Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

PlayStation Plus'taki En İyi 7 Bağımsız Oyun

 
 
Sony tarafından oyunculara sunulan ve yenilenen PlayStation Plus abonelik hizmeti, her ay farklı yapımların da dahil olmasıyla oyuncuların keyfini çıkarabilecekleri genişletilmiş bir oyun kütüphanesi sunuyor. Kütüphane içerisinde hem birinci taraf hem de üçüncü taraf oyunlar yer alıyor.
 
Popüler büyük yapımların dışında bağımsız oyunların da yer aldığı bu hizmette 700'den fazla oyun bulunuyor. 3 farklı abonelik seçeneği sunan PS Plus, bu kütüphanesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. 
 
Bu listemizde sizler için Playstation Plus'taki en iyi 7 bağımsız oyunu derledik. Listedeki tüm bağımsız oyunlara ulaşmak ve oynamak için PlayStation Plus Extra aboneliğine veya daha üst kademeye sahip olmanız gerekiyor. İşte PlayStation Plus'taki en iyi 7 bağımsız oyun:
 
1- Celeste
 
 
Extremely OK Games tarafından geliştirilen Celeste, piyasadaki en iyi bağımsız yapımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda oyuncular Celeste Dağı'na tırmanmak için Madeline olarak oynayacak. 2D bir platform öğelerini içerisinde barındıran yapım 2018 yılında oyunculara sunuldu. 
 
Şaşırtıcı ve zorlu oyun yapısının yanı sıra hikaye öğelerini de içerisinde barındıran Celeste, "2018 Yılının En İyi Indie Oyunu" ödülünü kazandı. Sürükleyici bir öykü yapısına sahip olan oyunda kontroller gerçekten çok basit.  
 
Oyun içerisinde yapacağınız şeyler arasında atlamak, koşmak ve tırmanmak yer alıyor. Dağın gizemlerini yeniden keşfederken burada bulunan tehlikelerle de yüzleşmeniz gerekiyor. 
 
2- Hollow Knight: Voidheart Edition
 
 
Metroidvania (Aksiyon ve macera türünü işleyen tür) türüne sahip olan Hollow Knight, Team Cherry ekibi tarafından 2017 yılından yayınlandı. Knight olarak oynadığınız bu oyunda keşfedilecek sağlam hikayeler ve öldürülecek birçok düşman bulunuyor. 
 
Oldukça zorlu patron (boss) dövüşlerine sahip olan yapımda zorlukları daha rahat aşmanız için çeşitli oyun için öğeler bulunuyor. Toplayacağınız bu öğeler ile karakteriniz daha güçlü hale geliyor ve daha zorlu düşmanları kolaylıkla alt edebiliyorsunuz.
 
Hollow Knight'da mağaraları, antik yerleri ve harabeleri keşfedecek ve krallığını kalbindeki gizemi çözeceksiniz. Oyunun Voidheart Edition sürümünde ise orijinal oyun ve içerisinde yeni görevler, yeni düşmanlar ve beceriler olan 4 büyük ek paketi yer alıyor.
 
3- Dead Cells
 
 
Dead Cells, PlayStation Plus hizmetinde bulunan ve zaman ayırmaya değer başka bir Metroidvania oyunu. Aksiyon ve keşif unsurları bulunan oyunda adanın kralını öldürme yolculuğuna çıkacaksınız. Bölüm tasarımlarıyla da dikkat çeken bu yapım zorluk yine hat safhada.
 
Oyunda ölürseniz tüm teçhizatınızı ve paranızı kaybedersiniz. Kayıt noktası bulunmayan bu oyunda ölmek sıradan bir olay.
 
Birbirinin devamı niteliğinde olan bu bölümlerde oyun sizi çevreyi keşfetmeye itecek. Bu yolda karakteri geliştirmeye çalışacak ve gidebildiğiniz kadar ileriye gitmeye çalışacaksınız.
 
Oyundaki zorluğa bir süre alışmanız ve artık bunun üstesinden gerekiyor. Tekrar eden ölümler sayesinde oyunda artık uzman olmaya çalışacaksınız.
 
4- Terraria
 
 
Re-Logic tarafından geliştirilen ve 2011 yılında piyasaya sürülen Terraria, Minecraft gibi oyunlarla benzerlik gösteriyor. Ancak oyunda yer alan farklı bakış açısı ve izleyeceğiniz yol, bu oyunu kendi içinde benzersiz kılıyor.
 
Oyunda ilk olarak karakterinizi oluşturacak ve rastgele oluşturulmuş bir dünyada barınmak için bir şeyler inşa etmeye çalışacaksınız. Oyunculara keşfetmek için benzersiz ortamlar sunan Terraria, çok oyunculu bir deneyimi de bünyesinde barındırıyor.
 
Oyunda temel amacınız kazmak, keşfetmek, savaşmak ve inşa etmek. Bu dünyayı şekillendirmek tamamen senin hayal gücüne kalmış. İstediğin gibi çevreni şekillendir ve dilediğin gibi bir ortam oluştur. Birbirinden farklı düşmanların da yer aldığı bu dünyada aletler yaparak bu dünyayı daha temiz bir hale getirmeye çalış.
 
5- SOMA
 
 
Amnesia'nın yaratıcısı Frictional Games tarafından 2015 yılında piyasaya sürülen zengin hikayeli hayatta kalma korku aksiyon oyunu SOMA, PlayStation Plus kütüphanesinde yer alan bağımsız yapımlardan biri. Bir su altı tesisinde geçen oyunda oyuncular psikolojik bir korkuyu deneyimleyecek. 
 
Bu tesiste neler olup bittiğini anlamalı ve burada bulunan makinelerden kurtulmalısın. Oyundaki makineler artık kendilerinin insan olduğunu düşünmeye başladı. Burada hayatta kalmanın anahtarı yol boyunca bulacağınız bulmacaları makinelere yakalanmadan geçmek. Bu da gizliliğin oyunda ne kadar önemli olduğunu gösterir.
 
6- Observer: System Redux
 
 
Bloober Team ekibi tarafından 2017 yılında oyunculara sunulan Observer, siberpunk bir ortamda cinayet ve gizem konularını işliyor. Daniel Lazarski olarak oynayacağınız bu oyunda işiniz zekanızı kullanarak bir cinayeti çözmek.
 
Oynanış olarak basit bir yapıya sahip oyunda nesnelerle ve insanlarla etkileşime girebiliyorsunuz. Benzer oyunlarla karşılaştırıldığında kendi içinde benzersiz bir yapı sunan Observer'da gelecek, herkesin hayal edebileceğinden çok daha karanlık bir şekilde karşımıza çıkıyor.
 
Oyunun System Redux adlı bu sürümde yeni oyun mekanikleri, yeni sırlar, yeniden tasarlanmış gizlilik öğeleri ve daha fazlası yer alıyor. Böylece bu sürüm oyunculara genişletilmiş bir deneyim sunuyor.
 
7- Bloodstained: Ritual Of The Night
 
 
Bağımsız geliştiriciler Metroidvania türünü seviyor gibi görünse de Bloodstained: Ritual Of The Night başka bir gizemi oyunculara sunuyor. 2019 yılında çıkış yapan bu oyun aksiyonun yanı sıra güzel bir keşif deneyimi de sunuyor.
 
Bazı mücadelelerin isteğe bağlı bu dünyada keşfedilecek birçok sır bulunuyor. Platform tabanlı bu dünyada seyahat ederken yeni silahların ve yeteneklerin kilidini açarak Miriam'ı olabildiğince güçlü hale getirebiliyorsunuz. 
 
Oyunda yine insanlık tehlikede ve biz bu insanlığı kurtarmaya çalışıyoruz. 19. yüzyılın İngiltere'sinde geçen yandan görünümlü aksiyon oyunu Bloodstained: Ritual Of The Night'da geniş bir silah, ekipman ve ganimet havuzu bulunuyor.
 
Listemizin burada sonuna geliyoruz. Bu listemizde sizlere yenilenen PS Plus hizmetinde oynayabileceğiniz en iyi 7 bağımsız oyunu derledik. Bu oyunlar dışında birçok bağımsız yapım bulunuyor ve bu yapımları da bir sonraki listeye dahil etmeyi planlıyoruz. Siz de bir sonraki listede olması gereken bağımsız yapımları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.
 
Öte yandan PS Plus abonelik hizmetinde bulunan tüm oyunlara göz atmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Kütüphanede istediğiniz oyun varsa ona göre aboneliğinizi başlatabilir veya bekleyebilirsiniz.

Bu haberin bağlantısı
URL
oyun listeleri en çok oynanan oyunlar
NieR: Automata The End of YoRHa Edition 6 Ekim'de Switch'e Geliyor Her Şeye Tırmanabileceğiniz 6 Oyun

BSC Misafiri

29.6.2022 12:28:35

0
Celeste ve SOMA müthişti. Diğerlerinide deneriz bir ara.
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Oyun Listeleri
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız