Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Homefront

1 | Silahları hazırlayın, Amerika'yı kurtarıyoruz

Enerji kaynakları konusu geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünya gündemini belirliyor. Ülkelerin birbirleriyle savaşmasının en büyük nedeni her zaman maddi değeri olan kaynaklar olmuştur. Petrol ve doğalgaz da günümüzde en değerli yeraltı kaynakları arasında bulunuyor. Ülkeler arasındaki bu ilişkiler günümüze kadar bir çok filme ve oyuna konu oldu. Son dönemlerde genellikle dünya savaşları veya özel birliklerin maceralarını anlatan FPS oyunları, enerji kaynakları konusunu da görmezden gelmedi. Daha önce Frontlines: Fuel of War ile bu konu üzerinde duran Kaos Studios, Homefront ile benzer bir konuyu farklı açıdan ele alıyor. Bu defa yer altı kaynakları için savaşan ülkeler yok, yer altı kaynaklarının belli güçler tarafından kontrol edilmesi ve dünyadaki ekonomik dengelerin değişmesi sonucunda ortaya çıkan bir durum konu olarak ele alınıyor. Açıkçası böyle bir konuya da ihtiyacımız vardı, çünkü özel birliklerdeki askerleri yönetmekten benim gibi bir çok oyuncunun da bıktığını düşünüyorum. Peki Homefront farklı olma iddiasını gerçekleştirebilmiş mi? Gelin buna yakından bakalım.

Koreli askerler Amerikalı sivillere göz açtırmıyor

Homefront, Amerika birleşik Devletleri'nin işgalini konu ediniyor. Üstelik dünyanın Süper Gücü olarak bilinen Amerika'yı işgal eden ülke ise şu an Dünya'dan soyutlanmış olan Kuzey Kore oluyor. Genellikle sadece uzaylıların işgal edebildiği Amerika Birleşik Devletleri'ni nasıl olur da Kuzey Kore gibi bir ülke işgal edebilir. Bunun yanıtı ise yer altı kaynaklarında yatıyor.

     2012 yılında Kuzey Kore devlet başkanı Kim Jong-il'in ölmesi üzerine (kendisi gerçekten de K.Kore'nin devlet başkanıdır)onun oğlu Kim Jong-un devlet başkanı olur. Kim Jong-un'un ilk işi ise Komünist Kuzey Kore ile Güney Kore'yi birleştirmek için çaba göstermek ve bunu başarmak olacaktır. Bu nedenle bir yıl sonra Kim Jong-un Nobel Barış Ödülü bile kazanır. Daha sonra ise dünyadaki dengeler değişmeye başlar. Artık Kuzey Kore tehdidi olmadığı için Amerika Birleşik Devletleri ordusunu Doğu Asya'dan çeker. Aksilik bu ya, bir yıl sonra ise İran ve Suudi Arabistan arasında bir savaş patlak verir ve petrolün fiyatı 20 dolar birden artar. Tabi enerji sıkıntısı baş gösterince Rusya da Avrupa ülkelerine gaz vermeyi keser. Enerji ihtiyacını özellikle Ortadoğu'dan karşılayan Avrupa ve Amerika'da enerji krizi çıkar, ardından da ekonomik kriz gelir ve bunun sonucunda da Süper Güç Amerika deniz aşırı ülkelerden ordusunu çeker.

Amerikayı sadece uzaylıların işgal edebildiğini sanırdık, sanırım Kuzey Kore bile artık tehdit olarak görülüyor. Dünyadaki dengeler böylesine değişebilir mi? Sanırım zamanla her şey mümkün.

Enerji krizi sonrası Amerika'nın askerlerini kendi ülkesine çekmesi yıllardır koruduğu müttfiklerini savunmasız bırakmıştır. Kuzey ve Güney Kore her ne kadar Büyük Kore Cumhuriyeti adı altında birleşse de, Kuzey tarafının etkinliği Büyük Kore Cumhuriyeti'nde daha fazladır. Kim Jong-un da Amerika'nın zayıflamasından faydalanıp Japonya'yı işgal eder. Tabi Kore'nin asıl hedefi yıllarca kendisi için en büyük engeli ortaya çıkaran Amerika Birleşik Devletleri'dir. Enerji krizi sonrası Meksika ve Kanada'nın sınırları kapatması ve ülkedeki iç karışıklıklar nedeniyle iyice zayıflayan ABD'nin Batı kıyıları Büyük Kore Cumhuriyeti tarafından işgal edilir. 2027 yılına kadar devam eden bu süreçte Kore güçleri Mississippi Nehrine radyo aktif atıklar dökerek ülkeyi ikiye bölerler ve Batı tarafının kontrolünü tamamen ele geçirirler. Ordusu da tamamen dağılan ABD'nin artık bir devlet olarak yapabileceği hiç bir şey kalmamıştır. Korelilerin işgal ettiği ülkede tamamen kaos hüküm sürmektedir. Koreliler istedikleri gibi insanları öldürüyor ve sokak aralarında bile birliklerini bulundurarak insanlara göz açtırmıyordur. Artık ABD halkı için tek bir seçenek kalmıştır. Sivillerin silahlanıp hayatta kalmak için savaşması.

Sokaklar güvenli değil ve en küçük bir başkaldırı ölümle cezalandırılıyor

  Oyunumuzun senaryosu Red Dawn'dan tanıdığımız Amerikalı yazar John Milius tarafından kaleme alınmış. Aslında senaryonun sıradan bir Hollywood filminden daha derin olduğunu söyleyemeyiz, ama Amerika'nın işgalini ele alması onu farklı kılmaya yetiyor. Peki oyunda bunu hissedebiliyor muyuz? Oyuna başlar başlamaz ilk dikkatinizi çeken şey sokaklarda sıraya dizilmiş insanlar olacaktır. Koreli askerler keyiflerine göre insanları öldürebiliyorlar; hatta bazen anne ve babalarının çocukların gözleri önünde öldürüldüğünü görüyorsunuz. Ayrıca oyun sırasında da toplu mezarlarla karşılaşacaksınız. Anlayacağınız ABD'nin hali gerçekten içler acısı. Peki ya daha sonra? Bir dramı anlatması, zorla hayatta kaldığımız bir dünyada olduğumuzu hissetmemiz gereken bir oyun olmasını beklediğimiz Homefront bambaşka bir boyut kazanıyor.

     Oyunun başında Koreliler bizi tutukluyor ve Alaska'daki eğitim kampına götürmek için otobüse bindiriyor. Umutsuzca kaderimize boyun eğmişken bir grup direnişçi bulunduğumuz otobüsü deviriyor ve bizi kurtarıyor. Daha sonra ise Korelilerden kurtulmak için bir direnişçi grubun parçası oluveriyoruz.

FPS Kaos Studios THQ PS3 PC Xbox 360 Homefront inceleme review
Assassin's Creed: Brotherhood Rift: Planes of Telara
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

12.8.2013 23:17:35

0
grafik manyağı değilseniz ve multiplayere bakarım diyorsanız kaçmaz bence

Soul_Fly

2.10.2011 19:15:30

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri ya bu kprude bı arac kowalıyo senı ustunde shot flan yazıo ama ben ates edınce bısey olmuo sonrada kopruden asagı ıtıyo benı nası gecıcem ben burayı bılen warmı ??
http://www.youtube.com/results?search_query=homefront+walkthrough&aq=1&oq=homefront+wal linkinden geçemediğin bölümle ilgili videolara göz atabilirsin.

BSC Misafiri

1.10.2011 12:20:59

0
ya bu kprude bı arac kowalıyo senı ustunde shot flan yazıo ama ben ates edınce bısey olmuo sonrada kopruden asagı ıtıyo benı nası gecıcem ben burayı bılen warmı ??

BSC Misafiri

13.9.2011 19:14:38

0
quote:

Orijinalden alıntı: mezka herşey ortada ama bu oyun amerikalılar için çıkmış oyunu alanlar şimdi koreli öldürelim ülkemizi kurtalarım diyorlardır :D
O mantık sadece bizde var :D

F355 Challenge

15.8.2011 05:34:53

0
Bu neslin en iyi oyunu

efkndmrz

15.8.2011 02:14:39

0
Tipik FPS tarzında seri olarak tutmaz heralde ama yinede onanmıcak gibi değil gayet güzel. Bu sefer amerikayı fena dağıtmışlar. İlk defa bu tarz bir fps oyununda çocukları bolca kullanmışlar :)

BSC Misafiri

3.6.2011 14:35:43

0
oyunun yüklenmesi videosu olan varsa lütfen koysun

osooso148

19.5.2011 14:01:17

0
Gerçekten bu oyunu beğenmek zor... Oynadım singleplayer modu bitirdim. FPS olarak oynanışı oldukça kolay yapay zeka vasatın çok altında. Grafikler ise yapılan reklamların yanında hiç kalmış... crysis 2 ile aynı tarihlerde çıkmış olması da ayrı bi dezavantajı... yukarda llah var crysis 2 nin grafiklerine kızarken bi de bunu görünce yok artık dedim sene 2011 ama bu oyun sanki 2008 de çıkmış gibi... Demem o ki oyunu almak isteyen arkadaşın parasını harcamadan önce aşağıda belirttiğim koşulların oluşmuş olması gerekebilir; 1- FPS oyun tarzında COD serisi badilfield bad company2, crysis serisi, bulletstorm.. gibi oyunları oynamış artık bu oyunlardan bi beklentisi kalmamışsa ayrıcada cebimde paam var e ben bunu harcamak istiyorum diyorsa buyursun 2-Harcanan para ve zamana acımıyorsa 3-PC oyunlarından bi beklentisi yoksa ...

frktmz

4.5.2011 02:00:14

+1
oyunda sesler berbat ayak sesleri çok kötü grafik kötü aksiyon idare eder heyecan yok ben sildim oyunu bitirmeden

Dustywaffe

21.4.2011 16:59:13

+1
Grafikler berbat ve çok gereksinim istiyor

Guest-FA3FC8585

31.3.2011 16:09:52

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri oyunun grafikleri black ops dan çok daha iyi ama oyun hemen bitiyor çok kısa sesler birbirine giriyor kulak tırmalıyor.Oyunun tek eksiği bunlar değil.Özellikle silah ve cephane yok .Öldürdüğünüz askerlerin silahları yere düsmüyor mermide yok ve de size ateş eden askeri vurduğunuzda elindeki silah kayboluyor ve sizin silahınızın da 3 şarjörü var biz oyunda sivil direnişçiyiz profosyonel asker değil ki 3 şarjörle ne yapalım. ama GRAFİKLERİ HARİKA Activision terlesin biraz BF3 de gelecek treyarch üçbuçuk atıyordur herhalde fps tahtında medal of honor ve BF3 ile electronic arts homefront ile THQ crysis ile Crytek in gözü var bunlar boş beleş firmalar değil.Bundan sonra black ops gibi dandik ve sistem zorlayan grafikli oyun çıkmayacak birileri birşeyler yapmalı
grafiklerine iyi diyen bi seni gördüm

Sonic.Storm

31.3.2011 02:42:06

-1
Crysis 2 nin uzaylı istilası senaryosu bile bundan daha gerçekçi.

Ambarad

31.3.2011 02:25:38

0
Grafikler biraz geri kalmış. Ama hikaye süper görünüyor. Denemek lazım

GreenWhite.

30.3.2011 14:46:43

-1
arkadaslar bu oyunda bi yerde takildim, destroye diye diye ilerledik tam ates edilen kule gibi seyin oraya geliyorum, tekrar destroyed diyor ama ne yapicagimi bilemedim,patlatmaya calisiyorum olmuyor,binmeye calisiyorum olmuyor. sorunsuz ilerliyordum sIkInti yaratti bu kismi:) umarim anlatabilmisimdir derdimi,yardimci olursaniz sevinirim

mehmetius

30.3.2011 13:52:45

0
quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri oyunun grafikleri black ops dan çok daha iyi ama oyun hemen bitiyor çok kısa sesler birbirine giriyor kulak tırmalıyor.Oyunun tek eksiği bunlar değil.Özellikle silah ve cephane yok .Öldürdüğünüz askerlerin silahları yere düsmüyor mermide yok ve de size ateş eden askeri vurduğunuzda elindeki silah kayboluyor ve sizin silahınızın da 3 şarjörü var biz oyunda sivil direnişçiyiz profosyonel asker değil ki 3 şarjörle ne yapalım. ama GRAFİKLERİ HARİKA Activision terlesin biraz BF3 de gelecek treyarch üçbuçuk atıyordur herhalde fps tahtında medal of honor ve BF3 ile electronic arts homefront ile THQ crysis ile Crytek in gözü var bunlar boş beleş firmalar değil.Bundan sonra black ops gibi dandik ve sistem zorlayan grafikli oyun çıkmayacak birileri birşeyler yapmalı
hangi paltformda oynadınız balck ops la homefrontu?black opsun grafileri homefornttan çok daha iyi bence

BSC Misafiri

30.3.2011 13:02:03

-2
oyunun grafikleri black ops dan çok daha iyi ama oyun hemen bitiyor çok kısa sesler birbirine giriyor kulak tırmalıyor.Oyunun tek eksiği bunlar değil.Özellikle silah ve cephane yok .Öldürdüğünüz askerlerin silahları yere düsmüyor mermide yok ve de size ateş eden askeri vurduğunuzda elindeki silah kayboluyor ve sizin silahınızın da 3 şarjörü var biz oyunda sivil direnişçiyiz profosyonel asker değil ki 3 şarjörle ne yapalım. ama GRAFİKLERİ HARİKA Activision terlesin biraz BF3 de gelecek treyarch üçbuçuk atıyordur herhalde fps tahtında medal of honor ve BF3 ile electronic arts homefront ile THQ crysis ile Crytek in gözü var bunlar boş beleş firmalar değil.Bundan sonra black ops gibi dandik ve sistem zorlayan grafikli oyun çıkmayacak birileri birşeyler yapmalı

gesso

29.3.2011 20:37:58

-1
Oyun Unreal grafik motoru kullanmış olmasına ve emsali diğer oyunlara nazaran kötü bir grafik yapısına sahip olsa da ilginç derecede zevkli bir oyun. Grafik olarak bu oyunu üç dört defa katlamaktan hiç çekinmeyecek birçok oyundan daha zevkli. Hele hele son çıkan Medal Of Honer ile mukayese dahi edilemeyecek kadar eğlenceli bir oyun. Ee zaten amaç eğlenmek olduğuna göre, grafikleri de kafaya takmayacağız. Hele bir helikopter bölümü var ki başlı başına helikopter oyunu gibi. Önce helikopter ile tankerlerin korumalarını bertaraf ediyoruz. Daha sonra şöför bölümlerine yavaşça yaklaşarak arkadaşlarımızın helikopterden araçlara intikal etmelerini sağlıyoruz. Ve daha sonrada onları düşman saldırılarından korumamız gerekiyor. Bir başka seviyede ise helikoptere tüfeğimizle binip düşmanlara ateş açtığımız bölümler geliyor. Karada ve havada etkin bir şekilde savaşa katılmış oluyoruz. Oyun, diğer meşhur FPS oyunlarından devşirme sahnelerde içeriyor. Kapıları kırıp içeri girdiğimiz de ağır çekime

Stygián

24.3.2011 22:31:26

0
Video inceleme bekliyordum açıkçası

Bernhard

24.3.2011 19:02:39

+1
düzeltilmiştir. "Çok"

MrKerberoS

24.3.2011 17:54:46

0
quote:

Team Deathmatch modunda ise 24 kişi, iki takım halinde en az sayıda düşmanı öldürmeye çalışıyor
???

GodOfWar58

24.3.2011 16:04:23

-1
@summitTr Benim fikrime karışmak senin ne haddine!

Sp!deR

24.3.2011 13:49:11

0
Bu oyuna video incelemesi lazımdı. Shogun 2'ye de gelmedi video inceleme. :/

bloodTime

24.3.2011 08:05:22

0
özellikle bulletstorm incelemesinden sonra bu sitenin incelemelerini pek takip etmiyorum... incelemeler artık iyi olmuyor...

summitTR

23.3.2011 23:20:24

+1
god of war insanın agızı torba deılkı buzesin... adamın işi o daha iyi yapabılecegını duşunuyorsan git iş başvurusunda bulun... bence inceleyen kişi çok iyi incelemiş eline sağlık...

summitTR

23.3.2011 23:12:39

0
mr lonely çok haklısın özellıkle ac2 tam bir sanat eseri ama ac 2 den sonra brotherhood okadar guzel gelmedı .. am gene ac bortherhood da çok guzell...

r2maru

23.3.2011 22:14:20

0
@Mr LoneLy AC yi bende çok severim ama son oyun senaryosu dışında kötü olmuş.. At binmek zevkli değil,Da vinci makinaları çok zevkli değil.. Ayrıca önceki oyuna göre Ezio şişmiş:D armoru çok daha kalın..ben zarif insan isterim :D Birde oyunda çok treasure ve flag var onları toplamayı hiç sevmiyorum :)

GodOfWar58

23.3.2011 22:12:57

0
Erdinç İyikul gittikten sonra sitedeki puanların hepsi düşük oldu. Genelde Japon oyunlarına daha çok puan veren bir site oldu. Bring Back Erdinç İyikul from military service. İnceleme için teşekkürler...

Tenth Doctor

23.3.2011 21:40:42

+1
@ ANDREI AC oyunları"sanat eserleri" asla hak ettiği yere gelemedi. Asla hak ettiği değeri alamadı insanlardan. Satışın çok çok çok çok daha yüksek olması gerekirdi.

venom417

23.3.2011 21:25:52

0
"Scarlett Johansson'la çıkmak yerine Lady Gaga'yı seçmek" tüm yazının özeti,şişirdiler şişirdiler sonunda patladı

mezka

23.3.2011 20:57:45

0
herşey ortada ama bu oyun amerikalılar için çıkmış oyunu alanlar şimdi koreli öldürelim ülkemizi kurtalarım diyorlardır :D

Guest-FA3FC8585

23.3.2011 20:46:12

0
başarılı bir reklam kampanyasıyla çıkan, Bad Company 2 ye alternatif bile olamayan oyun..

Guest-FA3FC8585

23.3.2011 20:39:45

0
Çok yerinde bir inceleme olmuş. Teşekkürler

BSC Misafiri

23.3.2011 20:18:16

0
inceleme her zaman gibi akıcı olmuş hemen okunuyor ve oyunu çok iyi anlatıyor ama puan fazla kaçmış bence ki onuda multiplayer hatrına verdiğinizi düşünüyorum. teşekkürler inceleme için.

BSC Misafiri

23.3.2011 20:18:11

0
inceleme her zaman gibi akıcı olmuş hemen okunuyor ve oyunu çok iyi anlatıyor ama puan fazla kaçmış bence ki onuda multiplayer hatrına verdiğinizi düşünüyorum. teşekkürler inceleme için.

ANDREI

23.3.2011 20:17:03

0
Hitab ettiği kitleler kısmen farklı olsa da,Assassin's Creed:Brotherhood'la yakın çıkış tarihleri Homefront'u epey gölgede bırakacak kanısındayım.Zaten piyasa bu tür savaş oyunlarına fazlasıyla doydu.Ahım şahım bir rağbet göreceğini sanmıyorum.

_giray_

23.3.2011 20:04:58

-2
Oyunun ortalardayım ve hakkettiği bir puan almış direkt açalım biz denetim masasını. :) İlk başlarda iyi bir oyun yaşayacağım demiştim ama çok tek düze gitti,bütün FPS'ler gibi beni hemen sıktı.

dhiozy312

23.3.2011 20:02:20

0
nedense oyun bana bf 2 yi hatırlatıo heralde mpdeki büyük haritalardan
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Homefront Alkan Adakaner 7 / 10 oy
KÜNYE
Homefront
+ TAKİBE
AL
49 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
* Farklı bir konuyu ele alması
* Multiplayer modundaki özgünlükler
* Geniş multiplayer haritaları
Eksiler
* Grafikler bu neslin çok gerisinde
* Direniş atmosferi iyi yansıtılmamış
* Seslendirmeler çok yavan
* Senaryo modu sıkıcı
* Yapay zeka kötü
* Karakterimiz çok çabuk enerji kaybediyor
Editör Notu: Kötünün iyisi.
6,7
2.0
8
OY
6
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız