun satma rekorları kırdı mıllet enayımı madem acıklama yapılsın herkes kırdırsın ps3 unu bedava ya oyunları oynayalım inanılmaz bırsey bukadar zamanda hala sonuc alamamaları Ayrıca Kirazcıya sorsaydı Ropörtajı yapan arkadas neden Killzone 3 un tv gazete billboard reklamları yapılmadı dıye Özgur k. kendısı soyledı ılk 2 haftada oyun satısı bellı olurdıye kendısı TEMINAT VERDI sukadar satacaz Turkçe oyun olsun dıye pekı neyaptı? Avrupada 2hafta oncesınden reklamlar verılırken tvde tanıtılırken bırak reklamı en kucuk bır duyurusuna bıle rastlamadım bıllboard gazte vss yazık yanı reklam olayı cok degıstırır 3 satacagınıza 10 satarsınız ard arda Turkce oyunların gelmesı guzel tebrık eerız ancak bındıgınız dalı kesmeyın Özgr Kirazcı nasıl olurda ps3 un en ıddalı oyununa REKLAM yapamazsınız akıl mantık almıyor bır kısıde sormuyor ne bsc ne konsolussu ilginç...
Güzel noktalar yakalamışsın Şimdi bu bir ropörtaj ama bir tarafın istediği yönde bir ropörtaj . Ropörtajı yaparken verilen cevaplara göre o an bu tür durumlara karşı hazırladığın sorular olur yada doğaçlama orada soruyu sorarsın tabi büyük olasılıkla bunların hiçbiri bazı nedenlerden dolayı yapılmamış yada yapılamamıştır. Korsancılar banlandı denildiği anda böyle birşey yok Özgür Bey oynuyorlar ve orijinal kullananlar bundan rahatsız süreç ne olacak gibisinden bir soru sorulmalıydı çünkü gerçek bu. Özgür Kirazcı belki yanlış biliyor ki bunun ihtimali çok ama çok düşük o zaman geriye kalan bunu söylemek zorundaydı kalıyor. Kz3 reklamları konusundada haklısın peki bununla ilgili neden sorular sorulmadı cevabı yukarıda

BERGX

14.3.2011 22:20:43

+1
quote:

Orijinalden alıntı: :Sephiroth: Özgür Kirazcı ya yanlış bilgilendirildi yada yalan söyledi çünkü dediğim gibi korsan kullananlar PSN'e rahatça girebiliyor.
yani bosunamı orjınal alıyoruz anlamadım Sony nasıl olurda hala bedava oyun ındırıp oynayanları banlamaz xbox360 bunu cok ıyı basardı ve cogu oyunda orjınal oyun satma rekorları kırdı mıllet enayımı madem acıklama yapılsın herkes kırdırsın ps3 unu bedava ya oyunları oynayalım inanılmaz bırsey bukadar zamanda hala sonuc alamamaları Ayrıca Kirazcıya sorsaydı Ropörtajı yapan arkadas neden Killzone 3 un tv gazete billboard reklamları yapılmadı dıye Özgur k. kendısı soyledı ılk 2 haftada oyun satısı bellı olurdıye kendısı TEMINAT VERDI sukadar satacaz Turkçe oyun olsun dıye pekı neyaptı? Avrupada 2hafta oncesınden reklamlar verılırken tvde tanıtılırken bırak reklamı en kucuk bır duyurusuna bıle rastlamadım bıllboard gazte vss yazık yanı reklam olayı cok degıstırır 3 satacagınıza 10 satarsınız ard arda Turkce oyunların gelmesı guzel tebrık eerız ancak bındıgınız dalı kesmeyın Özgr Kirazcı nasıl olurda ps3 un en ıddalı oyununa REKLAM yapamazsınız akıl mantık almıyor bır kısıde sormuyor ne bsc ne konsolussu ilginç...

BoSS_228

14.3.2011 21:51:14

+1
Bana kalırsa ilk yapılması gereken Ps3 ün ana menüsünün Türkçe olması.

yüzbaşı price

14.3.2011 21:43:07

0
quote:

Orijinalden alıntı: paypay88

Her oyunmu? eski oyunların fiyatları avrupada 14 dolar vs oluyor türkiyede yerinde sayıyor
Killzone 2 d&r'de 22 tl Assassins creed 29 tl. 50 tl diyen arkadaş bu ülkemizin para birimi Euro ile eş değer olsa 60 tl'ye alabilirdin.

_EsmeR

14.3.2011 15:40:32

0
oyunların pahalı olmasına karşıyım bende herkes gibi ancak usnu diywen bi arkadaş vardı iste eski oyunların fiyatı yurtdışında düşüyor burda hala yerinde sayıyor ben cok giderim d&r ye sürekli oyun bakarım ve her gitmemde süper indirimlerle karşılaşıyorum, ps3 oyunlarının 25 tl oldugunu gördüm örnek; farcry2 daha ne olsun eski oyunların fiyatı cokta iyi düşüyor bence, ayrıca crysis 130-160 dan firmiyor bildigim kadarıyla :) 105 tl idi sanırım o civarlarda

BSC Misafiri

14.3.2011 10:03:41

0
Crysis 2 gibi multiplatform oyunlar pc de 70-80 liraya, ps3'de ise 130-160 tl civarında gelirken gelecek adına çok da iyimser olamıyorum kimse kusura bakmasın da bunun mantığını çözmek mümkün değil.Ps3 oyunları 90 tl civarında giriş yapsın bakalım satışlar nasıl artıyor.İnsanlar bıktı artık bu absürd fiyatlardan.

kafein.

14.3.2011 01:06:19

0
Özgür Kirazcı ya yanlış bilgilendirildi yada yalan söyledi çünkü dediğim gibi korsan kullananlar PSN'e rahatça girebiliyor.

BSC Misafiri

14.3.2011 00:48:06

0
"Korsan yazılımları ve oyunları kullananların PSN’e erişimi yasaklandı. Bu kararın nedeni sadık oyuncularımızı, oyun geliştiricilerini ve oyunun eko sistemini koruma isteğimizdi" he sony he.. başka anlatacak hikayen varsa dinlemeye hazırız biz.. korsan kullananlar çatır çatır psn'den bile faydalanıyor ve bir kişi bile banlanmadı.. yalan dolan demeçlere koca bir BAN! ayrıca bu röpartaj da çoluk çok kandırmaya yönelik kapital kokan bir röpartaj .. kusura bakmayın ama herkes keriz değil bu ülkede

KRL11

14.3.2011 00:46:46

0
quote:

Orijinalden alıntı: :Sephiroth: Korsan oyun oynayanların PSN erişimi yasaklandı diyor ama öyle birşey yok akıyorlar PSN'e:)))

kafein.

14.3.2011 00:27:31

0
Korsan oyun oynayanların PSN erişimi yasaklandı diyor ama öyle birşey yok akıyorlar PSN'e:)))

TheMarjinaLs

13.3.2011 23:48:59

0
Röportajı ne zaman yaptınız bilmiyorum fakat şu soruyu sorabilirdiniz ; JAPONYADA OLAN DEPREM YÜZÜNDEN SONY - O BÖLGEDE Kİ FİRMALARINI KAPATTI- BU SONY ÜRÜNLERİ ALAN VEYA OYUN BEKLEYENLER İÇİN NASIL BİR OLAY OLACAK ? FİYATLAR BAKIMINDAN - OYUN VE DİĞER ELEKTRONİK ALETLERİN ÇIKIŞ SÜRELERİNDE BİR GECİKME VB. OLAYLARIN OLMA KONUSUNDA NELERDEN BAHSEDEBİLİRSİNİZ GİBİ...

LoSt_Jack

13.3.2011 23:35:44

0
darkroyal7......kardşm yerden yere vurdular seni :S oyunları orjinal almak tabiki harika bişey ama çok pahalı be kardeşim...BURASI TÜRKİYE Burda oyunlara yer yok burda otur ders çalış var :D:D:D:D

haganeno

13.3.2011 22:15:33

+2
##darkroyal7## +1 2 günde bir :))))) ölüyorum

dhiozy312

13.3.2011 20:06:34

0
quote:

Moy07 13.03.2011 19:43:35 Sharpshooter ne öyle ya resmen 5 liralık plastik rengi bile iğrenç 100 liraya o mu alınır şu move aparatlarını adam gibi yapamadılar gitti. yahu san ki gerçek silah alt tarafı onlara eşyaları takıp oyuncuya daha fazla eğlence vermek

_giray_

13.3.2011 20:06:12

0
Geçmiş cumartesi günü bir PS3 aldım gayet mutluyum.Aldığım 4 oyunun hepsi orjinal. Yukarıda 50 TL yapsın alalım diyen NarutoTR,bu yapımcıların suçu değil,Türkiye'de bu kadar uçuk vergi yapanların suçu.Elbette bize normal vergi fiyatlarına biraz daha katlayıp karına satmaya çalışan kendilerine "teklonoji" araç gereci satan yerlerin suçu. @Moy07 O sharpshooterı kırmaya çalış kalitelimi kalitesiz mi ? He ama Sony'in cimrilikten Move ve Navigation Controller'ı birlikte satmamasına ben çok gıcığım. :@

Moy07

13.3.2011 19:43:35

0
Sharpshooter ne öyle ya resmen 5 liralık plastik rengi bile iğrenç 100 liraya o mu alınır şu move aparatlarını adam gibi yapamadılar gitti.

unixslax

13.3.2011 19:38:50

0
quote:

Orijinalden alıntı: GoldPunch

Ülkemizdeki vergilerden dolayı bir oyunun gerçek değerinin çok yükseğinden satın alıyoruz.
vergiler ps3 oyunlarında pc oyunlarına göre daha mı çok

Opricnik

13.3.2011 19:16:25

0
quote:

Orijinalden alıntı: hakanceken

Kuzey Amerika'da bile oyun fiyatları 50-60 dolar civarında...
Her oyunmu? eski oyunların fiyatları avrupada 14 dolar vs oluyor türkiyede yerinde sayıyor

kangaetemo

13.3.2011 18:57:09

0
NGP'yi ben 1,5 seneden önce çıkmaz diye tahmin ediyordum. Güzel bir haber. Ayrıca oyunların Türkçe çıkması ve bunun Sony Türkiye tarafından da destek görmesi güzel bir hareket.

GoldPunch

13.3.2011 18:09:21

0
quote:

Orijinalden alıntı: NarutoTR korsana karşıyız dıyosunuzda ozamn oyun fiyatlarını en fazla 50 tl yapsınlar gideyim günde 1 oyun alayım
Ülkemizdeki vergilerden dolayı bir oyunun gerçek değerinin çok yükseğinden satın alıyoruz.

hakanceken

13.3.2011 16:26:28

-1
quote:

korsana karşıyız dıyosunuzda ozamn oyun fiyatlarını en fazla 50 tl yapsınlar gideyim günde 1 oyun alayım
Kuzey Amerika'da bile oyun fiyatları 50-60 dolar civarında...

darkroyal7

13.3.2011 15:49:02

+3
hahahaha..... oyunlar ne kadara mal oluyor bılıyormusun .... :? böyle birşey ımkansız.... oyunların fıyatları 100 tl den başlıyor zaten 2 gunde bır al :D

NarutoTR

13.3.2011 15:37:07

0
korsana karşıyız dıyosunuzda ozamn oyun fiyatlarını en fazla 50 tl yapsınlar gideyim günde 1 oyun alayım
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Playstation 3 5 / 10 25 oy
KÜNYE
Playstation 3
+ TAKİBE
AL
70 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
3
OY
10
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız