Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

48 Milyon Oyuncu Steam'de Kontrolcü Kullanmış

 
Valve, Steam üzerinde kontrolcü kullanımına ilişkin yeni istatistikler paylaştı.

Belirtilene göre şimdiye kadar 48 milyon oyuncu Steam'de bir oyunda kontrolcü kullanmış ve günlük oyun oturumlarının yaklaşık %10'unda kontrolcü kullanılıyor.
 
Kontrolcü kullanımı gerçek zamanlı strateji oyunlarında genellikle %1 ve altında. Spor ve dövüş oyunlarında %70'in ve kaykay oyunlarında %90'ın üzerinde. Aksiyon ve macera oyunlarında ise üçüncü şahıs ve birinci şahıs olmasına göre oran değişiyor. Üçüncü şahıs aksiyon ve macera oyunlarında %40-50 civarında ve FPS oyunlarında %7-8 civarında.
 
 
Valve bu grafiğin çoğu oyun için oldukça standart olduğunu ifade ediyor. Kontrolcü kullanılan oturumların yaklaşık %20'sinin PlayStation kontrolcüleriyle oynandığını gösteriyor. Bu ortalama Steam genelinde %24.
 
 
Xbox kontrolcülerinin kullanımıyla ilgili genel bir ortalama verilmemiş fakat tipik bir örnekte %68 olduğunu görüyoruz. Valve "Bu durum birçok oyun için oldukça yaygındır. Birçok oyun motoruna entegre vaziyette olduğundan Xbox kontrolcüsü desteği eklemek geliştiriciler açısından oldukça kolay. Bunun bir sonucu olarak da Xbox kontrolcüsü kullanılan oturumların küçük bir kısmının (%17) Steam Girdisi'ni kullandığını görüyoruz. Birçok oyuncu oyuna entegre gelen varsayılan Xbox kontrolcü desteğini kullanmayı tercih eder." diye belirtiyor.
 
Aynı örnekte Switch Pro Controller %4, diğer kontroller %4 ve Steam kontrolcüsü %2 ile Xbox ile PlayStation kontrolcülerinin arkasında geliyor.
 
Daha fazla bilgiye buradan göz atabilirsiniz.

Bu haberin bağlantısı
URL
Kaynak PC Gamer Steam Valve Oyun Half Life Mağaza Store Portal Steam Haberleri
Aliens: Fireteam – 25 Dakikalık Oynanış Videosu Mortal Shell 500 Binden Fazla Sattı
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

keremec

5.3.2021 13:06:44

0
Xbox kontrolcülerinin içinde ds4windows gibi uygulamaları kullananlar da var.

BSC Misafiri

5.3.2021 12:30:04

0
hocam hazır kontrolcü haberi yapılmışken sevgili okurlara bir soru yöneltmek istiyorum.mw 2019 için xbox 9.nesil kol almayı düşünüyorum.mw 2019 da crossplay oldugu için kol ile oynayıp crossplayi kapatıp xbox ve playstation kullanıcılarıyla pc üzerinden oynama şansım varmıdır? yani demek istediğim normal xbox ve playstation konsol oyuncuları gibi crossplayi kapatıp pc üzerinden kol ile sadece xbox ve playstation konsol oyuncularıyla oynamak istiyorum böyle birşey mümkümüdür ? Herkese iyi günler.

BSC Misafiri

4.3.2021 22:23:50

0
oyun oynarken fps ve strateji oyunları hariç benim de tercihim kontrolcü oluyor genellikle. hem rahat
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Steam
+ TAKİBE
AL
3 kişi bu oyunu takip ediyor.
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız