Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

A Game of Thrones: Genesis

1 | Romandan uyarlama bir oyun daha

    Kendi konseptleri dışında karşımıza romanlardan, filmlerden veya dizilerden uyarlanan birçok oyun çıkıyor. Bu tarz yapımların sayısı son yıllarda aşırı derecede artış gösterdi. Ancak ne yazık ki bunların %98’inin “kaymağını yeme” prosedürü olduğunun farkındayız. Fakat arasıra karşımıza Metro 2033 veya Batman: Arkham Asylum gibi “hakkını veren” oyunlar da çıkmıyor değil. Oyunseverler de onların hakkını veriyor ve milyonlarca satın almaktan çekinmiyor. E, o zaman bu geriye kalan %98’lik kısım niye bu prosedürü izlemiyor? Buna birçok örnek sayabiliriz aslında. Ya sağlam kaynak sağlayan bir yayıncısı yoktur, ya da en başından itibaren zaten hızlı bir yapım sürecine tabii tutularak bu markanın hayranı olanlarının oyunu satın alacağı düşüncesidir. Yani biraz önce de değindiğim gibi markadan “kaymak yeme” hareketi.
 

Kış geliyor! Sıkı giyinin!

 
    İncelemenin en başında söylemekten nefret ediyorum ama A Game of Thrones: Genesis de pastanın büyük diliminde yer alan bir oyun… Yapımın 2 ana problemi var. İlki, oyun, maalesef dizinin veya romanın o harika atmosferini hiçbir biçimde gösteremiyor ve hikaye kısmıyla hâyâl kırıklığına uğratıyor. Game of Thrones’un dizisini izleyen veya romanını okuyup hayranı konumundaki insanlar, bu bağlantı kopukluğunu farkettiklerinde ne yazık ki onlar bile yapımda fazla vakit geçirmek istemeyebilirler. Bu ana sorunları bir de tepkisiz kontroller, kullanıcı düşmanı arayüz, ve berbat sunumlar gibi irili ufaklı problemlerle birleştirdiğimizde AGOT: Genesis, kendini “Kimsesiz oyunlar yuvasına” göndermeyi başarıyor.
 
     A Game of Thrones: Genesis’in tek kişilik senaryosunu oynayacaklara baştan uyarı yapalım. O kadar oyunu kötüledim ama bundan daha da kötüsü roman veya dizi ile ilgisi olmayan oyunseverler için olacaktır. Çünkü oyun, her ne kadar kurgu konusunda “zayıf halkaolarak tabir edilse de romandaki karakter ve konuları işlemeye çalışıyor. Bunlara ‘Fransız’ iseniz oyun, senaryo itibariyle sizi baymaktan da öteye geçecektir ve çok vakit geçmeden kendisini rafa kaldırma konusunda çekineceğinizi hiç sanmıyorum.
 

Bu nesilde 1 senede yapılan çoğu oyun, artık iştahımıza uymayan bir şeyler olup çıkıyor.

    A Game of Thrones: Genesis’i ilk kez açtığınızda oyunun tutorial kısmına girmek isteyebilirsiniz belki ama bu kısmı es geçmenizi şiddetle tavsiye edeceğim. Çünkü oyunun tek kişilik senaryosunu açtığınız vakit zaten 2 saatlik ve tutorial kısmından çok daha sıkıcı bir antrenman sürecine tabii tutulacaksınız. O yüzden tutorial’a girip 2-3 saatimi buraya ayırdıktan sonra campaign modunun aynı eğitimi ağır çekim olarak yaşattıran saatleri bana tek kelimeyle “işkence” gibi geldi. Aman diyeyim, siz de aynı hataya düşüp değerli zamanınızı harcamayın.
 
Oyunu biraz kötüleyici bir giriş yaptıktan sonra hemen oynanışa ve genel itibariyle Genesis’in özelliklerine geçelim. Görsel anlamda, A Game of Thrones: Genesis, beklenenin altında kalan bir yapım olmuş. Gerçi bir strateji oyunundan “aman aman” grafikler beklemek hata olur ama ardımızda StarCraft II ve Civilization V gibi örnekler varken A Game of Thrones: Genesis’ten de iyi bir şeyler görmeyi dilerdik. Gerçi A Game of Thrones: Genesis yapılış süreciyle de sıkı bir şeyler görmeyeceğimizin habercisi gibiydi, çünkü oyun çok kısa bir sürede yapıldı. Bu nesilde 1 senede yapılan çoğu oyun, artık iştahımıza uymayan bir şeyler olup çıkıyor. Tabii geniş yapımcı kadrolu ve sağlam kaynağa sahip oyunları bu bütünlemenin dışında tutmak gerekiyor. Örnek vermek gerekirse Assassin’s Creed veya Call of Duty..
 

Fırtına öncesi sessizlik

 
    A Game of Thrones: Genesis, oynanış itibariyle farklı şeyler sunmaya çalışan ama bunun sonunu getiremeyen bir oyun olmuş. Game of Thrones’ta Iron Throne’a giden yolda başarılı olmak için politik hamleler ile uygun adımları atmanız gerekiyor. Belki de A Game of Thrones: Genesis’in en ön plana çıkarılabilecek yanı bu “politik” aktiviteleri. Tek bir şehri yöneterek başladığınız oyunda çevre kasabaları kendi dostunuza çevirmeye çalışıyorsunuz. Aynı şeyi düşmanınız da yaparak ordusunu kuvvetlendirmeye çalışıyor. Oyundaki galibiyetinizi en çok bu komşu kasabalarla doğru ilişkiler kurmak belirliyor diyebiliriz.
 

a game of thrones inceleme Cyanide Studio Focus Home Interactive Levent Polater pc strateji
Dead Nation - Road of Devastation Forza Motorsport 4
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

Zukov

17.7.2018 13:00:14

0
Eline sağlık güzel bilgilendirme

eminmetehan

21.3.2013 16:46:22

0
quote:

Orijinalden alıntı: thekeys game of thrones'un oyunu zaten var : SKYRİM [:'(]
Benimde aklıma Skyrim geldi sıfırdan oyun yapmaktansa anlaş skyrimin senaryoyu değiştir herşey hazır zaten grafikti ejderdi vs hep kral. Skyrim'in kendi senaryosuda çok güzel ama ana senaryo kısa sonrada sıkıyor dangına gir-çık, yok şeytanın itiyle uğraş LoTR yada GoT temalı olacak püff arasız 52 saat oynanır Tabi işi bilirsen, masrafsız milleti dolandırıp kar etmek istenince böyle kıytırık oyunların ortaya çıkması normal...

Madécassol

21.3.2013 16:44:31

0
quote:

Orijinalden alıntı: thekeys game of thrones'un oyunu zaten var : SKYRİM
Alaka ne hocam Tamam açık dünya sınırsız bir ortam falan ama alakayı bir açıklarsanız iyi olur. Nerede hikaye? nerede karakterler?

thekeys

21.3.2013 15:48:36

0
game of thrones'un oyunu zaten var : SKYRİM

Two Stroke

21.3.2013 15:45:00

0
quote:

Orijinalden alıntı: Madécassol Yüzüklerin efendisi gibi kült bir filmin dahi adam akıllı oyunu çıkmadı. Şöyle açık dünya şeklinde tamamen hikaye üzerine kurulu ve ana hikayeden gidebilceğimiz grafikleri ve dövüş dinamiği sağlam bir oyun çıkarsalar of of off. Özellikle de her kahramanla farklı ilerleyiş ve farklı oyun sonları şeklinde. Misal; Frodoyla oynarken ana görevimiz yüzüğü korumak ve dağa ulaştırmak şeklinde Aragorn, gimli ve legolasdan birini seçince film senaryosu gereği savaşlar, elf diyarı, hayaletlerin mekanı falan o tema üzerinden oyun sonu Gandalf ile aynı şekilde farklı bir ilerleyiş falan Bu şekilde çok sağlam bir oyun olurdu. Game of thrones a hiç girmiyorum bile zaten kafamızda o şahane filmi ve kitaplarıyla süper bir yer bıraktı. Bari GOT u rezil etmesinler. Aslında bu tip oyunları Blizzard, Valve, Ubisoft, Rockstar gibi firmaların yapması lazım.
LOTRO

* KıL

21.3.2013 06:01:24

0
Kötü olmuş..

Madécassol

21.3.2013 00:45:03

0
Yüzüklerin efendisi gibi kült bir filmin dahi adam akıllı oyunu çıkmadı. Şöyle açık dünya şeklinde tamamen hikaye üzerine kurulu ve ana hikayeden gidebilceğimiz grafikleri ve dövüş dinamiği sağlam bir oyun çıkarsalar of of off. Özellikle de her kahramanla farklı ilerleyiş ve farklı oyun sonları şeklinde. Misal; Frodoyla oynarken ana görevimiz yüzüğü korumak ve dağa ulaştırmak şeklinde Aragorn, gimli ve legolasdan birini seçince film senaryosu gereği savaşlar, elf diyarı, hayaletlerin mekanı falan o tema üzerinden oyun sonu Gandalf ile aynı şekilde farklı bir ilerleyiş falan Bu şekilde çok sağlam bir oyun olurdu. Game of thrones a hiç girmiyorum bile zaten kafamızda o şahane filmi ve kitaplarıyla süper bir yer bıraktı. Bari GOT u rezil etmesinler. Aslında bu tip oyunları Blizzard, Valve, Ubisoft, Rockstar gibi firmaların yapması lazım.

Mobile Prof.

8.9.2012 00:45:53

0
Mesele grafik değil zaten, Genel olarak olmamış.

BSC Misafiri

7.9.2012 23:45:00

0
Oyunun Grafikleri Biraz Kötü ama oyun çok güzel Oyun Hakkında nerdeyse hiç iyi bişey denilmemiş bence oyun çok güzel

HunterTR

13.3.2012 15:00:44

0
Dizisi harika ama oyununu bilmem

ozzbjk

13.3.2012 14:55:18

0
5 dk yüklü kalmadı bende çok kötü malesef

BSC Misafiri

29.2.2012 22:54:40

0
bana lütfen bu oyunu nasıl uninstall edecegimi söylermisiniz? çünkü program ekle kaldırda yok ve uninstall exe diye bişi de yok :( yardım ederseniz sevinirim

BSC Misafiri

31.10.2011 02:01:27

0
kalkıp da ned stark ile white walker kestiğimiz aptal bir lotr tarzı olmasındansa bu daha iyi bir tercih olmuş.

panama

19.10.2011 14:15:13

+8
Dizisi o kadar güzel ki,bu yazıdan sonra oyunu oynayıp kafamdaki güzel imasjı zedeleyemem

Gordon Freedos

19.10.2011 13:12:36

0
şu yazılanlardan sonra oyunun videosuna baktım. verilecek bir şansı haketmiyor gerçekten

tbn57

19.10.2011 12:27:25

+1
Böylesine güzel bir hikayeden ki lord of the rings ten sonra en fazla ilgimi çeken olmuştur, güzel oynanışa sahip bir oyun beklerdim. Bu tarz güzel hikayeler kolayca ve aceleye getirilerek sırf isimden para kazanmak adına harcanmamalı. Yazık olmuş

Winter Is Coming

18.10.2011 15:25:11

+1
oyun gercekten vasat.

fSinatra

18.10.2011 14:43:58

0
Ben yükledim ama baştaki videoları geçtikten sonra oyundan çıkıyo ve windows çalışmayı durdurdu yazıyo. neden olabilir?

mexican23

18.10.2011 14:36:50

0
rpg türünde yapılan oyunu belki bundanda ders çıkarılarak daha iyi olabilir

RedTurkei

18.10.2011 05:40:41

0
Yerden yere vurmuşunuz .. Oynamam daha Neyseki Mükemmel bir dizisi var onunla yetiniriz artık
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

A Game of Thrones: Genesis Levent Polater 6 / 10 oy
KÜNYE
A Game of Thrones: Genesis
+ TAKİBE
AL
2 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
+ İlginç ve başarılı diplomatik mekanizmaları
+ Girmeyi başardığınız takdirde eğlenceli multiplayer maçları
Eksiler
- Grafikler zamanın gerisinde
- Sunumlar
- Romanı yeterince iyi yansıtamıyor
- Yapay zeka
- Savaş mekanizmaları
Editör Notu: Vasat!
5,5
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız