Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Şubat 2023 içerisinde Çıkış Yapacak ve Çıkması Muhtemel PC Oyunları

 
 
Şubat ayı içerisinde birçok PC oyunu bizleri bekliyor olacak. Aksiyondan maceraya stratejiden rol yapma oyunlarına kadar birçok türden oyunların bizi karşılayacağı bu ay içerisinde çıkış yapacak oyunların listesini hazırladım. Bu listemizde Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak fakat hangi gün olduğu belli olmayan yapımlar ve Şubat ayı içerisinde çıkış yapması muhtemel oyunlar yer alıyor. Şimdi geçelim listemize:
 
Not: Listeyi önceden hazırladığım bazı oyunların çıkış tarihleri kesin olarak açıklandı. Onları parantez içlerinde belirttim.
 
Öte yandan bu ayın diğer listelerine ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:
 
 
- Plan B: Terraform (Şubat ayı içerisinde gelebilir - 15 Şubat olarak güncellendi)
 
 

Gaddy Games tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan üs inşa etme simülasyon oyunu Plan B: Terraform, Şubat ayı içerisinde gelebilir. Şu anda herhangi bir çıkış tarihi tam olarak belli olmasa da bazı kaynaklarda Şubat ayı içerisinde gelebileceği belirtiliyor. Oyun bizlere simülasyon ve üs inşa etme öğelerini sunuyor ve bu unsurları harmanlıyor. Erken erişim sürümü olarak yayınlanacak olan bu yapımda yeni bir gezegene adım atıyor. Bu gezegende kendi kaynaklarımızı yönetmeye çalışıyor ve buraya büyük bir metropol şehrini getirmeye çalışıyoruz.

Oyun içerisinde atılacağımız bu yeni gezegen tamamen cansız ve kurak bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Bu cansız bölgeyi yeşillendirmek ve canlı bir hale getirmek için uğraş veriyoruz. Plan B: Terraform oyunu içerisinde yer alan bu gezegen içerisinde çeşitli mineraller, nehirler ve okyanuslar yer alıyor. Bu kısımları yönetmek ve buraların yanına kurulmak tamamen bizim işimiz oluyor.

Plan B: Terraform içerisinde kuracağımız bu metropol ile bölgelerimize çeşitli kaynaklar getirebiliyor. Bunun yanı sıra üreteceğimiz erzaklar sayesinde depoları doldurabiliyor. Ek olarak belirli bölgeleri nehirlere yakın inşa edebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Karşımıza çıkan bu gezegenin içerisinde herhangi bir şey yer almıyor. Dolayısıyla buralara yağmur yağdırmak bile bizim kuracağımız tesislere bağlı. Burada yine yağmur yağdırmak için çeşitli fabrikalar kurmaya çalışıyor, etrafı yeşillendirmek ve oksijen dağılımını sağlamak için ağaç dikmek zorunda kalıyor ve kendi bölgemizi genişletmeye çalışıyoruz.

Oyunda büyük bir şehir kurmaya çalışıyor ve bu şehrin kendine ait nüfus popülasyonu bulunuyor. Nüfus önce onlardan yüzlere daha sonra binlerden milyonlara kadar çıkabiliyor. Dinamik bir şehir atmosferi yakalamak için çeşitli fabrikalar, yapılar ve daha fazlasını inşa ediyoruz. Oyun içerisine tüm bu yapılar bizlere sunuluyor ve bunları kurmak, kaynakları yönetmek tamamen bize kalıyor.

Oyunda renkli bir grafik ve çizim stili benimsenmiş durumda. Bu da oyuncuların ilgisini çekecek bir özellik karşımıza çıkıyor. Bilim kurgu temasını bünyesinde barındıran bu oyunda bizlere çeşitli sera etkilerinin sonuçlarından ve diğer hayata dair gerçeklerden bahsediliyor. Bir nevi bilgilendirici ve bizlere ileride neler olabileceğinin açıklaması bu oyun içerisinde yapılmaya çalışılıyor diyebilirim.

Plan B: Terraform yakın bir gelecek temasını temel alınmış durumda. Yine yukarıda bahsettiğim gibi sera etkisinin sonuçları, küresel ısınma ve bunun yıkıcı etkilerinden oyun içerisinde bahsediliyor. Oyunda yine insanlığın hayatta kalması için uğraş veriyoruz ve bu uğraşı tamamen bizim emeklerimize bağlı. Yani oyun içerisinde hayatta kalmak, nüfus popülasyonunu artırmak, çeşitli tesisleri inşa etmek ve kendimize su temini sağlamak gibi unsurlar tamamen bizim yapacağımız hamlelere bağlı.
 
 

Oyun içerisinde altıgen bir yapı benimsenmiş durumda. Diğer oyunlara nazaran daha büyük bir oyun alanına sahip olan bu yapımda gerçek zamanlı simülasyon öğeleri yer alıyor. Oyunda gezegenin ilk halinden son haline doğru değişkenlik gösteren bir mekanik yer alıyor. Yani oyunun ilk anından atılacağınız bu gezegende her yer kurak susuz ancak yaptığınız hamleler ile bu gezegen daha canlı hale geliyor ve gezegenin hem görünüşü hem de sistemi değişiyor. Bu değişime de bizzat tanıklık ediyoruz.

Siz de bu tarz üs inşa etme - simülasyon oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Bu yapım diğer yapımlardan biraz daha farklı bir sistemi benimsemiş durumda. Yukarıda da bahsettiğim gibi küresel ısınmanın etkilerinden kaçınmak ve insanlığı kurtarmak gibi bir tema işlenmiş. Yakın gelecek konusu da bu oyun içerisinde yer aldığından dolayı bizlerin ilgisini çekebiliyor.

Plan B: Terraform ilk olarak erken erişim sürüm şeklinde yayınlanacak. Erken erişim sürümünün ne zaman sona ereceği belirtilmiyor. Erken erişim sürümü içerisinde tam sürümde yer alacak birçok özellik bulunmayacak. Dolayısıyla bu süreç içerisinde oyuncu geri bildirimleri önemsenecek ve bu bildirimlere karşılık çeşitli yenilikler ve özellikler dahil edilecek. Yani tam sürüme daha sorunsuz bir yapım aktarılmaya çalışılacak.
 
- Digimon World: Next Order (Şubat ayı içerisinde gelebilir)
 
 

HYDE tarafından geliştirilen ve Bandai Namco Entertainment tarafından yayınlanacak olan parti tabanlı rol yapma aksiyon macera oyunu Digimon World: Next Order, Şubat ayı içerisinde gelebilir. Tek oyunculu, yaratık toplama, simülasyon oyunu içerisinde büyük bir maceraya atılacağız. Burada Dijimon karakterleri ile karşılaşacağız ve küçükken seyrettiğimiz ve aşina olduğumuz Dijimon karakterleri bu yapım içerisinde yer alacak.

Yayınlanacak olan bu oyunla beraber Dijimon karakterlerini düşmanların elinden kurtarabiliyor ve kendimize ait yapabiliyoruz. Bu yaratıkları atıldığımız macerada geliştirebliyor ve daha güçlü hale getirebiliyoruz. Oyunun Şubat ayı içerisinde çıkması bekleniyor, tam tarih belli olmasa da birçok rapor Şubat ayı içerisinde oyunun yayınlanacağını bildiriyor.

Oyun içerisinde dijital bir dünya bulunuyor, bu dünyada Dijimon dünyasından aşina olduğumuz çeşitli düşmanlar aracılığıyla ortalık kaosa sürükleniyor. Bu kaosu durdurmak ve düzeni tekrardan sağlamak için biz de bu maceraya atılıyoruz. Digimon World: Next Order içerisinde rol yapma öğeleri, simülasyonu üyeleri öğeleri ve macera unsurları ve daha fazlası yer alıyor. Bu oyun içi unsurlar hep beraber harmanlanıyor ve bizlere aktarılıyor.

Digimon World: Next Order tek oyunculu bir yapıyı bizlere sunuyor ve herhangi bir çok oyunculuğu veya çevrimiçi bir mekaniği bünyesinde barındırmıyor. Tek başımıza ilerleyeceğimiz ve karakterleri toplayacağımız bu oyunda parti tabanlı bir aksiyon dövüş sistemi bizleri bekliyor. Oyunda yoldaşlarımızı yanımıza alıyor ve çeşitli mücadelelere atılıyoruz.

Yanımıza aldığımız yoldaşları ve topladığımız bu yaratıkları evcilleştirebiliyoruz ve güçlendirebiliyoruz. Oyun içerisinde ne kadar çok Dijimon karakteri toplayabilirsek o derece güçlü olabiliyoruz. Oyunda bir yandan canavar toplarken diğer yandan da bize sunulan dünyayı keşfedebiliyor ve çeşitli sırları açığa çıkartabiliyoruz. Oyuna başlamadan önce bir erkek veya bir kadın karakteri seçebiliyor ve bu şekilde karakterimizi belirleyerek maceraya atılabiliyoruz
.
Oyun içerisinde geliştirici ekibin belirttiğine göre 200 Dijimon karakteri bulunuyor, bu Dijimon karakterlerini toplamak ve bulmak tamamen bize kalıyor. Oyunda daha özel Dijimon karakterleri bulunuyor ve bunların bakımı tamamen bize ait oluyor.
 
 

Oyunda ana karakterimiz ile Dijimon karakterleri arasında bir bağ kurma mekaniği bulunuyor, bu bağ ne kadar güçlü olursa düşmanlara karşı gelmek daha kolay oluyor. Oyun içerisinde elde ettiğimiz ve topladığımız bu yaratıkları besleyebiliyoruz, eğitebiliyoruz ve onları daha da güçlendirebiliyoruz. Beslediğimiz ve ettiğimiz bu Dijimon karakterlerine çeşitli özellikler yükleyebiliyor ve düşmanlara karşı daha da amansız hale getirebiliyoruz. Ne kadar çok Dijimon elde edersek ve onları güçlendirirsek o derece zorlu savaşlara karşı ayakta durabiliyoruz.

Digimon World: Next Order oyununda bu mekanikler dışında diğer yandan simülasyon ögeleri yer alıyor. Bu simülasyon ögeleri içerisinde bir kasabımız bulunuyor, bu kasabayı genişletmek, yeni binalar kurmak ve bu binaları yükseltmek tamamen bize kalıyor. Oyunda kasaba haricinde bir de çeşitli mahsuller yetiştirebiliyor ve kendimize çeşitli yiyecek - kaynaklar  elde edebiliyoruz.

Oyunda tek oyunculu bir yapı benimsendiğimden dolayı yapay zekası dengeli olmak zorunda. Dolayısıyla geliştirici ekip bu geliştirilmiş yapay zeka sistemi üzerinde çalıştığını belirtiyor. Oyun içerisinde Dijimonların yapay zeka savaş sistemi içerisinde mücadeleye giriştiği, birden fazla Dijimon karakteri varsa bunların arasında bağ kurduğu ve daha fazlasını yaptığını belirtiliyor. Elimizdeki bu Dijimon karakterlerini istediğimiz gibi yönetebiliyoruz, onlara komutlar verebiliyor ve düşmanlara karşı gelmesini sağlayabiliyoruz.

Siz de eğer bir Dijimon hayranıysanız ve bu dünyaya ilgi duyuyorsanız bu tek oyunculu yaratık toplama oyununa bir şans verebilirsiniz. Digimon World: Next Order'ın Şubat ayı içerisinde çıkması bekleniyor, ancak bu tarih ertelenebilir. Steam platformu üzerinde de pek yakında ifadesi yer alıyor fakat birçok rapor Şubat ayını işaret ediyor.
 
- Rooftop Renegade (Şubat ayı içerisinde: platform - Güncelleme: 16 Şubat'ta geliyor)
 
 

Melonhead Games tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan platform aksiyon macera oyunu Rooftop Renegade, Şubat ayı içerisinde geliyor. Renkli ve neon bir dünyaya sahip olan bu platform oyununda soldan sağa doğru bir yapı mevcut. Soldan sağa hızlı bir şekilde ilerleyeceğimiz ve aksiyon unsurlarının bol bol yer aldığı bu oyunda hem tek oyunculu hem de çok oyunculu bir mod bulunuyor. Çok oyunculu mod içerisinde en fazla 3 arkadaşımızı yanımıza davet edebiliyor ve bu renkli dünyaya adım atabiliyoruz. Böylece mücadelede yakın rol oynayabiliyoruz.

Cyberpunk - gelecek temasını yansıtan bu oyunda karşımıza çıkan mor kristalleri topluyor, platform öğeleri sayesinde de yeteneklerinizi sergileyebiliyoruz. Aşağıdan yukarıya yukarıdan aşağıya atladığımız bu oyunda platform öğeleri oldukça sık karşımıza çıkıyor. Temelinde platform olan bu oyunda çeşitli yeteneklerimizi sergileyebiliyor. Bunun yanı sıra canlı bir yapı bizleri bekliyor.

Oyun içerisinde çeşitli bölümler bulunuyor. Her bölümün kendine ait platform öğeleri, yapısı ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Rooftop Renegade içerisinde karşımıza gökdelenler, ışıklandırılmış bir dünya, çeşitli tuzaklar ve dahası çıkıyor. Anlık olarak kararlar vereceğimiz bu platform oyununda yeteneklerimize sergilememiz gerekiyor.

Oyunun kendine has çeşitli kontrolleri ve oyun içi fizik mekaniği bulunuyor. Bu yapılar üzerinde ustalaşmak tabii ki biraz zaman alıyor. Oyun içerisinde yeteneklerimizi sergilediğimiz ve patenle kayabildiğimiz bir yapı bulunuyor. Karşımıza çeşitli düşman atışları, tuzaklar ve daha fazla çıkıyor. Bu atışlardan kaçınmamız ve hızlı bir şekilde ilerlememiz gerekiyor.

Rooftop Renegade içerisinde zorlu platform öğeleri karşımıza çıkıyor. Bu oyunda ister tek başımıza istersek de çok oyunculu modda ilerleyebiliyoruz. Oyun içerisinde bir koşucu yer alıyor, çok oyunculu modda bu koşucu diğer takım arkadaşları tarafından rahatsız ediliyor. Rahatsız edilmek üzere çeşitli hamleler yapılabiliyor. Oyunda koşucu bir patene sahip ve bununla beraber hızlı bir şekilde kayabiliyor ve çeşitli yeteneklerle arkasında nitro basabiliyor. Böylece anlık olarak daha hızlı platformdan platforma atlayabiliyor.

Oyun içerisinde platformların bazıları kırılıyor bazıları ise farklı tuzaklarla bizleri düşürmeye çalışıyor. Biz de bu tuzaklardan başarılı bir şekilde çıkmaya çalışıyoruz. Oyunda yanımıza üç arkadaşımızı alabiliyor ve bunlara karşı mücadele edebiliyoruz. Oyun içerisinde yerel olarak çok oyunculu modda oynamak için bir kontrolcü gerekiyor. Dolayısıyla klavye ve fare ile yerel olarak çok oyunculu modda oynanamıyor.
 
 

Oyun içerisinde bizlere sunulan dünya haricinde bir de yeni zorluklar oluşturabileceğimiz bir mod yer alıyor. Bu mod ile çeşitli dünyalar yaratabiliyor, platform öğelerini istediğimiz yere koyabiliyor ve kendimize ait bir bölüm tasarlayabiliyoruz. Rooftop Renegade oyununda çeşitli ekipmanlar seçebiliyor ve mevcut yeteneklerimiz üzerinde ustalaşabiliyoruz. Çeşitli düzeneklerin ve tehlikelerin olduğu bu canlı dünyada soldan sağa doğru ilerliyor, hızlı ve akıcı bir platform aksiyon oyunu içerisine dalış yapabiliyoruz.

Rooftop Renegade içerisinde atıldığımız bu mücadelede çeşitli puanları elde edebiliyor, ekipmanlar alabiliyor ve kendimizi geliştirebiliyoruz. Oyunda karşımıza yukarıdan aşağıya doğru atlayacağımız platform unsurları, içerisinden geçeceğimiz çemberler, üzerine bastığımız anda kırılan yapılar ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Dolayısıyla bu oyunda reflekslerimiz de çok önem arz ediyor.

Oyunda yukarıda da bahsettiğim gibi kendine ait kontrolleri ve fiziği yer alıyor. Dolayısıyla bunlar üzerinde ustalaşmak biraz zaman alabiliyor. Siz de bu tarz platform aksiyon oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyun Şubat ayı içerisinde çıkış yapmaya hazırlanıyor ancak tam tarih şu anda belirtilmemiş durumda.

Oyunun diğer yandan Steam sayfası açık durumda. İsterseniz istek listenize ekleyebilir ve oyun çıkış yaptığı zaman mail adresinize bir bildirim alabilirsiniz. Bu sayede oyunun çıktığında haberdar olabilir ve dilerseniz oyunu bu esnada satın alabilirsiniz.
 
- Sons Of The Forest (Şubat ayı içerisinde: hayatta kalma çok oyunculu korku)
 
 

Endnight Games tarafından geliştirilen ve Newnight tarafından yayınlanacak olan çok oyunculu korku hayatta kalma açık dünya oyunu Sons of The Forest, Şubat ayı içerisinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. The Forest'ın devam oyunu niteliğinde olan Sons of The Forest daha önce Ekim 2022 tarihinde çıkış yapacaktı. Ancak şimdi Şubat ayı içerisinde çıkış yapmayı hedefliyor. Oyun daha da öncesinde birçok kez ertelenmeye maruz kaldı. Dolayısıyla bu sefer Şubat ayında bekliyoruz.

Hayatta kalma birinci şahıs korku oyunu The Forest'ın devam oyunu olan bu yapımda bizleri yeni düşman türleri, yeni bir açık dünya, yeni işçilik mekaniiği - ögeleri ve daha fazlası bekliyor olacak. Oyun Steam üzerinden PC platformuna 29.99 dolarlık bir fiyat ile çıkış yapacak. Şu anda Türkiye fiyatı belli değil.

Sons Of The Forest oyununda bu tarz yapımlardan aşina olduğumuz açık bir dünya atılacağız, burada uzak bir adada ve tehlikelerle dolu bir yerde kendimizi bulacağız. Yeni bir deneyimi sunması planlanan bu oyunda çeşitli tehlikeler, manzaralar, oyun içi silahlar, araçlar ve daha fazlası yer alacak. Açık bir dünyanın bizlere sorulacağı bu korku hayatta kalma oyununda etraftan kaynaklar toplayacağız, zanaat mekaniği sayesinde çeşitli öğeleri birleştireceğiz ve topladığımız kaynakları yararlı bir şekilde kendimiz için kullanacağız. Oyun içerisinde yine The Forest'ta olduğu gibi kendimizi tehlikelere karşı korumak için çeşitli yapılar ve binalar inşa edeceğiz. Yine önceki oyunda olduğu gibi oyunu istersek tek başımıza istersek de arkadaşlarımız ile beraber oynayabileceğiz. Bu tarz yapımların arkadaşlarla oynanması daha eğlenceli ve zevkli oluyor. Dolayısıyla çok oyunculu kısmını denemenizi muhakkak tavsiye ederim.

Türkçe dil desteği ile çıkış yapacak bu oyun içerisinde yeni korku öğeleri, tabancalar, baltalar sopalar ve daha fazlası yer alacak. Bunların kullanımı, yapımı ve etraftan kaynak toplanma oalyı tamamen bize ait olacak. Bu araçlarla ve silahlarla beraber kendimize türlü tehlikelere karşı korumamız gerekecek. Dolayısıyla bunların yapımı çok önem arz ediyor.
 
 

İster tek başımıza istersek arkadaşlarımızı da beraber atılacağımız bu açık dünyada etrafı istediğimiz gibi gezebilecek, çeşitli yerlerin sırlarını açığa çıkarabilecek, etraftan kaynaklar toplayabilecek ve kendimize yararlı olacak her şeyi yapabileceğiz. Oyunda kısacası nasıl hayatta kalınır sorusunu bizzat kendimiz deneyimleyeceğiz ve bu sorunun cevabını da bizzat kendimiz vereceğiz.

Oyun içerisinde herhangi bir NPC veya yan karakter yer almıyor. Dolayısıyla görev alacağımız bir mekanik de bulunmuyor. Bu dünyanın temeli aslında biziz yani biz ne yaparsak oyun tarafından kabul ediliyor. Haliyle yaptığımız hamleler, oluşturduğumuz araçlar, kurduğumuz yapılar tamamen kendi özgür irademiz ile ve herhangi bir göreve bağlı kalmadan yapılıyor. Geliştirici ekip de zaten bu konu üzerinde şöyle diyor: “ Oyun içerisinde size görevler ve emirler yağdıracak herhangi bir yapay zekaya sahip karakter yer almıyor. Dolayısıyla ne yapmak isterseniz onu yapabilirsiniz. Burada emir veren de sizsiniz ne olacağına karar veren de sizsiniz. Ne yaparsanız kendiniz için yaparsınız.”

Farklı bölgeler ve tehlikeler bizleri bekliyor olacak

Oyun içerisinde farklı farklı bölgelere seyahat edebilecek, oralara ulaşabilecek ve buraların keşfini yapabileceğiz. Keşif sırasında çeşitli kaynakları etraftan toplayabilecek, türlü tehlikelerle karşılaşabilecek ve çeşitli sırları açığa çıkarabileceğiz. Oyun içerisinde The Forest'ta olduğu gibi mutasyona uğramış yaratıklar bizleri karşılayacak. Üzerimize bu mutasyonlu yaratıklar koşacak ve biz de kendimizi oluşturduğumuz aletlerle savunmaya çalışacağız. Oyun içerisinde yine çeşitli totemler yapacağız ve bu totemler sayesinde bu yamyamlara karşı gelebileceğiz.

Oyun içerisinde ilk oyundan farklı olarak daha fazla oyun içi mekanik ve animasyon eklenmiş durumda. Bunun yanı sıra seslerde de bir iyileştirme söz konusu. Geliştirici ekip bu oyunda her bir etkileşimi hissetmemizi istiyor. Dolayısıyla oyun içerisinde ateş yakmak için çubukları kırma durumu, buradan çıkaran sesler ve daha fazlası bizlere en iyi deneyimi sunması için tekrardan elden geçirilmiş durumda. Oyunda yine balta kullanımı, bir şeyin inşa edilmesi ve daha fazlası bizlere aktarılıyor.

Dinamik mevsim geçişleri bulunacak
 
 

Sons Of The Forest oyununda diğer yandan dinamik mevsim mekaniği bulunuyor. Nedir bu dinamik mevsim mekaniği? Oyunda örneğin ilkbahar aylarından başlıyorsak bu daha sonra yaz ayına çevriliyor, daha sonra yine sonbahara doğru adım atıyor ve kış ayına doğru ilerleyebiliyoruz. Yani oyun içerisinde dinamik olarak mevsim döngüsü yer alıyor. Bu da oyuna çeşitlilik katan ve etrafı değiştiren unsurlardan bir tanesi diyebilirim.

Oyunda mevsim döngüsü bulunduğumuz açık dünyayı da etkiliyor. Dolayısıyla bu döngüye çok dikkat etmemiz lazım. Örneğin yaz aylarında nehirlerden tutabildiğimiz balıklar kış aylarında bizlere çok yardımcı olacak. Çünkü kış aylarında hem bitkiler hem de hayvanlar konusunda çeşitli kıtlıklar yaşayacağız. Kış mevsimi içerisinde yiyecek ve kaynaklar kıtlaşacak ve yiyecek arayan sadece biz olmayacağız. Haliyle hem tehlikeler artacak hem de çeşitli kıtlıklar yaşayacağız. Bu yüzden sıcak mevsimlerde yiyecekleri depolamalı ve ona göre planımızı yapmalıyız. Bu da hayatta kalma unsurlarının sonuna kadar hissettiren mekaniklerden bir tanesi. Bu mekanik de kulağı gayet güzel geliyor diyebilirim.

Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi ister tek oyunculu olarak bu açık dünyaya atılabileceğiz istersek de çevrimiçi çok oyunculu olarak arkadaşlarımızı yanımıza çağırabileceğiniz. Arkadaşlarımızı yanımıza çağırırsak daha güçlü ve daha planlı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Yine çağırdığımız arkadaşlarla beraber topladığımız kaynakları paylaşabiliyor, herhangi bir yapı oluşturmak için birlikte çalışabiliyor ve etrafı keşfetmek için küçük kitleler halinde planlı bir şekilde ilerleyebiliyoruz. Aslında bu oyunu çok oyunculu bir şekilde oynamak daha fazla eğlenceli ve zevk veriyor diyebilirim.

2023 yılı içerisinde beklenen oyunlar arasında yer alan Sons of The Forest bakalım bizlere ne gibi deneyimler sunacak. Oyun için bu zamana kadar çeşitli fragmanlar ve oyun içi oynanış sekansları yayınlandı. Bakalım bu unsurlar bizlere nasıl ve ne şekilde aktarılacak hep birlikte göreceğiz.

Bu tarz hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız ve arkadaşlarınızla beraber bu tarz yapımları daha önce de oynadıysanız hatta oynamadıysanız bile bu oyunla beraber adım atmanızı tavsiye ederim. Oyunda The Forest oyununda yer alan mekaniklerin haricinde birçok yeni unsur ve mekanik eklenmiş durumda. Dolayısıyla oyundan beklentiniz biraz da olsa yüksek diyebilirim.

Oyunun şu anda Steam platformunda sayfası zaten açık durumda. Oradan istek listenize ekleyebilirsiniz. Şstek listenize eklediğiniz anda çıkış yaptığı zaman mail adresinize bir bildirim gelecek. Bu bildirim sayesinde oyunun çıkış yaptığı size bildirilecek. Dolayısıyla oyunu oynamak istiyorsanız ve aklınızda böyle bir şey varsa istek listenize ekleyebilirsiniz. Yine yukarıda bahsettiğim gibi oyunun Türkiye fiyatı şu anda belli değil ancak Türkçe dil desteğiyle çıkış yapacağını tekrardan hatırlatalım.
 
- Perseus: Titan Slayer (Şubat ayı içerisinde: üstten görünümlü, aksiyon, roguelike - Güncelleme: 13 Şubat'ta çıkış yapacak)
 
 

Bağımsız geliştirilen Sicarius tarafından geliştirilen ve G-DEVS tarafından yayınlanacak olan üstten görünümlü, aksiyon, roguelike, macera oyunu Perseus: Titan Slayer, Şubat ayı içerisinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Yukarıdan kamera bakış açına sahip bu oyunda tamamen dövüş odaklı bir yapı mevcut. Oyunda karşımıza çıkan düşman gruplarını alt edecek, toplu bir şekilde onları yok edecek ve ortadan kaldırmaya çalışacağız. Tek oyunculu bir yapıyı sergileyen bu oyunda yarı bir tanrı olan perseus olarak büyük bir maceraya atılacağız. Oyun içerisindeki amacımız ise karşımıza çıkan bu şeytani güçleri durdurmak ve buraya bir düzen sağlamak.
Perseus: Titan Slayer içerisinde karşımıza çeşitli türde düşmanlar ve düşman grupları çıkacak. Bunların her birinin farklı dövüş stilleri bulunacak. Bir de bu düşmanlara karşı kendimize ait çeşitli beceriler sergileyeceğiz ve gerek tek bir düşmana gerekse toplu bir şekilde bu düşmanları katletmeye çalışacağız.
 
Oyun içerisinde prosedürel bir yapı yer alacak yani yeni bir oyuna başladığınızda veya her ölüşünüzden sonra oyun sizlere farklı bir deneyim sunmaya çalışacak diyebilirim. Prosedürel diğer bir adıyla rastgele oluşturulmuş bir dünya. Dolayısıyla birçok oyun artık bu yapıyı kullanıyor, bu yapı da örneğin öldüğünüzde bir yerden çıkan düşman grupları artık başka bir yerden çıkabilir veya bulduğunuz bir nesne artık farklı bir yerde bulunabilir. Dolayısıyla bu da oyuna rastgele bir mekanik getiriyor ve her bir deneyimde farklı bir oynanış unsurunu bizlere aktarıyor.

Oyunda temel amacımız tabii ki düşman gruplarına ortadan kaldırmak. Dövüş ve savaş odaklı bir oyunda tabii ki biz neler bekliyoruz? Silah çeşitliliği ve dövüş unsurlarının güzel olmasını bekleriz. Oyun içerisinde yakın dövüş silahları bolca bulunuyor ve dövüş mekanikleri gayet ilgi çekici görünüyor. Atılacağımız bu macerada yakın dövüş silahları arasında kılıç, hançer, katana gibi silahlar bulunuyor. Bu silahları dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca karakterin sahip olduğu belli başlı beceriler de bulunuyor. Örneğin hızlı koşma, düşmanların saldırılarından ani bir şekilde uzaklaşma ve daha fazlası gibi yetenekler yer alıyor. Bunları kullanmak ve doğru zamanlarda tuşa basmak tamamen bize ait oluyor.

Oyun tam bir saf savaş ve dövüş unsurlarını bizlere aktarıyor. Dolayısıyla rahatlamak ve sürekli olarak çatışmak için bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyun içerisinde normal düşman gruplarından hariç bir de belli başlı yerlerde patron savaşları karşımıza çıkıyor. Patron savaşları normal düşmanlardan daha zorlu ve daha güçlü bir şekilde bulunuyor. Her patronun kendine ait beceri şeması ve saldırı stili yer alıyor. Dolayısıyla bu saldırı stillerini kısa sürede öğrenmeli ve ona göre hamlelerimizi planlamalıyız.
 
 

Oyun içerisinde normal hikaye modundan hayatta kalma moduna birçok mod bulunuyor. Hikaye modu bizlere standart bir oyun deneyimi sunuyor, Survivor modu ise ne kadar çok sürede hayatta kalabilirsek o kadar çok bu oyunu bitirmişiz demektir. Survivor modda üzerimize akın akın düşmanlar geliyor ve bu düşman gruplarına karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz ve onlardan kaçmaya çalışıyoruz. Sürekli olarak gelen bu düşman gruplarına karşı becerilerimizi sergilemeye çalışıyoruz diyebilirim.

Perseus: Titan Slayer içerisinde yine farklı farklı yapılar bizlere sunuluyor. Örneğin oyunda tank bir karaktere sahip olmak istersek olabiliyor istersek de tamamen yüksek hasarı veren bir karaktere kendimizi bürünebiliyoruz. Bu tamamen oynanışımıza ve yapacağımız hamlelere bağlı.

Oyun içerisinde düşman gruplarına karşı toplu saldırı stili ile hamle yapabilecek, onları bir anda yere serebilecek ve yaptıkları hamlelerden kaçabileceğiz. Düşmanlar bizlere yeri geldiği zaman büyük kayalar fırlatacak, çeşitli büyüler atabilecek ve daha fazlasını yapabilecek. Oyun içerisinde bir de bizlere ekstra güç veren ve katkı sağlayan seçenekler sunulacak. Örneğin artı 600 hasar puanı veren bir özelliği seçebilecek veya canımızı tazeleme özelliğini alabileceğiz. Oyun bizlere bu seçeneği zaman zaman sunacak ve kendi isteğinize göre bu özelliklerden bir tanesini seçebileceksiniz.

Bu tarz aksiyon ve savaş odaklı bir tarzı seviyorsanız bu üstten görünümlü tamamen dövüş odaklı yapıma bir şans verebilirsiniz. Oyun Türkçe dil desteğine sahip bir şekilde karşımıza çıkacak. Oyunu şu anda Play testi mevcut ve erişim talep etmek için Steam platformuna gitmeniz yeterli ve oradaki butona tıklamanız gerekli. Oyunu  herhangi bir demo sürümü bulunmuyor. Dolayısıyla yapacağınız tek şey şu anda istek listenize eklemek olacak. İstek listenize eklediğiniz zaman da oyun çıktığı gün mail adresine bir bildirim gelecek ve bundan haberiniz olacak.
 
- Flame Keeper (Şubat ayı içerisinde gelebilir: tek oyunculu, roguelike, aksiyon)
 
 

Kautki Cave tarafından geliştirilen ve Untold Tales tarafından yayınlanacak olan tek oyunculu, roguelike, aksiyon oyunu Flame Keeper, Şubat ayı içerisinde geliyor (bazı kaynaklarda 24 Şubat olarak gösteriliyor). Çeşitli platform öğelerinin ve zorlu düşmanların yer aldığı bu oyun içerisinde bizleri farklı bir macera bekliyor. Üstten görünümlü kamera bakış açısına sahip bu oyunda sürekli olarak ölüp ölüp dirilecek ve yeni taktikler deneyeceğiz. Rogulike unsurlarının yer aldığı bu yapımda zaten ölüp ölüp dirilmek oldukça olağan bir durum.

Aksiyon ve dövüş unsurlarının da yer aldığı bu oyun içerisinde bir alev parçası olarak ilerleyeceğiz ve etrafa alevler saçı saça düşmanları alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde çeşitli platform öğeleri yer alacak. Bu platform öğeleri içerisinde çeşitli zorluklarda bulmacalar, zamanlama gerektiren tuzak dolu bölgeler ve daha fazlası bizlere sunulacak.

Flame Keeper içerisinde bu alev parçasının kontrolünü elimize alacağız. Elimize aldığımız alev parçası ile beraber çeşitli düşmanlara karşı geleceğiz. Bu alev topunun kendine ait farklı becerileri ve bitirici vuruşları olacak. Bu sayede düşmanları daha kolay ve daha etkili bir şekilde alt edebileceğiz. Karşımıza çıkan tehditler arasında akrepler türlü canlılar  ve daha fazlası yer alacak. Bunların her birinin farklı saldırı stilli, canları ve özellikleri bulunacak. Yeri geldiğinde karşımıza çıkan bu canlıların üzerine atlayabilecek ve alev topun altında ezebilecek, yeri geldiği zaman da akrebin kuyruğundan tutarak sağa sola çevirip onu alt edebileceğiz. Yani oyun içerisinde çok farklı aksiyon ve dövüş unsurları var diyebilirim. Bu da oyuna çeşitlilik sağlayan mekaniklerden bir tanesi.
 
Oyun içerisinde kontrolünü ele aldığımız bu alev topunun çeşitli yetenekleri olacak. Bu yetenekleri ilerlediğimiz süre boyunca geliştirebileceğiz ve bu dünyada daha da güçlenebileceğiz. Dolayısıyla oyun içerisinde sürekli olarak ölecek ve bu her öldüğümüzde de yeni deneyimler elde edeceğiz. Roguelike unsurlara sahip bu oyun içerisinde türün gerektirdiği özellikler yer alacak ve bizlere büyük bir maceraya sürükleyecek.

Flame Keeper oyununda kolaydan zora doğru bir sistem yer alacak. Yani ilk etapta atılacağımız bu dünyada çeşitli tehlikelere karşı kolayca çıkabileceğiz. Ancak bu zamanla daha da zorlaşacak, karşımıza çıkan düşmanlar daha zorlu ve daha güçlü olacak. Dolayısıyla biz de kendimizi bu etapta geliştirmek durumunda kalacağız ve becerilerimize yükseltebileceğiz.

Kolaydan zora doğru platform zorlukları
 
 

Oyun içerisinde karşımıza çıkan türlü tehlikeler arasında sadece bu canlılar yer almayacak, platform unsurları ve etrafta farklı zorluklara sahip çeşitli engeller yer alacak. Bu engellerin de zorlukları kolaydan zora doğru artış gösterecek. Hem zamanlamamızı iyi tutturmamız hem de doğru zamanda atlamamız ve hamle yapmamız gereken çeşitli engeller bu oyun içerisinde yer alacak. Yani bir yandan tehlikeli canlılarla uğraşırken diğer yandan da çeşitli engellere sahip platformlardan atlamaya ve zıplamaya çalışacağız.

Oyunda kontrolünü aldığımız bu alev parçasının çeşitli becerileri olacak. Bu beceriler aktif ve pasif beceriler olarak ikiye ayrılacak. Bu becerileri dilediğimiz gibi geliştirebilecek ve yükseltebileceğiz. Oyun içerisinde bunun yanı sıra yeni becerilerin de kilidini açabileceğiz ve çeşitli görevleri tamamlayarak da kendimize faydalı olabilecek öğeler elde edebileceğiz. Bunları da karşımıza çıkan tehlikelere karşı kullanabileceğiz.

Oyunda rün sistemi yer alıyor

Oyun içerisinde bir de rün sistemi yer alacak. Bu rün sistemi karakterimize farklı yetenekler ve artılar sağlayacak. Dilediğimiz gibi bunları birleştirebileceğiz ve farklı kategorilerin kilidini açabileceğiz. Yani bu sistem bir yetenek ağacı gibi düşünülmüş.

Bu rün ağacında farklı farklı özellikler yer alacak. Bu özellikleri açabileceğiz ve farklı özellikleri birbiriyle bağlantılı hale getirebilecek ve daha güçlü bir etkiyi ortaya çıkartabileceğiz. Bu da karakterimizin gelişmesinde ve güçlenmesinde önemli rol oynayacak. Dolayısıyla Flame Keeper, etraftan rünler toplamayı ve görevleri yerine getirmeyi ihmal etmemeniz gereken bir yapım olarak karşımıza çıkacak.

Oyunda temel amacımız yukarıda sıkça bahsettiğim alev topu ile her bir bölgeyi keşfetmek ve keşfettiğimiz bu yerlerden alev enerjisi toplamak. Bu alev enerjileri bizim ana ateş kamp dediğimiz yere götürülecek. Bizim de temel amacımız etraftan keşfettiğimiz alev enerjilerini ana kampımız olan ateş kampına götürmek ve buraya aktarmak olacak.

Oyun içerisinde farklı farklı bölümler ve bu bölümlerin farkı temaları bulunacak. Her bir bölümde farklı tehlikeler ve platform öğeleri yer alacak. Yine etraftan keşfedebileceğimiz çeşitli rünler ve alev enerjileri karşımıza çıkacak. Dolayısıyla bir bölgeye atıldığımız zaman toplayabileceğimiz ve keşfedebileceğimiz çeşitli unsurlar çokça karşımıza çıkacak.

Oyunda her bölüm sonrası uğrayabileceğimiz ana kampımız olacak
 
 

Flame Keeper'da tehlikeli bölgelerin haricinde bir de kendi ana kampımız bulunacak. Bu ana kampımızı herhangi bir tehlike yer almayacak. Dolayısıyla burada dinlenebilecek, kendi yeteneklerimizi bu kısımda geliştirebilecek ve etraftan topladığımız kaynakları burada farklı yapılar inşa etmeye harcayacağız. Oyun içerisinde bulunan bu kamp sayesinde de farklı özellikler açabileceğiz, oyunun gidişatını çeşitlendirebileceğiz ve şekillendirebileceğiz. Dolayısıyla bu da oyuna çeşitlilik atan unsurlardan bir tanesi.

Bu tarz üstten görünümlü rogulike aksiyon oyunlarından hoşlanıyorsanız ve bir yandan karakter geliştirme mekanikleriyle ilgileniyorsanız bu yapım tam size göre diyebilirim. Oyunu şu anda tam çıkış tarihi belli değil. Ancak bazı raporlarda ve kaynaklarda 24 Şubat olarak gözüküyor. Bu tarih ertelenebilir veya daha da geriye çekilebilir. Bu oyunu Şubat ayı içerisindeki yapımların arasında yer vermek istedim. Ne olursa olsun bu oyun çıkış yapacak ve oynamaya başlayabileceğiz.

Oyunun Steam sayfası şu anda açık durumda. Dilerseniz oradan istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün haberdar olabilirsiniz. Bu da sizin açınızdan kolaylık sağlayabilir.
 
- Lords of Ravage (Şubat ayı içerisinde gelebilir: taktik, fantezi, rol yapma)
 
 

Synthetic Domain tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan karanlık temalı fantezi, rol yapma oyunu Lords of Ravage, Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak oyunlardan biri. Ancak bu tarih ileri alınabilir. Zindan temelli bu rol yapma taktik oyunu içerisinde çeşitli bölgelere ilerleyecek, buraları keşfedebilecek ve temel olarak zindanları temizleyeceğiz. Sıra tabanlı taktik unsurlarının da yer aldığı bu oyun içerisinde farklı gruplardan oluşan bir ekip kuracak, bu ekip içerisinde farklı yeteneklere sahip olan karakterler yer alacak ve bunlarla beraber zindanları temizlemeye koyulacağız. Her temizlik sonrası da bizlere çeşitli ödüller verilecek ve bu sayede karakterlerimizi ve ekibimizi güçlendireceğiz.

Oyun içerisinde birçok karakter bulunacak ve bu karakterler aracılığıyla ekibimizi daha sağlam bir hale getirebileceğiz. Türkçe dil desteğine sahip olarak çıkış yapacak bu oyun içerisinde keşfettiğimiz zindanları yağmalayabilecek, yağmaladığımız zindanlar sayesinde kaynakları elde edebilecek ve bu zindanların bir nevi patronu olduğumuzu göstermeye çalışacağız.

Lords of Ravage içerisinde bir ekibimiz bulunacak. Bu ekibe istersek çeşitli yeteneklere sahip karakterler ekleyebilecek ve dahil edebileceğiz. Bu sayede düşmanlara karşı daha etkili bir şekilde geleceğiz. Karanlık bir atmosfere sahip bu oyun içerisinde üç farklı Lord yer alacak. Bu Lord'ların her birinin farklı özellikleri ve temaları bulunacak. Lord'lar aslında bir nevi grupların başı yani ana kahraman diyebiliriz. Bu nedenle bu Lord'ları en iyi şekilde yükseltmeli, onları özelleştirmeli ve hayatta kalmasını sağlamamız gerekiyor. Dolayısıyla bu sayede tüm potansiyellerini açığa çıkarabilir ve düşmanlara ezici bir şekilde darbe vurabiliriz. Rol yapma unsurlarının yer aldığı bu yapım içerisinde ana kahramanları bu şekilde yükseltebiliyoruz ve onlara çeşitli ekipmanlar vererek güçlü hale getirebiliyoruz.

Oyunda zindan temelli bir yapı olduğundan bahsettim. Tabi bu zindanlar farklı farklı yapıda bulunuyor ve karşımıza da farklı türde düşmanlar çıkıyor. Oyun içerisinde barbar gruplarından askeri gruplara kadar birçok farklı düşman türü bulunuyor. Bu düşman grupları ile karşılaşıyoruz ve bunları alt etmeye çalışıyoruz. Hem bir yandan ekibimizi güçlendirmeye hem de lordlarımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra her bir grubun ve zindanın kendine ait mekanikleri ve yapıları bulunuyor. Yani bunların avantajlarını ve dezavantajlarını bulmak tamamen bize kalıyor diyebilirim.

Lords of Ravage'da zindanlar haricinde şehirlere baskınlar yapabiliyoruz. Baskınlar yaptığımız esnada çeşitli yetenekte olan kişileri grubumuza dahil edebiliyoruz, burada bulunan gruplarla beraber ittifak kurabiliyor ve çeşitli dostluklar elde edebiliyoruz. Öte yandan akın yaptığımız yerlerden çeşitli kaynaklar toplayabiliyor, birçok sırrı açığa çıkarabiliyor ve eserleri alabiliyoruz. Bu da hem kendimizi hem de grubumuzu büyütmenin yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sıra tabanlı taktik dövüş unsurlarının yer aldığı bu oyunda grubumuzla beraber tek tek hamle yaparak düşmanları alt etmeye çalışıyoruz. Bir yandan stratejimizi geliştirmeye bir yandan da ekibimizde bulunan karakterlerin tüm güç potansiyellerini açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde bu karakterler arasında çeşitli kombinasyonlar yapabiliyor ve bitirici vuruşları düşmanların üzerine indirebiliyoruz.
 
 

Oyunda türlü türlü zindanlara ve kasabalara geçiş yapabiliyor, buranın yeni özelliklerini keşfetmeye başlıyoruz. Oyunda ilerledikçe hem yeni yükseltmelerin hem de yeni karakterlerin kilidini açabiliyoruz. Yeni yükseltmelerin kilidini açarak ekibimizi ve lordumuzu güçlendirebiliyor, yeni karakterlerin kilidini açarak da ekibimize yeni üyeler dahil edebiliyoruz. Bu da kendimizi güçlendirmenin en etkili yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Piksel grafik yapısı ile karşımıza çıkacak olan bu yapım içerisinde sıra tabanlı taktik unsurları, rol yapma öğeleri, karakter geliştirme ekranı, akın yapma mekaniği ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Karanlık bir atmosfere sahip olan bu oyunun Şubat ayı içerisinde gelmesi bekleniyor.

Bu tarz piksel tarzı rol yapma zindan temelli yapımlarından hoşlanıyorsanız ve bir yandan sıra tabanlı strateji unsurlarını denemek istiyorsanız bu yapıma bir göz atabilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dolayısıyla bu platform üzerinden istek listenize ekleyebilirsiniz. Öte yandan oyunun bir demosu Steam üzerinden yayınlanmıştı. Ancak şu anda demosu ne yazık ki kullanıcılara sunulmuyor.
 
- Arto (Şubat ayı içerisinde: aksiyon, macera, rol yapma)
 
 

OrionGames tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan izometrik görünümlü aksiyon macera rol yapma oyunu Arto, Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak olan yapımlar arasında. Hack and Slash ve rol yapma unsurlarını harmanlayan bu yapım içerisinde aksiyon ve dövüş odaklı bir deneyim yer alacak. Oyun içerisinde çeşitli manzaralar bulunacak bunun yanı sıra düşmanları alt edecek ve onlara renkli vuruşlar yapabileceğiz. Renkli ve canlı bir grafik dili benimsenmiş olan bu oyun içerisinde karşımıza çeşitli türde düşmanlar çıkacak, normal düşmanlar haricinde bir de daha zorlu ve daha güçlü patron savaşları da bu yapım içerisinde bulunacak.

Renkli bir dünya içerisinde geçen bu oyunda silahlar, büyüler ve boyalar bulunacak. Öncelikle etrafın beyaz olduğu bu dünyayı renklendirmek ve şekillendirmek tamamen bizim işimiz olacak. Dövüş ve aksiyon odaklı bu rol yapma oyunu içerisinde istersek savunmaya önem vereceğiz istersek de doğrudan aksiyona giriş yapacağız. Oyunda farklı farklı bölgeleri keşfedecek, her bölgenin kendine ait sırlarını açığa çıkarabilecek ve bu bölgeleri renklendirebileceğiz. Sanat tarzıyla ön plana çıkan bu oyun içerisinde bakalım bizleri neler bekliyor olacak.

Hızlı tempolu bu yapım içerisinde farklı farklı silah türleri, yetenekler ve daha fazlası bizlere sunulacak. Oyun içerisinde kendimizi dilediğimiz silah ile silahlandıracak, çeşitli büyüler atabilecek ve bu dünyaya renkli bir bakış açısı sunacağız. Oyunda yine rol yapma unsurları bulunacak. Bu rol yapma unsurları içerisinde kilidini açabileceğimiz çeşitli silah türleri, ekipmanlar ve daha fazlası bulunacak. Bunun yanı sıra kendi büyülerimizi yeteneklerimiz ve silahlarımızı yükseltebileceğimiz bir mekanik de bulunacak. Bu yapı sayesinde kendimiz daha da güçlendirecek ve düşmanlara karşı daha etkili bir şekilde savaşabileceğiz. Bu da oyunun gidişatını değiştiren ve bizleri oyuna bağlayan unsurlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunda farklı farklı bölgeler bulunuyor, bu bölgelerin her birinde renkler bembeyaz olarak karşımıza çıkıyor, buraları renklendirmek ve şenlendirmek ise tamamen bize kalıyor. Oyunda yukarıda da bahsettiğim gibi çok çeşitli silah türleri ve beceriler yer alıyor. Bunları kullanarak bu bölgedeki mevcut tehditleri ortadan kaldırabiliyor ve buraya renkleri getirebiliyoruz. Oyun içerisinde çeşitli seçimler de bulunuyor, bu seçimleri bizzat kendimiz yapıyor ve gidişatı tamamen biz belirliyoruz. Dolayısıyla oyun içerisinde seçimler de önem arz ediyor diyebilirim.
 
 

Oyunda sihirli güçlere sahip olan bir karakteri kontrol ediyoruz, bu karakterimizin çok çeşitli yetenekleri ve becerileri bulunuyor. Dilersek bu yeteneklerini ve becerilerini yükseltebiliyor ve elimize çok çeşitli silahlar alabiliyoruz. Bu silahları da yine yükseltebiliyor ve güçlendirebiliyoruz. Böylece düşmanlara karşı daha etkili olabiliyoruz. Oyunda bu mekaniklere ek olarak renkli büyüler etrafa saçabiliyor ve büyülerimizi kendimiz şekillendirebiliyoruz.

Oyun içerisinde farklı farklı biyomlar bulunuyor, bu biyomlar arasında çok farklı temada bölgeler yer alıyor, bu bölgelerin her birinin teması birbirinden farklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgelerin - yapıları stilleri ve düşmanları tamamen birbirinden farklı. Dolayısıyla her bir keşfettiğimiz bölgenin yeni sırlarını açığa çıkarabiliyor ve bunun üzerine uğraşabiliyoruz. Bunun yanı sıra her bölgede farklı düşman türleri ve patronlar bulunuyor. Bunlara karşı çeşitli stratejiler bulabiliyor ve uygulayabiliyoruz. Dolayısıyla her bir bölgede farklı unsurlar yer aldığından bizlere ekstra bir deneyim sunuyor diyebilirim.

Oyun içerisinde renkli bir sanat stili benimsenmiş durumda. Bunun yanı sıra piksel sanat ve aydınlatma yani neon sanatıyla bu grafik stili harmanlanıyor. Dolayısıyla ilgi çeken bir görsel sanatına sahip olduğunu söyleyebilirim. İlk olarak beyaz olarak başladığımız bu dünyayı tamamen renklendirmek ve şekillendirmek bizim işimiz oluyor. Bu da bizi içine çeken mekaniklerden bir tanesi.

Arto içerisinde tabii bu ekstra renklendirdiğimiz dünyada arka planda bir de hikaye anlatılıyor, bu hikaye aslında birden çok son ile karşımıza çıkıyor ve bu hikayeyi bitirmek tamamen bizim işimiz. Oyun içerisinde bize belli aralıklarla seçimler sunuluyor, bu seçimleri tamamen kendi irademizi içerisinde karar veriyoruz. Dolayısıyla oyunda yapacağımız kararlar sonucu etki ediyor.
 
 

Arto oyununda yukarıda da bahsettiğim gibi birden fazla son yer alıyor. Bu sonların her birine ulaşmak için oyunu tekrar tekrar oynayabiliyoruz. Oyun içerisinde yine etkileşim kurabileceğimiz birçok orijinal karakter ve yapı yer alıyor. Bunlarla yine etkileşime girerek çeşitli bilgiler öğrenebiliyoruz, bu dünyaya neler olduğuna hakim olabiliyor ve birçok detayı açığa çıkartabiliyoruz. Bunun yanı sıra oyun içerisinde açığa çıkarabileceğimiz çeşitli gizemler ve sırlar bulunuyor. Bunları da ortaya çıkarmak tamamen bizim işimiz.

Toparlamak gerekirse oyun içerisinde renksiz bir dünya bizlere sunuluyor. Aksiyon ve dövüş unsurlarının ön planda olduğu bu dünyada kendi yeteneklerimizi ve silah türlerimizi geliştirebiliyoruz. Yeni silahları elde ederek düşmanlara karşı daha etkili bir şekilde savaşabiliyoruz. Bizim temel amacımız bu oyundaki dünyanın renklerine ne oldu? Biz kimiz ve burada ne yapıyoruz? Amacımız ne? Buranın sırları ve açığa çıkarabileceğimiz detaylar nedir? gibi soruların cevabını bulmak. Tamamen bu sorular üzerinde yoğunlaşıyoruz ve oyunu bitirmeye çalışıyoruz.

Farklı bir yapıyı ve atmosferi bizlere sunan bu oyunun Şubat ayı içerisinde yayınlanması planlanıyor. Oyunun Steam sayfasında Şubat 2023 tarihi belirtiliyor ancak hangi gün olduğu belli değil. Dolayısıyla Şubat ayı içerisinde herhangi bir gün çıkış yapacak. Oyun dikkatinizi çektiyse Steam üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu tarz  aksiyon ve dövüş odaklı bir yandan da sırları açığa çıkarabileceğimiz bir dünyaya adım atmayı istiyorsanız bu yapıma bir göz atabilirsiniz.

Son olarak oyun gerçekten de dünyasıyla sanat stili ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu tarz yapımlara benzer oyunlar yer alıyor ancak her bir oyunun tabii ki kendi özgü hikayesi ve mekanikleri bulunuyor. Bu yapımda bizlere üstten görünümlü bir kamera bakış açısıyla renksiz bir dünya sunuluyor. Dolayısıyla bu dünyaya renk getirmek tamamen bizim işimiz oluyor.
 
- Farworld Pioneers (Şubat ayı içerisinde: açık dünya, hayatta kalma)
 
 

Igloosoft tarafından geliştirilen ve tinyBuild tarafından yayınlanacak olan hayatta kalma açık dünya macera oyunu Farworld Pioneers, Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak. Yandan görünümlü bu hayatta kalma simülasyon oyununda çeşitli maceralara atılacak ve buradaki tehlikeleri ortadan kaldırmaya çalışacağız. Bu dünyaya uyum sağlamakta ilk etapta zorluk çekebiliriz. Ancak bunu zamanla aşacağız. Oyun içerisinde kendimize ait bir yerleşim yeri inşa edecek, bu yerleşim yerine farklı farklı yapılarda binalar kuracak ve bu dünyada aslında hayatta kalmaya çalışacağız. Oyun içerisinde temel amacımız zaten bu.

Oyun içerisinde farklı mevsim geçişleri bulunacak. Yani bir taraftan kar yağarken dışarıda soğukta kalamayacağız, diğer taraftan da radyasyonlu havanın etkisinde kalabileceğiz. Dolayısıyla oyun içerisindeki bu duruma dikkat etmemiz lazım. Oyunda bu dünya içerisinde farklı tarzda tehlikeler bulunacak. Yani bir tarafta garip düşmanlar diğer tarafta da hava koşulları bizleri etkileyecek. Bu tehlikeler arasında gidip geleceğiz.

Oyunun grafik tarzı her oyuncu kesimine hitap etmeyen bir tarzda oluşturulmuş. Dolayısıyla bu tarzı seven ve bu türe aşina olan oyuncular bu yapıma bir şans verebilecek diğer oyuncular ise grafiklerinden dolayı belki de uzak durabilecek.

Oyun içerisinde burada farklı bir dünyaya atılacak, bu dünyayı uyum sağlayabilecek ve burada hayatta kalmaya çalışacağız. Oyunda yine çeşitli yapılar kurabilecek, kendimize ait bir topluluk oluşturabilecek ve tehlikeleri aşabileceğiz.
 
 

Farworld Pioneers oyununda farklı farklı gezegenler yer alacak (prosedürel oluşturulmuş gezegenler). Her bir gezegen bizlere farklı bir temayı, farklı tehlikeleri ve daha fazlasını sunacak. Değişen hava koşullarına dikkat etmemiz gerekecek. Dolayısıyla en çok dikkat etmemiz gereken konu aslında bu diyebilirim. Çünkü değişen hava koşulları gerçekten de karakterimizi ve bizi oldukça etkileyecek. Bir yandan açlık bir yandan dondurucu veya fırtınalı hava soğukları nedeniyle kapalı mekanlar bulmaya çalışacağız. Bunlar da oldukça fazla karşımıza çıkacak. Oyun içerisinde farklı farklı hava koşulları bulunacak, bunlar arasında soğuk hava, karlı hava, radyasyon fırtınaları, yağmurlar ve daha fazlası yer alacak.

Oyunda yine etrafı keşfedebileceğiz ve hayatta kalmak için elimizden geleni yapacağız. Kendimize sıcak bir yuva aramaya koyulurken bu dünyada benzersiz kaynaklar bulmaya çalışacak ve bu gezegenin aslında kontrollü bir nevi ele geçirmeye çalışacağız. Oyunda büyük bir topluluk kurabilecek ve bu topluluğu sürekli olarak besleyeceğiz ve daha aktif hale getireceğiz. Oyunda bir de teknoloji ilerleme mekaniği bulunuyor. Yani öncelikle düşük bir teknolojiden başlayarak günümüz teknolojilerini de aşan bir ilerleme kaydedebiliyoruz. oyun içerisindeki bu genişlemeyi ve yükselmeyi bizzat hissedebiliyoruz. Bu da oyuna çeşitlilik katan unsurlardan biri.

Oyunda bulduğumuz kaynaklarla beraber kendimize ait çeşitli yapılar kurabiliyor, teknolojimizi ilerletebiliyor, yeni teknolojik araçlar ve ekipmanlar oluşturabiliyor, etrafı daha iyi keşfedebiliyor, hatta kendimize ait bir Jetpack bile yapma yoluna gidebiliyoruz.

Oyun içerisinde yer alan bu dünyada aslında tek başımıza kalmıyoruz. Diğer hayatta kalan insanlar da mevcut. Bu insanlarla beraber etkileşime girebiliyor ve onlarla birlikte koloni kurabiliyoruz. Bu da büyük bir toplumun başlangıcını oluşturuyor diyebilirim. Bu diğer hayatta kalanlarla beraber etkileşime girebiliyor, görevler alabiliyor ve onlara çeşitli görevler verebiliyoruz. Kendi topluluğumuza bu diğer hayatta kalanları alabiliyor, onlara bir yapının inşasına atabiliyor veya eğer bir mağara kazıyorsak mağaraya gidebiliyor ve yer altını kazdırabiliyoruz. Ek olarak bunlardan daha fazlasını yaptırabiliyoruz. Dolayısıyla ihtiyaçlarımıza yönelik ne varsa bu hayatta kalanlarla beraber yapabiliyoruz diyebilirim.
 
 

Oyunda tabii ki hayatta kalma unsurları ve aksiyon unsurları da bolca karşımıza çıkıyor. Çeşitli düşman tehditlerine ve uzaylı tehditlerine karşı bu oyunda elimize çeşitli silahlar alabiliyor ve gerek yakın dövüş gerekse menzilli dövüş şeklinde onlara karşı gelebiliyoruz. Farworld Pioneers içerisinde tehditler arasında farklı tarzda uzaylı, uçan yaratıklar, sürüngenler ve diğer hayatta kalanlar yer alıyor. Oyunda yine hayatta kalmak için nişancı unsurları bulunuyor, bu yapım içerisinde menzilli silahları bolca kullanabiliyor ve düşmanların üzerine mermi yağdırabiliyoruz. Dolayısıyla oyun içerisindeki dövüş sistemi genel olarak nişancı türünün özelliklerini bizlere sunuyor.

Fizik tabanlı silah ve nişan mekaniği bulunan bu oyun içerisinde hızlı tempolu bir savaş yapısı bulunuyor diyebilirim. Oyundaki merminin gidişatı, yayılımı ve daha fazlası değişkenlik gösteriyor. Oyunda çok çeşitli silah türleri bulunuyor, bu silah türleri arasında makineli tüfekler, teknolojik ilerleme ile beraber elde edebileceğimiz nükleer fırlatan silahlar, enerji silahları ve çok farklı silahlar bulunuyor. Bunları tabii ki ilerleyen süreçte elde edebiliyoruz ve teknolojimizi geliştirdiğimiz zaman bunları oluşturabiliyoruz. Oyunda ne kadar çok ilerlersek o kadar çok farklı silah türünü elde edebiliyor ve düşmanlara ve tehditlere karşı daha etkili bir şekilde eylemlerde bulunabiliyoruz.

Oyun içerisinde yine çevre etmenleri oldukça önem arz ediyor. Yine vurduğumuz ve darbe verdiğimiz çevreler yıkılabiliyor ve yok edilebilir bir arazi mekaniği bizlere sunuluyor. Dolayısıyla burada etrafı keşfedebiliyor, düşmanlara karşı gelebiliyor ve düşmanların üslerini başlarını yıkabiliyoruz ve o yıkıntıyı da hissedebiliyoruz. Yok edilebilir bir çevre mekaniğinin olması gerçekten de güzel bir dokunuş olmuş.
 
 

Oyun içerisinde tabii ki tüm bu anlattığım detayları tek oyunculu bir yapının yanı sıra çok oyunculu olarak da arkadaşlarınızla beraber deneyimleyebiliyorsunuz. Oyunda çevrimiçi PVP ve çevrimiçi eşli oyun modları yer alıyor. Dolayısıyla her iki modu da deneyebiliyorsunuz. Dilerseniz de tek olarak bu oyuna devam edebiliyorsunuz isterseniz arkadaşlarınızla beraber çeşitli düellolar yapabiliyor, teknolojinizi geliştirerek onlara karşı gelmeye çalışıyors, isterseniz de tek başınıza hayatta kalma modunu deneyimleyebiliyor ve bu gezegenin derinliklerini keşfedebiliyorsunuz.

Yandan görünümlü bu hayatta kalma nişancı oyunu Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak. Ancak hangi gün olduğu belli değil. Bu tarz yapımlardan hoşlanıyorsanız ve ilginizi çektiyse bu oyuna bir göz atabilirsiniz. Oyunun şu anda Steam platformu üzerinde bir demosu yer alıyor. Dilerseniz bu demoyu indirebilir ve oyunun bir kısmını oynayabilirsiniz. Böylece oyun içerisinde nelerin olduğunu az çok göz atabilirsiniz. Ek olarak oyunu istek listenizi ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bildirim alabilirsiniz.
 
- Erra: Exordium (Şubat ayı içerisinde gelebilir: aksiyon, macera, atmosferik)
 
 

Fair Pixel LLC tarafından geliştirilen ve Kirkidexi LTD tarafından yayınlanacak olan aksiyon, macera, atmosferik yapım Erra: Exordium, Şubat ayı içerisinde çıkmayı bekliyor. Yandan görünümlü bu karanlık temalı iki boyutlu aksiyon macera oyunu içerisinde Sümer ve Akad mitolojisi bizlere sunuluyor. Oyun içerisinde yine birçok oyunda olduğu gibi insan ırkını kurtarma görevi bizlere veriliyor. Bu dünyada insan ırkının sonu gelmeye başlıyor ve biz de bu gidişatı durdurmaya yeminli olarak bu dünyaya atılıyoruz. Oyunda çok farklı yapıda binalar, atmosferler ve temalar karşımıza çıkıyor. Farklı farklı bölgelere ilerleyebiliyor ve buraları keşfedebiliyor bunun yanı sıra hareketli arka planlar ve dünyasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Oyun içerisinde karşımıza çeşitli düşman türleri çıkabiliyor, bu düşman türleri arasında yine karanlık temaya sahip mekatron orduları bulunuyor. İki boyutlu olarak keşfedeceğimiz bu dünya içerisinde farklı yapıda mimari yapılar bunun yanı sıra farklı koşullar bizlere sunuluyor.

Oyunda atılacağımız bu macerada elimize çeşitli silahlar alabiliyor ve düşmanların üzerlerine yürüyebiliyoruz ancak dikkat etmemiz gereken bir husus var. Bu dünyadaki cephanelerimiz ve kaynaklarımız tamamen sınırlı. Dolayısıyla bunların kullanımına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Diğer nişancı veya aksiyon macera oyunlarında olduğu gibi kafamıza göre kaynakları kullanamıyoruz. Dolayısıyla bu durum oyunun aslında temelinde yer alan özelliklerden biri. Bu da bizi zorlayacak etmenler arasında yer alıyor.
 
 

Oyun içerisinde ilerlediğimiz bölümlerde farklı farklı yapıda binalar karşımıza çıkıyor. Yine animasyonlar ve ilerleme sistemi oldukça ilgi çekiyor. Oyunda bir bölgeye girdiğimizde arka planda patlamalar veya sızıntılar meydana geliyor. Bir rüzgarın çıktığı esnada düşmanlarla kapışabiliyor ve soğuk atmosferi o rüzgarlı havayı hissedebiliyoruz diyebilirim.

İlgi çeken dünyasıyla ve yapısıyla karşımıza çıkan bu oyun içerisinde farklı alanlara giriş yapabiliyor, kapalı mekanlardan açık mekanlara doğru ilerleyebiliyor ve o atmosferin canlılığını hissedebiliyoruz. Oyun içerisinde farklı boyutlarda ve tarzda düşmanlar çıkıyor. Bir yerden bir yerlere ilerlemek için platform öğelerini kullanabiliyor ve çeşitli bulmacaları aşabiliyoruz. Oyunda yakın dövüş saldırılarından uzak dövüş saldırılarına kadar çok çeşitli aksiyon türü bulunuyor. Normal düşmanlar haricinde farklı tarzda patronlar da bu oyun içerisinde karşımıza çıkıyor. Oyunda her bir mekan farklı tasarımlara, temalara ve yapılara sahip olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu da oyuna çeşitlilik katan unsurlardan biri.

Oyun içerisinde her bir bölgede farklı platform unsurları bulunuyor. Bunlar arasında karşıdan karşıya atlamak gibi çeşitli yapıda zorluklar bulunuyor. Oyunda kullanacağımız silahlar arasında tabancalar, makine tüfekler, bıçaklar, kılıçlar ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda yine normal düşmanlar haricinde yukarıda da bahsettiğim gibi patron savaşları karşımıza çıkıyor. Patron savaşları diğer düşmanlara karşı daha zorlu ve daha etkili olarak bu dünyada yer alıyor. Onları alt etmek için çeşitli hamleler yapmamız ve reflekslerimize güvenmemiz gerekiyor.

Oyunun şu anda Steam platformu üzerinde demo sürümü bulunuyor. Demo sürümünü dilerseniz ücretsiz olarak indirebilir ve oyunun bir kısmını deneyimleyebilirsiniz. Deneyimlediğiniz bu kısımla beraber oyundan neler beklediğinize dair bir fikir sahibi olabilirsiniz ve oyunun bir kısmını bizlere neler sunduğunu görebilirsiniz. Dilerseniz oyun hoşunuza giderse istek listeniize ekleyebilir ve oyun çıktığı gün mail adresinize bir bildirim alabilirsiniz. Bu da size kolaylık sağlayabilir.
 
- Inout (Şubat ayı içerisinde: korku, çevrimiçi eşli, hayatta kalma)
 
 

Gample tarafından geliştirilen ve yine aynı ekip tarafından yayınlanacak olan korku, çevrimiçi eşli, hayatta kalma oyunu Inout, Şubat ayı içerisinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Çevrimiçi korku oyunlarda olduğu gibi bu oyun içerisinde de bir ila 4 oyuncuya kadar destek sunuluyor. Yani toplamda 4 oyuncuya kadar oynayabileceğimiz bu korku oyununda klasik olarak hayatta kalmaya çalışıyoruz ve kapıların ardındaki korkuyu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde eski bir konak içerisinde bulunuyor ve bu konağın gizemlerine sırlarını açığa çıkarmaya çalışıyoruz.

Çok farklı ritüellerin yer aldığı bu oyun içerisinde yerimizden zıpladığımız anlar da oluyor. Oyunda yanımıza arkadaşlarımızı alabiliyor ve bu sırlarla dolu ve korku anlarla dolu konağı keşfetmeye ve sırlarını açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde çeşitli jump scare anları, anlık olarak korku dolu gelen sesler ve daha fazlası bizlere sunuluyor.

Oyunda temel amacımız biz ve ekibimizle beraber bu konaktaki korku unsurlarına ortadan kaldırmak ve yok etmek. Ekibimizin görevi tamamen buna odaklanıyor. Oyunda yine çeşitli ritüeller gerçekleştiriyoruz ve bu ritüellere gerçekleştirirken ekip üyesinden birisinin içine şeytan giriyor ve onu ayırt etmeye çalışıyoruz. Hem o kişiyi bulmaya çalışıyor hem de bir ritüeli gerçekleştirmek için çeşitli malzemeleri ve görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Klasik diğer çevrimiçi çok oyunculu hayatta kalma oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da yine çeşitli görevler yapabiliyor, görevleri yaparken çeşitli zorluklar karşımıza çıkıyor, bu zorlukları aşmak için da  etraftan bulduğumuz şeyleri kullanabiliyoruz. Oyundaki temel amacımız hem bizim hem de ekibimizin tüm ritüel öğelerini bulmasından ibaret.
 
 

Oyun içerisinde geliştirici ekibin belirttiğine göre 3D bir ses sistemi bulunuyor. Bu ses özelliği sayesinde korku seslerinin nereden geldiğini duyabiliyor, arkadaşlarımızın nereden bize doğru konuştuğunu hissedebiliyor ve daha doğru konumlandırma yapabiliyoruz. Dolayısıyla karşımıza çıkan korku unsurlarının nereden geldiğini duymamız ve hissetmemiz bu oyunlar içerisinde çok önem arz ediyor. Dolayısıyla geliştirici ekip bu durumu bu teknoloji sayesinde bizlere aktarmış durumda.

Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi 4 kişiye kadar arkadaşlarımız oynayabiliyor, arkadaşlarımızı davet ediyor ve bu korku dolu anlara tanıklık etmesini sağlayabiliyoruz. Oyunda arkadaşlarınızla beraber sesli sohbette konuşabiliyor, onlarla iletişime geçebiliyor ve neler yapılacağına dair planlar ve projeler çözebiliyoruz. Oyunda gerçekleştirmemiz gereken bu ritüel ögelerini bulmak için yola koyuluyor ve ekibimizle beraber koordineli bir şekilde çalışmaya başlıyoruz. Bu süreçte hem kendimizi hem de ekibimizi iyi korumamız ve kollamamız gerekiyor. Dolayısıyla içine şeytan giren kişiyi ayırt edemezsek bu durum felaket ile sonuçlanıyor. Yani kısacası etraftan gelen seslere kulak vermemiz, hal ve hareketlerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Oyun içerisinde biz oyuncularla bir ekip kurabilecek ve bu ekip içerisinde iletişim kurabileceğiz. Oyunda çeşitli görevleri tamamlayabilecek ve bu görevleri tamamlarken de çok dikkat etmemiz gerekecek. Oyun içerisinde bir yaratık olacak ve bu yaratık bizleri kovalayacak. Dolayısıyla ona karşı gelmek için de çeşitli aletlerimiz bulunacak. Bu aletler arasında şok tabancası gibi silahlar yer alacak.
 
 

Öte yandan oyunda zorluk derecesi kolaydan zora doğru bir ilerleme gösterecek. Dolayısıyla ilk olarak kolay bir şekilde başlayacağımız bu oyunda daha sonra bu zorluk seviyesi artacak ve ona göre hamlelerimizi ve planlarımızı yapmak durumunda kalacağız. Oyunda bunu yapmak için çeşit taktikler geliştirmemiz gerekecek ve görevleri de bu planlar doğrultusunda yapmamız gerekecek. Dolayısıyla en ince ayrıntısına kadar takımla iletişim kurmamız ve bu plana sağlık kalmamız lazım.

Oyun içerisinde çeşitli zorluklarda modlar da bulunacak. Bu modlar içerisinde zorluk modu, tekli mod ve  daha fazlası yer alacak. Bbu modlar arasında yer alan kabus modunda zorlu bir deneyim bizlere sunulacak. Yani hardcore bir deneyim elde etmek isteyen oyuncular için bu mod sunuluyor. Modlar arasında yer alan diğer bir mod ise tekli mod. Tekli modda haritayı keşfedebiliyor, ekibi üyesinin içerisine giren şeytanı bulmaya çalışıyor ve onun davranışlarına bakabiliyoruz. Oyunda her bir başlangıç bizleri yeni bir deneyim sunuyor. Dolayısıyla bu alacağımız öğelerin, kapıların yerleri değişkenlik gösterebiliyor ve bu da farklı bir oyun deneyimini bizlere aktarıyor.

Korku dolu anları yaşayacağınız bu yapım Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak ancak hangi gün olduğu belirtilmemiş durumda. Oyun erken erişim sürüm olarak yayınlanacak ve dolayısıyla çeşitli hataların veya eksikliklerin olduğunu görebiliriz. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda dilerseniz istek listenize ekleyebilirsiniz. Yayınlandığı günde bir bildirim alabilirsiniz.
 
- Post-Apo Builder (Şubat ayı içerisinde: kıyamet sonrası, üs inşa etme, strateji)
 
 

Septarian Games tarafından geliştirilen ve Septarian Games, G-DEVS.com tarafından yayınlanacak olan kıyamet sonrası, üs inşa etme, strateji, sandbox oyunu Post-Apo Builder, Şubat ayı içerisinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Kıyamet sonrası bir gelecekte şehrimizi kuracağımız bu oyunda geniş strateji unsurları, hayatta kalma öğeleri ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Tam bir kıyamet sonrası temaya sahip bu oyunda çorak arazilerde ve çorak dünyada hayata kalmaya çalışıyor, kendi medeniyetimize oluşturmaya ve halkı bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bu tür temayı severler için ilk etapta o ortam ve grafikler gayet iyi yansıtılmış diyebilirim.

Oyun içerisinde çorak arazilere adım atacak, bu çorak arazileri geliştirmek için çeşitli yapılar inşa edecek ve yavaş yavaş kurulmaya başlayacağız. Oyunda yine etrafı keşfedeceğiz, yeni yerler ve bölgeler açacağız dolayısıyla kaynak toplama işi ilk etapta çok önem arz edecek. Arazilerimizi kurmak ve etraftan kaynaklar toplamak için bölgeleri araştırmaya gidecek ve çeşitli tehlikelere karşı çıkmaya başlayacağız. Oyunda kaynak toplayarak, insanlarımızı koruyarak ve onlarla ilgilenerek görevimizi yerine getirmeye çalışacağız.

Büyük bir kıyametin ardından küllerimizden yeniden doğacağımız bu yapım içerisinde kendimize ait bir medeniyet kurmak için yola koyulacağız. Öncelikle küçük yapılardan başlayarak büyük bir medeniyete adam atacağımız bu oyun içerisinde etraftan sürekli olarak kaynak toplamak gerekecek. Burada kendi nüfus popülasyonumuzu arttırmak ve insanların mutluluğu ile ilgilenmek tamamen bizim işimiz olacak. Dolayısıyla bu durumlara çok dikkat etmek, kaynaklarımızı her zaman dolgun tutmak ve daha fazlasını yapmak gerekecek.
 
 

Oyun içerisinde şehrimizi inşa edeceğimiz - yükselteceğimiz yapılar arasında çiftlikler, evler, üretim yapabileceğimiz çeşitli yapılar ve daha fazlası yer alıyor. Buradaki her bir yapıyla ve her insanla tek tek ilgilenebiliyoruz. Dolayısıyla bu konuda oyun bizleri geniş bir yelpaze sunuyor. Kıyamet sonrası bu dünyada hayatta kalanlarla beraber şehrimizi inşa edebiliyor, onlara çeşitli görevler verebiliyor ve hızlı bir şekilde burada kendi medeniyetimizi oluşturmaya çalışıyoruz. Oyundaki bu çorak araziye ne kadar hızlı kurulursak o kadar çok hayatta kalma şansımız artıyor. Dolayısıyla hem elimizi çabuk tutmak hem etraftan kaynak toplamak hem de insanlarla ilgilenmek bu oyun içerisindeki temel görevimiz.

Oyunda elde ettiğimiz yapılar haricinde bir de teknoloji ağacımız bulunuyor. Kıyamet sonrası bir ortam olduğu için hem teknoloji sıfırlanmış durumda hem de yeniden bir inşa moduna girmemiz gerekiyor. Oyunda üreteceğimiz öğeler arasında yeni araçlar, silahlar ve makineler yer alıyor. Eski teknoloji parçalarını kullanarak üreteceğimiz bu makinelerle beraber kendi geleceğimizi kurtaracak, etrafı keşfedecek ve daha fazlasını yapacağız.

Oyunda ürettiğimiz bu araçlarla beraber etrafı keşfe çıkacağız. Tabii onların hem yakıtları ile hem de hasarlarıyla ilgilenmek durumunda kalacağız. Dolayısıyla oyunda bu tür mekanikler yer alıyor. Örneğin bir yere gittik, gidip geldikten sonra araçta belli hasarlar oluşabiliyor. Haliyle hem aracı onarmak hem de daha da kuvvetlendirmek için çeşitli aletlerin olması gerekiyor. Dolayısıyla bu dengeyi iyi kurmak lazım.
 
 

Oyun içerisinde kurulduğumuz bu bölgede hem yeni yapılar yapabiliyor hem de kendimizi savunacak araçlar üretmeye başlıyoruz. Tabii burada tek yaşayan ve kurtulan biz değiliz. Dolayısıyla çevrede bulunan yağmacılara ve akıncılara karşı dikkat etmemiz gerekiyor. Oyunda kurulacağımız bu bölgenin güvenliğini sağlamak için çeşitli yapılar kullanabiliyor, etrafa çitler - duvarlar çekebiliyor ve yerleşim yerimizi güçlendirmeye çalışıyoruz. Gerek diğer hayatta kalanlardan gerekse vahşi hayvanlardan korunmamız lazım. Dolayısıyla buranın korunması ve güvenliği tamamen bize ait. Burada bu konuda çok önemli rol düşüyor. Haliyle vahşi hayvanlardan, haydutlardan ve akıncılardan kendimizi korumamız ve sakınmamız lazım.

Kıyamet sonrası temayı işlem bu yapım içerisinde yukarıda da bahsettiğim gibi geniş strateji unsurları bunun yanı sıra şehir yönetim simülasyon ögeleri ve daha fazlası yer alıyor. Bir yandan şehrimizi ve  medeniyetimizi yükseltirken diğer taraftan yeni araçlar üretebiliyor, yeni teknolojilerin kilidini açabiliyor ve kendimizi tehlikelere karşı savunabiliyoruz.

Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak bu kıyamet sonrası strateji üs inşa etme oyununun şu anda Steam platformu üzerinde bir demosu bulunuyor. Bu demo sürümünü dilerseniz indirebilir ve oyunun bir kısmını deneyimleyebilirsiniz. Deneyimlediğiniz bu kısımla beraber oyun içerisinde ne var ne yok öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla bu demo sürümü sayesinde oynanıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Bu tarz kıyamet sonrası strateji unsurlarını bünyesinde barındıran oyunlardan hoşlanıyorsunuz bu yapımı bir şans verebilirsiniz.
 
- Contraband Police (Şubat ayı içerisinde: açık dünya, birinci şahıs, simülasyon, nişancı, aksiyon)
 
 

Crazy Rocks tarafından geliştirilen ve PlayWay S.A. tarafından yayınlanacak olan açık dünya, birinci şahıs, simülasyon, nişancı, aksiyon oyunu Contraband Police, Şubat ayı içerisinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Simülasyon oyunları ile karşımıza çıkan geliştirici ekibin yeni oyunu bir polis memurunu konu alıyor. Bu oyunda bir polis memurunun rolüne bürünecek, 80'li yılların suç dolu ortamına adam atacak ve buradaki suç oranına azaltmaya çalışacağız. Oyunda diğer simülasyon oyunlarında olduğu gibi dikkat çekici detaylar yer alacak. Bunun yanı sıra detaylı arama mekaniği, sorgulama mekaniği ve daha fazlası yer alacak. Oyun içerisinde bir de çevre ortamlarının kırıldığını ve hasar gördüğünü görebileceğiz. Bu mekanik de gayet ilgi çekici görünüyor.

Oyun içerisinde bir polis memurunun rolünü elimize alacağız, karşımıza çıkan ve devriye attığımız bölgede araç kontrolü yapacağız, araç kontrolü yaptığımız kişileri araştıracak ve onları sorguya çekeceğiz. Bunun yanı sıra araçların bagajlarını, kapılarını ve daha fazlasını açabileceğiz. Ancak bu konuda dikkatli olmamız gerekiyor. Oyunda saygı kazanmak için doğru kişileri aramak ve sorgulamak lazım. Eğer yanlış kişilere karşı ters tavır alırsak bu da bizim kariyerimizi etkiliyor. Dolayısıyla her bir hamlemiz aslında bu oyun içerisinde önem arz ediyor.

Oyun içerisinde kimlik sorgulaması yapabiliyor ve kişilerin GBT sorgulamasını yapabiliyoruz. Suç oranlarına bu şehirde çok dikkat etmemiz gerekiyor. Oyun içerisinde bir de bizlere sunulan bir belge sistemi bulunuyor. Bu sayede buradaki kişilere ait dökümanları kontrol edebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Ancak karşımıza çıkan bu dökümanlar zamanla artış gösterecek ve artık suçların tespit edilmesi daha zorlu hale gelecek. Dolayısıyla bu konuda biz ve bizim fikirlerimiz devreye girecek. Bu konuda da araştırmak, fikirlerimiz ve ön sezilerimiz çok önemli arz edecek.
 
 

Contraband Police içerisinde şüpheli gördüğümüz aracı durdurabilecek, araçların koltuklarını yırtabilece,k içlerini araştırabilecek, yeri geldiği zaman tekerleklerini patlatabilecek ve onların da içlerine bakabileceğiz. Bunun yanı sıra bagajlarını açabilecek ve suç makinelerini ortadan kaldırmaya çalışacağız. Simülasyon oyunu içerisinde bu durumlar gayet güzel bir şekilde aktarılmış durumda. Dolayısıyla her bir detaya özen gösterilmiş diyebilirim.

Oyun içerisinde bir de kaçakçı insanların tespitleri konusunda bir istihbarat düzeneği bulunuyor. Bu istihbarat sayesinde şüpheli kişiler hakkında bizlere bilgi aktarılıyor ve bu sayede onları daha kolay tespit edebiliyor ve araştırabiliyoruz. Dolayısıyla emin olduğumuz bu şüphelilerin araçlarını araştırmak için durdurabiliyor, araçlarını araştırabiliyor ve onları sorgulayabiliyoruz. Ancak burada dikkat etmemiz gerekiyor çünkü kaçakçılar olur olmadık yerlere zulalarını gizleyebiliyor. Dolayısıyla onları açığa çıkarmak için elimizde uygun araçların olması gerekiyor. Örneğin bir koltuğu yırtmak için elimizde balta veya bıçağın olması lazım. Lısacası tam takım olay yerinde olmamız şart.

Contraband Police içerisinde bir de silahlı çatışma anları olacak yani diğer simülasyon oyunlarında bu tarz aksiyon ve nişancı anları yoktu. Ancak bu yapım içerisine bu mekanik konulmuş durumda. Bunun yanı sıra oyun içerisinde ara ara çetelerin saldırısına uğrayabilecek ve bazı şüpheliler bizlere karşı çıkmak için silahına davranacak. Dolayısıyla oyun içerisinde çatışmalar da çıkabilecek, her halükarda hem kendimizi savunmak hem de çeteleri alt etmek için biz de silahımıza davranarak onları alt etmeye çalışacağız. Böylece bu konuda çok dikkat etmek gerekecek ve hayatta kalmanın yollarını arayacağız.

Oyunda tehdit gördüğümüz kişileri araştırabiliyor, onları sorgulayabiliyor ve bize karşı gelenlere karşı silahımıza davranabiliyoruz. Silahlı çatışmaların haricinde bir de kontrol bölgesinden kaçmaya çalışan şüpheliler bulunuyor. Oyun içerisinde yine filmlerde gördüğümüz gibi çeşitli kovalamaca sahneleri yer alıyor. Dolayısıyla oyunda polis arabamıza atlayabiliyor ve onların yollarını kesmek için yollara düşebiliyoruz.

Oyunda yapacağımız bunlarla sınırlı kalmıyor. Bunun yanı sıra kendi karakol yönetimimiz de bize kalıyor. Dolayısıyla mevcut karakolumuzun ve geçiş noktasının güvenliğini artırmak savunmasını arttırmak tamamen bizim işimiz oluyor. Oyunda karakolumuzu ve savunmamızı yükseltebiliyor, daha güçlü hale getirebiliyor ve çetelere karşı daha fazla hayatta kalma şansımız oluyor, Oyunda doğru yaptığımız denetimler bizlere saygı kazandırıyor ve her zaman bu konuda özen göstermemiz gerekiyor.
 
 

Son olarak oyun içerisinde bazı acil görevler yer alıyor. Bu acil görevlere anlık olarak tepki vermemiz gerekiyor ve buralarda ufak bir seçim yapmamız gerekiyor. Bu da hem bizim para kazanmamızı sağlıyor hem de kariyerimiz konusunda bizlere başarı sağlıyor. Dolayısıyla bu konuda da dikkat etmemiz gerekiyor.

Bu simülasyon oyunu içerisinde yukarıda bahsettiğim özellikler yer alıyor. Kısacası gerçekten de detaylı bir yapım bizleri bekliyor. Oyunda bir kontrol noktasının - karakolun güvenliğini elimize alıyoruz ancak işler bunlarla sınırlı kalmıyor. Tabii ki şüphelilerin peşinden gidebiliyor, çetelerle savaşabiliyor, şüpheli araçları arayabiliyor, zulalarını patlatabiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Nişancı ve aksiyon unsurlarının da yer aldığı bu simülasyon oyununda gerçekten bizlere fazlaca içerik sunulmaya çalışılıyor.

Biz de bu tarz simülasyon oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz.  
Oyunun şu anda bir demo sürümü bulunuyor. Dilerseniz demo sürümünü Steam platformu üzerinden indirebilir ve oyunun bir kısmını deneyimleyebilirsiniz. Deneyimlediğiniz kısımla beraber oyunu satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmek isterim; Simülasyon oyunlarında biz oyuncular olarak genellikle animasyonlara ve grafiklere takılmayız. Dolayısıyla bizim için gerçekçilik ve detaylar daha çok ön plandadır. Haliyle bu grafik ve animasyon konusunda bu tarz yapımlardan üst düzey bir iş beklemeyiz.
 
- Near-Mage (Şubat ayı içerisinde gelebilir: Açık dünya, rol yapma, hikaye)
 
 

Stuck In Attic tarafından geliştirilen ve aynı ekip tarafından yayınlanacak olan açık dünya rol yapma hikaye macera oyunu Near-Mage, Şubat ayı içerisinde yayınlanması planlanan yapımlardan biri. Hikaye odaklı bu yapımda çizgi tarzı grafikler, renkli atmosferler ve görseller dikkatleri üzerine çekiyor. Oyun içerisinde hem rol yapma öğeleri hem macera unsurları hem de arka planda bizlere hikaye anlatılıyor. Atmosferi ile ve ortamları ile ön plana çıkmaya çalışan bu yapımda çeşitli maceralara atılabiliyor, yeni özelliklerin kilidini açabiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz.

Transilvanya'da geçecek olan bu yapım içerisinde arka planda hem mizahi unsurların yer aldığı bir anlatı hem de görselliği ile ön plana çıkan animasyonlar yer alacak. Bu oyun içerisinde büyük bir maceraya atılacak ve büyü yapmayı öğreneceğiz. Oyunun adından da anlaşılacağı gibi oyun içerisinde büyü odaklı bir yapı olacak, karşımıza çıkan tehditlere karşı bu büyüleri kullanabilecek ve bu büyüleri geliştirebileceğiz. Bunun dışında yine farklı farklı büyüleri harmanlayarak yeni bir büyünün kilidini açabileceğiz ve tehditlere karşı daha etkili bir şekilde duracağız.

Hem yeni oyunculara hem de zorlu bir yapıyı seven oyunculara hitap eden bu oyun içerisinde farklı farklı özelliklere sahip karakterler bulunacak. Oyun içerisinde vampirler, büyücüler, elfler ve daha fazlası yer alacak. Elle çizilmiş sana stiline sahip olan bu yapım içerisinde gerek atmosferler gerek büyüler gerekse karakterler ön plana çıkıyor. Renkli çizimleri ile karşımıza çıkan bu yapımda çok çeşitli rol yapma unsurları bulunuyor. Bu rol yapma unsurları içerisinde karakterimizi özelleştirebiliyoruz, dilediğimiz gibi ona kıyafet veya saç ekleyebiliyoruz ve bunun dışında daha fazla özelleştirme seçeneğini elde edebiliyoruz. Karakterimizi tamamen özelleştirebileceğimiz ve sunabileceğimiz bu oyun içerisinde farklı farklı özelliklerin kilidini açabiliyor ve teknoloji ağacımızla beraber daha güçlü olabiliyoruz.
 
 

Oyun içerisinde yukarıda da bahsettiğimin farklı karakterler bulunuyor. Bu karakterlerle beraber etkileşime girebiliyor ve arka planda bizlere anlatılan hikayeye konusunda detayları öğrenebiliyoruz. Oyun içerisinde Transilvanya'ya davet edilen bir karakteri kontrol ediyor ve büyük konusunda uzmanlaşmaya çalışıyoruz. Cadı soyundan geldiği öne sürülen bu karakterin çeşitli becerileri ve psişik güçleri bulunuyor. Dolayısıyla bunları güçlendirmek, yeni büyülerin kilidini açmak ve kendi büyülerimiz üzerinde uzmanlaşmak tamamen bizim işimiz oluyor. Hem rol yapma unsurlarının hem de aksiyon ve macera unsurlarının yer aldı bu yapım içerisinde farklı farklı bölgelere gidebiliyor ve yeni karakterler ile tanışabiliyoruz.

Near-Mage içerisinde yeni karakterlerle tanıştıkça yeni görevlerin de kilidi açılıyor. Örneğin bir karakterle tanıştıktan sonra onun bir öğretmen olduğunu anlıyoruz ve büyü konusunda dersler almaya başlıyoruz. Bu dersler sonucunda da yeni büyülerin kilidini açabiliyor ve mevcut büyülerimiz üzerinde uzmanlaşabiliyoruz Bunun yanı sıra birçok bilgi bir araya getirerek yeni büyülerin kilidini açıyor ve daha farklı oluşumlar üzerine yürüyebiliyoruz farklı sihir türlerinde farklı farklı dersler alarak daha çeşitli büyüler yapabiliyor ve bu şekilde kendimizi daha da geliştirebiliyoruz.

Oyun içerisinde bölge bölge ilerleyebileceğimiz bir yapı bulunuyor. Üç ana merkez arasında rahatça seyahat edebildiğimiz bu oyun içerisinde farklı karakterler ve bu farklı bölgeler bulunuyor. Bu bölgelerin kendine ait temaları, karakterleri ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Özellikle oyunun ara sahnelerindeki atmosferler ve animasyonlarla ön plana çıkan bu oyunda el çizimleri oldukça ön plana çıkıyor.

Near-Mage oyunu içerisinde yeni büyüler öğrenebiliyor ve bunlar üzerinde geliştirme yapabiliyoruz. Büyü işçiliği mekaniğinin yer aldığı bu oyun içerisinde farklı dersler alabiliyor ve büyü kitabından yeni tarifler öğrenebiliyoruz. Kendi stratejimizi yansıtabildiğimiz bu oyunda istediğimiz büyüyü kullanabiliyor ve bu büyüleri düşmanlara karşı aktarabiliyoruz.
 
 

Büyü çeşitliliğinin fazlaca olduğu bu oyun içerisinde bizlere bazı görevler sunuluyor. Bu görevleri yerine getirmek için yeni bilgiler öğrenmeye çalışıyor ve yeni karakterlerle etkileşime girmeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde her oyuncu farklı bir deneyim elde edebiliyor. Dolayısıyla her bir başlangıçta ve her bir yeni oyunda farklı farklı olaylar karşımıza çıkabiliyor.

Near-Mage içerisinde bizlere farklı tarzda oynama seçeneğiyle sunuluyor. Örneğin bu oyunu dilersek Point and click şekilde oynayabiliyor veya doğrudan karakterimizi kontrol altına alabiliyoruz. İki şekilde de oynama seçeneği sunan bu yapım içerisinde her bir oyunda bizlere farklı deneyim sunuluyor. Karakteri direkt olarak kontrol edebilirsek karakterin yürüme hızına, koşma hızına ve her şeyine karışabiliyoruz. Dolayısıyla bu seçim tamamen biz oyunculara ait diyebilirim.

İlgi çekici karakterleriyle ve atmosferi ile ön plana çıkan bu yapımın Şubat ayı içerisinde çıkması planlanıyor. Ancak bu tarih ertelenebilir. Her ihtimale karşı beklentiyi düşük tutmakta fayda var. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dolayısıyla oyunu Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün haberdar olabilirsiniz. Bu tarz yapımlar ilginizi çekiyorsa bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Oyun tek oyunculu bir yapıyı bizlere sunuyor ve içerisinde sadece İngilizce dil seçeneği bulunuyor.
 
- Variant 22 (Şubat ayı içerisinde: fps, tps, looter shooter, nişancı)
 
 

Dimitri Andru tarafından geliştirilen ve aynı kişi tarafından yayınlanacak olan fps, tps, looter shooter, nişancı, aksiyon, hayatta kalma oyunu Variant 22, Şubat ayı içerisinde çıkış yapmayı planlıyor. Hem FPS hem de birinci şahıs kamera bakış açısına sahip bu oyun içerisinde hayatta kalmaya çalışacak ve bu kıyamet sonrası bir dünyada ilerlemeye çalışacağız. Oyun içerisinde diğer hayatta kalma oyunlarında olduğu gibi birçok unsur harmanlanıyor ve bizlere geniş yelpazeli bir içerik sunuluyor. Oyunu istersek tek oyunculu istersek de çok oyunculu iş birliği sayesinde arkadaşlarımız ile beraber oynayabiliyor ve bu zorlu dünyayı beraber atılabiliyoruz.

Atıldığımız bu zorlu dünyada virüslerin kol gezdiği çeşitli zombi türleri de karşımıza çıkıyor. Hem nişancı hem aksiyon hem de hayatta kalma unsurlarının bir araya getiren bu oyun içerisinde karakterimizi özelleştirebiliyor, üzerimize çeşitli kaynaklar alabiliyor ve hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyunda yağmalama unsurları, nişancı unsurları, üs inşa etme öğeleri, yükseltme mekaniği ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Oyun içerisinde bu zorlu ve virüslü dünyada kendimize ait güvenli bir bölge bulmaya çalışıyor ve burada kendi yapılanmamızı sağlayabiliyoruz.

Oyuna öncelikle hiçbir şey olmadan başlıyor, etraftan çeşitli kaynaklar toplayarak ve bu kaynakları bir araya getirerek çeşitli aletler yaparak yeni yeni öğelerin kilidini açabiliyoruz ve elimize alabiliyoruz. Oyun içerisinde karakterimizin bir envanteri bulunuyor  ve bu envantere istediğimiz eşyayı sığdırabiliyor, ona göre planımızı yapabiliyoruz. Envanterimiz çanta misali işliyor ve dolayısıyla onun içerisine her bir alete sığdıramıyor, sığmayan eşyalarda çantamızdan bırakabiliyoruz.
 
 

Virüslerle ve zombilerle dolu bu dünyada kendimizi koruyabileceğimiz ve dışarıdaki tehditlerden korunabileceğimiz bir bölge arıyor, gözümüze kestirdiğimiz bir bölgeye güvenli hale getirebiliyor ve etrafına çitler kurarak kendimizi koruma altına alabiliyoruz. Tüm bu korumayı tabii ki dışarıdan çeşitli kaynaklar toplayarak, sandıklar açarak, zombileri öldürerek ve etrafı araştırarak yapabiliyoruz.

Oyunda ilerlediğimiz karakterimiz ile beraber etraftan faydalı tesisatlar ve kaynaklar bulmaya çalışıyor, farklı farklı bölgelere ilerlemeye çalışıyor ve burada korunmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde farklı yapıda güvenli bölgeler bulunuyor, bu güvenli bölgeler arasında karakollar, demiryolları, ormanlık kısımlar ve daha fazlası yer alıyor. Oyunda temel amacımız kaynak aramak, bu kaynakları düzenli ve düzgün şekilde kullanmak ve kendimizi güvenli bölgeye atmak.

Variant 22 içerisinde bulduğumuz kaynakları birleştirebiliyor ve yeni üretimler yapabiliyoruz. Zanaatkarlık mekaniği sayesinde kendimize ait yeni araçlar - aletler ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Bunun dışında yine güvenli bölgeyi korumak için çeşitli çeşitler duvarlar ve daha fazlasını inşa edebiliyoruz. Kendimize ait bir üs inşa etmek bu dünyada çok önemli bir iş. Dışarıdaki tehditler oldukça fazla, biz de bu tehditlerden korunmak için burayı olabildiğince güçlendirmeye çalışabiliyoruz.

Oyun içerisinde bir taraftan hayatta kalmaya çalışırken diğer taraftan da elimizdeki silahları yükseltebiliyor ve güçlenebiliyoruz. Silah yükseltmeleri yapabildiğimiz bu oyun içerisinde daha da güçlü aletler elde edebiliyor ve zombilere karşı daha etkili olabiliyoruz. Oyunda her silahın farklı performansı ve gücü bulunuyor. Dolayısıyla bir silahı ne kadar çok kullanırsak o silahın dayanıklılığı ve gücü azalıyor. Bu durumların önüne geçmek için de silahı yükseltmek veya silaha tekrardan tamir etmek ve bakım yapmak gerekiyor.
 
 

Variant 22 oyunu içerisinde silah yükseltme mekaniğinin dışında bir de silah bakım mekaniği yer alıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi bir silahı uzun süre kullanırsak o silahın dayanıklılığı ve gücü azalıyor. Bunu tam tersi duruma getirmek için silaha düzenli olarak bakım yapmak gerekiyor ve bakım yapmak için de belirli sayıda ve düzeyde kaynak gerek. Dolayısıyla etraftan sürekli olarak kaynak toplamak ve bu kaynakları üzerimizde bulundurmak çok önem arz ediyor.

Oyunda silahlara takabileceğimiz ve silahları daha güçlü hale getirebileceğimiz çeşitli eklentiler de bulunuyor ve bu eklentileri etrafta bulduğumuz kaynaklarla beraber üretebiliyor ve silahımıza takabiliyoruz. Silahımızın dilersek mühimmat kapasitesini arttırabiliyor dilersek de ona bir nişangah takıp zombileri daha iyi avlayabiliyoruz. Oyun içerisinde bunun dışında farklı farklı mühimmat türleri bulunuyor. Bu mühimmat türleri güçlerine göre ve uzunluklarına göre değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla onların kullanımı tamamen bize ait oluyor. Bu oyun dünyasında hayatta kalmak ve kendimize göre bir plan yapmak tamamen bizim işimiz.

Oyun içerisinde güvenli bölgeler haricinde bir de radyasyonlu bölgeler bulunuyor, yani virüslü bölgeler. Bu bölgelerde uzun süre kalmak bizim ölümümüz ile sonuçlanıyor. Dolayısıyla bu kirli bölgelerde gaz maskeleri ile dolaşmak çok önem arz ediyor. Oyun içerisinde ganimet arayışımızda bu bölgelere gitmek durumunda kalıyor ve buraları araştırmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla burada çeşitli tehditler, radyasyonlar ve daha fazlası yer alıyor.

Variant 22 içerisinde karakterimizin yeme - içme ve sağlık durumları gibi çeşitli özellikleri bulunuyor. Bu özelliklere her zaman dikkat etmemiz gerekiyor. Oyunda karakterimiz aç ise yiyeceğini ve içeceğini vermemiz eğer sağlığı düştüyse de ona göre hamle yapmamız lazım. Örneğin bir yerimiz yaralandıysa o yere bandaj yapmak durumunda kalıyoruz. Dolayısıyla karakterimiz ile içli dışlı olabiliyoruz.

Oyun içerisinde bir taraftan karakterimize bakarken diğer taraftan zorla hava koşullarıyla da baş etmek durumunda kalıyoruz. Oyunda dinamik hava koşullarının yer aldığı bu dünyada hava sıcaklığı düşebiliyor, daha soğuk bir atmosfer bizleri karşılayabiliyor. Bunun dışında yine radyasyonlu alanlarda çok fazla hava kirliliği olduğundan ciğerlerimiz bu durumdan etkileniyor ve sağlığımız kötü duruma geliyor. Haliyle bu durumlara çok dikkat etmemiz gerekiyor.
 
 

Kısaca toparlamak gerekirse bir hayatta kalma oyununda hangi unsurlar varsa bu oyunda bundan fazlası bulunuyor. Oyun içerisinde bir karakterimiz bulunuyor, bu karakterimiz bu virüslü dünyada ve zombili dünyada hayatta kalmaya çalışıyor, hayatta kalmak için de çeşitli bölgelere ilerliyor ve kaynaklar topluyor. Topladığı kaynaklarla beraber kendine ait güvenli bir bölgeye inşa etmeye çalışıyor ve zanaatkarlık mekaniği sayesinde kendisini korumak için çeşitli silahlar üretebiliyor, ürettiği bu silahlarla beraber zombileri ve virüslere karşı savaş açıyor ve hayatta kalması için bunları kullanabiliyor. Bunun dışında elindeki kaynaklarla beraber yiyecek içecek konusunda kendisini besleyebiliyor ve sağlığına dikkat etmeye çalışıyor. Bu dünyada ne yaparsak kendimiz için yapıyoruz. Dolayısıyla her yaptığımız hamle çok önem arz ediyor.

Bu tarz hayatta kalma nişancı aksiyon oyunlarından hoşlanıyorsanız bu yapıma da bir şans verebilirsiniz. Bağımsız bir geliştirici tarafından Şubat ayı içerisinde çıkması planlanan bu oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Oyun ilk etapta erken erişim sürümü olarak yayınlanacak. Dolayısıyla oyunun bu sürümünde hatalar veya performans sorunları olabilir. Erken erişim sürümünün ne kadar süreceği henüz belli değil. Dolayısıyla oyun içerisine belirli aralıklarla güncellemeler gelecek ve geliştirici de bu konuda biz oyuncuları bilgilendirecek.  
 
- Verlet Ascend (Şubat ayı içerisinde: platform, prosedürel dünya, roguelike)
 
 

Sagewind Studio tarafından geliştirilen ve Stratera Games tarafından yayınlanacak olan platform, prosedürel dünya, roguelike, macera oyunu Verlet Ascend, Şubat ayı içerisinde biz oyun severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Farklı farklı platform öğelerinin ve mekaniklerinin yer aldığı bu oyunda fizik tabanlı bir dünya bizleri bekliyor. Etrafın parçalandığı - döküldüğü ve yerlere düştüğü bu dünyada farklı bölümlere yelken açıyor ve maceramıza genişletebiliyoruz. Oyun içerisinde platform öğeleri oldukça büyük yer kaplıyor ve roguelike unsurlarının bulunduğu bu dünyada sürekli olarak yeniden doğup maceramıza kaldığımız yerden devam etmeye çalışıyoruz.

Oyun içerisinde sadece platform unsurları değil aksiyon ve macera unsurları da bulunuyor. Aksiyon unsurları içerisinde karşımıza çıkan yaratıklarla savaşabiliyor ve onlara karşı kendimizi koruma altına alabiliyoruz. Bunun dışında platform öğeleri oldukça ön plana çıkıyor ve zaten oyunda bunun üzerine yoğunlaşmış durumda. Oyun içerisinde prosedürel yani rastgele oluşturulmuş bir dünya mevcut. Dolayısıyla oyuna her başladığımızda farklı bir deneyim elde edecek ve hem bölgenin hem de platformların yapısı değişkenlik gösterecek. Hem bizim hem de her oyuncunun farklı deneyim elde edeceği bu platform oyununda bir de fizik tabanlı bir yapı yer alıyor.

Fizik tabanlı yapının yer almasıyla beraber oyun içerisinde yaptığımız hamleler sonucunda etraftaki duvarlar veya kalıntılar yıkılabiliyor. Dolayısıyla bu da bizlerin farklı deneyimler yaşamasını sağlıyor. Kırılabilen bu duvarları istersek kendimize yol açmak için istersek de düşman tehditlerine karşı kullanabiliyoruz. Parkur ve platform unsurlarının bolca yer aldığı bu oyun içerisinde arka planda karanlık bir tema bulunuyor. Bu tema içerisinde ilerlemeye çalışıyor ve yeni bölgelerin kilidini açabiliyoruz.
 
 

Platform oyununda sürekli olarak baştan başlama gibi bir durum söz konusu (yani aşağıda doğru düşme). Dolayısıyla oyun içerisinde bir platformu geçemezsek yeniden başlamak durumunda kalıyoruz. Zaten roguelike oyun türünün esası buna dayanıyor. Dolayısıyla bu türde sürekli olarak baştan başlamak aslında normal bir durum. Her başladığımız yeni oyunda aynı hatalara düşmemek - onun üzerinde ustalaşmak gerekiyor.

Oyunda yıkılabilir bir dünya dışında bir de iple sallanma mekaniği bulunuyor. Platform oyunlarında daha önce görmediğimiz bir mekanik olan iple sallanma mekaniği gayet güzel bir şekilde oyunu yedirilmiş durumda. Bu iple sallanma mekaniği sayesinde platformdan platforma atlayabiliyor, ulaşamadığımız kısımlara doğru ipi gerebiliyor ve kendimize serbest bırakabiliyoruz. Bu sayede yukarılara doğru daha hızlı bir şekilde ilerliyor ve bulunduğumuz çukurdan çıkmaya çalışıyoruz.

Aşağıdan yukarıya doğru ilerleyeceğimiz bu oyun içerisinde hem parkur hem aksiyon hem de platform öğeleri ön planda yer alıyor. Oyunda ilerlediğimiz her kısımda kendi karakterimizi geliştirebiliyoruz ve bu geliştirdiğimiz karakterimiz sayesinde de yukarılara daha hızlı ve daha seri bir şekilde tırmanabiliyoruz. Aksiyon ve platform öğelerinin harmanlığını bu yapımda farklı farklı bölgeler bulunuyor, bu farklı bölgelerin de her birinde ayrı temalar yer alıyor. Bu bölgelere ilerlediğimiz zaman hem duvarların yapısı hem parkurların yapısı hem de arka planın içeriği değişkenlik gösteriyor. Dolayısıyla oyun başka bir bölgeye geldiğimizde bunu oldukça iyi bir şekilde bizlere yansıtıyor diyebilirim.

Oyun içerisinde sonsuz bir parkur döngüsü var. Dolayısıyla yukarılara doğru sonsuz bir şekilde çıkmaya çalışıyor ve buraları aşmaya vakit ayırıyoruz. Oyunda bir yandan farklı yaratıklarla uğraşırken diğer yandan da karakterimizi geliştiriyor ve güçlendirebiliyoruz. Bu durum platform oyunlarında görmediğimiz bir yapı aslında. Normal platform oyunlarında bu tarz içerikler ve mekanikler yer almıyor. Ancak bu oyun bizlere farklı bir yapıyı sunmaya hazırlanıyor.
 
 

Oyunda üzerinde durulan diğer bir konu ise fizik mekaniği ve parçalanma mekaniği. Parçalanabilen ortam sayesinde oyunda etrafı kırabiliyor, kendimize ait bir delik açabiliyor ve buradan yukarılara ya da aşağılara doğru geçit açabiliyoruz. Örneğin yukarıya doğru ilerlediğimiz bir kısım kapalıysa oraya doğru nişan alıp orayı açabiliyor ve kırabiliyoruz. Dolayısıyla kendimize kendi stratejimiz dahilinde yol açabiliyoruz. Oyunda ilerlediğimiz her bir duvar her bir kalıntı yıkılabiliyor. Buna da dikkat etmemiz lazım. Kendi isteğimiz ile kırılan yapılar haricinde bir de tuzaklarla dolu yıkılabilen kısımlar bulunuyor bunlara da çok dikkat etmek gerekiyor.

Oyunda geniş ve kapsamlı bir karakter geliştirme sistemi yer alıyor. Bu karakter geliştirme sistemi içerisinde ekstra zıplama seçenekleri, takla atma seçenekleri ve daha farklı özellikler yer alıyor. Örneğin ilk etapta sadece tek bir zıplama yeteneğimizi bulunurken iki kere üç kere zıplama yeteneği için kendimizi geliştirebiliyor. Bunun yanı sıra arkamıza Jetpack takarak daha uzun süre yukarılara doğru süzülebiliyoruz. Dolayısıyla oyun içerisinde geliştirici ekibin belirttiğine göre kapsamlı ve gelişmiş bir yükseltme sistemi mevcut. Verlet Ascend oyunu içerisinde belirli aralıklarda karakterimizi geliştirebiliyoruz ve güçlendirebiliyoruz. Bu sayede platformları daha kolay bir şekilde aşabiliyoruz.
 
 

Verlet Ascend oyunu içerisinde temel mekanikler arasında iple sallanma fiziği, parçalanabilen ortamlar ve kapsamlı geliştirme sistemi bulunuyor. Bu üçlü sistem dahilinde platform ve aksiyon oyunu bizlere sunuluyor. Tarz yapımlardan hoşlanıyorsanız ve atmosfer ilginizi çektiyse bu yapıma da bir göz atabilirsiniz. Oyunun Şubat ayı içerisinde çıkış yapması planlanıyor.

Öte yandan oyunun Steam Platformu üzerinde bir demo sürümü bulunuyor. Oyun ilginizi çektiyse bu demo sürümünü indirebilir ve oyunun belli bir kısmını deneyebilirsiniz. Denediğiniz bu kısım ile beraber oyunu satın alıp almayacağınıza dair net bir fikir elde edebilirsiniz. Diğer taraftan oyunu dilerseniz istek listenize ekleyebilir ve oyun çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Yukarıda da dediğim gibi oyunun net tarihi belli değil ancak Şubat ayı içerisinde çıkış yapması bekleniyor.

Bu haberin bağlantısı
URL
oyun listeleri en çok oynanan oyunlar
EA, Yeni Skate Oyununda Ganimet Kutularının Yer Alacağını Belirtti Forza Motorsport'un 2023 Sonlarında Geleceği Bildirildi
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

mehmetalpertr

29.1.2023 14:04:21

0
Hogwarts Legacy yok listede ? Atomic Hearts yok ?

BSC Misafiri

29.1.2023 10:04:33

0
Adam 50 bin tllik sistem topluyor 4k oynadığı oyunlara bak öbür yandan adam beyninin tek hücresini öldürmeden 15.000 tl verip god of war oynuyor.Dünya çok adaletsis
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Oyun Listeleri
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız