Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Dead Rising 2: Off the Record

1 | Frank West ile Şov Zamanı

Capcom ve zombiler denilince aklınıza gelen ilk oyunun Resident Evil olduğunu biliyoruz. Aslında oyun dünyasında zombiler ve korku sözcüklerinden bahsediyorsak Resident Evil’ın adını anmamak olmaz. Yine de Capcom’un son dönemlerdeki tek popüler zombi oyunu Resident Evil değil. 2005 yılında Xbox 360 için sessiz sedasız piyasaya çıkan ve büyük ilgi gören Dead Rising serisi de artık Capcom’un en önemli yapımları arasında bulunuyor. Bu seri bir yandan eğlenceli ve farklı sunumuyla oyuncuların beğenisi toplarken bir yandan da satış rakamları ile Capcom’un kesesini dolduruyor. Serinin ikinci oyununu Kanadalı Blue Castle Games’e devreden Capcom bu oyun ve ek paketleri ile oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşınca geliştirici stüdyoyu satın almış ve Capcom Vancouver adını vermişti. Şimdi yine bu stüdyodan yeni bir Dead Rising oyunu geldi.

Dağılın leş kargaları, Frank West geri döndü

Aslında Dead Rising 2: Off the Record yeni bir oyun sayılmaz. Zaten bunun farkında olan Capcom oyunu biraz daha düşük bir fiyata satıyor. Off the Record aslında Dead Rising 2’nin senaryosunun yeniden ele alınmış hali. Her şey Dead Rising 2’deki ana karakterimiz Chuck Greene’in yerine ilk oyundaki ana karakterimiz Frank West geçseydi ne olurdu sorusu ile başlıyor. Dead Rising 2’nin dünyasında Frank West’i düşünmüş müydünüz? Mekanlar ve bazı noktalarda oyunun gidişatı Dead Rising 2 ile aynı olsa da bu defa Frank West’in tanıştığı karakterler, hayatta kalma amacı, Fortuna City’e gelme nedeni farklı. O, Chuck Greene gibi kızını kurtarmak isteyen bir baba değil, yeniden ünlü olmak isteyen aylak bir gazeteci.

Fran West'in oyuna girmesi ve Chuck Greene'in aksine kendisi dışında kimsenin sorumluluğunu taşımaması oyunda biraz daha rahat hareket etmemizi sağlıyor. Bu durumun oyunun yapısına daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

İlk oyunda Colorado’daki Willamette Parkview Alışveriş merkezindeki olaylar hakkında araştırma yapan, fotoğraflar çeken Frank West buradan topladığı kanıtlar sayesinde oldukça ünlü olmuştur. Willamette’deki cehennemden kurtulduktan sonra bir kitap yazan, TV şovu hazırlayan Frank daha sonra savurganlığı ve insanların ilgisiz kalması sonucu yakaladığı ünü kaybeder ve sıradan bir kişiye dönüşür. Bu durum Frank’in kabul edebileceği bir şey değildir. Terror is Reality programının yöneticisi Tyrone King’ten bir öneri alan West Fortune City’e yeniden ünlü olmak ve zombilerle savaşıp birkaç yüz dolar kazanmak için gelir. Tıpkı Dead Rising 2’deki gibi bilinmeyen bir nedenden dolayı zombiler kontrolden çıkar ve West şimdi Fortune City’de ilk oyundakine benzer şekilde hayatta kalmak zorundadır.

Oyuna zombilerle güreş yaptığımız bir arenada başlıyoruz. Her şey yeniden ünlü olmak uğruna

Eğer Dead Rising 2’yi oynadıysanız “Off the Record” size çok tanıdık gelecek. Oyuna yine aynı yerde başlıyoruz. Güvenlik odasında bazı NPC karakterler bulunuyor ve bu kişilerden Stacey Forsythe isimli zombi hakları savunucusu CURE grubunun Nevada sorumlusu bize yardım ediyor. Telsizle sürekli bizimle iletişime geçen Stacey öncelikle bizi Zombrex adlı ilaca yönlendiriyor, çünkü Frank West virüs kapmış ve 3 gün sonra gelecek askeri birliğin ulaşmasını beklerken her 24 saatte bir bu ilaçtan almak zorundadır. Bir yandan Dead Rising 2 ve oyuna yeni eklenmiş görevleri yerine getirirken bir yandan da Zombrex almak için ne kadar zamanımızın kaldığını kontrol etmeliyiz.  Bu arada hayatta kalan bazı insanların yerinin Dead Rising 2’den farklı olduğunu da belirtelim. Yani herşeyi elinizle bulabileceğinizi sanmayın. Bu da oyunun tekrar oynanabilirliğini arttıran etkenlerden bir tanesi.

Dead Rising 2 Off the Record Frank West İnceleme Capcom Aksiyon Zombi
The Adventures of Tintin: The Game Football Manager 2012
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

8.7.2012 11:15:59

0
yazıda mantık hatası var, başta Frank West'in ilk oyunda olduğunu öne sürülürken sonra Frank West'in oyuna girdiğinden bahsediliyor.

Beste Gül Gözet

10.3.2012 19:08:55

0
Bu oyun bende de var ama f1 daha güzel ablam ise bunu beğeniyor ama deadrising 2 de güzel bi oyun

DeepBlué

27.2.2012 16:09:53

+1
şu oyunu oldum olası sevemedim gitti

BSC Misafiri

4.12.2011 20:17:01

0
daha yüksek puan alabilirdi.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Dead Rising 2: Off the Record Alkan Adakaner 8 / 10 oy
KÜNYE
Dead Rising 2: Off the Record
+ TAKİBE
AL
5 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
* Fotoğraf çekme özelliği
* Sand Box modu
* Frank West ile oynamak ve hikayeye farklı bir gözle bakmak
* Daha kısa yükleme süreleri
Eksiler
* Silahlar pek değişmemiş
* Daha fazla yeni mekan olmalıydı
* Oynanabilirlik yine hantallaşabiliyor
 
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,0
2.0
2
OY
8
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız