Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

MotoGP 09/10

1 | Eski günlere dönüş

Yarış oyunları kategorisinde araba yarışları her zaman özel bir yere sahip olduğundan diğer türler yeterince ilgi görmüyor. Yarış kategorisi denilince oyuncuların çoğunun aklına Forza Motorsport veya Gran Turismo serileri geliyor. Daha doğrusu araba yarışları geliyor demeliyiz. Bunun nedeni sadece araba yarışlarının kalitesinin yüksek olması değil, aynı zamanda arabaların diğer taşıtlara göre yaşamımızda daha fazla yer bulması olabilir. Tabi işin bir de tehlike yönü bulunuyor. Ailelerimiz Motosiklet'i her zaman çok tehlikeli bir araç olarak görmüştür. Çoğumuzun ailesi araba sürmemizi motosiklet sürmemize yeğliyor. Sürekli araba ile yatıp kalkan insanlar da doğal olarak araba yarışlarına daha fazla ilgi gösteriyor. Bunun yanı sıra motosiklet yarışlarının (özellikle simülasyon öğeleri içeriyorsa) araba yarışlarına göre daha daha zor olması ve daha fazla odaklanma istemesinin de “casual” kitleyi bu oyunlardan uzaklaştırdığı düşüncesindeyim. Motosiklet yarışları o nedenle genel olarak yarış oyunlarına hasta olanların oynadığı bir türdür. Ben de yarış oyunlarına hasta olmadığımdan motosiklet yarışlarından genel olarak uzak durdum.

Climax ile adı özdeşleşen MotoGP serisinin oyunları gerçekte de bu organizasyonun çok popüler olması nedeniyle ünlü olabilmeyi başarmıştır. Yayıncı firma Capcom da oyunların satışlarından şikayetçi değil ki bir süredir bu organizasyonun oyun haklarını elinde bulundurup çeşitli geliştiricilerin ellerine teslim ediyor. Eğer gerçek yaşamda MotoGP organizasyonunu yakında takip ediyorsanız, zaten serinin oyunlarını da oynamışsınızdır. Benim gibi sadece Valentino Rossi'nin adını duyan ve bazı spor kanallarında rastladığınızda yarışları izleyenlerdenseniz nadiren bu organizasyonun resmi oyunlarını da oynamışsınızdır. Eğer hiç oynamadıysanız MotoGP 09-10 sizin için bir başlangıç olabilir. İnceleme yapma amacıyla oynamaya başladığım bu oyunu sıkılmadan oynayabileceğimi düşünmezdim. Oyun hakkındaki düşünmcelerim önyargılarımdan çok farklı oldu. Peki tam olarak MotoGP 09-10 nasıl bir oyun?

Capcom'un her yıl piyasaya çıkarmaya çalıştığı bu seri uzun yıllar Climax Studios (Climax Entertainment ile karıştırmayın) tarafından başarıyla geliştirildi. Daha sonra serinin şansız dönemi başlası. Disney, Climax'ın yarış stüdyosunu satın alıp adını Black Rock Studio olarak değiştirdi. Bu stüdyo daha sonra Pure adlı muhteşem yarış oyununu geliştirdi ve şu sıralar Split/Second üzerinde çalışıyor. Haliyle Climax Studios'u kaybeden Capcom, MotoGP lisansı ile ortada kaldı. Daha sonra Milestone ile anlaşmaya varan Capcom, Moto GP 08'i bu firmaya yaptırdı, ama inceleme notlarına da baktığımızda ortaya gerçekten kötü bir iş çıktığını anlıyoruz. Zaten Milestone'dan da yüksek kalite bir işi eminiz Capcom da beklemiyordu. Daha sonra Milestone'la Capcom'un anlaşması bozuldu ve Moto GP 09/10'un geliştiricisi Monumental Games oldu. Monumental'in özelliği bünyesinde eski Climax elemanlarından bazılarını barındırıyor olması. Sırf bu nedenle oyunun hayranları serinin eski günlerine dönebileceği konusunda umutlandı. Belki ortada yüksek beklentileri karşılayacak bir oyun yok, ama yine de hayal kırıklığına uğramadılar.

Oyunun ana menüsünde Championship, Career, Arcade ve Time trial başlığı altında 4 oyun modu (multiplayer'ı saymazsak) dikkatinizi çekecektir. Daha önce MotoGP oyunlarını oynamadıysanız sizin için en önemli mod Time Trial olacaktır. Çeşitli pistlerde oyunun kontrol mekanizması ve mantığına alışana kadar bu modu kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü MotoGP 09/10 alışması pek kolay bir oyun değil. Özellikle bu oyun modunda dönüşlerde ne tür pozisyonlar almanız gerektiğini rahatça öğrenebilirsiniz. Aksi takdirde diğer yarışçılarla boğuşurken oyunu öğrenmek çok zor olacaktır. Daha sonra karşınıza oyundaki 3 ana mod çıkacak. Bu oyun modlarının herbirinde uzun süre yarışma şansınız var. Championship adlı oyun modunda daha önceden belirlenmiş yarış takvimine göre seçtiğimiz yarışçılardan birinin rolüne bürünüyoruz. Tabi ki önce 125 cc motorlarla oyuna başlıyoruz. 125 cc'yi bitirmeden daha sonra açılacak olan 250 cc ve MotoGP seçeneklerini seçme şansımız yok. Oyunun ilk indirilebilir içeriği ile beraber 800 cc motorlarında eklendiğini belirtmeliyim. Championship modunda yarışlarda aldığımız derecelere göre puan alıyoruz ve bu puanların toplamı da genel dereceye yansıyor. Her ay iki yarış yapıyorsunuz. Bir yarıştan sonuncu olsanız bile umutsuzluğa kapılmayın, çünkü telafi etme şansınız mutlaka oluyor. Yalnız unutmamanız gereken en önemli şey yarış öncesinde pratik ve sıralama turlarını mutlaka yapmak olmalıdır. Practice (Pratik) ile piste alışacak, Qualifying (sıralama) ile yarışa kaçıncı sırada başlayacağınızı belirleyeceksiniz.

MotoGP 09/10 2010 Capcom Monumental Games Yarış Motosiklet inceleme
Order of War: Challange Dragon Age Origins : Awakening
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

army6rr

15.4.2010 05:20:48

0
ne zaman sağlam bir motosiklet yarış oyunu çıkacak bilmiyorum :( son ümidim sbk-X artık

System Shock

13.4.2010 19:28:27

0
Ciddi bir motorsiklet aşkın yoksa paranı sokağa etme derim:)

Since1903

13.4.2010 01:39:50

0
Bu oyunu sabırsızlıkla bekliyordum almayı da düşünüyordum fakat hep olumsuz şeyler okuyorum oyunla ilgili.Gerçekten de almaya değmez mi oyun ?

System Shock

12.4.2010 23:46:37

0
Bu oyun için 7.9 biraz astonomik bir puan olmamış mı? Benim gözümde 6.0'ı geçemeyen ortalamanın altında kalmış bir oyun:)
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

MotoGP 09/10 Alkan Adakaner 8 / 10 oy
KÜNYE
MotoGP 09/10
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,9
2.0
15
OY
5,1
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız