Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

New Super Mario Bros.

1 | New Super Mario Bros'a. Giriş

Mario'yu her oyun sever biliyordur. O yüzden fazla sözü uzatmadan direk oyuna geçeceğim :) İlk olarak 80'li yıllarda Donkey Kong oyununda gözüken Mario, kısa süre içerisinde kendi oyunu içinde yer almayı başardı. Zamanla çok sevilip bir fenomen haline gelen Mario karakteri platform oyunlarından çıkarak bir çok çeşit oyunu ile bizlere kendini daha da sevdirmeyi başardı. Şimdi sizlere tanıtacağım oyun ise bu diğer çeşitlerin aksine klasik mario oyununun yeni versiyonu olan Yeni Süper Mario.
 
Oyunu tanıtmaya nereden başlasam bilemiyorum. Oyunu ilk açtığımızda klasik Mario hikayesinin değişmez unsuru Prenses Peach, Bowser tarafından kaçırılıyor. Ve onu kurtarmak üzere yola çıkıyoruz. Oyunda toplam 8 farklı dünya ve toplamda 80 bölüm bulunuyor.Bu dünyaların içerisinde en az 2 kale bulunuyor. 8 farklı dünya olsa da oyunu tamamen bitirmek için tüm dünyaları dolaşmamız gerekmiyor. Bu da ilk oynayışımızda giremediğimiz dünyaları görebilmek adına oyunun tekrar oynanabilirliğini arttırmış oluyor. Ayrıca bu 8 dünya da içerisinde alternatif rotalara ayrılmış durumda. Diğer rotalara ulaşabilmek içinse farklı yöntemler uygulamamız gerekiyor. Mesela ikinci dünyadan sonra yol üç ve dört diye ikiye ayrılıyor. Eğer ikinci dünyada Bowser'i büyük olarak yenersek Mario üst taraftan üçüncü dünya'ya, küçülmüş olarak yenersek ise küçük Mario'nun geçebileceği alt taraftan dördüncü dünyaya giriş yapabiliyoruz. Yeni dünyalara geçebilmek içinse mevcut bulunduğumuz dünya'yı bitirmemiz gerekiyor.Yani uğrayabilecek mekan sayısı çok ve oyunu yüzde yüz bitirmek için baya vakit harcamamız gerekecek. Tabi bundan pek bir şikayetimizde yok. Oyun klasik Mario oyunundan esinlenerek yapıldığı için tanıdık mekanlar çok olsa da yeni oyuna bir çok farklı mekan, karakter ve de özellik eklenmiş.
 

Oyunun eski Mario oyunlarından ayıran en büyük özelliği ise baya büyük olması. :) Bildiğiniz gibi Mario oyunlarında mantar, çiçek gibi itemleri alarak büyüyebiliyor ve ateş etme özelliğine sahip olabiliyorduk. Oyunda eklenen yeni itemler sayesinde yepyeni özelliklerde kazanabiliyoruz. Mesela kaplumbağa kabuğu aldığımızda Mario'nun sırtında bir kabuk belirdiği gibi bu kabuk Mario'nun büyümesini de sağlıyor. Veya bildiğimiz mantarın daha küçüğünü aldığımızda Mario oldukça ufalarak geçilmesi zor yerlerden ve ufak borulardan geçebiliyor.

Gelelim en eğlenceli değişikliğe. Oyun boyunca aldığımız bir başla item de dev mantar. Bu mantarı aldığımızda Mario o kadar büyüyor ki ekrana zor sığıyor diyebilirim. Tabi Mario bu kadar büyük bir cüsseye sahip olunca da karşısında bir yaratık bırakmadığı gibi dağı taşıda parçalayarak yoluna devam ediyor. Ama bu özelliği belli bir süre kullanabiliyoruz. Mantarı aldıktan sonra ekranın üst tarafında bir zaman çizelgesi beliriyor ve o bittiği zaman Mario eski haline geri dönüyor. İtemlerle ilgili olan bir diğer özellik ise bu itemleri yedek olarak saklayabilmemiz. Mesela normal vaziyettesiniz ve ateş etme özelliğiniz bulunuyor. Oyunda ilerlerken bir çiçek daha aldığımızda bu aldığımız çiçek yedek olarak yerini alıyor ve Mario küçüldüğünde veya ileride ihtiyacımız olduğunda alt ekranda bu çiçeğe dokunarak Mario'ya ulaşmasını sağlıyoruz.
 
Klasik altın toplama özelliği de aynen bulunuyor ve tabi ki gene 100 altın bize bir hak olarak geri dönüyor. Ayrıca her bölümde bulunan 3 adet büyük altınları (yıldız) toplayarak ekstra mekanlara girip can, mantar gibi özellikleri alıp başka rotalar açabiliyoruz. Bu rotaları açabilmek içinse 5 adet büyük altına ihtiyacımız oluyor.

Oyunun multiplayer bölümü ve ekstraları da oldukça doyurucu olmuş. Mario ve Luigi kısmı sayesinde yanınızda başka bir DS kullanıcısı var ise oyunu iki kişi olarak oynayabiliyorsunuz. Tabii iki kişi olduğunda kamera da dolayısı ile biraz daha genişliyor. Mini oyunları ise gene ister multi istersenizde tek kişi olarak oynayabiliyorsunuz. Mini oyunlar bile başlı başına birer oyun gibi oldukça güzel tasarlanmış.

Cevat Yerli Crysis 2 Röportaj
Devil May Cry 4
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

New Super Mario Bros. Ersin Kılıç 10 / 10 oy
KÜNYE
New Super Mario Bros.
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,6
2.0
9
OY
6,1
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız