Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Dead Nation

1 | Ye(i)ni(e) Bir Zombi Felaketi

   Gerçekleşeceğine inanmaya başlayanlardan mısınız? Şu filmlere, oyunlara ve hatta şarkılara konu olan, National Geographic (ciddiyim…Discovery Channel’da olabilir !) tarafından olasılığı sorgulanmaya başlanan “zombilerin kıyamet günü” senaryolarından bahsediyorum. Çünkü bana öyle geliyor ki bir gün uyandığımızda, hayatta değer verdiğimiz her şey silahımızın içindeki mermi sayısından ibaret oluverecek!
 
    Bu seferki kıyamet senaryomuz, adını özellikle Superstar Dust HD ile duyuran Finlandiyalı yapımcı Housemarque ellerinde, kurgusal bir dünyada hayat buluyor. Tüm bu karmaşaya sebep olan yine bir virüs ve yeryüzünde bu virüsün etkisine karşı doğal bir direnç göstererek “onlardan” birine dönüşmemiş birkaç insan var. Bunlardan ikisi, sizin ana karakter seçeneklerinizde yer alan Jack McReady ve Scarlett Blake ( Scarlett Johannson – Blake Lively görünümlü bir hatun olması tesadüf mü acaba?).

Şarjörünüzün dolu olduğundan emin olun, bazı hatalarınız kesinlikle ölümle sonuçlanacaktır

Dead Nation gerçek görüntülerden oluşan ve virüsün yayılması döneminde yaşanan kargaşayı bizlere aktaran bir video ile açılışını yapıyor (muhtemel bir zombi filminin açılışında olabileceği gibi). Ana menüye geldiğimizde, çevrimiçi olduğumuz ülkenin yanıp sönerek kendini belli ettiği yerküre arka planda dönmeye başlarken; ön tarafta hikaye modu, yerel co-op, online co-op, dünya genelinde oyun puanlamaları ve diğer detaylara erişebiliyoruz. Arka planda yer alan dünya haritası ve giriş yaptığınız ülkenin kendini yanarlı dönerli olarak belli etmesi, sanki birazdan o ülkenin sokaklarında zombi avına çıkacakmışız izlenimi veriyor. Zaten oyunun skor bölümünde online olarak hangi ülke oyuncuların ne kadar skor yaptığı ve ülkelerin puanlı sıralaması yer alıyor.

 
    Ana karakterimizin sesi ve sanatsal çizimler eşliğinde aktarılmaya başlayan hikâyeden anlıyoruz ki, azığımız tükenmek üzere ve hayatta kalmak için en az mermi kadar değerli olan yiyeceğin peşine düşme zamanı gelmiş. Zaten konu olarak artık klişe sayabileceğimiz bir içeriğe sahip olan Dead Nation’da önemli olan hikâye değil, bir kıyma makinesi olarak sokaklarda nasıl bir iş çıkaracağımız!

Zombilerin sayısının fazla olması sizi ürkütmesin. Geriye doğru çekilirken bir yandan da ateş ederek ve gerektiğinde bombaları kullanarak hepsini öldürebilirsiniz. Tek yapmanız gereken stratejik oynamak.

Ölülerle dolu sokaklara indiğimiz zaman bizi kıyameti yaşamış, harabeye dönmüş ve her şeyin birbirine girdiği karanlık, puslu bir atmosfer karşılıyor. Dead Nation sunduğu atmosferle kesinlikle takdire şayan. Bu andan itibaren izometrik kamera açısıyla kontrol ettiğimiz ana karakterimiz, cephanemiz ve fenerimizle birlikte bu ölü sokaklara biraz canlılık getirmek ve hayatta kalmayı başararak hedefe ulaşmak yegâne görevimiz. Bu iki etken: kamera açısı ve karanlık atmosfer akın akın gelen zombi saldırılarıyla birleştiğinde, Dead Nation vermek istediği hissi başarıyla oyuncuya aktarmış oluyor. Şehir sokakları genelde sizi köşeye sıkıştıracak bir tasarıma sahip. Dar sokakların yanı sıra ana caddelerde ve büyük meydanlarda karşılaşacağınız devrilmiş arabalar, yarı yolda bırakılmış tırlar, metal taşıma kutuları ve aklınıza gelebilecek diğer her şey sizi gelecek “açlık krizlerine” karşı kaçacak daha az yer bırakıyor, yaşam alanınızı sınırlandırıyor ve size zombilerle çarpışmaktan başka çare bırakmıyor.

 
    Malum, izometrik bakış açısı görüş alanınızı sınırlandırdığı için, sizi her an karşınıza çıkabilecek sürprizlere karşı tetikte ve tedirgin bırakmayı başaran Dead Nation’da atmosferi alevlendiren bir diğer etken ise ışığın gücü. Sahip olduğunuz fener, oyunda silahınızdan daha büyük bir iş görüyor. Genellikle karanlık bir ortamda yol aldığımız Dead Nation’da fener sadece karanlığın içinden fırlayıp gelen yaşayan ölülerin yerini tespitte yardımcı olmakla kalmıyor, ayrıca hedefimiz olarak iş görüyor. Feneriniz sokak lambalarının karardığı anlarda, zifiri karanlığın içinde en az silahınız kadar sadık bir dost. Bu arada, size zombilerin koşabildiğinden bahsetmiş miydim?

Onlarcasını öldürmeniz yetmez, hayatta kalmak için yüzlercesini öldürmek zorundasınız

    Toplamda 10 bölümden oluşan Dead Nation, bölüm içerisinde yer alan checkpoint noktalarıyla bizlere soluklanma şansı tanıyor. Her checkpoint noktasında yer alan Weapon Shop ile yeni silahlar satın alabiliyor, sahip olduğunuz silahların özelliklerini güncelleyebiliyor ve tükenen mühimmatınızı yenileyebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra oyunda oldukça önemli bir rol oynayan zırhınızın özelliklerini burada düzenleyebilirsiniz. Hareket kabiliyeti, dayanıklılık ve karakterinizin diğer detaylarını etkileyecek yeni zırhları, izometrik kamera açısının vermiş olduğu gizem sayesinde bölümlerin içerisine saklanmış kutularda bulabiliyorsunuz ancak silahlar için bol bol paraya ihtiyacınız olacak. Bunun içinse azami hasarı alarak öldürebildiğiniz kadar çok, hatta mümkünse toplu halde bir zombi katliamı yapmanız gerekiyor. Bu da zombi akınlarını daha heyecanlı bir hale getiriyor ve oyunu daha dikkatli oynamaya sevk ediyor. Ekstra para içinse arabaları ve gizli köşelerde kalmış kutuları araştırmanız gerekecek.
 
    Oyunumuz silahlar yönünden doygun bir listeye sahip. Tüfekten roket atar'a, pompalı'dan lav silahına kadar pek çok silah yanı sıra patlayıcı / yanıcılar grubunda el bombası, TNT, Molotof kokteyli gibi cephaneleriniz var. Her bölümde yeni bir silahın dükkanda boy gösterdiği bu listede, yalnızca başlangıç silahınız olan tüfeğiniz sınırsız mermiye sahip. Diğerleri için mermiyi silah dükkânlarından temin edebiliyorsunuz veya bazen zombilerin üzerinden düşebiliyor.

Dead Nation İnceleme PSN PS3 Zombie Zombi Korku Aksiyon Housemarque
Splatterhouse Majin and the Forsaken Kingdom
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Tam35tr

27.7.2014 19:28:01

0
ps vitaya helldivers oyunu çıkacak ben onu sabırsızlıkla bekliyorum o oyununda oynanış tarzı dead nation tarzında.bu oyunu sevenler helldiversada mutlaka baksın derim :)

BSC Misafiri

8.6.2011 14:05:53

0
ben yeni başladım oynamaya pek şens vermeden hemen kapattım kamera çok yukarıdan gösteriyor neye ateş ettiğini ve yönünü tam olarak ayarlanmıyor uzak görüntü çok kötü bu trailer gösterdiği gibi yakın değil ayarlara girdim kamera açısı göremedim ama biraz daha oynayıcam bu kadar yorum güzel diyorsa vardır benim bilmidiğim bir şey heralde

Queen Hentai

17.5.2011 16:15:01

0
quote:

Orijinalden alıntı: phantom_coal kaç saat oynanışı var ona göre ratchet and clank yada bunu tercih ediceğim.
Oyunda toplam 10 bölüm var. 1 bölüm oyunun zorluk derecesine göre 1 saat bile sürebiliyor. Gerisini siz hesap edin. ^_^

phantom_coal

17.5.2011 14:58:12

0
kaç saat oynanışı var ona göre ratchet and clank yada bunu tercih ediceğim.

tHaLha

17.5.2011 14:26:56

0
quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

EKRAN ORTADAN BÖLÜNÜYORMU CO-OP MODUNDA ????
Hayır aynı ekranda iki kişi ilerliyorsunuz..

Queen Hentai

17.5.2011 13:08:26

0
Single modunu arkadaşınızla beraber 2 kişi olarak oynayabiliyorsunuz. Ayrıca bütün bölümleri co-op olarak bitirirseniz trophy veriyor oyun. ^_^

Avatarlamaca

17.5.2011 13:02:02

0
quote:

Orijinalden alıntı: Affliction Oynayın tabi. Güzel oyundur. Çok sevdiğim bir arkadaşımla co-op kasıyorduk bir aralar ama benim yüzümden yarım kaldı oyun.
co op kasmak nedir biraz bilgi verir misiniz ?

Queen Hentai

17.5.2011 12:55:28

0
Oynayın tabi. Güzel oyundur. Çok sevdiğim bir arkadaşımla co-op kasıyorduk bir aralar ama benim yüzümden yarım kaldı oyun.

LivinLaVida

17.5.2011 12:53:39

0
Oyun fps mı

Avatarlamaca

17.5.2011 12:46:41

0
quote:

Orijinalden alıntı: rick dangerous Şimdi konu kopar haa, herkes bunu indirecek Ben dahil
yalnız varya oynayış videolarını izledim oyun mükemmelmiş. lbp ve bu oyunu indirecam

rick dangerous

17.5.2011 12:34:00

0
Şimdi konu kopar haa, herkes bunu indirecek Ben dahil

Avatarlamaca

17.5.2011 12:14:39

0
bu oyunu infamousa tercih eder misiniz ? hangisi daha iyidir verilecek hediye oyunlar arasında bu oyun var konuyu hortlatma amacım budur

Armag3d0N

1.1.2011 01:43:20

0
Silah değiştirme sistemi oyunu yavaşlatmıyor.Oynadıkça,zamanla nerde hangi silahı kullanmanız gerektiğini,bir sonraki silahın ne olduğunu öğreniyorsunuz.Eğer merminiz biterse şarjörü hızlıca değiştirmek için R3 tuşuna basın,bir sonraki silahı seçip tekrar aynı silaha geçince reload animasyonu atlamış oluyorsunuz.Bazı yerlerde işinize yarayabilir. Aynı şekilde hikayesi.Singleplayer ve Coop ta konu paralel olarak ilerliyor.Birinde tek başımıza diğerinde Scarlet de dahil oluyor.Zaten adamlar oyunu duyururken gelmiş geçmiş en iyi konu bu oyunda olacak demedi ki.Sadece bölümler 3-2-1 diye başlatıp anlamsız mekanlar koymak yerine mekanları konuya bağlamak istemişler. Eğer bütün bölümlerde birşeyleri öldürüp bölümü bitirmek kendini tekrar etmek oluyorsa piyasadaki neredeyse bütün oyunlar kendini tekrar ediyor.Farklı mekanlar,farklı zombi çeşitleri,farklı silah çeşitleri,çok güzel grafikler ve inanılmaz detaylar,harika atmosfer,2 kişilik online ve offline coop oynama imkanı,5-6 farklı zorluk seviyesi,detaylı sıralama listesi,35 trophy.Bu kadar özellik 15 $ lık 1400 MB boyutunda ki bir PSN oyunundan da,daha ne olsun.85 veya daha altında bir notu kesinlikle haketmiyor.Eğer almayı düşünen veya kararsız kalan varsa hiç düşünmesin,en iyi PSN oyunlarından birisi.Pişman olmazsınız.

Futuré

26.12.2010 12:47:24

0
zombie tarzı oyunlarıda hiç sevmiyorum ama seven kısmi kişiler olabilir araştırma için teşekkürler.

n0.pRobLem

25.12.2010 22:17:53

0
@BSC Misafir Şu an için oyun PSN servisine özel gözüküyor ve PC'ye gelme olasılığı çok düşük.

BSC Misafiri

25.12.2010 16:27:12

0
Bu oyunu PC'de bulma imkanımız var mı ya da olacak mı?

ScanServ

24.12.2010 16:30:07

0
oyun gerçekten güzeldi full aksiyon onlineda ayrı bir zevkli

Nerueger

24.12.2010 16:07:54

0
Brainded, Normal, Co-op Brainded modları bitti. Sırada solo grim var. Hadi bakalım hayırlısı.

arielortega77

24.12.2010 15:59:13

0
Zevkle bitirdiğim bir oyun oldu. Tavsiye ederim.

MrKerberoS

24.12.2010 14:40:40

0
İnceleme için teşekkürler
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Dead Nation Alkan Adakaner 6 / 10 oy
KÜNYE
Dead Nation
+ TAKİBE
AL
4 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar *Akıcı oyun sitili
*Senaryoyu başarılı bir şekilde aktaran atmosfer ve başarılı görsel detaylar.
*Sonu gelmez zombi doğrama seansları
*Zorlu anları süsleyen harika müzikler
*Geniş silah yelpazesi ve upgrade sistemi
Eksiler *Silah değiştirme sisteminin oyunu yavaşlatması
*Hikayenin ve sunumun zayıflığı
*Oyunun kendini tekrar etmesi
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,8
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız