Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Muramasa: The Demon Blade

1 | 2 farklı karakter, 2 farklı destan

Artık yeni nesil konsolların liderinin Wii olduğunu kabul etmeliyiz. Bazılarınızın hemen "Nasıl olur, Wii'nin eti ne butu ne ki?" dediğini duyar gibi oldum. Artık kabul edelim beyler, grafik veya görsellik herşey değil, önemli olan o an oynadığınız ürün her ne ise bunun size yaşattğı eğlence ve güzel oynanabilirlik.. Wii bunu neredeyse her yaş grubuna dengeli bir biçimde hissettirerek muazzam satış rakamlarına ulaşmakta zorluk çekmiyor. Hele ki Nintendo'nun eğlenceli 1. parti oyunları sayesinde Wii satmak son zamanlarda Nintendo için çocuk oyuncağı haline geldi. Herşeyin yolunda gitmesine rağmen Wii'de de birkaç ufak sorun yok değil. Bilindiği üzere hangi konsol liderse ona diğer konsollardan daha çok oyun yapılır, Wii'de de bu kural işliyor, ancak popüler ve en çok satılan Wii oyunlarına göz atıldığında neredeyse 1. parti oyunlardan başka bir şey göremiyoruz. 3. parti oyunların genel bir kısmının Wii'nin satış gücünden yararlanarak özensiz yapıldıklarına şahit oluyoruz.

     Ancak arasıra bu kötü 3. parti oyunların arasından çok güzel yapımlar çıktığı da oluyor. Bunlara örnek olarak geçtiğimiz aylarda çıkan Muramasa: The Demon Blade'i verebiliriz. Muramasa, Wii'nin gücünü sonuna dek zorlayarak yapılan, içinde Japon kültürünün en derin basamaklarını barındıran ve harika müzikleriyle bizi kendisine rahatça çekebilen 2D bir aksiyon oyunu olması sayesinde dikkatleri üstüne toplayan bir yapım oldu. Ignition Entertainment'ın geliştirdiği sanatsal bir çalışmayı andıran Muramasa, oyun dünyasına yeni bir şeyler kattı diyemeyeceğim. Çünkü Muramasa, özellikle PS2'ye geçen sene çıkan Odin Sphere'in görsellik ve oynanış itibariyle neredeyse aynısı ancak Atlus'un Odin Sphere'ine özenerek yapılmış gibi görünse de, çıtayı daha da yükselterek daha etkileyici bir yapım oluvermiş.

Muramasa'yı ilk açtığınızda sizden 2 farklı karakter seçmeniz yani 2 farklı senaryodan biriyle ilerlemeniz isteniyor. Bu karakterlerin biri Momohime adlı bir prenses olurken diğer konu ise hafızasını kaybetmiş bir samuray olan Kisuke'yi takip ediyor. 2 karakterinde oynanabilecek 8 bölümü var. Oyunu açar açmaz hemen "Tutorial" ekranı ile karşılaşıyor ardından ilk Boss'a kadar ne olup bittiğini anlayamadan oyun sizi kendi halinizde bırakıyor. Her Boss savaşından önce oluşacak diyaloglar neticesinde Kisuke ve Momohime ile ilgili detayları daha iyi yakalayabiliyorsunuz. Oyunda her 2 karakterinde 3 sona sahip olmasını da oyunun aslında ne kadar iyi işlendiğinin bir göstergesi olarak sayabiliriz.

    Muramasa, başlar başlamaz önünüze çıkan düşmanları kesip biçmeye başlıyorsunuz, buradan yola çıkarak önce oyunun tam bir 2D Beat'em Up olduğu fikri aklınızda oluşabilir. Fakat oyunda bulunan RPG elementleri sayesinde oyunu oynarken farklı bir haz alınıyor. Oyunun 2D olması da oyunun biraz "antika" görsellik sunduğunu düşündürebilir. Ancak oyunu oynarken "2D bir oyun ancak bu kadar güzel olur" diyeceksiniz. Tamam yeni nesil oyunların HD kalitesi değişilmez ancak Muramasa'daki atmosfer ve çevre detayları görülmeye değer cinsten... Oyunu oynarken arka planlara bakmadan geçmemelisiniz. Animasyonlar enfes ve çoğu 3D oyunda bile bu denli renk paleti göremeyeceğinizi belirtmeliyim. Oyunun çizilerek oluşturulan her parçası özene bözene yapılmış.

Muramasa'nın savaş sistemi sade ve hızlı bir temel üzerine kurulmuş. Savaşlar genel olarak kısa ve zevkli gelişiyorlar. Oyunda 2 adet tuşa odaklanıyoruz, biri saldırı tuşumuz olurken diğeri ise her kılıçta farklılık gösteren "Özel Yetenek" tuşumuz oluyor. Böylece oyunda tuşlar arasında kaybolmaktan kurtuluyoruz. Muramasa'da savaşlar esnasında hareketli olmaya özen göstermemiz gerekiyor. Oyunda ne kadar seri olur, doğru zamanda doğru saldırıları yapar ve alınabilecek hasarlardan zıplayarak veya korunarak kaçmayı başarabilirsek savaşlar o kadar sancısız ve çabuk geçecektir.

    Aynı anda 3 silahı, Kisuke ve Momohime'ye donatabiliyoruz ve savaş esnasında bu silahlar arasında istediğimiz an geçiş yapabiliyoruz. Düşmanlardan ve etraftan toplayabileceğiniz "Soul" lar sayesinde silahların barı doluyor, barı dolu bir silaha geçiş yaptığınızda "Quick Draw" adında otomatik bir saldırı gerçekleşiyor ve etraftaki tüm düşmanlar bu saldırıya maruz kalıyorlar. Bu bar dolu iken ister o silahın özel gücünü kullanarak tüketebilir, ister aldığınız saldırıları korunma tuşuyla kılıcınıza yönlendirerek barın azalmasını sağlayabilirsiniz.
 
     Fakat Soul barı tükenen bir kılıcın sonu hiç iyi olmuyor, doğal olarak kırılıyorlar. Ancak içimizde oyunun isminde de geçen "Muramasa"nın ruhu olduğundan kılıçları kınına çektiğimiz andan itibaren tamir edilmeye başlıyorlar. Kılıcınız kırıldığında hemen diğer kılıçlarından birini seçmek zorundasınız, eğer tüm kılıçlarınız kırılırsa, o zaman işiniz epey zorlaşıyor... Bir süre kaçmaktan başka bir şey yapmayıp kılıçlarınızın düzelmesini beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Muramasa: The Demon Blade İgnition Entertainment 2d aksiyon wii Oyun inceleme
Style Boutique Tatsunoko vs Capcom : Ultimate All-Stars
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

Queen Hentai

17.3.2010 12:47:10

0
Bu oyunu çok övüyorlardı bi ara denemek lazım. Güzel gibi geldi banada...
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Muramasa: The Demon Blade Levent Polater 8 / 10 oy
KÜNYE
Muramasa: The Demon Blade
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,2
2.0
10
OY
5,5
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız