Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Thunder Tier One - İnceleme

 
 
Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Krafton'un üstlendiği yeni üstten görünümlü nişancı taktik oyunu Thunder Tier One, 7 Aralık 2021 tarihinde piyasaya sürüldü. Daha önce hayatta kalma nişancı oyunu PUBG oyunuyla tüm dünyada tanınan Krafton, şimdi yeni oyun tarzıyla karşımızda. Bu incelememizde sizlere oyunun yapısından, bizlere vadettiklerinden ve daha
fazlasından bahsedeceğiz.
 
Thunder Tier One içerisinde neleri barındırıyor?
 
Yeni topdown (üstten bakış) kamera açısına sahip Thunder Tier One içerisinde strateji, taktik ve nişancı öğelerini barındırıyor. Bu tarza aşina olan oyuncular için yeni bir deneyim sunmayı hedefliyor. İçerisinde ayrıca farklı modlar, co-op oynanış özellikleri de yer alıyor.
 
 
 
Oyunu diğer strateji taktik oyunlarından ayıran en önemli özellik co-op mekaniği olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde bulundurduğu ana mücadele modunda dilediğiniz gibi arkadaşlarınıza co-op şekilde oynayabilirsiniz. 4 kişiye kadar arkadaşlarınızı davet edebilir, hamle yapmadan önce takımla iletişim kurabilir ve düşmanları alt edebilirsiniz. Co-op
oynamak bir nevi daha oyuncuları daha avantajlı hale getirebiliyor. Eğer arkadaşlarınız yok ise diğer takım üyeleri yapay zeka tarafından kontrol ediliyor.
 
Takımınızla bir sonraki hamleyi düşünüp, ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Acele etmeniz durumunda takımınızın üyeleri zarar görebiliyor. Her verilen görevde iyice düşünmeli ve ona göre dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Strateji ve taktik oyunlarının zaten temeli bundan oluşuyor.
 
Oyunun taktik kısımlarının yanı sıra bir diğer önemli unsuru ise silahlar ve cephaneler. Görevlere başlamadan önce oyun sizden gerekli silah ve cephanenizi seçmenizi istiyor. Bu tamamen size ve oyun tarzınıza kalmış bir durum. Oyun burada oyunculara özgür davranıyor. Silahlar arasında hafif makinalı, ağır makinalı, tabancalar ve daha fazlası yer alıyor. Bunun yanı sıra el bombaları, sağlık çantası, sis bombası, genişletilmiş şarjörler gibi ekipmanlar da oyunda bulunuyor.
 
 
 
Silahların özelleştirilmesi ve ek aparatların takılması oyun içerisindeki silahların vuruş hissiyatını değiştiriyor. Takılan her parça silaha doğrudan etki ediyor ve ona göre farklı deneyim sunuyor.
 
Birçok özelleştirme seçeneği yer alıyor 
 
Thunder Tier One oyunculara birçok seçenek ve özelleştirme sunuyor. Bu detaylar oyunun daha gerçekçi bir yapıya bürünmesini sağlıyor.
 
 
 
Örneğin, çantanızı büyük boy olarak seçerseniz hareket kabiliyetiniz azalıyor ancak alabileceğiniz cephane sayısı artıyor.
 
Dört farklı mod sunuyor 
 
Oyun bizlere tam olarak dört farklı mod sunuyor. Bu modlar arasında Exfil, Advance and Secure, Death Match ve Domination yer alıyor.
 
Exfil modu Counter Strike gibi klasik rekabetçi FPS oyunlarına benzerliğiyle ön plana çıkıyor. 4'e 4 olarak başladığınız oyunda saldıran ve savunan şeklinde iki takım bulunuyor. Saldıran taraftaysanız harita üzerinde bulunan üç işaretli bölgeye gitmeniz gerekiyor. Bu bölgelere giderek paket çıkartıyor ve bölgeden birinizin kaçması durumunda başarılı oluyorsunuz. Ancak
üç bölgeden birinde sadece doğru paket bulunuyor. Bu durumu saldıran tarafta savunan tarafta bilmiyor. Dolayısıyla savunan taraf bu üç bölgeyi de korumak durumunda kalıyor.
 
 
 
Bir diğer mod ise Advance and Secure. Buradaki temel amaç takımızın galip çıkması. Takımlar birkaç bölüm süresinde savaşmak zorunda kalacak ve bu durumdan en avantajlı çıkan grup galip ayrılacak.
 
Eğleneceğiniz bir diğer klasik mod ise Domination. Bu modda oyuncular bazı kontrol bölgelerini ele geçirmesi gerekiyor. En fazla dört oyuncuya kadar oynanan bu mod da oyuncular, zamana karşı yarışarak bölgeleri ellerinde tutmalı, patlayıcıları durdurmalı ve saldırılara karşı kendisini savunmalı.
 
Son modumuz ise Deathmatch. Bu mod herkesin bildiği ölüm maçını oyunculara sunuyor. En fazla sekiz kişiye kadar destekliyor. Oyunun eğlenceli modlarından biridir.
 
Bu modlar oyunun sunduğu temel modlar. Ancak ilerleyen dönemde oyun, oyuncuların dilediği haritayı tsaarlamasına izin verecek ve tamamen modlamaya açık duruma gelecek. Haritanın yanı sıra dilediği silahları, görevleri ve daha fazlasını yapabilecek.
 
Thunder Tier One gerçekçi bir yapı sunuyor
 
Strateji ve taktik oyunlarında aranılan en önemli özelliklerden biri gerçekçilik durumudur. Bu konuda da çok fazla çeşitlilik sunmaya çalışan oyun, gerçekçiliğiyle ön plana çıkıyor. Silahların sahip olduğu aparatlar, namluların çıkış hızı, çanta boyutunun hareket kabiliyetine etki etmesi, cephane ağırlığı gibi birçok gerçekçi özelliği oyunculara sunuyor.
 
Oyunun bir diğer gerçekçilik payıyla ön plana çıktığı durum ise grafikleri. Görsel olarak iyi bir iş çıkaran oyunun çevre, karakter, silah, bina ve diğer tasarımları oyuncuları tatmin edecek seviyede. Gece haritalarında bulunan ışıklar ve yansımalar da kaliteli bir görsel sunuyor.
 
 
 
Grafiklerin yanı sıra bölümlerin dizaynları da ön plana çıkıyor. Strateji ve taktik öğelerinin tam olarak kullanılmak istendiği bölümlerin tasarlanması oyuncuların aldığı deneyimi arttırıyor.
 
Kısaca açıklamak gerekirse
 
Thunder Tier One, strateji ve taktik severlerin mutlaka denemesi ve oynaması gereken türden bir oyun. İçerisinde birçok özelleştirme seçeneği ve modların bulunması, grafiklere ve gerçekçilik payına önem verilmesi, görev ve çevre dizaynlarının taktik yapmaya elverişli olması gibi özellikleriyle oyuncuların seveceği bir yapım.

Bu haberin bağlantısı
URL
nişancı taktik üstten görünüm krafton thunder tier one
The Game Awards 2021, 85 Milyon Canlı Yayın Rekoru Kırdı Macera Oyunu Gnosia'nın PC Çıkış Tarihi Ertelendi

BSC Misafiri

22.12.2021 13:45:27

+1
Videolu inceleme de iyi olurdu. Aslında oyun incelemeleri için bir kanalla anlaşın ortak incelene videoları yayınlayın. Mesut ile enisin programı gibi
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)