Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Dark Void

1 | Bir kargo pilotunun öyküsü

2004 yılında kurulan Airtight Games'in kadrosunu daha önce FASA Studio, Will Vinton Studios ve Microsoft'ta çalışan kişiler oluşturuyor. Bu ekip arasında Crimson Skies: High Road to Revenge, Mechassault serisi, Shadow Run, MechCommander serisi gibi oyunlarda çalışmış oldukça deneyimli kişiler bulunuyor. Oyunun yayıncısı Capcom, Bionic Commando’yu nasıl Grin’e emanet ettiyse, Dark Void de tamamen Airtight Games’in geliştiricisi olduğu bir oyun. Dark Void firmanın ilk oyunu olmasına rağmen Airtight Games oldukça tecrübeli kişilerden oluşuyor ve oyun dışında birçok konuda (film vs) çalışan bir firma olmanın da avantajını elinde bulunduruyor. Yine de Dark Void’in tek başına çok başarılı olması için firmanın bu özelliklerinin yeterli olmadığı maalesef ortaya çıktı.

Oyunumuzda kargo pilotu William Augustus Grey'in çevresindeki olaylar anlatılıyor. 1938 yılının Ağustos ayında sıradan bir kargo taşıma görevine çıkacağı sırada oyunda geçmişi pek anlatılmasa da Ava adlı bir kadın gelir. William ve Ava birbirlerini yıllarca görmemiş gibi şaşırır ve yola çıkarlar. Bermuda şeytan üçgeninin üzerinden geçerken birden bir uzay gemisi uçağın yakınında geçer ve bazı teknik nedenler dolayısıyla uçağımız düşer. Daha sonra William ve Ava, Watchers adlı uzaylı bir ırk ile tanışacaktır.

Aslında hikâye o kadar basit bir şekilde anlatılmış ki senaryo yazmayı unutmuşlar da sonradan akıllarına gelince rastgele bir şeyler eklemiş izlenimi verdi. Neyse ki ilerleyen bölümlerde hikâye anlatımı yine pek iyi olmasa da oyunun başına göre daha iyi devam ediyor. Ayrıca oyun sırasında bulacağımız Journal'ları (günlükler) okuyarak ana hikâye ve oyunun dünyası hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olabiliyoruz. İlerleyen bölümlerden ünlü bilim adamı Nikola Tesla ile tanışmak ve onun yardımları sayesinde savaşımıza devam etmenin ise hikayenin en güzel yönlerinden olduğunu söyleyebilirim.

Oyunun başında hikaye anlatılmadığı gibi etkileyici bir sunum oyun sırasında da bulunmuyor. İlk silahımızı ele geçirene kadar Ava’nın peşinden ilerliyoruz, ama Ava hiç bilmediği bu yerde nereye gideceğini nerden biliyor? Yolumuzun sonunda Adepts adlı insan birliğinden bir asker tarafından avlanınca ölen askerin silahını alıp savaşımıza başlıyoruz. Oyun boyunca Ava ile bazen karşılaşsak da onun oyunda büyük bir rolü bulunmuyor. Çoğunlukla tek başımıza olsa da Adepts adlı savaşçı grup ile birlikte Watchers’a karşı savaşımız böylece başlamış oluyor.

Oyuna başlar başlamaz ilk dikkatimizi çeken şey grafiklerin beklentilerin çok altında kalması oluyor. Oyunun videolarında edindiğim izlenimler sonrası çok daha iyi grafikli bir oyun bekliyordum, özellikle oyunun başındaki çevre modellemeleri gerçekten hayal kırıklığı yaşatıyor. İlerleyen bölümlerde ise her ne kadar çevre modellemeleri yine ayrıntısız olsa da inanılmaz bir gelişim gösteriyor. Chapter 2’deki bölümlerde kaplamalar, ışıklandırma ve karakter tasarımları inanılmaz derecede iyi görünüyordu. Unreal 3 oyun motoru ile Chapter 2’den sonraki bölümlerde gerçekten çok iyi iş çıkarılmış. İlk bölümlerin neden o kadar kötü olduğunu ise anlayabilmiş değilim. Grafik konusunda yetenekli insanlar firmaya sonradan mı katıldı yoksa? Hava araçlarının modellemelerini ise oldukça beğendim, bunu sanırım ekibin Crimson Skies’ta çalışmasına borçluyuz. Zaten genel olarak oyuna baktığımızda hava görevleri kara görevlerinden çok daha eğlenceli.

dark void capcom tps aksiyon oyunu airtight games inceleme
Darksiders : Wrath of War S.T.A.L.K.E.R. : Call of Pripyat
İLGİLİ EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

17.2.2010 15:35:07

0
bence hakkını yemeyin.hali hazırda çok daha kötü oyunlar var..

MonstrumLusorAusterus

11.2.2010 00:06:13

0
İnceleyen arkadaşın klavyesine sağlık incelemleriniz pek güzel lakin oyunun öyle olduğunu pek söyleyemem,Müzikleri dışında!Oyunun müzikleri çok güzel ve genel kalitenin üstünde tabi bi tekrar olayı var sormayın gitisn yine de fena olmamış!Eferin CAPCOM

BSC Misafiri

28.1.2010 17:00:19

0
test

SuperGoa

27.1.2010 17:22:58

0
inceleme yapmanız bile boşa vaki kaybı.....

SolidRises

27.1.2010 15:57:13

0
NextGen tarihinin en kötü ve boş oyunlarından biri maalesef. Aslında kurgu olarak çok güzel bir oyun olabilirdi, ama geliştiren ekip bunu becerememiş. Dolayısıyla ortaya böyle boş bir oyun çıktı.

soulfly1

24.1.2010 02:46:07

0
Son zamanlarda oynadığım en kötü oyunlardan biri. Tabi bunu demoya göre söylüyorum.. Ama full halinin de pek farklı olduğunu düşünmüyorum..

BosunaSayma20HarfVar

23.1.2010 22:41:43

0
Ortaya Güzel Birşey Çıkmış.
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

Dark Void Alkan Adakaner 7 / 10 oy
KÜNYE
Dark Void
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Editör Notu: Türü sevenlere.
7,0
2.0
7
OY
3,7
PC TEST SİSTEMİMİZ
  • İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz
  • RAM 8 GB DDR3 1600 MHz
  • Ekran Kartı Nvidia GeForce GTX970M 4GB GDDR5
  • Sabit Disk 128GB SSD
İNCELEME VE ÖN İNCELEMELER
22 Eylül 2014 Pazartesi 7,0
Pixel Piracy Piksel piksel açık dünya korsan oyunu Pixel Piracy'i inceliyoruz. Samet Konuksal
18 Eylül 2014 Perşembe
World of Warships Ön İnceleme World of Tanks ve World of Warplanes'in ardından, World of Warships ile savaş denizlere taşınıyor! Tunahan Başol
2 Aralık 2013 Pazartesi
World of Tanks Xbox 360 Edition: Beta İnceleme Xbox 360'ta tank istilası başladı. Savaş alanında durumlar nasıl? Samet Konuksal
7 Kasım 2013 Perşembe 7,5
Football Manager 2014 Rekabetsiz ortam Football Manager serisini kötü yönde etkiliyor. Samet Konuksal
13 Ağustos 2013 Salı 8,8
Dragon's Crown Vanillaware, bir 2D aksiyon-rpg oyununun nasıl olacağının güzel bir örneğini sunuyor. Alkan Adakaner
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız