Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Red Faction: Guerrilla

1 | Kızıl gezegene hoşgeldiniz!

Bir oyuncu, oynadığı oyunun gerçek hayata mümkün olduğunca çok benzemesini ister. Bir oyunun gerçek hayata benzemesinde en önemli faktör grafiklerdir. Daha sonra fizik kuralları ve buna benzer gerçekçilik faktörleri gelir. İlk Red Faction oyunu, bir ilke imza atarak tamamen parçalanabilir bir oyun motoruyla karşımıza çıkmıştı. Artık bir binaya girmek için kapıyı kullanmamıza gerek kalmamıştı. Kapının yanındaki duvara vurup kırarak da istediğimiz yere girebilmiştik. Red Faction, ilklerin FPS'si idi.

İkinci oyun, FPS olarak gelmedi. TPS olarak geldi. Karakteri GTA'da olduğu gibi dışarıdan görüyoruz. Hatta yine GTA'da olduğu gibi, araç kullanıyor, haritada dolaşıyor, binalara girip çıkıyor ve görevlerimizi çeşitli noktalara gidip alıyoruz. Kısaca, Red faction Guerilla, GTA'nın Mars'ta geçen versiyonu gibi.

Adamımız, dünyada sıkılmış olacak ki, babasını ölümünden sonra Mars'a, kardeşinin yanına madencilik yapmaya geliyor. Havaalanında kardeşi tarafından karşılanıyor. Vakit kaybetmeden işe koyulmak ve para kazanmak isteyen adamımız, çok geçmeden öyle bir belaya batıyor ki, daha neler olup bittiğini anlamadan kardeşinin ölümüyle sarsılıyor. Kendisi de öldürülmek üzereyken, Red Faction örgütü tarafından kurtarılıyor. Hem intikam almak hem de can borcumuzu ödemek adına, biz de örgüte katılıyoruz ve gezegeni kötülerden kurtarmak için, kolları sıvıyoruz.

Oyun, çeşitli bölümlere ayrılmış dev bir Mars haritasında geçiyor. Her bölüm, farklı birer şehir. Hepsinin yönetimi kötülerde. Biz ise, teker teker bu bölgelerin yönetimini ele geçirmeye çalışıyoruz. Bir bölgeyi ele geçirmeden, diğerine geçmemiz mümkün olmuyor. Bölgelerde bulunan Safe House'larda cephanemizi doldurabiliyoruz. Ayrıca yine aynı yerdeki dükkandan yeni silahlar veya evcut silahlara geliştirmeler alabiliyoruz. Bir şey satın almak için, yıkılan binalardan dökülen hurdaları toplamamız gerekiyor. Ayrıca görevleri bitirerek de para kazanabiliyoruz. Oyun para konusunda pek cömert değil. Bu yüzden parayı har vurup harman savurmamak gerekiyor.

Bir bölgeyi ele geçirmek için, iki şey yapmanız gerekiyor. Birincisi, yan görevleri yaparak, yönetimin o bölgedeki mevcudiyetini bitirmeniz gerekiyor. Daha sonra da ana görevleri yaparak, kötü adamların tamamen bölgeden çekilmelerini sağlıyorsunuz. Daha sonra bir sonraki bölgeye geçiyor ve aynı şeyleri tekrarlıyorsunuz. Oyunun görev çeşitliliği fazla olmadığından, bir süre sonra sıkabiliyor. Ama bölge değişimlerinde ana konu ilerliyor ve bu da oyuna biraz heyecan katıyor. Özellikle oyunun sonları çok heyecanlı. İlk başlarda sıkılırsanız, dişinizi sıkın. Çünkü son bölümlerde çok eğleneceksiniz.

Oyunda bir yerden başka bir yere gitmek için çeşitli araçlar kullanıyoruz. Hafif ama hızlı veya ağır ama güçlü araç seçeneklerimiz var. Araçları genelde merkezden alıyoruz. Ama yolda sağa çekmiş boş araçlar da bulmak mümkün. Araç konusunda sıkıntı çekmiyorsunuz. İlerleyen zamanlarda üzerine silah monte edilmiş araçlarınız da oluyor. Bu araçlar çok işinize yarayabiliyor.

ps3 23 studios sony türkçe oyunlar röportaj
Punch Out!! The Sims 3
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Firenze

2.7.2009 12:57:22

0
mükemmel oyun

crazysis

23.6.2009 19:51:20

0
ilk oyunu oynamıştım ondan sonra bi daha da oynamamıştım pc'ye çıktığında mutlaka alacağım bir oyun
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Red Faction: Guerrilla Murat Şen 9 / 10 oy
KÜNYE
Red Faction: Guerrilla
+ TAKİBE
AL
3 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,8
2.0
12
OY
6,2
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız