Oyunlarda Can Tazelemenin 10 İlginç Yolu
Tunahan Başol

Sayfa 1


     Oyunları oynarken başvurduğumuz ancak dönüp baktığımızda bize ilginç gelen can tazeleme dinamiklerinden ilginç olan 10 tanesini sizler için bu yazımızda derledik.
 
    10-) One Finger Death Punch - Düşman Öldürmek
 
    Şahsi olarak oynarken en çok eğlendiğim yapımlardan bir tanesi olan One Finger Death Punch'ın normal görevlerinde can tazeleme olmasa da, "Survival" modunda can tazeleme dinamikleri bulunuyor.
 
    Yazımızın devamında ilginç olsa da mantıklı olabilecek can tazeleme yöntemleri göreceksiniz ama bu onlardan değil. Oyunun bu modunda karşınıza gelen düşmanlara dayanmaya çalışıyorken, belli anlardan sonra ya ışın kılıcınızı ya da nunçakunuzu elinize alarak canınızın azalmadığı ancak çok hızlı düşmanların geldiği bir mekana geçiyorduk. Burada da bazı düşmanlarınızı öldürdüğümüzde canımız artıyor ve daha uzun süre hayatta kalma şansına sahip oluyorduk.
 
     9-) Resident Evil – Yeşil Bitkiler

     Aslına bakılırsa zombi içeren bilim kurgu/hayatta kalma hikayesinde gördüğümüz kadarıyla zombiyle temas sonucunda ona ait virüs kapılır ve yolun sonuna gelinmiş olur. Ama bu durum oyun sektöründe işleri oldukça zorlaştırabileceği düşüncesiyle göz ardı edilmiş durumda. Resident Evil’da da girdiğimiz aksiyonlar sonucunda azalan canımızı arttırmak için etraftaki bitkileri kullanıyorduk.

     Bitkilerin yüzyıllar boyunca tedavi amacıyla kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Birçok işlem ve karışım sonucunda bitkilerden hazırlanan kürlerin bazı hastalıklara iyi geldiği bilinir. Ama Resident Evil’da saksı içinde yetişmiş yeşil bitkiler ile başka herhangi bir şey yapmadan canımız dolması dikkat çekici.
 

     8-) Cursed Mountain – Tütsüler
 
     Deep Silver stüdyosunun bir ürünü olan Cursed Mountain’da eğer oynamışsanız hatırlayacağınız gibi Tibet ve Budizm kültürlerine ait birçok element vardı; oyunun bu elementler üzerine kurulduğunu söylersek yanlış olmaz. Bu yüzden Cursed Mountain’da azalan canımızı tekrar doldurmak için, Tibet kültüründe hastalıkları tedavi ettiğine ve kişinin bozulan metabolik dengesini düzelttiğine inanılan tütsüleri kullanıyorduk.
 
     İlk bakışta biraz garipsense de tütsü kullanmak, oyunun mitolojik unsurlarına kelimenin tam anlamıyla cuk diye oturuyordu. Bu akıllıca çözüm ile oyunun konu/element bütünlüğü sağlanıyordu. Deep Silver’ı tebrik etmek lazım.
Sayfa 2

     5-) GTA IV – Cinsel İlişkiye Girmek
 
     Azılı bir gangster olmak büyük ihtimalle zor bir iştir. Hayatta kalmaya çalışmak, kirli işleri yerine getirmek ve elini kana bulamak bu tarz karakterleri kontrol ettiğimiz oyunlarda bize tanıdık gelen durumlar. Her an tehlikeye açık olmak da tabiki kahramanlarımızı etkiliyor, sağlık barımızın azalmasına sebep olabiliyor. GTA IV’te canımızı yenilememiz için birçok yol var ama bunlardan birinin de karanlık sokaklardaki hayat kadınlarıyla ilişkiye girmek olması dikkatimizi çekiyor.
 
     Bir gangsterin hayatının hikaye edildiği böyle bir oyunda Niko’nun bir şekilde hayat kadınlarıyla beraber olması gerekiyormuş gibi hikaye yedirilmesi oldukça zorlama olmuş. Mantıksal açıdan bakarsak da pek mantıklı gelmiyor. Cinsel hastalıkların nelere mal olduğunu çoğumuz biliyoruz.
     4-) Gears Of War – Takım Arkadaşınız Tarafından Cesaretlendirilmek
 
     MMO-RPG ve J-RPG türündeki oyunlarda gördüğümüz kaybettiğimiz canımızı, takım/parti arkadaşlarız tarafından kullanılan yetenekler ile tekrar kazanmak gayet güzel bir mekanik. Ama son yıllarda bu mekaniği shooter tarzındaki oyunlarda da görüyor olmak tuhaf geliyor. Gears of War’da tuhaf yaratıklar ile kapışıyorken etrafımızda takım arkadaşlarımız olması iyi bir durum olsa da düşen takım arkadaşını cesaretlendirme yoluyla yerden kaldırmak mantığımıza pek yatmıyor. Yere düşen takım arkadaşımıza yapacağımız küçük bir medikal bir yaklaşım öyle çok zor bir mekanik olmasa gerek, hem de kulağa daha mantıklı geliyor.
 
      Vücudunda mermi ve şarapnel yaraları olan, yere serilmiş bir arkadaşımızı bu bahsettiğimiz yöntemle yerden kaldırmak, bize kalırsa bazı oyun stüdyolarının mantıklı olanı yapmak varken, var olan mekaniği değiştirmeye üşenmelerinden kaynaklanıyor.
 

     3-) Super Mario 64 - Altınlar
 
     Mario’nun üçüncü boyut ile tanışması aslında çoğu yönden iyi olsa da Super Mario 64, eleştiriye açık sağlık mekaniği yüzünden listemizde kendisine yer buluyor. Bu oyundan azalan sağlığımızı topladığımız altınlar ile geri kazanıyorduk. Ben birçok yerde araştırsam da altının vücuda herhangi bir faydası olduğuna dair ipucu bulamadım. Nasıl oluyor da bu altınlar Mario’nun kaybettiği cana ulaşmasını sağlıyordu?
 
      Aklıma gelen tek fikir, Mario’nun topladığı altınları kullanarak kendini bir yerlerde tedavi ettiriyor olması. Bu oyun yapılırken stüdyodan birinin çıkıp “Abi, bu böyle olmaz” dememiş olması oldukça garip. Yani altınlar gibi etrafa konulacak bir iki tane ilk yardım çantasının olmaması gerçekten ilginç bir karar.