Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Patapon 3

1 | Müzik ve Savaş

PSP denilince aklınıza hangi yapımlar geliyor? Metal Gear Solid, God of War veya diğer popüler oyunlar mı? PSP sahibiyseniz ve Patapon adını hiç duymadıysanız veya bu seriden herhangi bir oyunu oynamadıysanız çok şey kaybetmişsiniz demektir. Bir müzik-ritim, rpg oyunu olan Patapon serisinin ilk oyunu 2008 yılında piyasaya çıktı. Şimdiye kadar PSP'ye özel olarak geliştirilen serinin yapımcıları ise Pyramid adlı küçük bir geliştirici ile Sony'nin Japonya stüdyoları. Aslında oyunun tasarımı Pyramid'e ait; Sony de bu zekice ve eğlenceli olan tasarımı PSP'ye aktarmada tıpkı diğer firmalara yaptığı gibi yardımcı pozisyonunda bulunuyor.
 
     Peki nedir Patapon serisini özel yapan ve bu kadar beğeni toplamasını sağlayan? Mükemmel 2D grafiklere sahip olan Patapon'da konsolumuzdaki 4 tuşa atanmış davulları kullanarak savaşçı kabilemizin intikamını almaya çalışıyoruz. Eski kabilelerdeki gibi davullarımıza vuruyor ve bir yandan ritmi yakalamaya çalışırken bir yandan da strateji kurup savaşıyoruz. Çok karışık gibi görünüyor öyle değil mi? Zaten oyunu beğenilmesinin nedeni de yüzeysel olarak anlatmama rağmen karışık görünen sistemi rahatça oynayabileceğimiz bir hale getirmesi. Büyük beğeni toplayan bu seri PSP'deki 3. oyununa kavuştu. Patapon 3 PSP'nin son büyük oyunlarından birisi ve gerçekten de harika bir oyun.

Pataponlarımız küçük olabilirler, ama iyi savaşçı oldukları konusunda şüphemiz yok

Patapon 3, ikinci oyunun sonunda başlıyor. Patapon 2'nin sonunda açtığımız kutuda ortaya çıkan 7 kötü ruh, "Hatapon" adlı karakterimiz dışındaki bütün Pataponları taşa çevirmiştir. Yine de bu Patapon'ları durdurmak için yeterli değil. Oyunun başında Silver Hosipon bize yardım ediyor. Kendisi "bearer of truth" yani “hakikatin sahibi” olarak da anılıyor. Bizi kendimize döndüren Silver Hosipon diğer kardeşlerimizin de uyanması için bize yardım ediyor. Biz de diğer Patapon'ları uyandırıp kabilemizin intikamını almak için yine savaşmaya başlıyoruz. İlk oyunda kabilemizi yerle bir eden Zigoton İmparatorluğu'ndan intikamımızı almak için maceramız kaldığı yerden devam ediyor. Tabi yine işimiz diğer oyunlardaki gibi hiç de kolay değil. Yine karşımıza diğer kabilelerin savaşçıları çıkacağı gibi kendimizden çok daha büyük yaratıklara karşı da savaşacağız. Küçük Pataponlarımızın bu macerayı tamamlamasının tek bir yolu var, o da birlikte uyum içinde savaşmak. Bunun için de bizim ritmi yakalayıp onları iyi bir biçimde yönetmemiz gerekiyor.

Müzik yapmak için gereken en önemli şey olan "ritim duygusu" ve savaşta galip olanı belirleyen "strateji" Patapon 3'ün iki temel unsuru olarak görülebilir.

Oyunumuzun genel mantığı önceki oyunlarla tamamen aynı. Yine PSP'deki 4 tuşu kullanıp ekranda görülen işaretlere göre tuşlara sırayla basmamız ve Patapon'larımıza emir vermemiz gerekiyor. Önceki oyunların aksine bu defa Pataponların Tanrısı rolünde değiliz. Oyunun başında “mızraklı kahramanımız Yarida”, “Kalkan kullanan kahramanımız Taterazay” ve “Ok kullanan kahramanımız Yumiyacha” gibi karakterlerden dövüş stilimize uygun olanı seçiyoruz. Bu karakterlerin her biri kendine has özelliklere sahip olduğundan seçiminizi yaparken iyi düşünmenizi öneriyorum. Daha sonra ise yanımıza taşa dönmüş Patapon'lardan Kan, Chin ve Ton adlı olanları alıp maceramıza ilk adımı atıyoruz. Oyuna başladığımızda aşağıda tuşlara atanmış komutlar dikkatinizi çekecektir. Örneğin kare, kare, kare ve sonra daire tuşuna ritimi tutturarak bastığınız Patapon'larımız ileri doğru hareket ediyor. Daire, daire, kare ve daire tuşlarına doğru ritimle bastığımızda ise Patapon'larımız düşmana saldırıyor. Bu şekilde toplam 6 çeşit komut verme şansımız var. Ritimleri bir süre doğru yaparsak Patapon'larımız daha da güçlü olduğu için saldırılarılarımız daha etkili oluyor.

Düşmanın boyutuna bakmayın, biz daha kalabalığız. O nedenle bu tür düşmanların pek şansı olmayacaktır

Oyunun başında üssüzmüz bulunuyor. Burası bizim savaşlara katılamak için daimi olarak konakladığımız yer. Her bölüm sonrasında kendimizi yine burada buluyoruz ve burada örneğin Barracks bölümünde karakterlerimizin silahlarını, yeteneklerini değiştirebildiğimiz gibi savaşçı sınıfları arasında geçiş de yapabiliyoruz. Ayrıca savaşlarda kullanacağımız silahları da belirleme şansımız var.
 
Bu üssünüzden ayrılmadan önce herşeyi başarılı bir şekilde yaptığınıza emin olun. Örneğin silahlarınızı kazandığınız puanlara göre geliştirme şansınız var. Bu silahların güçlü olması özelikle boss savaşlarında çok işinize yarayacaktır. Buz özelliğine sahip oklar veya ateşten kılıçların yanı sıra çok farklı tasarıma sahip özel silahlar da emrinizde.
 
Şunu da unutmadan söyleyelim, eğer Patapon oyunlarını hiç oynamadıysanız ve nasıl oynandığını merak ediyorsanız savaş sistemi hakkındaki ayrıntıları yine buradan öğreniyorsunuz. Bu üssün her ayrıntısını incelemeden savaşlara başlamamak en iyisi olacaktır, çünkü Patapon 3 uzun bir oyun.

Patapon 3 İnceleme PSP Müzik Ritim Patapon
Pro Evolution Soccer 2011 3DS Fable III
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

burrnn

30.6.2011 13:50:21

0
Malum oyunu bitirmiş bulunmaktayım gerçekten iyiydi. Tavsiye ederim. Hikayede vereceğimiz cevaplara göre bağzı eklentiler açılıyor.Örneğin karanlık taraf gibi.Sırf bu yüzden yeniden bitiriyorum.Yeni başlayanların bilgisine oyun başlangıcında kahramanınız savunma karakteri olsun.Cidden diğer bölümlerde zorlanıyorsunuz.

Chidori

14.6.2011 21:49:45

+2
Güzel oyun.

* KıL

14.6.2011 20:18:43

+3
bnm psp'de patapon2 var yarısında fazlasını oynadım baya güzel bir oyun 3. dahada güzel olucaktır eminim

_botturgec_

14.6.2011 17:12:36

+4
Bir süre oynadım gerçekten çok eğlenceli oyun :)
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Patapon 3 Alkan Adakaner 9 / 10 oy
KÜNYE
Patapon 3
+ TAKİBE
AL
2 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
* Başarılı grafikler
* Serinin diğer oyunlarındaki gibi harika müzikler
* Çok sayıda eşya ve silahın bulunması
* Multiplayer seçenekleri
Eksiler
* Büyük değişiklikler olmaması bazı oyuncuların hoşuna gitmeyecektir.
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,9
2.0
0
OY
0
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız