Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors

1 | Nonary Oyununa Hoşgeldiniz

Çok değil bir ay sonra, taşınabilir konsol âleminin gelmiş geçmiş en eğlenceli ve en çok talep gören platformlarından birisi olan Nintendo DS jübilesini yaparak yerini 3DS'e bırakacak. 3DS duyurulduğundan bu yana DS'i epey bir geri  plana itmiş olsa da, bu yaşlı kurdun halen söyleyecek bir kaç sözü var. Son olarak Avrupa raflarını da süsleyen Ghost Trick ve Inazuma Eleven gibi merak uyandıran yapımların yanı sıra, özellikle adventure tutkunlarının büyük bir heyecanla beklediği Okamiden ve hepsinin ötesinde halen milyonları peşinden sürükleyen bir fenomen olan Pokemon serisi Black & White sürümüyle, Nintendo DS'in ne kadar diri olduğunun en güzel kanıtları oluyor.
 
       Ancak gözden kaçırdığım(ız) bir oyun daha var. Masa üstü konsollarda yükselişe geçen shooter türüne inat, adventure oyunlarının sığınağı olan Nintendo DS’de yer alan bir başka başarılı yapım; 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors taşınabilir konsolumuzun en iyi oyunlarından birisi oldu bile.

Karakterler sadece görünüşten ibaret değil, her birinin kendi kişilikleri bulunuyor. Bu da oyunumuzu daha gerçekçi yapıyor

    “Visual novel” yani görsel roman türüne dahil olan 999, daha önce “428: Fusa Sareta Shibuya de” isimli ve Japonya’da ses getirmiş bir başka görsel romanın yapımcılığını üstlenen Chunsoft imzasını taşıyor. Uzak Doğu'daki büyük ilgiye karşılık Batı'da pek rağbet görmeyen görselleştirilmiş romanlar, bu sebepten ötürü pek Batı yüzü görmezler. Hatta bu tarz oyunların ancak popüler olanları video oyun konsollarına port edilirken, genellikle çıkışlarını PC platformuna gerçekleştiriyorlar. Doğrusu görsel roman türüne giren oyunlar hakkında konuşmak ayrı bir inceleme konusu olurdu.

    Şanslıyız ki, 999, Nintendo DS’e çıkmış olmasına rağmen bizi çok bekletmeden, Japonya çıkışından bir sene sonra Batılı oyunculara ulaştı. “Şanslıyız” diyorum çünkü Nintendo DS’de boy göstermiş ve Batılı oyuncular tarafından çılgınlar gibi istenen, ancak Japonya sınırları dışına çıkamamış onlarca oyun göz önüne alındığında, görsel roman türüne giren 999’un bu konuda hiç şansı yoktu. Neyse ki yerelleştirme (lokalizasyon) konusunda önemli işlere imza atmış olan dağıtımcı Aksys Games, bu harika yapımı bir senelik gecikmeyle dahi olsa İngilizce olarak geçtiğimiz yıl sonunda Kuzey Amerika marketlerine soktu.

Bu nesilde FPS oyunlarının ortalığı kasıp kavurduğunu görüyoruz. Bu durumdan şikayetçi olan oyuncular için önerilebilecek en iyi oyunlardan birisi de 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors.

Diğer görsel romanlarda olduğu ve olması gerektiği gibi, 999’da da oyunun kalbi hikâyesinde atıyor…

     Sıradan bir kolej öğrencisi olan Junpei bir patlama sesiyle uyandığında, kendisini tanımadığı, kapısında “5” rakamı bulunan kilitli ufak bir odada bulur. Koluna takıldığını fark ettiği ve bulunduğu odanın kapısında yer alan aynı rakamı taşıyan garip bileklik ve bu yabancı mekanın vermiş olduğu karmaşık düşünceler bir tarafa dursun, Junpei buraya nasıl geldiğini bir türlü hatırlayamaz. Aklında beliren son resim: gaz maskeli biri tarafından uyutulduğu…Neredeydi ? Tam bu sırada sorusunun cevabı, odada bulunan pencerenin kırılıp içeriye çılgınlar gibi su akmaya başlamasıyla birlikte geliyor. Junpei bir kamarada olduğunu anladıktan sonra odanın kilidini açacak bulmacayı çözerek kendini dışarı atıp, su baskınından kurtulmak için üst güvertelere doğru merdivenleri tırmanırken kendisiyle aynı kaderi paylaşan ve aralarında çocukluk arkadaşının da bulunduğu 8 kişiyle daha karşılaştığında içinde bulunduğu durum daha da karmaşık bir hale geliyor.

Belki oyunun görselliği önemli değil, ama karakterlerin yüz ifadeleri içinde bulundukları durumu güzel anlatmış

Bu 9 kişi, aynı şekilde buraya nasıl geldiklerini hatırlamıyor ve birbirleri arasında sahip oldukları minik hatıra kırıntılarını paylaşarak bulundukları duruma bir anlam vermeye çalışıyorlar. Birbirlerinden şüphe duyan karakterlerimizin hepsi, ana karakter Junpei’de olduğu gibi numaralı birer bilekliğe sahip ve bu numaralardan yola çıkarak bu güvenliksiz ortama olan itimatsızlıklarından ötürü kendilerine birer takma isim ediniyorlar. Tam bu esnada ise Zero isimli ve tüm bu olan bitenin sorumlusu olan gizemli kişi, gemiye yerleştirilmiş olan ses sistemiyle tüm olan biten hakkında bir açıklama yapıyor.

      An itibariyle, adı “Nonary Oyunu” olan ölümcül bir oyunun içinde olduğumuzu öğreniyoruz. 9 kişi, gemi batmadan evvel 9 saat içerisinde karşılarına çıkan bulmacaları çözmeli ve canlı olarak çıkabilecekleri tek kapıya: 9 numaraya ulaşmalılar. Tabii bazı hayati kurallar var! Numaralı kapılar, “Digital Root“ kuramına bağlı olarak açılıyor. Örneğin karakterlerimiz 4 numaralı kapıdan geçmek istiyor diyelim. Bunun için 7, 5 ve 1 numaralı bilekliği taşıyan karakterlerin digital root’larına ihtiyaçları var çünkü: 7+5+1 = 13 ve 1+3= 4. Verdiğim sadece tek bir digital root örneği dışında farklı kombinasyonlar ile farklı karakterleri, hikâyenin gidişatına göre karşınıza çıkacak kapılara yönlendirebiliyorsunuz. Örneğin aynı kapıdan 6, 4 ve 3 bileklik numalarına sahip karakterler de geçebilir: 6+4+3 = 13 ve 1+3=4.

999 Nine Hours Nine Persons Nine Doors İnceleme Adventure Visual Novel Chunsoft Aksys Games DS Nintendo
Roccat Kone Plus ve Kave 5.1 Inazuma Eleven
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

kiralik kettle

27.2.2011 20:42:56

0
İngilizceyi geliştirmek için güzel bi şeye benziyor.

anilkq

24.2.2011 20:21:39

0
Bu oyun dehşet ya. 4 farklı sonla bitirdim, oynadıkça oynatıyor.

ysfbkrcn

23.2.2011 15:27:09

0
inceleme yazısına güvenerekten bi deneyek o zaman...

Wolf Larsen

23.2.2011 13:38:39

0
Ben hesapladım, 40 yaptı.

BSC Misafiri

22.2.2011 19:16:18

0
2009'da ne var? iki sıfır var. 09'daki sıfır solda sıfır at onu, yirmideki sıfırı da at. ne etti? 29. sıfırları atınca ne kaldı? 2 ve 9. topla onları: 11. 29 la 11 topla bakalım kaç yapar? 40 yapar ve 4+0= 4.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

999 : 9 Hours, 9 Persons, 9 Doors Talha Aynacı 9 / 10 oy
KÜNYE
999 : 9 Hours, 9 Persons, 9 Doors
+ TAKİBE
AL
2 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar *Bilimsel teori ve kuramlardan yola çıkılarak oluşturulmuş hikaye. Kusursuz sunum.
*Son ana kadar tükenmek bilmeyen bir gizem ve heyecan.
*Ah şu şarkıların gözü kör olsun! Müzikler, hikâyenin atmosferinde ahenkle dans ediyor.
*Farklı sonlar, tekrar tekrar oynamanızı sağlıyor.
Eksiler *En azından orta seviye bir İngilizce istiyor olması.
*Görsel roman türünde olduğundan her oyuncuya hitap etmeyebilir.
Editör Notu: Editörün Seçimi.
9,4
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız