Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Tatsunoko vs Capcom : Ultimate All-Stars

1 | Arcade salonlarından konsollara

Capcom el atmadan önce biz dövüş oyunlarında ki karakterlerin rüya buluşmalarını atari salonlarında kafamızda canlandırır, tüm jetonları tükettikten sonrada “Street Fighter’dan Ryu mu yener yoksa KOF’dan Iori mi yere serer” diye ciddi ciddi tartışırdık. Naçizane çabamız her zaman için favori karakterimizi üstün göstermekti.

90’lı yılların ortalarında ise rüya buluşmalarının ilki; Marvel’ın önemli çizgi roman serilerinden X-Men ve efsane dövüş oyunu Street Fighter karakterlerinin bir araya gelmesi ile gerçekleşmiş, bizim ilçenin atari salonuna cümbüş gelmişti. 90’ların sonu milenyum başında alınan olumlu yorumlar üzerine işi büyüten yapımcı ekip, dövüş oyunlarının unutulmazları arasındaki yerini alacak Marvel’s Super Heroes vs. Street Fighter’a imza atarken, bizim atari salonu sahibi servetine servet katmaya devam ediyordu.

Birkaç Marvel vs. Capcom yapımının ardından SNK’ya da (hey gidi King of Fighters !) sıçrayan “vs. Capcom” fırtınası pek çoğumuzun o zamanlar hayal ettiği, hatta o koca gövdeli makineleri karşı karşıya dururken “olsaydı nasıl olurdu” dediği bir dövüş oyununu oyun dünyasına sunuyordu. 2000’lerin başıydı ve Playstation kafelerinin fendi atari salonlarını yenmişti. Hadouken çektirmekten tabanı aşınmış topuzlu analog kol, yerini konsolların joypadlerine devretti ve atari salonlarının devri bitti.

Tabii dövüş oyunları arasında kendine sağlam bir yer edinen “vs. Capcom” serisi bu çıkışını konsollarda da sürdürmeye devam etti (bu noktada serinin her zaman için yurt dışında Arcade salonlarında da gözüktüğünü hatırlatayım). Gerçi en başından beri “vs. Capcom” konsollara da çıkıyordu ancak eminim pek çoğumuz bu seri ile Arcade salonlarda tanışmışızdır.

Geçtiğimiz yaz HD versiyonu ile Xbox Live ve PSN için yeniden sahne alan Marvel vs Capcom 2’nin ardından, Capcom’un hazırlık içerisinde olduğu; Nintendo Wii ve Arcade için özel olarak lanse edilen Tatsunoko vs Capcom’un nasıl bir içerikle karşımıza çıkacağı beni endişelendiren bir soruydu. Çünkü evrensel olarak bir hayli tanınan çizgi roman ve oyun karakterlerine nazaran bu sefer Capcom dünyası, daha çok doğu ile özdeşleşmiş bir anime firmasının karakterleri ile karşı karşıya gelecekti.

Zaten ilk duyurulduğunda oyunun batı sürümü ile ilgili kelam edilmemeside bu sebepten olsa gerek. Ancak bir süre sonra Tatsunoko vs. Capcom’un yeni karakterleri ile batıda da belireceği açıklandı. Aslında oyunun batıya gelmesinin en büyük sebebi, serinin fanlarından gelen yoğun ilgiydi. Bu konuda Tatsunoko firmasının emeğide yabana atılmamalı. Tatsunoko ekibi, Amerika ve Avrupa’da pek çok farklı firmadan dağılmış durumda olan hakları alarak oyunu batı versiyonunun çıkmasında yardımcı olmuştu. Gelin öncelikle ilk bakışta size soğuk ve yabancı gelebilecek Tatsunoko karakterleri ve firmasını kısaca tanıyalım.
 
Tatsunoko, Japon anime tarihinin saygın firmalarından. 1960’lı yıllardan beri pek çok animeye imza atmış olan firmanın doğal olarak bu animelerle birlikte hayat verdiği sayısız kahraman bulunuyor. Tarih sayfalarını biraz daha hızlı çevirerek 80’lerin sonuna geldiğimizde, acaba bizim TV ekranlarımızda yayınlanmış herhangi bir Tatsunoko yapımı anime yer almış mı diye baktırıyoruz; göze çarpanlardan ilki ve en meşhurlarından Robotech serisi oluyor.

Tatsunoko vs Capcom : Ultimate All-Stars İnceleme Nintendo Wii Capcom
Muramasa: The Demon Blade Metro 2033
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Tatsunoko vs. Capcom: Ultimate All-Stars Talha Aynacı 9 / 10 oy
KÜNYE
Tatsunoko vs. Capcom: Ultimate All-Stars
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,8
2.0
7
OY
7,1
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız