Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Orcs Must Die!

1 | Ork katliamına hazır mısınız?

Age of Empires serisinin yapımcısı Ensemble Studios'un önemli çalışanları ve Ensemble'dan başka 3 farklı yapım ekibinden daha kişilerin bir araya gelmesiyle oluşan Robot Entertainment, Age of Empires Online'dan sonraki oyunuyla birlikte hepinizi bir Ork katliamına davet ediyor!

Sıkıntılı vakitlerin önemli ilaçlarından Tower Defense oyun türünü ve TPS bakış açısını bir araya getiren Orcs Must Die!, önemli stratejik öğeleri de beraberinde getiriyor. PC, PS3 ve Xbox 360 için duyurulan fakat PS3 için bilinmeyen bir tarihe ertelenen Orcs Must Die!, diğer iki platform için indirilebilir olarak çıkışını yaptı.

Ork katliamına karakterimiz dünden hazır!

Trinigy'in Vision Engine oyun motoruyla inşa edilen Orcs Must Die!'da ana amacımız oyun isminden de belli olduğu gibi, olabildiğinden fazla Ork öldürmek. Orcs Must Die!, arcade bir oyun olduğu için hikaye de oldukça kısa. 300'den fazla yıldan beri kaleyi Orklardan savunan ustamız yine bir Ork saldırısında ölüyor. Kaleyi savunma görevi ise bizlere kalıyor. Davranışları biraz cıvık olan karakterimiz bu ciddi görevi başarıyla yerine getirebilecek mi? Bu sorunun cevabı sizde.

Orcs Must Die!'a giriş yaptığımızda, arkaplanda savunacağımız kale ile birlikte sade bir menü tasarımı karşımızda beliriyor. Menü müziği ise gerçekten iyi hazırlanmış. Oyunda üç farklı zorluk seçeneği bulunuyor. Bunlardan ilki Apprentice, diğeri War Mage ve sonuncusu da Nightmare oluyor. Apprentice ve War Mage seçenekleri oyuna ilk giriş yaptığımızda seçilebilir durumdayken, Nightmare seçeneği için War Mage zorluğunda oyunu bitirmeniz gerek.

Tower Defense öğeleri + RPG + Strateji + TPS = Orcs Must Die!

Orcs Must Die!'da korumamız gereken 24 farklı kale var. Ancak oyuna başladığımız anda korumayı üstlendiğimiz bir kale oluyor. Görevleri tamamladıkça da diğerleri açılıyor. Bunu biraz anlayacağınız şekilde söylersek, oyunda sadece 24 görev bulunuyor.

İlk görevimize giriş yaptığımızda çantamızda 4 adet eşya bulunuyor. Bunlardan Crossbow ve Bladestaff'ı kullanmak ücretsizken, tuzakların her biri için belli bir miktarda ücret ödememiz gerekiyor. İlk başta bizlere verilen tuzaklardan Spike Trap, üzerinden geçen Orklara hasar verirken, Tar Trap da onları yavaşlatıyor. Görevleri tamamladığımızda ve level atladığımızda, daha fazla tuzak seçeneği bizlere sunuluyor.

Ayrıca her bölüm sonunda skull da kazanıyorsunuz. Bu skullar her bölümde en fazla 5 adet geliyor. Bölüm sonunda gelen skull sayısı, bölüm içerisinde ölmenize bağlı olarak değişiyor. Elde ettiğiniz skullarla birlikte tuzaklarınızı geliştirebiliyorsunuz. Örneğin Spike Trap'ı geliştirdiğinizde bu tuzak, verdiği hasarın yanı sıra Orkları sersemletme görevini de üstleniyor.

Saldırı esnasında duracağınız yeri iyi seçmeniz gerekiyor.

İlk görevler bizlere belki de farklı tür gördüğümüzden dolayı, oldukça eğlenceli geliyor. Yani oyunun bıraktığı ilk izlenim, oldukça iyi. Fakat birkaç görev ilerledikten sonra monotonluk boy gösteriyor. Her ne kadar yeni tuzak seçenekleri gelse de, akın anlarında Crossbow ile mouse'un sol tuşuna tıklamaktan başka pek yapacağınız bir şey yok.

Aslına bakarsanız oyun oldukça eğlenceli. Hatta son dönem içerisinde gördüğüm en iyi bağımsız oyunlardan birisi. Fakat oyunda görevlerin 24'le sınırlı olması ve oldukça müsait olduğu hâlde co-op veya multiplayer seçeneğinin bulunmaması biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Yani oyunun oynanış süresi achievementleri tamamlama hevesini bir kenara bırakırsak, biraz kısa.

Orcs Must Die Robot Entertainment Aksiyon Strateji Tower Defense PC PS3 X360
StarFox 64 3D Dead Nation - Road of Devastation
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

ns.xombe

22.11.2011 11:12:31

0
oyun çok iyi ama aşırı kısa sürdü bianda final bölümüne geldim...

speedyDNA

16.10.2011 16:49:42

0
süper oyun ama çokkk haraketli yaw başım ağrıdı

stabwound

16.10.2011 01:46:32

0
oyun güzeldi ama çok kısa sürdü. biraz daha detay olsaydı daha iyi olurdu

Makaveli NRFP

15.10.2011 19:42:07

0
Multiplayer'ı var mı? co op falan?

uranus666

15.10.2011 19:34:44

0
Çok beğendim oyunu,her bölümü başka strateji yapmanız gerekiyor , zombies vs planet ten sonra oynadığım en eğlenceli oyun

musAKka

15.10.2011 18:09:04

0
Tower Defence türünü TPS + RPG ile birleştiren son derece eğlenceli bir oyun olmuş. Az bölüm olması kötü ancak bir ihtimal yeni görevler ek paketler ile sunulur. 85/100 puan da benden.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Orcs Must Die Samet Konuksal 8 / 10 oy
KÜNYE
Orcs Must Die
+ TAKİBE
AL
6 kişi bu oyunu takip ediyor.
Artılar
» Eğlenceli oyun yapısı
» Farklı türleri bir arada toplaması
» Stratejik öğeler
» Çeşitli silah ve tuzak seçenekleri
Eksiler
» Oyun bazen monoton bir hâl alabiliyor
» Multiplayer seçeneği yok
Editör Notu: Herkesin oynayabileceği başarılı bir yapım.
8,5
2.0
1
OY
8
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız