2011'in En Çok Beklenen 25 Oyunu
Levent Polater

Sayfa 1

     Sizler bir an önce yazıya başlamadan önce belirtmem gereken 'önemli' bir şey var. 2011'in en çok beklenen yapımları arasında elbette Playstation 3 ve Xbox 360 exclusive oyunları olması gerekir. Ancak bu exclusive yapımları bir önceki dosya konusunda yazdığımızdan buraya da eklemek gereği hissetmedim. Zatan exclusive yapımlar her zaman en çok beklenen yapımlar arasındadır. 2011'in PS3 ve Xbox 360 exclusive yazıları konu başlıklı dosya konusuna göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Yeni dosya konumuzda bu sene çıkacak olan multiplatform, Wii'ye özel, DS'e özel yapımları ele aldım. 2011'in en çok beklenen exclusive yapımlarını yine de ben ufak bir listeyle buraya da yazayım:
 

PlayStation 3'ün en çok beklenenleri:


- Little Big Planet 2

- Killzone 3

- Uncharted 3: Drake's Deception

- Resistance 3

- Infamous 2

- SOCOM 4

- Ratchet and Clank: All 4 One

- Yakuza 4

- Twisted Metal

- The Last Guardian

Xbox 360'ın 2011'de en çok beklenen yapımları:


- Gears of War 3

- XCOM

- Kingdoms

- Forza Motorsports 4

- StarWars Kinect (Kinect)

- Rise of Nightmares (Kinect)

- Codename D (Kinect)

- Project Draco

- Steal Battalion: Heavy Armor (Kinect)
 
Sayfa 2

Test Drive Unlimited 2 (PC, PS3, Xbox 360) 11 Şubat
 
     Eden stüdyosunun ellerinde şekillenen Test Drive: Unlimited 2, orjinal yapımın izlerinden giderken oyunu bambaşka bir çizgiye taşıma niyetinde.n ile İspanya'nın en gözde tatil mekanlarından Ibiza'da sand-box yarış keyfini yaşatacak olan Test Drive: Unlimited 2, Sims'e benzer oynanış öğeleri de oldukça dikkat çekici bir hâle bürünüyor.
 
     11 Şubat'ta PC, Xbox 360 ve PS3 platformlarına göz kırpan TDU 2, güzel grafiklere sahip yarış oyunlarına alışanları biraz hayal kırıklığına uğratabilir ancak Eden Stüdyosunun ana hedefi kesinlikle bu değil. Yarış oyunu meraklıları bu sefer, kendilerini daha interaktif bir dünyada bularak farklı bir yarış deneyimi yaşayacaklar.
 

Dragon Quest VI: Realms of Revelation (Nintendo DS) 14 Şubat


     Dragon Quest remake'leri (yeniden yapım) ile satış rekorları kıran DS, Dragon Quest IX ile yarattığı heyecanı şimdi de Dragon Quest VI ile yaratmayı bekliyor. İlk kez 1995 yılında Super Famicom'a çıkışını yapan Dragon Quest VI, Dragon Quest VI: Realms of Revelation şeklinde yeni adıyla DS çatısı altında rafları süslemeye hazırlanıyor.

     14 Şubat'ta Sevgililer Günü'ne göz kırpan oyun, böyle önemli bir günde sevgilinizden önce düşünebileceğiniz tek şey. DS'in grafik gücünü de sırtına alarak 2D olan orjinali 3D grafiklerle süsleyecek yapımda 15 karakter sınıfı bulunacak. Her yönüyle yine milyonlarca satması beklenen bir Dragon Quest oyunu kapıda ve DS'iniz varsa böyle bir RPG kaçmaz!
 
Sayfa 3

Kirby's Epic Yarn (Wii) 25 Şubat

 
     Amerika ve Japonya, Kirby's Epic Yarn'ı oynayıp rafa kaldıralı aylar geçti. Bu mükemmel platform oyunu Avrupa çıkışını neden bu kadar geç yaptığı netlik kazanmadı ama sonunda ona kavuşuyoruz. 25 Şubat'ta raflardaki yerini alacak olan Kirby's Epic Yarn, her yerinden yaratıcılık akan özgün bir Wii oyunu.

    İplik karakterimiz Kirby'nin şeytan büyücü Yin-Yarn'ın mekanı 'Patch Land'e çekilmesi ile başlayan maceramız sürükleyicilikte sınır tanımıyor. Co-op oynanış elementleri de içinde bulunduran Kirby's Epic Yarn için Wii sahiplerinnin şimdiden geri sayım tutmasında yarar var.
 

Dragon Age 2 (PC, PS3, Xbox 360) 11 Mart

    Skyrim gibi yılın RPG'si adaylarından biri. BioWare'in kanatları altında mükemmel sonuçlar veren ilk yapımdan sonra şimdi Dragon Age 2'nin tadına bakma zamanı. 11 Mart'a göz kırpan devam oyunu için bildiklerimizi sayalım öyleyse; İlk söylemem gereken şey varsa o da ilk yapımda yaptığınız seçimlerin ikinci yapıma aktarılabilmesi detayı. Evet, yanlış duymadınız. BioWare'in diğer yapımı Mass Effect'de olduğu gibi Dragon Age'de bu özellikten faydalanarak sizi çeşitli sürprizlerle karşı karşıya bırakacak. Ana karakterimiz olan Hawke'nin sınıfı dışında her yönünü değiştirebileceğimiz olan oyunumuz, Dragon Age: Origins'in geçtiği dünyada geçecek.
    Dragon Age II'deki BioWare klasiği çizgisel olmayan özgün hikaye yapısı, ana karakterimiz Hawke ile verdiğimiz seçimler doğrultusunda şekillenecek. Yeni dövüş deneyimleri ve büyülerin de eklendiği oyundaki genel haritamız çok daha büyük olacak. Ben ne dersem diyeyim, Dragon Age 2, her yönüyle BioWare kalitesine yakışır ölçüde bir oyun olup çıkacaktır. Sabahları göreceğiz yine, desenize..
 

Sayfa 4

Shogun: Total War 2 (PC) 15 Mart

     Şimdi samurayların çağına geri dönme zamanı. 2000 yılında çıkışını yapan Total War serisinin en beğenilen yapımları arasına kendisini altın harflerle yazdıran Shogun, ikinci yapımıyla geliyor.

     Strateji severlerin uğrak mekanı olan Total War serisi Creative Assembly'nin baş yapıtları ile dolu. Shogun 2: Total War'dan da aynı performansı beklemek en doğal hakkımız. O çağa ait çeşitli savaş lordlarını kontrol edeceğimiz Shogun 2'de bölge kontrolünü ele geçirmek için kolları sıvayacağız. Sıra tabanlı strateji geleneğini bozmayacak olan yapım, tarihler 15 Mart'ı gösterince rafların en çok satan PC oyunlarından biri olabilir.
 
Crysis 2 (PC, PS3, Xbox 360) 25 Mart
 
     Yılın oyunu adaylarından biri karşınızda! Cevat Yerli'nin patron olduğu Crytek firması iftiharla sunar, CryEngine 3'ün gücünü sonuna dek arkasına alıp mükemmel grafikler önümüze sunacağı şimdiden kesin olan Crysis 2 için Yerli; "Şimdiye kadarki en iyi görselliğe sahip oyun geliyor" cümlesini sarfetmişti.
     PC versiyonunun en iyi performansı vereceği belirtilirken konsol sürümlerinin bundan aşağı kalmaması bekleniyor. Önceki oyundaki senaryo eksiğini Richard Morgan ile kapatmayı hedefleyen Yerli ve ekibi bu sefer karşımıza daha sağlam bir kurgu ile gelecek. Aksiyon, senaryo, müzik ve oynanışın mükemmel dengesini yaşatmasını beklediğimiz yapım, multiplayer kısmı ise oldukça iddialı olacak. Türkçe desteğinin de geleceğine inandığımız Crysis 2'yi iple çekiyoruz.
 
Sayfa 5

Fable III (PC) 2011 İlk Çeyrek


     Sonunda! PC için destan belki kaldığı yerden olmasa da yine de sürmeye devam ediyor. Orjinali PC ve Xbox 360'a çıkan Fable serisi, ikinci yapımıyla PC'yi es geçmişti. Şimdi üçüncü yapım Xbox 360'a çıkmasından onlarca ay sonra PC çıkışını yapmaya hazırlanıyor.
 

     Kim bilir, Molyneux belki bu uzun süre içerisinde oyunun içinde PC oyuncularını sevindirecek bir sürpriz de eklemiştir. Bu sürpriz neden Fable II olmasın? Fable III'ün çıkış tarihi henüz net bir şekilde açıklanmadı, sadece ilk çeyreğe göz kırptığını biliyoruz. Son zamanlarda iyice üvey evlat muamelesi gören PC platformu için Lionhead stüdyosunun gereken önemi vermesi takdir edilmesi gereken bir davranış.
 

Portal 2 (PC, PS3, Xbox 360) 22 Nisan


     Valve'nin bulmaca kategorisini bambaşka bir 'boyuta' soktuğu Portal, bıraktığı yerden devam etmeye hazır. Valve'nin multiplatform olarak çıkarmayı planladığı Portal 2, PC ve PS3'te çapraz platform olacak. Bu ne demek? PS3 ve PC oyuncuları aynı sunucuda oyunlarının keyfini çıkarabilecekler. Bir zamanların PS3'ü karalayan Valve'sinin şimdi bu firmaya Xbox 360'dan daha fazla değer vermesine otoriteler anlam verememişti. Ancak bunları artık geride bıraktığımızı söyleyebiliriz.
    Portal 2, orjinalinin izinden giderken güzel yenilikleri de beraberinde getiriyor. Artık arkadaşınızla bulmacaları ortaklaşa geçme şansına sahipsiniz. Yani oyun 2 kişilik co-op desteğiyle geliyor. Orjinal Portal'ın 100 yıl sonrasında geçecek ikinci eyapım, kendine özgün ve daha uğraştırıcı bulmacalarla oyun severleri kendisine bağlayacak. Merakla bekliyoruz.
 
Sayfa 6

Duke Nukem: Forever (PC, PS3, Xbox 360) 6 Mayıs


     Duke Nukem 3D'yi aranızda oynayanlar varsa ve Duke Nukem: Forever'ı üzerinden 13 sene geçmesine rağmen hâlen çılgınlar gibi bekliyorsanız, sizinle aynı neslin oyuncuları sayılırız. İlk kez 1997 yılında duyurulan Duke Nukem: Forever, oyun endüstrisinin en büyük "yılan hikayelerinden biri". 3D Realms'ın oyunu bir türlü yapamaması yüzünden yayıncı Take-Two tarafından dava açılan firma, oyunun isim haklarını elinden kaybedince, bu altın yumurtlayan tavuğu havada kapan firma 2K Games ve yapımcı Gearbox Software olmuştu.

 
    Oyunun çıkış tarihi de geçtiğimiz günlerde 6 Mayıs olarak belirlenerek yüreğimize sonunda su serpildi. Yeni videosunun da yayınlandığı oyunun görsel yönden tatmin edici olduğunu söylemek mümkün. Ancak Duke Nukem deneyimi olanların tek beklediği şey, klasik Duke Nukem esprileri ile dolu bir oyun ile karşılaşmak, tabii buna Duke'un her duruma karşı asla bozmadığı soğukkanlı 'cool' tavrını da eklemek gerekiyor. Yeniden "Come, get some" deme vakti geldi! Sıkı durun, uzaylı domuzlar!
 

The Witcher 2: Assassins of Kings (PC) 17 Mayıs


     Polonyalı bir oyun firması olan Cdprojekt yapımı olan Witcher, sessiz sedasız çıkmış bir anda patlama yaratmıştı. Çok beğenilen ve harika puanlara vesile olan ilk yapımın ardından arkasındaki BioWare'in de desteğiyle şimdi ikinci yapımı büyük bir bekleyici kitlesini de yanına alarak kendine daha da güvenerek çıkartacak Cdprojekt.

     Bioware'in Auraro grafik motoru ile hazırlanan Witcher 2, görsel yönden büyük bir gelişim katedecek. Gece gündüzün doğal değişimi ve hava şartlarının ani rotasyonları oyunu daha da interaktif bir hale getirecek. Yine çapkın Geralt'in kontrolünde ilerleyececeğimiz olan Witcher 2, yine kendisinden oldukça söz ettireceğe benziyor. Oyunun bir diğer güzel yanı ise ilki PC'ye özel olarak çıkmış iken şimdi multiplatform olarak gelecek olması. Ancak konsol sürümlerinin çıkış tarihi belirsiz. Yine de kimsenin bu harika yapımdan mahrum kalmayacağını bilmek güzel.
 

Sayfa 7

L.A. Noire (PS3, Xbox 360) Mayıs
 

     Rockstar geçen sene, yılın oyununu çıkardığı Red Dead Redemption'dan sonra bu sene aynı etkiyi L.A. Noire ile yaşatmak istiyor. 4 yıla yakın bir süredir Team Bondi tarafından yapım aşamasında olan oyunumuz bizleri 1947 yılının Los Angeles'ına götürüyor. Ana karakterimiz Cole Phelps adlı dedektif ile bir seri katilin kadınları hedef alarak onları öldürmesi ile başlayan bir davanın içinde bulacağız kendimizi. Her cesetteki ipuçlarını biz bulup inceleyecek, şüphelileri sorgulamak için özel tekniklerimizi kullanacağız.

     Eşi benzeri görülmemiş yüz animasyon teknolojisi sayesinde oyun endüstrisinde şimdiye dek gördüğümüz en gerçekçi yüz mimik ve ifadelerini göreceğimiz oyunda bu teknoloji sayesinde sorgulamalar esnasında şüphelilerin yalan söyleyip söylemediğini de anlamaya çalışacağız. Klasik Rockstar sandbox anlayışını yansıtan L.A. Noire, GTA'nın aksine ciddi senaryosuyla dikkatleri üzerinde topluyor. Şimdiden yılın oyunu adaylarından biri olduğunu düşündüğüm oyunun oynanış yapısı hakkında şimdilik pek bir şey bilinmiyor. Ancak Rockstar ve Team Bondi'ye güvenimiz tam!
 

Brink (PC, PS3, Xbox 360) Bahar

     Splash Damage tarafından geliştirilen Brink, kendine has temasıyla dikkat çeken bir FPS oyunu. Takım tabanlı multiplayer görevlere odaklanan yapımda, oyuncular "Resistance" (Direniş) veya "Security" (Güvenlik) örgütlerinden birini seçerek oyuna başlayacaklar ve Ark adındaki uçan şehirde savaşacaklar.

    Steamworks entegrasyonu, Valve anti-cheat gibi teknolojileri bünyesinde barındıracak olan Brink, Mirror's Edge'tekine benzer bölümleriyle dikkat çekiyor. 4 farklı sınıf ile oyundaki kariyerinizi belirlerken yapılacak onlarca görev arasında kendinizi bulacak ve her başarılı görevin ardından tecrübe puanları kazanacaksınız. Son zamanlarda karşılaşacağınız en sıradışı FPS'lerden biri olacağını düşündüğüm Brink, birbirinin kopyası onlarca FPS arasından umarız bizlere yeni ve eğlenceli bir şeyler sunmayı başarır.
 

Sayfa 8

Elder Scrolls V: Skyrim (PC, PS3, Xbox 360) 11 Kasım

 
     Önceki neslin en iyi RPG'lerinden biri olan Elder Scrolls serisi, bu nesilde de o kusursuz yapısını bozmadan başarılı bir şekilde ilerleyeceğini Oblivion ile kanıtlamıştı. Şimdi yeni duyurulan Elder Scrolls V: Skyrim ile bunu taçlandırma zamanı!
 
     Oblivion'dan 200 yıl sonraki bir zaman diliminde geçecek olan Skyrim'deki dünyamız 5 kategoriye ayrılarak interaktifliğin dibine vuracak. Mağara, zindanlar, yer altı bölgeleri serinin önce yapımlarında olduğu gibi Skyrim'de de cirit atacağımız yerlerden sadece bir kaçı. Yeni bir grafik motoru kullanılacak olan oyunda daha gerçekçi modellemeler ve kaplamalar ile karşılaşacağız. Özellikle Oblivion'da yeterli gelmeyen yüz animasyonları, yerini daha gerçekçi yüz ifadelerine bırakacak. Her yönüyle sıkı bir RPG arayanların vazgeçilmez durağı olan Elder Scrolls serisi, Skyrim ile asla hayal kırıklığına uğratmayacak. 11 Kasım'da çıkacak olan yapım bu senenin gözle görülür en iyi RPG'lerinden biri.
 

Silent Hill: Downpour (PS3, Xbox 360) Sonbahar

   
    Silent Hill serisi 8. yapımı ile bizi tekrardan o sisli sokaklara götürmeye geliyor. Konami tarafından ilk kez Playstation 1'de gözüken orjinal yapım, ortalığı sallamıştı. İkinci ve üçüncü yapımıyla kendisine özgün yapısını kaybetmeyen Silent Hill serisi, son zamanlarda Batılı yapımcı firmalara emanet edilerek "bana göre" çizgisini kaybetmeye başladı.

    Son bir kaç senedir her yapımı farklı yapımcılar ile sürdürülen serinin yapım aşamasındaki en yeni oyunu olan Silent Hill: Downpour, Vatra Games tarafından geliştiriliyor. Bu sefer bizzat Konami tarafından "hayranların arzuladığı Silent Hill geliyor." şeklinde tabir edilen Downpour'da derin bir psikolojik gerilim&korku serüveni yaşayacağımız söyleniyor. Bulmacalarla bezeli, önceki Silent Hill'lerdeki klasik mekanlar olan hastane ve okulun bulunacağı bir yapım ile karşı karşıya olacağız. Oyundaki ana karakterimiz ise Murphy Pendleton adında bir hapishane kaçkını olacak ve bu defa Silent Hill'in daha önce hiç görmediğimiz kısmı olan güney doğu yakasını da keşfedeceğiz. Bu seferki Silent Hill'e inanıyorum, korkuyu iliklerinizde hissetmeye hazır olun!
 
Sayfa 9

Dirt 3 (PC, PS3, Xbox 360) 2011


    Colin McRae yapımlarının elinde bulundurduğu meşaleyi bu nesilde sürdüren Dirt serisi, yarış oyunu fabrikası Codemasters'ın ellerinde şekillenmeye devam ediyor. 2 başarılı yapımın ardından Dirt 3'ün yapılması gerçekten de kaçınılmazdı. Ancak üzücü bir haber verelim, maalesef Codemasters, Dirt serisini bir üçleme olarak planlamış ve Dirt 3 ile bu seri sona erecekmiş. Bana nedense bu düşünce biraz saçma geldi, sonuçta sürükleyici senaryoya sahip bir FPS oyunu oynamıyoruz...

 
     Şimdi Dirt 3 ile ilgili bildiklerimizi sayalım. Dirt 3'ün şimdiye kadar yapılmış en geniş sistemli rally oyunu olacağı söylenmiş ve oyunda dinamik bir hava durumu olacağı verilen bilgiler arasındaydı. Split-screen seçeneği, açık dünya haritası, parti modları ve onlarca yarış seçeneği oyunda bulunacak. 100'den fazla pist seçeneği ve 50 kadar araç oyundaki yerini alacak. Oyundaki bir diğer hoşuma giden özellik ise oyundaki yarışlarınızı Youtube'a yükleyebilecek olmamız. Yüklediğimiz bu videoların izlenme ve yorum sayılarına göre oyundaki kariyerimize puanlar eklenecek. Merakla bekliyoruz yeni Dirt'ü...
 

Max Payne 3 (PC, PS3, Xbox 360) 2011?


     Çok bekletten bizi Payne! Yıllardır yeni oyununu bekledik durduk. 2009'da çıkacak dediler, bekledik ertelendin, bu sefer 2010 dediler yine usanmadık, bekledik, yine ertelendin. Şimdi seni 2011'de bekliyoruz, hem de kesin çıkacağın belli olmadığı hâlde...
      Evet, durum gerçekten de yukarıda anlattığım gibi. Max Payne 3'ü aslında bu dosya konusuna biraz duygusal davranarak ekledim. 2011'de çıkacağı sadece söylentilerde kalan oyunun bu sene çıkmasını gönülden istiyoruz. Devam yapımı bizi ilk 2 yapımda kökleri atılan senaryonun daha da içinden çıkılamaz bir bakış açısına götüreceği belirtilen oyun hakkında bildiklerimiz şöyle sıralanıyor: Hayatında gelişen olaylar dolayısıyla yıpranan ve yaşlanan bir hâle gelen Max, New York polis biriminden ayrılır ve Sao Paolo'da bir güvenlik birimi olur.. Burada birbirini takip eden olaylar serisi sonucu kendisini karanlık bir suç dünyasının içinde bulacak olan Max'i iyi son'a ulaştırmak yine bizim parmaklarımızın ucuna bağlı olacak. Yine Bullet-time (zaman yavaşlatma) ağrı kesici bağımlılığı ve yetişkinlere yönelik temalarıyla Max Payne 3, hardcore oyuncuların merakla beklediği bir yapım. Max Payne 2'den 12 yıl sonrasını konu alacak olan oyunumuzun gerçekten de Max Payne 2'den 12 yıl sonra çıkmaması tek temennim...