Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

DigiPen İle Söyleşi

1 | Hayalinizde Meslek Oyun Geliştiriciliği mi?

Oyun geliştiricisi olmak çoğu oyuncunun hayalidir. Hemen hemen her oyuncunun hayranı olduğu oyunun dünyası için yeni fikirleri vardır. Kim hayranı olduğu oyunun devamının nasıl olacağına dair fikir yürütmemiştir ki? Yeni bir dünya yaratmak? Oyun geliştirme işi de tıpkı bazı sanat eserleri gibi (belki aynı amaç doğrultusunda olmayabilir) yeni dünyalar yaratmak, gerçek yaşamda yapamadıklarımızı yapmak, en azından hayal etmek için bir fırsat sunuyor. Eminim çoğunuz yaşamın bazen çok sıkıcı olduğunu düşünür. Okula gitmek, işe gitmek veya evde bazen tanıdıklarınız ile zaman geçirmek. Gerçek yaşamda ne yaparsanız yapın Monkey Island, Mass Effect, Alan Wake, Legend of Zelda veya God of War'da yaptıklarınızın yanına yaklaşamazsınız. Elder Scrolls oyunlarındaki bir kahraman olma düşüncesi veya The Witcher olma hayali -bu oyunların dünyaları her ne kadar korkutucu olsa da -güzeldir. Neden oyun oynuyoruz? Çünkü bazen başka bir dünyada, başka bir kişi olmak istiyoruz. Nietzsche'nin dediği gibi "İnsanlığın içinde müthiş bir güç , kendini deşarj etmek , yaratmak istemektedir." Peki bu o kadar kolay mı?

      Oyun oynamayı sevmek, oyunlar yoluyla bambaşka bir dünyaya yolculuk yapmak güzeldir. Peki oyun oynamayı çok seven herkes oyun geliştiricisi olabilir mi? Oyun geliştiricisi olmak oyun oynamak gibi eğlenceli midir? Ülkemiz oyun geliştirme konusunda dünya standartlarının çok altında. Bunda devlet desteğinin olmamasının payı da çok büyük. Yine de oyun geliştirme işinde çalışmak isteyen çok sayıda gencin olduğunu biliyoruz. Aşağıdaki makaleyi okuyunca "oyun geliştirme işi"nde çalışmak isteyen herkesin bir fikir edinmesi adına çevirmeye karar verdim. Bu işe gönül verdiyseniz sizi bekleyen zorlukları iyi bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. Genç yaşınızda verdiğiniz bir karar nedeniyle ileride pişman olabilirsiniz. Özellikle yurt dışında bu işin eğitimini almak isteyenler bu konuda daha dikkatli olmalı. Game Informer dergisinin Washington'ta 1000 civarında öğrencisi bulunan DigiPen Institute of Technology'den (aynı zamanda İspanya ve Singapur'da da okulları bulunuyor) Raymond Yan ile yaptığı röportajın bu işe gönül verenler için yararlı olacağını düşünüyorum.

DigiPen Institute of Technology sade bir mimariye sahip, ne de olsa duvarlarda oyun karakterlerinin tasvirleri olacak değil

Game Informer: Sizinle konuşmak istememin nedenlerinden birisi de kablolu TV'lerdeki bütün o reklamların video oyun okullarını kurnazca sunmalarıdır: "Video oyunlarını seviyor musunuz? O halde oyun geliştirmeyi öğrenebilirsiniz. Bu inanılmaz"

Raymond Yan: (Gülerek) O okulun adını söylemen bile gerekmez. Bunu tahmin edebiliyorum

Game Informer:
Böyle bir çok okul var gibi görünüyor. Görünen o ki bu okullar yaşamda güçlü yönelimleri olmayan çocuklara yönelik pazarlanıyor. Oyun endüstrisi hakkında bildiklerimden sonra, ne tür bir eğitimle bu insanları paraları için aldıklarına hayretle bakıyorum. Bu okullar hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Raymond Yan: Ben özel olarak herhangi bir okulu ele almak istemiyorum, ama bizim yaklaşımımız -aday öğrenciler hakkında konuştuğumuzda- son derece dürüstçe olmuştur. Onlara bu endüstrinin para kazanmak için olduğunu söylerim. Nintendo'da tasarım ve sanat takımının liderliğini yaptım. Eğlenceyi hesaba katarak çalıştığım hiç bir oyun olmadı (deneyim). Biz ne yapılacağını konuşurduk, üzerinde çalışmamız gereken şeyi nadiren seçerdik. Bunun nedeni bizim firmalarımızın olmasıydı ve yayıncılar bu oyunları yapmak için çok fazla ödüyordu. Ayrıca, iyi veya kötü, günümüz oyuncuları oldukça yüksek beklentilere sahip. Ben arcade salonlarında büyüdüm. Eğer (o zamanlar) oyun oynamak isteseydim, çok fazla seçeneğim yoktu. Arcade'de ve bir avuç dolusu oyunu bulunan ev konsollarında durum böyleydi. Bugün ise sayısız konsol var. Aynı zamanda telefonlarında, flash oyunlu web sitelerinde, ev konsollarında veya bilgisayarda oyun oynayabilirler.

Yurt dışında oyun geliştirme konusunda iyi bir eğitim almak için enstitüler arasında seçim yaparken ince eleyip sık dokunmak zorundasınız. Ayrıca sıkı bir çalışma temposuna da hazır olmak gerekiyor.

Playstatation 2 şu an 10 yaşında. Mükemmel bir platform ve en yüksek kalitedeki oyunları bugün 5-10 dolara alabilirsiniz. Öğrencilerimizle konuştuğumuzda, bu endüstrinin insanların yüksek derecede kavrama bilgisine sahip olmasına gereksinim duyduğunun farkına varmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Yenilikçi bir deneyimle başlamaları için uğraşıyoruz. Hangi alanda çalıştıkları benim için önemsiz, yenilikçi olmak kolay değil. Bir oyun geliştirmeye kalktığınızda 1 ila 3 yılınızı alıyor. Yenilikçi olmak için 2 ya da 3 yıl öncesinden bir tahmin yapmak zorundasınız.

 
   Bu reklamların bazılarında sevmediğim şey bunu (yenilik) yapmanın kolay olarak sunulmasıdır. İyi bir oyuncusunuz, o halde iyi bir oyun yapımcısısınız. Olay bundan ibaret değil. Gerçekten de öğrencilerimizle bunun bir iş olduğu bilgisini paylaşmaya çalışıyoruz. Oyun oynamanın eğlenceli olduğunu düşünüyorsunuz, ama oturup oyun yapmaya başladığınızda, bunun üzerinde 3 yıl çalıştığınızda, artık eğlenceli olmuyor. Bu sadece bir iş. Bu nedenle bu reklamlar zararlı, çünkü insanların ilgi alanlarından çıkar sağlıyorlar. Bu okullar genellikle öğrenci adayının aklına "eğer oyun oynama konusunda iyiyseniz, bu konuda da iyi olursunuz" şeklinde giriyorlar. İşin aslı böyle olmayabiliyor. Onlara bu durumun çok ciddi olduğunu söylemeniz gerekir. Eğer bunlar 3 aylık veya 1 yıllık programlarda yapabilecek kadar kolay olsaydı, neden biz veya diğer iyi okullar sizi 2 veya 4 yıllık eğitimlere zorlasın ki?

Derslikler sade ve dikkat dağıtıcı olmaktan uzak. Bu durum bir bakıma enstitünün ciddiyetini de gösteriyor

Game Informer: Çocukların oyunları hobi olarak sevmek ve mesleki olarak oyun yapmak arasındaki farkı anlamalarını sağlamaya nasıl çalışıyorsunuz?

Raymond Yan: İlk olarak, öğrencilerimizi araştırma yapmaya teşvik ediyoruz. Bence siz bunu haber yaparak çok iyi bir iş yapıyorsunuz - Habercilik sadece "vaay bu oyun çok hoş, şu oyun çok hoş"tan ibaret değil. Derginizde geliştiricilerle yaptığınız çeşitli röportajlar insanlara "Bu iş gerçekten çok çalışma gerektiriyor" türünden bilgiler sunuyor. Gamasutra gibi endüstri ile ilgili haberlerin bulunduğu çok sayıda online kaynak var. Bu iş sadece "Halo: Reach iyi bir oyun mudur"dan ibaret değil. Bu, gerçekten de bu oyunu yapmak nelere mal olur ile ilgili, bizim katlandığımız şeylerle ilgili. Öğrencilerimizi bunlara bakmaya teşvik ediyoruz ve bu endüstri ile ilgili (habercilik) en güzel şey hali hazırda online olarak var olması. Yapılması gereken diğer şey ise onların denemesini sağlamak. Orta okul ve Lise çağındaki gençler için atölyelerimiz var. Ayrıca yetişkinler için programlarımız da bulunuyor. Pong gibi olabildiğince basit şeylerle başlıyoruz. Bunlar kolayca kavrayabileceğiniz şeyler, ama hadi bir de ciddi olarak pixeller, objeleri hareket ettirmek, hareketleri karara bağlama gibi konulara bakalım. Bunu hissetmeye başladıklarında, çabucak şunu düşünüyorlar " vaay bu gerçekten çok hoş, çok ilginç bir iş; ama benim aradığım şey değil." Bunlar bizim yapabileceğimiz en iyi şeyler. Çünkü bu durumu gerçekten de birisine doğrudan söylemeniz mümkün mü? Aslında birey için kesin bir deneme testi yapmaya çalışıyoruz. Biz sadece atölye açan insanlar değiliz, diğer bir çok okul da atölyeye sahip. Bazı yüksek okullar "Sanat Üretimine Giriş", "Animasyon Yapımına Giriş" veya programcılık gibi derslikler sunuyorlar. Bu kursları almak harikadır. Eğer dönemlik kurs hakkında konuşursak size diğer herhangi bir okulun yıllık 20.000 dolar ila 30.000 dolar arasındaki maliyetinin aksine 1000 dolara mâl olacaklardır. Çalışmanıza değecektir, çünkü kaynaklar orada.

Sonbahar Oyunları (2010) 2011 Exclusive Savaşı: Playstation 3 vs. Xbox 360
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

HuseyinGuney

6.1.2011 17:29:35

0
bende oyun yapmış birisi olarak bu işin çok çok zor olduğunu söyleyeyim.Hele 3D başlı başına bir sıkıntı.Kodlamalar,boyutlandırmalar,çizimler,animasyonlar,motion capture'ler..Gayet zor bir iş ve matematiksel bilgi de istiyor.Düşünebiliyor musunuz oyunlarda sinüsten cosinüsten faydalanılıyor :D ilerde çok kaliteli profesyonel bir oyun yapmayı düşünüyorum ,ama 2D. 2D'nin sınırlarını zorlayan harikülade bir oyun yapıp ( ekip ile ) bir dağıtımcı ile dağıttırmak istiyorum ( çok uzak bir hayal değil benim için .. )

kafkas11

6.1.2011 00:43:41

0

No-One

5.1.2011 22:14:42

0
Bu söz herşeyi anlatıyor galiba; "Bu araçları nasıl kullanacağınız değil, neler yapacağınız önemlidir." Oyun yapmak da bir sanattır.

BSC Misafiri

5.1.2011 21:58:21

0
bsc misafiri; sandığın kadar kolay bir iş degil, ayrıca sandıgın kadar cok para kazanmıyorlar. parayı goturenler yapımcı firmaların sahipleri. oyunu yapan geliştirici çalışanlar degil.

BSC Misafiri

5.1.2011 21:58:10

0
bsc misafiri; 1. oyun yapmak sandıgın kadar kolay degil. ( oyun oynamayı sevmekle ilgisi yok yani ) 2. sandıgın kadar cok para yok bu işte. cunku parayı orada calısanlar degil yapımcı firmanın sahipleri goturuyor.

BSC Misafiri

5.1.2011 15:39:55

0
ben oyun manyağıyım en büyük hayalim oyun yapmak . hiçte soğumam oyun yapmaktan tekrar tekrar kendi yaptığım oyunu bile oynarım çok büyük paralarda var bu sektörde en büyük hayalim

Tenth Doctor

5.1.2011 11:20:39

0
oyun oynamakdan kafayı yicem hiç öyle bi hayalim olmadı :D

darkroyal7

5.1.2011 01:27:18

0
BSC Misafiri 04.01.2011 20:05:40 '''' Eminim insanların büyük çoğunluğu bu oyunların geliştirme aşamasına katılsa oyun oynamaktan falan soğur çünkü en ufak bir detayın yaratılması bile günlerce sürebiliyor müthiş bir emek var dayanılacak gibi değil. ''''' ifade edilemeyecek kadar buyuk bir çaba var.... oyundan soğutur yapımcı olmak ...aynen katılıyorum +1

BSC Misafiri

4.1.2011 20:05:40

0
Eminim insanların büyük çoğunluğu bu oyunların geliştirme aşamasına katılsa oyun oynamaktan falan soğur çünkü en ufak bir detayın yaratılması bile günlerce sürebiliyor müthiş bir emek var dayanılacak gibi değil.

BSC Misafiri

4.1.2011 20:05:24

0
Şahane bir yer.Bu arada BSC ye geliştirdiğim oyun hakkında mail atmıştım ancak cevap gelmemişti :(

evo_4

4.1.2011 20:03:23

0
Yanılmıyorsam İzmir Ekonomi Üniversitesinde böyle bir bölüm açmışlardı diye duymuştum.

98GamedElisi

4.1.2011 19:04:51

0
İyi güzel de neden Türkiye'de böyle bir okul yok? Varsa bile nerede? Ayrıca kim bilir kaç bin liraya eğitim veriyorlar? İşte bu yüzden Türkiye'de gelişmiyor bu sektör...

takami59

4.1.2011 19:03:55

0
Çok iyi düşünmüşsünüz bunu yayınlamakla. Çeviri için çok teşekkürler.

viagaraselalesi

4.1.2011 19:02:34

0
oyun yapmanin ne kadar zor oldugunu duymustum bence bu kariyer cok stresli.

waltran

4.1.2011 18:31:51

0
herkes için güzel bir hayal :(
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

PC Ersin Kılıç 8 / 10 oy
KÜNYE
PC
+ TAKİBE
AL
99 kişi bu oyunu takip ediyor.
2.0
0
OY
0
DOSYA KONULARI VE TAM ÇÖZÜMLER
29 Aralık 2016 Perşembe
En Etkileyici Assassin’s Creed Videoları Şu sıralar filmiyle gündemde olan Assassin's Creed serisinin en etkileyici videoları derledik. Kaan Bolat
18 Ağustos 2016 Perşembe
Hearts of Iron IV Tam Çözüm ve Rehber Derin oynanış dinamiklerine sahip oyunun tüm detaylarına beraber bakıyoruz. Burak Gezgin
16 Aralık 2014 Salı
2015 Hediye Satın Alma Rehberi Bir oyuncuya yılbaşı hediyesi olarak alınabilecek bazı şeyleri bir arada topladık. Tunahan Başol
17 Kasım 2014 Pazartesi
Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Yeni nesil GTA V hakkında bilmeniz gereken önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Tunahan Başol
11 Kasım 2014 Salı
Ücretsiz Bir Şekilde Oynayabileceğiniz En İyi 110 Oyun Ücretsiz bir şekilde oynayabileceğiniz en iyi yapımları sizler için derledik. Tunahan Başol
11 Ekim 2014 Cumartesi
Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu Oynarken canımızı artırmak için başvurduğumuz yollardan ilginç olan 10 tanesini sizler için derledik Tunahan Başol
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız