Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef Ön İnceleme

 
Rogueside tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan yandan görünümlü 2D platform macera oyunu Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef, 20 Ekim'de geliyor. Oyunun özünde yoğun aksiyon yer alıyor ve biz oyuncular olarak bu aksiyona dahil oluyoruz. Ölümlerin kol gezdiği bu macera aksiyon oyununda mizah değeri yüksek diyaloglar da bulunuyor. Yine dediğim gibi bunlar yandan görünümlü kamera açısıyla ve 2D grafik stiliyle gerçekleşiyor. Eğer platform oyunlarının hastasıysanız bu oyun tam size göre diyebilirim.
 
Oyunda aksiyon haricinde sınıf belirleme sistemi de yer alıyor. Bu sayede oyundaki sınıfınızı belirliyor ve aksiyona kendi taktiklerinizle dalıyorsunuz. Ayrıca oyuna klan sistemi de dahil edilecek. Warhammer evrenini sevenler için bu 2D platform oyunu gerçekten platform türü severlerin açlığını giderebilir. Tabi yine arka planda Warhammer: 40,000 hikayesi anlatılıyor. Yine Warhammer evrenine uygun sınıflar, teçhizatlar ve daha fazlası bulunuyor. Tabi her şey bu evrene uygun olmak zorunda. Bu özelliklere ek olarak oyunda dört ayrı karakter bulunuyor ve oyuncular bu karakterler arasından seçimini yapabiliyor. Bu da oyuna çeşitlilik getiriyor diyebiliriz. Oyundaki aksiyon gerçekten de oyuncuları kaos içerisinde bırakıyor. Oyunda bu kaosa eşlik edecek olan farklı silahlar (20 farklı silah) bulunuyor. Dolayısıyla eğlencenin dozu ilerlemeye bağlı olarak ve yeni silah türleri ortaya çıkarak artıyor. Bu da platform oyunlarında olmazsa olmaz unsurlardan biri. Çünkü çeşitlilik ve silahların fazlalığı, kullanabilirlik gibi özellikler bizlere farklı deneyimler sunabiliyor.
 
 
 
Her platform oyununda olduğu oyunda belirli bölgelerde liderler yer alıyor. Bunları ortadan kaldırmak normal rakiplere göre daha zorlu oluyor. Ancak bunları ortadan kaldırmak için vereceğimiz efor paha biçilemez. Bu liderlerle uğraşmak platform oyununda oradan oraya atlamak zıplamak gerçekten de eğlenceli. 
 
Oyunda aksiyonun haricinde bir de hikaye aktarılıyor. Bu da ara sahnelerle sağlanıyor. Oyunda gerçekten ilgi çekici ve detaylı ara sahneler bulunuyor. Bu da oyuna gösterilen özeni ortaya koyuyor. Ancak tabi hikayede çok fazla derinlik beklemek biraz fazla olur. Sonuçta platform aksiyon oyunlarında bekleyeceğimiz son şey hikaye olacaktır. Burada platform oyuncuları saf aksiyon - kaos - platform öğeleri - atlama - zıplama gibi unsurları arıyor. Dolayısıyla hikaye bu konuda bu tarz oyuncular için arka planda kalıyor. Ancak kısaca hikayeyi özetleyecek olursak, oyunda Warhammer evreninde en sağlam ve en güçlü imparatorluk yer alıyor. Bu imparatorluğu alt etmek bize ve ekibimize kalıyor. 
 
Blood and Teef, aksiyonu, özenle hazırlanmış nişancı platform oyunuyla birleştiriyor. Warhammer 40K DNA'sı bu platform oyununda da yakalanıyor diyebiliriz. Üst düzey platform çete oyunu Guns, Gore & Cannoli'nin arkasındaki geliştiriciler tarafından hazırlanan ve Haziran 2021'de duyurulan Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef, oyuncuları bir Ork istilasına karşı mücadeleye çağırıyor. Oyunu tek başına tek oyunculu olarak veya arkadaşlarınızla çok oyunculu olarak oynayabilir ayrıca PvP modunu da deneyebilirsiniz. 
 
Oynanışı nasıl?
 
 
 
Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef'in oynanışı gayet akıcı ve basit. Basit kontrollere ve oynanışa sahip platform aksiyon oyunu oyuncuları karmaşık ve zor kontrollerle boğmuyor. Oyun zaten soldan sağa akıyor gidiyor ve size de buna uyum sağlamak kalıyor. Oyun içerisinde düşmanları alt etmek için çeşitli öğeler bulunuyor. Bu öğeler arasında silahlar, otomatik silahlar ve patlayıcılar yer alıyor.  
 
Oyundaki grafiklere bakacak olursak şöyle diyebilirim:
 
Oyunda hem sinematiklerdeki görseller hem de elle çizilmiş arka planlar ve manzaralar yer alıyor. Tabi Warhammer evreni çok çeşitli manzaralara sahip olduğundan dolayı ekip de bu manzaraları ön plana çıkartmaya çalışıyor. Görsel anlamda da tatmin edici bir yapıya sahip olan Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef, oyunculara gerçekten de tatlı ve hoş bir deneyim sunmayı hedefliyor. Bu unsurlar grafik anlamında yeterince tatmin edici bir durum. Zaten platform oyununda çok aşırı grafikler elde etmek mümkün değil. Hele ki yandan görünümlü bir oyunda yapabileceğiniz maksimum şey arka plandaki manzaraları oyuncuların seveceği tarzda yapmak ve sunmak. Bunun yanı sıra karakterlere özen göstermek ve oyun içi öğeleri çeşitli yapmak. Bu durumlar oyuncuları oyunda tutmaya yarayan temel şeylerden biri. 
 
 
 
Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef oyununda tek oyunculu bir modun yanı sıra çok oyunculu bir yapı da bulunuyor. Oyundaki çok oyunculu mod iki seçeneği de bizlere sunuyor: Çevrimiçi ve yerel. Yani oyunu hem yerel ağlarda hem de online çevrimiçi diğer oyuncularla oynayabiliyorsunuz. Zaten platform oyunları tek oyunculudan ziyade çok oyunculu yapıya daha uygun oluyor. Arkadaşlarla beraber de bu eğlenceni dozajı biraz daha artıyor diyebilirim. Oyunda bol miktarda patlama çatlama olduğundan dolayı ortalığı arkadaşlarınıza beraber yıkabiliyorsunuz. Bu yüzden çok oyunculu modu sizlere tavsiye ediyorum. Oyun en fazla dört oyuncuya kadar destek sunuyor. Ek olarak PvP arenası yer alıyor. Bu arenada hem çevrimiçi hem de yerel olarak mücadele edebiliyorsunuz. 
 
Oyunun demosundaki deneyimden yola çıkarak fazla basit olduğunu söyleyebilirim. Oyunda makineli tüfekler, otomatik silahlar ve tabancalar yer alıyor. Yani hem benzer silahlar hem de düşman çeşitliliğinin aynı olduğunu görebiliyoruz. Neyse ki bunların çoğunun tam sürümde ortadan kaldırılacağı belirtiliyor. Yani tam oyunda daha geniş çeşitlilikte düşmanlar, seviyeler ve silahlar yer alacak.
 
Oyundaki müzikler
 
 
 
Warhammer 40,000 evrenindeki bu platform oyununda arka planda olmazsa olmaz şeylerden biri de müzik olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun arka planında heavy metal müzikleri yer alıyor. Ortalıkta çıkan kaos ve aksiyona zaten heavy metal türü yakışırdı. Bu müzikler oyuncuları daha da gaza getiriyor ve aksiyon anında daha da parlamamızı sağlıyor. Oyuna kendimizi daha da kısa sürede kaptırmamızı sağlıyor.
 
Guns, Gore & Cannoli'ye benziyor
 
Oyunda karakterin kontrollerini elinize alır almaz eğer Guns, Gore & Cannoli'yi oynadıysanız aynı kontrollere sahip olduğunu hissedeceksiniz. Orada da kontroller basitti ve karakteri sağa sola götürmek oldukça kolaydı. Bu oyunda da benzer şekilde kontroller basit ve gerçekten de hareket ettirmesi kolay. Karakteri elinize aldığınızda sağ farenin yakın dövüş silahını salladığını sol farenin ise uzun menzilli silahı ateşlediğini göreceksiniz. Yine oyunda silah ile nişan almanızı kolaylaştırmak adına ekip lazer şeklinde bir nişangah eklemiş ve farenin ucunda da yuvarlak bir hedef tahtası var.
 
Oyunda temel eğitimi alırken boşluk tuşuna iki kere bastığınız zaman havada iki kere zıplayabiliyorsunuz. Yine karşınıza çıkan yıkılabilir nesneler, alınabilir öğeler veya geçilebilir yerler parlak bir şekilde gösteriliyor. Yine her platform oyununda olduğu gibi bu oyunda da can barınız yer alıyor. Can barı karakterin hemen üstünde kırmızı bir çubuk şeklinde bulunuyor. Bu sıfıra düştüğünde öldünüz demektir. Buna her zaman dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde bölümü tekrar tekrar oynamak zorunda kalırsınız.
 
Oyunda farenin tekerleğine basarsanız silah menüsü açılıyor. Buradan sahip olduğunuz silahı ve silahları seçebiliyor ve düşmanlara karşı gelebiliyorsunuz. Düşmanları alt etmek için silah, yakın dövüş materyalleri ve bombalar kullanabiliyorsunuz. Oyundaki karakter çok rahat bir şekilde hareket ediyor ve gerçekten animasyonları akıcı. Bu yüzden alışmanız oyuna oldukça kısa sürüyor ve kendinizi bir anda aksiyona dahil ediyorsunuz.
 
 
 
Oyundaki canınızı belirli noktalarda kalp simgesi taşıyan oyun içi karakterlerden toplamanız mümkün. Bu kalpleri aldıktan canınızı yenileyebiliyorsunuz. Kalp taşıyan düşmanlar aslında sizin asıl düşmanınız değil. Etrafta dolanan ve yer yer karşınıza çıkan oyun için NPC diyebiliriz. Oyunda üç farklı zorluk modu bulunuyor. Oyun içerisinde ayrıca ilerlemenize bağlı olarak yer yer kayıt noktaları çıkıyor. Bu kayıt noktaları oldukça önemli çünkü öldüğünüz zaman bu son kayıt noktasından başlıyorsunuz. Oyun yine Guns, Gore & Cannoli'ye benzer bir şekilde kayıt sistemi kullanmış ve bu oyunun esintilerini de buradan görebilmek mümkün.
 
Oyunda topluca bulunan düşman ordularını çevre unsurlarıyla alt edebiliyorsunuz. Bazı grupları ve düşman ordularını kısa sürede ortadan kaldırmak için patlayıcı variller gibi çevresel öğeleri kullanmanız mümkün. Bunları menzilli silahınız ile dilediğiniz yerden patlatmanız ve düşmanları ortadan kaldırmanız gayet kolay ve mümkün. Bu yüzden toplu grupların arasında girmemeyi tercih edebilir ve çevre öğelerini verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
 
Oyunda tabi bomba vs. kullanabilmekten bahsettim. Bu öğeleri de Guns, Gore & Cannoli'ye benzer şekilde yer yer karşınıza çıkan parlak nesneler aracılığıyla doldurabiliyorsunuz. Mühimmatlar ve özel cephaneler bu parlak öğeleri topladıktan sonra yenilenebiliyor. 
 
Oyunda yer yer aşmanız gereken kolaydan zora doğru platform öğeleri bulunuyor. İşte belirli aralıklarla yanan borular gibi zamanı doğru kullanarak geçmeniz gereken yerler bulunuyor. Bu da oyundaki zevki biraz daha arttıran unsurlardan biri. 
 
Oyunda aksiyon çok hızlı işliyor. Siz ve düşmanlarınız gayet hızlı bir şekilde hareket edebiliyor ve oradan oraya atlayıp zıplayabiliyorsunuz. Düşmanlar da aynı şekilde bu hareketleri yapabiliyor ve karşı karşıya geldiğinizde aksiyonun dozu biraz daha artıyor diyebilirim. 
 
 
 
Oyunda aksiyona daldığınızda ve düşmanlara vurduğunuzda can barının altında yeşil bir bar daha doluyor. Bu barı oyunlarda kullanılan ulti gibi düşünebilirsiniz. Bu bar dolduğu zaman Q tuşuna basabilir ve karakteriniz deli gibi hızlı bir şekilde silahını ateşlemeye başlayabilir. Bu da topluca saldıran gruplara karşı gelmenin bir diğer alternatif yolu olabilir. Oyunda yine yakın silahınızı kullanarak da çeşitli hareketler yapabilir, düşmanları geriye doğru ittirebilir ve kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Yine yakın silah harici oyunda yanıcı - molotof gibi öğeleri de kullanabiliyorsunuz. Böylece düşmanlarınızı toplu bir şekilde yakabiliyor ve ortadan kaldırıyorsunuz.
 
Oyunda demoda oynadığım kadarıyla silahların mermisi bitmiyor ve sonsuz olarak gösteriliyor ancak bu ana oyunda değişebilir. Cephanenizi ona göre ayarlamak zorunda kalabilirsiniz. Oyun içerisinde çeşit çeşit düşmanlar bulunuyor ancak demoda gerçekten hep aynı karakterler karşıma çıktı. Yine bahsettiğim gibi bu durumun tam oyunda olmayacağı belirtiliyor. Oyunda yine belli noktalarda etkileşime geçmeniz gereken kapıları açmak için kollar ve platformlar yer alıyor. Bunları da E tuşuyla açabiliyor ve etkileşime geçebiliyorsunuz. Oyunda ilk etapta karşınıza küçük ve normal düşmanlar karşınıza çıkıyor. Ek olarak şunu da belirteyim unutmadan: Aşağı inmek için ctrl ile space tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Demoyu oynamak isteyen oyuncuların zorlanacağı bir şey olabilir o yüzden bunu da es geçmek istemedim.
 
 
 
Oyunda ilerledikçe yer yer yıkılabilir yapılar karşımıza çıkıyor. Bunlar da oyundaki görselliği güzelleştiriliyor ve ortamdaki aksiyona ek olarak kaos dozunu arttırıyor. Oyunda shift tuşuna basarak üzerinize gelen düşman ordularına kaçınabiliyorsunuz. Aksiyon anında bu tuş çok işimize yarayabiliyor. Dolayısıyla bunu kullanmaktan kaçınmamanızı tavsiye ediyorum. Oyundaki demodan anladığım kadarıyla oyun daha çok ateş - alev üzerine kurulu bir yapı sergiliyor. Tabi bu durum ilerleyen bölümlerde değişiklik gösterebilir ancak benim gördüğüm şu anda bunlardan ibaret. Yani borudan çıkan ateşler, alevleri aşmanız gereken bölgeler vs. derken karşımda sürekli olarak alev temasını görüyorum. 
 
Oyundaki ilk demo bossuna ulaştığım zaman tam bir kaos hakimdi. Arka planda çalan davulcu - heavy metal - oyunu çok daha zevkli hale getiriyordu. Platformdan platforma atlamak, üzerinize gelen düşmanları alt etmek, ölmemeye çalışmak, silahınızı ateşlemek gibi şeyler resmen bu kaos içerisinde yapmanız gereken sadece olaylardan birkaçı. 
 
İlk bossa ulaşmadan önce arka plandaki kalabalığı mutlu etmek için öncelikler üzerinize gelen irili ufaklı düşman gruplarını alt etmeniz gerekiyor. Bu düşman gruplarını bir güzel alt ettikten sonra asıl boss savaşı başlıyor. Tabi bossu indirmek için daha çok G tuşuna basarak bir şeyler fırlatıp yakabilirsiniz. Bu işinizi daha da kolaylaştırır. Ayrıca irili ufaklı düşman grupları bu esnada halen gelmeye devam ediyor. Bir yandan can barınıza dikkat etmeli, etraftaki mühimmatları toplamalı ve sağlığınızı yenilemek için kalp şeklindeki NPC'yi bulmalısınız. Genelde o sizi buluyor.  
 
 
 
Oyunun demosunu kolay modda oynadım ve bitirdim. Kolay modda oynamamın amacı ise kolayın ne kadar kolay olduğunu anlamak. Size bu konuda şöyle diyebilirim platform türüne aşina olmayan oyuncular için gayet tatmin edici zorluk seviyesi. Yani kolay mod aslında normal moda yakın diyebilirim. Diğer oyuncular tabi normal ve zor modu deneyebilir. Bu tamamen size kalmış bir durum ama kolay modun da tatmin ettiğini söyleyebilirim.
 
Oyunu kısaca şöyle özetleyebilirim. Saf aksiyon macera platform oyununu severler için kaçırılmayacak bir oyun. Hiçbir şey düşünmeden sadece kendinizi aksiyona ve kaosa bırakmak istiyorsanız bu oyun tam size göre diyebilirim. Gerçekten de Guns, Gore & Cannoli'ye benzer şekilde tasarlanmış ve üzerine az da olsa bir şeyler konulmuş. Hem Warhammer 40,000 evrenini sevenler hem de platformun aksiyonuna dahil olmak isteyenler için eğlenceli bir yapım diyebilirim. 
 
Son olarak oyunun Guns, Gore & Cannoli'ye benzemesi eksi bir durum yaratır mı konusunda değinecek olursam, eğer yakın zamanda Guns, Gore & Cannoli'yi oynadıysanız evet yaratır. Çünkü oyun yapı ve tarz olarak birbirine benzerlik gösteriyor. Tabi ki tema, karakterler ve birçok şey konusunda birbirinden ayrılıyor ancak genel olarak Guns, Gore & Cannoli'yi andırıyor. Dolayısıyla iki oyunu yakın zamanlarda oynamanızı tavsiye etmiyorum. Platform oyunu açlığınız var ise bu oyuna yumulmanızı tavsiye ediyorum.
 
 
 
Şunu da unutmadan belirteyim, demoyu oynarken yer yer FPS'in 100 üzerinde olmasına rağmen sanki böyle bir donukluk - yavaşlama hissettim. Sanki 60'FPS'in altına düşmüş hissiyatı verdi. Umarım bu durum tam oyunda yaşanmaz. Bunu da sizlere bildirmek istedim. Eğer siz de demoyu oynarsanız belki de karşınıza bu durum çıkabilir. 

Oyun Türkçe dilini destekliyor mu?
 
Oyun Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Kastilya İspanyolcası, Felemenkçe, Japonca, Korece, Lehçe, Brezilya Portekizcesi, Rusça, Basitleştirilmiş Çince ve Geleneksel Çince dil seçeneklerini destekliyor. 
 
Oyunun Steam sayfası
 

Bu haberin bağlantısı
URL
aksiyon 2D pc Rogueside Warhammer 40 000: Shootas Blood & Teef
Ücretsiz Çok Oyunculu Ortaçağ Temalı Savaş Oyunu Warlander Duyuruldu Gotham Knights için Batman Ailesine Bakış Atan Yeni Fragman Yayınlandı

İçeriğe ait yorum yok

Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Warhammer 40,000: Shootas, Blood & Teef
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız