Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Tales of Monkey Island : Bölüm I - Tam Çözüm

1 | Giriş ve LeChuck'un Gemisi

Su altında nefesini 10 dakikadan fazla tutmak gibi kabiliyetlere sahip kahramanımız Guybrush Threepwood'un maceraları, beş parça olarak oyun severler ile buluşacak olan Tales of Monkey Island serisi ile devam ediyor.

Guybrush'a bu komik macerasında eşlik etmek ise bize düşüyor. Oyunun ilk bölümü olan The Launch of the Screaming Narwhal'ın tam çözümü ile karşınızdayız. Tam çözüme geçmeden önce rehber ile ilgili bazı ufak hatırlatmalar yapayım ;

-Oyundaki eşya isimlerini orjinaline sadık kalarak yani ingilizce olarak yazacağım. Türkçe çevirisini yapar isem bulmacalarda bazı karışıklıklar olacağını düşünüyorum. Tabi bazı noktalarda Türkçe olarakta yazacağım.
-Eşyaların aksine yer isimlerini ise en uygun şekilde Türkçe olarak yazacağım.
-Yön sistemi olarak pusula yönleri yani doğu, batı, kuzey ve güney kullanılacak.
-Oyunda bir mekana geldiğinizde öncelikle oradaki tüm eşyaları araştırıp, karakterler ile konuşun. Bazı noktaların oyunun çözümüne etkisi olmasa da hikayesi ve esprileri ile ilgili etkisi oluyor.

TAM ÇÖZÜM
 
-LeChuck'ın Gemisi-

Oyuna Karayip'in derinliklerinde yer alan Gelato Kayalıkları'nda başlıyoruz. Lanetli Korsan LeChuck, Eleine'i kaçırmış ve vodoo büyüsünü yapmak üzeredir. Guybrush ise karısını kurtarmak için LeChuck'un gemisini takip etmektedir. Maceramızda Guybrush'ın gemisinin LeChuck'ın gemisine yanaşması ile başlıyor.

Oyunun bu ilk kısmını oyuna alışma evresi olarak tanımlayabiliriz. Ara sahne geçip oyun başladıktan sonra etrafta dolaşıp oyunu kontrol etmeye alışabilirsiniz.

Oyun başladıktan sonra geminizin orta direği üzerinde asılı olan ve Vodoo büyüsünü bozmanız için talimatlar içeren "Vodoo Recipe"yi alın. Geminizin üst bölümüne çıkarak "Monkey Coffin" yani maymun tabutunu alın. Eleine ile konuşarak aradığınız şeyin maymun tabutunda olduğunu öğrenin ve envanter menüsünden inceleme modunu açarak maymun tabutunu inceleyin. Bu inceleme sonucunda Guybrush tabutu açarak içerisinden size lazım olan "Root Beer"ı elde edecek. Daha sonra elinizde bulunan "Breath Mints" ile "Root Beer"'i birleştirerek "Fizzy Root Beer"i elde edin. Son olarak yapmanız gereken ise elde ettiğiniz bu yeni karışım ile "Cutless" adındaki kılıcınızı birleştirmek.

Ara sahneden sonra Eleine ile konuşarak diğer gemiye geçin. Guybrush'ın akıntıda süzülen gemisini izledikten sonra etrafı araştırın. Dilerseniz Lechuck ile de konuşup parmağınızdaki yüzüğün forsunu atabilirsiniz. Etrafı araştırdıktan sonra kılıcınızı kullanarak Eleine'in sağında bulunan bitkiden bir kök keserek "Chuck Roots"a sahip olun. Elde ettiğiniz bu kökü geminin bası tarafında bulunan "Barrel of Lite Grog" adlı fıçının içerisine atın. "Breath Mints"i de fıçının içerisine attıktan sonra LeChuck'u etkisiz hale getirmek için kılıcınızı da fıçının içindeki iksire batırın ve LeChuck'a hücum edin.

Ara sahnede Guybrush tüm beceriksizliğini gösterecek ve LeChuck'ın laneti sol elimize geçecek. LeChuck tekrar insan haline gelmişken, sol elimizin de yardımı ile gemi havaya uçacak ve Eleine'den ayrılarak maceramızın ilk bölümünün geçeceği Flotsam Adası'na doğru bir tahta parçası üzerinde sürükleneceğiz.

Limbo: Tam Çözüm PS Vita İpuçları 4 (Remote Play Özelliği)
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

10.9.2010 22:35:36

0
ya bombayı pembe dona koyun diyor pembe dona tıklıyorum bi yazı çıkıyor başkada bişey olmuyor bomba bende patlıyor bütün görevleri yaptım bunu yapamadım yardım edin lütfeeeeeeeeeeeeeeen!

BSC Misafiri

20.6.2010 00:56:05

0
ya şişeyi kırmama elim izin vermiyo

Lincourt

19.9.2009 13:41:17

0
malesef şu an yok ama bir aksilik olmaz ise yakında hazırlamayı düşünüyorum.

matrix_win

19.9.2009 01:09:28

0
Sagol bitirdim bolumu. Bu arada 2. episodun cozumleri var mı sitede?

Lincourt

16.9.2009 15:27:19

0
orda tek yapman gereken haritadaki seslere dikkat etmek. haritayı incele ve ona göre devam et. mesela kuyunun orda harita ile aktif ettin bulmacayı. Onu atlar isen zaten olmaz. ve her gittiğin yön sonrası bir zil sesi duyacaksın. yanlış olunca başa dönüyor zaten. Haritayı incele, diyelim haritadaki ilk işaret maymun sesi. ilk alanda maymun sesine doğru gideceksin. Sonraki işaret kuş sesi ise ikinci alanda kuş sesi yönünde. Çözümdeki yönler doğru ama haritayı aktif etmediysen olmaz.

matrix_win

15.9.2009 03:32:20

0
kadeş bulamadım su gömü alanını deli etti beni biraz daha acsana senin dediğin yönlere gittim ama kuyya geri çıkıyorsun :)
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Tales of Monkey Island Ersin Kılıç 8 / 10 oy
KÜNYE
Tales of Monkey Island
2.0
0
OY
0
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız