Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

The Treasures Of Montezuma Blitz

1 | Eşleştir Yıkım Gerçekleşsin

The Treasures Of Montezuma Blitz oyunu aynı türlerdeeki Elmasları yanyana getirip, eşleştirerek yıkmayı konu olan Bejeweled tadında bir oyundur. Bölümlerde ilerledikçe ekstradan puanlar kazanacak ve bunlarla yeni yeni sihirli totemler alacağız.

     Alawar Games tarafından geliştirilen The Treasures Of Montezuma Blitz'i önemli kılan en büyük olay, PS Vita için piyasaya sürülen ilk ücretsiz oyun olmasıdır. Ha! MotorStorm RC oyunu da ücretsiz. Ancak MotorStorm'un sadece US bölgesinde indirilebiliyor olması ve geçici bir süreyle ücretsiz sunuluyor olması, onun tamamen ücretsiz bir oyun olduğu anlamına gelmiyor. Zira ben MotorStorm oyununu TR PSN'den 11,00 TL gibi bir fiyata satın aldım. Bu nedenle The Treasures Of Montezuma Blitz oyununun tamamen ücretsiz olması, şimdiye kadar app konusunda başarısız olan taşınabilir konsolların geleceğine de ışık tutuyor.

The Treasures Of Montezuma Blitz oyunu yapı itibariyle Bejeweled oyununun klonlanmış hali gibi. Her iki oyunda da, aynı renkteki minimum üç elması yatay veya dikey olmak üzere yan yana getirmeye çalışıyoruz. Amacımız, aynı renkteki mücevherleri eşleştirerek bir yıkım gerçekleştirmeye çalışmak. Yok ettiğimiz her mücevher puan olarak hanemize yazılırken, yıkılan mücevherlerin yerleri farklı renkteki mücevherler ile yeniden doluyor. Yani hiç bir zaman bitmek tükenmek bilmeyen bir döngü içerisinde yüksek puanlar elde etmeye çalışıyoruz.

     Yüksek puanlar kazanmanın bazı püf noktaları da var. Mesela hızlı bir şekilde (aynı anda veya arka arkaya) elmasları eşleştirdiğimiz zaman kombo yapabiliyoruz. Bu da bize gereğinden fazla puan kazandırabiliyor. Bir başka puan kazanma yöntemi ise, göbeğinde küçük pırlantalar bulunan elmasları eşleştirmeye çalışmak. Bu elmasları eşleştirdiğimiz zaman ayrıca puanlar kazanabiliyoruz. Yine bir seferde dört veya daha fazla elması aynı anda eşleştirerek yüksek puanlar kazanmak mümkün. Totemler ile de puan kazanabiliyoruz. Bunlara tek tek değineceğiz.
 

Asıl yıkım şimdi başlıyor

     Totemler oyundaki en büyük silahlarımızdır. Güçlü bir yıkım gerçekleştirebilmek, süre kazanmak, puan toplamak ve sihir yapmak için hep onlara ihtiyaç duyarız. Her bir totem, oyunda yer alan elmasların rengi ile eşleşir. Yani kırmızı elmasla yıkım gerçekleştireceğimiz zaman kırmızı totemi, turuncu elmasla süre kazanacağımız zaman turuncu totemi, sarı elmasla puan kazanacağımız zaman sarı totemi kullanırız. Bu totemleri kullanabilmek için ise, oyunda eşleştirdiğimiz her sarı elmastan sonra yine sarı elması, kırmızı elmastan sonra yine kırmızı elması eşleştirmemiz lazım. Aksi halde totem yapmamızın mümkünatı yok. Her totemi doğru elmaslar ile eşleştirdiğimiz zaman hem süreden kazanacak, hem puan toplayacak, hem de büyük yıkımlar gerçekleştirebileceğiz.

     Yıkımlar bunlarla sınırlı değil tabiki. Oyunda elmasları da güçlendirip büyük yıkımlar gerçekleştirebiliyoruz. Her bir elmas (rengi farketmez) belli bir kombo serisine göre farklı özelliklere bürünebiliyor. Mesela biri patlayıcı özelliğine sahip olurken, diğeri şimşek özelliğine sahip olup kendisiyle eş değerdeki elmasları silip süpürüyor.

"Eksiği yok, fazlası var" demek için yalancı olmak gerekir

     The Treasures Of Montezuma Blitz oyunu her ne kadar ücretsiz bir yapım gibi görünse de, aslında tam bir para tuzağı. İlk etapta belli bir Hazineye sahip olsak da, oyunu oynadıkça da hazinelerimizden feda ettiğimizi ve bir süre sonra hiç hazinemizin kamadığnı görüyoruz. Eğer hiç hazineniz yoksa, oyunu malesef oynayamıyorsunuz. İlla da oyunu oynamak istiyorsanız PSN üzerinden Elmas paketleri satın almanız gerekiyor. Bu paketlerin hepsi ücretli ve 5 lira ile 40 lira arasında değişen Elmas paketleri mevcut. Diyelim ki 40 liralık bir elmas paketi sanın aldınız. Oyunu oynadıkça bu elmaslar yine tükenecek. Bir süre sonra hiç elmasınız kalmadığında mecburen yeni bir elmas paketi daha satın almak zorunda kalacaksınız. Çünkü oyunu oynamak için yeterli elmaslarınızın olması gerekiyor. Yani oyun sürekli bu döngü ile ilerliyor. Hiçbir zaman full bir şekilde oynamak söz konusu değil.

     Ancak şöyle bir durum da var. Ben her zaman ek paketler için ücret ödemem diyorsanız, oyun sizlere günlük olarak ücretsiz elmas kazanma şansı da sunuyor. Bunun için oyunu her gün açarak "Free Daily Scartch" ekranındaki bulmacayı çözmeniz gerekecek. Bu bulmaca günde bir defa karşınıza çıkıyor. Eğer şanslıysanız bir günde 100.000 Elmas kazanabilir, uzun soluklu bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

The Treasure Of Montezuma Blitz game oyun psvita sony playstation The Treasure Of Montezuma Blitz game oyun psvita sony playstation The Treasure Of Montezuma Blitz game oyun psvita sony playstation
Mortal Kombat Vita StarDrone Extreme
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Playstation Vita Ersin Çakı 7 / 10 oy
KÜNYE
Playstation Vita
+ TAKİBE
AL
60 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,0
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız