Dead Rising 2
Alkan Adakaner

Sayfa 1

     2006 yılında Xbox 360'a özel olarak piyasaya çıkan Dead Rising (2009 yılında Wii'ye Dead Rising: Chop Till you Drop adıyla çıktı) beklentilerin üzerinde bir performans sergileyerek yüksek inceleme puanlarına layık görüldü. Capcom'un pek de kaliteli yapımlara imza atmayan stüdyosu Production Studio 1, Keiji Inafune önderliğinde iyi bir oyunla karşımıza çıkmıştı. Sonuçta Dead Rising, Xbox 360'ta 2 milyon civarında satarak kalitesinin hakkını verdi. Oyunun kaliteli olmasında projenin başında Keiji Inafune'nin bulunmasının etkisi hiç kuşkusuz çok büyük. Inafune; daha önce Mega Man, Onimusha, Legend of Zelda: Minish Cap ve Lost Planet'ın yapımcılığını üstlenmiş, bunun yanı sıra bir çok ünlü Capcom oyununda önemli görevlerde bulunmuş bir kişi. Bu nedenle firmanın yapı taşlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.
     İlk Dead Rising oyununda zombilerin istilasına uğramış Colorado-Willamette'deki bir alışveriş merkezinde Frank West adlı gazetecinin öyküsüne tanık oluyorduk. Ben de oyunu çok beğendiğimi söylemeliyim. Zombi saldırılarından kaçıp, rehineleri kurtarmak ve çeşitli zorluk derecesindeki psikopatlara (bunlar zombi değildi) karşı savaşmak oldukça zevkliydi. Oyunculara serbest bir dünya sunan oyun, Resident Evil gibi korku türüne ait olmaktan ziyade eğlence amaçlıydı. Dead Rising'te bu zombi salgınının arkasındaki olayları aydınlatmaya çalışırken etraftaki hemen hemen her nesneyi silah olarak kullanabiliyor ve Prestige Points (PP) ile yakın dövüş yeteneklerimizi geliştirebiliyorduk. Oyun o kadar popüler oldu ki baş karakterimiz Frank West, Capcom'un bazı dövüş oyunlarında oynanabilir karakter olarak bile göründü. Bu serinin artık Capcom'un en önemli oyunları arasına girdiğini söyleyebiliriz.

     Bu başarılı oyunun devamı Dead Rising 2 ise bu yıl piyasaya çıkacak. Bu defa oyunun yapımcısı The Bigs adlı beyzbol oyunlarından tanıdığımız bünyesinde 170 çalışanı ile oldukça büyük bir firma olan Blue Castle Games. Eğer ilk oyunu beğendiyseniz geliştirici firmanın değişmesi sizi tedirgin edebilir, ama buna hiç gerek yok, çünkü Keiji Inafune yine oyunun başında yapımcı olarak bulunuyor. İlk yayınlanan videolara baktığımızda da oyunun özellikle görsel yönden çok büyük bir gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Uzakdoğulu büyük yayıncı şirketlerin kendi oyunlarını Batılı firmaların ellerine teslim etmesi çoğu zaman hayak kırıklığı ile sonuçlanıyor. Örneğin Capcom daha önce Bionic Commando ve Dark Void'de bu tür hayal kırıklıkları yaşadı, fakat bu defa böyle bir olayın gerçekleşmesi zor görünüyor.
     Dead Rising 2 ilk oyundan 5 yıl sonraki olayları konu ediniyor. Bu defa zombi felaketinin yaşadığı yer Amerika'nın Nevada eyaletindeki Fortune City adlı kurgusal bir şehir. Bu şehir Las Vegas'tan yola çıkılarak tasarlanmış. Las Vegas teması da son dönemlerde popülerleşiyor (bkz Fallout: New Vegas) Dead Rising 2'nin ana kahramanı ise Chuck Greene adlı ulusal motorcross şampiyonluğu bulunan sarışın bir kişi. Chuck, Fortune City'e gelmeden önceki bir saldırıda eşini kaybetmiştir. Chuck'ın küçük kızı Katie Greene'e ise virüs bulaşmıştır. Eşini kaybeden ve küçük kızına virüs bulaşan Chuck'ın yaşamak için tek nedeni “Zombex” adlı ilacı bulup kızını bu bulaşıcı virüsün ellerinden kurtarmaktır. Keiji Inafune, burada Chuck'ın “Terror is Reality” (Terör Gerçektir) adlı bir şova katılmak zorunda kaldığını söylüyor. Yani Chuck para kazanıp kızını kurtarmak amacıyla bu şova katılmak için Fortune City'e gelmiş gibi görünüyor.
Sayfa 2

     Dead Rising 2'nin bir de Xbox 360'a özel olarak hazırlanan Case Zero adlı bir bölümü bulunacak. Bu bölüm ikinci oyundan 3 yıl önceki, ilk oyundan ise 2 yıl sonraki olayları konu edinecek ve 3 saatlik bir oyun süresine sahip olacak. Yapımcılar Case Zero'nun ilk oyun ile ikinci oyun arasındaki bağı iyi bir şekilde anlatacağını söylüyor. Bu bölümde yine Chuck Greene ve kızı Katie'nin öyküsü anlatılacak. Ben en azından hikaye anlatımında bu bölümün ana oyundan bile daha iyi olmasını bekliyorum, çünkü burada amaç zaten iki oyun arasında bir bağlantı kurmak. Capcom, Dead Rising 2'de eğlence odaklı bir oyun yapmaya çalışabilir, ama Case Zero'da böyle olmayacak gibi görünüyor. Daha trajik bir bölümün karşımıza çıkmasını bekliyorum. Hatta Capcom'un Case Zero'da sürekli iki oyun arasındaki bağın vurgulanacağını söylemesi Frank West ile karşılaşacağımız anlamına bile gelebilir. Capcom, dövüş oyunlarında bile rastladığımız Frank West'i Case Zero'da görmeyi bize çok görmemeli diye düşünüyorum.
    İlk Dead Rising hikaye yönünden çok iyi bir oyun değildi, zaten oynanış elementleri sayesinde çok beğenilmişti. Dead Rising 2'de de hikaye derin olmayacak gibi görünüyor, ama oynanış elementleri ilk oyundan çok daha ayrıntılı olacak. Öncelikle etkileşime geçeceğimiz nesne sayısında artış olacak. İlk oyunda zaten 250'den fazla nesne vardı, yeni ekleneceklerle birlikte bu sayı oldukça artacak. Bunun yanı sıra artık kendi silahımızı da yapabilme şansına sahip olacak olmamız gücümüzü arttıracak. Örneğin 2 elektrikli testere ve 1 kayık küreğini birleştirip “Paddlesaw” adında bir silah yapacağız ya da bir demir boru ve havai fişek'i birleştirip bazuka (tamam uyduruk bir bazuka ama idare edeceğiz.) yapacağız. Bir bakıma Macgyver'cılık oynayacağız. Tabi bu sistem serbest bırakılmamış.
Bu kombinasyonları yapabilmek için “combo card”ları satın almamız veya çevredeki bazı posterlere bakıp esinlenmemiz gerekiyor. Mesela ancak “Bazooka Bad Boyz” adlı filmin afişine bakarsak “Bazuka” yapma fikri aklımıza gelebilecek. Bu tür onlarca kombinasyonla birlikte silah sayımızda büyük bir artış olacak. İlk oyunun aksine zombiler karşımızda çok çaresiz kalacak gibi görünüyor. Yapay zekalarında pek bir gelişimin görünmediği zombiler belki sayılarının artmasıyla tehlikeli hale gelebilirler. Gerçekten de sayılarında büyük bir artış olacak.
 
     İlk oyunda ekranda aynı anda 800 zombi görme şansımız varken Chuck'ın macerasında bu sayı 6.000'e çıkmış. Bir yandan bu kadar zombi ile uğraşırken bir yandan oyun bitirmek için acele etmek zor olacak. Evet oyunu bitirmek için acele etmeliyiz, çünkü ilk oyundaki gibi olayların arkasındaki gizemi çözmek için oyunun süresine göre sadece 72 saatimiz olacak. İlk oyunun en çok tepki çeken bu yönünün ikinci macerada da bulunacak olması bazı hayranlarını üzebilir. Yine de yeni silahlarımızı ve kontrollerin daha iyi olacak olmasının verdiği avantajı kullanarak bunun üstesinden gelebiliriz. Ben grafiklerin de gelişmesi ile birlikte oyunun güzel atmosferi için bile etrafta gezinip zombi pataklayacağımız oyun modlarını kullanacağım. İşte o zaman süresiz bir eğlence imkanı doğacak. Her ne kadar bu seri korku oyunu kategorisine girmese de benim gibi zombi oyunlarını seven bir çok oyuncuyu etkileyecektir. Benim de bir çok insan gibi zombiler tarafından kuşatılmış bir süpermarket vb yerlerde hayatta kalmaya çalışma fantezim var :)
    Dead Rising 2'nin tek kişilik oyun modlarından sıkılırsanız ilk oyunun aksine karşınıza bir çok seçenek çıkacak. Bunlardan en önemlisi ise senaryo modunu 2 kişi oynayabileceğimiz co-op mode olacak, ama malesef bu mod sadece online oyuncular için geçerli. Ekranı ikiye bölüp oynama şansını yakalayamayacağız. Bunun yanısıra 4 kişinin “belli bir süre içinde en çok zombiyi kim kesecek?” mantığında yarıştığı multiplayer modlarla da karşılaşacağız. Bu modlarda testerelerin bağlandığı motosikletlerden, dev elektrik toplarına kadar bir çok silahı kullanacağımız söyleniyor. Oyunun multiplayer modu senaryo moduyla kıyasladığımızda sadece şov amaçlı yapıldığında benim pek ilgimi çekmese de bu nesilde bir oyunun çok oyunculu özelliğinin olmamasının bir eksik olarak görüldüğü gerçek. O nedenle Capcom bu modu es geçemezdi. Eğlencenin doruğa vuracağını düşündüğüm Dead Rising 2 türü sevenleri kendine çekecektir. Özellikle zombilerin bulunduğu oyunları sevenlerin merakla beklemesi gerek.