Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Ekim 2022'de Çıkış Yapacak PC Oyunları

 
 
Her ay olduğu gibi Ekim ayında da birçok yapım biz oyuncuları bekliyor olacak. Bu ay çıkış yapacak oyunlar arasında Alfred Hitchcock - Vertigo, Overwatch 2, A Plague Tale: Requiem ve daha fazlası yer alıyor.
 
İşte Ekim 2022'de çıkış yapacak PC oyunları:
 
- Vesper: Ether Saga - Episode 1 (3 Ekim tam sürüm - tarih değişebilir)
 
 
 
Sylvain Harlaut ile Jeremy tarafından geliştirilen ve Sylvain Harlaut tarafından yayınlanacak olan rol yapma strateji oyunu Vesper: Ether Saga - Episode 1, Ekim'de tam sürüme kavuşuyor. Rol yapma, taktik ve kart oyunların özelliklerini bir araya getiren yapım oyunculara çeşitlilik sunmak istiyor. Bu da oyuncuların oyundan kolayca sıkılmayacağı anlamına gelebilir.
 
Göründüğü kadarıyla oyunun görsel tarzı suluboya çizimlerine ve piksel sanatına dayanıyor. Bu unsurlar da harmanlanarak ortaya hoş ve tatlı bir grafik çıkıyor. Zaten oyuncular olarak çok üstün grafikler yerine tatlı ve hoş grafikleri de tercih edebiliyoruz. Yeter ki içeriği dolu olsun ve kendini tekrara düşürmesin.
 
Oyunda ana karakter olarak roman kahramanı Vesper yer alıyor. Bu oyunda Vesper'in maceralarına atılacak ve Jérémy'nin hayal ettiği dünyayı keşfe çıkacağız. Bunu oyunculara nasıl aktarırlar merak konusu.
 
Oyunda rol yapma, kart ve strateji öğeleri yer alıyor konusundan bahsetmiştik. Bu yapım bu öğelerin birleştiği bir savaş sistemini de bizlere sunacak. Yani hem rpg, hem kart hem de strateji bir yanda. Strateji ve kart sistemi zaten birbirlerini tamamlayan unsurlar. Ortaya bir de rpg eklendi mi oyunun çeşitliliği artar diyebiliriz.
 
Oyunun ana kahramanı Vesper ile oyuna başlıyor ve benzersiz yeteneklere sahip yeni müttefik birimleri bünyenize dahil ediyorsunuz. Bu oyunda yetenek geliştirme ve yükseltme sistemi de bulunuyor. Bu sayede karakterlerinizi yükseltebiliyor, yeni becerilerin (aktif ve pasif yetenekler) kilidini açabiliyor ve tüm bu unsurları geliştirebiliyorsunuz.
 
Oyunun temel mantığı basit: görevleri tamamla, deneyim puanı kazan ve mücadelenin sonunda savaş raporuna bak. Savaş raporu klasik ne kadar kayıp verdiniz gibi sonuçlardan oluşuyor.
 
Kart sistemi dedik dedik. Gelelim kartlara...Oyunda 3 tür kart çeşidi bulunuyor:
 
- Birim Kartları: Eter kristalleri karşılığında müttefiklerinizi savaşa çağırın.
- Aksiyon kartları: Kahramanlarınıza özel yetenekler verir.
- Arcane Kartları: Size çeşitli bonuslar verecek olan koleksiyon kartları.
 
Oyunda mevcut birimlerinizi kullanarak düşmanlarınıza karşı kendi stratejinizi oluşturabiliyorsunuz. Belirli düşman saldırılarından kaçınmak için hareket etmeye devam etmeniz gerekiyor. Birimlerinizin düzeni oldukça önem arz ediyor. Örneğin, kısa menzilli fiziksel saldırılar ön cephede daha fazla etkiye sahip oluyor. Unutmayın bu kural düşmanlarınız için de geçerli.
 
Oyunda ek olarak çizgi roman tadında bir hikaye de bulunuyor. Oyun ve çizgi roman aynı hikayeyi anlatıyor. Oyunun ilk bölümü ilk çizgi romanın sayısıyla eşleşiyor. Hikaye devam ederken dünya haritasındaki alanların kilidini açabiliyorsunuz. Her konum, farklı zorluk modlarında tamamlamanız gereken bir dizi görevi içeriyor.
 
Oyundaki karakterler:
 
- Vesper: Hem yakın dövüş saldırıları (kılıçlar ve mızraklar) hem de menzilli saldırıları (hançerler ve tekerlek bıçağı) kullanır. Güçlerini karanlık elementten alır.
- Lars: Havalı bir görünüme sahip olarak karşımıza çıkan Lars'ın yetenekleri düşmanların dikkatini çekebilir. Savunma konusunda da iyidir.
- Lubikai: Hem tank (savaşlarda uzun süre dayanan ve savunma konusunda iyi olan karakterlere diğer adıyla tank adı veriliyor) hem de fiziksel saldırılarda ustadır. Çok yönlü saldırı stiline sahip olan Lubikai, arkadaşlarını yardımcı olması için çağırabilen bir liderdir.
Karakteri seçmek ve kullanmak size ve stratejinize kalmış durumda. Her birinin farklı özellikleri ile dilediğiniz stratejileri oluşturabilirsiniz. Bu da oyunu zevkli hale getirecek çeşitliliklerden biri.
 
Oyunun bu ilk kısmında 10 oynanabilir karakter olacak. Kahramanlara ek olarak savaşta size yardımcı olacak temel birimlere de sahip olacaksınız. Oyunda çok sayıda düşmana karşı savaşacak, zayıflıklarından yararlanacak ve onları alt etmek için kendi stratejinizi kuracaksınız. Bazı müttefikler savaşta takviye olarak çağrılabilir (belirli koşullar altında) ancak bu takviyeler kontrol edilemez.
 
Oyunun hikayesi
 
Oyunun hikayesine bir tutam bakayım dedim ve ortaya çıkan sonuç. Fazlasıyla düşündürücü... Oyun tam olarak şunları anlatıyor:
 
"Kristal ağacıyla çevrili bir dünya...
 
"Her şey birdir". Bu evrene hayat veren bu üç kelime...
 
Her şey bir ise, o zaman evrenin dışında değilsin; sen evrensin. Her ruh geldiği yere geri döner: Etheria, kristal ağaç."
 
Hikayenin arka planı biraz felsefe ve düşünmeye dayalı. Dolayısıyla bu cümlelerden bir anlam çıkartamayabilirsiniz. Oyun içerisinde hikaye kendisi açarsa ne ala. Ancak bu tarzda bir anlatım yapılırsa oyuncu olarak kısa sürede sıkılabiliriz.
 
- Dakar Desert Rally (4 Ekim)
 
 
 
Saber Porto tarafından geliştirilen ve Saber Interactive tarafından yayınlanacak olan yarış oyunu Dakar Desert Rally, 4 Ekim'de geliyor. Dakar Desert Rally, şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük ve en destansı off-road ralli yarış deneyimini sunmayı hedefliyor. Bakalım bunu başarabilecek mi hep birlikte göreceğiz.
 
Bu ayın bana göre dikkat çeken yapımlarından biri olacak en azından yarış oyunları arasında. Çünkü tanıtım fragmanlarına da baktığımız zaman oyundaki atmosfer çok iyi duruyor. Su detayları, arazinin durumu vs gibi durumlar gerçekten de dikkat çeken unsurlardan biri. Eğer oyun gerçekten fragmandaki gibi çıkarsa ve downgrade yemez ise tadından yenmez. Bu oyunu şahsen bekliyorum
 
Oyunda Motosikletler, arabalar, kamyonlar, ATV'ler ve SSV'ler.... olacak. Bu araçlarla beraber oyunda çeşitlilik artacak. Yani sadece tek bir araç ile mücadeleye katılmayacağız. Farklı modlarda ve araçlarda bu deneyimi elde edeceğiz. Oyunda yine belirtilene dünyanın en iyi üreticilerinden çok çeşitli lisanslı araçlar olacak ve ralliyi bu araçlar ile beraber yapacağız.
 
Dakar Desert Rally, tam bir arazi tutkunlarına özel diyebilir miyiz... elbette diyebiliriz. Düz asfalt üzerindeki yarışlardan ziyade çöllerde, dağlarda ve bayırlarda bu yarış deneyimini yaşayacağımız bir oyun olacak. Umuyoruz ki bu atmosferi ve araç sürüş dinamiklerini isağlam yaparlar da bu oyundan ziyadesiyle memnun kalırız.
  
Oyunu peki arkadaşlarla oynayabilecek miyiz?
 
Elbette. Oyun bizlere bu seçeneği de sunuyor. Sadece tek oyunculu değil çevrimiçi çok oyunculu mod ile arkadaşlar yarışabiliyoruz. Hatta ve hatta tek oyunculu çevrimdışı modda uçsuz bucaksız vahşi doğada gezintiye çıkabiliyoruz.
 
Dakar Desert Rally'nin Deluxe paketi bulunuyor. Deluxe Edition, temel oyunu ve Dakar Desert Rally - Season Pass biletini içeriyor. Dakar Desert Rally - Season Pass, 2 aracın kilidini açıyor. DAF Truck Turbo-Twin ve Peugeot 405 Turbo 16'nın yanı sıra yeni araçlar, yeni bir harita ve 2 yeni Ralli Etkinliğini oyunculara sunuyor.
 
Oyunda resmi 2020, 2021 ve 2022 Dakar Rallisi'nden 30'dan fazla tam lisanslı araçlar, ekipler ve pilotlar yer alıyor. Çok oyunculu ve tek oyunculu modların da yer aldığı bu oyunda yukarıda da söylediğim gibi dağlar, bayırlar, çöller bizleri bekliyor. Açık dünyaya sahip olacağı belirtilen bu oyunu hep birlikte göreceğiz. "Oyun ayrıca en üst düzey sürüş deneyimi için çok çeşitli direksiyon setlerini destekliyor. "
 
Oyunda dinamik hava koşulları da yer alıyor. Zaten bu yarış oyunlarının olmazsa olmazı. Dört mevsim ve tam bir gece-gündüz döngüsüne sahip olan bu oyun, dalgalı kum fırtınalarını, cayır cayır yanan çöl güneşini, zorlu yağmur - kar koşullarını ve çamurlu arazileri bizlere sunacak. Tabi biz oyuncular olarak da yarışı kazanmak için bu zorlu yolların üstesinden gelmemiz gerekecek. Başaracak mıyız? Tabi ki..
 
Rally Raid'de kariyerinize tek oyunculu olarak başlayabilir veya arkadaşlarınızla çevrimiçi çok oyunculu etkinliklerde yarışın.
 
- Overwatch 2 (4 Ekim)
 
 
 
Overwatch 2, Blizzard Entertainment tarafından biz oyunculara sunulacak olan ücretsiz bir oyun olacak. Bu ay bildiğim kadarıyla bir oyun ücretsiz olarak çıkış yapacak geri kalanı ücretli. Tabi bu oyun her ne kadar ücretsiz olsa da oyun içi paketler ve mağazadaki ürünler elbette ki para ile olacaktır.
 
Oyunu genel olarak şöyle özelliklerinden bahsedelim. Takım tabanlı olacak, yani ekibinizle beraber rakip takımlarla mücadele edeceksiniz. Tabi bu oyunun bir de ilk oyunu olduğundan dolayı çoğu sistem ilk oyun üzerine inşa edilecek biraz da bu sistemleri geliştirecek. Şu anda teknoloji ilerliyor ve bunun üzerine çok şey inşa edilebiliyor ve böylece oyunlara çok daha aksiyon dolu bir deneyim sunulabiliyor.
 
Oyunda tabi ki olmazsa olmaz PvP modları bulunuyor. Bu modlarda klasik diğer oyunculara karşı mücadele edebiliyor, çarpışıp vuruşabiliyor bunun yanı sıra Overwatch evrenini ekibinizle beraber keşfedebiliyorsunuz. Bu durum tabi evreni keşfetmek isteyen oyuncular için bir fırsat diyebiliriz. Tabi oyun ekip ve takım tabanlı dedik. Ee tabi haliyle karakterler olacak ve bu karakterlerin seviyeleri, becerileri ve kullanacağı unsurlar olacak. İşte işin zevkini oluşturacak temel de burada yatıyor: Becerileri geliştir, seviye atlat, rakiplerini alt et, güçlü olduğunu diğerlerine göster... Bu işler böyledir...
 
Oyunun bir kısım özelliklerine bakış attık. Birkaç da sizlere oyundan haberler derledim. Bunlara bakarak da oyunun gelişimi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Amacım sizlere oyun hakkında tüm detayları elimden geldiğince sunmak. Her ne kadar oyunu oynamasam da resmi kaynaklardan elde ettiğim verileri sizlere sunmak benim görevim.
 
Şimdi gelelim Blizzard Entertainment başkanı Mike Ybarra'nın bir basın açıklamasında neler söylediğine. Cümleleri olduğu gibi size yansıtıyorum: "İkonik kahramanların, haritaların ve oynanışın yeniden düzenlendiği Overwatch 2'yi 4 Ekim'de sizlere sunmak için sabırsızlanıyoruz." Blizzard Entertainment başkanı Mike Ybarra heyecanlı ise biz de heyecanlanabiliriz demek ki...
 
Oyun hangi platformlara geliyor bir de buna bakalım:
 
Overwatch 2, 4 Ekim'de PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One, Switch ve PC için Erken Erişim ve ücretsiz olarak yayınlanacak. Oyuna erken erişim sürecinde yeni oynanabilir karakterler ve içerikler eklenecek.
 
Oyunun bir de yol haritası geldiğimiz noktada açıklanmıştı. Burada oyuna eklenecek olan içerikleri ve zamanlarını görebilirsiniz. Daha fazla detay için oyunun resmi web sitesine bakabilirsiniz. Şimdiden sizlere ileteyim.
 
Yol haritası ise şu şekilde:
 
1. Sezon (4 Ekim)
 
1. Sezon, Sojourn, Junker Queen ve duyurulmamış bir support (destek) karakterin yanı sıra yeni pvp (beşe beş) modunu, elden geçirilmiş kahramanları, yeni haritaları ve daha fazlasını içerecek.
 
- Üç yeni kahraman
- Altı yeni harita
- Yeni oyun modu
- 30'dan fazla yeni görünüm
- Yeni Efsanevi görünüm
 
2. Sezon (6 Aralık)
 
2. Sezon, yeni bir tank kahramanı, yeni harita ve benzersiz görünümlerden oluşan bir koleksiyon sunacak.
 
- Yeni tank karakteri
- Yeni harita
- 30'dan fazla yeni görünüm
- Yeni Efsanevi görünüm
- Yeni Savaş Bileti
 
Gelecek sezonlar (2023 ve sonrası)
 
- Yeni kahramanlar
- Yeni haritalar
- Yeni modlar
- 100'den fazla yeni görünüm
- PvE oyun modu
 
Sizlere oyunun önemli haberlerini de sunmak istiyorum. Çünkü ne kadar kitleye sahip olacağını ve ne kadar etkileşime sahip olacağını bu haberlerden kestirebilir ve ön görebiliriz.
 
Oyundan geçmiş haberler
 
Overwatch 2'nin PvP Betası Twitch'te 1,5 Milyondan Fazla İzleyiciye Ulaştı
 
Overwatch'ın 2 tabi ki çıkış yapmadan önce diğer free to play oyunlar gibi sunucu ve oyun durumunu test etmek kapalı bir PvP beta testi başlattı. Bu beta oldukça ilgi gördü. Özellikle canlı yayın platformu Twitch'e sayı olarak patladı diyebiliriz. Bu rakam oyunun kapalı betası için gayet tatmin edici. Overwatch 2, Twitch'te tam olarak 1.5 milyondan fazla eş zamanlı izleyici sayısına ulaştı. Bu da oyunu bekleyenlerin ne kadar fazla olduğunun göstergesi.
 
Bu rakamdan şunu çıkartabiliyoruz. Oyunu merak eden ve bekleyenleri sayısı yüksek. Ancak bu rakamların tabi ki her biri oyuna yansır mı orası bilinmiyor. Ancak şimdilik istatistikler bu şekilde. Sizlere iletmek istedim. Bir de unutmadan bu rakam Twitch platformundaki Overwatch serisi için yeni bir rekor.
 
Hatta şu cümleleri de sizlere bırakayım. Blizzard tarafından atılan bir Twitter gönderisinde 1.5 milyonluk izleyici sayısı için şu cümleler belirtildi: "Twitch'te Overwatch serisi resmen yükselişe geçti. Bu bir rekor. Bu platformdaki 1.5 milyon rakamı şimdiye kadarki en yüksek izleyici sayısı."
 
Betaya erişim Twitch'e yer alan droplar sayesinde kazanılıyordu. Dolayısıyla erişim kazanmak için oyunu oynayan bir canlı yayıncıyı belirli bir süre izlemek zorunda kalıyorduk. Haliyle bu da izleme sayısını arttırmış olabilir. Bu detayı da es geçmeyelim.  
 
Overwatch 2 Haritası Dinamik Havaya Sahip Olacak
 
Overwatch 2'de haritalar dinamik hava özelliğe sahip olacak. Ne demek şimdi bu dinamik. Şöyle açıklayabiliriz, dinamik hava koşulları oyun içerisinde oyunculara farklı atmosferi yansıtabiliyor. Yani yağmurlu, güneşli, bulutlu ve diğer özelliklerin oyunculara yansıtıldığı, çevre koşullarının da oyunda etkili olduğu sistem diyebiliriz.
 
Bu yeni sisteme 'Environmental States' adı veriliyor. Hatta aydınlatma sanatçısı Fabien Christin, blog yazısında bu yeni özellik hakkında şunları söylüyor: “Overwatch 2 için bir yerin hissini tamamen değiştirecek ilginç yeni ruh halleri yaratmak istedik. Numbani'ye seyahat ettiğinizi ve fütüristik şehrin sıcak bir Afrika gün batımında aydınlandığını gördüğünüzü hayal edin."
 
Overwatch 2'de PvP modundan başka tabi ki bir başka mod PvE yer alacak. Bu oyuna çeşitlilik katan modlardan biri olacak. Yani oyunda bu mod ile oyuncular çevreye karşı mücadeleye girişecek.
 
Yukarıda çevre koşullarının oyuna etki edeceğinden bahsetmiştik dolayısıyla bu koşullar çevrimiçi oyunda ne kadar geçerli olacak bilemiyoruz. Çünkü bu koşullara bağlı olarak oyuncular avantajlı veya dezavantajlı duruma gelecek. Rekabetçi maçlarda bu durum karşımıza gelir gelmez bilemiyoruz ancak bu durum pek olası gözükmüyor.
 
- Dread (4 Ekim)
 
 
 
Pale Horse Studio tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan çevrimiçi çok oyunculu psikolojik korku oyunu Dread, 4 Ekim'de oyun severlerle buluşuyor. Dread, 4 oyunculu bir çevrimiçi co-op deneyimini hayatta kalma korku unsurlarıyla birleştiriyor ve böylece hem bu korkuya arkadaşlarınızı davet edebiliyor hem de korkuyu bir nevi paylaşıyorsunuz diyebiliriz. Korku oyunlarında ne mi olur? Evet bildiniz tabi ki terk edilmiş bölgeler ve binalar. Bu oyunda terk edilmiş malikanelerden Paris'in altındaki yeraltı mezarlıklarına, yine terk edilmiş okullardan adı sanı belli olmayan birçok korkun bölge bizleri bekliyor olacak.
 
Korku oyunları genellikle çevre dizaynına ve grafiklere önem verir. Bir oyuncuyu korkutmak için etraf gerçeğe yakın olur ve yaratık - ruh tasarımları da detaylı olur. Bu oyunda gerçekçi ortamları ayrıntılı bir şekilde sunmayı hedefliyor. Bunu diyebiliriz evet ancak bu konuda ne kadar başarılı olur bunu oyun çıktığında göreceğiz. Oyun grafik haricinde keşif unsurlarını da ön plana çıkartmaya çalışıyor. Elbette korku oyunlarında yapılabilecek şeyler kısıtlı olduğundan keşif unsuru da ön planda olmak zorunda. Bu korku oyunlarının doğasında yatıyor. Oyun ek olarak bizlere şöyle bir cümleyi iletiyor. "Bu oyunda Kimseye Güvenme: Bazen ölüm bir son değil sadece başlangıçtır..." Ne kadar klasik ve korkutucu bir cümle değil mi...
 
Bu oyunu VR yani sanal başlıkla veya standart bir sistemle arkadaşlarınızla beraber oynayabileceksiniz. VR ile normal deneyim arasındaki farkı şu anda bilmiyoruz.
 
Korku oyunlarda olacak unsurlardan bahsettik. Araştır, bul, oku, hikaye varsa öğren, kanıt bul ve diğerleri..  Bu oyunda da bun unsurlar yer alıyor. Haliyle zaten bu unsurlar olmazsa kuru kuruya bir korku deneyimi epey bir sıkıcı olabilir. Yoksa içimizdeki araştırmacı ruhu nasıl ortaya çıkaracağız öyle değil mi...
 
Bu oyunda bildiğimiz kadarıyla ruhlar olacak. Bu ruhların her biri kendi ait yeteneklerle karşımıza çıkacak. Bir de belirtilene göre oyuna ikinci kere başladığımız aynı deneyimi vermeyecek. Bu, oyuncular açısında iyi bir şey sayılabilir ancak ne kadar zevk verir burası tartışılır. Her neyse oyundaki deneyimlerin farklarından bahsettik bunu biraz daha detaylandıralım. İkinci oynayışta oyundaki nesnelerin yeri ve bölgelerin bir kısmı değişecek.
 
Bölgelerin değişeceğinden emin değilim ama nesneler konusunda hemfikiriz. Ee şimdi nesnelerin yeri değişince daha mı iyi olacak. Bu konu kişiden kişiye göre değişir. Oyunu bir daha denemek isteyen oyunculara az da olsa bu farklılıklar zevk verecek. Dolayısıyla korku türünü sevenlere hitap edecek bir yapı sunuyor diyebiliriz. Korku oyunlarını oynayamayan ve korkan oyuncular, bence uzak durun böyle oyunlardan :)
 
Oyunda her konum belirtilene göre tehlikeli olmayacak. Buna biz ne diyoruz: güvenli bölge. Güvenli bölgelerde dilediğiniz gibi takılabileceksiniz. Burası oyuncuların nefes alacağı yer olacak. Ancak size şunu söyleyeyim. Oyunun açıklamasında şu cümleyi gördüm: "Bazen en güvenli sandığınız yer bile sizi yanıltabilir..." Haydaa, ee şimdi ne olacak? Bilmem ne olacak...
Gelelim oyunun öne çıkan özelliklerine. Bakalım bizlere neler vadediyormuş.
 
- Gerçekçi korku: Evet her oyun bu özelliği oyunculara sunmak ister. Ancak ne kadar başarılı olur orası tartışılır. Oyunun açıklamasında şu cümle geçiyor. "Dread, baştan sona gerçekçi grafikleri ile tam bir korku deneyimi sunmayı hedefliyor." Evet, hedeflemek ve göstermek güzel. Umuyorum ki bu hedef gerçekleştirilir ve ön plana çıkan oyunlardan biri olur. Oyunda gerçekçiliği ön plana çıkarmak için ek olarak kullanıcı arayüzünde sadeleştirmeye gidilmiş. Yani bu da ekranda bir sürü ıvır zıvırın olmayacağı anlamına geliyor. Bu sadeleşmenin oyunu daha da gerçekçi hale getireceği belirtiliyor.
 
- Etkileşim: Elbette her korku oyununda etkileşim her şeydir. Çekmeceleri karıştırmak, ipuçları bulmak, bir şeyler öğrenmek korku oyunlarda olmazsa olmazdır. Sürekli ilerle kork ilerle kork böyle gitmez. Oyunun  dünyasındaki çoğu şeyle etkileşime girebileceğiz. Oyunda kısaca aranmadık yer bırakmayın.
 
- Çapraz platform: Dread'ın iki farklı sistemde oynandığını yukarıda söylemiştir. Biri VR başlık ve diğer platform. VR ve standart sisteme sahip olan oyuncular bu oyunu herhangi bir sorun olmadan olmayacak. Yani şöyle diyelim VR başlığındaysan karşındaki oyuncunun VR kullanmasına gerek kalmayacak. Bu gayet mantıklı bir hareket.
 
- Deneyimler farklılaşıyor:  Bundan yine bahsettik. Her deneyim farklılaşacak öğeler ve yerler değişecek vs. Daha fazla araştırma yaptıkça ruhlar öfkelenecek ve etraftaki nesneleri size fırlatacak. Korkma korkma... ya da kork. Amaç bu zaten. Korkarak oynayacağınız bu oyunda tüyleriniz diken diken olabilir.
 
- Kimseye Güvenme: Bu lafın benzerini zaten yukarıda belirtmiştik. Güvenli sandığınız bölgeler bile sizi yanıltabilir vs. Bir de şu var: Bazen ölüm bir son değildir. Korkutmayın abicim bizi salın biraz... Oyunda ruhlardan bahsetmiş bakın yine şöyle bir cümle var bunu da sizlere aktarmak gerekecek: "Bir ruh, kurbanı öldürmek yerine onu ele geçirmeye karar verebilir. Kurban her şeyden önce kalan araştırmacıları ortadan kaldırmalıdır." Bu cümleleri bıraktıktan sonra diğer oyuna geçiş yapıyorum. Okumadan geçme he :)
 
- My Last Night Here (5 Ekim)
 
 
 
FerowStudios tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan korku temalı bulmaca macera oyunu My Last Night Here, Ekim ayında oyunculara sunulacak bir başka yapım olarak karşımıza çıkıyor. My Last Night Here'da özünde hiçliğin ortasındayız ve klasik korku oyunlarından aşina olduğumuz bir seri katil tarafından kaçırıldık. Burada amacımız çıkış yolunu bulmaktan geçiyor. Her korku oyununda olduğu gibi gizlen, araştır, etkileş ve kaçmaya devam et...
 
Kaçış yolunda oyuncular bu adı sanı belli olmayan katil hakkında korkunç gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışacak. Ancak bu oyunda aklımızdan uçup gidecek bir şey olacak o da tehlikenin daha da derinlere girdiğimiz gerçeği..
 
Her korku oyununda olduğu gibi çevremiz bizlere oldukça yardımcı olacak. Zaten klasik korku oyunları teması bu çerçeve arasında işleniyor. Çevreyi kendi lehimize kullanmak ve Oregon olarak adlandırılan bu korkunç ormanlarından kaçmaya çalışacağız. Oyuncu oyun içerisinde sadece araştırmaya koyulmayacak bunun yanı sıra şu unsurları kullanabilecek: Ateş, Ses, Dikkat dağıtma ve daha fazlası...
 
My Last Night Here'da oyuncular tabi ki karanlığın ve hiçliğin ortasında olacak. Korku oyunlarının olmazsa olmazı karanlık bizi daha da atmosfere çekecek. Karanlıkta yolumuzu bulmak ve etrafımızı görmek için bir el feneri kullanabileceğiz. Tabi bu el feneri çoğu oyunda olduğu gibi sınırlı. Sonsuza kadar yanmıyor olacak. El feneri aracılığıyla korkunç gerçekleri ortaya çıkartabileceğiz (artık hangi korkunç gerçekler varsa).  Oyuncular yukarıda belirttiğimiz Oregon'un korkunç ormanlarından kaçış yolunu bulacak. Bunun için sadece kaçmayacak aynı zamanda odaları araştıracak ve çeşitli ipuçları bulmaya çalışacak. Ufak bir detay daha verelim, buradaki tek kurtulan siz değilsiniz. Dolayısıyla burada diğer kurtulanlar hakkında ilginç bilgiler edinebileceksiniz. Kim bilir sizden önce buradan kimler geldi kimler geçti...
 
Oyuncu olarak araştırdık, ettik, önceki kurtulanlar hakkında bilgiler edindik ee sonra? İşte bundan sonrası artık final bölümü. Son olarak bizler tüm bu karmaşa ve hengame içerisinde Eyalet Polisine acil durum sinyali göndermek durumunda kalacağız. Buradan kaçmak için tek yol bu. Ama bir şey daha var. Öyle kolay mı sandınız... Tabi ki radyo kulesi... hemen hemen her oyunda yer alan bu kule başımızın belası...Bu oyunda da bu kuleyi etkinleştirmenin bir yolunu bulmamız gerekecek yoksa ne mi olur. Cevabını siz verin...
 
- Priest Simulator (6 Ekim)
 
 
 
Asmodev tarafından geliştirilen ve Ultimate Games tarafından yayınlanacak olan aksiyon looter shooter oyunu Priest Simulator, 6 Ekim'de oyuncularla buluşuyor. Oyunun adından da anlaşılacağı gibi oyunda bir rahibin başından geçen olayları deneyim edeceğiz. Oyunda ilahi güçlere sahip olacağımız yazıyor ancak bu durum oyuna nasıl yansıtılır merak konusu. Priest Simulator, sizi bir şehre götürüyor ve burada ayrıcalıklı bir kişilik olarak görevleri yerine getiriyorsunuz. Görev döngüsü umarım ki sıkıcı değildir. Çünkü simülasyon oyunlarında genelde görev döngüsü bir yerden sonra tekrara biniyor. İşte görevleri yap daha sonra şuraya git şunu öldür, sonra gel şunu öldür gibi aynı şeyler tekrarlanıyor. Bunun artık olmaması gerekiyor.
 
Her ne kadar simülasyon konusunda gerçekçilik konusunu ön planda olsa da ve buna özen gösterilse de içerik konusunda pek de başarılı olunduğu söylenemez.
 
Oyunun gelelim öne çıkan özelliklerine ve bizlere vadettiklerine:
 
- Oyunda bir rahip olduğumuzdan dolayı dini bir görevli konumundayız. Bu görevli ne yapar insanlara vaaz verir ve kendi dinlerini başka kişilere ve toplumlara yayar. Bu oyunda da belirtilene göre aldığımız görevlerle vaazlar vereceğiz ve insanları itaat ettireceğiz. İtaat ettirdiğimiz kişilere neler yapacağız bu konu hakkında açıklama yok. Yani anladığım kadarıyla sadece arkamızda yer alacak kişilerden ibaret olacak. (Vaazları gerçekleştir. İnsanları itaat ettir.)
 
- Oyunda vaaz dışında bir ayinler yapılıyor. Bu ayinlerle beraber daha çok kişiye erişebiliyor ve toplu olarak dini ritüeller gerçekleştiriliyor. İşte burada oyunun asıl amacı ortaya çıkıyor diyebiliriz. İnsanları saflarınıza çektikçe onlardan bir şeyler talep edebiliyor ve hatta onları ziyaret edebiliyoruz. Bu durumun oyuna çeşitlilik katacağının kanaatindeyim.
 
- Vaazları verdik, ayinleri yaptık sıra neye geldi. Tabi ki kilise. Bu kadar içerik ile oyun işlemez elbette uğraşacağımız bir yapı olmalı. İşte burada kilise devreye giriyor. Diğer simülasyon ve tasarım oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da kiliseyi modernize edebiliyor, yeni eşyalar alabiliyor ve istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Böyle şeylerden hoşlanan oyuncular için gerçekten ideal bir içerik olmuş. Elbette bu süreç zarfında oyunda ne kadar içerik olur düzenlenecek ne kadar yapı olur onu göreceğiz.
 
- Tüm bu özelliklerin dışında oyunda önemli bir mekanik daha yer alıyor. Rahip olduğumuzdan dolayı bazı insanların ruhları ele geçirilebiliyor. Bu tür şeylerden etkilenenler için bu durum biraz ürkütücü olabilir. Bu oyunda ele geçirilmiş insanlar üzerinde şeytan çıkarma ritüelini gerçekleştireceğiz. Bu arada sadece insanlar değil hayvanlar da anormal hareketler sergileyecek.
 
İşte biz de buradan hayvanlar içindeki şeytanları çıkarmaya çalışacağız. Bu durum gerçekten de tuhaf bir hal almaya başladı. Ele geçirilen ruhları serbest bıraktığımızda acaba karşılığında ne alacağız. Mesela saflarımız kattığımız insanları ve ruhlarını temizlediğimiz hayvanları yanımıza çağırıp, kilisenin onarımına ya da herhangi bir yerdeki sorunun çözümüne dahil edebilsek bu da ayrı güzel bir mekanik olurdu. Ancak tabi bu konudan tam olarak bahsedilmemiş.
 
- Oyunda vaazler veriyor, ritüeller gerçekleştiriyor, ruhları temizliyor ve kiliseyi onarabiliyoruz. Ee daha başka ne var. Tabi ki tarikatlar konusu. O kadar rahip olduk, dinimizi yaydık ve halkı saflarımıza çektik, tabi ki tarikatlar ve zıt taraflar olacak. Bu da işin zevkini arttıran diğer mekaniklerden biri. Oyunda tarikatları yok edeceğimiz bir sistem olacak. He tabi tarikatları yok etmek bizim elimizde onlarla dilersek ittifak da kurabilir diğer karşıt tarikatlara karşı mücadele edebiliriz. Oyundaki aksiyon anları da bana bir oyunu hatırlattı. Ona da aşağıda değineceğim.
 
- Oyunda tüm bu mekanikler ve özellikler dışında bir de meydan okuma görevleri yer alıyor. Bu meydan okuma görevleri sayesinde diğer rahipler ile mücadele edebiliyor ve kapışabiliyoruz.
 
Teke tek dövüşlerde ve diğer toplu mücadelelerde yeteneklerinizi sergilemeniz gerekiyor. Tabi bu meydan okumaların bazıları illegal olarak karşımıza çıkıyor. Aman dikkat edin. Yasadışı işler adamı şişler :)
 
- Son olarak dövüş dedik aksiyon dedik tarikat yok etme dedik. Ee bunları neyle yapacağız. İşte onu da aşağıda açıklayayım sevgili okurum.
 
Oyundaki aksiyon anlarını benzettiğim oyun: Ghostwire: Tokyo
 
Priest Simulator beni şaşırtıcı bir şekilde yakaladı diyebilirim. Yani bir simülasyon ve bağımsız bir yapım için gerçekten iyi bir şeyler vadediyor. Yani oyundaki aksiyon ve dövüş anları simülasyon oyunundan ziyade beni fps aksiyon tarafında hissettirdi. Oyundaki dövüş sistemi Ghostwire: Tokyo'daki sisteme benziyor. İşte ellerimizle çeşitli büyüler atabiliyor, aletler alabiliyor ve silahlar edinebiliyoruz. Elbette bu oyun Ghostwire: Tokyo kadar kapsamlı değil ancak bu sistemin buradan geldiğini görebiliriz. Bu açıdan eğer oyun gerçekten çok çeşitli dövüş mekanikleri barındırıyorsa, yapay zeka ve dövüş animasyonları tepkiler vs iyi bir şekilde işlenmişse gerçekten tadından yenmeyecek bir yapım olabilir.
 
Dövüş sisteminden gerçekten umutluyum. Efektler, mekanikler beklenildiği gibi olursa kütüphanemdeki yerini alabilir. Her oyuncunun dediği bir laf vardır işte "vuruş hissi yok", işte bahsettiğim biraz da bu. Oyuncular için bu kriter gerçekten önemli. Hava ile artık münasebet içerisine girmek istemiyoruz, vurduğumuzu anlamamız gerekiyor. Geldiğimiz noktada da artık bunun bir standart haline gelmesi gerekiyor. Yanlışsam yanlış de Fikri :)
 
Son olarak oyundaki itibar sisteminden bahsedebiliriz. Bu sistem insanlarla ve topluluklarla olan ilişkilerini belirliyor. İşte kime düşman kime dost olduğun bu sistem sayesinde açığa çıkıyor. Bu da gayet yerinde bir mekanik olmuş. Neyse lafı fazla uzatmadan diğer çıkış yapacak oyuna ve oyunlara geçelim. Zira daha da dikkat çeken yapımlar olabilir.
 
- 9 Years of Shadows (10 Ekim)
 
 
 
Gelin gelin, hiçbir ay platform oyunu olmadan geçer mi.. geçmez tabi ki. Halberd Studios tarafından geliştirilen ve Freedom Games tarafından yayınlanacak olan aksiyon macera metroidvania platform oyunu 9 Years of Shadows, 10 Ekim'de geliyor. Ancak oyunun çıkış tarihi ertelenebilir onu da belirteyim. Tam bir platform ve metroidvania yapısını sergileyen oyundaki dikkatimi çeken ilk unsurlardan biri görsellik oldu.
 
El yapımı karanlık bir dünyayı yansıtan bu yapım da renkler de güzel bir şekilde işlenmiş gibi görünüyor. Zaten oyun da amacı güzel renkleri geri getirmek için savaşan ve genç bir savaşçı olan Europa'nın hikayesini anlatıyor. Bu görsel tarzın hastası olan oyuncular elbette vardır ancak bu tarzı sevmeyenler için ne yazık ki onlara hitap edecek bir şey yok diyebiliriz. Oyundaki ana karakter olan savaşçı Europa demiştik oyunda bir de onun hayalet çocukluk arkadaşı Apino yer alacak. Hem kendi hikayenizi yazacak hem de Apino'nun hikayesini keşfedeceksiniz. Bakalım bu keşifler ve maceralar bizleri nereye götürecek.
 
Oyun yukarıda da dediğim gibi renksiz bir atmosfere sahip ve biz bunları maceraya atıldıkça renklendiriyoruz. Bu gerçekten de oyuna başlamamız için en büyük unsurlardan biri çünkü merak ediyoruz nasıl olacak diye..
 
Oyunun bir ufak hikayesine de göz atalım bakalım arka planda ne işliyor bizlere neler sunacak...
 
Bir gece küçük bir çocuğun hayatı ve onunla beraber insanlığın bildiği her şeyi sonsuza dek değişiyor. Bu gerçekten ilgi çekici bir durum. 9 yıldır dünya şu unsurları insanlığın elinde alıyor: nesneler, renkler, neşeler ve umutlar. Bunların hepsi gölgelere batıyor. Evet buradan anladığımız kadarıyla kısacası renkler ve zevkler tamamen yok olup uçuyor. Renkler ve zevkler tartışılmaz derler ya işte bu dünyada bunu bile tartışamıyorsunuz çünkü böyle bir şey ortada yok ve kalmamış...
 
Şimdi hikaye böyle bir şeyler yaşandı, tüm zevkler ve renkler ortadan kayboldu şimdi bakalım hikayenin geri kalan kısmında.. Bu durum bir lanet sonucu olduğu belirtiliyor. "Birçok cesur ruh, lanetin kaynaklandığı ve uzun süredir terk edilmiş bir yetimhane olan Talos Kalesi'nin yozlaşmış derinliklerine girmeye çalıştı. Biri hariç hepsi başarısız oldu. Keder ve saf sinirden  başka bir şeyi kalmayan Europa'nın tarzı göz korkutuyor ve istediği şey de apaçık ortada: kaleye gir, karanlığın kaynağını bul ve çok geç olmadan topraklara renk ver. "
 
İşte hikaye tam da bunun etrafında dönüyor. Şahsen hikayesi bir ufak ilgimi çekti diyebilirim. Hemen hemen herkesin de bu hikaye her ne kadar klasik gibi gelse de ilgisini çekebilir. Çünkü diğer başka yapımlarda da bu dünyaya renk verme olayı işlenmişti. Dolayısıyla bu tema ilk değil onu söyleyebilirim. Ama dikkat kesilenler için gayet memnun edici.
 
Yukarıda Europa'nın tek başına olmadığından bahsetmiştim. O hikayeyi de sizlere açayım: "Bu macerada Europa'nın tek başına olmayacak. Europa, en çaresiz anlarda sevimli ve büyülü bir ayı olan Apino ile karşılaşıyor. Bu ikili sırt sırta vererek mücadele devam ediyor." Yani oyunda tek başınıza olmayacaksınız. Dolayısıyla yardım gerektiren anlar olacak ve biz de en yakınımızdan yardım isteyeceğiz. Peki bu Apino neler yapabilir ona da bir bakalım. Apino, kaleyi keşfederken düşmanlara güçlü mermiler atabilir, kilitli kapıları açabilir ve Europa'yı menzilli saldırılara karşı koruyabilir.
 
Gelelim dövüş kısmına. Oyun bakalım bizlere neler sunuyor. Dövüş sistemindeki çeşitlilik yeterli mi acaba...
 
9 Years of Shadows'da biz oyuncular temel zırhlar ile oyuna başlıyoruz. Bu ne demek işte standart bir zırh elde ederek bunları geliştiriyoruz. Bunun yanı sıra çok çeşitli düşmanları yenmek için yıldırım, su, toprak ve ateşin gücünde ustalaşabiliyoruz. Yani oyunda elementlerin gücü var diyebiliriz. Tabi bu büyülerin kullanımı konusunda zaten çok farklı mekanikler beklemeyin. Her biri tek düze bir aksiyon sistemi barındırıyor. Zaten bir platform oyununda çok aşırı bir çeşitlilik beklemek yanlış oyun ancak bunu iyi yapan oyunlar var mı elbette var. Ben sadece genel olarak konuşuyorum...
 
Bu platform ve metroidvania oyununda tabi bir de harita sistemi yer alıyor. Haritayı dinamik olarak gezmek için öğeleri kendi yararınıza kullanabiliyorsunuz bunun yanı sıra zırhları dilediğiniz anda değiştirebiliyor ve patron yani boss savaşlarında avantaj elde edebiliyorsunuz Yani oyunda duruma göre zırh değiştirme, büyüleri değiştirme vs gibi mekaniklerde bulunuyor. Bu da işte hangi düşman hangi büyü ile daha fazla hasar yer o sistemi bizlere sunuyor diyebiliriz. Bu değişikliği yaparak sadece avantajlı konuma geçmiyor aynı zamanda düşmanları şaşırtarak güçlü kombinasyonlar elde ediyoruz. Kombinasyondan kastım dövüş çeşitliliği ve hareketler...
 
Oyunda tabi bölgelerde ilerlediğinizde farklı farklı alanlara geliyoruz. Her biri farklı atmosferi yansıtmaya çalışıyor. Şelalelere karşı yüzmek, yeraltı tünellerinde seyahat etmek veya gizli yerlere erişerek buraların sırlarını ortaya çıkarabiliyoruz. Dolayısıyla her bölgenin farklı avantajları ve dezavantajları oluyor. Bu da oyuna çeşitlilik getiriyor aynı zamanda sizin stratejinizi de önemli ölçüde değiştiriyor. İşte şurada ne yapabilirim vs gibi düşünüyorsunuz.
Oyundaki müzik sistemi (ilgimi çeken noktalardan biri)
 
Yukarıda saydığım özelliklerin, dövüş sisteminin, harita yapısının, elementlerin gücünün ve diğerlerinin haricinde bir de ilgimi çeken bir özellik var. Bunu da sizlere değinmeden geçmek istemiyorum. Her ne kadar bu oyun platform ve metroidvania tarzı oyunları severler için olsa da belki ilk defa başlayanlara bir rehberlik görevi görebilirim. Bu oyunda görevinizde size yardımcı olacak esrarengiz bestecilerle tanışacaksınız. Michiru Yamane ve Norihiko Hibino gibi besteciler hem NPC olarak hem de oyunda şifalı müzik terimiyle karşımıza çıkacak. Peki bu ne oluyor. Gelelim onu açıklamaya:
 
Oyunda müzik teması gayet yeterli birderecede işleniyor. Hatta müzikli saldırı desenlerine de bulunuyor. Bu desenlere sahip gizli patronlar da yer alıyor. Bu patronda gölgelerde sizlere saldırmak için pusuda bekliyor. Bu yüzden dikkatli olun. Aslında temel olarak müzik, oyun oynamayı ve hikaye anlatıcılığını bir araya getiren bağlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkıyor; müzik notalarını toplamaktan, sağlığınızı iyileştirmek için iyileştirici bir ninni çalmaya kadar oyunda müzik ile birçok unsur yer alıyor. Ne demişler müzik ruhun gıdasıdır..
 
Bu oyundan bahsedeceklerim bu kadar, geri kalanları zaten oyunda deneyimlemek gerekiyor. Kaba bir şekilde hem özelliklerinden hem de bize sunacak içeriklerden bahsettim. Eğer türü severler veya yeni başlamak isteyenler varsa bu oyun açıklamam umarım yeterli olur.
 
- Coral Island (11 Ekim)
 
 
 
Stairway Games tarafından geliştirilen ve Humble Games tarafından yayınlanacak olan çiftçilik ve yaşam simülasyon oyunu Coral Island, 11 Ekim'de geliyor. Her ay en az böyle bir oyun geliyor. Ancak hangisi tatmin edici ona biz oyuncular karar veriyoruz. Ancak yayıncının Humble Games olması oyunu biraz daha ön plana çıkartabiliyor diyebiliriz. Tabi piyasaya bu tarz oyunlar çok olduğundan bakalım bu oyun diğerlerinden farklı olarak bizlere ne sunuyor ve neler vadediyor.
 
Oyuna kabataslak şöyle bir bakalım:
 
Coral Island, klasik çiftlik oyunlarının simülasyon şeklinde sunulduğu bir sürüm olarak karşımıza çıkıyor. Yani daha öncelerden hatırlayanınız varsa Farmville oynardık ve oldukça da keyif alırdık. Yaptıklarımızı arkadaşlarımıza ve çevrelerimize gösterir ne kadar iyi bir çiftliğimizin olduğunu göstererek hava atardık. Hey gidi günler... neyse konu dağılmasın. Bu oyunda da hemen hemen aynı çiftçilik hayatı sunuluyor ve dilediğimiz karaktere bürünebiliyoruz. Karakter haricinde de güzel ve renkli bir adada bulunuyor ve kasaba halkıyla ilişkilerimizi geliştirebiliyor ve onlarla etkileşime geçebiliyoruz. Oyunu dilediğimiz gibi şekillendirebiliyor ve kendi tarzımızı yansıtabiliyoruz. Bu açıdan büyük bir özgürlüğe sahibiz diyebiliriz. Kısaca özetlemek gerekirse oyunda istediğiniz kişi olun, büyüleyici adada kendi tarzınızı yansıtarak yaşayın, hayvanları besleyin, kasaba halkıyla ilişkiler kurun ve etrafınızdaki dünyayı daha canlı ve uyumlu bir yer haline getirin. Tam özet aslında bu şekilde. Şimdi geçelim biraz daha detaylara...
 
Ufaktan bir hikayeye göz atalım...
 
Oyunda Pokyo adlı büyük şehir hayatını geride bırakıyoruz. Her insanın hemen hemen istediği emekli olsam da çiftçilik yapsam mantığını burada bulabilirsiniz. Oyunda adı üstünde Coral Adası'nda yaşamaya başlıyoruz. Diğer bir adıyla Mercan Adası. İşte hikaye ve serüven tam da burada başlıyor. Hayatınızın geri kalanı burada geçecek ve siz de bu yaşananlara şahit olacaksınız. Mercan adasında yalnız değilsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi ada halkı bulunuyor ve burada 50'den fazla insan yer alıyor. İşte bunlarla etkileşime girmek de bizlere düşüyor.
 
Oyunda yapacaklarımız:
 
Simülasyon ve çiftçilik temalı oyunlarda genelde güzel bir yer inşa eder ve burayı kendimize göre şekillendiririz. Hal böyle olunca oyun bizlere bu imkanı sunması gerekir. Bakalım bu oyun bizlere ne kadar özgürlük sunuyor ve ne kadar iş yapabiliyoruz.
 
Oyun bizlere hayalimizdeki çiftliği inşa etmemize olanak tanıyor. Nasıl tanıyor şimdi ona bakalım. Şöyle ki Mercan adasındaki bu yeşil araziyi dilediğimiz gibi şekillendirebiliyoruz. Ne inşa edeceğimize, neler yetiştirmemiz gerektiğine bunun yanı sıra hangi hayvanları çiftlikte tutacağımıza biz karar veriyoruz. Bunlar çok temel şeyler zaten olmazsa olmaz unsurlardan birkaçı. Bunlar dışında bu adada mevsimler gelip geçiyor ve her mevsime göre farklı şekiller alıyor. Mevsimler ilerliyor ve çiftlik hayatınız normal bir şekilde ilerlemeye ve akmaya devam ediyor. Burada önemli olan nokta şu oyun sadece çiftlik teması etrafında dönmüyor dilerseniz günlerinizi etrafı keşfederek geçirebilir dilerseniz de hayat ve hayatları kurtarmak için şehirde arayışa girebiliyoruz. Oyunda bir diğer mekanik ise mağaralara giriş yapmaktan geçiyor. Bu mağaralar canavarlar ile dolu ve burayı temizlemek gerekiyor. Tabi oyunda balık tutma, çiftçilik yapma, kazma kürek sallama gibi birçok mekanik yer alıyor ancak mağaralardaki bu canavarlara karşı nasıl mücadele edeceğimiz yazmıyor. Görseller ve tanıtım fragmanlarında da bu konu hakkında bahsedilmiyor. Dolayısıyla içerisinde dövüş mekaniği var mı yok mu bilinmiyor.
 
Tüm bunlar dışında oyunda ek olarak karakter tasarlama ve kıyafet sistemi yer alıyor. Bu da tabi oyunculara zevk veren unsurlardan biri. Dilediğiniz karakterden birini tasarlayabiliyor ve birçok kıyafet arasından seçim yapabiliyorsunuz. Tabi oyunda ne kadar seçenek olur ne kadarı bizlere sunulur bunları oyun çıkış yaptığında göreceğiz. Bu özelleştirme sayesinde en azından kendi tarzımızı dilediğimiz şekilde yaratabiliriz ve kendimizi ifade edebiliriz.
 
Yine yukarıda bahsettiğim gibi ada civarında 50'den fazla yaşayan insan bulunuyor. Oyun bu insanlarla etkileşime girmenize izin veriyor. Yardım etmek, konuşmak, dert dinlemek, görev almak ve hatta hediye almak gibi etkileşim seçenekleri bulunuyor. Bu insanları etkileyebilir ve aranızdaki ilişkiyi bu şekilde kuvvetlendirebilirsiniz. Bu da yine hoş mekaniklerden biri olmuş. Tanışma dedik konuşma dedik ee elbette hoşlanacağımız kişiler de çıkacak. Onlarda dilediğiniz gibi etkileşime girebilir ve etki altınıza alabilirsiniz. Bu da onlara karşı yakınlaşmanız anlamına geliyor. Normal çiftçilik hayatını belki de bu durum biraz da olsa renklendirebilir. Bu sayede oyun kendi hikayemizi kendimizin yazmasına izin veriyor diyebiliriz.
 
Bu oyun çiftçilikten ziyade bu adayı daha iyi bir yer haline getirmeyi amaçlıyor. Buradaki kasabayı daha canlı bir yer haline getirmek, burada bulunan müzeyi genişletmek ve onarmak, bunun yanı sıra eski antik miras alanlarının restore edilmesi gibi unsurlarda ana görevlerimiz arasında yer alıyor. Bu da demek oluyor ki çiftçilik hayatının ötesinde asıl amacımız burayı daha iyi bir haline getirmek. Kasabanın itibarını, çeşitliliğini ve daha fazlasını yükseltebilir böylece topluluğunuz da gelişmiş olur.
 
Bu adada sadece çiftçilik yok bunu zaten yukarıda söylemiştim. Bunlar dışında böcek avlama,  balık yakalama gibi eğlenceli aktiviteler de yer alıyor. Tabi yeni güncellemeler ile bu etkinliklerin dışında yenilerinin geleceğini tahmin ediyorum.
 
Bu tarzı sevenler için gayet tatmin edici bir deneyim sunacağına inanıyorum. Oyunun görselleri de oldukça tatlı gözüküyor. Dolayısıyla çıkış yaptığı zaman türü severler bir şans verebilirler. Ancak tabi tam olarak bu unsurların, özelliklerin , mekaniklerin oyuna ve oyuncuya nasıl etki edeceğini bilmiyoruz.
 
- Kamiwaza: Way of the Thief (11 Ekim)
 
 
 
ACQUIRE Corp. tarafından geliştirilen ve NIS America tarafından yayınlanacak olan gizlilik temalı ninja aksiyon macera oyunu Kamiwaza: Way of the Thief, 11 Ekim'de geliyor. Bana çocukluk anılarımı hatırlatan PlayStation 1'de oynadığım o ninja oyunlarına geri dönmemi sağlayan bu oyundan grafik anlamında pek bir şey beklemeyin. PS 1 konsollarında oynadığım ve hatırladığım kadarıyla (oynadığım oyunun adı bu olması lazım: Rittai Ninja Katsugeki - Tenchu) bu oyunda da hemen hemen aynı mekanikler, dövüş sistemi, grafikler ve daha fazlası yer alıyor. Tabi o zamanda bugüne birçok şey değişti ancak bu oyun türü severler ve geçmişe dönmek isteyenler için ideal bir yapım olacak.
 
Oyunun hikayesine giriş yapacak olursak şöyle bir arka planı var:
 
Japonya'nın Edo döneminde geçen Kamiwaza: Way of the Thief, zenginden çalıp fakire vermeyi amaçlayan amatör hırsız Ebizo'yu konu alıyor. Tabi burada yaptığımız şey adı üstünde hırsızlık ama onurlu bir görev için bu işi üstleniyoruz. Aldığımız ilk görev ile oyuna başlıyoruz. Ancak o esnada Ebizo ve akıl hocası Ainosuke, kendi adamlarının masum sivillerin hayatını aldığına tanık oluyor. İşte burada işler değişiyor. Bu durum bildiğin cinayet...Bu korkunç durum karşısında hayal kırıklığına uğrayan Ainosuke, Ebizo'ya telkinlerde bulunuyor ve hayatta kalan bir kız ile buradan kaçmasını istiyor.
 
Ardından on yıl sonra Ebizo, korkunç olaylardan sonra yanına aldığı genç kız Suzuna ile standart bir hayat yaşamaya başlıyor. Bu sırada tabi nasıl ahlaklı ve doğru bir insan olunur onun eğitimi veriliyor. Ancak bir yanımızdaki kız Suzuna hastalanıyor. Bu ciddi bir hastalık.
 
Hastalığın iyileşmesi için tabi ki bir bedel gerekiyor ee bunun içinde para lazım. Ebizo, çaresizce ihtiyacı olan ilacı alabilmek için ne yapacağını kara kara düşünüyor. İşte asıl mücadele ve maceramız burada başlıyor..
 
Oyunun hikayesinden bahsettik şimdi ise biraz özelliklerden bahsedelim bakalım neler varmış neler yokmuş:
 
Oyunda öncelikle tabi arka planda duygusal bir hikaye dönüyor. Bu sizi duygusal olarak oyuna bağlayan unsurlardan biri. Hikayenin gidişatını merak edeceğiniz anlamına da geliyor. Bu oyunda bir hırsız olarak oynuyorsunuz ve kararlar hikayenin örgüsüne etki ediyor. Yani oyunda vereceğimiz bu kararların hikayenin gidişatına etki edeceği belirtiliyor ancak bunu becerebilen gerçekten de hikayenin değiştiğini yansıtabilen sayılı yapım var. Yine de böyle bir sistem oyunda yer alacak bunu bilin.
 
Oyunun temel özelliği olan gizlilik üzerinde duracak olursa, düşmanların ya da zenginlerin diyelim arkalarından vurma ve indirme mekanikleri yer alacak. Tabi bunların bizi tespit etmesi bizlere zorluk çıkaracak bu yüzden gizli gizli ilerlemek her zaman en avantajlı şey olacak. Tüm bu görevleri yerine sağlıklı bir şekilde getirebilirsek hırsız olarak itibarımızı artacak. Ne de olsa onurlu bir hırsız olarak günümüzü geçiriyoruz. Robin Hood gibi zenginden alıp fakire veriyoruz.
 
Animasyonlara ve dövüş sistemine bakacak olursak zaten animasyonlar çok kütük duruyor. Bu yüzden bir akıcılık beklemeyin. Dövüş animasyonları hareketler vs eski dönemleri yansıtıyor ki zaten türü sevene hitap ediyor.
 
Oyun kısacası türü ve seriyi severlere hitap ediyor. Yeni teknoloji anlamında herhangi bir beklentiniz olmasın. Eski PS konsolları döneminde bu oyunlara göz atmış oynama şansı bulmuş oyuncuların belki de merakını cezbeder. Böylece belki de deneme fırsatını oyuna verirsiniz. Şimdi geçelim diğer bir oyuna.
 
- The Last Oricru (13 Ekim)
 
 
 
GoldKnights tarafından geliştirilen ve Prime Matter tarafından yayınlanacak olan aksiyon rol yapma macera oyunu The Last Oricru, 13 Ekim'de bekleyenleriyle buluşuyor. Açıklamaya göre oyun hikaye anlatımına ve seçimlere önem veriyor. Oyun, tek oyunculunun yanı sıra co-op bir şekilde de oynanıyor.
 
Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Koch Media (şimdi ki adıyla Plaion) ve yayıncı Prime Matter ile birlikte The Last Oricru'nun duyurusunu görmüştük. Çek merkezli geliştirici GoldKnights tarafından geliştirilen bu oyun Gamescom'un başında 13 Ekim'de yayınlayacağını da öğrenmiştik.
 
The Last Oricru, oyunculara bilim kurgu temasının yanı sıra ortaçağ dünyasını sunmaya hazırlanıyor. Bu iki zıt unsur gerçekten de dikkatimi çeken özelliklerden biri. Ortaçağın o kılıç kalkanlı sistemin bilim kurguya uyarlanması bir hayli dikkat çekiyor. Ben şahsen ortaçağ temasını kılıcı kalkanı yay ve oku seven taraf oldum. Bu hem oyunda hem de dizilerde geçerli. İki sektörde de bu tema beni içine çekiyor.
 
Oyunun temel unsurlarından biri yapacağınız ve seçeceğiniz şeylerin bazı sonuçları olacağı. Yani oyun hem hikayeye hem de bunun sonuçlarına önem veriyor. Dolayısıyla her oyuncu burada farklı farklı deneyimler yaşıyor. Örneğin oyunda bir şehre yapılan saldırının ortasındasınız burada her oyuncu farklı konumda olacak. Hangi tarafta olduğunuz, geçmişte yaptıklarınız ve seçimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterecek. Şehre saldıran fare-insanlardan mı yoksa savunan garip elf-uzaylı-insanlardan mı olacaksınız? Oyun size hangi tarafta olacağınızı seçme fırsatı sunuyor. Bu da oyuncuları özgür hissettiren unsurlardan biri diyebiliriz.
 
Oyun sadece bu konuda özgürlük sunmuyor diğer bir yandan savaşın ilerleyen kısımlarında lider fareyi yendiğinizde, hayatını bağışlamayı ya da tam tersini siz seçiyorsunuz. Yani lideri öldürüp öldürmemek yine size kalmış Öldürürseniz farklı sonuçlar hayatınızı bağışlarsanız farklı sonuçlar ile karşılaşacaksınız. Ancak bunlar oyuna nasıl etki eder ne şekilde sonuçları değiştirir onu bilemiyoruz.
 
The Last Oricru, 15 ila 20 saat arasında olacağı tahmin ediliyor ve geliştirici üç temel hikayenin de oyunculara tarafından deneyimleyeceğini belirtiyor. Yani bu da demek oluyor ki oyunda üç farklı son olacak ve hikayeleri farklı farklı deneyim edeceğiz.
 
Peki oyunda karar verme durumu önemliyse co-op modunda bu sistem nasıl işleyecek?
Hemen bu sorunun da cevabını verelim. Oyunda kararlar çok önem arz ediyor dedik. Hem hikayenin gidişatı hem de dünya vereceğiniz kararlar ile şekilleniyor. Dolayısıyla karar vermek hayat bağışlamak çok önemli hususlar. Tek oyunculu da bu sistem tıkır tıkır işler peki co-op modunda bu nasıl olacak ona bakalım.
 
Co-op modunda arkadaşınızla beraber oynadığınız karar anlarında arkadaşınız tek başına karar veremiyor. Yani belirtilene göre bir karar üzerinde iki oyuncunun da ortak olması gerekiyor. Ancak sadece davet eden oyuncu da bu kararları verebilir bu durum tam olarak açıklanmamış. Ancak tahminime göre iki oyuncu da ortak bir seçeneği seçmesi gerekecek gibi. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir endişeniz olmasın.
 
The Last Oricru geliştiricisi oyunda 180.000'den fazla kelimenin yer alacağını bildiriyor. Bu gerçekten yüksek bir rakam. Dolayısıyla diyalog sistemi dolu dolu olacak diyebiliriz. Diyalogların bazıları mizah içeriyor bazıları da sizleri bir şeylere zorluyor.
 
Gelelim oyunun savaş sistemine:
 
The Last Oricru'da savaşlar gerçekten de kolay değil. Tabi seçim yapabileceğiniz ayarlar olmasına rağmen oyun yine de çok kolay olmuyor ama eğer zor oyunlardan hoşlanıyor ve işleri daha da karmaşık hale getirmek istiyorsanız oyunun zorluk derecesini arttırabilirsiniz. Bu zorluğu pek tavsiye etmesem de bundan zevk alan oyuncular da vardır. Elbette onlara bir şey diyemem. Oyunda kısacası ölmekten korkmayın gibi bir algı yer alıyor.
 
Oyunun co-op ile tek oyunculu modunda farklı farklı aksiyon kombinasyonları yer alıyor. Yani co-op modunda tek oyunculudan ayrılan ve ek olarak iki ayrı dövüş mekaniği daha bulunuyor. Tek oyunculu da olmayan ancak arkadaşınızla beraber oynadığınız co-op modunda olan iki farklı dövüş mekaniği arasında birlikte hedefe kilitlenme, vurma diğeri ise aranızda bir enerji bağı oluşturarak düşmanlara ciddi bir şekilde hasar verme sistemi bulunuyor. Bu iki sistemi biraz daha açacak olursak şöyle diyebiliriz. eğer bir büyücüyseniz co-op modunda arkadaşınız ile beraber büyüyü atacak, bu büyü hedeflediğiniz düşmanı vuracak ve bu büyü normalde olduğundan daha fazla hasar verecek. İkincisi mekanik ise ikiniz arasında bir enerji bağı oluşacak bu bağ tüm düşmanlara hasar verecek. Bu bağ bir halka gibi düşünün içerisinde aldığınız düşmanlar bu bağ ile hasar alacak. Kısaca böyle özetleyebilirim. Oyunun zor olduğunu öne sürersek co-op oynamak daha mantıklı diyebilirim.
 
Yine ekibin belirttiğine göre oyunda mavi iksir sistemi olmayacak. Yani bir yetenek kullanırken mavi bir bar oluyordu ve bu bar ile sadece yetenek kullanıyorduk işte büyüler vs atıyorduk. Buradaki mavi bar azaldıkça kullanacağımız yetenekler de kısıtlanıyordu ve bu barı tekrardan doldurmak gerekiyordu ancak bu oyunda bu barı doldurmak için mavi iksir yer almayacak.
Mavi iksirin yer almayacağı bu oyunda bu barı doldurmak için düşmanlara vurmamız gerekecek. Bu da düşmanlarla iç içe olacağımız anlamına geliyor. Dolayısıyla düşmanlardan kaçınma ve refleksler konusunda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.
 
Bu oyunu şöyle özetleyecek olursak dövüşü öğrenmesi kolay ama ustalaşması zor diyebiliriz. Her rol yapma oyununda olduğu gibi oyunun mekaniklerine alışmak zorunda kalıyoruz. Bir süre dövüş ve hasar verme mekaniklerinin nasıl olduğunu hangisi daha çok vurduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Oyun ortaçağ temasını ve bilim kurgu öğelerini bünyesinde barındırıyor dedik. Dolayısıyla oyun içerisinde yakın dövüş ve menzilli silahlar yer alıyor. İşte kılıç, topuz, kalkan, büyülü öğeler vs. Tabi bu yeteneklerinizi de geliştirebileceksiniz bunun yanı sıra oyun tarzınıza göre planlama yapacaksınız. Oyun keşfedilecek ortamları ve dünyayı bizlere sunuyor olacak. Bakalım bizlere ne kadar içerik ve ne kadar özgürlük tanınacak. Bu oyun bu arada bu ay içerisinde merak ettiğim ve beklediğim yapımlardan biri.
 
- Asterix & Obelix XXXL : The Ram From Hibernia (13 Ekim)
 
 
 
OSome Studio tarafından geliştirilen ve Microids tarafından yayınlanacak olan 3D platform aksiyon macera oyunu Asterix & Obelix XXXL : The Ram From Hibernia, 13 Ekim'de oyun severlerle buluşuyor. Galyaylı Asterix'in maceralarını hemen hemen hepimiz biliriz. TV filmlerinden aşina olduğumuz bu yapı eğlenceli bir şekilde platform oyununa dönüşüyor diyebiliriz. Bu oyun Hibernia bölgesinde geçiyor ve iki temel karakteri gün yüzüne tekrar çıkarıyor: Asterix ve Obelix. Oyun tek oyunculu modun dışında co-op modda sunuyor ve bu mod 4 kişiye kadar destek sağlıyor. Yani arkadaşlarınızla oynayabilecek ve deneyim edeceğiniz eğlenceli bir platform oyunu diyebilirim. Aynı ekranda 4 oyuncu oynayabiliyor.
 
Oyunun ufacık hikayesine göz atacak olursak şöyle diyebiliriz:
 
Hibernia'da (şimdiki İrlanda'ya verilen eski isim) bulunan baş Irishcoffix'in kızı Keratin, klanın efsanevi altın boynuzlu koçunun ortadan kaybolduğunu görür. Bu sebepten ötürü ikiliden yardım ister yani bizden. Oyundaki kahramanlarımız Galya'daki küçük kasabalarını altın boynuzlu koçu bulmak için terk eder. Galya'dan Hibernia'ya kadar keşfetmek için 6 yeni bölgeden geçmek zorunda kalırız. İşte maceramız tamamen bundan ibaret. Nerede bu koç...
 
M.Ö. 50'li yıllarda Galya, Romalıların işgaline uğruyor. Bu işgal sonucunda irili ufaklı birçok köy ve kasaba direnmeye çalışıyor. Roma tüm bu bölgenin hakimi konumuna gelmesi için tüm köyleri işgal etmesi gerekiyor. Ancak bu durum sandığı kadar kolay olmuyor. Niye? Çünkü işgale boyun eğmeyen ve karşı duran bir Galyalı köyü var. İstilacılara ve işgalcilere karşı direnen bu köy Romalıların baş belası oluyor. İşte ana hikaye bunun etrafında geçiyor. Tabi bu işgalin ardından koç meselesi vs. oluyor ve biz de bunun peşine düşüyoruz. Yani temel amacımız arasında işgalden kurtulmak ve koçu bulmak.
 
Oyunun grafiklerine bakacak olursak:
 
Oyunun platform yapısına bakarak gerçekten hoş ve tatlı bir grafik stili benimsemesi dikkatleri çekiyor. Renk paletleri gerçekten güzel kullanılmış. Ortamlar ve atmosferler iyi dizayn edilmiş ve güzel bir deneyim sunacağı hemen hemen ortada diyebiliriz.
 
Oyunu genel olarak değerlendirecek olursak platform türünü severler için gayet eğlenceli bir yapı sunacağı aşikar. Ancak görev dizaynları ve dünya yapısının çeşitliliği gerçekten önemli. Çünkü oyun içerisinde aynı şeyleri yapmak bir yerden sonra tekrar hissi oyun deneyimini baltalayan unsurlardan biri. Dolayısıyla oyun eğer gerçekten çeşitlilik sunarsa ve oyuncuyu sıkmayacak şekilde dizayn edilmişse tekrar tekrar oynanması gereken platform oyunları arasındaki yerini alır diyebilirim.
 
- Dying Light 2 Stay Human: Bloody Ties (13 Ekim - Ek paket)
 
 
 
Techland tarafından geliştirilen ve yayınlanan zombi temalı açık dünya aksiyon macera parkur oyunu Dying Light 2 Stay Human, Şubat ayında bizlerle buluştu ve oyuncular tarafından sevilen bir yapım oldu. Gerek parkur mekanikleri gerekse atmosfer konusunda ön plana çıkan yapım bizlere güzel biz deneyim sunuyor. Şimdi se 13 Ekim'de Bloody Ties adlı genişleme paketi geliyor ve bu paket oyunculara yeni deneyim sunmaya hazırlanıyor. Ek paket yeni bir hikayeyi, bölgeyi, yeni silah, teçhizat ve daha fazlasını içeriyor.
 
Bloody Ties ile oyuncular yeni bir hikayeyi deneyimleyecek. Bu ek paket daha çok turnuva dövüşçülerini konu alıyor. Bu ek pakette Ciro adlı bir arkadaşın bulunacak ve bir intikam mücadelesine gireceksin o da ölen kardeşin intikamı. Burada yapılan turnuvalarda illegal olan bir şeyler var ve siz de bu durumu açığa çıkaracaksınız. Bu hikayenin yazıldığı tabi yeni bir bölge de oyuna dahil edilecek bu yerin adı ise Kıyım Salonu. Adı üstünde insanlar burada turnuvalara katılıyor, hayatlarını kaybediyor tabiri caizse kıyım kıyım kıyılıyor. Mezbahayı andıran bu yerin arkasında ilginç sırlar yatıyor. Bu eski opera binası yeni zorlukları, görevleri, yeni silah türlerini, karakter etkileşimlerini ve keşfedilecek unsurları bünyesinden barındırıyor. Biraz gizem yatan bu genişleme paketi oyuncuların merakını cezbedecek diyebilirim.
 
Genişleme paketinin ne kadar uzun olacağı şimdilik bilinmiyor. Ön sipariş veren oyuncular, özel bir silah ve kıyafet içeren Aristocrat Pack'e sahip olacak. Umarım ki ne kısa ne de uzun bir paket olur ve bunun yanı sıra yine umarım ki kendini tekrar eden görevler veya benzeyen görevler olmaz (Ana hikayede yer alan görevlere benzemez).
 
Dying Light 2 Stay Human: Bloody Ties paketinin Steam fiyatı 89,00 TL. Bu oyunu oynamak için tabi ana oyuna sahip olmanız gerekiyor.
 
- Patch Quest (13 Ekim)
 
 
 
Lychee Game Labs tarafından geliştirilen ve Curve Games tarafından yayınlanacak olan rogue-lite metroidvania oyunu Patch Quest, 13 Ekim'de tam sürüme kavuşuyor. Bu hızlı tempolu, kurşunların arasından sıyrıldığımız yapımda bizleri eğlenceli dakikalar bekliyor diyebiliriz. Bu eğlenceli dünyaya verilen isim ise Patchlantis. Bu dünyada biz oyuncuları dolambaçlı bölgeler - labirentler ve tehlikeler bekliyor. Burada temel amaç düşmanları alt etmekten geçiyor ancak diğer yandan canavarları yakalayarak evcilleştirebiliyoruz. Pokemonvari bir yakalama sistemi olmasa da oyunun kendine özgü mekanikleri yer alıyor. Karşılaştığınız düşmanları alt etmekle kalmıyor aynı zamanda saflarınıza katabiliyorsunuz. Hatta ve hatta saflarınıza kattığınız düşmanların yeteneklerini kullanabiliyor ve yolunuzu açabiliyorsunuz. Müttefik olarak adlandırılan bu canavarlar ile kapıların kilidini açabilir, zindanlara inebilir ve daha da korkutucu canavarlara ve tehlikelere meydan okuyabilirsiniz.
 
Oyunun kısaca öne çıkan özelliklerinden bahsedecek olursam:
 
Her bir oyun ve bölge sizlere farklı farklı başlangıçları sunacak ve çok taze bir deneyim almanızı sağlayacak. Bu da bizi sıkıcılık ve tekdüzelikten kurtaracak. Bunun yanı sıra canavarları yakalayacak, onları evcil hayvanımız yapacak, becerilerini kullanacak ve hatta geliştirebileceğiz. Oyunda bir de cephaneler bulunuyor ve bunlara cephane meyveleri deniyor. Bu meyveleri smoothie yaparak düşmanlara karşı mücadelede kullanabilirsiniz. Oyunda diğer yandan 200'den fazla farklı bitki ve mineral yer alıyor. Bunları toplayabilir ve canavar geliştirme ve beceri ilerletmede kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz canavarları daha derin ve daha tehlikeli bölgelere ulaşmak için kullanabilir bu yolda kapıların kilidini açabilir ve kısayolları kullanabilirsiniz. Kısacası burada hayatta kalmak için bulduğunuz her şeyi kullanmanız gerekiyor. Oyunun özü bundan ibaret. Ne bulursan topla ve kullan...
 
Oyunda hangi tür canavarlar var?
 
Oyunda canavarları evcilleştirme mekaniğinden bahsettik ve bu evcilleştirdiğimiz canavarların becerilerini kullanabileceğimiz söyledik. Peki oyunda hangi yeteneklere sahip kaç canavar var? Şimdi ona göz atalım:
 
Bu ada tehlikeli canavarlarla dolu olarak karşımıza çıkıyor. Neyse ki canavar evcilleştiren kement bizlere yolumuzu açmamızda yardımcı oluyor. Bu oyundaki her bir canavara binebiliyoruz ve her türün kendine has yetenekleri bulunuyor. Bazıları uçabiliyor, bazıları yüzebiliyor bazıları ise tehlikeli arazilerde hoplayıp zıplayabiliyor. Ayrıca hepsi giriştiğiniz mücadelelerde size yardımcı olabiliyor. İşte bu yüzden her bir canavar aslında önemli. İşte oyundaki canavarların listesi ve yetenekleri:
 
- Buzzerker kendini zıpkın gibi fırlatabilir
- Sandamander güvenli bir yere tünel açabilir
- Torrentoise sert bir kabuğa sahiptir
- Velostrich'in yıldırım hızında refleksleri bulunuyor
- Triantula, ipek bir bungee kordonu üzerinde dolaşabilir
- Oyun daha da fazla alt türe sahip canavarları bizlere sunuyor. 50'den fazla canavar türünü bu oyunda keşfedebiliyoruz.
 
Oyunda çeşit çeşit bölgeler ve tuzaklar bulunuyor. Tatlı ve hoş grafiklere sahip bu yapımda aşmamız gereken birçok labirent ve bölge bulunuyor. Sağdan sola sallanan zincirlerden bataklık alanlarına kadar oyunda her bir adımınızda farklı engellerler karşılaşıyorsunuz. Farklı farklı engelleri aştıktan sonra bölüm sonlarına doğru canavar akınları gerçekleşiyor. Bunları cephanelerimizle alt etmemiz gerekiyor. Gayet eğlenceli bir yapıya sunacak oyun bakalım bizlere ne gibi yenilikler sunacak. Oyun şu anda erken erişim sürümünde yer alıyor. Dolayısıyla yakında tam sürüme geliyor. Tam sürümde yen özellikler ve güncellemeler görebiliriz.
 
- My Fantastic Ranch (13 Ekim)
 
 
 
Piece of Cake Fabulous tarafından geliştirilen ve Nacon tarafından yayınlanacak olan sevimli 3D grafiklere sahip eğlenceli tek oyunculu macera oyunu My Fantastic Ranch, 13 Ekim'de oyun severlerle buluşuyor. Çiftlik temalı bu yapım bizlere renkli grafikleri ve içerikleri sunuyor. Bu çiftlikte ejderhaları ve tek boynuzlu atları eğitebiliyor, onlara gözümüz gibi bakabiliyor, binicilik dersleri verebiliyor ve buradaki insanlar ve öğrencilerle bağ kurabiliyoruz. Civarda sadece sizin çiftliğiniz bulunmuyor. Dolayısıyla en güzel ve en şirin çiftliğin bizim olması için uğraşıyoruz.
 
Burası bildiğimiz çiftliklerden değil. Yukarıda bahsettiğimiz gibi ejderhalar, tek boynuzlular vs. yer alıyor. Dolayısıyla sıradan koyun keçi gibi hayvanlar beklemeyin. Burada her şey bir tık abartıyla kaçıyor diyebiliriz. Oyunda hem çiftliğinize bakıyorsunuz hem de eğitmenlik yapıyorsunuz. Bu iki işi bir arada götürmek sizin maharetinize kalıyor. Bu tür işlerden hoşlanıyorsanız bu oyun size göre diyebilirim. Ancak oyunun sunacağı çeşitlilik de önemli. Çünkü yapılacak şeyler bittiği ve kendinizi tamamen geliştirdiğiniz zaman bu sefer tekrar döngüsü başımıza çıkıyor. Böyle olunca da aynı şeyleri yapmak bir yerden sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Oyun bu döngüyü nasıl sağlayacak bilemiyorum.  
 
Oyunda çevreyi geliştirdikçe ve hayvanları besledikçe büyüttükçe cevher kazanıyorsunuz. Bu cevherlerle beraber her çiftlik oyununda olduğu gibi etrafa çeki düzen verebiliyor, yeni yapılar kurabiliyor ve daha fazlasını yapıyorsunuz. Parkurlar, eğitim alanları ve diğer türlü yapılar yapabiliyorsunuz.
 
My Fantastic Ranch, her yaştan oyuncuya hitap ediyor diyebilirim. Türü severler için eğlenceli dakikalar geçireceğine inanıyorum. Oyundaki grafik tarzı da gayet renkli ve hoş duruyor. Biraz arkanıza yaslanıp çiftlik hayatının tadını fantastik bir şekilde çıkarmak isteyenler için gayet ideal bir yapım diyebilirim.
 
- Shattered Heaven (13 Ekim)
 
 
 
Leonardo Production tarafından geliştirilen ve Leonardo Interactive tarafından yayınlanacak olan kart tabanlı savaş sistemine sahip rol yapma oyunu Shattered Heaven, 13 Ekim'de geliyor. Shattered Heaven, karanlık bir fantezi dünyasında geçiyor. Karanlık bir temaya sahip olan bu yapımda  rol yapma öğeleri, dallanıp budaklanan bir hikaye örgüsü, tek oyunculu bir mod ve kart tabanlı savaşlar bulunuyor. Yani oyun bu mekanikler üzerine kurulu bir yapıyı bizlere sunuyor. Oyunda her şey rastgele oluşturuluyor. Yani her bir yeni oyun sizlere yeni bir deneyim sunuyor. Bunlara diğer bir deyişle prosedürel deniyor. Oyunda kısaca toparlayacak olursam rastgele oluşturulmuş zindanlar bunun yanı sıra derin bir işçilik sistemi yer alıyor. Bu da oyuna çeşitlilik kazandıran detaylardan biri.
 
Oyunun yapısı kart tabanlı savaşlardan ibaret. Dolayısıyla oyunda dinamik deste oluşturma sistemi yer alıyor. Bu sistem ile beraber ??destelerinizi (kahramanlarınızın her biri için bir tane kart) istediğiniz gibi oluşturabiliyor ve her koşulda farklı bir deneyim yaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra bu kartları yeniden tasarlayarak özelleştirebiliyorsunuz. Kart sistemi konusunda oldukça cömert davranan bu yapımda birçok özellik bulunuyor diyebiliriz. Bu kartlarla peki neler yapacağız bir de onlara göz atalım.
 
Kartlarımızı aldık ve destemizi oluşturduk şimdi sıra geldi bunlarla neler yapacağımıza. Oyunda yukarıda bahsettiğim gibi rol yapma öğeleri yer alıyor. Bu öğeler oyuna çeşitli yenilikler katıyor. Bu oluşturduğumuz destelerle beraber rastgele oluşturulmuş zindanlara dalabiliyor ve buradaki tehlikeleri alt etmeye çalışıyoruz. Destelerimiz ne kadar güçlü ise o kadar kolay bir şekilde düşmanları alt edebiliyoruz. Oyunda yine bahsettiğim gibi geniş bir beceri sistemi bulunuyor. Bu sistem ile beraber becerilerinizi ve gücünü geliştirebiliyor böylece rakiplerinizi daha kolay indirebiliyorsunuz.
 
Hikayede seçimler var mı?
 
Oyunda yine derin ve dallanan bir hikaye örgüsünden bahsettik. Bu hikayede seçimler bize ait. Yaptığımız seçimler sadece karakterlere - kahramanlara değil dünyaya da etki ediyor. Dolayısıyla seçimlerimiz çok önemli. Ancak bu değişimi oyuna ne kadar iyi yansıtırlar onu bilemiyorum. Bu değişikliği bizim hissetmemiz gerekiyor ki bu sistem için olmuş diyebilelim.
 
Oyundaki işçilik sisteminden de ufaktan bahsetmem gerekirse, iksirler, silahlar ve tılsımlar yer alıyor. Bunları çeşitli malzemelerle üretebiliyor ve yükseltebiliyoruz. Tabi bunları yapmak için önce destemizi hazırlıyor ve daha sonra zindanlara akın ediyoruz. Zindanları temizleyerek buradaki ödülleri - hazineleri alıyor ve daha sonra çeşitli öğeler kazanıyoruz. Bu kazandığımız öğelerle de iksir, silah ve tılsım elde edebiliyoruz. Oyundaki bu iksir, silah ve tılsım çeşitliliği ne kadar olduğunu bilemiyorum. Dolayısıyla oyunda belli başlı öğeler var ise bu çok kısır bir oyun deneyimi sunar. Bu yüzden oyunun bu konuda cömert davranmasını diliyorum.
 
Oyunda baştan da bahsettiğim gibi rastgele oluşturulmuş zindanlar var. Bu zindanlara girmeden önce destemizi seçiyor, çeşitli özellikleri alabiliyor ve her bir zindana farklı yetenekler ile giriş yapabiliyoruz. İşte bu da oyundaki her bir zindanda farklı deneyim yaşattıracak unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.
 
Oyunu genel olarak değerlendirecek olursak oyunda kart tabanlı sistem, iksir, silah ve tılsım, rastgele zindanlar, hazineler, rol yapma öğeleri bulunuyor. Türü severlere hitap edecek olan bu yapımı bizlere türün klasik unsurlarını yansıtacak diyebiliriz. Dolayısıyla diğer yapımlara da benzer şekilde bir içerik sunacağını tahmin ediyorum.
 
Öte yandan Leonardo Interactive'in yayınladığı diğer oyunlara bakacak olursak içerisinde Dark Renaissance, Temperia: Soul of Majestic, Hell Architect, Hell Architect: Prologue, Seed of Life, Willy Morgan and the Curse of Bone Town ve Dry Drowning yer alıyor. Bu yapımlar tabi sadece yayıncılığını üstlendiği oyunlar.
 
- DRAGON BALL: THE BREAKERS (14 Ekim)
 
 
 
Dimps Corporation tarafından geliştirilen ve Bandai Namco Entertainment tarafından yayınlanacak olan anime temalı çok oyunculu hayatta kalma aksiyon oyunu DRAGON BALL: THE BREAKERS, 14 Ekim'de hayranlarıyla buluşuyor. Çevrimiçi bir yapı sunan serinin diğer oyunu THE BREAKERS, 7 karakterin hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Oyunda 1 Raider yer alıyor ve bu Raider, 7 oyuncunun hepsini tek tek yakalamak durumunda kalıyor. Bu süreçte 7 kişi ise oraya buraya saklanıyor ve Raider'a yakalanmamak için elinden geleni yapıyor.
 
Oyunda hem raider olmak hem de hayatta kalan olmak gayet eğlenceli olacağa benziyor. Bu tür tema daha önce birçok oyunda da işlenmişti hatta bir simülasyon oyununda aynı şekilde kovalayan biri vardı ve oyuncular koltuk, ev eşyası ve daha birçok şeyin kılığına girebiliyordu. Bu tarz tema artık DRAGON BALL serisine de sıçardı diyebiliriz. DRAGON BALL dünyasının bu temaya adapte edilmesi bakalım oyuncular tarafından beğeni toplayacak mı hep birlikte göreceğiz.
 
- Insect Worlds (14 Ekim)
 
 
 
Paul Sobkowiak tarafından geliştirilen ve LPS-Interactive tarafından yayınlanacak olan PvP tabanlı keşif macera kart koleksiyon oyunu Insect Worlds, 14 Ekim'de geliyor. Adında da anlaşılacağı gibi burası bir böcek dünyası. Böcek temalı bu oyunda çeşitli ormanları keşfedeceğiz ve böceklerin bir nevi yaşam tarzlarını öğreneceğiz. Böcekler neler yapar nerede yaşar nelerle beslenir gibi birçok sorunun cevabını bu koleksiyon kart oyununda bulacağız.
 
Oyunda bir de görev ve mini oyun sistemi bulunacak. Bu sayede oyuncuların bir amacı olacak. Bunun yanı sıra oyunda savaş sistemi yer alacak, savaş sonucunda çeşitli kaynaklar ve kartlar elde edeceğiz. Bu oyunda birçok koleksiyon yapacağımız böcekler ve kart olacak. Kart biriktirmeyi ve böcek dünyasını seven oyunculara hitap edecek olan bu yapımda farklı bir bakış açısı sunulacak. Böceklerin yanı sıra ormanlar dedik. Böceklerin haricinde bitkiler hakkında da birçok bilgiyi öğreneceğiz.
 
Insect Worlds'de dünya açık bir şekilde tasarlanmış. Dolayısıyla biz oyuncular olarak bu büyük böcek dünyasını keşfe çıkacağız. Bu geniş dünyada tabi ki neler olacak yukarıda da bahsettik. Kaynaklar, böcekler, bitkiler, oyuncu kartları... bunları elde ederek dilediğiniz gibi yükseltebileceğimiz (oyuncu kartlarını yükselteceğiz). Oyunun dünyasında yalnızca tek bir bölge olmayacak. Aynı zamanda ormanlar, çöl bölgeleri, apartmanlar, evler ve insanların yaşadığı türlü türlü yerler bulunacak. Bu mekanlar oyunu çeşitlendiren ve daha eğlenceli hale getiren etmenlerden biri. Oyunda bu bölgelere adım atarak çeşitli görevleri tamamlayacak ve kaynaklar toplayacağız. Oyun tabi ki sadece tek oyunculu moda değil aynı zamanda çok oyunculu modu da bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla oyunu tek oyuncu modda kendi başımıza oynayabilir veya çok oyunculu modda arkadaşlarınızla beraber diğer böceklere karşı savaşabileceksiniz. Arkadaşlarınızla beraber oyunu oynamak bence daha fazla eğlenceli bir yapı sunacak diyebilirim.
 
Oyunda çeşitli görevlerden ve mini oyunlardan bahsetmiştik. Ancak detaya girmemiştim. Bunlara genel olarak bakacak olursak:
 
- Karınca yuvası dövüşleri: Bu dövüşler diğer dövüşlere nazaran daha zor olacak.
- Engelli parkuru
- Zamana karşı böcek yarışı. Bu zamana karşı böcek yarışları iki şekilde de yapılabiliyor. Zamana karşı yarışlar yürüyerek veya uçuş modunda gerçekleştirilebiliyor. Dolayısıyla iki farklı şekilde deneyim yaşıyorsunuz. Ancak uçuç modu daha eğlenceli diyebilirim.
- 1'e 1 arena dövüşleri
- Çok Oyunculu Strateji modu
 
Böcek dünyasından bilgiler içeren bu yapımdaki içerikler tamamen bilimsel bilgilere dayanıyor. Dolayısıyla oyundaki her bilgi araştırmalar sonucu ortaya çıkan bilimsel verileri içeriyor. Bu yüzden her bilgi doğru diyebiliriz ve öğrendiğiniz her bilgiyi aklınıza kazırsanız böcek dünyasından çeşitli detaylar elde edebilirsiniz. Oyundaki neredeyse tüm böcekler profesyonel bir şekilde tarandı ve oyuna aktarıldı. Oyundaki tüm bilgiler ve böcek dünyası oyun sözlüğünde görüntülenebiliyor.
 
- Castle of Secrets (15 Ekim)
 
 
 
Aliens games, AD Games tarafından geliştirilen ve AD Games tarafından yayınlanacak olan gizli nesne bulmaca keşif macera oyunu Castle of Secrets, 15 Ekim'de geliyor. Castle of Secrets'da ilk dikkatimi çeken şey arka planların dikkat çekici olması. Buradan anladığımız kadarıyla zaten ortamın ve atmosferin karanlık ve ürkütücü görebiliyoruz. Oyun zaten biri sırlarlar dolu bir kaleye götürüyor ve bizden buranın gizemlerini keşfetmemizi istiyor. Oyun aynı zamanda arka planda bir hikayeyi bizlere sunuyor. Ancak bu hikaye nasıl işlemiyor ve ne denli dikkat çekici bilinmiyor. Ancak çıktığı zaman değerlendirebiliriz.
 
Castle of Secrets temel olarak bulmaca temasını klasik korku ve macera öğeleriyle birleştiriyor. Arka planda sesli olarak bir hikaye sunuluyor ve grafikler ise 3 boyutlu olarak karşımıza çıkıyor. Oyun yine içerisinde kendine ait sanatı barındırıyor diyebilirim. El çizimi karakterler ve animasyonlar Castle of Secrets'da yer alıyor. Bu da oyunun özgün bir stile sahip olduğunu gösteriyor. El çizimi karakterlerden dedik tabi bu karakterler ile etkileşime girebiliyorsunuz ve 30'dan fazla karakter alıyor. Bu karakterlerin her birinin kendine özgü kişilikleri ve özellikleri bulunuyor. Bu çeşitliliğin fazla olması oyundaki atmosferi değiştiriyor ve çeşitlendiriyor. Oyunda ayrıca olmazsa olmaz atmosfere uygun müzik ve müzikler yer alıyor.
 
Hikaye sadece okunarak değil müdahale edinerek de ilerliyor. Yani oyunda karar verme sürecinde siz yetki sahibi oluyorsunuz. Dolayısıyla vereceğiniz kararlar ile hikayenin gidişatı değişiyor. Ancak bu değişimin çok fazla olağanüstü olacağını düşünmeyin.
 
Oyun içerisinde birçok görev ve macera bulunuyor. Biz maceracılar olarak bu görevleri tamamlamak, nesneleri toplamak ve birleştirmemiz gerekiyor.
 
- A Plague Tale: Requiem (18 Ekim)
 
 
 
Asobo Studio tarafından geliştirilen ve Focus Entertainment tarafından yayınlanacak olan keşif aksiyon macera oyunu A Plague Tale: Requiem, 18 Ekim'de geliyor. Benim de beklediğim devam oyunlarından biri olan Requiem, A Plague Tale: Innocence'in hikayesini devam ettiriyor. Oyunun odaklandığı iki karakter yer alıyor: Amicia ve Hugo. İki karakter yolculuklarına bu oyunda da devam ediyor. Anavatanlarından kaçmak zorunda kalan iki karakter yeni bölgelere gidecek ve bizleri de beraberinde maceraya davet ediyor.
 
A Plague Tale: Innocence'ın (2019) devamı niteliğinde olan A Plague Tale: Requiem, Engizisyon askerleri ve dünyayı yayılan fare sürülerinden kaçmaya çalışan Amicia ve Hugo de Rune'ün maceralarını konu alıyor. Dünyaya yayılan veba hastalığı tüm insanlığı kırıp geçiriyor. Güney Fransa'da ortaya çıkan bu hastalığa çare bulunması gerekiyor. İşte burada Amicia ve Hugo devreye giriyor.
 
Kısaca hikayeyi toparlayacak olursam:
 
İlk oyunun olaylarından altı ay sonrasını konu alan bu yapımda Amicia ve Hugo de Rune kardeşler, Hugo'nun gizemli kan hastalığına çare bulabilmek için Güney Fransa'ya etmek zorunda kalıyor. Hugo bu esnada yeni güçler elde ediyor. Bu yeni keşfettiği güçler karşısında sık sık bunalımlara giriyor. Amicia ise düşmanları ortadan kaldırmanın bunun yanı sıra kendini ve kardeşini korumanın yollarını arıyor. Amicia bir yandan da duygusal bir travmayla yüzleşmek zorunda kalıyor. Requiem, ilk oyuna benzer şekilde 14. yüzyılda Ortaçağ Fransa'sında geçiyor.
 
Oyun yine grafikleriyle ön plana çıkan yapım olacak. Yine gayet hoş bir atmosfere ve karakter çizimlerine odaklanılmış. Dolayısıyla hem görsel zevk anlamında hem de hikaye anlamında bizlere gayet iyi bir deneyim sunacağına inanıyorum.  
 
Oyun şu anda Steam ve Epic Games'te 550,00 TL'den ön siparişte bulunuyor. A Plague Tale: Requiem, Microsoft'un gerçekleştirdiği E3 2021 etkinliğinde Asobo Studio ve yayıncı Focus Entertainment tarafından duyuruldu.
 
Bu ayın en çok beklenen oyunları arasında A Plague Tale: Requiem yer alıyor. Çünkü ilk oyunun başarılı çıkışı ikinci oyunun beklenmesine de olanak tanıyor. Oyuncuların hikayenin devamını ve neler olacağını merak ediyor. A Plague Tale: Requiem, beğenilen simülasyon oyunu Microsoft Flight Simulator'dan da sorumlu olan Fransız geliştirici Asobo Studio tarafından geliştiriliyor ve 2019'da çıkış yapan A Plague Tale: Innocence'ın doğrudan devamı niteliğinde.
 
- Ghostbusters: Spirits Unleashed (18 Ekim)
 
 
 
IllFonic tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan korku nişancı oyunu  Ghostbusters: Spirits Unleashed, 18 Ekim'de geliyor. IllFonic ekibi Ghostbusters: Spirits Unleashed'ın üzerinde yıllardır çalışıyor ve artık çıkış tarihi oldukça yakın. Asimetrik çok oyunculu bir yapım olan Ghostbusters, Predator: Hunting Ground ve Friday the 13th: The Game'in arkasındaki stüdyo olan IllFonic tarafından bizlere sunulacak.
 
Ghostbusters: Spirits Unleashed, dört özelleştirilebilir Ghostbusters karakterini bir araya getiriyor. Bu 4'lü ekip çeşitli hayaletlerle karşı karşıya geliyor ve bu hayaletleri alt etmeye çalışıyor. Klasik hayalet avcıları filminden ilham alan Ghostbusters: Spirits Unleashed, asimetrik kamera bakış açısına sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra çok oyunculu bir yapıyı da bünyesine dahil ederek türe yeni bir bakış getiriyor. Bu Ghostbusters oyununda önceden hazırlanan bir karakter yer almıyor yani kendi karakterinizi kendiniz oluşturuyorsunuz ve özelleştirebiliyorsunuz. Bu açıdan oyun oyunculara karakter konusunda özgürlük sağlıyor. Karakterleri ise Dan Akroyd ve Ernie Hudson seslendiriyor.
 
Ghostbusters: Spirits Unleashed, her türden oyuncuya hitap ediyor diyebilirim ve eğlenceli bir çok oyunculu deneyimi sunacağını söyleyebilirim. Oyunda hayaletleri alt ettikçe ve ilerledikçe özelleştirdiğiniz karakterle daha fazla özelleştirme sağlayabileceksiniz. Hem oynanış anlamında hem de kozmetik anlamında oyun ilerleyişe göre daha fazla çeşitlilik sunmayı hedefliyor. Yine özelleştirme konusunda ekip şunları söylüyor: "Ghostbusters'ın özelleştirme sistemi üzerinde gerçekten çok çaba harcıyoruz. Oyuncuların Ghostbuster'larına bağlanmalarını istiyoruz. Bu yüzden karakterlerin nasıl göründüklerini çok mühim ve oyuncuların karakterler ile bağ kurmasını sağlamamız gerekiyor."
 
Oyunda ana üs yer alıyor mu?
 
Oyunda evet bir hayalet avlama üssünüz yer alıyor ve elbette burası orijinal filmdeki ikonik NYC itfaiye binası olarak karşımıza çıkıyor. Burada Ghostbusters'ınızı ve oyunda ilerledikçe özelleştirilebilen öğeleri görebiliyorsunuz: Hayalet tuzakları, proton paketi, PKE ölçer ve daha fazlası. Bu üssünüzde öğelerinin seviyesini de arttırabiliyorsunuz. Ghostbusters: Spirits Unleashed'da ayrıca biraz parçaları ve ara sahneler de yer alıyor.
 
Ekip oyun hakkında neler diyor?
 
IllFonic, asimetrik çok oyunculu oyunlara yabancı bir ekip değil ve geliştiriciler, Ghostbusters: Spirits Unleashed'da önceki oyunlarında yapılan eksiklikleri veya yanlışları yapmak istemediğini belirtiliyor. Oyunun ön plana çıkmasını sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten ekip, şunları dile getiriyor: "Asimetrik türü üzerinde ilk defa bir oyun yapmıyoruz.
Dolayısıyla deneyim sahibiyiz. Bu yüzden deneyimlerimizi sizlere en iyi şekilde aktarmak istiyoruz. Bu süreçte geri bildirimlerinize önem veriyor bunları oyuna aktarıyoruz."
 
Ghostbusters: Spirits Unleashed ayrıca IllFonic'in diğer asimetrik oyunlarının sunmadığı bir şey sunacak. Bu oyunu çok oyunculu bir oyuna (lobiye) katılmak ve diğer oyuncularla oynamak zorunda kalmadan NPC'lerle tek başınıza oynayabileceksiniz. Ekip yine bu konu hakkında şunları dile getiriyor: "Birçok oyuncu için çok oyunculu yapı biraz göz korkutucu olabilir ve böyle bir oyun gördüklerinde uzak durabilir. Bu yüzden oyuncuların kendi başlarına oynayabilmeleri için çevrimdışı moda da özen gösteriyoruz. "
 
Çok oyunculu bir yapıya sahip olan bu oyunda eğer bir oyuncu düşerse ve lobiden ayrılırsa yerine NPC - bot dahil olacak. Bu da oyunun istikrarını ve gidişatını devam ettirmeye olanak sağlayacak. İşte hal böyle olunca oyuncular da o bölümü bitirebilecek.
 
Diğer yandan Asimetrik oyunlarda yapması oldukça zor olan bir şey eşleştirme sistemi. Eşleştirme sistemi için geliştirici ekip, bu sistem üzerinde oldukça düşünüldüğünü ve PvP sisteminin sıfırdan yazıldığını belirtiyor. Hatta bu sistemi test ettiklerini ve olumlu sonuç aldıklarını da bildiriyor.
 
Genele bakacak olursak IllFonic ekibi Ghostbusters: Spirits Unleashed üzerinde oldukça yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve çaba harcadıklarını belirtiyor. Biz oyuncular bir oyundan beklediğimiz şeyler klasiktir: Eğlenmek ve tekrara düşülmemek. Dolayısıyla oyunun bizlere ne kadar çeşitlilik sunacağı çok önem arz ediyor. Kendini tekrar eden oyunlar bir yerden sonra çok sıkıcı hale gelebiliyor.
 
- The Last Worker (19 Ekim)
 
 
 
Oiffy, Wolf & Wood Interactive Ltd tarafından geliştirilen ve Wired Productions tarafından yayınlanacak olan hikaye odaklı keşif bulmaca macera oyunu The Last Worker, 19 Ekim'de geliyor. İlk olarak Future Games Show'un bir parçası olarak duyurulan oyun, PC, Nintendo Switch, PS5 ve Xbox Series'in yanı sıra Meta Quest 2, HTC Vive ve Valve Index VR başlıklarına da geliyor. Çizgi roman efsanesi Mick McMahon tarafından kaleme alınan konsept sanatı oyundaki elle boyanmış bir sanat stiliyle aktarılıyor. Oyunun bu sanat stili bana Borderlands ve Telltale serilerini hatırlatıyor. Bu grafik tarzını şahsen seviyorum.
 
Geliştiriciler Oiffy, Wolf & Wood, hikayenin hem duygusal hem de düşündürücü olacağını belirtiyor. Oyunun hikayesinde sadece duygusal ve dokunaklı bir yapı olmayacak aynı zamanda komedi ve mizah öğeleri de yer alacak. Bu hikayenin anlatış şekline ve oyuncuda bıraktığı etkiyi daha da arttıracak.
 
Oyunun hikayesine şöyle bir bakacak olursak:
 
The Last Worker, robotlaşmanın kol gezdiği distopik bir dünyada geçiyor. Oyuncular olarak bu deneyimi Kurt'ün gözünden görüyoruz. Kurt, bu distopik dünyada bir fabrikada perakendeci olarak çalışıyor. Otomatikleşmenin hat safhada olduğu bu yerde Kurt, sipariş merkezinde çalışan son insan olarak karşımıza çıkıyor. İşi paketlenmiş siparişleri sevkiyata hazır hale getirmek olan ve 25 yıllık hizmetinde hiç hata yapmayan Kurt'ün yerine herhangi bir robot getirilmedi. Eğer bir hata yaparsa Kurt işinden olacak. İşin özetini bu şekilde aktarabilirim.
 
Oyunun yazarı ve yönetmeni Jörg Tittel (@newjorg), oyunun bir bakıma korku hikayesi barındırdığını ama korku oyunu olmadığını belirtiyor. The Last Worker'ın perde arkasında kapitalist düzen yer alıyor. Bir yandan hüzünlü bir hikaye anlatılırken bir yandan da bu durum eğlenceli hale getiriliyor. Yine Jörg Tittel oyunda üzüntülü ve hüzünlü anların olacağını ama aynı zamanda eğlence ve güldürü içeriğinin yer alacağını belirtiyor. Ayrıca oyun sektöründe insanları eğlendirmek zorundayız ifadelerini kullanıyor. Son olarak da "Şu anda insan olmak çok zor, insanları daha fazla üzmek istemiyorum" diyor.
 
Yine size yazar ve yönetmenden son bir cümle aktaracağım. Oyunun temelini bu cümleler oluşturuyor. Dolayısıyla oyunun oluşturmasında bu cümleler çok önemli rol oynuyor. Bu cümlelerle oyunun özünü kavrayacağınızı düşünüyorum:
 
"Bir depo çalışanı, bir video oyunu kahramanı için bariz bir aday değil olmayabilir. Ancak yaptığı işler oyuna aktarılabilir ve oyunlaştırılabilir. Bu durum gerçek dünya sorunları hakkında konuşmaktan korkmayan ve cesaret gösteren bir olayı temsil eder. Oyunda bir çözümü olmayan zor bir problemle karşı karşıya kalıyoruz. Oyun bir çözüm sunmuyor ama sorunun ne olduğunu ortaya koyuyor ve bu durumun ortaya çıkaracağı olumsuzluklardan bahsediyor. Diğer yandan da girişimcilerin ve mühendislerin karşı karşıya kalacağı çok sayıda soruna dikkat çekiyor."
 
The Last Worker standart platformların ve konsolların yanı sıra VR başlıklara da geliyor. VR başlıkları oyuncuları fiziksel olarak oyunun içerisine dahil ediyor ve empati yeteneklerini geliştiriyor. Zaten VR başlıkların önemini yazar ve yönetmen Tittel'da vurguluyor. Günümüzün dikkat dağıtan ekonomi dünyasında insanlar empatiye ihtiyaç duyuyor ve empati duygusuna ilham vermek gerçekten de çok önem arz ediyor. Empati yeteneğini bir resim, bir kitap, bir video oyunu ve daha fazla araç ile geliştirebiliyoruz. Buna dikkat de çekebiliyoruz. Çünkü insanlar buradaki kelimeleri ve cümleleri okuyor ve hikayeyi dinliyor. Anacak hikayeyi ve cümleleri es geçen insanlar da yer alıyor. İşte VR burada devreye giriyor. Bazı insanlar için hiçbir anlam ifade etmeyen kelimeler VR'da fiziksel olarak hayat buluyor. VR ile oyun fiziksel bir hale bürünüyor ve gerçekten eğlenceli bir hikaye anlatımıyla da insanlarda bariz olarak daha fazla etki bırakıyor. Birçok oyuncu da buradaki unsurlara dikkatini veriyor ve ilk elden deneyimliyor. İşte bu oyun arka planda böyle bir durumu anlatıyor ve platformların önemine dikkat çekiyor. Tittel'ın arka planda vurgulamak istediği olay örgüsünü ve hikayeyi gerçekten takdir ediyorum.
 
- Uncharted: Legacy of Thieves Collection (19 Ekim)
 
 
 
Naughty Dog LLC, Iron Galaxy Studios tarafından geliştirilen ve PlayStation PC LLC tarafından yayınlanacak olan tek oyunculu aksiyon macera oyunu Uncharted: Legacy of Thieves Collection, SteamDB'de yer alan listeye göre 19 Ekim'de geliyor. Çıkış tarihi resmi değil bu yüzden değişebilir. Listelemenin dışında birçok kaynak da Ekim ayı içerisinde PC platformuna geleceğinden bahsediyor. Bu koleksiyon Uncharted 4: A Thief’s End ve Uncharted: The Lost Legacy oyunlarını içeriyor.
 
2016 yılında çıkış yapan Uncharted 4: A Thief’s End'den bu yana uzun bir zaman geçti ve hazine avcısı Nathan Drake'i bu süreçte özledik. Geliştirici Naughty Dog'un diğer PlayStation serisi The Last of Us'ın aksine Uncharted, bizlere eğlence odaklı bir aksiyon filmi tadında hikaye ve atmosfer sunuyor. Bu oyunda The Last of Us gibi ne yaptığınızı veya neden yaptığınızı çok fazla düşünmek zorunda kalmıyorsunuz ve tamamen kendinizi oyuna ve eğlenceye kaptırıyorsunuz. Zaten oyunun yapısı bunu mümkün kılıyor. Tırmanma, oradan buraya atlama, bulmaca çözme, çatışma ve diğer unsurlar oyuna dahil olmamıza ve kendimizi oyunun dünyasına kısa sürede adapte etmemizi sağlıyor. Bu unsurlar ile Uncharted bizlere güzel bir deneyim sunuyor. Oyunun teması çöken çıkıntılardan kaçınma, tuzaklarla dolu mezarlara girme ve lanetli hazineye ulaşma etrafında dönüyor.
 
2016'daki Uncharted 4: A Thief’s End'den sonra bir de 2017 yılında çıkış Uncharted: The Lost Legacy'si oyunu bulunuyor. Bu oyun serinin diğer oyunlarından sıyrılıyor ve başrolünde bir kadın karakteri oynatıyor. Serinin bir yan oyunu diyebiliriz. Aksiyon büyük ölçüde serinin önceki oyunlarıyla aynı kalıyor. Yine dolambaçlı yollarda hazine avına çıktığımız bu aksiyon macera oyunu altı ila sekiz saat içinde bitiyor. Bu nedenle tekrar tekrar oynanması mümkün diyebilirim.
 
Bu iki oyunu içeren Uncharted: Legacy of Thieves Collection, 28 Ocak'ta PS5 konsollarına çıkış yaptı ancak halen PC platformuna gelmedi. Oyun daha önce Epic Games'te 20 Haziran tarihinde PC'ye gelecek şeklinde listelenmişti ancak bu gerçekleşmedi ve önümüzdeki tek listeleme ise SteamDB kaldı. SteamDB'ye göre ise oyun PC platformuna 19 Ekim'de gelecek. Yine dediğim gibi daha resmi açıklama yapılmadı. Yapıldığı anda konunun altına ek not olarak düşerim. (Resmi açıklama yapıldı ve 19 Ekim'de geliyor).
 
- Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef (20 Ekim)
 
 
 
Oyunun ön incelemesi yazdım. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
 

- Second Extinction (20 Ekim Tam sürüm)
 
 
 
Systemic Reaction tarafından geliştirilen ve 13 Eki 2020 tarihinde aynı ekip tarafından yayınlanan dinozor temalı aksiyon birinci şahıs oyunu Second Extinction, 20 Ekim'de tam sürüme kavuşuyor. Tabi bu tarih değişebilir. Bu oyunda devasa bir harita, çeşitli boyutlarda dinozorlar, tabi bunları alt etmek için çeşitli silahlar yer alıyor. Bu oyunu tek başına veya eşli olarak oynayabiliyorsunuz. Oyun klasik bir fps deneyimi sunuyor diyebiliriz.
 
Second Extinction oyununda eşli oynayabilirsin dedim ve bunu açmam gerekirse oyunda en fazla iki arkadaşınla beraber oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınla beraber mutasyona uğrayan ve değişen dinozorları alt edebilir ve zorlu bir mücadeleye katılabilirsin. Oyunu tek başına oynuyorsan ekstra dikkat etmen gerekir çünkü oldukça zorlu bir deneyim sizleri bekliyor. Dolayısıyla bu oyunda en güçlüler hayatta kalır diyebiliriz.
 
Oyun erken erişim olarak yayınlandığı için topluluk geri bildirimleri dikkate alınıyor ve sürekli olarak dönem dönem yeni güncellemeler ve yenilikler geliyor. Oyunda şu anda 11 farklı silah yer alıyor ve her birinin 5 farklı aşaması - kademesi bulunuyor. Oyunda ek olarak çeşitli bölgelerden elde edebileceğiniz ve tamamlamanız gereken görevler yer alıyor ve bunun yanı sıra yan görevler de sizlere sunuluyor.
 
Oyunun haritasına kısaca değinecek olursak büyük bir haritaya sahip dedik. Bu haritanın her bölgesi farklı tehlikeyi bünyesinde barındırıyor. Yani her bölgenin tehdit seviye ve zorluğu farklı. Tabi bazı bölgeler oldukça kolay bir şekilde karşınıza çıkabiliyorken bazı yerler sizi ve ekibinizi oldukça zorlayabilir. Bunları alt ettikçe çeşitli ödüller kazanabilirsiniz. Oyunun temel noktası dinozor olduğu için bu bölgelerde sizlere saldırılarda bulunacak.
 
Oyunda Dünya mutasyona uğramış dinozorlar tarafından istila ediliyor. Bu durumda sizin de yapmanız gereken şey bu mutasyona uğrayan dinozorları alt etmek. Kısa ama yoğun bir şekilde aksiyonlara katılabilir ve arkadaşlarınızla bir ekip kurabilirsiniz. Tabi oyunu arkadaşlarınızla oynamak daha zevkli.
 
Elbette oyundaki bu dinozorlar tarih kitaplarınızdakilere hiç benzemiyor. Elektrikli yırtıcılardan ufukta yükselen dev T-Rex'lere kadar bu ölümcül yaratıklar resmen ölüm makinelerine dönüşüyor. Dolayısıyla standart bir dinozor teması beklemeyin. Oyunda kuracağınız ekip ile silahlarınızı ve yeteneklerinizi çeşitli öğelerle birleştirebilir ve bu mutasyonlu dinozorlara karşı durmada başarılı olabilirsiniz.
 
Oyunun oynanış videosun bakarsak ilk olarak bir gemide başlıyoruz ve ekiple birlikte kıyafetlerimizi - teçhizatlarımızı giyiyoruz. Daha sonra kapsül içerisine biniyoruz ve daha sonra bu mutasyonlu dünyaya fırlatılıyoruz. Kapsül ile dünyaya indikten sonra ekip arkadaşlarınız ile beraber koşmaya başlayabilirsiniz. Oyunun temposu oldukça yüksek, hızlı koşabilir ve yükseklerden aşağıya doğru korkusuzca atlayabilirsiniz. Burada dolaşırken karşınıza büyüklü küçüklü birçok tehlikeli dinozor çıkıyor ve bunları alt etmek zorunda kalıyorsunuz. Bir yandan radyo konuşmasını dinliyoruz ve bize çeşitli talimatlar ve uyarılar geliyor.
 
Bize verilen talimatlar arasında çeşitli temel bilgiler veriliyor ve dilediğimiz zaman etrafı tarayabileceğimiz bir drone alabiliyoruz. Oyuna ilk etapta karlı bir alanda başlıyoruz ve o soğuğu iliklerimize kadar hissediyoruz. Oyun burada bizlere geniş bir harita sunuyor ve bu haritada olabildiğince etrafı keşfedebiliyor ve tehlikeleri alt edebiliyoruz. Oyunda tabi boss dövüşlerine benzer şekilde çeşitli büyük dinozorlar ve gruplar ortaya çıkıyor. Bunları ekibinizle veya tek başınıza sağa sola atlayarak - kaçınarak alt etmek durumunda kalıyoruz.
 
Oyunda sadece silah değil çeşitli patlayıcılar da kullanabiliyoruz. Dinozorlar üzerinize doğru atlayıp zıplıyor dolayısıyla çok dikkatli olmanız gerekiyor. Tabi büyük savaşlar geniş ve boş arazilerde gerçekleşiyor ve hareket etmeniz için alanlar bırakılıyor.
 
- Hell is Others (20 Ekim)
 
 
 
Strelka Games, Yonder tarafından geliştirilen ve A List Games tarafından yayınlanacak olan üstten görünümlü nişancı çevrimiçi eşli pvp oyunu Hell is Others, 20 Ekim'de geliyor. Hell is Others, içerisinde hem pvp hem de pve modlarını barındırıyor ve yukarıdan bakış açısını bizlere sunuyor. Hayatta kalma korku unsurlarını da bünyesinde barındıran yapımda gerçek dışı olaylar yer alıyor. Burada özellikle dikkatimizi çeken unsurlardan biri olan kan, resmen para niyetine geçiyor. Burası Century City olarak adlandırılıyor ve gecenin karanlığı buraya hükmediyor diyebilirim.
 
Oyunda Adam Smithson olarak oynuyorsunuz ve tek başınıza yaşıyorsunuz. Küçük bir daireniz var ve yaşamak için elinizden gelen ne varsa yapıyorsunuz. Buradaki yalnızlığına çare olarak bonsai ağacı tek arkadaşınız oluyor. Bu ağaca özenle bakıyor ve onu sıcak bir sevgiyle kucaklıyorsunuz.
 
Oyundaki zaman çok farklı işliyor. Sanki sonu ve başı yokmuş gibi. Şehirdeki her bir birey hayatta kalmak için ellerinden geleni yapıyor hatta birbirlerini bu uğurda kullanıyor ve feda ediyor. Adam Smithson olarak rol aldığınız bu oyunda farklı bir mekanik var. Sahip olduğunuz bu bitkinin kana ihtiyacı var. Evet yanlış duymadınız bildiğimiz kan. Bitkinin ölmemesi ve hayatta kalması için kanı düzenli olarak tedarik etmeniz gerekiyor. Bu yüzden karanlık sokaklarda, caddelerde ve diğer ücra yerlerde bulunmanız ve tehlikelere atılmanız lazım. Yoksa tek arkadaşınızdan da olacaksınız.
 
Bir gün ana karakter Adam, kanı tedarik etmek için bir yere gider ve burası onun hayatını değiştirir. Aşağı doğru iner, yol alır ve tehlikeli bir yere gelir. Adam burada hayatta kalması gerekir ve elinden geleni yapması gerekir. Bu amaç uğruna birçok kişi bu tehlikeye atılır ve siz de bu tehlikeye atılanlarla yüzleşmelisiniz. İşte burada sizin maharetleriniz ve nişancılığınız devreye girer.
 
Hell is Others'da özelleştirebilir birçok yeriniz var. Dairenizi bu macerada çeşitli öğeler aracılığıyla özelleştirebilir ve karakteriniz de geliştirebilirsiniz. Bu oyundaki bitkiler aslında her şeydir. Bu bitkiler aracılığıyla mühimmatlar elde edebilir, buradaki karanlık ortamları keşfedebilir, öteki insanlarla yüzleşebilir ve hayatta kalmak için elinizden geleni yapabilirsiniz. Oyun birçok içeriği ve özelliği bünyesinde barındırıyor diyebilirim.
 
Oyunda cephanelik sizin her şeyiniz
 
Oyunda bitki mekaniğinden bahsettik ve buradaki bitkiler aslında kan istiyor ve bu sayede bizlere cephane - mühimmat yetiştiriyor ve sunuyor. Tabi bitkilerin bunları yapması için bizim de kan temin etmemiz gerekiyor. Neden su ile olmuyor demeyin işin zorluğu burada zaten. Bitkiler sizin her şeyiniz. Daha sağlam mühimmatlar elde etmek ve farklı kombinasyonlar sağlamak için bitkilerinize çok iyi bakmanız gerekiyor. Oyunda sağdan sola seken mermiler, tek atan mermiler ve çok daha fazla çeşitli mühimmatlar yer alıyor. Bunun gibi birçok benzersiz özellik ve içerik sizleri bekliyor.
 
Oyunda bir de dairemizin olduğundan bahsetmiştim. İşte daire mekaniğinin önemli olduğu kısımlardan da bahsedelim. Ana karakterin küçük bir dairesi var ve içerisinde bitkiler var. Bunlar karakterin tek arkadaşı. Buradaki dairenizi özelleştirebilir ve karakterinizi geliştirebilirsiniz. Hatta bu küçük daireyi tabiri caizse bir kaleye çevirebilirsiniz. Bunun için Adam olarak maceraya atılabilir ve yeni nesneler ve araçlar bulabilir ve toplayabilirsiniz. Bu öğeler ile dairenizi hem dekore edebilir hem de kendi lehinize kullanabilirsiniz.  
 
Son olarak oyundaki her bir göreve giderken bir zaman sınırı olduğundan bahsetmem gerekecek. Oyunda her zaman bir asansör ile göreve gidecek, bölgeyi temizleyecek ve çok geç olmadan dairenize dönmeniz gerekecek. Eğer zamanında dairenize dönmezseniz topladıklarınız da kaybolacak ve hiç olacak. O yüzden bu zaman döngüsüne çok dikkat etmeniz gerekecek. Bu yüzden çok dikkat etmeniz gerekecek çünkü oyunda aynı şeyi yapan birçok kişi var ve eve zamanında dönmek isteyen tek siz değilsiniz. Dolayısıyla bu mekanik çok hayati bir önem taşıyor.
 
Bu tarz üstten görünümlü nişancı hayatta kalma oyunlarından hoşlanan oyuncular bu oyuna bir şans verebilir diye düşünüyorum. Oyunun bunlar dışında ne kadar içerik sunacağı ve oyuncuyu ne kadar oyun içerisinde tutacağı konusunda şüphelerim var ancak yine de bunları tartmak ve test etmek için bir bakmaya değer diye sizlere tavsiye edebilriim.
 
- FAITH: The Unholy Trinity (21 Ekim)
 
 
 
Airdorf Games tarafından geliştirilen ve New Blood Interactive tarafından yayınlanacak olan piksel grafikli retro korku macera oyunu FAITH: The Unholy Trinity, 21 Ekim'de geliyor. Retro ve korku unsurlarını bir araya getiren bu yapımı türü severlere şimdiden tavsiye edebilirim.
 
Oyun bağımsız bir ekip tarafından geliştiriliyor ve dolayısıyla büyük bir içerik ve yapım beklemeyin. Bu yüzden beklentinizi düşük tutmanızda fayda var. Oyun 1980'lerin başlarında geçiyor ve korku türünden ilham alıyor ve bu unsurları korku türüyle harmanlıyor. Oyun klasik 8-bit yapıyı bizlere sunuyor ve oyun içerisinde tarikatlar, iblisler, zayıf iradeliler ve daha fazlası bulunuyor.
 
Oyunda üç bölüm yani üç kısım yer alıyor. İlk kısımda kabus dolu bir güne uyanıyorsunuz ve cevaplar aramaya başlıyorsunuz. Bu oyun biraz şeytan çıkarmalı ve ayin yapmalı olayları irdeliyor ve bizlere sunuyor. Dolayısıyla bu tarz unsurlardan korkuyorsanız ve sizi etkiliyorsa uzak durabilirsiniz. İlk bölümde dediğim gibi kabuslu bir güne uyanan bir rahip, bir dönem önce şeytan çıkarma yapılan bir eve gidiyor ve buradaki durumları kontrol altına almaya çalışıyor ve neyin yanlış gittiğini bulmaya çalışıyor.
 
İkinci kısımda ise işler daha da ilginçleşiyor. İlk bölümü bir giriş bölümü olarak düşünün ve ikinci bölümde işler daha da karmaşık hale geliyor. Burada açıklanamayan ve tarif edilemeyen paranormal olaylar oluyor. Hatta karşınıza bu tarz belli belirsiz varlıklar çıkıyor ve kıl payı hayatta kalan bir rahip karşımıza çıkıyor. Rahip içerisinde bulunduğu durumdan kurtulamıyor ve daha da derinlere ve karmaşıklığa iniyor. İşler bu bölümde gerçekten derinleşiyor ve garipleşiyor.
 
Son olarak üçüncü bölümde olaylar artık son raddeye varıyor ve her şey olacağına varır diyerek bölüme başlıyoruz. Bu bölümde genç biri yer alıyor ve burada rahip olarak şeytani bir tarikatı durdurmaya çalışıyoruz. Şeytan çıkarma olayının temel alındığı bu oyunda asıl amacımız bu iblisleri durdurmak ve uzaklaştırmak. Tamamen buna odaklanılan bu oyunda gerçekten de işimiz zor.  
 
Oyunun öne çıkan özelliklerine bakacak olursak
 
Oyunda gerçekten de klasik 8-bit sanat stili, kötü denilecek çizimler ve daha fazlası yer alıyor. Bu her oyuncunun seveceği bir sanat tarzı değil ancak türü severler için gerçekten de tatmin edici bir görsellik. Oyunda çeşitli el yapımı animasyonlar ve ortama uygun film müzikleri yer alıyor. Bu da atmosferi iyi yansıtmak ve daha iyi bir deneyim sunmak için gerçekten de önemli bir araç.
 
Oyunda tek bir son yok. Bu da tekrar tekrar oynanabilirliği tetikliyor diyebiliriz. Oyunda çoklu sonların yanı sıra gizli sonlar da yer alıyor. Bu gizli sonları açığa çıkarmak için çeşitli unsurları yerine getirmeniz gerekiyor. Oyun dediğim gibi 1980 yılını baz alıyor ve bu dönemdeki dini oluşumları bizlere sunuyor.
 
- Gotham Knights (21 Ekim)
 
 
 
Warner Bros. Games Montréal tarafından geliştirilen ve Warner Bros. Games tarafından yayınlanacak olan süper kahraman temalı açık dünya aksiyon macera oyunu Gotham Knights, nihayet 21 Ekim'de geliyor ve Ekim ayının öne çıkan oyunları arasında yer alıyor.
 
Oyunda Batman olarak oynamıyorsunuz. Meşhur suç dolu Gotham City artık Batman'siz olarak devam etmek zorunda kalıyor. Bu durumda siz ve ekibiniz devreye giriyor. Bu şehir resmen suçlarla kaynıyor ve siz bu suç oranını düşürmek ve şehre birazcık rahat nefes aldırmak zorundasınız. Bu şehirdeki vatandaşlar artık bu durumdan bıkmış ve umutsuzluğa kapılmış.
 
Vatandaşlara umut vermek artık sizin elinizde diyebilirim. Bu oyunda Batman ailesine katılacak ve Batgirl, Nightwing, Red Hood ve Robin olarak oynayacaksınız. Oyundaki her bir karakterin kendine özgü kostümleri - kıyafetleri ve yetenekleri - dövüş stili olacak. Dolayısıyla her bir karakter ile farklı deneyimler elde edeceksiniz ve farklı kombolar yapacaksınız.
 
Oyunda sadece suçları ortadan kaldırmayacak arka planda yer alan gizem dolu olaylara da el atacaksınız. Dikkat çekici olayların olmasını bekliyorum ve bizi görevden göreve koşturacağının kanısındayım. Oyunda birbirine bağlı görev dizileri yer alacak ve bu da oyuncuların dikkatini çekecek unsurlardan biri.
 
Gotham Knights'da sadece aksiyon ve macera unsurları yer almayacak rol yapma unsurları da bulunacak. Oyun açık bir dünyaya sahip olacak ve etkileşimli ve büyük bir dünyayı bizlere sunacak. Oyundaki birçok nokta, bölge, NPC ve daha fazlasıyla etkileşime geçebileceksiniz. Bu özelliklerin olması şehrin birçok bölgesinde bolca etkinliklerin ve görevlerin olacağı anlamına geliyor. Oyunu ek olarak tek başınıza veya eşli olarak oynayabileceksiniz. Oyun içerisinde dinamik olaylar da olacak yani bir yerde anlık olarak suç işlenecek ve siz ona müdahale edebileceksiniz.
 
- New Tales from the Borderlands (21 Ekim)
 
 
 
Gearbox Software tarafından geliştirilen ve 2K tarafından yayınlanacak olan seçim odaklı macera oyunu New Tales from the Borderlands, 21 Ekim'de bekleyenleriyle buluşuyor. Tales from the Borderlands oyunlarını bilen oyuncuların bu oyunda da neler bekleyeceğini az çok tahmin eder. Serinin diğer oyunlarındaki gibi bu oyunda da seçimler çok önem arz edecek ve hikayenin gidişatını etkileyecek bu yüzden dikkatli davranmanız gerekecek.
 
Bu ayın öne çıkan oyunları arasında New Tales from the Borderlands'de yer alıyor. Hem seriyi severler hem de yeni bir soluk arayanlar sanat tarzıyla da ilgi gören bu oyunu oynamak için bekliyor. Ekim ayında bol bol dikkat çeken oyunlar yer alıyor ve hepsini denemek için beklemedeyiz diyebilirim.
 
- Persona 5 Royal (21 Ekim)
 
 
 
ATLUS tarafından geliştirilen ve SEGA tarafından yayınlanacak olan parti tabanlı japon rol yapma oyunu Persona 5 Royal, 21 Ekim'de geliyor. Oyunun ana hikayesi Tokyo şehrinde geçiyor. Persona serisinin bu yeni sürümü yakında geliyor ve bizlere çoklu sonları ve çok daha fazlasını sunacak. Bu sürümde önceden yayınlanan tüm içerikler yer alacak ve bu da devasa bir içerik havuzunun bizlere sunulacağı anlamına geliyor. Oyunda ek olarak hem Japonca hem de İngilizce seslendirme bulunacak.
 
- Mount & Blade II: Bannerlord (25 Ekim - Tam sürüm)
 
 
 
TaleWorlds Entertainment tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından 30 Mar 2020'de yayınlanan orta çağ rol yapma savaş oyunu Mount & Blade II: Bannerlord, 25 Ekim'de tam sürüm olarak yayınlanacak. 2 senelik bir süredir erken erişimde bulunan bu yapım nihayet tam sürüme kavuşuyor ve birçok içeriği, ana modu ve daha fazlasını bünyesinde barındırıyor.
 
Mount & Blade II: Bannerlord'den genel olarak bahsedecek olursak oyun orta çağ temasını yansıtıyor ve tam bir savaş simülasyonu deneyimi sunuyor diyebilirim. Serinin önceki oyunlarının üzerine katan ve kendini daha fazla geliştiren bu yapımda ilgimizi çeken noktalar yer alıyor. Oyundaki savaş sistemi, diyalog sistemi, dünya sistemi ve daha fazlası önceki oyunlara göre en gelişmiş şekilde karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde yine kendi krallığımızı kurma yoluna gideceğiz ve bu macera kendi karakterimizi oluşturabileceğiz. Oyunda savaş, ittifak, diplomasi, anlaşmalar ve daha fazlası yer alıyor.
 
Yine geliştirilen özellikle arasında kendi karakterinizi oluşturmak yer alıyor. Bu oyun önceki oyunlara göre grafiksel olarak gelişme gösterdiğinden dolayı daha iyi karakterler yaratma fırsatımız yer alıyor. Dilediğiniz savaşçı tipine ve ruhuna göre kendi stilinizi oluşturabilir ve macera öyle atılabilirsiniz. Oyundaki karakteriniz her savaşta, ve her görevde deneyim puanı kazanacak ve bu sayede karakterinizi geliştirebilirsiniz.
 
Oyunda tabi olmazsa olmaz bir de ekonomi sistemi yer alıyor. Burada karnınızı doyurabileceğiniz hatta askerlerinizi besleyebileceğiniz gıdalar alacak, takaslar yapacak ve yağmalama yapacaksınız. Oyundaki fiyatlar arz ve talep oranına göre değişkenlik gösterecek ve alacağınız şeyler bölgeden bölgeye tüccardan tüccara farklılık gösterecek. Bu da oyundaki gerçekçi ekonomi sisteminin olduğunu gösteriyor.
 
Biz tabi Mount Blade oyunlarını modlarla biliyoruz ve bu modlar oyunu daha da çeşitli hale getiriyor. Oyunda tek oyunculunun yanı sıra çok oyunculu bir mod da yer alıyor. Bu çok oyunculu mod ile dünyadaki diğer oyuncularla büyük savaşlara ve kuşatmalara girebiliyorsunuz. Tek oyunculu moddan sıkıldıysanız bu mod size ilaç gibi gelecek.
 
- Victoria 3 (25 Ekim)
 
 
 
Paradox Development Studio tarafından geliştirilen ve Paradox Interactive tarafından yayınlanacak olan strateji oyunu Victoria 3, 25 Ekim'de geliyor. Oyunun ön siparişleri şu anda açık ve standart sürümü 249,00 TL'den satışta.
 
Victoria 3, bizleri 19. yüzyılın atmosferine götürüyor ve tarihi bir değişimi bizlere yansıtıyor. Buradaki temel amacımız toplumların refah seviyesini yükseltmek ve hak ettiğin konuma gelmek. Oyun temel olarak toplum üzerine odaklanıyor ve yoğunlaşıyor.
 
Oyunda tarihsel gerçeklikler de karşımıza çıkıyor ve 19. yüzyıl dünyasında çeşitli uluslara liderlik etmek için yola çıkıyorsun. Oyunda birçok toplum çeşidi yer alıyor ve bunların nasıl işleneceğini seçmek size kalıyor. Tarım devletinden yayılmacı devlete kadar birçok toplumsal detay ön plana çıkıyor diyebilirim. Ulusunuzu nasıl şekillendireceğiniz size kalmış durumda.
 
Oyundaki ekonomi sistemini siz kendi ellerinizle geliştiriyor ve politik kararları siz alıyorsunuz. Oyundaki toplumsal gruplar gerçekten çok ayrıntılı tasvir edilmiş ve çeşitli nüfus gruplarına özen gösterilmiş. Oyunda liderlik ettiğiniz ya da edeceğiniz toplumları rahat ettirmeniz gerekiyor ve ister anayasada değişiklikler yapabiliyor isterseniz de diğer devletlere özenerek çeşitli reformlar ve yenilikler yapabiliyorsunuz. Bunlar tamamen toplum yararına olması gerekiyor ve bu da liderliğinizi pekiştirmenin bir yolu.
 
Oyunda yer alan vatandaşlar bizim için kilit nokta. Onlar rahat değilse biz de değiliz demek. Dolayısıyla reform hareketleri bizim ve toplumumuz için çok önemli. Bu macerada onlara gerçekten sağlam liderlik etmek için yeni teknolojileri bulmak ve fikirleri araştırmak gerekiyor. Aydın düşünceleri ve teknolojileri açığa çıkararak topluma daha fazla fayda sağlayabiliyoruz. Bu sayede toplum sizi gerçek ve tek lider konuma getirecek.
 
- Yomawari: Lost in the Dark (25 Ekim)
 
 
 
Nippon Ichi Software, Inc. tarafından geliştirilen ve NIS America, Inc. tarafından yayınlanacak olan japon rol yapma macera oyunu Yomawari: Lost in the Dark, 25 Ekim'de geliyor. Oyun korku serisi Yomawari'nin yepyeni bir oyunu olarak karşımıza çıkacak. Yine karanlık atmosferiyle ve dikkat çekici ses tasarımlarıyla ön plana çıkacak gibi görünüyor. Oyunda korku atmosferini yansıtmak için karanlık atmosfer, ortamlar ve hayaletler yer alacak.
 
Oyunun hikayesine kısaca bakalım:
 
Yomawari: Lost in the Dark dediğim gibi karanlık bir ortamı içerisinde barındırıyor ve burada genç bir kızın kontrolünü elimize alıyoruz. Burası bilmediğimiz bir orman ve nasıl çıkacağız onu bulmamız gerekiyor. Bu süreçte tabi ortam resmen zifiri karanlık. Ortamda ürkütücü sesler, garip şeyler ve daha fazlası yer alıyor.
 
Bu bilinmedik ormanda ilerlerken yolumuz birden bire garip bir şekilde karşımıza çıkan gizemli bir keşişle kesişir. Keşişin burada ne işi var... Bu ormanda büyük bir lanet var ve bu laneti ortadan kaldırmak için yollara düşeriz. Daha sonra bir kasabaya varıp buradaki sokaklarda dolaşmaya başlarız. Buradaki sokakları ve mahalleleri keşfederek eski anıları ortaya çıkarırız. Anılar ortaya çıktıkça yeni şeyler öğreniriz ve kötü hayaletlerin niyetini az çok tahmin etmeye başlarız.
 
Gölgeler içerisinde kaybolan ve pusuda bekleyen hayaletler resmen bizi geriyor. Burada kontrol ettiğimiz genç kız, laneti ortadan kaldırması için uzun süre hayatta kalması ve korkmaması gerek. Buradaki hayaletlerden uzak durmalı, koşmalı, saklanmalı ve daha fazlasını yapmalı. Oyunun temeli de aslında bundan ibaret diyebilirim.
 
Serinin önceki oyunlarına göre ne gibi değişiklikler var?
 
Korku serisinin yeni oyunu Yomawari: Lost in the Dark, birçok yeni özelliğiyle beraber karşımıza çıkacak. En başta buradaki ortam artık daha karanlık ve ürkütücü diyebilirim. Bunun dışında bir de karakteri özelleştirebileceğimiz artık tasarım sistemi yer alıyor. Bu sayede karakterin saçını, saç rengini, aksesuarlarını ve kıyafetlerini değiştirebilirsiniz. Böylece karakterin görünümünü değiştirmiş olursunuz. Bu özellik serinin önceki oyunlarında yoktu. 
Oyunda yine el feneriniz olacak ve karanlıkta saklanan hayaletleri açığa çıkarabileceksiniz.
 
Çıkış yapacak diğer oyunlar
 
- Edengate: The Edge of Life (25 Ekim) 
- Age of Empires IV: Anniversary Edition (25 Ekim)
- Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin - Wanderer of the Rift (26 Ekim)
- Temple of Horror (26 Ekim)
- Winter Survival (27 Ekim)
- Saturnalia (27 Ekim)
- Signalis (27 Ekim)
- Star Ocean: The Divine Force (27 Ekim)
- Horse Club Adventures 2: Hazelwood Stories (27 Ekim)
- Moonshine Inc. (27 Ekim)
- Sins of a Solar Empire 2 (27 Ekim - Erken erişim)
- Resident Evil Re:Verse (28 Ekim)
- Resident Evil Village Gold Edition (28 Ekim)
- Call of Duty: Modern Warfare 2 (28 Ekim)
- The Unluckiest Man (31 Ekim)
- No More Room in Hell 2 (31 Ekim - Erken erişim)
- The Unliving (31 Ekim)
- Cthulhu: Books of Ancients (31 Ekim)
- Arkanoid: Eternal Battle (Ekim ayı içerisinde)
- Miss Kobayashi’s Dragon Maid: Burst Forth!! Choro-gon Breath (Ekim ayı içerisinde)
- Stranded: Alien Dawn (Ekim ayı içerisinde)
- Torchlight: Infinite (Ekim ayı içerisinde)
- Espresso Tycoon Prologue: Underwater (Ekim ayı içerisinde)

Bu haberin bağlantısı
URL
oyun listeleri en çok oynanan oyunlar
Switch Konsollarında Deneyebileceğiniz Point and Click Oyunları Yu-Gi-Oh Koleksiyon Kart Oyununda The Legends of Crystal Beasts'i Keşfedin!
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

CrrystaL

3.10.2022 00:35:27

0
güzel içerik teşekkürler böyle içeriklere devam edin.

BSC Misafiri

30.9.2022 14:06:13

0
Bu tür listeler çok güzel oluyor, her ay sonu yapılması lazım bence :D
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Oyun Listeleri
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız