Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Top Spin 4

1 | Raketleri hazırlayın

Oyun türlerine gösterilen ilgi zamana göre değişebiliyor. Bu nesilde FPS oyunlarına bu kadar büyük ilgi gösterilmesini açıkçası beklemiyordum, ama gelişen online sistemler sayesinde artık 20 milyondan fazla satan FPS oyunları görüyoruz. Yayıncılar 2 milyondan az satan FPS oyunlarını başarılı bulmuyorlar. Bunun yanı sıra 10 yıl önce dövüş oyunlarına ilgi çok büyüktü, ama bugün aynı ilgiyi görmediklerine şahit oluyoruz. Macera oyunları da artık yeterince yüksek satış rakamlarına ulaşamıyor. Bu değişime ayak uyduramayan bir çok yayıncı iflas etti ya da oldukça küçüldü. Sonuçta oyuncuların zevkine uymak gerekiyordu.

Bu hızlı değişime rağmen spor oyunlarına olan ilgi hiç bir zaman düşmedi. İki nesil öncesinde büyük ilgi gören spor oyunları, bu nesilde de benzer ilgiyi görüyor. Sanırım ne olursa olsun insanlar spor oyunlarından vazgeçmeyecekler. Online sistemler olsa da olmasa da spor oyunları her zaman popüler olacaktır. Tabi bu spor oyunları çok geniş bir alanı kapsıyor. Futbol ve basketbol oyunları spor bu türden en büyük payı alırken, tenis oyunlarına gösterilen ilgi de azımsanmayacak seviyede. Tenis oyunları arasında en popülerlerinden birisi de Top Spin serisi ve şimdi bu seri 4. oyunu ile karşımıza çıktı.

Koridorda ciddiyeti bozmayıp rakibe psikolojik baskı uygulamak lazım

İlk 3 oyunu PAM Development tarafından geliştirilen Top Spin serisinin 4. oyunu ise 2K Czech'in ellerinde şekilleniyor. Zaten PAM Developments 2006 yılında 2K Games'in bünyesine katıldığı için aslında geliştiricinin değiştiğini söylemek çok da doğru olmaz. Hatta oyunun motorunun bile hala PAM Engine olduğunu görüyoruz. O nedenle PAM'in tenis işinden elini ayağını çektiğini düşünmemek gerekiyor. Aynı ekip 2K bünyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Top Spin 3, 2008 yılında piyasaya çıkmıştı ve aradan geçen 3 yıllık sürede de Top Spin 4'ün çalışmaları devam ettirildi. Playstation 3, Xbox 360 ve Nintendo Wii platformları için hazırlanan Top Spin 4 yeni kontrol yapısı, lisanslı tenis kortları ve birbirinden ünlü oyuncuları ile karşımıza çıkıyor. Tabi 2K Games'in bu satın alma işleminden sonra Sega'nın Virtua Tennis'ine karşı üstünlük elde etmek için büyük çaba göstereceğini zaten biliyorduk. Oyunu oynadığımızda bu çabaların meyvesini vermeye başladığını gördük. İsterseniz oyuna daha yakından bakalım.

Top Spin Academy modu bu türe yabancı olanları bile kontrol yapısına kısa süre içerisinde alıştıracaktır. Oyunun zevkini almaya bu modu bitirdikten sonra başlayacaksınız.

Öncelikle oyunun menüsünün harika tasarımı dikkatinizi çekecektir. Buradan istediğiniz bölüme kafanız karışmadan gidebiliyorsunuz. Açıkçası son dönemlerde gördüğüm en kaliteli menü tasarımı olduğunu söyleyebilirim. Çoğu oyundan sırf kafa karıştırıcı menüleri yüzünden soğumuşumdur, ama sadece ve kullanımı rahat menüler sizi adeta Top Spin 4'e bağlıyor. Üstelik oyun çok ayrıntılı olunca bu menü tasarımının değerini daha iyi anlıyorsunuz.

Oyunda Exhibition, Career, King of the Court ve Top Spin Academy olmak üzere 4 mod ile karşılaşıyoruz. Exhibition daha önce bu tür oyunları oynamış olan herkesin bildiği bir mod ve burada serbest mücadelelere girebilmeniz mümkün. Career modunda (Kariyer) ise bir oyuncu yaratıyorsunuz ve bu oyuncu ile şöhret basamaklarını yavaş yavaş tırmanıyorsunuz. King of the Court'ta ise ünlü tenisçilerin yanı sıra kendi karakterinizi seçerek çeşitli mücadelelere katılmanız mümkün. Burada farklı zorluk seviyesi ayarlarının olması eğlencenizi arttıran etkenlerden.

Oyunun grafikleri bu nesle yakışır bir performans sergiliyor

Top Spin 4'ün en önemli modu ise Top Spin Academy ve bu modun adından da anlayabileceğiniz gibi karakteriniz tenis oynamayı öğreniyor. Tabi yarattığınız karakterin böyle bir şeye ihtiyacı yok, aslında sizin kontrol yapısını tamamen öğrenmeniz gerek. Bu modu oynamadan da oyunu tamamen öğrenmeniz mümkün değil. O nedenle Top Spin Academy'i kesinlikle gözardı etmeyin. Burada Flat shot, Top Spin shot, Slice shot gibi vuruş şekillerinin yanı sıra, Power Shot ve Control Shot gibi özellikle zorlu mücadelelerde maçı kazanmanızı sağlayacak vuruşları öğreniyorsunuz.
 
     Zamanlamanızı nasıl ayarlayacağınızı, topu istediğiniz bölgeye nasıl göndereceğinizi, hızlı servis nasıl atacağınızı öğrenmeden oyunun hiç zevki çıkmayacaktır, hatta bunları öğrenmeden oyunun çok yüzeysel olduğunu bile düşünebilirsiniz. Bu modda Basic ve Advanced seviyelerini bitirdikten sonra (zaten çok fazla zamanınızı almıyor) ayrıntılı derslere devam edebilirsiniz. Geliştirici firma gerçekten de oyuncuların Top Spin 4'ü her yönüyle kavramasını sağlayacak mükemmel bir mod hazırlamış. Bu konuda onları tebrik etmek gerekiyor.

Top Spin 4 2K Games 2K Czech PS3 Xbox 360 Wii Move 3D
Ghost Trick: Phantom Detective MotoGP 10/11
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BaŞKumandaN

3.9.2011 12:55:16

-1
en yakın zamanda bu oyunu alacagım.

necip_uysal

22.7.2011 21:08:16

0
virtual tennis fazla arcade bir oyun.top dısarı bile çıkmıyor.oyuncular hiç hata yapmıyor. bu seriyi hic oynamadım ama virtual tennis den daha gerçekçi durduğu kesin. tenise merakım olsa kesinlikle oynardım

yavuzdesign

21.4.2011 17:04:07

0
2kgames nba2k11 de yaptığı gibi topspin4'de de laf olsun diye move desteği koymuş. raket tutuş (sports champions da olduğu gibi) vuruş çeşidi vs. hiçbirini move ile yapamıyorsunuz. move kontrolleri savurmakla DS3 te tuşa basmak farksız. böyle özensizce hiç çalışmadan move desteği koyacaklarına keşke hiç eklemeselermiş. yalnız oyuna lafımız yok, diğer serilerinde de olduğu gibi topspin harika bir tenis simülasyonuyla yine karşımızda. dahası online'ı da çok keyifli. oynanış oldukça iyi, son günlerde ts4den başka oyun oynamaz oldum

BSC Misafiri

21.4.2011 15:13:21

0
ben aldım. move ile oynuyorum ancak geri çizgide (baseline) hareketleri iyi algılıyor ancak nete yakın mesafelerde harekete karşı duyarsızlaşıyor. Bunun nedeni olarak ta rakipten gelen topa kısa süre içerisinde müdahale etmek gerektiğinten benim hareketimi algılamaya vakti kalmıyor ps3ün. Ben hareketimi daha tamamlamadan oyuncu topa vurmuş oluyor. Son söz olarak şunu söyleyebilirim. Oyunu, move ile oynamak gayet keyifli..insana korttaymış hissi veriyor diyebilirim. Şunu hatırlatmakta fayda var bir elinizde move bir diğer elinizde de navigation kontrolcüsü olması gerekiyor. Henüz navigation kontrolcüsünü satın almadım ancak normal joistiği ile oynamak biraz zor...çünkü tek eliniz ile kontrol etmek zorundasınız. sitelere baktım 69TL civarlarında ancak alınır mı alınmaz mı kararsızım...

andygarcia

14.4.2011 14:54:41

0
Top spin 4 mü almalıyız yoksa önümüzdeki ay çıkacak olan virtua tenis 4 ümü beklemeliyiz . hangisi daha iyi oyun acaba?

grey_gandalf

12.4.2011 23:52:38

+1
çok güzel bir inceleme, oyuna ve konuya hakimiyet ileri seviyede. +rep :)

Stygián

12.4.2011 23:38:48

+3
Video incelemeler azaldı yapılması gereken birçok oyuna video incelemesi yapılmıyor.Daha fazla video inceleme görmek istiyoruz BSC olarak bu konuda farknızı göstermeniz gerekli bence...

GT_55

12.4.2011 21:29:45

-2
Oyunun move uyumu pek hoşuma gitmedi.Üzerinde çalışmamışlar bu bellli..

R.Rondo9

12.4.2011 21:27:49

0
kinect uyumu bekliyordum ama, biraz gecikmişler. kısmet virtua tenisinmiş..

theraptorx

12.4.2011 21:04:47

0
Tenisi sevmemi sağlayan oyun. Harika

PLAYER_KİNG

12.4.2011 20:24:41

+2
Guzel Inceleme olmus kardesIm. .

Project Scorpio

12.4.2011 20:08:12

-3
Gelmiş geçmiş en iyi tenis oyunu tartışmasız, video inceleme olsa daha iyi olurdu.
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Top Spin 4 Alkan Adakaner 8 / 10 oy
KÜNYE
Top Spin 4
+ TAKİBE
AL
2 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
* Joy Pad ile mükemmel kontroller
* Mükemmel menü tasarımı
* Ayrıntılı oyuncu yaratma seçenekleri
* Top Spin academy modu
* Career modunun ayrıntılı olması
Eksiler
* Müzikler tekrar ediyor
* Renk paleti yeterince iyi değil
* Grafiksel bir kaç sorun
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,5
2.0
1
OY
10
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız