Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Arcania: Gothic IV

1 | Hikaye ve oyun yapısı

2001 yılında başlayan Gothic serisi, yapımcı Piranha Bytes’ın ellerinde şekillenerek 2006 yılına kadar çıkan üç oyun ile kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi oluşturmuştu. 2008 yılında seriye eklenen Gothic 3: Forsaken Gods ise farklı bir yapımcı tarafından hazırlanmış ve dördüncü oyun ile hikayeyi birleştirme görevini üstlenmişti fakat tam bir hayal kırıklığı olmuştu. Gothic 1, 2 ve 3’ün yapımcısı Piranha Bytes, Risen ile farklı bir seriye yelken açarken Gothic 4 de Spellbound tarafından geliştirilerek karşımıza çıktı. Daha önce Desperado ve Helldorado gibi daha çok strateji türlerinde oyunlar geliştiren yapımcı, bakalım hayranları ve oyun dünyası tarafından merakla beklenen Arcania: Gothic 4 ile beklentileri karşılayabiliyor mu?

      Arcania: Gothic 4, serinin önceki oyunlarından farklı olarak konsollar için de geliştirildi. Oyunun daha önceden Avrupa’da Gothic 4: Arcania ve Kuzey Amerika’da Arcania: A Gothic Tale isimleri ile çıkması planlanıyordu. Fakat sonradan pazarlama amaçlı olarak tek bir isim seçildi ve şimdiki hali ile piyasaya sürüldü. Oyunda Trinigy’nin Vision Engine 7 isimli oyun motoru kullanılıyor ve beraberinde hava efektleri için Nvidia PhysX’in desteğini bulunduruyor. Bu teknik bilgilerden sonra Arcania: Gothic 4’ün sizi orta çağ dünyasına götürecek hikayesine geçelim.

Kral Rhobar III, birbiri ardına elde ettiği zaferler ile Thorus ve Orc ordularını mağlup ettikten sonra Myrtana topraklarını genişletmek ve Argaan’ı krallığı altına almak için yola çıkıyor. Fakat denizleri aşarak yolculuğuna devam ederken üzerine bir karanlık çöküyor ve zihni bulanmaya başlıyor. Krallık vasfını kaybederek tüm başarılı ve cesur günlerini bir kenarda bırakıp Thorniara Kalesindeki tahtında aklını yitirmeye doğru yol alıyor. Artık krallığı yönetemeyecek kadar güçsüz olduğu için komutayı generalleri alıyor. Lord Hagen Argaan adasının batısını ele geçirmek için yola çıkarken, Lee ise Setarrif şehrini almak için adanın doğusuna doğru yola çıkıyor.

      Bu sırada siz de Argaan topraklarındaki küçük bir köyde (Feshyr) rüyaya dalmış bir çoban olarak oyuna başlıyorsunuz. Rüyanızda Kral Rhobar’ın içerisine düştüğü kötü durumu görerek, onun bu durumdan kurtulmak için verdiği mücadeleyi yönetiyorsunuz. Uyandığınızda ise Arcania: Gothic 4 maceranız başlıyor.

      Sevgiliniz ile evlenebilmek için babasının verdiği görevleri köyün etrafında yapmakla başlıyorsunuz. Siz bir görevi tamamlamaya gittiğinizde ve tam işleri yoluna koyacakken Feshyr düşman saldırısına uğruyor ve herkes öldürülüyor. Köyde tek hayatta kalan siz olduğunuz gibi sevdiğiniz kızı da kaybederek bunun sorumlularınından intikam almak için yemin ediyor ve yola çıkıyorsunuz.

Oyuna girdiğinizde gayet basit bir menü ile karşılaşıyorsunuz. Options kısmından ayrıntılı ayarlarınızı yaptıktan sonra New Game diyerek ana karakterinizin kontrolünü elinize alıyorsunuz.

      Oyunda kullanacağınız tuş takımı oldukça basit. Standart WASD kontrollerin yanı sıra kamera, saldırı ve defans kontrollerini mouse ile sağlıyorsunuz. Mouse’un sol tuşu ile silahınızı kullanıyor ve sağ tuşu ile saldırılara karşı savunma durumuna geçiyorsunuz. Sağ tuşu yön tuşları ile birlikte kullanırsanız o yöne doğru yuvarlanarak saldırılardan kaçabiliyorsunuz. Oyundaki karakterlerle ve objelerle etkileşime geçmek için ise kamera açısını ayarlayarak ekranın ortasına getirmeniz gerekiyor. Bu, öldürdüğünüz düşmanlarınızdan loot almak için zaman zaman sıkıntı oluşturabiliyor çünkü bazen doğru düzgün seçemiyorsunuz.

      Ekranın altında kısayollarınızı attığınız barınız ve klasik Health-Mana-Stamina üçlüsü bulunuyor. Bunların haricinde Craft, Skill, Quest ve Inventory menüleriniz bulunuyor. Sağ üstte ise haritanız bulunuyor. M tuşu ile erişebileceğiniz haritada henüz gitmemiş olduğunuz bölgeleri göremiyorsunuz. Bu nedenle yapmanız gereken görevler haritanın görünmeyen bölgelerinde olduğunda hedefiniz gösterilmiyor. Quest’leri açıp gitmeniz gereken yerin tarifini okumanız gerekiyor.

Arcania: Gothic IV
Enslaved: Odyssey to the West God of War: Ghost of Sparta
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

8.1.2011 08:19:31

0
bu yıllarda bu teknolojide hala böle çorba gibi grafikli oyunlar çıkıo ya hasta oluorm ya eski oyuncuları etkilemek nostalji yapıp duygulanmalarını sağlicak bi oyun bşka bişey deil!

muratgun

2.11.2010 20:44:44

0
quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace MURATGUN tavsiyen üzerine GOTHIC III için en son çıkan komunity yamasını indirip deniyorum. YAMA torrent olarak buradan indirilebilir oldukça hızlı iniyor : http://www.gameupdates.org/details.php?id=3791 YAMA hakkında bilgi: http://snorre.jowood.de/~community/Gothic3/CP_Changelog_en.txt , umarım Gothic 2'den aldığım müthiş zevki Gothic 3'den bu yama sayesinde alabilirim; fakat Gothic 4 için yapacak fazla birşey olmayabilir, tamamen farklı çünkü.
İndir dene dostum ben çok beğendim.3ün tek eksisi döğüş sistemi.Birde o yaratıkların ard arda vurup seni kitlemesi.Onun dışında oyun iyi.Save silinmeseydi baya gelmiştim ancak ingilizcem zayıf olduğundan çoğu yerde tıkanıp kalabiliyorum.Tam çözümden felan yardım almam gerekiyo.

Aerospace

2.11.2010 16:53:38

0
MURATGUN tavsiyen üzerine GOTHIC III için en son çıkan komunity yamasını indirip deniyorum. YAMA torrent olarak buradan indirilebilir oldukça hızlı iniyor : http://www.gameupdates.org/details.php?id=3791 YAMA hakkında bilgi: http://snorre.jowood.de/~community/Gothic3/CP_Changelog_en.txt , umarım Gothic 2'den aldığım müthiş zevki Gothic 3'den bu yama sayesinde alabilirim; fakat Gothic 4 için yapacak fazla birşey olmayabilir, tamamen farklı çünkü.

Shadow Fox

31.10.2010 12:29:17

0
frame olarak kötü bir oyun. Oynamak istiyordum ama bu düşük frame nedeniyle bakmadım bile. Demo felaketti Fallout ve Fable3 geldi çok şükür

Donatn

30.10.2010 20:31:52

0
quote:

Orijinalden alıntı: muratgun

Konusu bomba zaten ya insan bakar önceki oyunlara bi feyz alır ya kos koca seriyi çobana bağladılar.
Peki bu hata giderme mevzusu kaç ay sürecek? Oyun bir çok anlamda zamanının gerisinde zaten birbirinin aynı yüzler..Odun yutmuş karakterler hiç olmayan animasyonlar..Grafik analamda kaplama yapmayla iş bitmiyor.ZAten grafikelrde genel anlamda bir sahtecilik hissi var.Oyun her santiminde çabadan kaçınıldığı belli.. AŞağıdaki videoya bakarmısınız bu oyndaki anmasyonların böyle olduğunu düşünsenize..Obliviona bile rakip olabilirdi. http://www.youtube.com/watch?v=Qh9m3dSHt_k

muratgun

30.10.2010 04:08:24

0
quote:

Orijinalden alıntı: emrahcey Gothic serilerini 1 den beri takip ederim. Her ne kadar aradan uzun zaman geçtiysede zamanına göre grafik bakımından çok iyi olmasalarda ekran kartlarını hep zorlamışlar , her zaman "bug" larla dolu olmuştur. Buna rağmen severek oynadım. Kendini sevdirmeyi başarmıştır. Tabii zamanla Gothic 3 dahil olmak üzere Fanları olsun , yapımcıları olsun öyle patchler çıkardılar ki , şu anda bu hataların çoğu yok. > Gothic 4 de hataları giderilirde , konusu için birşey yapılamaz.
Konusu bomba zaten ya insan bakar önceki oyunlara bi feyz alır ya kos koca seriyi çobana bağladılar.

emrahcey

30.10.2010 01:39:22

0
Gothic serilerini 1 den beri takip ederim. Her ne kadar aradan uzun zaman geçtiysede zamanına göre grafik bakımından çok iyi olmasalarda ekran kartlarını hep zorlamışlar , her zaman "bug" larla dolu olmuştur. Buna rağmen severek oynadım. Kendini sevdirmeyi başarmıştır. Tabii zamanla Gothic 3 dahil olmak üzere Fanları olsun , yapımcıları olsun öyle patchler çıkardılar ki , şu anda bu hataların çoğu yok. > Gothic 4 de hataları giderilirde , konusu için birşey yapılamaz.

Obsidian

27.10.2010 20:06:18

0
quote:

Orijinalden alıntı: bedoxx abi grafik ok... şavaş ve ai.. eeehh.. ama gothic 3 bence daha iyidi.. sınırlamalar war hiç sevmedigim seydir rpglerde sinirlamalar ne zaman birdaha oblivion gibibir oyun oynicam cok merak ediyorum.
Fallout: New Vegas oyna.

muratgun

27.10.2010 18:59:57

0
Gothic 3 ü gothic 2 ye dayanarak beğenmiyorsunuz galiba bugları giderildikten sonnra taş gibi oyundur.Büssürü karakter ve dağ bayır sınırsız dolaşmak. Onu geçtim deniz manzarasıda bir harika bakıp kalıyosunuz.Dövüş sistemi o kadar iyi değildi.Kendinizden alçak canavarlarla domuz ve goblin gibi dövüşmek oldukça zor oluyor.Hem iyi kaçıyorlar hemde çok seri vuruolar level kaç olursa olsun.Orçları kesmek 2 de zordu.Ancak 3 de 5 tane orca dalıp çıkabiliosun.3 deki sistem güzeldi.Orçlarla olabiliyodun yada isyancılarla olmadı hashaslarla.Şehirler vardı saygınlık vardı. ancak bu 4 böyle bişey olmayacak sonuçta amacımız intikam.Sınırlama olayı ise berbat edecek oyunu.Okçuluk olayıda inanılmaz güzel oluyodu 3 de ancak crossbowlar hayal kırıklığı inanılmaz yavaş.İnceleme için teşekkürler.Oyundaki yan görevler dediğiniz görevler 3 deki gibiyse (aslında tamamlayıcı ve yapmasan olmaz görevler) eyvallah.

bedoxx

26.10.2010 16:26:13

0
abi grafik ok... şavaş ve ai.. eeehh.. ama gothic 3 bence daha iyidi.. sınırlamalar war hiç sevmedigim seydir rpglerde sinirlamalar ne zaman birdaha oblivion gibibir oyun oynicam cok merak ediyorum.

Onurcan91

26.10.2010 12:34:28

0
Hikaye olarak gerçekten güzel bir oyundu taki Gothic2den beri en sevdiğim yanı skill pointlerle usta olmak zordu,bir bilenden sormak gerekiyordu ama umarım 3gibi değildir..

siberarmi

25.10.2010 14:03:41

0
quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace Gothic 2 ile çok güzel zamanlar geçirmiştim. Pek çok özellik için gidip hocasını bulmak gerekirdi. Hemen skill point dağıtarak okçuluk ustası olamazdınız. Bu bağlamda insan oyuna bağlanıyordu, oyun oldukça zorlu idi. O zaman ki ortalama ekran kartımda güzel grafikler vermekte idi ve bug olayı çok fazla değildi. Devamında GOthic 3 tam bir rezalet, Gothic 4 ise tam bir arcade oyun olarak geldi. Gothic 4 zaman geçirmek için oynanabilecek, sıkılınca silinecek ve yüzüne bakılmayacak bir oyun olmuş. Ayrıca oyun grafik olarak çok üstün olmasada, gereksiz kasma yapıyor. Bu konuda bir arkadaş fix yayınlamıştı, sorunu büyük ölçüde gideriyor.
Hocam gayet iyi özetlemişsin. Bundan sonra önümüzdeki Risen lara bakacağız.

Aerospace

25.10.2010 13:25:24

+1
Gothic 2 ile çok güzel zamanlar geçirmiştim. Pek çok özellik için gidip hocasını bulmak gerekirdi. Hemen skill point dağıtarak okçuluk ustası olamazdınız. Bu bağlamda insan oyuna bağlanıyordu, oyun oldukça zorlu idi. O zaman ki ortalama ekran kartımda güzel grafikler vermekte idi ve bug olayı çok fazla değildi. Devamında GOthic 3 tam bir rezalet, Gothic 4 ise tam bir arcade oyun olarak geldi. Gothic 4 zaman geçirmek için oynanabilecek, sıkılınca silinecek ve yüzüne bakılmayacak bir oyun olmuş. Ayrıca oyun grafik olarak çok üstün olmasada, gereksiz kasma yapıyor. Bu konuda bir arkadaş fix yayınlamıştı, sorunu büyük ölçüde gideriyor. disorderpunk şöyle yazmış; "Takılmaları gideren olay ProcessManager.xml ile ilgiliymiş , bir önceki mesajımda bahsettiğim durum. isteyenler deneyebilirler. http://www.mediafire.com/?lao7a3erhh02ea7 \Data\configuration\ içine atın, öncekinin yedeğini almayı unutmayın. Bu dosyanın yaptığı olay anladığım kadarıyla ana render görevini sadece 1 core a yaptırması ve diğer görevler içinde diğer coreları kullandırması. Basit bir yöntem ama takılmalar kalmadı desem yeridir. Tabiiki CPU su düşük güçte olanlarda beklenen etki ile birlikte fps düşmeside yapabilir (ki bende yapmadı) " _____________________________
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Arcania: Gothic IV Gökhan Yılmaz 7 / 10 oy
KÜNYE
Arcania: Gothic IV ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
2 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
Zengin ve tasarım açısından etkileyici mekanlar
Yatmak, hanlarda nargile ya da içki içebilmek gibi obje etkileşimleri
Hava şartları ve zaman döngüsü
Göze hoş görünen doğa elementleri
Eksiler
Gothic serisinin derinliğine sahip olmaması
Basit savaş sistemi ve RPG özellikleri
Başarısız seslendirme ve tek yöne çıkan yalın diyaloglar
Gidişatın çizgisel olması
Editör Notu: Kötünün iyisi.
6,6
2.0
5
OY
8,2
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız