Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Şubat Ayının Üçüncü Haftasında Çıkış Yapacak PC Oyunları: 15-22 Şubat 2023

 
 
Şubat ayı içerisinde birçok türden PC oyunu bizleri bekliyor olacak. Şubat ayının ilk ve ikinci haftasında çıkış yapacak oyunları sizlere sunduk: Buradan ve buradan bakabilirsiniz. Şimdi ise Şubat ayının üçüncü haftasının oyunlarını sunacağız. Bu liste içerisinde 15 - 22 Şubat tarihleri arasında çıkış yapacak oyunlar yer alıyor. Oyunlara, çıkış tarihlerine ve diğer detaylarına aşağıdan bakabilirsiniz.
 
- Elderand (16 Şubat: rol yapma aksiyon platform)
 
 

Mantra, Sinergia Games tarafından geliştirilen ve Graffiti Games tarafından yayınlanacak olan yandan kaydırmalı metroidvania aksiyon rol yapma oyunu Elderand, 16 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Aksiyon, rol yapma, dövüş, macera ve platform unsurlarını birbirine harmanlayan bu karanlık dünyada oyun içerisinde çeşitli yaratıklar karşımıza çıkacak. Oyun içerisinde farklı düşman türleri ve daha fazlası bizlere sunulacak. Bu düşmanları alt etmek onları becerilerimiz ile yok etmek tamamen bizim işimiz olacak.

Soldan sağa olarak ilerlediğimiz bu oyunda karanlık bir yapı bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde becerilerimizi sergileyeceğimiz bir yapı, düşmanlara karşı gelebileceğimiz çeşitli silah türleri ve daha fazlası yer alacak. Retro tarzı grafiklere sahip bu aksiyon platform oyununda normal yaratıkların yanı sıra bir de patron mücadeleleri bulunacak. Bu patron mücadeleleri standart yaratıklardan daha zorlu bir yapıyı bizlere sunacak. Onları bitirici vuruşlarla ve kombolarla alt etmek için hayatta kalmaya çalışacağız.

Geniş özelleştirme seçeneği yer alacak
 
 

Oyun içerisinde yeteneklerimizi yükselteceğimiz bir yapı, patronları alt edebileceğimiz güçte silahlar, çeşitli öldürme becerileri, bitirici vuruşlar, karanlık bir dünya, rol yapma unsurları ve daha fazlası bulunacak. Elderand içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi rol yapma unsurları yer alacak. Bu rol yapma unsurları arasında karakterimizin görünümünü değiştirebileceğiz. Bunun yanı sıra becerilerimizi, gücümüzü, istatistiklerimizi yükseltebileceğiz ve elimize aldığımız silahları kendi zevkimize göre özelleştirebileceğiz. Platform ve aksiyon unsurlarını bünyesine bandıran bu yapımda geniş bir özgürlük ve özelleştirme seçeneği bizleri bekliyor olacak.

Farklı becerilere sahip düşman türleri bulunuyor

Oyunda karşımıza çıkacak yaratıkların ve düşmanların kendine ait saldırı stilleri olacak. Kimisi yukarıdan kanatlarıyla bizlere saldırılar yapacak kimisi de yerden bizlere çeşitli hamlelerde bulunacak. Bunlardan kaçınmak için onların yapacağı hamleleri ezberlemek ve öğrenmek gerekiyor. Dolayısıyla bu yapıyı öğrendikten sonra onları alt etmek çok daha kolay olacak.

Hem yakın dövüş hem de menzilli silah türleri yer alıyor
 
 

Oyun içerisinde arka planda bizlere bir hikaye sunulacak. Alabileceğimiz - özelleştirebileceğimiz çeşitli karakterler bulunacak. Yine kullanabileceğimiz çeşitli silahlar olacak. Oyunda kullanacağımız silahlar arasında kılıçlar, hançerler, baltalar, yaylar ve daha fazlası bulunacak. Oyunda hem yakın demiş hem de menzilli demiş unsurları bizlere sunulacak.
Elderand'da bulunan silahların her birinin kendine özgü özellikleri ve becerileri olacak. Enerji patlaması yapabileceğimiz büyülü asalardan yakın dövüşe girebileceğimiz kılıçlara kadar birçok silah türü bizleri bekliyor olacak. Oyunda bunların seçimi ve kullanımı tamamen bize ait. Dolayısıyla bu tarz bir oyununu bu kadar özgürlük sunulması gerçekten ilgi ve dikkat çekici diyebilirim.

Oyunda bizlere sunulan bu karanlık dünyayı bir de keşfe çıkabileceğiz. Bu dünyada çeşitli silahlar bulacağız, yeni görevler elde edeceğiz ve çeşitli sırları açığa çıkarabileceğiz. Oyun içerisinde çıkacağımız bu keşifler ile çeşitli ganimetler elde edeceğiz, düşmanları öldürerek onlardan çeşitli silahlar toplayabileceğiz, topladığımız bu kaynaklarla beraber silahlarımızı yükseltebilecek ve karakterimizi güçlendirebileceğiz. Böylece düşmanların karşısına daha güçlü ve dik bir şekilde çıkabileceğiniz.

Oyun içerisinde yukarıda da söylediğim gibi geniş bir dünya bizlere sunulacak. Bu dünya içerisinde yukarıda saydığım unsurların dışında diğer başka özgürlükler de bulunacak. Oyunda farklı farklı bölgelere seyahat edebileceğiz, bir ormana, hapishaneye, çeşitli adalara veya diğer kısımlara ve bölgelere gidebileceğiz. Bu bölgelerin her birinin kendine özgü yapısı ve içerisinde yaşayanları bulunacak. Tüccarlarla dolu bölgelerden tehlikeli kasabalara kadar birçok yer bizleri bekliyor olacak.

60'tan fazla düşman türü bulunuyor
 
 

Elderand içerisinde geliştirici ekibin belirttiğine göre 60'tan fazla farklı düşman türü yer alacak. Bu düşman türlerinin her birine kendine özgü becerileri ve yetenekleri olacak. Dolayısıyla geniş bir düşman türü yelpazesine sahip bir yapı bizleri bekliyor olacak. Oyunda bu düşman türlerin yanı sıra patron savaşlarından da bahsettim. Yine geliştirici ekip oyun içerisinde ondan fazla farklı patron olacağını söylüyor. Karşımıza çıkacak olan bu patronların da her birinin kendine özgü yetenekleri, gücü ve canı olacak.

Siz de bu tarz karanlık bir dünyaya sahip aksiyon platform rol yapma oyunu arıyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyunun 16 Şubat tarihinde çıkacağı 19 Ocak tarihinde açıklandı. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Steam platformunda bir demo sürümü de bulunuyor. Bu demo sürümünü dilerseniz ücretsiz bir şekilde indirebilir ve oyunun bir kısmını deneyebilirsiniz. Bu demo sayesinde oyundan neler bekleyeceğinize dair fikirler elde edebilirsiniz. 
 
- Raid on Taihoku (16 Şubat: savaş, taktik, rol yapma)
 
 

Mizoriot Creative Company LTD., fun2studio tarafından geliştirilen ve Loftstar Entertainment tarafından yayınlanacak olan savaş, taktik, rol yapma oyunu Raid on Taihoku, 16 Şubat tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Üstten görünümlü bu 2. Dünya Savaşı temalı macera oyunu bizlere 2,5 boyutlu bir grafik yapısını sunuyor. Oyun içerisinde çeşitli savaş alanlarına ilerliyor, burada çeşitli bölgelerden geçmek zorunda kalıyor, etrafta çeşitli eşyalar toplayabiliyor, bölgeyi keşfedebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Temel amacımız ise buradaki savaş ortamından kaçmak ve tehlikelerden uzaklaşmak.

Oyun içerisinde farklı farklı ilerleyeceğimiz bölgeler, kısımlar ve daha fazlası olacak. Bu yerlerde etrafı keşfedecek çeşitli ipuçlarını toplayabilecek ve  bölgenin zorluklarına göğüs gerebileceğiz. Savaşın o arka planda yaşattıklarının sonuna kadar deneyimleyeceğimiz bu oyun içerisinde bir yandan arkada kalan insanları kurtarmak, insanlığa daha fazla yarar sağlamak ve daha fazlasını üstlenmek için yola koyulacağız.

Raid on Taihoku içerisinde temel bir hikaye anlatılacak. Bu hikaye içerisinde bir kız karakteri kontrol edeceğiz (videolarda gösterilen bu). Bulunduğumuz ve yaşadığımız bu şehir sömürge ve baskı altındadır. Dolayısıyla biz de bu sömürge ve baskıdan kurtulmak buradan kaçmak - hayatımızı kurtarmak için büyük bir maceraya atılacağız. Bu macerada etrafımıza çıkan yangınları söndürmeye çalışacak, çeşitli bombardıman atışlarından kaçmaya çalışacak ve etrafta yardım isteyenlere elimizi açacağız.

Oyunda geliştirici ekip farklı farklı karakterlerin de kontrol edileceğini belirtiyor. Ancak bu onlara yardım etme şeklinde de karşımıza çıkabilir çünkü tam net bir şekilde belirtilmemiş. Ancak her ne olursa olsun bu karakterlerin her birinin kendine ait hikayesi ve kaçış mücadelesi bulunuyor. Dolayısıyla bunlara yardım ederek her birini kendi kaderine teslim ediyoruz.
 
 

2. Dünya Savaşı'nı yansıtan bu yapım içerisinde sömürge altında olan bir bölgede uyanıyor, buradaki savaşın kırıntıları ile mücadele ediyoruz, Oyun içerisinde yaşanan bu savaş atmosferi nedeniyle çeşitli insanlar hafıza kaybı yaşıyor. Dolayısıyla etrafta yangınlar çıkmaya başlıyor, bu yangınları söndürmek ve etraftaki insanlara yardım etmek için atılacağımız bu macerada bir nevi insanlığı kurtarmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde bir taraftan insanları kurtarırken diğer taraftan da savaş nedeniyle anılarını kaybeden insanların anlarını geri getirmeye çalışıyor ve yanımızdaki köpek dostumuzla beraber bu zorlukları aşmaya çalışıyoruz.

Biz oyunculara bu savaş atmosferi iyi bir şekilde yansıtmaya çalışılıyor ve etrafta sürekli olarak patlamalar, yangınlar ve daha fazlası bizlere aktarılıyor. Karanlık bir yapıya sahip olan bu oyun içerisinde üç dil desteği yer alıyor. İngilizce, Japonca ve geleneksel Çince dil desteğine sahip olacak olan bu yapımda arka planda da çeşitli fon müzikleri de bulunuyor. Bu müziklerle beraber ortam daha da bizleri içine çekiyor.

Atılacağımız bu macerada sadece etraftaki yangınları söndürmekle ve insanlara yardım etmekte kalmıyor çeşitli bulmaca unsurları da bulunuyor. Bulmaca çözme görevleri de yer alan bu oyun içerisinde diğer hayatta kalanların hikayelerine ortak oluyoruz. 2. Dünya temasını yansıtan bu yapımda hayatta kalmaya çalışıyor, ciddi zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor ve daha fazlasını yapmaya uğraşıyoruz.

Dokunaklı bir hikayeye ve drama öyküsüne sahip bu oyun 16 Şubat tarihinde biz oyun severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Şu anda Steam sayfası açık durumda olan oyunu dilerseniz istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.
 
- Operation: Harsh Doorstop (16 Şubat)
 
 

Drakeling Labs tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan oynaması ücretsiz çok oyunculu nişancı oyunu Operation: Harsh Doorstop, 16 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Oyunda ganimet sandıkları ve yağma unsurları yer almayacak

Erken erişim sürümünde yayınlanacak olan bu ücretsiz birinci şahıs nişancı oyununda geliştirici ekip farklı bir sistem benimsemiş durumda. Oyun içerisinde geliştirici ekip ganimet sandıklarının ve yağma unsurlarının olmayacağını bunun yanı sıra para kazanma gibi içeriklerin de bulunmayacağını belirtiyor. Yani ekip bu projenin pay to win olayından sıkılmış olan oyuncular için gayet ideal bir yapım olacağını belirtiyor. Geliştirici ekip ayrıca bu oyun içerisinde tüm nişancı unsurlarının ötesinde bir asker - savaş oyununda olması gereken tüm öğelerin yer alacağını söylüyor.

Hem tek oyunculu hem de çok oyunculu modlar yer alacak
 
 

Çok oyunculu ücretsiz bu nişancı oyununda tek oyunculu görevlerin yanı sıra co-op moduna dayalı çeşitli modlar, çok oyunculu sunucular, Steam atölye desteği ve daha fazlası yer alacak. Oyun geniş bir topluluğu bünyesinde barındırmak istiyor ve bu doğrultuda çeşitli özellikleri biz oyun severlere sunmaya hazırlanıyor. Bağımsız bir geliştirici tarafından bizleri sunulacak bu projede geliştirici ekip oyuncuların istediği tüm özellikleri bu oyunda yer alacağını belirtiyor.
Çeşitli silahların ve atış şekillerinin yer aldığı bu yapımda topluluk üyeleri desteklenecek ve oyun içerisinde yer alan Steam atölye desteği ile beraber oyuna çeşitli alanlarda modlar dahil edilecek. Yine yukarıda belirttiğim gibi oyun içerisinde herhangi bir para kazanma durumu ve sistemi yer almayacak. Bu durumun daha sağlıklı olacağını belirten ekip bakalım bizlere ne gibi bir oyun deneyimi sunacak, hep birlikte göreceğiz.

Bu yapım üzerinde daha önce Project Reality, Squad ve Red Orchestra gibi nişancı oyunlarda çalışmış geliştiriciler yer alıyor. Dolayısıyla bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan geliştiriciler bu yapım üzerinde uğraşıyor. Oyun ilk etapta erken erişim sürümü olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor ve erken erişim sürümünde oyuncu geri bildirimlerinin ve topluluk üyelerinin sağladığı dönütlerin dikkate alınacağı belirtiliyor. Oyunun tam sürüme ulaşması konusunda herhangi bir tarih ve detay verilmemiş olsa da erken erişim sürümü boyunca yeni özellikler, modlar ve daha fazlası oyuna dahil edilecek.

Operation: Harsh Doorstop içerisinde çeşitli tabancalardan makineli tüfeklere bombalardan çeşitli araçlara kadar birçok içerik bizleri bekliyor olacak. Bu içeriklerin sayısı erken erişim sürecinde artırılacak ve daha da zenginleştirilecek. Çeşitli oyun içi hatalar bu süreçte belirlenecek ve giderilecek.

Oyun 16 Şubat tarihinde çıkış yapacak ancak geliştirici ekibin patreon  sayfasında çeşitli destekçiler bulunuyor. Bu destekçiler oyunun çok oyunculu sürümüne şu andan itibaren erişebiliyor. Oyunun bir de Steam üzerinde ücretsiz tek oyunculu demosu da mevcut. Denemek isteyenler ve oyunun hangi özellikleri sunduğunu görmek isteyenler bu demoyu indirebilirler ve oyunun bir kısmını oynamaya başlayabilirler. Erken eşim süreci başladığı dönemde yani 16 Şubat'tan itibaren oyunun demo sürümleri yayından kaldırılacak. Diğer yandan oyunun Play test erişim talepleri etkin durumda. Bunu da Steam üzerinden talep edebiliyor ve bu testlere katılabiliyorsunuz.

Bu tarz oynaması ücretsiz nişancı taktik birinci şahıs savaş oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyun zaten herhangi bir ücret talep etmiyor, üstüne oyun içerisinde para karşılığı alabileceğiniz bir yapı da yer almıyor.
 
- WILD HEARTS (16 Şubat)
 
 

KOEI TECMO GAMES tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayınlanacak olan keşif temalı aksiyon macera oyunu Wild Hearts, 16 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu ayın beklenen oyunları arasında yer alan yapım gerek grafikleri ile gerekse avcılık türüne yeni bir bakış açısı getirecek olması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

İster tek oyunculu istersek de arkadaşlarımız ile beraber oynayabiliyoruz

Wild Hearts dünyasında karşımıza tehlikeli yaratıklar, çeşitli canavarlar ve daha fazla çıkıyor. Bunlara karşı savaşmak ve bunları alt etmek tamamen bizim işimiz oluyor. Oyun içerisinde bu canavarlara ve tehlikelere karşı dilersek tek başımıza dilersek de co-op modunda arkadaşlarımızla beraber gelebiliyoruz. Oyunu arkadaşlar ile beraber oynamak daha eğlenceli bir deneyim sunabilir.

Japonya merkezli geliştirici tarafından biz oyun severlere sunulacak olan bu yapımda yine uzak doğu yaratıkları, ortamları ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. FATAL FRAME / PROJECT ZERO: Maiden of Black Water ve NINJA GAIDEN gibi yapımlarla bilinen geliştirici ekip bizlere avcılık türünün yeni içeriklerine sunmaya hazırlanıyor.

Oyun içerisinde tehlikeli bir doğaya atılıyoruz. Bu tehlikeli dünyada hayatta kalmaya çalışıyor ve karşımıza çıkan bu garip canavarları alt etmeye ve onları avlamaya çalışıyoruz. Wild Hearts içerisinde elimize alabileceğimiz çeşitli silah türleri, kullanabileceğimiz farklı teknolojide öğeler ve daha fazlası bulunuyor. Görsel konuda da ön planda olmaya çalışan yapım içerisinde bizleri etkileyecek çeşitli manzaralar da bulunacak.

Oyun içerisinde aksiyon ve macera unsurlarının yanı sıra keşif öğeleri de yer alıyor. Bu dünyada yapacağımız keşifler sırasında çeşidi kaynaklar elde edebiliyor, bu kaynakları ve malzemeleri stoklayabiliyor, bunları daha iyi bir teknoloji ve alet oluşturmak için kullanabiliyoruz. Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi ister tek oyunculu istersek de arkadaşımızla beraber oynayabiliyoruz. Bu sayede yaratıklara karşı kendimizi daha iyi savunabiliyor ve onlara karşı arkadaşlarla beraber daha iyi bir strateji uygulayarak kolayca alt edebiliyoruz.

Wild Hearts oyununda en fazla iki arkadaşınız ile beraber oynayabiliyorsunuz yani toplamda üç kişi bu tehlikeli dünyaya atılabiliyorsunuz. Oyunda yine bizlere sunulacak çeşitli özgürlükler yer alıyor. Bu özgürlükler arasında karakter yaratma ekranı, üzerimize giyebileceğimiz çeşitli türde zırhlar ve silahlar ve daha fazlası yer alıyor. Oyun içerisinde hem yakın hem de uzak menzilli çeşitli silahlar yer alıyor. Bu silahları kullanmak için özgürlük tamamen bize bırakılıyor. Bir aoyuncu isterse tamamen yakın dövüş odaklı ilerleyebilir diğer oyuncu da isterse tamamen uzak menzil odaklı bir dövüş stili benimseyebilir. Bu tamamen oyunculara kalmış durumda.

Oyun içerisinde geliştirici ekibin belirttiğine göre sekiz farklı yakın dövüş silahı ve menzilli silah bulunuyor. Silahlar arasında bıçaklar, katanalar ve daha fazlası yer alıyor. Bu silahlarla beraber yakın dövüşe girebiliyor, düşmanları ve yarattıkları kesip biçebiliyoruz. Oyun içerisinde yine ilerleyişe göre kendimizi geliştirebileceğimiz ve yeni silahlar elde edebileceğimiz bir sistem yer alıyor. Oyunda yani kısacası ne kadar çok ilerlersek o kadar çok silah kazanıyoruz ve tecrübe elde ediyoruz. Bu sayede düşmanların karşısına daha güçlü ve daha öfkeli bir şekilde çıkabiliyoruz.

Dinamik mevsim geçişleri yer alıyor
 
 

Çeşitli manzaraların ve ortamların bizleri beklediği bu yapımda çizim kalitesi de ön plana çıkarılmaya çalışılmış. Grafikleri ve dünyasıyla dikkatimizi çeken bu oyun feodal bir Japonya'yı tasvir ediyor. Oyun içerisinde etrafı keşfedebileceğimiz çeşitli yapılar, doğa harikaları manzaralar ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda dinamik bir mevsim mekaniği bulunuyor. Bu mekanik sayesinde dört mevsimi bu yapım içerisinde yaşayabiliyorsunuz ve her mevsimin kendine özel güzellikleri ve özellikleri yer alıyor. Yaz mevsiminde her yer cıvıl cıvıl iken kış mevsiminde ortalık karla kaplanıyor ve beyaz bir örtü bu dünyaya hakim oluyor. Biz oyuncular olarak da bu tarz dinamik unsurları seviyoruz.

Oyun içerisinde temel bir amacımız bulunuyor. Oyun tamamen karşımıza çıkan düşman avlarını alt etmekten ve son av bölgesine ulaşmaktan ibaret diyebilirim. Karşımıza bu mücadelede büyük yaratıklar çıkabiliyor. Bunlara bir nevi patron savaşları da diyebiliriz. Bu devasa yaratıkları alt etmek için arkadaşlarımızı yanımıza çağırabilir veya tek olarak avlanmayı seviyorsanız bu şekilde ilerleyebilirsiniz. Ancak arkadaşlarınız ile beraber bu yapımı oynarsanız aranızda bir strateji belirleyebilir ve patronu kolayca alt etmeye çalışabilirsiniz.

Bu yıl içerisinde beklenen oyunlar arasında yer alan Wild Hearts yukarıda da bahsettiğim gibi Japon stüdyo Omega Force tarafından biz oyun severlere sunulacak. Yayıncılığını Electronic Arts'ın üstlendiği bu oyun 16 Şubat tarihinde geliyor. DYNASTY WARRIORS serisinin arkasındaki ekip tarafından bir süredir geliştirilen bu yapım fantastik bir dünyayı tasvir ediyor ve bizlere büyük bir maceraya çıkartmaya hazırlanıyor.

Bu tarz aksiyon macera ve keşif unsurlarının bir arada yer aldığı ve bunların harmanlandığı bir yapımdan hoşlanıyorsanız bu yapıma da şans verebilirsiniz. Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi çeşitli büyük yaratıklar yer alıyor. Canavar avlamayı ve bunları alt etmeyi seviyorsanız ve kendinizi bu yolda geliştirmeyi istiyorsanız bu oyunu muhakkak bir deneyin.
Oyun şu anda Steam'de ön siparişlere açık durumda. Oyunun standart sürümü 1.199 Türk lirası, oyunun diğer bir sürümü olan Karakuri Edition ise 1.599 Türk lirası. Şu anda oyun fiyatları yüksek durumda ve büyük çaplı yapımlar ülkemizde yaklaşık olarak bu fiyattan çıkış yapıyor.
 
- Wild West Dynasty (16 Şubat)
 
 

Moon Punch Studio tarafından geliştirilen ve Toplitz Productions tarafından yayınlanacak olan hayatta kalma, inşa etme, rol yapma oyunu Wild West Dynasty, 16 Şubat tarihinde geliyor. Vahşi Batı ve kovboy temasını benimseyen bu oyunda bir çiftlik kuracağız, bu çiftliği büyük bir yerleşim yeri haline getirmeye çalışacağız ve bir nevi hayatta kalmaya uğraşacağız. Oyun içerisinde çeşitli oyun öğeleri bir araya getiriliyor ve harmanlanıyor. Bu unsurlar içerisinde çiftçilik, batı teması, kovboylar, silahşörler, rol yapma öğeleri, hayatta kalma unsurları, simülasyon, balıkçılık ve daha fazlası yer alıyor. Dolayısıyla oyun içerisinde geniş çaplı bir içerik bizleri bekliyor diyebilirim.

Oyun 1800'lü yıllarda geçiyor ve batı temasını bizlere yansıtıyor. 1800'lerin Amerika'sında geçen bu oyun içerisinde kendimize ait bir yerleşim yeri inşa etmeye çalışıyoruz. Bu inşa ettiğimiz yerleşim yerini geliştirmeye ve büyütmeye uğraşıyoruz. Zamanla çeşitli farklı yapılar kurabiliyor, etrafı keşfederek yeni kaynaklar toplayabiliyor ve topladığımız bu kaynaklar ile yeni yapıların ve araçların kilidini açabiliyoruz.

Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi çiftçilik unsurları bol bol ön plana çıkıyor. Bu kuracağımız çiftlik sayesinde çeşitli sığırlar, atlar ve daha fazlasını yetiştirebiliyoruz. Başladığımız bu Amerika macerasında farklı bölgelere doğru ilerlemeye çalışıyor ve yeni bölgelerin kilidini açmaya çalışıyoruz. Wild West Dynasty oyunu içerisinde sadece çiftçilik unsurları değil diğer taraftan ticaret macera ve daha fazla mekanik bizleri bekliyor olacak.

Oyun içerisinde birçok karakter bizlere sunulacak. Bu karakterler içerisinde tüccarlar, kumarhane sahipleri, maceracılar, silahşörler, kovboylar ve daha fazlası yer alacak. Tüm bu karakterler bir araya gelerek büyük bir kasabayı oluşturacak. Bu oluşturulan kasabayı geliştirmek için ellerinden geleni yapacaklar.

Oyunu diğer çiftlik oyunlarından ayıran özellik bu yapımda tek oyunculu olarak ve tek başımıza başlıyoruz. Elimizde sadece bir tabanca ile başladığımız bu macerada yeni bir yerleşim yeri buluyor. Bu yerleşim yerinde daha önceden kurulmuş bir düzen ve kaide bulunuyor. Bu kurulan kasabalarda çeşitli karakterler ile etkileşime girebiliyor ve buranın gelişmesi için yola koyulabiliyorsunuz. Bunun dışında bu karakterleri aranızı iyi tutarak buranın başkanı bile olabiliyorsunuz.

Oyun bizlere geniş bir özgürlük sunuyor diyebilirim. Ulaştığımız bu kasabalarda her an her şey olabiliyor. Bir gün kalkıyorsunuz, kasabada kimse kalmamış ve burası tamamen hayalet bir kasaba olarak karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla kasabadaki gidişatı çok iyi takip etmeniz lazım ve etraftaki kaynakları toplamanız gerekiyor. Hem kasabaya yararınız hem de kendinize yararınız olması lazım.

Bu yapım içerisinde zorlu çöl şartları da bulunuyor. Hayatta kalma unsurlarının da yer aldığı bu oyunda büyük bir mücadeleye atılıyoruz ve her ulaştığımız kasabada ve her köşede bizleri aslında çeşitli fırsatlar bekliyor. Oyunda öncelikle her zaman olduğu gibi kendimizi düşünmemiz gerekiyor. Ana karakterimizi hayatta tutmak lazım ki yeni maceraların kapılarını aralayalım.

Oyunda öte yandan ulaştığımız kasabalarda tarla kurabiliyor, bu tarla aracılığıyla ekinler ekip biçebiliyor, gıdalar üretebiliyor, yine yukarıda da bahsettiğim gibi sığırlar atlar ve daha fazlasını besleyebiliyoruz. Bunun dışında karşımıza çeşitli tehlikeler çıkabiliyor. Örneğin yılan: Belirli yerlerde çıkan bu yılanı avlayabiliyor ve kendimize besin aracı olarak kullanabiliyoruz. Oyun içerisinde çeşitli tüccarlarla karşılaşabiliyor ve bu tüccarlar ile etkileşime geçebiliyor ve alış -veriş yapabiliyoruz. Yine avladığımız hayvanların derilerini tüccarlara satabiliyor ve karşılığında hayatta kalmak için öğeler elde edebiliyoruz.

Oyunda kendi çiftliğinizi oluşturabiliyor ve zamanla bu çiftliğinize farklı insanları çekebiliyorsunuz. Ne kadar çekici bir kasaba inşaatınıza göre o kadar çok insan size başvuruyor ve burada kalmak için izninizi istiyor. Dolayısıyla sıradan bir karakterden büyük bir başkana kadar atılacağınız bu macerada yapacağınız seçimler ve kuracağınız kasaba çok önem arz ediyor. Oyundaki bu dengeyi çok iyi kurmanız ve korumanız gerekiyor.

İki farklı kamera bakış açısı yer alıyor
 
 

Wild West Dynasty oyunu içerisinde iki farklı kamera bakış açısı bulunuyor. İsterseniz birinci şahıs kamera bakış açısı ile isterseniz de üçüncü şahıs kamera bakış açısı ile bu oyunu deneyimleyebiliyorsunuz. Geliştirici ekip bu iki kamera bakış açısını da bizlere sunmuş durumda ve seçimi tamamen bizlere bırakmış. Oyun içerisinde diğer yandan bizlere farklı maceraların kapılarını açabilecek çeşitli görevler de yer alıyor. Bu görevler içerisinde diyaloglar ve sonuçlar bulunuyor. Geniş kapsamlı bir hikayenin anlatılacağı belirtilen bu oyunda yapacağımız görevlerin içeriği dallanıp budaklanıyor diyebilirim.

Çeşitli manzaralara ve keşif unsurlarına sahip bir dünya sunulmaya çalışılıyor

Wild West Dynasty dünyasında karşımıza çeşitli manzaralar ve etrafını keşfedebileceğimiz bir dünya sunuluyor. Keşif yaparken karşımıza türlü tehlikeler, hazineler, sırlar ve daha fazlası çıkıyor. Açık dünyaya sahip bu yapımda bir yandan hayatta kalmaya çalışırken diğer yandan da kendi kasabamızı hatta hanedanlığımızı kurmaya çalışıyoruz. Bu kasabamıza yeni insanlar çekmeye ve hem nüfus olarak hem de yapı olarak genişlemeye başlıyoruz.

Birçok oyun türü harmanlanıyor

Vahşi Batı temasını bizlere sunan ve kovboy karakterleri bünyesinde barındıran bu rol yapma oyunu içerisinde hayatta kalma unsurları, strateji unsurları, simülasyon unsurları, şehir kurma ve kaynak yönetim unsurları ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Bunun yanı sıra saydığım bu unsurlar harmanlanıyor. Oyun içerisinde diğer taraftan etrafı ister yürüyerek isterseniz de at sırtında keşfedebiliyorsunuz.

Yine Vahşi Batı temasından aşina olduğunuz terk edilmiş maden ocakları ve mağaralar bizleri bekliyor olacak. Bunları keşfetmek, çeşitli sırları ve hazineleri açığa çıkarmak tamamen bizim işimiz oluyor.

Oyunda kuracağımız kasaba sayesinde yeni insanlar çekebiliyor. Bu insanların mutluluğu için uğraşıyor, kaynaklarımızı ve bulduğumuz öğeleri çok iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla nüfus popülasyonunu artırmak ve buradaki insanların mutluluğunu yükseltmek için bu unsurların dengesini çok iyi sağlamamız gerekiyor.

Bu tarz Vahşi Batı temasından hoşlanıyorsanız ve hayatta kalma türünün açlığını çekiyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi oyun birçok türü bünyesinde barındırıyor ve bunları harmanlıyor. Her türden oyuncuyu kendisine çekecek bir yapıya sahip olan bu oyun 16 Şubat'ta çıkışını yapmaya hazırlanıyor.

Oyunun Steam platformu üzerinde herhangi bir demo sürümü bulunmuyor. Dolayısıyla oyunu Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir, çıkış yaptığı zaman mail adresinize veya eğer telefonunuzda uygulaması var ise telefonunuza bir bildirim alabilirsiniz. Bu sayede oyunun çıkış yaptığını görebilir ve oyunu deneyip Vahşi Batı dünyasını keşfedebilirsiniz.
 
- Birth (17 Şubat: gizlilik temelli, bulmaca, point and click)
 
 

Madison Karrh tarafından geliştirilen ve Madison Karrh, Wings tarafından yayınlanacak olan bağımsız, bulmaca, gizli nesne bulma, point and click oyunu Birth, 17 Şubat tarihinde geliyor. Bulmaca öğelerinin ön planda yer aldığı bu yapım içerisinde çeşitli sırları açığa çıkarmaya çalışacak ve Point and Click bir mekaniği deneyimleyebileceğiz. Fizik tabanlı bulmacaların yer aldığı bu oyun içerisinde farklı karakterler, farklı yapıda binalar, dikkat çeken sanat tarzı ve daha fazlası bizlere sunulacak. Oyun içerisinde farklı yapıda binalar bulunacak. Bunlar içerisinde müzeler, fırınlar, kütüphaneler ve daha fazlası yer alacak. Birth oyununda yalnız bir karakteri oynayacak ve bu yalnız karakterin yaşadığı bir hikaye bizlere aktarılacak.

Elle çizilmiş bir sanat stiline sahip bu oyun içerisinde bizlere çeşitli yapıda kafeler, sokaklar, çiçekçiler, kütüphaneler, fırınlar, pazarlar ve daha fazlası sunulacak. Bizim temel amacımız ise çeşitli kemikleri ve organları toplamak olacak. Fizik tabanlı bu bulmacaları çözdükten sonra çeşitli kemikleri topladıktan sonra ise gizli sırlara açığa çıkarmak tamamen bizim işimiz olacak. Oyun içerisinde tamamen sırları açığa çıkarma odaklı bir yapı benimsenmiş ve etrafa tıklayarak bu çeşitli yapıdaki yerlerin gizemlerini açığa çıkaracağız.

Birth oyununda bir yandan ürkütücü bir sanat stili benimsenmiş, karşımıza çıkan karakterlerde çeşitli organlardan yoksun olarak bizlere sunulmuş durumda. Bu da bizleri hem bir yandan ürküten hem de tüylerimizi diken diken yapan unsurlardan biri. Bu oyun içerisinde etraftan çeşitli kemikler toplayabiliyor, point and clik mekaniği sayesinde ise etraftaki bulmacaları çözebiliyor, her bir karakterin bulunduğu yere tıklayabiliyor, onlarla etkileşime geçebiliyor ve Etraftaki nesnelere tıklayabiliyoruz.

Oyun içerisinde çeşitli zorluklarda bulmacalar bulunuyor. Bu bulmacaları çözmek tamamen bizim işimiz oluyor. Kolaydan zora doğru bir bulmaca mekaniği benimsenmiş durumda. Dolayısıyla ilerleyen bölümlerde daha da zorlayan ve belki de tam çözümüne bakmamız gereken bulmacalar yer alacak. Yani beyin yakan bulmacalardan diyebilirim.
 
 

Oyunda farklı farklı yerlere gidebilecek, bu yerlerin çekti sırlarını açığa çıkarabilecek ve envanterimizdeki nesneleri kullanabileceğiz. Oyunda etkileşime geçebileceğimiz çeşitli türde karakterler, gözleri oyulmuş sadece iskelet halinde karşımıza çıkan insanlar ve daha fazlası yer alacak.
 
Oyun içerisinde çok çeşitli bulmaca türleri bulunacak. Renkleri eşleştirme bulmacalarından kolye dizme mekaniğine kadar birçok farklı bulmaca türü bizleri bekliyor olacak. Bunları çözmek için de biraz zaman geçirmek ve etrafı kurcalamamız gerekecek.

Bu yapım bizlere tam bir point and click bulmaca deneyimi sunuyor. Dolayısıyla bu tarz yapımlardan hoşlanıyorsanız ve bulmaca çözmeyi seviyorsanız bu oyun tam size göre. Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi ürkütücü ve farklı bir sanat stili benimsenmiş durumda. Bu da öyle farklı bir hava katıyor. Oyun 17 Şubat 2023 tarihinde çıkış yapacak, toplamda 11 dili destekleyen bu yapım tek oyunculu bir yapayım bizlere sunacak. 
 
- The Settlers: New Allies (17 Şubat)
 
 

Blue Byte tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanacak olan simülasyon, strateji, şehir kurma oyunu The Settlers: New Allies, 17 Şubat tarihinde geliyor. Hem tek oyunculu hem de çok oyunculu bir şekilde oynayacağımız bu strateji oyununda üstten görünümlü bir kamera bakış açısı benimsenmiş durumda. Oyun içerisinde derin strateji unsurları, gerçek zamanlı strateji savaşları ve daha fazlası yer alıyor. Bunun yanı sıra dünyasıyla, çizimleriyle ve animasyonları ile ön plana çıkmaya çalışan bu oyun içerisinde farklı tarzda gruplar bulunuyor. Bu gruplar arasından seçimleri biz kendimiz yapıyoruz.

Oyun içerisinde çeşitli fraksiyonlar bulunuyor. Bu fraksiyonlar arasında herkesin kendine ait özelliği ve tecrübesi bulunuyor. Oyunda bizlere sunulan hikaye odaklı bir senaryo modu, bunun dışında zoru seven oyuncuları için hardcore modu ve diğer taraftan da ek mücadeleler bulunuyor. Hem zoru seven oyunculara hem de diğer strateji oyunlarını seven oyuncuları hitap eden bu oyunda farklı bir dünyayı keşfe çıkabiliyoruz diyebilirim.

The Settlers serisinin yeniden bir başlangıcını temsil eden bu yapımda hem grafikler hem de animasyonlar yeni teknolojilere adapte edilmiş ve geliştirilmiş durumda. The Settlers: New Allies, seri içerisinde yer alan oyunların birçok özelliğini bünyesinde barındıran hatta bunları geliştiren bir yapıyı bizlere sunmaya hazırlanıyor.

Oyunda yukarıda da bahsettiğim gibi hem tek oyunculu hem de çok oyunculu bir mod bulunuyor. Tek oyunculu mod içerisinde senaryo modu, ek mücadeleler ve daha fazlası bulunuyor. Diğer taraftan ise çok oyunculu modda yapay zekaya karşı savaşabiliyor, en fazla 8 oyuncuyu çağırabiliyor ve çevrimiçi olarak bu strateji deneyimini yaşayabiliyoruz.

Bu derin strateji oyununda karşımıza çeşitli doğa manzaraları, ormanlar, av hayvanları, dağlar ovalar ve daha fazlası çıkacak. Buralarda kendimize ait bir yerleşim yeri inşa edecek, bu yerleşim yeri içerisinde çeşitli yapılar kurabilecek ve kendimizi geliştirmeye çalışacağız. Hem nüfusumuzu arttırabilecek hem de daha fazla alana doğru genişleyebilecek olduğumuz bu oyunda çeşitli doğa harikaları da bizleri bekliyor olacak. Hem görsel anlamda hem de derin strateji unsurları anlamında bizlere geniş bir yapı sunmayı hedefleyen bu oyunda düşmanların üslerine karşı çeşitli savaşlara girebileceğiz ve bunları ele geçirmeye çalışacağız. Bu sayede daha fazla kaynak toplayacak ve nüfusumuzu giderek daha da arttırmaya çalışacağız.
 
 

The Settlers: New Allies dünyası içerisinde etraftan çeşitli meyveler toplayabilecek, çeşitli madenler çıkarabilecek, kendi bölgemize tarlalar ekebilecek, bu tarla sayesinde ekinler ekip biçebilecek, yeni yapıların kirlerini açabilecek ve taş çıkarmak için işçileri yollayabileceğiz. Bu çıkardığımız ve topladığımız kaynaklarla beraber demirciler kurabilecek ve savaşçılar üretebileceğimiz yapılar inşa edebileceğiz. Burada da çeşitli büyük savaşlara atılacağımız büyük savaşlara gidebileceğiz. Oluşturabileceğimiz savaşçılar arasında okçular, kılıççılar ve daha fazlası yer alacak.

Strateji oyunlarından hoşlanıyorsanız ve bu oyun ile yeni bir deneyim elde etmek istiyorsanız bu yapıma da bir göz atabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu oyun orijinal serinin yeni bir sürümü şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu sürüm içerisinde grafikler, animasyonlar, strateji unsurları ve daha fazlası geliştirilmiş, hem de yeni özellikler ve eklemeler de oyuna dahil edilmiş durumda.

Epic Games üzerinden çıkış yapacak bu oyun şu anda ön siparişlere açık. The Settlers: New Allies'ı 269 Türk lirasından ön sipariş verebilir ve oyun çıktığı zaman deneyimleyebilirsiniz. Oyunu ayrıca Ubisoft Store'dan da satın alabilirsiniz ancak orada fiyat daha pahalı. Şu an için en uygunu Epic Games Store diyebilirim.
 
- A Weekend in Puzzleburg (17 Şubat)
 

Sunny Demeanor Games tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan yaşam simülasyonu A Weekend in Puzzleburg, 17 Şubat tarihinde geliyor. Gerçek hayat içerisinden çeşitli kesitleri bizlere sunan bu yapımda aslında rol yapma öğeleri yer alıyor. Oyun içerisinde geliştirici ekibin belirttiğine göre 180 binden fazla gerçek hayat kesitleri yer alıyor. Bu yapımda herhangi bir aksiyon ve dövüş unsurları bulunmuyor, dolayısıyla rahatlatıcı ve sakin bir oyun deneyimini bizlere sunmaya çalışıyor.

Çeşitli bulmacaları ile ön plana çıkmaya çalışan bu oyunda bir kasabaya geçiş yapıyoruz ve burada hafta sonu tatilde en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Oyunda yukarıda da bahsettiğim gibi herhangi bir aksiyona girmeye gerek olmuyor, dolayısıyla arkanıza yaslanarak bu yapımı deneyimleyebiliyorsunuz.

Oyun içerisinde bir tatil kasabasına rezervasyon yaptırıyoruz ve tatilimizi burada geçirmeye çalışıyoruz. A Weekend in Puzzleburg içerisinde yine tekrar tekrar oynayabileceğimiz bir sistem yer alıyor. Her bir seferde farklı deneyimler elde edebileceğimiz bu yapımda rol yapma unsurları bizlere sunuluyor. Bunun yanı sıra açık bir dünya bizleri bekliyor olacak.

Oyunun bizlere sunduğu açık dünyasında bu tatil beldesine gidebilecek, tatil beldesi içerisinde yaşayan halkı tanıyabilecek, onlarla etkileşime geçebilecek ve çeşitli amaçlar edinebileceğiz. Oyunda karakterimizi belli kısımlarını özelleştirebileceğimiz bir sistem de yer alıyor. İstersek saçımızı farklı bir renge boyayabiliyor istersek de karakterimizin geçmişine doğru bir yolculuk yapabiliyoruz.

Oyunun temelinde tatili en iyi şekilde değerlendirmek, kasaba içerisindeki halkı tanımak, karakterimizin geçmişine doğru bir dalış yapmak gibi amaçlar yer alıyor. Oyun içerisinde refleksleriniz önem arz etmiyor, rahatlatıcı bu deneyimde karakter odaklı bir yapı bizlere sunuluyor. Rol yapma unsurlarının yer aldığı bu oyunda çeşitli görevler yapabiliyoruz. Oyun hem kontrolcü hem de klavye ve fareyi destekliyor. Ayrıca bu ayarları özelleştirebiliyoruz yani point and click bir yapı istiyorsanız sadece bilgisayarınızın faresi ile oynamanız yetiyor. Bu durum aslında tamamen size kalmış durumda.

Oyunun diğer yandan Steam platformu üzerinde ücretsiz bir demosu bulunuyor. Bu demo sürümünü dilerseniz indirebiliyorsunuz ve oyunun bir kısmını oynayabiliyorsunuz. Bu demo sürüm sayesinde oyun içerisinde bizlere neler sunulabileceği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Dolayısıyla oyuna alıp almamanız aslında bu demo sürüm içerisinde geçirdiğiniz vakte ve elde ettiğiniz deneyime bağlı diyebilirim. Oyunun ücretsiz demosu öte yandan 30 dakikalık bir süreyi kapsıyor.
 
 

Oyunun tam sürüm sürümü geliştirici ekibin belirttiğine göre yaklaşık olarak 4 saat sürecek. Oyunda yine yukarıda da bahsettiğim gibi temel amaç hafta sonunuzdaki tatili en iyi şekilde değerlendirmek ve bunu en ideal şekilde yapmak. Geliştirici ekip oyunu birden fazla kez oynamanızı tavsiye ediyor. Çünkü oyunun her yeni başlangıcında farklı deneyimler elde edebileceğinizi belirtiyor.

Oyun içerisinde karşımıza çeşitli bulmacalar çıkıyor, bu bulmacaları çözmeye çalışıyoruz ve zihnimizi buna yoruyoruz. Oyunda karakter odaklı bir yapı benimsenmiş durumda. Karşımıza çıkan oyun karakterlerle etkileşime geçebiliyor, onlardan çeşitli görevler elde edebiliyor ve bu görevleri yapabiliyoruz.

Siz de bu tarz boş vaktinizi iyi değerlendirmek istiyorsanız ve farklı bir yapı denemek istiyorsanız bu oyuna bir şans verebilirsiniz. Oyunun grafik kalitesi ve çizimleri To The Moon gibi yapımlar ile benzerlik gösteriyor. Geliştirici ekip bu yapımlardan ilham aldığını da belirtiyor. İlham aldığı oyunlar arasında A Short Hike, Earthbound, Animal Crossing, Stardew Valley, To The Moon, Wayward Strand, Life is Strange, Nancy Drew, The Legend of Zelda: Majora's Mask, Bugsnax ve Suikoden yer alıyor.
 
- Like a Dragon: Ishin! (21 Şubat)
 
 

Ryu Ga Gotoku Studio tarafından geliştirilen ve Sega tarafından yayınlanacak olan dövüş odaklı aksiyon macera oyunu Like a Dragon: Ishin!, 21 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Hack and slash unsurlarının yer aldığı bu yapım aslında karşımıza yeniden düzenlenmiş bir sürüm olarak çıkacak. Like a Dragon serisi içerisinde yer alan bu oyun yeni içerikleri, yeniden düzenlenmiş grafikleri, yeni teknolojileri, orijinal oyun özelliklerini ve daha fazlasını bizlere sunacak. Bu oyun içerisinde bir samuray olacak ve elimize kılıcımızı alacağız. Elimize aldığımız kılıç ile düşmanları alt etmeye çalışacağız.

Like a Dragon: Ishin! içerisinde temel amacımız babamızın katiline bulmak ve adımızı temize çıkarmak. Babamız o dönemde bir cinayete kurban gidiyor, bu cinayet sonrasında üzerimize çeşitli suçlar atıyor ve onurumuz yerle bir ediliyor. Dolayısıyla biz de bu durumu tersine çevirmek, kendi onurumuzu kurtarmak ve adımızı temize çıkarmak için büyük bir mücadeleye atılıyoruz. Bunun yanı sıra babamızın katiline bulmak için de çeşitli sırları ve detayı ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. İlerleyeceğimiz bu yolda çeşitli tehlikeler ve düşmanlar bizleri bekliyor olacak.

Oyun içerisinde hem yakın dövüş odaklı hem de menzilli dövüş odaklı bir sistem bulunuyor. Hem ateşli silahlar hem de kılıçlar bu yapım içerisinde bulunuyor. Oyunda farklı farklı dövüş stilleri bulunuyor. Geliştirici ekip oyun içerisinde 4 farklı dövüş stilinin yer aldığını belirtiyor. Bu dövüş stilleri arasında özgürce geçiş yapabiliyoruz ve mücadele esnasında bu geçişleri kolay bir şekilde yaparak rakiplere karşı daha avantajlı duruma gelebiliyoruz. Bu dövüş stilleri sayesinde kendi tarzımızı belirleyebiliyor ve rakiplere aman vermiyoruz.

Like a Dragon: Ishin! içerisinde kendi karakterimizi güçlendirebiliyor ve yeni yeteneklerin kilidini açabiliyoruz. Dövüş odaklı bir aksiyon sisteminin yer aldığı oyunda yeni yetenekler açarak daha da güçlü bir karakter elde edebiliyoruz. Bunun yanı sıra elde ettiğimiz güçleri çeşitli antrenmanlar yaparak daha da yükseltebiliyor ve gücümüzü daha da arttırabiliyoruz. Oyun içerisinde hem yakın odaklı hem de uzak menzil odaklı çeşitli dövüş araçları bulunuyor.
 
Geniş bir silah kütüphanesine sahip olan bu oyun içerisinde istersek eski tarz kılıcı elimize alabiliyor yani samuray tarzı istersek de modern silahlarını elimize alarak düşmanlara karşı gelebiliyoruz. Bunu seçimi tamamen bize kalmış durumda. İsterseniz yakın dövüş odaklı bir sistem benimseyerek ilerleyebilir istersiniz de tamamen menzilli bir yapıyı deneyebilirsiniz.
 
 

Oyunda yer alan dövüş sisteminde rakiplere karşı kılıcımızı savurabiliyor, rakiplerden gelen saldırılara karşı kendimizi savunabiliyor ve sağa sola kaçabiliyoruz. Çeşitli mekanlarda ve bölgelerde mücadeleye girişebileceğimiz bu oyun içerisinde bitirici vuruşlar da yer alıyor. Bir rakibi yere sermek ve onu estetik bir şekilde alt etmek için bitirici vuruşları kullanabiliyoruz. Oyunda kılıç kullanımı çok daha ön planda tutuluyor. Dolayısıyla oyunun temelinde bu yapının yer aldığını söyleyebilirim.

Oyun, şiddet ve aksiyon odaklı bir yapıyı bizlere sunuyor. Oyunda kılıcımızı savurduğumuz rakiplerin kanları sağa sola fışkırabiliyor ve ortalık kan gölüne dönebiliyor. Oyun içerisinde çeşitli yetenekleri rakiplere karşı sergileyebiliyoruz, alan hasarlı saldırılardan ateşli silahların kullanımına kadar geniş bir dövüş çeşitliliği bu yapım içerisinde yer alıyor. Oyun içerisinde istersek kılıcımıza davranabiliyor istersek de kovboy misali silahımızı elimize alarak rakiplerin üzerine mermi yağdırabiliyoruz.

Like a Dragon serisi oyun camiasında ön plana çıkan seriler arasında yer alıyor. Bu sürüm içerisinde de yukarıda da bahsettiğim gibi yeni içerikler, modern bir görünüm, yeni eklemeler ve daha fazlası bulunuyor. Siz de bu tarz dövüş odaklı saf aksiyon bir yapımı arıyorsanız bu oyunu bir şans verebilirsiniz. Oyun içerisinde arka planda da bir hikaye anlatılıyor, anlatılan bu hikaye çeşitli ara sahnelerle, oyun içi diyaloglarla ve daha fazlasıyla destekleniyor.
 
- Atomic Heart (21 Şubat)
 
 

Mundfish tarafından geliştirilen ve Focus Entertainment, 4Divinity tarafından yayınlanacak olan aksiyon odaklı nişancı keşif macera oyunu Atomic Heart, 21 Şubat tarihinde nihayet geliyor. 2023 yılının en çok beklenen oyunları arasında yer alan bu aksiyon odaklı yapım bizlere saf  dövüş unsurlarını, yükseltme unsurlarını ve daha fazlasını sunacak. Oyun içerisinde ütopik bir dünya yer alacak, dövüş tarzımızı ve aksiyon tarzımıza tamamen kendimize göre belirleyebileceğiz. Atomic Heart içerisinde bizlere arka planda bir hikaye sunulacak. Bu hikayeyi kapsamında çeşitli görevleri atılacağız ve karşımıza çıkan düşmanları yerle bir etmeye çalışacağız.

Oyun içerisinde aksiyon odaklı ve dövüş odaklı bir yapı bulunduğundan dolayı karşımıza sürekli olarak düşmanlar ve düşman grupları çıkacak. Farklı yaratıkların, evrim geçirmiş canlıların ve robot gruplarının yer aldığı bu ütopik dünyada ekipmanlarımızı yükseltebiliyor, mücadele esnasında çevre unsurlarına kullanabiliyor ve bize verilen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Dövüş tarzımızı her rakibe göre kendimiz ayarlayabiliyor ve dövüş stilimizi kendimize göre belirleyebiliyoruz. Bu konuda oyun bizlere geniş bir özgürlük sunuyor.

Atomic Heart içerisinde sunulan ve bizlere aktarılan bu dünya içerisinde çeşitli sırları açığa çıkartabiliyor, etraftan çeşitli ekipmanlar toplayabiliyor, ekipmanlarımızı yükseltebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Oyunda modern teknolojik unsurlar, evrim geçirmiş yaratıklar ve daha fazlası yer alıyor. Bu vahşi yaratıklara karşı gelmenin tek yolu da onlara karşı mücadele etmek ve aksiyona girişmek. Bu dünyada düşmanlara karşı çok vahşi ve şiddetle çatışmalara girebiliyoruz.

Karşımıza çıkacak olan düşmanlar arasında mutantlar, dronlar, robotlar ve daha fazlası yer alıyor. Bu robotları alt etmekte tamamen bize kalıyor. Atomic Heart biz oyunu severlere geniş bir çeşitlilik sunuyor. Oyun içerisinde dövüş yeteneklerimizi geliştirebiliyor, yükseltebiliyor, elimize çeşitli dövüş araçları alabiliyor, her rakibe karşı farklı bir dövüş stili benimseyebiliyor ve etrafta kaynaklar toplayabiliyoruz. Topladığımız bu kaynakları birleştirebiliyor ve yeni araçların kilidini açabiliyoruz. Atomic Heart içerisinde karşımıza çıkan düşmanları sağa sola fırlatabiliyor, onların uzuvlarına koparabiliyor ve etrafı kan gölüne çevirebiliyoruz. Dolayısıyla şiddet unsuru hat safhada bir yapın bizleri bekliyor diyebilirim.
 
 

Bu yapım içerisinde karşımıza irili ufaklı düşman grupları bunun yanı sıra ara ara da patron savaşları diyebileceğimiz daha zorlu mücadeleler çıkıyor. Oyunda yine karakterimizin telekinetik güçleri bulunuyor. Bu güçler arasında düşmanları yukarıya doğru çıkarma ve fırlatma, düşmanları toplu bir şekilde elektrik hasarı verme, onları bir süreliğine dondurma ve daha fazlası yer alıyor.

Oyunda öte yandan kullanabileceğimiz çeşitli yakın dövüş odaklı silahlar ve menzilli silahlar bulunuyor. Yakın dövüş silahları arasında baltalar, bıçaklar, menzilli silahlar arasında ise pompalı tüfekler, makine silahlar, elektrik hasarı veren silahlar ve daha fazlası yer alıyor. Bunların seçimi ve kullanımı tamamen bizlere bırakılıyor. Atomic Heart'ta karşımıza çıkan düşman gruplarına karşı bu elimizdeki cephaneliği kendi stratejimize ve isteğimize göre kullanabiliyoruz.

Grafikleri ile ve şiddetli aksiyon sistemi ile ön plana çıkmaya çalışan bu oyunda kendi becerilerimizi geliştirebiliyoruz, çeşitli kaynaklar toplayabiliyoruz ve karakterimizi güçlendirebiliyoruz. Oyun içerisinde hem craft sistemi hem yükseltme hem de yağmalama mekanikleri yer alıyor. Oyunda aksiyon unsurlarının ve bize verilen görevlerin yanı sıra çözmemiz gereken çeşitli bulmacalar da bulunuyor.

Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak Atomic Heart birçok oyuncu tarafından bekleniyor. Bir süredir geliştirme aşamasında olan bu yapım sonunda 21 Şubat tarihinde çıkışını yapıyor. Sovyetler Birliği'nin alternatif evreninde geçen bu oyun içerisinde Ray tracing efektleri de destekleniyor. Dolayısıyla bizleri hem grafikleri ile hem de aksiyon ve dövüş sistemi ile ön plana çıkacak bir yapım bekliyor.

Oyunun ön siparişleri şu anda açık durumda. Steam platformu üzerinden oyunun standart sürümü 699 Türk lirası, Gold Edition sürümü 899 Türk lirası, Premium Edition sürümü ise 999 Türk lirasından satışta. Oyunu ön sipariş verirseniz veya istek listenize eklerseniz oyun çıktığı gün mail adresinize bir bildirim alabilir ve anında deneyimleyebilirsiniz. Siz de bu tarz aksiyon ve dövüş odaklı bir oyun açlığınız var ise muhakkak bu yapıma da bir göz atabilirsiniz.
 
- SpaceBourne 2 (17 Şubat: üs inşa etme, uzay, rol yapma)
 
 

Burak Dabak tarafından geliştirilen ve aynı kişi tarafından yayınlanacak olan uzay temalı üs inşa etme öğelerini içeren rol yapma oyunu SpaceBourne 2, 17 Şubat tarihinde oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Uzay temasını oldukça iyi yansıtan ve uçuş öğelerini bünyesinde barındıran bu yapımda rol yapma öğeleri de büyük yer kaplayacak. Oyun içerisinde madencilik, ticaret, korsanlık, zanaatkarlık, keşif ve daha fazlası bizlere sunulacak. Yani oyun içerisinde bolca rol yapma unsurları, bolca simülasyon unsurları ve keşif unsuru bulunacak diyebilirim.

Üçüncü şahıs bakış açısı

Uzay temalı bu uçuş simülasyonu oyununda üçüncü şahıs bir kamera bakış açısıyla oynayacağız. Bunun yanı sıra nişancı öğelerini de bünyesinde barındıran bu oyunda açık bir evren bizleri bekliyor olacak. Bu evreni dilediğimiz gibi keşfedebilecek, uzay aracımızla etrafta uçacak, bu sayede ucu bucağı olmayan evreni az da olsa keşfetmeye çalışacağız.

İlk oyunun devamı niteliğinde

Tek oyunculu bir yapıya sahip bu oyun ilk oyunun devamı niteliğinde olacak. Hikaye ilk oyunda kaldığı yerden devam edecek ve üzerine yeni mekanikler, yeni içerikler ve daha fazlası eklenecek .Oyun içerisinde temel hedefimiz ise kendimize ait bir yeni imparatorluk kurmak ve evrene düzeni getirmek olacak. Tabii bu imparatorluğu koruma macerasında yapacağımız hamleler, kuracağımız yapılar, içerisine gireceğimiz maceralar  ve daha fazlası tamamen bizim seçimimizle gerçekleşecek.

Oyun içerisinde geliştirici ekibin belirttiği gibi on binlerce güneş sistemi yer alacak. Her bir güneş sisteminin farklı yapısı bulunacak. Bu farklı yapıya sahip olan güneş sisteminin her birine farklı şekilde iniş yapacağız. Yine içerisinde keşfedeceğimiz farklı alanlar da bulunacak. Yani her bir güneş sistemi farklı bir yapıya ve farklı iniş bölgelerine sahip olacak. Dolayısıyla bu kadar çok güneş sisteminin yer aldığı bu oyunda geniş bir evren bizleri bekliyor. Bu durum oyuna prosedürel bir mekanik ile yedirilmiş durumda. Yani oyun rastgele olarak güneş sistemlerini düzenliyor ve karşımıza farklı bölgeleri, farklı iniş kısımlarını sunuyor. Böylece her bir güneş sistemi bizlere farklı bir yapıyı aktarıyor diyebilirim.

Prosedürel bir evren yapısına sahip

Prosedürel yani rastgele oluşturulmuş evren mekaniği ile beraber keşfedilecek çok farklı noktalar, iniş yapılabilecek güneş sistemleri ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Yani her bir oyun deneyimi aslında bizlere farklı bir oynanış dinamiği sunacak. Bu durum da oynanışı çeşitlendiren unsurlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Uzay simülasyonu oyununda yukarıda da bahsettiğim gibi her bir güneş sistemi yani gezegen kendi yapısına sahip olacak. Kendi yapısı içerisinde keşfedilecek birçok bölge, etkileşim kurulabilecek şehirler, bunun yanı sıra içerisine girebileceğimiz mağaralar, korunaklı karakollar ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak.

Oyun içerisinde maceramıza bir karakter ile başlayacak. Bunun yanı sıra uzay gemimizle de bu maceraya atılacağız. Oyunda mevcut olan bu ana karakterimizi çeşitli şekillerde özelleştirebileceğiz ve dilediğimiz hale büründürebileceğiz. Bu da oyuna yeni eklenen mekaniklerden bir tanesi olarak çıkıyor. Unreal Engine oyun motoru ile geliştirilen bu oyunda daha fazla özelleştirme seçeneğinin, daha gerçekçi bir yapının ve  daha fazla özgürlüğün bizlere sunulacağını belirtiyor.

Oyunda çeşitli fraksiyonlar bulunacak
 
 

SpaceBourne 2 içerisinde yaşayan ve hayatta kalan sadece biz değil farklı farklı gruplar yani fraksiyonlar da yer alacak. Oyundaki bu fraksiyonlar ile aramızı iyi veya kötü tutmamız tamamen bize ait olacak. Dolayısıyla oyun bizlere diplomasi mekaniği de sunuyor olacak. Derin bir diplomasi mekaniğine sahip olan bu oyun içerisinde fraksiyonlarla olan ilişkilerimiz her zaman çok önem arz edecek. Böylece onlarla iyi geçinmek, ticaret yapmak, alışveriş yapmak, onların istasyonlarına uğramak ve etkileşime girmek tamamen bizim seçimlerimiz dahilinde olacak. Yine her fraksiyonun kendine ait karakolu, istasyonları, gezegenleri ve şehirleri olacak.

Ekip kuracak, yeni üyeler alabilecek ve onları maceralara yollayabileceğiz

Üçüncü şahıs kamera bakışı açısıyla oynayacağımız bu oyunda sadece ana karakterimizi değil uzay gemimizde ve istasyonumuzda kontrol edebileceğimiz ve alabileceğimiz ekip üyeleri bulunacak. Bu ekip üyelerinin her birine farklı farklı görevlere verebilecek ve atayabileceğiz.
 
Bunun yanı sıra çeşitli görevlere çıkacağız. Üçüncü şahıs nişancı unsurlarının bu görevlerde yer aldığını göreceksiniz. Bu görevlere çıkmadan önce yanımıza almak için iki ekip üyesini seçebileceğiz. Dolayısıyla bu zorlu görevleri tek başımıza gitmek zorunda kalmayacağız ve yanımıza yardımcı olacak ekip üyelerinden ikisini seçebileceğiz. Yani toplamda üç kişi olarak bir göreve gideceğiz. Bizzat gittiğimiz görev ve görevler haricinde bir de ekip üyelerini farklı görevlere ve maceralara yollayabileceğiz. Bu mekanik serinin ilk oyununda yok. Ancak geliştirici ekip bu mekaniği ikinci oyuna dahil etmeyi planladığını belirtti ve bu özelliği de bu oyun içerisinde görmüş olacağız.

Etraftan kaynaklar toplayarak gelişimimize katkı sağlayabiliyoruz
 
 

Oyun içerisinde elbette evrenleri keşfedebiliyoruz, yeni güneş sistemlerini adım atabiliyoruz, bu güneş sistemlerine iniş yapabiliyoruz, farklı fraksiyonları keşfedebiliyor ve onlarla ilişkilerimizi düzenliyoruz. Bunun yanı sıra  karakterimizi özelleştirebiliyor ve kendi ekibimizi kurabiliyoruz. Bunlar dışında ise etraftan kaynak toplamak için madencilik işlerine girişebiliyor ve asteroidleri madenleri ve daha fazlasını kazmak için işe koyuluyoruz. Bu kaynakların bir de geri dönüşü oluyor. Bunu kendi istasyonunuzu geliştirmek ve güçlendirmek için kullanabiliyoruz ve yeni madenlerin kilidini açabiliyoruz. Oyunda bunlar dışında çeşitli mağaraları keşfederek de bu kaynaklara ulaşabilme imkanımız bulunuyor.

Oyunda geliştirici ekibin belirttiğine göre bilinen üç farklı ırk yer alıyor. Bu bilinen üç ırk dışında yeni yeni keşfedebileceğimiz ırklar ve türler bulunabiliyor. Bunların keşfi ve araştırılması tamamen bize ait oluyor. Dolayısıyla komşu galaksilerde, komşu evrenlerde bunları araştırmak, ekip üyelerini göreve yollamak tamamen bize kalmış durumda. Oyun bir yandan hem araştırmayı hem keşfi bizlere sunuyor hem de bu yolda çeşitli kaynaklar toplayabiliyor ve yeni yerler bulabiliyoruz. Bu da oyuna çeşitlilik ve gizem katan unsurlardan bir tanesi. Bu tarz mekanikler oyunculara daha da içine çekebiliyor ve  bu sayede araştırma duygumuzu ortaya çıkartabiliyoruz.

Oyunda etrafta çeşitli enkazları araştırabileceğiz

Oyun içerisinde yine her bir güneş sisteminde keşfedebileceğimiz çeşitle enkazlar bulunabiliyor. Bu enkazlar yıkık dökük uzay gemisinden harabelere kadar birçok yapıyı bünyesinde barındırıyor. Buraları araştırabiliyor ve arama kurtarma çalışmalarına girebiliyoruz. Arama kurtarma çalışmalarına girdiğimiz bu enkazlarda çeşitli kaynaklar ve ganimetler elde edebiliyor, bunları kendi faydamıza kullanabiliyoruz. Dolayısıyla etrafta bulabileceğiniz bu enkazları iyi araştırmanız ve ganimetlere elde etmeniz gerek.

Sözleşme mekaniği de oyuna dahil edilmiş durumda
 
 

Oyunda yukarıda bahsettiğim özellikler dışında bir de kabul edebileceğimiz çeşitli sözleşmeler bulunuyor. Bu sözleşmeler farklı farklı güneş sistemlerinde bulunan fraksiyonlardan geliyor. Bu sözleşmeleri kabul edebiliyoruz ve kendimize ait bir görev elde edebiliyoruz. Örneğin bir fraksiyon pilot arayışına giriyor diğer bir fraksiyon ise paralı asker bulma niyetinde. Dolayısıyla yapacak bir işimiz kalmaması ve boştaysak bu sözleşmeleri kabul ederek farklı görevleri giriş yapabiliyor ve çeşitli ödüller elde edebiliyoruz.

Siz de bu tarz uzay simülasyon oyunlarını seviyorsanız bunun yanı sıra içerisinde rol yapma unsurlarının bulunduğu ve keşif unsurlarının da yer aldığı bir içeriği istiyorsanız bu yapıma muhakkak bir şans verebilirsiniz. Eğer ilk oyunu oynadıysanız da hikayenin devamını bu oyunda ilerletebilirsiniz. Öncelikle bu oyuna başlamadan önce ilk oyunu oynamanızı tavsiye ederim. Dolayısıyla içerisinde hikayeyi bulunduran ve tek oyunculu bir yapıya sahip olan bu oyun sırasıyla denemek daha iyi olacaktır.

Ilk oyun ile başlamak istiyorsanız şu anda Steam platformu üzerinde 29 Türk lirasından satışta. İkinci oyun şu anda herhangi bir ön siparişi açık değil. Dolayısıyla ne kadar olacağı da henüz belli değil. Şu anda ikinci oyun için sadece yapacağınız şey istek listenize eklemek olacak. İstek listenize eklediğiniz zaman da oyun çıktığı gün yani 17 Şubat'ta mail adresinize bir bildirim alabilir ve oyunun çıktığından haberdar olabilirsiniz. Bu da size kolaylık sağlayabilir.

Öte yandan oyunun geliştiricisinden de biraz bahsetmem gerekiyor. Burak Dabak adlı oyun geliştiricimiz Türk bir geliştirici olarak karşımıza çıkıyor ve tek başına bu oyunu geliştiriyor diyebilirim. İlk oyunun başarısından bu yana ikinci oyunu geliştirmeye koyulan Türk geliştiricimiz bu oyunda da yeni mekanikler ve daha fazlasını bizlere sunuyor olacak.
 
Biraz da Burak Dabak'tan bahsetmem gerekirse şunları söyleyebilirim:

"Burak 1983 yılında Türkiye'de doğdu. 2003 yılında liseden mezun oldu ve 2010 yılında Hukuk Fakültesi'nden hukuk lisans derecesini elde etti.

Yıllardır bilgisayar ve oyun sektöründe faaliyet gösterdi. Chip, Merlin'in Kazanı, GamerTR gibi dergilerde yazılar yazdı. Bunun yanı sıra GameHQ'da yazarlık ve editörlük yaptı. Blizzard ve Microsoft gibi büyük şirketler için resmi/gayri resmi beta testçisi olarak görev aldı.

Ayrıca Bitek-o Tasarım Yarışması'nda ikincilik, Quake 3 Turnuvası'nda birincilik (Türk oyuncular arasında) ve yine Türk oyuncular arasında gerçekleşen Warcraft Frozen Throne Turnuvası'nda ikincilik kazandı.

Birkaç yıl oyun programlama ve grafik tasarım eğitimi aldıktan sonra ilk oyun projesi olan MESEL'i yarattı.

Yaklaşık 2 yıl sonra ise ikinci oyunu SpaceBourne'u tasarladı."

Tek oyunculu bir yapıya sahip olan bu uzay macerası Türk bir geliştirici tarafından bizlere sunulacak. Oyun hem Türkçe hem de İngilizce dil desteğine sahip olarak karşımıza çıkacak.
 
- Research Story (21 Şubat: çiftçilik, simülasyon, yaşam)
 
 

Petal Cat Games tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan çiftçilik, simülasyon ve yaşam oyunu Research Story, 21 Şubat tarihinde geliyor. Piksel grafikli bu çiftçilik oyununda çeşitli bitkileri ve canlıları keşfedeceğiz ve ilgi çekici bir maceraya atılacağız. Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi çiftçilik unsurları ön planda olacak. Bu kapsamda çeşitli mahsuller yetiştirebileceğiz. Bunun yanı sıra sadece bitkiler değil canlılara da el atacağız. Yani hayvanları da evcilleştirebilecek ve bunlara bakabileceğiz. Horoz, tilki ve bunlar gibi hayvanlara bakabileceğiz. Bunun dışında tam bir çiftçilik deneyimi sunmaya çalışan bu oyunda kendimize ait bir çiftlik kuracak ve maceramıza devam etmeye çalışacağız.

Oyun içerisinde kontrol ettiğimiz karakter bir araştırmacı olarak karşımıza çıkacak. Oyunda sadece biz değil yine etkileşime girebileceğimiz ve arkadaşlıklar kurabileceğimiz çeşitli insanlar da bulunacak. Bunlarla çeşitli etkileşimler kurarak araştırmalarımız konusunda yardım alacak ve daha fazlasını yapabileceğiz.

Küçük bir kasabada geçen bu oyunda biz oyuncuların temel amacı bir bitkinin kurumasından sonraki süreci araştırmak. Yani bu kasabada bir bitki kurudu ve bu bitkinin neden kuruduğuna dair çeşitli araştırmalar yapacağız: Bunu nasıl önüne geçeceğiz gibi sorulara cevap bulmak için bir maceraya atılıyoruz.

Oyun içerisinde çeşitli kütüphaneleri dolanabilecek yine yardım alabileceğimiz insanlara da ulaşabilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Bunun dışında yine bu kasaba çevresindeki çeşitli bitkileri ve canlıları araştırabileceğiz. Bu da araştırmalarımıza katkı sağlayacak ve araştırmalarımızı genişletecek unsurlardan biri.

Oyunda tabii ki etkileşime girebileceğimiz ve arkadaşlıklar kurabileceğimiz kişiler tamamen insanlardan oluşmuyor. Bunlar arasında baykuş görünümlü veya Elf görünümlü insanlar da bulunuyor. Çeşitli ütopik arkadaşlıklar kuracağımız bu oyun içerisinde onlardan yardım alabileceğiz. Bu yardım aldığımız kısımda araştırmalarımızı genişletebileceğiz ve etrafı kolaçan edebileceğiz.

Tam bir çiftlik hayatını bizlere sunmaya çalışan bu oyunda yine etrafımızda bulunan kasabayı keşfedebileceğiz hatta bulduğumuz bir gölde balık tutabileceğiniz, karnımızı doyurabileceğiz ve daha fazlasını yapabileceğiz. Oyun içerisinde yine keşfedebileceğimiz çeşitli yaratıklar olacak, bu yaratıkları araştırmak tamamen bizim işimiz olacak. Bunlar ne yer ne içer hangi türe girerler neye benzerler tüm bu araştırmaları tamamen bizim yapmamız gerekecek. Bu da oluşturmuş olduğumuz arşive katkı sağlayacak.
 
 

Oyun içerisinde yukarıda saydığım özellikler dışında zanaatkarlık sistemi bulunuyor. Bu zanaatkarlık sistemi sayesinde çiftliğimizi özelleştirmek amacıyla çeşitli eşyalar ve öğeler yapabiliyoruz. Bunun dışında kasaba çevresinde araştırdığımız ve bulduğumuz yaratıkları gözlemleyebiliyoruz. Bunların yemeklerini düzenli olarak verebiliyoruz, hangi zaman ne kadar yemek yemeli bunların kararını biz verebiliyoruz ve onları tamamen evcilleştirerek kendimize yararlı bir şekilde kullanabiliyoruz. Bunun yanı sıra bitkilerimizi besleyebiliyor, çeşitli mahsuller yetiştirebiliyor ve yeni araştırmaların kapılarını açabiliyoruz. Bu araştırmalar kapsamında kendinize ait bir çiftlik kuruyor ve bu çiftlik hayatını sonuna kadar yaşamaya çalışıyoruz.

Research Story içerisinde yukarıda bahsettiğim kasaba halkıyla tanışabiliyor, burada çeşitli ırklara ait insanlarla etkileşime girebiliyor ve onlarla arkadaşlıklar kurabiliyoruz. Arkadaşlık kurduğumuz bu kasaba halkıyla sohbet edebiliyor, onlarla etkileşime giriyor ve hatta onlardan görevler alabiliyoruz, Görevleri tamamlayarak araştırmamıza yardımcı olacak çeşitli öğeler ve daha fazlasını elde edebiliyoruz. Oyun içerisinde renkli bir karakter kadrosu, piksel grafikli sanat stili, çiftlik simülasyonu öğeleri ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak.

Çiftlik simülasyonu oyunu 21 Şubat tarihinde erken erişim olarak yayınlanacak. Erken erişim sürümünde oyuncu geri bildirimleri, oyun içi hatalar ve daha fazlası dikkate alınacak ve bu süreçte bunlarla ilgilenilecek. Erken erişim sürümünün ne kadar süreceği belli değil. Bu konuda geliştirici ekip açıklama yapmamış. Dolayısıyla tam sürüme kadar uzun bir yolumuz var diyebilirim.

Oyunun ek olarak Steam platformu üzerinde şu anda bir demosu bulunuyor. Bu demo sürümü sayesinde oyunun bir kısmını deneyebilir ve oyunda neler olduğuna dair bir fikir elde edebilirsiniz. Dilerseniz de istek listenize ekleyebilir ve oyun çıktığı gün mail adresinize bir bildirim alarak bundan haberdar olabilirsiniz. Bu tarz piksel grafikli çiftçilik simülasyon oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapıma da bir göz atabilirsiniz diyebilirim. 
 
- Brinefall (21 Şubat: aksiyon, rol yapma, keşif, üs inşa etme)
 
 

Qwerty Studio tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan aksiyon, rol yapma, keşif, üs inşa etme oyunu Brinefall, 21 Şubat tarihinde oyun severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Üstten görünümlü bu açık dünya rol yapma oyununda geniş bir macera bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde etrafı gezilebilecek, çeşitli sırları açığa çıkarabilecek, kendimizi geliştirebileceğimiz çeşitli öğeler toplayabilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Kendi üssümüzü de inşa edebileceğimiz ve çeşitli tehlikelere karşı kendimizi koruyabileceğimiz bu dünyada tamamen hayatta kalmaya yönelik hamleler yapacağız. Geniş bir yelpazesi bulunan oyun içerisinde birçok unsur bizleri bekliyor olacak.

Oyun içerisinde hayatta kalma unsurları, rol yapma öğeleri, macera ve aksiyon unsurları ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Açık dünyayı da bünyesinde barındıran bu oyunda farklı alanlara yolculuk yapacak. Yolculuk yaptığımız bu yerlerin çeşitli sırlarını ve gizemlerini açığa çıkaracak, etraftan çeşitli kaynaklar toplayacak, gözümüze kestirdiğimiz yere kendi köyümüz belleyecek ve buraya bir üs inşa edeceğiz. İnşa ettiğimiz üs sayesinde de düşmanlara karşı kendimize koruyacak ve hayatta kalmaya çalışacağız.

Brinefall ile atılacağımız bu geniş macerada çeşitli habitatları yer alacak. Bunlar arasında yine ormanlar arasına dalabilecek, harabelerin olduğu kısımlara ilerleyebilecek ve dağlara doğru yol alabileceğiz. Oyun içerisinde yine aksiyon ve dövüş sistemi bulunacak, bu kapsamda düşmanlara karşı çeşitli büyüler atacak, onlara yakın saldırılar yapacak ve alt etmeye çalışacağız. Sandbox ve rol yapma unsurlarının harmanlandığı bu yapım içerisinde istersek köyümüzü inşa etmeye odaklanacak istersek de açık dünyayı tamamen gezmeye, etrafta kaynaklar toplamaya ve daha fazlasına odaklanacağız. Bunun dengesi tamamen bize kalmış durumda. Hangisi ilgimizi çekiyorsa o tarafa doğru yönelebiliyoruz.

Oyun içerisinde yine yukarıda bahsettiğim gibi ormanlık alanlar, dağlar ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Bu kısımlarda yine açığa çıkarabileceğimiz çeşitli gizli alanlar, gizemler ve sırlar bulunacak. Bunları yolculuk boyunca açığa çıkaracak ve arka planda da bizlere ufaktan bir hikaye sunulacak. Yolculuğumuz boyunca topladığımız kaynaklarla beraber kendi şehrimizi ve üssümüzü kuracağız. Bu üssümüzde diğer üs inşa etme oyunlarda olduğu gibi çeşitli yapılar kurabileceğiz. Bu yapılar arasında demirciler, tüccarlar için yapılar, evler ve daha fazlası yer alacak. Burada sadece biz yaşamayacağız. Dolayısıyla inşa ettiğimiz bu üs sayesinde yeni insanları buraya çekebilecek ve buranın nüfus popülasyonunu arttırmaya çalışacağız. Oyunda inşa ettiğimiz bu kısım sadece iyi insanların değil kötü insanların da dikkatini çekecek. Dolayısıyla bu kısımda çok dikkat etmemiz lazım. Çeşitli düşmanların ve tehlikelerin yer aldığı bu yapım içerisinde üssümüzü korumak onlara karşı gelmek çok önem arz ediyor.

Deniz bölgeleri de yer alıyor

Oyunda kara bölgelerinden hariç bir de deniz alanları bulunuyor. Yeni alanlar keşfettikçe de yeni kaynaklar ortaya çıkıyor ve dünyayı tamamen keşfetmeye çalışıyoruz. Oyunda kara alanlarına yine dilediğimiz gibi kendi üssümüzü inşa ediyoruz ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Bunun yanı sıra deniz bölgelerinde ise tekne üretebiliyor ve bu tekne ile beraber denizlere açılabiliyoruz. Teknenin bu dünya içerisinde yer alması yine oyuncuları farklı alanlara taşıyabiliyor.
 
 

Rol yapma aksiyon dövüş oyununda herhangi bir sınıf veya ırk sistemi yer almıyor. Dolayısıyla oyunda bir karakteri kullanabiliyor ve bu sahip olduğumuz karakteri geliştirebiliyor, kaynaklar toplayabilir ve aklınıza gelebilecek her şeyi yapabiliyorsunuz. Burada kendi ekipmanlarımızı oluşturabiliyor ve yine rol yapma unsurlarını tam olarak hissedebiliyoruz. Bunlar dışında yine iksirler hazırlayabiliyor, kendimizi güçlendirebilecek ve uzun süre hayatta kalabilecek çeşitli öğeler oluşturabiliyor ve güçlü büyüleri düşmanlara karşı kullanabiliyoruz. Bu unsurlar da tamamen rol yapma unsurlarını içerisinde barındırdığını gösteriyor.

Kısaca toparlamak gerekirse oyun bizlere geniş bir açık dünya sunuyor. Bu açık dünyada hem denizlerden hem de karadan ilerleyebiliyoruz. Denizlerde yine oluşturabileceğimiz teknelerle beraber etrafı keşfedebiliyor ve yeni kaynaklara yelken açabiliyoruz. Bunun dışında karada yine ormanlara, dağlara ve daha fazla alana ilerleyebiliyor ve burada çeşitli ve gizemli sırları açığa çıkarabiliyoruz. Yine etraftan çeşitli kaynaklar toplayabiliyor ve kendi üssümüzü kurabiliyoruz. Bu üssümüze yeni insanlar alabiliyor ve nüfusumuzu arttırabiliyoruz. Hayatta kalma, rol yapma, aksiyon, dövüş ve daha fazla oyun türünün harmanlandığı Brinefall, 21 Şubat tarihinde geliyor.

Sadece İngilizce dil desteğini yer aldığı bu oyunun şu anda Steam platformunda sayfası açık durumda. Dolayısıyla eğer oyun ilginizi çektiyse istek listenize ekleyebilirsiniz. Çıkış yaptığı gün de bildirim alabilirsiniz. 
 
- Zenith: The Last City (22 Şubat)
 
 

Ramen VR ekibi tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanan devasa çok oyunculu rol yapma VR oyunu Zenith: The Last City, 22 Şubat tarihinde tam sürüm olarak gelmesi bekleniyor. Çeşitli manzaraların ve aksiyon ile macera unsurlarının yer aldığı bu oyunda büyük bir maceraya atılıyoruz. Oyun tamamen VR sanal başlıkları için oluşturulmuş bir dünyada geçiyor. Dolayısıyla VR başlık olmadan bu oyunu ne yazık ki oynayamıyoruz. Çok oyunculu bir yapıya sahip olan bu oyun içerisinde zanaat yapabiliyoruz, etrafı keşfedebiliyoruz, çeşitli öğeleri yağmalayabiliyoruz, birçok sırrı açığa çıkarabiliyoruz ve daha fazlasını bu oyun içerisinde yapabiliyoruz.

Oyunun Şubat ayı içerisine tam sürüm olarak yayınlanması bekleniyor. Birçok rapor bu yapımın Şubat ayı içerisinde tam sürüme ulaşacağını bildiriyor. Ancak bu tarih ertelenebilir ve daha ileri bir tarihe alınabilir.

Oyun içerisinde yer alan dövüş mekaniği ve rol yapma unsurları aslında oyunun temelini oluşturuyor. Dolayısıyla geliştirici ekip küçük bir stüdyodan oluştuğu için çok üst düzey bir yapım beklemememiz bizim için daha iyi olabilir. Zenith: The Last City içerisinde yukarıda bahsettiğim unsurlar dışında çeşitli ittifaklara katılabiliyor, diğer oyuncularla dostluklar kurabiliyor, bunlarla iletişime geçebiliyor ve loncalara giriş yapabiliyoruz. Oyunda loncaların birbirleriyle karşı baskınları, çeşitli etkinlikler ve daha fazlası bizlere sunuluyor.

Oyunun hem VR olması hem de tam bir açık dünya rol yapma macerası sunması sebebiyle ilgi çekiyor diyebilirim. Oyun ilk olarak erken erişim sürümünde yayınlandı, erken yaşım sürümü içerisinde oyuncu gelir bildirimlerinin dikkate alındığı bildiriliyor. Bu sayede çeşitli oyun içi hataların, yeni eklemelerin ve daha fazlasının oyuna dahil edildiği belirtiliyor.

Oyunda dönem dönem çeşitli etkinlikler oyunculara sunuluyor. Şu anda oyun içerisinde kış temalı yeni bir festival bulunuyor. Bu festival kapsamında kış temalı görevler, oyun içerisinde görebileceğiniz kar topları, çeşitli hediyeler, tarifler ve daha fazlası yer alıyor ve bizlere sunuluyor. Oyun içerisinde dönem dönem bu festivallerin ve etkinliklerin olacağı da bildiriliyor.

Oyunun dövüş sistemi içerisinde rakibe karşı savunma yapma, rakibe doğrudan hamle yapma ve savurma gibi çeşitli özellikler yer alıyor. Oyunda düşmanlara karşı çeşitli combolar yapabiliyoruz ve bitirici vuruşları düşmanlar üzerine uygulayabiliyoruz. Zenith: The Last City yakın dövüş odaklı bir yapı benimsenmiş durumda. Dolayısıyla elimize kılıcımızı alıyor, düşmanlara karşı gelebiliyor, düşmanların saldırılarında kendimizi kılıcımızı savunabiliyor ve doğru anda saldırı yapabiliyoruz.

Zenith: The Last City içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi yeni oyuncularla ve arkadaşlarla tanışabiliyor ve onlarla ittifaklar ve partiler kurabiliyoruz. Bunun dışında karşılaştığımız bu oyunculara karşı selamlamalar yapabiliyoruz yani oyun içerisinde elimizi kaldırıp selam verme seçeneği, onlara karşı çeşitli el hareketleri yapma gibi seçenekler bizlere sunuluyor. Yani oyun içerisinde bu tarz özelleştirmelerde yer alıyor diyebilirim.

Geniş bir dünyayı bizlere sunacak olan bu rol yapma aksiyon oyununda çeşitli okyanuslar, kasabalar, dağlar, tepeler, zirveler ve daha fazlası yer alacak. Bu kısımlarda çeşitli manzaralar ve güzel görseller bizlere aktarılacak. Oyun içerisinde bu tarz yerlere ilerleyerek etrafı keşfedecek ve çeşitli sırları açığa çıkartabileceğiz. Buralarda bazı gizli kısımlar olacak, bu kısımlarda çeşitli yağmalamalar yaparak elimize daha iyi silahlar alabileceğiz.

Oyun hakkında bir de geliştirici ekip şunları söylüyor ve neden erken erişim sürümünde oyunu yayınladıklarını, hedeflerini ve daha fazlasını bizlere aktarıyor. Öncelikle yukarıda bahsettiğim ekip karşımıza küçük bir stüdyo olarak çıkıyor. Dolayısıyla beklentilere aşmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için oyunu erken erişim sürümünde yayınladıklarını belirtiyorlar. VR başlıklarına çıkan bu yapım çeşitli zorlukların yer aldığı bir platform olarak görülüyor. Dolayısıyla erken erişimin bir yıl kadar süreceği, bunun dışında yeni geliştirmelerin oyuna dahil edileceği ve erken erişim sürümünü deneyenlerin geri bildirimlerinin dikkate alınacağı belirtiliyor.
 
 

Geliştirici ekip bu erken erişim sürümünü bir yol haritası ile beraber çıkarmış durumda. Yol haritasının ilk hedefleri arasında oyuncu geri bildirimlerinin yer aldığı belirtiliyor. Bu süreç oyunu daha iyi hale getirecek, yeni ek sınıflar oyun içerisine dahil edilecek, yeni büyüler, silahlar ve yeni yeteneklerin de bu süreç dahilinde oyunu aktarılacağı bildiriliyor. Bunun yanı sıra daha derin ve ayrıntılı oyun dinamikleri, daha fazla sınıf, daha fazla oyuncuların konakladığı yapılar, avatar özelleştirme seçenekleri, çeşitli zindanlar ve daha fazlası oyuna dahil olacak.

Tabii bu özelliklerin oyuna dahil olması için belli bir süreç gerekiyor. Bir kısım özellikler erken erişim sürümünde oyuna dahil olacak. Diğer kısım özellikler ise tam sürümde bizlere sunulacak. Oyunun şu anda temel içeriğinin 100 saatlik bir deneyimi bizlere sunduğu belirtiliyor. Şu anda oyun içerisinde iki sınıf yer alıyor, her sınıf içerisinde de üç alt sınıf bulunuyor. Erken erişim sürümünde çeşitli dünya görevleri, parti kurma, arkadaş ekleme, loncalara dahil olma gibi birçok özellik yer alıyor.

Zenith: The Last City şu anda steam'de 50 TL'den satılıyor. Dolayısıyla geliştirici ekip bu süreçte oyunun fiyatının artabileceğini ve şimdiden alınması gerektiğini belirtiyor. Zaten siz de biliyorsunuz oyun erken erişim sürümünde daha az bir rakama bizlere sunuluyor. Tam sürüm olunca bu rakam çok daha fazla artış gösteriyor. Dolayısıyla siz de bu tarz aksiyon odaklı rol yapma açık dünya oyunlarından hoşlanıyorsanız ve elinizde VR bir başlık varsa bu yapıma bir göz atabilirsiniz.
 

Bu haberin bağlantısı
URL
oyun listeleri en çok oynanan oyunlar
Forza Motorsport için Yeni Detaylar Paylaşıldı: Gerçekçilik Ön Planda Olacak Redfall'un Çıkış Tarihi ve Yeni Oynanış Videosu Yayınlandı

BSC Misafiri

26.1.2023 19:07:23

0
NCK: Wild West Dynasty dışında (Bir benzeri oyun Outlaws of the Old West şu an indirimde 8 TL) beklediğim, hala The Settlers History Collection steam'e gelmedi bu arada lanet, SpaceBourne 2 tabiki yerli ve milli oyunlarımızdan, ilkini almıştım, beklediğim başka bir oyun yok. Atomic Heart 699 TL uçmuş, iki-üç seneye fiyatı düşerse görüşürüz.
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Oyun Listeleri
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız