Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

ICO: Bir Efsanenin Doğuşu

1 | Oyun Dünyasında Yeni Bir Renk

2001 yılında Playstation 2 için çıkan ve Sony Computer Entertainment tarafından yapılan Ico, mükemmel bir oyun olsa da oyuncular tarafından pek fark edilmemişti. Bunun en büyük nedeni günümüz oyuncularının bulmaca, keşif, sanatsal bir atmosfer ve mükemmel bir konudan ziyade bol aksiyon içeren, zaman geçirmeye yönelik oyunlara yönelmesidir. Aksiyon oyunlarına karşı olduğum sanılmasın, aksine sevdiğim oyunlar da var, ama burada bütün oyunların bu türe kayması üzerine bir tesbit yapıyorum.

     Günümüz toplumunun en büyük özelliklerinden birisi olan dikkat ve emek eksikliği oyun dünyasında da belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Türleri Ico serisinden çok farklı olsa da Resident Evil, Alone in the Dark ve Silent Hill gibi klasiklerin aksiyona yönelmesi ve oyunlarının öyküsünün Hollywood filmlerine benzeyip sıradan bir hale dönüşmesinin nedeni de bu tüketim çılgınlığı olsa gerek.

Günümüzde oyuncuların büyük bölümü bir an önce oyunu bitirip tüketmek gayretindedir. O oyunun dünyasını merak edip araştırma ve konuyu derinlemesine bilme zahmetine de hiç katlanmazlar. Önemli olan oyunu oynadıkları anda duydukları kes, biç, çöz olarak nitelendirilebilecek zevktir.

     Bazı oyunlar vardır ki oyun olmanın ötesinde üzerinde düşünmeye değer ayrıntılara sahiptir. Bu oyunlar yaşamımızda bir yer de işgal edebilir. Kimi zaman odamıza yapıştırdığımız posterle, bilgisayarımızda masaüstü resmi olarak, çantamızda bir aksesuar veya odamızda o oyunun bir kahramanına ait küçük bir figürle yaşamımıza monitör veya TV ekranı dışında da girmiş; gerçek üstü dünyaları ile sıradan yaşamımıza bir renk katmışlardır. Kendi yaşantımızda ne yaparsak yapalım, oyunlardaki ile kıyaslanacak bir şeyler yapmamız mümkün değildir.

     Hayal gücü insanın bazen kaçışı, bazen de eve dönüşüdür. Eğer kendimiz bir dünya oluşturamıyorsak, yani bir şeyler yaratamıyorsak yüksek hayal gücüne sahip insanların yarattığı film, kitap ve oyunlara kendimizi bırakırız. Nitekim bu alanlarda oldukça kaliteli yapımlar bulunmaktadır. Oyun alanında Ico serisi, gerçekten çok önemli bir konuma sahip. Hatta bence The Legend of Zelda serisi ile birlikte kendi türündeki en iyi seri olarak görülebilir.

  Ico her ne kadar mükemmel bir oyun olsa da serinin 2. oyunu olan Shadow of the Colossus gibi popüler olamadı; zira aksiyon yönü az olan bulmaca ağırlıklı bir oyundu. Shadow of the Colossus hiç şüphesiz çok iyi bir oyundu; fakat ilk oyuna göre oyuncuların daha fazla ilgisini çekmesinin nedeni aksiyon öğelerinin daha fazla olmasıydı. Hâlbuki ilk oyunun hayranları her ne kadar Shadow of the Colosus’u beğenseler de Ico’nun atmosferi onları daha çok etkilemişti.

     Serinin 3. oyunu The Last Guardian ile ilgili elimizde sadece büyüleyici bir video var. Oyunun yapımcısı Team Ico, bu videoyu yayınlayarak heyecandan çıldırmamızı sağladı. Sizi bilmem ama benim yeni nesilde sadece Playstation 3 için değil bütün platformlarda en çok beklediğim oyunlardan birisi The Last Guardian. Şimdi 3. oyun öncesinde ilk iki oyuna bir göz atalım.

     Bu makalenin amacı oyunu yaparken nelerden etkilenildi, hikâyede ne tür bir düşünsel dünyanın izleri bulunmakta ve Ico ile Shadow of the Colossus hakkında genel bilgiler vermektir. Makalenin amacı gizli ve çok ayrıntılı bilgiler vermek değil, serinin arka planında bulunan dünyayı tanıtmaktır.

PES 2010 Strateji Rehberi
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

zack06

27.5.2010 18:53:05

0
quote:

Orijinalden alıntı: bigbooss yazı güzel olmuş tebrikler yalnız ben birşey sormak istiyorum iki oyunu da oynamadığım için bilmediğimden soruyorum. last guardians serinin 3. oyunu demişsiniz ico ve shadow ve last guardians ın aralarındaki bağlantı nedir anlatabilirmisiniz teşekkür ederim. not : """"dosya konusunun devamı için tıklayınız yazıyor ama ben sınırlı bağlantı sahibi olduğum için belirtilen sayfaya giremiyorum. """"
dostum sana kısaca su sekılde anlatayım kore fılmının cok unlu bır 3 lemesı vardır bılıyormusun bılmıyorum ama sımdıden ızlemenıde tavsıye ederım old boy - sympathy for mrs. vengeance - sympathy for lady vengeance (ıntıkam uzerıne kurulmus bır 3 lemedır) neyse konumuza gelecek olursak 3 leme olanlarda genelde ana tema yanı anlatılmak ıstenen yargı aynı fakat ısleyıs ve hıkaye bakımından farklı olurlar bu oyunda bu sekılde 1 ın ve 2 nın hıkayelerı farklı fakat gectıgı dunya atmosferı aynı bazı benzer ozlellıklerıde olabılıyor.. umarım bu sekılde anlatmam karmasık olmamıstır.....

BERGX

27.5.2010 17:30:44

0
keske ico koleksyonunun incelemesini yapsanız nostalji olsa the last guardian hakkında fikir edinse izleyenler...

Bernhard

16.3.2010 17:06:10

0
Sistemimizdeki sorunun giderilmesi ile birlikte makale'nin son sayfası da ekledi arkadaşlar.

bigbooss

16.3.2010 08:35:20

0
sabırsızlıkla bektiloyuruz bu yıl sonu çıksa mükemmel olur. oynayacak oyunları tükettik

I-C-O

15.3.2010 02:35:58

0
İco ve Sotc benim için oyun tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyunlarıdır. Oynarken öyle bir his veriyor ki gerçekten kendimi büyük bir boşlukta hissediyorum. Atmosfer anlatılamaz.

REAL MADRID

15.3.2010 00:47:49

0
ben de çok severek oynadım bu oyunu, o zamanlar ps2 de çip yoktu benim, orji ICO oynamıştım

laserion

15.3.2010 00:41:08

0
Evet söylediklerinize aynen katılıyorum herkese hitap etmiyor çünkü insanlar bu tarz oyunları sıkıcı buluyor fakat kendi oynadıkları ve hep aynı şeyi yaptığımız kes parçala öldür tarzı oyunları seviyorlar halbuki deneseler birazcık kendilerini aşsalar işte o zaman bu tarz oyunların değerini daha iyi bileceklerdir mutlaka. Örneğin kendi kardeşim de Shadow Of The Colossus oyununu ilk başlarda sıkıcı bulmuştu ben oynarken seyrettiğinde ya bu ne güzel bir oyunmuş bende oynarım bunu demeye başladı kendisine bir memory card bile almıştı sırf bu oyun için.

Bernhard

13.3.2010 16:53:14

0
The Last Guardian serinin son oyunu olursa ICO'nun mükemmel dünyasına yazık ederler. Ben son oyunu olacağını sanmıyorum, ama serinin son oyununun satış rakamlarına da bağlı tabi bu. Her ne kadar mükemmel bir oyun olsada herkese hitap etmiyor tabi. The Last Guardian, Yeni Zelda oyunu ile birlikte bu nesilin yüzakı olacak bence.

laserion

12.3.2010 22:40:50

0
Bu yazı ile gönüllerimize kazınmış bu muhteşem eserleri tekrar gündeme getirmeniz beni çok mutlu etti bu yüzden size çok teşekkür ederim Alkan bey, İco ve Shadow Of The Colossus bence oyun dünyasının en değerli eserlerinden vede türlerinin ilk ve tek örneği olarak diğerlerinden ayrılıyorlar özelliklede müzikleri beni çok etkilemiştir ico'nun You were there ve Shadow Of The Colossus' un açılışta çalan müziği beni çok etkilemiştir. Ünlü Anime yapımcısı Hayao Miyazaki'nin eserlerine olan hayranlığım gibi aynı şekilde Ueda Fumito'nun eserlerine olan hayranlığım çok büyük sırf The Last Guardian için PS3 alabilirim çünkü bizlere böyle oyunlar gerekli umarım The Last Guardian serinin son oyunu olmaz.

Bernhard

12.3.2010 17:29:19

0
www.bolumsonucanavari.com adresinden dosya konusuna ulaşabilirsiniz. Ico ve Shadow of the Colossus'un arasındaki bağlantıyı anlatırsam oyunu oynamayanlar için rahatsız edici bir bilgi olabilir. İki oyunun bağlantısı hikayenin tümünü de özetliyor aslında. The Last Guardian'da nasıl bir bağlantı var tam olarak bilemiyoruz, ama serinin 3. oyunu olduğu kesin. TrICO (üçleme) The Last Guardian'ın kod adıydı.

bigbooss

12.3.2010 16:20:52

0
yazı güzel olmuş tebrikler yalnız ben birşey sormak istiyorum iki oyunu da oynamadığım için bilmediğimden soruyorum. last guardians serinin 3. oyunu demişsiniz ico ve shadow ve last guardians ın aralarındaki bağlantı nedir anlatabilirmisiniz teşekkür ederim. not : """"dosya konusunun devamı için tıklayınız yazıyor ama ben sınırlı bağlantı sahibi olduğum için belirtilen sayfaya giremiyorum. """"

e.c.i

12.3.2010 14:16:17

0
Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Bunun en büyük nedeni günümüz oyuncularının bulmaca, keşif, sanatsal bir atmosfer ve mükemmel bir konudan ziyade bol aksiyon içeren, zaman geçirmeye yönelik oyunlara yönelmesidir. Çok iyi bir noktayı yakalamışsınız. Mesela yeni haberler görüyorum, X firma yeni oyununu duyuracak. Hemen heyecan içinde bekleyişe giriyorum. Acaba yeni birşeyler görebilecekmiyim, o eski efsanelerden aldığım tadı tekrar yakalarlar mı ? Oyun açıklanıyor ve türü her zaman ya ''FPS'' yada ''Action'' Umarım bu iş böyle devam etmez.

smurf1971

12.3.2010 14:12:36

0
quote:

Orijinalden alıntı: erhan850 ico yu henüz oynamadım ama daha 3 gün önce shadow of colossus'u bitirdim beni bu denli derinden etkileyen, ,içime işleyen oyunlar çok nadirdir.hala tadı damagımda kaldı.hele o efsane sonu... bu oyunun insanda bıraktıgı etkileri,izleri kelimelerle anlatmak imkansız. biraz klasik olacak ama anlatılmaz yaşanır tamlaması bu oyun için en uygun ifadedir heralde.umarım last guardian da shadow of colossusun devamı niteligindedir.
o sonu tasarlayan adamı bi bulsam yapacağımı bilirim ben.. birde sotc un devamı ıco değilmi?

ZelHaS

12.3.2010 14:01:08

0
quote:

Orijinalden alıntı: erhan850 ico yu henüz oynamadım ama daha 3 gün önce shadow of colossus'u bitirdim beni bu denli derinden etkileyen, ,içime işleyen oyunlar çok nadirdir.hala tadı damagımda kaldı.hele o efsane sonu... bu oyunun insanda bıraktıgı etkileri,izleri kelimelerle anlatmak imkansız. biraz klasik olacak ama anlatılmaz yaşanır tamlaması bu oyun için en uygun ifadedir heralde.umarım last guardian da shadow of colossusun devamı niteligindedir.
sona doğru benide at olan sahne etkilemişti.sanki bi parçam olmuştu benim ya.bide gizli bahçeye çıkacam diye göbeğim çatlamıştı

erhan850

12.3.2010 12:11:47

0
ico yu henüz oynamadım ama daha 3 gün önce shadow of colossus'u bitirdim beni bu denli derinden etkileyen, ,içime işleyen oyunlar çok nadirdir.hala tadı damagımda kaldı.hele o efsane sonu... bu oyunun insanda bıraktıgı etkileri,izleri kelimelerle anlatmak imkansız. biraz klasik olacak ama anlatılmaz yaşanır tamlaması bu oyun için en uygun ifadedir heralde.umarım last guardian da shadow of colossusun devamı niteligindedir.

smurf1971

11.3.2010 14:00:29

0
ıco yu bilgisayarda nasıl oynayabilirim?direkt indirebileceğim bir site varmı?emulatör olmaksızın?

Bernhard

11.3.2010 13:34:22

0
Arkadaşlar makalenin tamamı sistemimizdeki sorun çözülür çözülmez (kısa bir süre sonra) yayınlanacak. Şu an 5 sayfası yayınlanıyor

soulfly1

11.3.2010 12:27:40

0
ICO'nun yeri her zaman bende ayrı olacaktır. Hayatım boyunca oynamış olduğum en iyi oyun diyebilirim kesinlikle. SOTC'u ne yazık ki pek oynama imkanına erişemedim ama oynadığım kadarıyla gayet başarılı ve bulunduğu konumu hkaeden bir oyundu.. Fakat ICO'nun yeri her zaman bende ayrıdır. Şu an işyerimdeki bilgisayarımda yaklaşık 1 senedir ICO'ya ait çeşitli duvar kağıtları kullanıyorum, kullanmaya devam edeceğim. Sanırım iş ortamında tek huzuru bulduğum şey duvar kağıdındaki resimleri bakmak ve oyunu anımsamak. Keşke GoW Collection gibi PS3'E uyarlanmış hali ile çıksaydı. Elimde NTSC-J orijinal oyunu var ama bluray'e bir şey olmasın diye takıp oynayamıyorum.
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

ICO & Shadow of the Colossus Collection 4 / 10 7 oy
KÜNYE
ICO & Shadow of the Colossus Collection
+ TAKİBE
AL
4 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
10
OY
6
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız