Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Tales of Vesperia

1 | Hikaye ve Karakterler

JRPG oyunları, çok sık piyasaya çıkan oyun türlerinden değildir. Çünkü yapım süreçleri çok uzun sürüyor. Bu oyunlar, 30-40 saati aşan oyun süreleri ve derin senaryolarıyla diğer oyunlardan ayrılıyorlar. Bir sürü mekan, diyalogların yazılması ve seslendirilmesi, ara videoların yapılması, karakter tasarımı derken, aylar ve hatta seneler geçebiliyor. Tales of Vesperia, yapımı uzun süren oyunlardan. 22 Aralık 2007 yılında ilk reklamları yapıldığında, türün sevenlerini büyük ölçüde heyecanlandırmıştı. Ağustos 2008'de Japonya'da piyasaya çıktığında, hayranları boşuna beklemediklerini anladılar. Oyun kısa bir süre sonra Amerika'da boy gösterdi. Avrupa versiyonu ise, bir sene daha bekledi ve 2009 Haziran sonunda piyasaya çıktı.

Oyun, çok basit ve sakin bir hikaye ile açılıyor. Zaphias ülkesinin fakir mahallesinin "Blastia Core" denen önemli objesi çalınıyor. Mahallenin zıpır genci Yuri Lowell ise, hemen olaya el koyup, hırsızın peşinden gidiyor. Yuri, asi bir genç. Bir kaç kere şovalyelerle başı belaya girmiş, hapse atılmış. Devamlı kavga ediyor. İmparatorlukla da başı belada. Bir zamanlar şovalyelik yapmış ama 1 ay ancak dayanabilmiş. Fikir ayrılıklarından dolayı, işi bırakmış ve kendini ufak tefek işler yaparken bulmuş. Bu hırsızlık olayı patlak verince, eşyalarını toplayıp köpeği Repede ile yola koyuluyor. Çok geçmeden, yine hapse giriyor. Hapiste tanıştığı bir karakter ve daha sonra hapisten kaçarken tanıştığı Estelle ile, hiç sonu gelmeyecekmişçesine uzayıp giden macerası başlıyor.

İlk başlarda 2-3 kişilik grubumuz, ilerledikçe 7 kişiye kadar çıkıyor. Oyun, oldukça büyük bir dünyada geçiyor. Harita ilk başlarda kapalı olduğundan, dünyanın büyüklüğünü farkedemeyebiliyoruz. İleriedikçe harita açılıyor ve biz de yaşadığımız gezegenin büyüklüğü karşısında şaşkına dönüyoruz. Harita çok büyük ve biz görevlerimiz gereği neredeyse haritanın her yerini geziyoruz. İlk başlarda yaya olarak başlayan maceramız, oyunun ortalarından sonra gemimiz sayesinde biraz daha hızı ilerliyor. Hikayeyi berbat etmek istemiyorum ama oyunun sonlarında, uçan bir aracımız bile oluyor. Bu sayede, haritanın istediğimiz yerine çok kısa sürede gidebiliyoruz. Görev gereği gittiğimiz mekanlardan ayrı, ekstra görevler ve sırf canavar pataklamak için girebileceğimiz zindanlar da mevcut. Bunların çoğuna oyunun başlarında giremiyoruz. Sonlarına doğru kazandığımız ekstra güçlerle, kapalı kapıları açabiliyor ve daha önce giremediğimiz yerlere girebiliyoruz.

Yuri, başlıbaşına enteresan bir kişilik. Ne zaman ne yapacağı belli olmuyor ve çoğu zaman ciddi, düşünceli. Köpeği Repede, en sadık dostu. Köpek dediğime bakmayın, bir insan kadar yetenekli ve güçlü. Savaşlara bizzat katılıyor. Estelle ise, narin, bir şeyi uzun süre düşünmeden yapmayan, şirin bir kız. Karol denen ufaklık, korkak ama zamanla cesaretini topluyor. Komik de birisi. Rita, bir araştırmacı. Kristalleri araştırırken, bizim grubumuzla seyahat ediyor. Raven, yaşlı ve komik bir adam. Hapiste tanışıyoruz. Bir kayboluyor bir ortaya çıkıyor macera boyunca. Kızlarla arası çok iyi. Judith, ejderhasıyla etrafa dehşet saçıyor ama sonra grubumuza katılıyor. Hikayesi çok enteresan. Flynn, Yuri'nin çocukluk arkadaşı. Aralarında ezeli bir rekabet olsa da, aslında can dost sayılırlar. Oyun, bu karakterler etrafında dönüyor. Grubumuzun yolu, güneşli sahillerden karlı dağlara, derin mağaralardan ejderha inlerine kadar bir sürü yere düşüyor. Çölün ortasındaki bir şehirde su içip rahatlamak da var maceramızda, devamlı karnaval yapan bir şehirde eğlenmek de. Hikaye o kadar geniş ve o kadar dallanıp budaklanıyor ki, her şeyin tadını alıyorsunuz oyun boyunca.

çok büyük merakla beklenen ve iptal edildiğine ina dosya konusu Bölüm Sonu Canavarı
Overlord 2 Wolfenstein
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

BSC Misafiri

3.8.2010 17:12:23

0
Jrpg ve rpg tarzı oyunlar favorimdir. incelemeyi okuduktan sonra youtube dan bir oyuna bi goz atayım dedim. Gayet güzele benziyor. Ama şu jrpglerin en yakındığım tarafı pc ye çıkmamaları. Japon firmalarına (özellikle square enix) bu yüzden biraz kin duyuyorum. :D Şu ana kadar pc ye çıkan tek jrpg The Last Remnant sanırım(yanlışım varsa düzeltin) ve favorim durumundadır. Neyse lafı fazla uzatmadan incelemeniz için teşekkür ediyorum ve jrpglerin pc versiyonunda çıkması dileğiyle diyorum.. :)
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Tales of Vesperia Murat Şen 9 / 10 oy
KÜNYE
Tales of Vesperia
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,0
2.0
4
OY
7,5
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız