Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Tron: Evolution

1 | Tron Evreninde Yolculuk

1982 yılında gösterime giren Tron filmi zamanının ünlü bilim kurguları arasında yer alıyor. Jeff Bridges'in de oynadığı film görsel efekt konusunda diğer rakiplerinin gerisinde kalsa da konusuyla ilgi çekici olmayı başarmıştı. 17 Aralık tarihinden itibaren Tron'un yeni filmi gösterime giriyor ve biz de filmle farklı zamanlarda geçse de Tron: Evolution adlı oyuna filmden 10 gün önce kavuştuk. Tron Evolution, 1982 yılındaki Tron filmi ve Tron: Legacy arasında köprü görevi gören bir hikayeye sahip. Ana karakterimizin adı Anon ve kendisi Kevin Flynn tarafından yazılmış bir bilgisayar programından başka bir şey değil. Flynn'in The Grid'in içinde nasıl hapsolduğunu da öğrendiğimiz Tron: Evolution'da amacımız Clu'nun gittikçe artan gücünü durdurmak. Tabi bu o kadar da kolay değil, çünkü zorlu düşmanların bulunduğu bir dünyada savaşa başlayacağız. İlk Tron filmi belki çok eski olduğundan izlememiş olabilirsiniz, açıkçası şu an da o filmi izlemek görselliği nedeniyle pek mümkün değil. Yine de Tron: Legacy'i merak ediyorsanız ve izlemeye niyetliyseniz Tron: Evolution'ı da yakından tanımak isteyeceksiniz.

Quorra ve Anon oyunda iyi bir ikili oluyorlar

Tron'un filmini izleyen veya oyunlarını oynayanlar bu bilim kurgu klasiğinin dünyasını belki çok yaratıcı olarak görmeyebilir, ama şu bir gerçek ki Tron'un kendine has özelliklere sahip bir dünyası var. Belki konu basit bir karşıt güçlerin savaşı gibi görünüyor, ama renk paletine kadar Tron özgün bir tasarıma sahiptir. Yeni oyunumuz Evolution'da da Tron'un dünyasında olduğunuzu hissedeceksiniz ve bu dünya özellikle ilk aşamada sizi çok etkileyecektir. Futuristik şehir ve çevre tasarımları bambaşka bir dünyada olduğunuzu size hissettiriyor. Bazen mavi neon ışıkları ve açık mavi çevre kaplamaları nedeniyle kendinizi bulunduğunuz dünyanın parçasıymış gibi hissediyorsunuz ki aslına bakarsanız zaten öylesiniz. Çevre tasarımlarında açık mavi, siyah, beyaz gibi renkler ağırlıkta ve sarı düşmanlarınız dışında çok renkli sahnelerle karşılaşacağınızı söyleyemem. Oyunun dünyasının tasarımı ilk aşamada çok hoşunuza gidecektir ve oyunu oynama isteğinizi biraz olsun arttıracaktır, fakat renk paletinin sürekli tekrar etmesi sanki benzer mekanlarda dolaşıyormuş izlenimi de yaratacaktır. Tron: Evolution, oynanabilirlik yönünden her ne kadar çok tekrar eden bir yapıya sahip olmasa da, oyunun görselleri nedeniyle hep aynı şeyleri yapıyormuş gibi hissediyorsunuz. Her şeye rağmen Tron: Evolution'da Tron evreninin dünyasına kendinizi kaptırıyorsunuz.

Oyunun başında Tron: Evolution'ın dünyasından oldukça etkileniyorsunuz, ama bir süre sonra herşey birbirine benziyormuş gibi görünüyor. Dövüşler ve mekanların tekrar hissi sizi oyundan soğutabilir.

Oyunumuza şehrin ortasında başlıyorsuz, ama şehirde gezme gibi bir imkanımız yok. Genellikle tek düze ilerleyen bir yapıya sahip oyunda geliştiriciler de hikayenin sürükleyici olmasını istemiş olacaklar ki oyunda “Select” tuşuna (Xbox 360'taki “back” tuşu) bastığınızda gideceğiniz yol NAVI BIT (Nav Assist Vector Information Bit) sayesinde bir süre için yerde nokta nokta olarak görülüyor. 3. kişi bakış açısına sahip oyunda Mirror's Edge gibi koşular ile Prince of Persia benzeri platform öğeleri birleştirilmiş. Evolution'da Örümcek Adam da dahil olmak üzere bir çok oyundan alıntılar görmek mümkün ve geliştirici firma da bu alıntıları Tron evrenine başarılı bir şekilde uyarlamış. Sonuçta diğer oyunlara benzemeyecek diye zorlama bir oynanış stili seçmektense Evolution'da olduğu gibi diğer oyunlardaki hoş özellikleri Tron evrenine uygun şekilde tasarlamak en iyisi.

    Oyunumuzun dövüş mekanizması ise yakın ve uzak olmak üzere ikiye ayrılıyor.
Uzaktan dövüşlerde bir disk fırlatıyoruz ve bu diskin oyundaki en önemli silahımız olduğunu belirtelim. Diski kullanarak düşmanlara uzaktan çeşitli vuruşlar yapma imkanına sahipsiniz. Pek de kolay bir oyun olmayan Tron'da uzaktan dövüşler önemli bir yer kaplıyor ve disk fırlatarak (bu disk bir bumerang gibi size dönüyor) savaşma stratejinizi iyi belirlemenizi tavsiye ediyorum. Yakın dövüş elementleri de bu türdeki diğer oyunlarla benzer özellikler taşıyor. Yine çeşitli tuşlara sırayla bastığımızda değişen kombo hareketlerini görüyoruz. Açıkçası uzaktan disk dövüşleri daha çok hoşuma gitti, ama bazen yakından da dövüşmemiz gerekiyor. Oyunun başında dövüş sistemini anlatan, oyunun senaryo moduyla bağlantılı başarılı bir eğitim bölümü bulunması hareketleri kolayca kavramanıza olanak sağlıyor.

Oyuna kalabalık bir şehirde başlıyorsunuz, ama bu şehirde ayrıntılı dolaşma şansınız yok

Tron: Evolution'da filmlerinde de olduğu gibi motosiklete dönüştüğümüz sahneler de bulunuyor. Genellikle yıkılan binalar arasından veya rakiplerimize karşı savaştığımız bölümlerden oluşan motosiklet bölümleri çok uzun sürmüyor ve sizi pek sıkmadığını, hatta oyuna renk kattığını söylemeliyim. Oyunda Tank kontrol ettiğimiz bölümler de var, ama bu bölümlerin pek eğlence vaat ettiğini söyleyemem. Zaten oyundaki asıl maceramızı insan formunda yaşıyoruz.

    Eğer aksiyon-macera oyunlarının süresini ve eğlencesini uzatacak bir şey varsa o da rpg öğelerdir. Son dönemlerde rpg öğeleri fps oyunlarında bile kullanılmaya başlandı. Tron: Evolution'da bu değişimden nasibini almış. Oyunda karakterimizi geliştirmek için çok fazla seçeneceğimiz bulunuyor. Core, Disc Mods, Software Upgrades, Miscellaneous, Vehicles, Game Grid Enhancers gibi bölümleri geliştirerek, enerjinizi, alacağınız hasarı, saldırı gücünüzü vs belirliyorsunuz. Bu gelişimler insan formunuzu olduğu kadar motosiklet ve tank'ı da etkiliyor. Karakterinizi geliştirmeyi düşmanlarımızla savaşımız sonrası kazandığımız deneyim puanları ile yapıyoruz. Siz bir bilgisayar programı olduğunuzdan deneyim puanlarımız da doğal olarak MB olarak geçiyor. Ara sıra rastlayacağınız DISC STATION'larda bellek puanlarını kullanabiliyorsunuz.

Tron Propaganda Games Disney Tron Legacy aksiyon PS3 PC Xbox 360
Sengoku Basara: Samurai Heroes Michael Jackson: The Experience
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

18.2.2011 19:01:38

0
ben bu oyunu bitirdim ve bayıldım çok harikaydı ama sonunu bitirmek kolaydı

cinbebe

9.2.2011 11:30:57

0
ben oynadım bitirdim çok çok kötü bir oyun değildi ama iyi de sayılmazdı, başladım bari bitireyim dedim ama bitirince de keşke vaktimi başka bekleyen bir oyuna ayırsaydım dedim. eğer bütün oyunları oynayıp bitirdiyseniz vakit ayırabilirsiniz ama zaman ayıramadığınız biriken oyunlarınız varsa direk pas geçin

last_legant

9.2.2011 10:55:50

-1
Ya adamlar film yapıyo millete o boş filmleri izletiyor, üzerine o boş filmin boş oyununu yapıyo oradanda kanlarını emiyor... Sonra gidiyo kitabını çıkarıyo oradan da mucuk mucuk öpüyor... sonra oyuncakları, kıyafetleri, yiyecek içecekleri derken bir bakmışsınız 1 taşla 20 kuşluk sürüyü devirmişler... Helal olsun

BSC Misafiri

9.2.2011 01:10:02

0
arkadaşlar ben chapter 7 de ki zıplama bölümünde kaldım yukarıya zıplamıyor uzun zıplamanın yolu ne bi yardımcı olsanız?

DaMN_Y0U

9.2.2011 01:09:24

0
Filmi güzel diyorlar yeri değil ama

BSC Misafiri

8.2.2011 23:55:29

0
arkadaşlar ben chapter 7 de ki zıplama bölümünde kaldım yukarıya zıplamıyor uzun zıplamanın yolu ne bi yardımcı olsanız?
quote:

[DHVideo=]

secrethero89

26.1.2011 06:47:20

0
bende begenmedim :/

al6atross

5.1.2011 00:21:53

0
Move ile oynanabilirliğinin kötü olduğunu söylüyorlar yabancı bir forumda; dilerdim ki daha iyi olsaydı... Tabii bakalım denemeden bilemeyiz...

Formel

4.1.2011 23:42:56

0
Oyun çöp falan değil oyuna en azından biraz zaman verin.Biraz ilerleyince farklı mekan tasarımları heyecan veriyor. Atlama zıplama olayları güzel düşünülmüş oynarken sıkılmıyorsunuz. 3 günde fazla kasmadan bitirirsiniz. 6-7 puanlık bir oyun kötü değildir zaten.

2K

4.1.2011 22:18:48

0
Kesinlikle çöp bir oyun değil PS3 ve PC içinde aldım PCde daha iyi grafiklere ve ara sahnelere sahip . Tron'a eskiden beri bir ilginiz yoksa sizin için birşey ifade etmez tabiki.

ScanServ

4.1.2011 22:00:48

0
upgrade demi var oyunda :)

Opricnik

4.1.2011 21:55:18

0
Sevdim oyunu oyunun upgradeleri süper 12 mb

darkdogan

18.12.2010 18:37:19

0
Çöp of the year 2010 ödülünü Tron a vermemek içi hiçbir sebep göremiyorum.

Lwernull

18.12.2010 18:10:42

0
quote:

Orijinalden alıntı: takami59 İnceleme için teşekkürler ama berbat bir oyun.
Evet oyun kötü boyutunuda bilerek şişirmişler sanki, hiçbirşey yokki.

takami59

18.12.2010 17:39:08

0
İnceleme için teşekkürler ama berbat bir oyun.
  • 1
  • 2
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Tron Evolution Alkan Adakaner 7 / 10 oy
KÜNYE
Tron Evolution ÇOKLU PLATFORM
+ TAKİBE
AL
8 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
* Başarılı müzikler ve seslendirmeler
* Oyunun dünyası sizi ilk aşamada etkiliyor
* Zorlu düşmanlar
Eksiler
* Renk paleti nedeniyle bir süre sonra hep aynı yerdeymiş izlenimi doğuyor
* Grafikler yeterince iyi değil
* Benzer düşmanların sayısı fazla
* Tank kullandığımız bölümler sıkıcı
* Zayıf multiplayer modu
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,0
2.0
3
OY
7
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız