Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Steam Kış İndirimleri: 5 Dolar Altı Oyun Önerileri

 
 
Oyuncuların uğrak noktası Steam platformunda geçtiğimiz günlerde kış indirimleri başladı ve 4 Ocak tarihine kadar bu indirimler devam edecek. Bu indirimler kapsamında birçok oyuna daha ucuz bir şekilde ulaşabiliyor ancak şu anda ülkemiz üzerinden dolar kuru ile beraber satın alındığı için elbette bu fiyatlar çok fazla oynamıyor. Ancak yine de bazı oyunlar oldukça ucuz bir şekilde karşımıza çıkabiliyor ve bunları da değerlendirmekte yarar var diyebiliriz.
 
Diğer taraftan Epic Games platformunda da aynı şekilde kış indirimleri sürüyor ve burada da oldukça ucuz bir fiyatlandırma ile beraber oyunları Türk Lirası ile beraber satın alabiliyoruz. Epic Games'in indirimleri kapsamında iki farklı liste hazırladık. Bu listelere göz atmak için aşağıdaki linkleri kullanabilir ve satın almak istediğiniz oyuna buralardan ulaşabilirsiniz. İki farklı liste içerisinde de oynayabileceğiniz ve uzun vakitler geçirebileceğiniz büyük çaplı yapımlar yer alıyor. Bunlara da göz atmanızda fayda var.
 
 
Şimdi geçelim Steam kış indirimlerinde satın alabileceğiniz 5 dolar ve altı oyunlara:
 
Battlefield 1 (4 dolar)
 
 
 
Eleştirmenler tarafından beğenilen ve aynı zamanda oyuncular tarafından da sevilen bir yapım olarak karşımıza çıkan Battlefield 1, birinci şahıs nişancı bir savaş sistemini bizlere sunuyor ve oyunculara gerçekten de üst düzey bir savaş deneyimi aktarıyor. 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında birçok ödüle layık görülen bu yapım aynı zamanda 1. Dünya Savaşı temasıyla beraber karşımıza çıkıyor ve içerdiği savaş atmosferi gerçekten de gerçekçi bir yapıyı bünyesinde barındırıyor. Oyunda hem tek oyunculu hem de çok oyunculu haritalar içerisinde kapışabiliyor ve diğer oyunculara karşı kendi ustalığınızı sergileyebiliyorsunuz. Nişan almanın ve silahı doğrultmanın oldukça önemli olduğu bu yapımda farklı farklı silahlar kullanabiliyor ve bu silahlar üzerinde de usta olmaya çalışabiliyorsunuz.
 
Oyun içerisinde çevrimiçi PvP modu yer alıyor. Bu mod ile beraber diğer oyuncularla beraber kapışabilir ve kendi ekibinizi oluşturduğunuz kapsamda ise diğer oyunculara karşı ekibinizle beraber mücadele edebilirsiniz. Siper savaşlarından doğrudan çatışma savaşlarına kadar oldukça farklı bölgelere doğru ilerleyebildiğiniz yapımda haritalar üzerinde hakimiyet kurmaya çalışıyor ve kendi stratejinizi ve planınızı oyuna dahil edebiliyorsunuz. Gerçekçi bir savaş atmosferi ile beraber karşılaştığımız yapım içerisinde aynı zamanda farklı oyun paketleri bulunuyor. Bu paketlerle beraber de farklı temalara sahip birlikleri bünyenize dahil edebiliyor, çeşitli özelleştirmelerle beraber ekibinizi doğrudan savaşa dahil edebiliyor, ünlü kahramanlardan ve birliklerden oluşan bu paketleri elde edebiliyor, aynı zamanda farklı temalı silahlar, araçlar, amblemler ve daha fazlasına bu paketler aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz.
 
 
 
Oyun dahilinde elbette geniş bir topluluk bulunuyor. Bu oyuncu topluluğu ile beraber farklı modlara geçiş yapabilir ve bu modlar içerisinde oldukça eğlenebiliyorsunuz. Destansı çok oyunculu savaşlara katılabileceğiniz yapım içerisinde savaş hikayelerine geçiş yapabilir ve bu hikayeleri deneyimlerken aynı zamanda hareket modu ile beraber de o savaşın gerçekçi ortamını hissedebiliyorsunuz. Bunun dışında oyunda savaş bileti yer alıyor. Bu savaş bileti ile beraber yine silahları bünyenize dahil edebiliyor ve bu silahlarla beraber de oyundaki yerinize alabiliyorsunuz.
 
Oyunda keskin nişancı tüfeklerinden saldırı silahlarına kadar oldukça fazla silah çeşidi yer alıyor ve bunlarla beraber de aynı zamanda at üstünde savaşlara katılabiliyorsunuz. Farklı haritalar içerisinde yer aldığınız süre boyunca oyunda dilediğinizi yapmak için elbette ekibinizle beraber planlar kurabiliyor, düşmanları abluka içerisinde alabilir ve düşmanların çevresini sararak bu şekilde istediğiniz stratejiyi oyuna dahil edebiliyorsunuz. Bu tarz savaş oyunlarından hoşlanıyorsanız ve kendinize o savaş atmosferinde bulmak istiyorsanız bu oyunu bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz.
 
Kingdom Come: Deliverance (4.59 dolar)
 
 
 
Steam kış indirimleri kapsamında satın alınabilecek en güzel oyunlardan bir tanesi olan açık dünya aksiyon rol yapma oyunu Kingdom Come: Deliverance, oyuncuları ortaçağ dönemine götürüyor ve gerçekten de ilgi çekici içerikleriyle beraber karşımıza çıkıyor. Oyunda ilk etapta Henry adlı bir demircinin oğlunu oynuyor ve bununla beraber iç savaşın ortasında kendimizi buluyoruz. Ailemizin katledilmesi ile beraber intikam mücadelesi içerisine girdiğimiz yapımda köyümüzün istila edildiğini görebiliyor ve bu da artık içimizdeki o alevi körüklüyor. Oyunda yer aldığımız süre boyunca farklı bölgelere doğru ilerleyebiliyor, farklı derebeyler arasına geçiş yapabilir ve onların görevlerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Görevleri yerine getirdikçe de hem yeni kaynakların hem de yeni doğanların sahibi olabiliyoruz. Aynı zamanda kendi karakterimizin seviyesini arttırabilir ve yeni yeteneklerin kilidini açabiliyoruz.

Oyunda ilerledikçe hayatta kalma usulü ile beraber karşılaşabilir ve kendi karakterimizi burada hayatta tutmak için onun yemesine, içmesine ve dinlenmesine dikkat etmemiz gerekiyor. Ne kadar çok dikkat edersek o kadar çok hızlı gelişebiliyor ve böylece oyunda daha güçlü bir şekilde yer alabiliyoruz. Devasa ve gerçekçi bir açık dünya içerisinde yer aldığımız oyunda gerçekten de ilgi çekici grafiklerin ve savaş mekaniğinin olduğundan bahsetmemiz gerekiyor.
 
Oyunda yer alan savaş mekaniği her oyuncuya ne yazık ki hitap etmiyor ve gerçekten de zorlu bir savaş mekaniğinin olduğundan söz edebiliyoruz. En çok zorlandığınız kısım olacak olan bu savaş mekanikleri gerçekçi olmak için tasarlanmış durumda. Ancak bu gerçekçilik gerçekten de oldukça zorlu bir deneyimi bizlere aktarıyor. Oyunda kılıcımızı sallarken ve yayımızı gererken gerçekten de oldukça hakim olmamız gereken bir sistem karşımıza çıkıyor ve ilk etapta sürekli olarak başkalarından dayak yiyoruz. Öncelikle bu sistemi alışmak belli bir süreyi gerektiriyor ve aynı zamanda oyunda güçlü ve dayanıklı olmamız lazım. Ancak oyunun ortalarına doğru hem üst düzey donanımların hem de yine becerilerin kilidini açtıktan sonra düşmanlara karşı çıkabiliyor ve böylece onları alt etme çabası içerisine giriş yapabiliyoruz.
 
 

Zorlanacağınız savaş mekaniği dışında çok ilgi çekici bir yapının yer aldığını söyleyebiliyor ve hem ek paketlerle hem de oyunun ana hikayesi boyunca gerçekten de oynanılacak bir yapının olduğunu söz edebiliyoruz. Özellikle ek paket içerisinde ve ana hikaye boyunca karşılaşacağınız bazı görevler gerçekten de sonrasında ne olacağını merak edeceğimiz yapıyı bizlere sunuyor ve oyunda hem yakın dövüş hem de menzilli dövüş içerisine geçiş yapabiliyoruz. Bunun dışında gizlilik odaklı bir yapı oyunda yer alıyor. İsterseniz doğrudan düşmanlara karşı saldırabiliyor, isterseniz de gizlilik odaklı yapıyla beraber düşmanları tek tek arkadan indirebiliyor ve tek hamlede onları ortadan kaldırabiliyorsunuz. Yaşayan bir dünya içerisinde yer aldığımız oyunda orta çağa temalı bir yapı yer alıyor. Bu yapı ile beraber yeni yetenekler kazanabiliyor, yeni özellikler kazanırken aynı zamanda kaynaklar toplayabiliyor ve tamamen Türkçe bir deneyimi burada elde edebiliyoruz.

Uzun süreler vakit geçirebileceğiniz ve gerçekten de Orta Çağ temasıyla beraber bu tarza doyacağınız bir yapım olan Kingdom Come: Deliverance muhakkak oynanması gereken ve kütüphanenizde yer alması gereken bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oyunu uzun süreler boyunca oynadım ve tüm başarımlarını elde ettim. Gerçekten de tatmin edici bir deneyim sunuyor diyebilirim.
 
Sherlock Holmes: Crimes and Punishments (1.79 dolar) 
 
 
Tüm zamanların en ünlü dedektifi olabileceğimiz ve Steam kış indirimleri kapsamında ucuz bir şekilde elde edebileceğimiz Sherlock Holmes: Crimes and Punishments, gerçekten de ilgi çekici ve güzel bir dedektiflik macerasını bizlere sunuyor. Dedektiflik teması içerisinde en iyi oyunlardan bir tanesi olan bu yapım, hem oynanması gereken hem de kütüphanenizde yer alması gereken bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Ünlü dedektif Sherlock Holmes olarak buradaki yerimizi alabiliyoruz.

Holmes olarak yer aldığımız oyunda, istediğimiz şekilde farklı davaları atılabiliyor, zekamızla beraber bu davaları çözebiliyor ve ilgi çekici olaylarla beraber de karşı karşıya kalabiliyoruz. Bir dedektif olarak etkileyici yeteneklerimizi kullandığımız yapım içerisinde, duvarların arkasındaki sırları görebiliyor, davaların arka planındaki sırları açığa çıkarabiliyor ve gizem dolu vakalarla beraber buradaki yerimizi alabiliyoruz. Cinayetlerin, kayıp kişilerin, hırsızlıkların ve daha fazlasının yer aldığı yapımda, bunları çözmek tamamen bize düşüyor ve çok sayıda soruşturma ile beraber de polis departmanı ile çalışabiliyoruz.

Oyunda yer aldığımız süre boyunca, vaka içerisinde farklı tanıkları sorgulayabiliyor, bölgelere doğru ilerleyebiliyor, bu bölgelerin sağını solunu keşfedebiliyor, çeşitli ipuçları bulmaya çalışıyor ve kendi zekamızla beraber bu vakaları tamamlamaya çalışıyoruz. Oyunda bu ipuçlarını toparladıktan sonra, en sonunda bizlere bir vaka ağacı çıkıyor. Bu ağaçla beraber burada elde ettiğimiz ipuçlarını toparlayabiliyor, derleyebiliyor ve düzenleyebiliyoruz. Bununla beraber de bir suçlu bulmamız gerekiyor. Bu suçluyu doğru bir şekilde bulmaya çalışıyor ve aynı zamanda ipuçlarını doğru bir şekilde birleştirirsek, bu suçluların ortaya çıktığını deneyimleyebiliyoruz. Ancak oyun içerisinde yanlış suçluyu yakalama olasılığımız da bulunuyor. Dolayısıyla burada tüm ipuçlarını elde etmek ve tüm olası sonuçları ortaya çıkarmak oldukça önem arz ediyor.
 
 

Oyunda, gerçekten de bu tarz ile beraber serinin farklı oyunları bulunuyor. Ve bu oyun, gerçekten de bizlere güzel bir dedektiflik macerasını sunuyor. Araştırmayı sevenler ve aynı zamanda ipuçlarını sürekli olarak aramak isteyenler için gayet güzel bir deneyim diyebiliriz.
Oyunda yer aldığınız süre boyunca, 14 farklı tespit becerisi ile beraber karşılaşabilir ve Holmes ile beraber ilerlediğimiz yapımda farklı becerileri kullanabiliyoruz. Yerli yerinde kullanabileceğimiz bu beceriler arasında, gizli nesneleri açığa çıkarabiliyor, zekamızı devreye sokabiliyor ve daha fazlasını bu oyunda gerçekleştirebiliyoruz. Şüphelileri sorgulayabildiğimiz ve çeşitli çıkarımlarda bulunabildiğimiz yapımda, her bir karakterin kaderini aslında burada biz belirleyebiliyor ve sonuçları ile beraber buradaki yerimizi alabiliyoruz.
 
Oyunda kararlarımız, itibarımız ve yaptığımız hamleler, her bir oyuncu bazında değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla burada her bir oyuncu farklı bir deneyim elde edebilir ve yaptığı çıkarımlarda burada farklı da gösterebilir. Hal böyle olunca, burada her bir kullanıcı yeni bir deneyimle karşılaşabiliyor.

Oyun içerisinde aynı zamanda farklı bölgeler bulunuyor. Ve bu bölgeleri dilediğimiz gibi keşfederken, aynı zamanda ilgi çekici karakterlerle beraber de tanışabiliyoruz. Burada karakterlerle ilk tanıştığımız esnada onları analiz edebiliyor, hangi mesleğe hangi karaktere uygun olduğunu görebiliyor ve bu tarz çıkarımlarda da bulunabiliyoruz. Dolayısıyla oyunda öncelikle karakterleri tanıyabiliyor ve daha sonrasında ise bu karakterin suçlu olup olmadığını bulmaya çalışıyoruz. Oyunda gerçekten de detaylı ve ilgi çekici bir dedektiflik macerasının olduğunu söyleyebiliyoruz. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız, bu oyunu bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyun gerçekten de ilgi çekici bir detayı bünyesinde barındırıyor ve böylece oyunda yer almanız gerekiyor. Kış indirimleri kapsamında muhakkak eklemeniz gereken yapımlardan biri.
 
Beyond: Two Souls (4.79 dolar) 
 
 
 
Steam kış indirimleri kapsamında 5 dolar altında satın alabileceğiniz ve gerçekten de güzel bir sinematik deneyim yaşayabileceğiniz Beyond: Two Souls, muhakkak almanız ve oynamanız gereken yapımlardan bir tanesi. Olağanüstü güçlere sahip bir gizemli varlıkla beraber yaşayan Jodie adlı bir kızı kontrol ettiğimiz yapımda, gerçekten de üst düzey bir sinematik deneyim elde edebiliyor ve yaptığımız seçimlerle beraber hikayenin gidişatını değiştirebiliyoruz.

Seçim odaklı yapısıyla ve hikaye odaklı mekanikleriyle beraber yer aldığımız yapımda, sürekli olarak kendimizi ara sahnelerde bulabiliyor ve yer yer oynanış kısımlarıyla beraber karşılaşabiliyoruz. Oyunda bulunan oynanış kısımları elbette sınırlı bir şekilde karşımıza çıkıyor ve daha çok sinematik bir deneyimle beraber karşılaşabiliyoruz. Elbette bu tarz oyunlardan hoşlananlar bu oyuna bir göz atabilir ve muhakkak bir şans vermeli diyebiliriz. Oyunun zaten özünde oynanış kısımları değil hikayesi ve ilgi çekici detayları ön plana çıkıyor.

Oyun içerisinde kısım kısım bölümler yer alıyor ve bölüm bölüm olarak ilerlediğimiz yapım içerisinde kim olduğumuzu keşfetmek için derin bir hikaye yolu alabiliyoruz. Oyun içerisinde yer aldığımız süre boyunca, oyuna başlamadan önce iki farklı zaman çizelgesi ile beraber ilerleyebiliyorsunuz. İsterseniz düz bir zaman çizelgesi ile, isterseniz de hikaye odaklı bir çizelge ile beraber yer alabiliyorsunuz. Bu tamamen sizin seçiminizle beraber şekillenebiliyor.
 
Psikolojik zorluklarla yüzleştiğimiz ve küçüklükten bu yana çektiğimiz sıkıntılarla beraber karşılaşabileceğimiz yapımda, yukarıda bahsettiğimiz gibi Jodie adlı kızın tüm yaşadıklarını burada öğrenebiliyor ve başından geçen maceraları burada ele alabiliyoruz. Oyunda kısım kısım olarak gizlilik odaklı bir oynanış sekansları yer alıyor ve aynı zamanda bu arada çözmemiz gereken çeşitli bulmacalar da bulunabiliyor.
 
 

Oyun içerisinde çizgisel bir yapı yer alıyor ve her bölge içerisinde keşfedebileceğimiz çeşitli alanlar bulunabiliyor. Sınırlı olarak karşımıza çıkan bu alanlar içerisinde etraftaki nesnelerle beraber etkileşime geçebiliyor, karakterlerle beraber tanışabiliyor, onlarla yine diyaloglar içerisine girebilir ve yaptığımız seçimlerin sonucunu doğrudan burada görebiliyoruz. Bunun dışında seçimleri değiştirebileceğimiz ve zaman çizelgesini oynatabileceğimiz bir yapı da aynı şekilde oyunda mevcut diyebiliriz. Seçimlerimize beraber hikayeyi yön verebileceğimiz yapımda, her bir oyuncu farklı bir deneyim elde edebiliyor ve bu deneyimini kendine göre özelleştirebiliyor. Dolayısıyla burada gerçekten de kendi deneyiminizi özelleştirebileceğiniz seçim ekranı ve diyalog sistemi bulunuyor.

Oyun içerisinde tüm bu özelliklerin dışında üst düzey bir grafik ve animasyon stili yer alıyor. Gerçekten de oyun içerisinde yer aldığımız süre boyunca bu grafikleri ve üst düzey yapının ne kadar etkileyici olduğunu görebiliyor ve karakterlerin o duygu içerisine nasıl girdiğini hissedebiliyorsunuz. Bu hissiyatı elbette hem suratlarındaki ifadelerden, hem de jestlerinden ve hareketlerinden görebiliyorsunuz. Aynı zamanda oyun PC için oldukça üst düzey bir şekilde optimize edilmiş durumda ve 4K çözünürlük desteği ile beraber geniş ekranlarda oyuna oynayabiliyorsunuz. 60 fps ile beraber de oyunu deneyimleyebiliyorsunuz. Tek kişilik veya çift kişilik modlarla beraber de oynayabileceğiniz bu yapı, Steam kış indirimleri kapsamında alabileceğiniz ve güzel bir deneyim elde edebileceğiniz bir yapıyı bünyesinde barındırıyor.

Oyun da son olarak kız karakterin yanı sıra ruhani bir varlık olan Aiden ile de ilerleyebiliyor ve aralarındaki bağ ilerleyen süreçte daha da sıkılaşabiliyor. Dolayısıyla hem kız karakterin hem de ruhani varlığın burada yaşadıklarını ve başından geçen olayları tamamen deneyimleyebiliyoruz. Oyunu daha önce birçok kez oynayıp bitirdim ve gayet güzel deneyimler elde ettim.
 
Tavern Master (3.99 dolar) 
 
 
 
Ortaçağ teması ile beraber sıcak bir atmosferde kendinizi hissedebileceğiniz ve tavernanızı istediğiniz şekilde inşa edebileceğiniz yapım, 3.99 dolarlık bir fiyatla beraber Steam kış indirimlerindeki yerini alıyor. Kendi işletmenizi kurabileceğiniz ve tüm sonuçlardan sorumlu olabileceğiniz yapım, tam bir yönetim unsurlarına bünyesinde barındırıyor ve burada istediğiniz gibi tavernanızı özelleştirip kişiselleştirebiliyorsunuz.

Oyunda yer aldığınız süre boyunca masaları bir yere doğru koyabiliyor, bankları istediğiniz kısımları yerleştirebiliyor, ışıklandırmaları istediğiniz yere koyabiliyor ve aynı zamanda buraya müşteri çekmeye çalışıyorsunuz. Ne kadar çok ilgi çekici içeriklerin ve hizmet kalitesinin olduğunu gören müşteriler buraya akın etmeye başlıyor ve ona göre de kendi bütçenizi ayarlayabilir ve aynı zamanda kazancınızı artırabilirsiniz.

İşletmenizin her kısmından sorumlu olduğunuz yapımda istediğiniz şekilde içerikler üretebiliyor, yiyecekleri ve içecekleri müşterilere sunabiliyor ve ortaçağ teması ile beraber burada gerçekten de güzel bir deneyim elde edebiliyorsunuz. Yönetim detaylarını elinizde bulundurduğunuz yapımda duvarları süslemeler ekleyebiliyor, istediğiniz şekilde dekoratif eklemeler yapabiliyor, tavernanızın etrafını çitle çevirebiliyor, yeni bir kat çıkabiliyor ve daha fazlasını bu oyun içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Fıçıları doldurabileceğiniz ve personel tutabileceğiniz yapımda aynı zamanda hizmet kalitenizi artırmak için elbette sıcak ortamı buraya etirmeniz lazım. Şöminenizi yerleştirdiğiniz ve güzel bir ortam sağladığınız yerde elbette müşteriler buraya akın edebiliyor. Çalışanlarınızı da aynı şekilde burada seçebiliyorsunuz. İstediğiniz şekilde çalışanları vardiyalı bir şekilde çalıştırabiliyor, onlara maaşlar verebiliyor, personelleri mutlu edebiliyor ve aynı zamanda hem konukları hem de çalışanları mutlu ederek kazancınız artırabilirsiniz.
 
 

Birçok farklı yöntemle beraber işletmenizi büyütebileceğiniz yapımda kendinize ait stratejileri ve planlamaları da yapabiliyorsunuz. Bu oyun içerisinde her bir oyuncu farklı bir deneyim elde edebiliyor çünkü yapabilecekleri oldukça farklı stratejiler bulunabiliyor ve ona doğru yönelebiliyor. Oyunda yer aldığınız süre boyunca içecekleri tazeleyebiliyor, masalar ve banklar satın alabiliyor, fıçıları içeceklerle beraber doldurabiliyor ve daha fazla yeme içme olayı ile beraber buradaki yerinizi alabiliyorsunuz.

Bu özellikler dışında aynı şekilde mutfak inşa edebiliyor, mutfak içerisinde yiyecek ve içecek üretimi yapabiliyor ve her çeşit yemeği burada müşterilere sunmaya hazırlanıyorsunuz. Bunun dışında çeşitli etkinlikler düzenleyebilir, bu etkinliklerle beraber kazancınızı artırabilirsiniz. Etkinlik kapsamında çeşitli müzisyenlerin tavernanıza davet edebilir ve gece ve gündüz döngüsünün olduğu bu yapım içerisinde hem güzel bir ışıklandırma ile hem de günün güzel saatleri ile beraber karşılaşabiliyorsunuz. Elbette tavernanızın hizmet belli bir saate kadar geçerli olabiliyor ve o saate kadar da müşterileri ağırlamanız ve uğurlamanız gerekiyor. Özel müşteri çekmek için de elbette buradaki etkinlikleri düzenlemek oldukça önem arz ediyor. Ek olarak burada müzisyenleri kiralamak için de elbette belli bir ücret vermek durumunda kalıyorsunuz.

Hayalinizdeki taverna inşa edebileceğiniz yapımda elinizin altında en güzel şekilde yönetim unsurları bulunuyor. Bu yönetim unsurlarıyla beraber birçok araç mevcut durumda olarak karşımıza çıkıyor ve bununla beraber de tavernanızı diğerlerinden farklı kılacak bir şekilde tasarlayabiliyorsunuz. Oyunda mobilyalardan duvar dekoratiflerine kadar oldukça fazla özelleştirme seçenekleriyle beraber karşılaşabiliyor ve hem zemini hem merdivenlere hem de diğer kısımları istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. Elbette bunları almak için oyun içerisinde belli bir miktarda altınınız olması gerekiyor. Bu altınları kazanmak için de müşteriler ağırlamanız ve hizmet vermeniz gerekiyor ve aynı zamanda diğer taraftan tavernanıza bir isim koymayı da unutmayın diyebiliriz.

Bu tarz taverna yönetim oyunlarından hoşlanıyorsanız ve ortaçağ teması ilginizi çekiyorsa bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyun gerçekten de bir noktaya kadar güzel bir şekilde bizlere eğlendirebiliyor ve deneyim sunabiliyor.
 
Twelve Minutes (4.79 dolar) 
 
 
 
Tepeden kamera bakış açısı ile beraber karşımıza çıkan ve sürekli olarak aynı sekansları görebileceğimiz ve bu sekansları değiştirebileceğimiz bir yapım olan Twelve Minutes, Steam kış indirimleri kapsamında alınabilecek ve oynanabilecek yapımlar arasında yer alıyor. Etkileşimli bir gerilim oyunu olarak karşımıza çıkan oyunda aynı zamanda gerçek zamanlı kararlar verebiliyor ve hikayenin gidişatını burada sürekli olarak değiştirebiliyoruz. Tekrar tekrar aynı şeyleri yaşayabileceğimiz ancak küçük detayları değiştirerek farklı sonlara uğrayabileceğimiz yapımda ilk etapta ilgi çekici bir yapının olduğunu söyleyebiliriz.
 
Ancak sürekli olarak aynı şeyleri tekrar tekrar yaşadığımız için elbette bu durum oyuncuları bir yerden sonra sıkabiliyor. Ancak her ne kadar böyle bir durum olsa da yine de oynanabilecek ve yer verebileceğiniz farklı bir deneyim diyebiliriz. Tıkla ve sürükle yapısıyla beraber kolay bir şekilde oynayabileceğiniz ve adapte olabileceğinizi yapımda karımıza baş başa geçirmeyi planladığımız romantik bir gecede işler sarpa sarıyor. Bir gece geçirdiğimiz bu evde evimizi basıp karımızı cinayetle suçlayan bir dedektif işleri berbat ediyor ve olaylar ise bunlarla beraber başlıyor.

Her şeyin tamamen sona erdiğini sandığımız o anda elbette hayatımızı kabus gibi derinden sarsan bu olayı değiştirmek için elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve dehşetin o karanlık yüzünü aydınlığa çevirmek için burada farklı hamleler gerçekleştirebiliyoruz. 12 dakika boyunca farklı hamleler yapabileceğimizi ve bu zaman döngüsü içerisinde sıkışıp kaldığımız yapımda farklı etkileşime geçebileceğimiz seçenekler ileriki zamanlarda açılıyor ve her yaptığımız farklı hamle ile beraber de yeni etkileşim kısımları bizlere sunuluyor. Dolayısıyla oyunda yaptığınız her hamle oldukça farklılık gösterebiliyor ve yaptığınız hamlelerle beraber de yeni etkileşimin kilidini açarak daha farklı sonuçlara ulaşabiliyorsunuz.
 
 
 
Örneğin ilk etapta kötü bir sonda başladığınız ve bitirdiğiniz bir 12 dakikalık döngü diğer bir döngüyü tamamen ters bir şekilde etkileyebiliyor ve yaptığınız farklı bir hamle ile beraber de bu döngüyü kırabiliyorsunuz. Oyunda bu döngüyü kırmaya çalışacak ve aynı zamanda güzel bir sona doğru ulaşmaya çalışacaksınız. Tamamen oyunun temelinde bu durum yatıyor diyebiliriz.

Başımıza geleceklerden habersiz yer aldığımız yapım içerisinde sürekli olarak kabus dolu bir 12 dakika yaşıyor ve farklı farklı kısımlarla beraber karşı karşıya kalıyoruz. Oyunu James McAvoy, Daisy Ridley ve Willem Dafoe gibi yıldızlar seslendiriyor ve bu karakterler de gerçekten oyundaki o anları hayata veriyor. Düğümleri çözebileceğimiz ve başımızdaki belayı def edebileceğimiz yapın Steam kışın derinleri kapsamında oynanabilecek ve sizlere kısa sürede olsa ilgi çekici bir deneyimi sunabilecek bir yapıyı bünyesinde barındırıyor.
 
Elbette her bir oyuncu kesimine hitap etmeyen yapısıyla beraber bu listedeki yerini alıyor. Ancak bunu satın alıp almamak tamamen size kalıyor. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız ve sürekli olarak farklı denemelerle beraber farklı sonlara doğru ulaşmak istiyorsanız ve döngü içerisindeki o kilidi kırmak istiyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyun yukarıda da bahsettiğimiz gibi 4.79 dolarlık bir fiyatlandırma ile beraber karşımıza çıkıyor ve oldukça ilgi çekici grafiklerle ve animasyon tarzı ile beraber de karşımıza çıkıyor.

Oyun aynı zamanda Türkçe dil desteği ile beraber bizlere sunuluyor ve aynı zamanda bütün incelemeler çoğunlukla olumlu bir şekilde yer buluyor.
 
This War of Mine (2.09 dolar) 
 
 
 
Savaş çığlıklarının atıldığı ve savaş atmosferinin oldukça güzel bir şekilde yansıtıldığı bu yapım, $2'lık fiyatıyla beraber karşımıza çıkıyor ve Steam kış indirimleri kapsamında alınabilecek ve uzunca vakitler geçirilecek bağımsız bir yapım diyebiliriz. Bu oyunu oynamadıysanız muhakkak oynamalı ve bir denemelisiniz. Çünkü oyun içerisinde gerçekten de güzel bir deneyim bizleri bekliyor ve o savaşın vermiş olduğu atmosfer ve zorluklar tamamen bizlerin tarafına geçebiliyor. Hem duygusal anlamda hem de sert bir ortam anlamında karşılaştığımız ortamda hayatta kalma mücadelesini atılabiliyor ve farklı farklı karakterleri burada kontrol edebiliyoruz.

Oyunda kendimize ait bir bölge bulunuyor. Bu harabe bölgeyi sağa sola keşfederek ve yeni kaynaklar bularak yükseltmeye çalışıyor ve burada hayatta kalmanın temellerini atabiliyoruz. Örneğin oyunda yer aldığımız süre boyunca kendi bölgemize bir mutfak kurabiliyor, mutfağı korumak için elbette öncelikle buraya masalar yerleştirebiliyor, sandalyelerle beraber de aynı şekilde yemek yapabileceğimiz bir ocak buraya kurabiliyor ve bunları kurmak için de elbette sağda solda keşiflerle beraber alabileceğimiz kaynaklar gerekiyor. Bu kaynaklara çıkmak için de her bir karaktere tek tek görev verebilir ve karakterlerin burada her biriyle bizzat biz ilgilenebilir ve sefere çıkabilecek olanları çıkarabilir ve ona göre kendi planlamamızı ve stratejimizi yapabiliyoruz.

Oyunun final sürümü tüm ek paketleri ve güncellemelerin tamamını içeriyor. Ancak standart sürümünü satın almak isterseniz de 2 dolarlık bir fiyatla beraber oyuna deneyimleyebiliyorsunuz. Ek paketlerle beraber elbette oyunun kapsamı daha da genişleyebiliyor. Ancak normal sürümünü de oynamanız sizlere güzel bir deneyim sunabilir. Farklı zorluklarla beraber mücadele edebileceğiniz ve bu zorlukları aşmanız gereken mekaniklerin bulunduğu yapımda ekip tabanlı bir hayatta kalma mücadelesi bizlere aktarılıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi her bir karakteri burada kendimiz yönetebiliyoruz. Burada her bir karakterin farklı becerileri ve hayatta kalma mekanikleri bulunuyor.
 
Örneğin bir karakter etrafı keşfetme ve hızlı koşma konusunda yetenekli iken diğer bir karakter yemek yapma ve etrafa çeki düzen verme konusunda becerili bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu becerileri kullanmak da tamamen bize düşüyor. Dolayısıyla burada kullanabileceğiniz karakterler sizin stratejinize ve planınıza uymak durumunda kalıyor. Ve yanlış bir şey yaparsanız elbette bu karakterin ölümüyle sonuçlanabiliyor. Oyunda örneğin bir karakter yaralandığı zaman onun yaralarını sarmak diğer bir karaktere düşüyor ve topladığımız kaynaklarla ve bandajlarla beraber o karakteri iyileştirmeye çalışıyoruz. Elbette burada yaraların durumu da oldukça önemli. Çünkü ağır yaralı veya hafif yaralı gibi durumlarda söz konusu. Bunları aşmak ve bu zorlu durumun üstesinden gelmek elbette güzel bir deneyimi bizlere aktaran unsurlardan birkaç tanesi.
 
 

Bağımsız bir ekip tarafından bizlere sunulan yapım içerisinde sivillerin savaş ortamında yaşadığı zorluklar bizzat aktarılıyor. Bu zorluğu yaşamak gerçekten de oyun içerisinde bizleri o duyguya sürüklüyor ve hem atmosferi hem de oyun yapısı gerçekten de bizlere güzel bir şekilde harmanlanıyor diyebiliriz. Bu oyunu denemediyseniz muhakkak oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Steam indirimleri kapsamında alabileceğiniz ve uzunca vakitler geçirebileceğiniz bir yapım diyebiliriz.

Ek olarak oyun içerisinde elbette zorlu bir yapının olduğundan bahsedebiliriz. Çünkü oyunun ilerleyen safhalarında bir bölgeyi keşfetmek için yolladığınız karakteri direkt olarak kontrol edebiliyor ve burada farklı düşmanlar karşımıza çıkabiliyor. Onlardan gizli olarak buraları keşfetmek elbette zor olabilir ve elimize herhangi bir şey yoksa da karakterimiz ağır yaralanabiliyor veya girdiği mücadelede yenik düşebiliyor. Dolayısıyla oyunda gerçekten de sürekli olarak diken üstünde durabileceğiniz bir yapı söz konusu.
 
Alba: A Wildlife Adventure (3.14 dolar) 
 
 
 
Rahatlatıcı bir deneyim ile beraber karşımıza çıkan ve bu BAFTA ödüllü stüdyodan bizlere sunulan yapım içerisinde eğlenceli bir oyun yapısıyla beraber karşılaşıyor ve gerçekten de kısa bir macera ile beraber oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Oyun içerisinde yer aldığımız süre boyunca Akdeniz'deki bir adada yaşayan büyük anne ve büyük babamızı ziyaret edebileceğimiz küçük bir kız karakterini kontrol ediyoruz.
 
Alba adlı bu kız ile beraber içerisinde bulunduğumuz adayı keşfedebiliyor, etrafını dolanabiliyor, etkileşime girebileceğimiz karakterlerle tanışabilir ve ada halkı ile beraber içli dışlı olabiliyoruz. Adada yer aldığımız süre boyunca bu adanın çeşitli sıkıntıları bulunuyor ve bu sıkıntıları çözmek için de elbette farklı hamleler yapabiliyoruz. Etkileşime geçtiğimiz kısımlarda karakterlerle tanışabiliyor, onların isteklerini yerine getirmek için görevler alabiliyor ve adanın farklı bölgelerine giderek elimizdeki telefonla beraber bunların fotoğrafını çekebiliyoruz. Oyun içerisinde adanın farklı kısımlarına gidebiliyor, bu farklı kısımlara giderken tepelere tırmanabilir, dağlık alanlara geçiş yapabilir, ormanlık alanlarla beraber buraların sırlarını açığa çıkarabilir ve daha fazlasını gerçekleştirebiliyoruz.

Oyunda gerçekten de eğlenceli ve rahatlatıcı bir deneyim bizleri sunuyor. Farklı bölgeleri keşfederken burada dilediğimiz gibi farklı hayvanların olduğunu da görebilir ve bu canlıları keşfederek de hayvan popülasyonu konusunda bilgi sahibi olabiliyoruz.
 
Oyunda yırtıcı hayvanlardan evcil hayvanlara kadar farklı farklı hayvan türleri yer alıyor. Bu hayvanların fotoğrafını çekerek kendi koleksiyonumuzu tamamlamaya çalışıyor ve bu hayvanların aynı zamanda nasıl bir yapıya sahip olduğunu ansiklopediden öğrenebiliyoruz. Hem hayvanlar hakkında gerçekçi bilgiler elde etmek hem de koleksiyonumuza eklemek için oyunda farklı görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde gün geçişleri bulunuyor. Örneğin ilk gün bazı görevleri yerine getirmek durumunda kalıyoruz ve daha sonra bir sonraki güne geçiş yapabiliyoruz ve böylece burada farklı farklı günlerle beraber oyunda ilerleyebiliyoruz. Oyunda büyükanne ve büyükbabamızla beraber de aynı şekilde sorunlarımızı dile getirebiliyor ve farklı hayvan türlerini burada bulmak koleksiyonumuzu genişletmek anlamına geliyor. Oyunda koleksiyon oldukça temel bir hedef olarak yer alıyor ve bununla beraber huzurlu bir ortamda kendimizi buluyoruz.
 
 

Oyunda aynı zamanda adaya etrafında dolanırken etrafta çeşitli çöplerin olduğunu görebiliyor ve bu çöpleri toplayarak da adaya resmen huzur verebiliyoruz. Oyunda yer aldığımız süre boyunca sağda solda yaşayan bir dünya yer alıyor. Hem hayvanlardan insanlara kadar güzel bir atmosfer bizleri bekliyor. Bu atmosferle beraber arka planda elle tasarlanmış görseller, adanın farklı gizli kısımları ve daha fazlası bizlere aktarılıyor. Adayı kurtaracak olan karakterimizle beraber sağa sola keşfedebiliyor, zıplayabiliyor, farklı bölgelere doğru ilerleyebiliyor ve yırtıcı hayvanlardan ilgi çekici hayvanlara kadar burada türleri birleştirebiliyoruz.
 
Oyunda adayı kurtarmak için çok sayıda gönüllüye ihtiyacımız bulunuyor. Bu gönüllülük esaslı olan iş ile beraber imza toplayabilir ve burada insanları ikna etmeye çalışıyoruz. Bir yandan ikna kabiliyetimizi kullanmaya çalışırken diğer yandan ise ada halkının iyiliğini burada ön planda alabiliyor ve bize katılmaları konusunda çeşitli görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Her yerde hayvanların bulunduğu bu ada içerisinde tüm hayvanları bulmak elbette diğer bir görevimiz olarak karşımıza çıkıyor. Bu hayvanların hepsini bulmak için de elbette sürekli olarak etrafı dolanmak ve gizli kısımlara girmemiz gerekiyor.

Bu tarz rahatlatıcı oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyun gerçekten de orta vadeli bir uzunlukta olup güzel bir macera deneyimini bizlere sunuyor. O evde yer aldığınız süre boyunca ilgi çekici grafikler ve çizim tarzı ile karşılaşabiliyor ve başarım avcısıysanız da güzel bir şekilde başarıları elde edebiliyorsunuz ve profilinizde sergileyebiliyorsunuz.
 
The Forest (2.41 dolar) 
 
 
 
Endnight Games tarafından geliştirilen ve oyunculara sunulan açık dünya hayatta kalma oyunu The Forest, Steam kış indirimleri kapsamında 2,41 dolarlık bir fiyatla karşımıza çıkıyor. Oyun gerçekten de güzel bir içeriği ve hayatta kalma deneyimini bizlere aktarıyor ve bir yolcu jeti kazasından sağ kurtulan tek kişi olarak oyundaki yerimizi buluyoruz. Oyunu hem tek oyunculu hem de arkadaşlarınızla beraber oynayabilir ve yanınıza arkadaşınızı çağırarak bu oyunda hayatta kalma mücadelesine ona da ortak edebilirsiniz. Elbette bu kapsamda yanınıza 3 farklı arkadaşınızı davet ederek toplamda 4 kişiyle beraber oyunu deneyimleyebilir ve hayatta kalma mücadelesi burada daha eğlenceli hale gelebilir. Elbette bu tarz oyunları arkadaşlarla beraber oynamak ve arkadaşlarla beraber muhabbet ederek sohbet ederek bitirmeye çalışmak çok daha güzel bir oyun deneyimini bizlere aktarıyor. Dolayısıyla bu tarz oyunları arkadaşlarla beraber oynamanızı tavsiye ediyoruz.

Birinci şahıs bir kamera bakış açısıyla beraber yer aldığımız yapımda bir yandan hayatta kalma unsurlarıyla beraber karakterimizi burada diri tutmamız gerekiyor. Oyunda gerçek hayatta olduğu gibi açlık, susuzluk, yorgunluk, sağlık ve daha fazlası gibi detaylar yer alıyor. Bu detaylarla beraber karakterimizi en iyi şekilde hayata tutmamız gerekiyor ve sağlığını da en güzel şekilde stabil olarak tutmamız lazım. Dolayısıyla oyunda yer aldığımız süre boyunca sağdan soldan yiyecek ve içecek bulmaya çalışıyor, susuzluğumuzu gidermek için su kaynağı elde etmeye başlıyor, nehirlere, göllere ve daha fazla kısma ilerlemeye çalışıyor ve aynı zamanda burada konaklamak ve barınmak için de bir yer kurmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde aynı zamanda yamyamlar bulunuyor. Hem sabah hem de akşam döngüsüyle beraber oyunda bulunduğumuz esnada akşamları bu yamyamlar daha da cesaretlenerek bizlere saldırmayı hedefliyor ve biz de bunları ateş kaynağıyla beraber uzaklaştırmaya çalışıyoruz.

Aynı zamanda bu yamyamlar çeşitli totemler ve heykellerle beraber uzaklaştırılabiliyor. Ancak bunu yapmak için de elbette etraftan kaynak toplamamız lazım ve kaynaklarla beraber de bunları inşa ederek yamyamlara uzaklaştırmaya çalışıyoruz. Bunun dışında kendi bölgemizi, yani evimizi ve barakamızı burada kurabiliyor ve ona göre de bölgemize güvence altına alabiliyoruz. Etrafa bu kapsamda çeşitli tuzaklar kurabiliyor ve yamyamlar geldiği zaman bu tuzaklara düşürebiliyoruz ve aynı zamanda onları parçalayabiliyoruz. Bu sayede kendi bölgemizi kurduğumuz oyun gerçekten de güzel bir hayatta kalma deneyimini bizlere aktarıyor diyebiliriz.
 
 

Oyunda etrafı keşfetmek ve etraftaki kaynakları toplamak oldukça önem arz ediyor. Zaten oyunun temelinde bu kaynakları toplamak ve sürekli olarak envanterinize atmak yer alıyor. Kendinize ait bir kamp kurmak, barınak inşa etmek ve daha fazlasını gerçekleştirmek oyundaki temel hedeflerinizden birkaç tanesi. Oyunda aynı zamanda arka planda bir hikaye yer alıyor. Bu hikayeyi açığa çıkarmak için elbette etraftaki notları bulmaya çalışıyor ve etraftaki gizli noktaları keşfederek de buradaki hikayeyi açığa çıkarabiliyorsunuz. Elbette üst düzey bir hikaye anlatımı olmadığı için bu notlarla ve ufak tefek olaylarla beraber bu hikayedeki detayları öğrenebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra üst düzey bir hikaye içeriği de bulunmuyor. Dolayısıyla oyunda sadece hayatta kalma mekanikleriyle beraber haşır neşir olabiliyor ve bu mekaniklerin ön plana çıktığını görebiliyorsunuz.

Oyunda gün boyunca etrafı keşfedebiliyor, günün ilerleyen saatlerinde kendinizi barınaklara veya kapalı alanlara getirebiliyor ve sürekli olarak güvende kalmak için elinizden geleni yapmaya koyuluyorsunuz. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Listemize yer alan bu yapım gerçekten de güzel bir hayatta kalma deneyimini bizlere aktarıyor ve tavsiye ettiğimiz oyunlardan birkaç tanesi diyebiliriz.
 
Frostpunk (2.99 dolar) 
 
 
 
This War of Mine oyununun geliştiricileri tarafından bizlere sunulan toplumsal hayatta kalma oyunu Frostpunk, Steam kış indirimleri kapsamında 3 dolarlık fiyat etiketi ile beraber karşımıza çıkıyor ve burada yukarıda yer verdiğimiz The Forest oyununda bulunan hayatta kalma unsurlarının farklı bir boyutu bizlere aktarılıyor. Burada bir toplumu ele alıyor ve buradaki insanları hayatta tutmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Kışın ve çok çetin geçen bir soğuk serüvenin içerisinde yer aldığımız süre boyunca oyunda zor kararlar almaya çalışıyor ve her kararımız buradaki insanlığı etkiliyor. Dolayısıyla burada kendi halkımız bulunuyor. Bu halkımıza en iyi şekilde yönetmek tamamen bizim kararlarımızla beraber etkili olabilir ve aynı zamanda halkımızın ilerleyeceği yolu tamamen biz belirleyebiliyoruz. Burada tüm yönetimin iplerini elimize alabilir ve bu iplerle beraber de kendimize en iyi şekilde bir bölge kurabiliyoruz.
 
Kıyamet sonrası bir dünyada yer aldığımız yapım içerisinde halkımızı nasıl yöneteceğimizi tamamen biz belirleyebiliyoruz. Yani oyunda yer aldığımız süre boyunca halkı istediğimiz şekilde yönetmek için diktatörlük yönetimine getirebiliyor veya tamamen onlara merhamet edip onların düşüncelerini de ele aldığımız bir yönetim şeklini benimseyebiliyoruz. Dolayısıyla bunun kararı tamamen bize ait oluyor ve bu şekilde onları istersek güven aşılayabiliyor, istersek de doğrudan yumruğumuza indirerek dediğim dedik kıvama getirebiliyoruz. Oyunda yer aldığımız süre boyunca farklı stratejiler benimseyebiliyor ve bu stratejileri oyuna direkt olarak dahil edebiliyoruz. İstediğimiz şekilde şehir sakinlerine ve altyapıyı idare edebileceğimiz yapımda halkımızın hayatta kalmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.
 
Oyun içerisinde seçeneklerimizi değerlendirebileceğimiz ve şehirde yaşayan her bir insanla beraber ilgilenebileceğimiz bir yapı yer alıyor. Burada insanları vardiyalı bir şekilde çalıştırabiliyor, bölgeye fırınlar kurabiliyor, ısı ayarını düzenleyebiliyor, halkımızın bize inandığı zamanda sadakatimizi onlara gösterebiliyor, liderliğin büyük sorumluluk olduğunu burada anlayabiliyor ve beklenmedik sonuçlarla beraber de buradaki yerimizi alabiliyoruz.
 
 
 
Burada aldığımız her karar belki de önemsiz gibi görünebiliyor ancak ilerleyen süreçte bu kararın gerçekten de büyük yankıları karşımıza gelebiliyor. Dolayısıyla burada aldığımız en ufak bir karar bile oldukça etkili olarak bir şekilde karşımıza çıkıyor. Oyunda diğer taraftan teknoloji ağacı bulunuyor ve bu teknoloji ağacıyla beraber de kendi teknolojilerimizi geliştirebiliyor ve yeni seviyelerin kilidini açabiliyoruz. Dolayısıyla burada kendimize ait bir üs kurabiliyor ve kurduğumuz bu bölge ile beraber de yaşanabilir bir alana halka sunabiliyoruz. İçerisinde bulunduğumuz dünya tamamen karlarla ve soğuklarla kaplı bir temayı bizlere aktarıyor. Dolayısıyla burada ısının kaynağı temel bir yaşam kaynağı olarak karşımıza çıkıyor ve bununla beraber de sürekli olarak ateşimizi yakalı tutmamız lazım ve ona göre de kaynaklarımızı harcamamız ve düzenlememiz gerekiyor.

Oyun içerisinde farklı farklı araçları bulunuyor. Hava araçlarından kara araçlarına kadar yeni teknolojik araçları burada deneyimleyebiliyoruz ve aynı zamanda diğerlerine bir altyapı sağlayabiliyoruz. Sonuçları yönetebileceğimiz ve altyapıyı iyileştirebileceğimiz yapımda donmuş toprakları da aynı şekilde keşfedebiliyoruz. Bu keşif unsurları ile beraber yer aldığımız yapımda belli gruplara bu keşiflere gönderebiliyor ve farklı bölgelere giderek de burada yeni kaynakların sahibi olabiliyoruz.

Kısaca toparlayacak olursak, oyun içerisinde gerçekten de güzel ve toplumsal bir hayatta kalma deneyimi bizlere aktarılıyor. Oyunda yaptığımız her hamle oldukça önem arz ediyor ve oyun oldukça ucuz bir fiyatlandırma ile beraber karşımıza çıkıyor. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız ve kendinize o soğuk temaya hapsetmek istiyorsanız ve hayatta kalma temasını başka bir boyutta yaşamak istiyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Aynı şekilde bu tarz oyunlar gerçekten de uzun bir macerayı bizlere sunuyor ve yeni teknolojilerle beraber de oyundaki yerinize alabiliyorsunuz. Bunun dışında oyunun yeni bir devam oyunu da yolda diyebiliriz.
 
Disco Elysium - The Final Cut (4.74 dolar) 
 
 
 
Aksiyon ve rol yapma öğeleri ile beraber karşımıza çıkan Disco Elysium, Steam kış indirimleri kapsamında 4,74 dolardan karşımıza çıkıyor. İzometrik kamera bakış açısı ile beraber yer aldığımız yapımda oldukça uzun bir metin yapısı bulunuyor ve ilgi çekici diyalog sistemi ile beraber de her bir kararı burada verebiliyoruz. İlgi çekici bir beceri sistemine de yer verdiği yapımda, izometrik kamera bakış açısıyla beraber karakterimizi yönetebiliyor, farklı bölgelere doğru ilerleyebiliyor, burada koca bir şehirde gezip tozabiliyoruz. Şehir içerisinde farklı farklı sistemlerle beraber karşılaşabiliyor, etkileşime girebileceğimiz çeşitli karakterler bulunuyor.
 
Cinayetleri çözebiliyor, rüşvet alıp rüşvet verebiliyor ve ister kahraman olabilir veya istersek de kendi mesleğimizi burada belirleyebiliyoruz. Oldukça geniş kapsamlı ve özgürlükçü bir yapıyı bizlere sunan yapımda, uzun soluklu bir deneyim bizleri bekliyor ve aynı zamanda okuma deneyiminizi arttıracak bir diyalog sistemini de olduğunu da söyleyebiliriz. Oyun içerisinde yer aldığınız süre boyunca diyalogların oldukça fazla karşımıza çıktığını görebiliyor ve bu tarz diyalog oyunlarından hoşlanmıyorsanız elbette bu oyun içerisinde yer aldığınız süre kısalabiliyor. Çünkü oyunda gerçekten de anlaşılması vakit gerektiren olaylar silsilesi bizlere aktarılıyor, bunları yaparken de uzunca metinler okumamız lazım.

Seçim özgürlükleri ile beraber yer aldığımız yapımda, etkileşime geçebileceğimiz ikonik karakterler bulunuyor. Bu karakterlerle beraber cinayetleri çözebiliyor ve farklı davalarda göz atabiliyoruz. Dedektif olarak yer aldığımız yapımda, insanlara karşı istediğimiz şekilde gözdağı verebiliyor, onlarla güzel bir şekilde sohbet edebilir, onları köşeye kıstırabiliyor, rüşvet verebiliyor, şiirler yazabiliyor, karaoke söyleyebilir ve daha fazla etkileşim unsurlarıyla beraber burada karşılaşabiliyoruz. Gerçekten de etkileşim unsurlarının fazla olduğu yapımda, oynanması ve deneyimlenmesi gereken güzel bir dünya bizlere aktarılıyor.
 
Açık dünya içerisinde yer aldığımız süre boyunca rol yapma araçlarının oldukça ön plana çıktığını verebiliyor ve oyunda aynı zamanda karakter odaklı bir yapının olduğunu da doğrulayabiliyoruz. Çünkü oyunda 24 farklı beceriyi harmanlayabiliyor ve onun dışında 80 farklı kıyafet ve aksesuarla beraber de kendi karakterimizi özelleştirebiliyor ve kişiselleştirebiliyoruz. Dolayısıyla oyunda gerçekten de yüksek sayıda hem özelleştirme seçenekleri hem de beceri ve karakter odaklı seçimler bizlere aktarılıyor.
 
 

Oyunda yer aldığımız süre boyunca arka planda bulunan karakterlerin ve dünyanın gerçekten de canlı bir şekilde karşımızda olduğunu görebiliyor ve yaptığımız hamlelerle beraber karakterleri bile birbirine düşürebiliyoruz. İnsanlara yardım etmeye çalışabileceğiniz ve kendi mesleğimizi ve kendi hayatımızı kendimiz belirleyebileceğimiz yapımda, devrim niteliğinde bir diyalog sistemi bulunuyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu diyalog sistemi elbette bazı noktalarda oyuncuları sıkabiliyor. Çünkü kitap şeklindeki diyalogların bizleri korkuttuğunu görebiliyor ve bu metinleri artık bir yerden sonra okumak oyuncuları sıkabiliyor. Dolayısıyla okumayı seven oyunculara daha çok hitap ediyor diyebiliriz. Ancak oyunda belki de ilgi çeken olaylarla beraber karşılaştığınız süre boyunca bu diyalogları okumak isteyecekseniz.
 
Kısacası bu sistemi tamamen deneyerek ve görerek oyundaki yerinizi alabilirsiniz. Yani şu anda ne yazık ki sizler adına herhangi bir yorum yapamıyoruz. Bu tamamen kişisel bir deneyim diyebiliriz.

Bu tarz dedektiflik temalı izometrik rol yapma oyunlarından hoşlanıyorsanız, gerçekten de uzun solukta bir yapının olduğunu söyleyebiliriz. Ve ilgi çekici bu yapı ile beraber de oyunda gerçekten tam bir dava makinesi olabiliyorsunuz. Dolayısıyla bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Steam kış indirimleri kapsamında denenebilecek ve oynanabilecek oyunlar arasında bulunuyor diyebiliriz. 5 dolar ve altında oynayabileceğiniz uzun soluklu bir deneyim için bu oyuna bir bakabilirsiniz.
 
Last Stop (4.39 dolar)
 
 
 
Köşede kalmış ve piyasada pek fazla duyulmamış bir yapım arıyorsanız ancak hikayesi ile beraber ön plana çıkan bir içeriğe erişmek istiyorsanız Last Stop bu oyunlardan bir tanesi diyebiliriz. Steam kış indirimleri kapsamında 4,39 dolarlık fiyat etiketi ile beraber karşımıza çıkan bu yapım içerisinde günümüz Londra'sında yer alıyor ve tek oyunculu ve 3. şahıs bir macerayı atlayabiliyoruz. Oyunda yer aldığımız süre boyunca 3 farklı karakteri oynayabiliyor ve bu farklı karakterlerin farklı dünyaları arasında gezip tozabiliyoruz. Bu karakterlerin bir yerde birbirleriyle kesişip hikayeye bağlandığını ve hikaye tabanlı bu oyun içerisinde yaptığımız hamlelerin ve seçimlerin oldukça önemli olduğunu aktarabiliyoruz. Bu yabancıların hayatları neden birbirine bağlı, bunları neden kontrol ediyoruz ve arka planda yer alan sırların kaynağını? Bu soruların cevabını tamamen bu oyun içerisinde bulabiliyor ve bu cevapları bulmak için de geniş kapsamlı bir deneyimi adım atabiliyoruz.

Steam platformu üzerinde bulunan ve oyuncular tarafından genel olarak beğenilen bu yapım içerisinde hikaye odaklı bir yapının yer aldığından bahsettik ve 3 farklı karakterle beraber oyundaki yerinize alabileceğiniz söyledik. Oyunda yer alan karakterlerden biri olan Donna, boğucu ve sıkıcı aile yaşantısı yüzünden kendini kapana kısılmış hissediyor. Kendisinin bir liseli olduğunu söyleyebiliriz ve evinden oldukça soğuyan bu karakter, sıkı dostlarıyla beraber ergenlik macerasını atılıyor. Amatör dedektiflik eğlencesi ile beraber ilerlemeye çalışan bu karakter, eğlencenin dozunu bir yerden sonra ne yazık ki kaçırıyor ve bu durumda oyun bir belayı beraberinde getiriyor. Adam kaçırma belasına bir anda bulaştığını gören Donna, bu saatten sonra oldukça tedirgin oluyor.

Diğer taraftan ikinci bir karakterimiz olan John, orta yaşlı bekar bir baba olarak karşımıza çıkıyor ve ebeveyn olma baskısını burada sonuna kadar hissedebiliyor. Borç altında ezilen John adlı karakter, bu işten yakayı kurtarmanın planlarını yapmaya koyuluyor ve aynı zamanda karşı komşusu yaşadığı bu hayatı kıskanıyor. İlerleyen süreçte bu kişi bir başka kişi tarafından hırpalanmaya başlıyor ve lanetli bir eşya yüzünden de hayatları sonsuza kadar değişiyor. Bu eşyanın temel amacı nedir, eşya neden bu şekilde lanetlenmiş? Bunların cevabını oyunda bulmaya çalışıyorsunuz ve bu karakterin de ilerleyen süreçte nasıl bir hayat yaşadığını elbette öğrenebiliyorsunuz.
 
 

Son karakterimiz olan Meena tam bir işkolik olarak karşımıza çıkıyor. Aile yaşantısında ve diğer şeylerde eğlence bulamayan bu kişi, hırstan gözü dönmüş bir profesyonel olarak oyundaki yerini alıyor. Meslektaşlarıyla beraber sürekli olarak iş konuşan ve terfi için kıyasıya yarışan bir kişilik olarak karşımıza geliyor. Ancak iş yerinin temelleri burada çatlak verirken, farklı bir ortam içerisinde kendine buluyor.

Bahsettiğimiz bu üç farklı karakter bir yerde birbirleriyle kesişen bir hikayenin içerisinde kendini buluyor ve hikayedeki bu yapım içerisinde biz de bu maceranın nereye varacağını tahmin edebiliyoruz. Bu tarz hikaye odaklı oyunlardan hoşlanıyorsanız ve kendinizi yeni bir hikayeye adım atmak istiyorsanız, bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Kışın indirimleri kapsamında kenarda köşede bir oyun denemek istiyorsanız ve az bir oyuncu kitlesiyle beraber makul bir seviyede sevilen bir yapımı adım atmak istiyorsanız, gerçekten de denenmesi ve oynanması gereken bir yapım diyebiliriz. Oyunda aynı zamanda ilgi çekici karakterler, animasyon tarzı, grafik stili ve bölgeler yer alıyor. Bunlarla beraber de oyunda gerçekten bazı noktalarda oldukça şaşıracağımız anlar karşımıza gelebiliyor.
 
Ranch Simulator (0.99 dolar) 
 
 
 
Steam kış indirimleri kapsamında satın alabileceğiniz ve aile çiftliğinizi kurabileceğiniz Ranch Simulator, 0,99 dolarlık fiyat etiketi ile beraber karşımıza çıkıyor ve oyun, tam sürüm ile beraber piyasadaki yerini koruyor. Daha önce erken erişim olarak çıkış yapan bu yapım, şu anda tam sürüm olarak bizlere sunuluyor ve gerçekten de geniş çaplı simülasyon unsurlarını bünyesinde barındırıyor. Oyunda, büyükbabamızın gururu olarak buradaki yerimizi alabiliyor ve zorlu bir zamandan geçtiğimiz süre boyunca durumu lehine çevirmek durumunda kalıyoruz. Ormanlık bir yerde tek başımıza yaşamaya çalıştığımız ve harabeye dönmüş bir çiftlik evini elden geçirebileceğimiz yapımda, kendimize ait üs inşa edebiliyor, bu çiftlik evini dilediğimiz gibi dekore edebiliyor ve kişiselleştirilebiliyor. Geniş kapsamda özelleştirme ve kişiselleştirme seçenekleri sayesinde oyunda dilediğimiz şekilde tasarımlar yapabiliyor ve en fazla 4 arkadaşımızı yanımıza dahil edebiliyoruz.

Aile çiftliği içerisinde istediğimiz şekilde yer alabilir, bu çiftliği dilediğimiz gibi çevresini tasarlayabilir ve içerisinde de aynı şekilde çeşitli odalar koyabiliyoruz. Çiftlik evi içerisinde yer aldığımız süre boyunca ormanlık bir arazide bulunabiliyor, bu ormanlık arazi elbette ıssız bir şekilde karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bu oyunu hem tek oyunculu hem de ortaklaşa çok oyunculu bir şekilde oynayabiliyoruz. Elbette bu tarz oyunları çok oyunculu ve arkadaşlarımızla beraber oynamak çok daha güzel bir deneyim bizlere aktarır ve bu tarz oyunları sizlere arkadaşlarınızla beraber oynamanızı tavsiye ediyorum. Oyunda yer aldığınız süre boyunca elbette arkadaşlarla beraber oynamak, sohbetler etmek, muhabbetler etmek ve arkadaşlarınızla beraber plan ve işbirliği yapmak elbette daha eğlenceli bir deneyim bizlere aktarıyor. Dolayısıyla oyunda yer aldığınız süre boyunca arkadaşlarınızla beraber ilerlemek, sizi daha kolay bir kaynak toplama yöntemini sağlar hem de sıkılmadan oyunu arkadaşlarınızla beraber oynama fırsatı sunuyor.
 
 

Oyun içerisinde çiftliğimizi baştan aşağı inşa edebileceğimiz bir yapı yer alıyor ve yıllar geçtikçe elbette buranın harabe olduğunu görebiliyoruz. Oyunda farklı farklı etkileşime geçebileceğimiz kısımlar bulunuyor. Bu kısımlardan istersek nalburlara doğru uğrayabiliyor, nalburlardan çeşitli aletler satın alabiliyor ve yeniden inşa ettiğimiz projemizde bu araçları kullanabiliyoruz. Elbette bunları satın almak için bir miktar kaynak gerekir. Bu kaynakları elde etmek için birtakım para kazanma yöntemlerine başvurabiliyoruz. Diğer taraftan oyunda hayvan besiciliğine geçiş yapabiliyoruz. Burada kümes ve meraları inşa edebiliyor, dilediğimiz şekilde tavuklar besleyebiliyor, kendi bölgemizi yenileyebiliyor ve çiftlik hayvanlarına en iyi şekilde bakmaya çalışıyoruz.
 
Oyunda sadece bunları yapmakta kalmıyor, aynı zamanda araçları garajımıza yerleştirebiliyor, çiftlik hayvanlarını seçip onların hangi bölgeye doğru gitmesini sağlayabiliyor, sağlıklı bir çiftleştirme sistemi kurabiliyor, yavruları burada büyütebiliyor ve sürülerin sayısını burada arttırabiliyoruz. Dolayısıyla ne kadar çok mal satarsa o kadar çok para kazancı elde edebilir ve bu gelirlerle beraber de elbette oyunda daha fazla kaynak ve parça satın alabiliyoruz.

Bunun dışında oyunda ekip biçebileceğimiz bir alan bulunuyor. Bu alanla beraber elbette dilediğiniz üretim hattını burada üretiyor ve ekinleri ekip biçebiliyoruz. Ek olarak, atları terbiye edip satabileceğimiz bir çiftliği burada oluşturabiliyor, aynı zamanda menzilli silahlarla beraber oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Oyunda elbette kaynaklar elde etmek için sağa sola doğru ilerleyebiliyor ve buralarda elimize silahlar alarak yabani hayvanları avlayabiliyoruz. Bu tarz bir mekaniğin de olduğunu da söyleyebiliyoruz. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız ve kendinize farklı oyun türleri ile beraber yeni bir oyunda bulmak istiyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyunun incelemeleri ise şu anda olumlu bir şekilde karşımıza çıkıyor.
 
Hitman: Absolution (2.09 dolar)
 
 
 
Ajan 47 olarak yer alacağımız Hitman: Absolution, Steam kış indirimleri kapsamında 2,09 dolarla beraber karşımıza çıkıyor ve burada yozlaşmış ve sapkın bir dünyada kurtuluşa ermeye çalışıyoruz. Oyunda yine serinin diğer oyunlarda olduğu gibi gizlilik odaklı bir yapı bulunuyor. Yapabileceğimiz görevler bölüm bölüm olarak bizlere sunuluyor ve sinematik bir hikaye içerisinde kendimizi buluyoruz. Özgün sanat içeriği ile beraber karşımıza çıkan bu yapım içerisinde gizlilik odaklı yapı ile beraber düşmanların arkasından ilerleyebiliyor, farklı noktalara doğru saklanabiliyor, dolapların içerisine girebiliyor ve diğer kapılardan geçiş yapabiliyoruz. Bu mekaniklerle beraber elbette düşmanların üstesinden gelmek için kendi stratejimizi ve planımızı oyuna dahil edebiliyor ve burada her bir oyuncu farklı bir deneyim elde edebiliyor. Çünkü burada yapılabilecekler oldukça fazla bir şekilde karşımıza çıkıyor ve bununla beraber de oyundaki yerimizi alabiliyoruz.

Oyunda görevleri yaklaşımımızı tamamen biz belirleyebiliyor ve hangi şekilde yaklaşmak istiyorsak o şekilde ilerleyebiliyoruz. Aynı şekilde kendi ekipmanlarımızı seçebiliyor ve ekipmanlarla beraber de oyunda görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan oyunda yaklaşımla beraber de oradan aksiyona geçiş yapabiliyoruz. Veya bir görev içerisinde bir kişi imha edilmek ve ortadan kaldırılmak isteniyorsa oraya ilerlemek için öncelikle adamlarını gizli bir şekilde indirebiliyor veya da oradan aksiyona geçiş yaparak o kişinin açığa çıkmasını sağlayabiliyoruz. Ancak bazı noktalarda elbette başarısızlıkla sonuçlanan bir suikast girişimi olabiliyor. Bununla beraber de görevi tekrardan başlatabiliyoruz.
 
Kılık değiştirme sistemi ile beraber de oyunda iş yapan kişilerin kılığına girebiliyor ve onlara bayıltarak üzerinden kıyafetlerini alabiliyoruz ve onların içindeymiş gibi davranabiliyoruz. Dolayısıyla oyunda gerçekten de güzel bir gizlilik ve suikast girişimi yapabileceğimiz mekanikler bulunuyor. Ve bu mekaniklerle beraber de oyunda özgürlükçü bir yapı yer alıyor. Avımızı hareketsiz hale getirmek için arkalarından yaklaşabiliyor, onları boğabiliyor veya öldürebiliyoruz. Ardından onların kıyafetlerini alabiliyor ve değiştirebiliyoruz. Bu mekanikler oyunu gerçekten de güzelleştiren unsurlar arasında bulunuyor.
 
 

Seçim özgürlükleri ile beraber yer aldığımız yapımda görev odaklı bir yapım bulunuyor. Ve bölüm bölüm olarak ilerlediğimiz oyun içerisinde farklı noktalara ve bölgelere doğru geçiş yapabiliyoruz. Her bölge içerisinde farklı unsurlar ve zorlukları bulunuyor. Kolay zorlukla beraber başladığımız oyun elbette ilerleyen süreçte daha da zorla görevleri bizlere sunuyor. Oyunda bazı noktalarda keşfedecek unsurların olması ile beraber buralarda daha fazla ipucu olmaya çalışıyor ve aynı zamanda çoklu ortadan kaldırma görevleri ile beraber de karşılaşabiliyoruz. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız ve Hitman serisindeki bir oyun içerisinde kendinizi bulmak istiyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyun gerçekten de gizlilik odaklı ve suikast girişimine ait tüm unsurları bünyesinde barındırıyor ve bulabileceğiniz en iyi suikast oyunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Casusluk oyunları elbette piyasada yer buluyor. Ancak bu denli özgürlükçü ve ilgi çekici yapısı ile beraber bu seri büyük oranda oyuncuların dikkatini çekiyor ve oyuncular tarafından beğeniliyor. Serinin her bir oyunu özenle tasarlanmış ve sanatsal içeriklerle ve bölümlerle beraber karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde bu oyun özelliğinde ise sitenin platformdaki incelemelere bakacak olursak çok olumlu bir şekilde olduğunu söyleyebiliyoruz. Dolayısıyla bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız muhakkak bu oyuna bir bakış atmalısınız. Son olarak oyunun Türkçe dil desteği bulunuyor. Türkçe dil desteği ile beraber oyunun hem hikayesini anlayabilir hem de yerel dilimizle beraber oyunu bitirebilirsiniz. Böylece oyuna daha net ve daha anlaşılır bir şekilde son erdirebilirsiniz.
 
Internet Cafe Simulator 2 (4.72 dolar)
 
 
 
Steam kış indirimleri kapsamında internet kafe işletebileceğimiz ve bu kafeyi dilediğimiz gibi özelleştirebileceğimiz Internet Cafe Simulator 2, 4,72 dolarlık bir fiyatla beraber karşımıza çıkıyor. Elbette bu fiyat biraz pahalı gelebilir. Ancak yine de oyun içerisinde yer aldığınız süre boyunca sizleri bir süre idare edecek içerikler yer alıyor. Oyun elbette bir yerden sonra sıkıcı hale gelebilir. Ancak o raddeye kadar oyunu deneyimleyebiliyor ve o vakte kadar gerçekten de güzel bir oyun deneyimi elde edebiliyorsunuz.

Oyunda temel amacınız yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir internet kafe mekanı kurmak. Bu kafenizi elbette dilediğiniz gibi işletebiliyor, dekore edebiliyor, yeni eşyalar alabiliyor, müşteri çekebiliyor ve daha fazlasını gerçekleştirebiliyorsunuz. Serinin ikinci oyunu olarak karşımıza çıkan Internet Cafe Simulator 2 oyununda daha fazla mekanik içerik ve gelişmiş özellikler yer alıyor. Bağımsız bir geliştirici tarafından bizlere sunulan bu simülasyon oyunu içerisinde yapabileceklerimiz oldukça fazla olarak karşımıza çıkıyor. Burada örneğin kafeye inşa ederken dilediğiniz şekilde farklı odalara geçiş yapabiliyor, sokak haydutlarıyla beraber burada kapışabiliyor, gangsterlerden paramızı almak için elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve aynı zamanda yolda yürüyen karakterlerle beraber de etkileşime geçebiliyoruz.

Bağımsız bir geliştirici tarafından bizlere sunulan bu yapım elbette üst düzey bir animasyon kalitesini ve oyun içi tasarımı bizlere aktarmıyor. Oyunda yürüyen karakterler elbette robot hissiyatı verebilir. Ancak bunlara çok takılmazsanız gayet eğlenceli bir deneyim elde edebilirsiniz. Çünkü oyun içerisinde dekore edebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz ve müşteri çekebileceğiniz bir yapı bizlere aktarılıyor. Burada ne kadar çok müşteri çekerseniz o kadar çok para kazanabiliyor ve aldığınız paralarla beraber de kendi kafenizi daha da büyütebiliyorsunuz. Oyunda gece ve gündüz döngüsü bulunuyor. Bu döngüyle beraber aynı şekilde kendi odanıza geçiş yapabilir ve burada uyuyabilirsiniz. Aynı zamanda sabah olduğu zaman tekrardan işinizin başına dönebilirsiniz. Dolayısıyla oyunda gündelik işlerimizi yapabileceğimiz ve bir yandan da çalışabileceğimiz, aynı şekilde para kazanabileceğimiz bir yapı yer alıyor. Gerçek hayatta kopmak istiyorsanız ve gerçek hayattan kopup bu oyunda çalışmak istiyorsanız bu oyun tam size göre diyebiliriz.
 
 

Serinin yeni oyunu içerisinde elbette yapılabilecek içerikler bunlarla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda burada teknoloji ağacından geliştirmek istediğimiz becerileri burada seçebiliyor, yükseltebiliyor ve daha fazla beceriyle beraber de oyunda ilerleyebiliyoruz. Oyunda kafemizi işletmenin yanı sıra aynı şekilde bahis yapabileceğimiz ve şans oyunlarını yer verebileceğimiz yapımlar yer alıyor. Bu mini oyunlarla beraber burada aynı şekilde dövüşlere katılabiliyor, bu dövüşler için bahis oynayabiliyor ve bu bahislerden elbette şanslı bir şekilde çıkarsak parayı katlayabiliyoruz. Ancak bunlar beraberinde çeşitli risklerle beraber karşımıza çıkıyor.
 
Dolayısıyla bu kısımları pek fazla yeltenmeden sadece müşteri odaklı bir yapı benimserseniz bu daha garanti bir yol diyebiliriz. Bunun dışında oyunda bilgisayarları iyileştirebiliyor, bilgisayarlara çeşitli oyunlar satın alabiliyor, aldığınız bu lisanslamalarla beraber de istediğiniz şekilde kullanıcılara eğlenceli içerikler sunabiliyorsunuz. Bir harabeyi güzel bir kafeye dönüştürebileceğiniz yapımda aynı şekilde duvarları dekore edebiliyor, duvar kağıtları asabiliyor, yerleri farklı şekillerde boyayabiliyor ve dış mekanını istediğiniz şekilde güzelleştirebiliyorsunuz.

Öte yandan oyunda iyi bir insan olarak yer alabiliyor veya tamamen yasadışı yollara burada başvurabiliyorsunuz. Bu tamamen sizin seçimlerinizle beraber değişkenlik gösterebiliyor ve her iki yolun da farklı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Serinin yeni oyunu olarak karşımıza çıkan Internet Cafe Simulator 2, Steam kış indirimlerini alabileceğiniz ve bir süre sizi idare edebilecek projeler arasında yer alıyor. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyunu bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz.
 
Gym Simulator 24 (2.39 dolar)
 
 
 
Steam kış indirimlerinde satın alabileceğiniz ve gerçekten de kütüphanenizde yer vermeniz gereken yapımlardan biri olan Gym Simulator 24, şu anda 2.39 dolardan satışta bulunuyor. İndirimli bir şekilde karşımıza çıkan erken erişim sürümü oyunda, dilediğiniz şekilde kendinize ait bir spor salonu inşa edebiliyor ve buradaki bölgeye hükmetmeye çalışıyorsunuz. Oyunda yer aldığınız süre boyunca elbette çeşitli hatalarla ve eksiklerle karşılaşabilirsiniz.
 
Bu kapsamda erken erişim sürümü olduğundan dolayı, elbette geliştirici ekibe geri bildirimlerinizi iletebilirsiniz. Oyun tam sürüme kavuşmadan önce, geliştirici ekibin belirttiğine göre oyunculardan alınan geri bildirimler önemsenecek ve bu kapsamda oyun tekrardan piyasaya sürülecek. Dolayısıyla burada erken erişim sürümünde, yukarıda da bahsettiğimiz gibi önemli hataların dışında eksiklerle karşılaşabilir ve bu eksikleri muhakkak geliştirici ekibe bildirmeniz gerekebilir. Siz de bu oyundaki yerinizi almak istiyorsanız ve böyle bir spor salonu inşa etmek istiyorsanız, bu oyun tam size göre diyebiliriz.

Genel olarak yayıncılar ve oyuncular tarafından bir hayli sevilen ve oynanan yapım, ilk çıktığı zaman gerçekten de popüler bir hal aldı. Şimdi ise hala oynanmaya devam eden bu yapım içerisinde yeni geliştirmeler ve güncellemeler gelmeye devam ediyor. Kendi spor salonu imparatorluğunu inşa edebileceğimiz ve burada gerçekten de büyük bir yankı uyandırabileceğimizi, yapımda klasik simülasyon unsurları bulunuyor. Spor salonu içerisinde istediğimiz aletleri alabiliyor, öncelikle spor salonunda burada dilediğimiz şekilde kiralayabiliyor ve bu kiralama esnasında ise buraya tamamen hakim olabiliyoruz. Bölgeyi yani mekanı ayarladıktan sonra, ilk etapta elbette üyeleri çekmek adına burada çeşitli düzenlemeler yapmamız gerekiyor. Bu düzenlemelerle beraber yer aldığımız süre boyunca koşu bantları, ağırlıklar, halterler, dambıllar ve daha fazlasını sağa sola yerleştirebiliyoruz. Elbette etraftaki düzen tamamen bizim hamlelerimizle beraber şekillenebiliyor ve bunlarla beraber de kendi düzenimizi burada oluşturabiliyoruz.
 
 

Bu düzeni oluşturduktan sonra ve etrafa çeki düzen verdikten sonra, elbette paramızın yarısının veya birçoğunun buraya gittiğini görebiliyor ve artık yeni üye alımına devam edeceğimiz bir kıvama gelebiliyoruz. Yeni üyeler 3 farklı şekilde kayıt olabiliyor. İlk etapta düşük bütçeli üyeler, standart ve VIP üyeler olarak farklı katmanlar bizlere sunuluyor. En düşük ve VIP arasında elbette ücret farkı bulunuyor ve genel olarak VIP üye kabul etmeniz elbette sizin karınıza olarak kabul ediliyor. Bu hamleleri gerçekleştirdikten sonra, ne kadar üyeniz olursa o kadar çok ayrık ödeme alabiliyor ve bunun yanı sıra ise üye çekmek için de çeşitli reklamlar verebiliyorsunuz. Reklamları farklı farklı bölgelere reklam panoları üzerinden verebiliyor ve buna bilgisayar üzerinden yani spor salonunda yer alan bilgisayar üzerinden halledebiliyorsunuz.
 
Günlük, haftalık veya aylık olarak kiralayabileceğiniz bu reklam panoları içerisinde elbette üyeleri daha hızlı bir şekilde sipariş alanınıza çekebilir ve böylece daha iyi bir kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak üye çekmekle beraber elbette spor salonunuzu da geliştirmeniz aynı oranda önem arz ediyor.
 
Öncelikle sağa sola, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ağırlıkları, koşu bantlarını ve diğer spor aletlerini yerleştirdiğiniz esnada ve bundan sonraki süreçte, elbette spor salonlarının olmazsa olmaz duş ve kıyafet değiştirme bölümlerinin olması bu bölümleri muhakkak yapmanız ve bunları da ayrı bir odada tutmanız gerekiyor. Sporcular burada sporlarını yaptıktan sonra üzerlerini değiştirmek için bu odalara geçiş yapabilir ve daha sonra ise sıcak duşunu alarak tekrardan bu spor salonundan ayrılabiliyor. Gerçek hayatta nasıl bir sistem karşımıza çıkıyorsa, aynı şekilde oyun içerisinde de bu sistemi yakalamaya çalışıyor.
 
Aynı zamanda oyunda farklı bir odaya ve büyük bir kısma bir havuz da yapabiliyoruz. Kapalı havuz olarak karşımıza çıkan bu bölüme şezlonglar da yerleştirebiliyor ve burada misafirlerin ve üyelerin uzun süre vakit geçirmesini sağlıyoruz. Bu tarz yapılar elbette oyun içerisinde büyük önem arz ediyor. Çünkü bunlarla beraber sürekli olarak gelirinize gelir ekleyebilir ve aynı zamanda ilgi çekici unsurlarla beraber yer aldığınız oyunda üyeleri buraya kabul edebiliyorsunuz. Bunun dışında yeme ve içme kısmı da bulunuyor. Burada üyelere tostlar, kahveler ve daha fazla içeriklerle beraber hizmet verebiliyor ve bunları da aynı şekilde stok olarak tutabiliyorsunuz. Bunların stokları da aynı zamanda sizlerin elinde bulunuyor. Dolayısıyla bunları da kontrol etmenizde fayda var diyebiliriz.
 
 

Oyunda sadece bunları yapmakla sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda kendi odanız ve kalacağınız bir bina bulunuyor. Burada birinci şahıs kamera bakış açısıyla beraber karakterinizi kontrol edebiliyor ve kolay kontrollerle beraber karşımıza çıkan oyun içerisinde spor salonunda belli saatlerde işletebiliyoruz. Spor salonunda kapanış saatinden sonra elbette sağda solda yapılacak belirli etkinlikler ve giriş yapılacak kısımlar bulunuyor. Buralara geçmeden önce de binanıza çıkıp uyuyabiliyor ve bir sonraki güne geçiş yapabiliyorsunuz. Dolayısıyla oyunda gece ve gündüz döngüsünün olduğundan da bahsedebiliyoruz. Elbette bu döngüyle beraber spor salonunda işletmeniz dışında farklı yollardan para kazanabileceğiniz çeşitli etkinlikler bulunuyor. Burada bahislere de alabiliyor ve aynı zamanda şans oyunlarında da geçiş yapabiliyorsunuz. Boks bahislerine geçiş yapabileceğiniz yapım içerisinde burada çeşitli bahis fiyatı vererek bir sporcuya para yatırabilir ve onun kazanması sonucunda bir miktar para kazanabiliyorsunuz. Elbette bu tamamen şans olarak karşımıza çıkıyor.
 
Diğer taraftan şans oyunları ile beraber kart oyunlarına da geçiş yapabilir ve buradan da aynı oranda paralar kazanabiliyorsunuz. Ancak diğer taraftan da para kaybetmeniz de olası diyebiliriz.

Kendi spor salonu imparatorluğunuzu kurabileceğiniz yapımda istediğiniz şekilde odaları dekore edebiliyor ve istediğiniz şekilde spor salonu ile beraber baştan aşağı yenilenebiliyorsunuz. Duvar renklerinden halı desenlerine kadar her ayrıntıyı burada istediğiniz şekilde detaylandırabiliyor, kişiselleştirebiliyor ve özelleştirebiliyorsunuz. Bu tamamen sizin elinizde bulunuyor. Elbette elinizde bir miktar paranın bulunması gerekiyor ve bu paralarla beraber de istediğiniz şekilde özelleştirmeler ve dekore etme gibi mekaniklerle karşılaşabiliyorsunuz. Antrenman ekiplerine istediğiniz gibi sağa sola yerleştirebileceğiniz ve spor salonunda istediğiniz şekilde dekore edebileceğiniz yapımda son teknoloji ekipmanlarla beraber de spor salonunuzu donatabiliyorsunuz. Bunun dışında eski ve tamir gerektiren aletleri de aynı şekilde tamir edebiliyor ve yanınıza çeşitli yeteneklerde çalışan alabiliyorsunuz.
 
 
 
Örneğin aldığınız çalışanlarla beraber tamir gerektiren aletleri tamir eden kişileri buraya yerleştirebilir ve bunun yanı sıra bir koruma da spor salonuna getirebiliyorsunuz. Bu koruma her gün belirli sayılarda spor salonuna geçiş yapan ve buradaki kişilere rahatsızlık veren sapıklarla uğraşıyor. Aynı şekilde bu sapıklarla siz de uğraşabiliyor ve onları tokatlayarak spor salonundan çıkarabiliyorsunuz. Bunları oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü üyeleri kaçırıp gitmesine de sebep olan bu sapıklardan çok çekeceğiniz var diyebiliriz.
 
Oyun belli bir döngüden oluştuğundan dolayı elbette her gün aynı şeyleri yapacağınız anlamına gelebiliyor. Fakat burada yaptığınız hamlelerle beraber de kendi spor salonunuzu ne kadar geliştirirseniz o kadar çok gelişim sağlayabiliyorsunuz. Gelişim hissiyatının oldukça bol miktarda karşımıza çıktığı ve sürekli olarak bir şeyler yapmaya çalıştığınız yapımda çeşitli egzersiz makineleri ile beraber de kendi bölgenizi kurabiliyorsunuz. Bunun dışında kendinize ait bir hayvanınız yani köpeğiniz bulunuyor. Bu köpeğinizi yanınıza çağırabiliyor, oturtabiliyor ve dilediğiniz yerde o köpeği besleyebiliyorsunuz. Bu da oyuna güzel eklemelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Buna da spor salonunun dışına yerleştirebiliyor ve oradan sağı solu keşfetmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun dışında oyunda yer aldığınız süre boyunca üyelerin gezindiği yerler pislenebilir ve buraları temizlemek için elbette hem kendi temizleme aletlerinizi kullanabiliyor hem de işe aldığınız temizlikçiler buraları temizleyebiliyor. Dolayısıyla çalışanlarınızı da belli miktarlarda burada iş görebiliyor ve hem tamirat hem de temizlik anlamında bu çalışanları bünyenize dahil edebiliyorsunuz.
 
Elbette belli başlı statülere sahip bu çalışanları alabilir ve belli miktarlarda bu çalışanlarla beraber kendi spor salonumuzu daha da genişletebiliyorsunuz. Bunun dışında üye çekmek için yukarıda da bahsettiğimiz gibi sürekli olarak reklamlar verebilirsiniz. Ancak bu reklamlarla beraber de tamamen VIP üyeliklere odaklanmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü düşük üyelikli kullanıcılar ne yazık ki size pek fazla kar sağlamıyor ve belirli bir kotanın ardından ise bu sayıyı azaltmak için ne yazık ki üyelikleri silmeniz gerekiyor. Fakat üyelikleri silerseniz veya bir üye düşük bir üyelik isteyip siz ona VIP üyelik verirseniz sizi dolandırıcı olarak görüyor ve bu da spor salonunuzun popülerliğini etkiliyor.
 
 

Oyunda spor salonunuzun belirli bir popülerliği bulunuyor. Bu popülerlik elbette sağ üst köşede sizlere sunuluyor. Bu oran ne kadar çok artarsa ve ne kadar çok sağ tarafa yanaşırsa o kadar çok spor salonunuz popüler bir hale geliyor demektir. Dolayısıyla ne kadar çok popüler olursanız o kadar çok üyeyi bünyenize çekebilir ve çevrede çok konuşulan bir salon olarak ön plana çıkabilirsiniz. Bunu arttırmak için elbette üyelere doğru şekilde hizmet vermeniz ve hızlı bir şekilde onların karşısında bulunmanız gerekiyor. Bunu da elbette oyunu oynayarak geliştirebilir ve yapabilirsiniz.

Lüks olanaklarla ve daha farklı içeriklerle beraber karşımıza çıkan yapım içerisinde yukarıda da bahsettiğimiz gibi spor sonrasında kullanıcıların rahatlaması için elbette duş odaları, duşakabinler, kıyafet değiştirme odaları, dolaplar ve daha fazlasını buraya yerleştirebiliyorsunuz. Müşterileri güzel bir fitness deneyimi sunmayı hedeflediğiniz yapımda spor salonunuzu geliştirebiliyor ve aynı zamanda buraya bir moda merkezi haline getirmeye uğraşıyorsunuz. Oyunda gelirinizi yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem boks müsabakaları ile hem de bahislerle beraber artırabiliyorsunuz. Ancak bu bahisler elbette tamamen şans ile gerçekleştiği için aynı zamanda kazanmanız ne yazık ki garanti olarak karşımıza çıkmıyor. Fakat spor salonunda sürekli olarak gelir elde ettiğiniz için elbette bu bahislere ve boks müsabakalarına da yer verebilirsiniz diyebiliriz.

Kısaca toparlayacak olursak bu tarz oyunlar gerçekten de simülasyon severlere hitap ediyor ve bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyunda gerçekten de gerçekçi bir spor salonu işletme mekaniği bulunuyor ve bu mekanikler arasında bir yere kadar sizi idare ediyor. Böylece oyunda yer aldığınız süre boyunca burada güzel bir deneyim elde edebiliyorsunuz. Oyunda elbette yapılabilecekler belirli bir seviyeye kadar olabiliyor ve en son yaptıktan sonra da oyunu bırakma raddesine gelebiliyorsunuz. Zaten oyunun bu seviyesine gelmek için de bir hayli zaman harcıyor ve uzun soluklu bir simülasyon deneyimi için bu oyunu tercih edebilirsiniz. Kendi spor salonunuzu işletmek ve kendi spor salonunuzun aslında nasıl olması gerektiğine karar vermek bu oyunla beraber mümkün olabiliyor.
 
Hans (1.66 dolar)
 
 
 
lgi çekici parkur mekanikleri ile beraber karşımıza çıkan Hans, Türk yapımı bir proje olarak piyasadaki yerini koruyor ve Steam Kış İndirimleri'nde alabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz ve aynı zamanda zorlanabileceğiniz bir yapıyı bünyesinde barındırıyor. Karpuz Hans ile beraber ilerleyebileceğiniz yapım içerisinde sürekli olarak yukarılara doğru tırmanabiliyor, zıplayan toplardan merdivenlere geçiş yapabiliyor ve doğru zamanda doğru hamle yaparak oyundaki yerinizi almaya koyulabiliyorsunuz. Oyunda yine belirtilene göre herhangi bir kaydetme şansı bulunmuyor. Tepelere doğru tırmandığınız bu yapımda en tepeye geldiğiniz andan itibaren aşağıya düşme riskiniz bulunuyor ve aşağıya düşerseniz de parkura ne yazık ki yeniden başlamak durumunda kalıyorsunuz. Hal böyle olunca oyunda elbette sürekli olarak sinirlerinize hakim olmanız gerekiyor. Aynı zamanda diğer oyunlardan ilham alan yapısıyla bu oyun özelinde farklı mekaniklerin de karşımıza çıktığına göre biliyoruz ve ilk etapta karşımıza çıkan en büyük farklılık bir karpuzu kontrol etmemizden geçiyor.

Burada karpuz, fizik tabanlı yapısıyla beraber karşımıza çıkıyor ve doğru şekilde, doğru hamlelerle beraber karpuzu hem havada hem de yere düşerken kontrol edebiliyoruz. Doğru şekillerde zamanı yavaşlatabildiğimiz ve fiziğe meydan okuyabileceğimiz yapımda gerçekten de üst düzey zorlukla beraber karşılaşabiliyoruz. Elbette ilk etapta kolay bir şekilde parkurlara geçiş yaptığımız ancak yukarılara, yani tepelere doğru ilerledikçe bu parkur zorluğunun bir hayli arttığı yapımda hasretle tanışabiliyoruz. Bilimin tuhaf bir şekilde karşımıza çıkmasından dolayı bu karpuzun nasıl bir şekilde karşımıza çıktığını deneyimleyebiliyor ve aynı zamanda farklı özelleştirme ve kişiselleştirme sistemleri ile beraber de karşılaşabiliyoruz. Oyunun belirli noktalarında farklı sandıkları açarak karpuzun farklı giydirilmiş halleriyle beraber karşılaşabilir ve bunlara tamamen ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyorsunuz. Oyunda zıpladığınız parkurun köşesine veya merkezine doğru farklı şekillerde ilerleyebiliyor, zıplama kalitenizi ve seviyenizi burada arttırabiliyor veya düşürebiliyorsunuz. Dolayısıyla burada yapacağınız en ufak ve küçük hamle oldukça önem arz ediyor ve bunlar da ön plana çıkan detaylar arasında bulunuyor.
 
 

Fizik odaklı bir parkur macerasında yer aldığınız yapım içerisinde karpuzu kontrol ederken aynı zamanda gökyüzüne doğru yükselebiliyor ve bu parkur seviyesinin doğrudan tehlikeli bir hal aldığını burada da deneyimleyebiliyoruz. Oyunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi aynı zamanda zamanı yavaşlatabileceğimiz bir mekanik bulunuyoruz. Zamanı yavaşlattığımız esnada ise doğru şekilde, doğru hamle yapacağımızdan daha emin olabiliyor ve doğru şekillerde bu zamanı yavaşlatma mekaniğini kullanarak bir üst seviyeye doğru çıkmaya çalışıyoruz. Oyunda diğer taraftan tepelere doğru çıkarken çeşitli kısayolları bulunuyor. Bu kısayolları kullanarak elbette daha hızlı bir şekilde yukarılara da öyle çıkabiliyor ve oyunu tamamlamak için de elbette biraz usta olmamız gerekiyor. Çünkü oyun içerisinde yere düştüğümüz zaman tekrardan en baştan başlamamız gerekiyor ve düştüğümüz yerden de bu yerden yukarılara doğru çıkmamız gerekiyor. Muhtemel Hans adlı karpuz karakteri elbette insanlıktan ilham alan ve aynı zamanda insanlar gibi gökyüzüne ve uzaya doğru çıkmaya çalışan bir karpuz olarak karşımıza çıkıyor.
 
Arka planda elbette küçük bir hikaye kırıntısının yer aldığı yapım tamamen Türkçe bir içerikle beraber bizlere sunuluyor ve aynı zamanda ucuz bir fiyatlandırma ile beraber de Steam'deki yerini alıyor. Steam bağımsız oyunlar etkinliğinde de ön planda bulunan bu yapım diğer taraftan daha önceki süreçlerde demo sürümünü bizlere sunmuştu. Şimdi ise gelişmiş sürümüyle beraber de bizlerin karşısında yer alıyor. Aynı zamanda oyunun yeni bir güncellemesi yakın zamanda bizlere sunulmak isteniyor. Bu sürümle beraber de çevrimiçi bir yapının bizlere aktarılacağı belirtiliyor.
 
Çevrimiçi yapı ile beraber arkadaşlarınızı yanınıza alabiliyor ve böylece hem arkadaşlarınızla beraber rekabet ederken hem de arkadaşınızla beraber en üst seviyeye, yani tepeye doğru ulaşmaya çalışıyorsunuz. Nitekim geldiğimiz noktada bu tarz sisteme benzer bir şekilde birçok oyun karşımıza çıkmıştı. Elbette bu oyun özelliğinde de kendine özgü yaptığı mekanikleri ve özellikler bizlere sunuluyor. Bunlarla beraber de oyunda elbette güzel bir deneyim elde edebiliyoruz. Elbette bu tarz oyunları arkadaşlarla beraber oynamak ve arkadaşlarla beraber muhabbet ederken ve gülerken oyunu deneyimlemek daha eğlenceli bir içerik bizlere sunuyor. Dolayısıyla bu tarz oyunları arkadaşlarınızla beraber oynamanızı tavsiye ediyoruz.
 
 

Dünyanın diğer tarafında yer aldığımız ve hiç tanımadığımız bir karpuzla tanışabileceğiniz yapımda hayalleri olan bir karpuzla beraber bu macerayı atlayabilir ve platform zorluklarının elbette burada farklı şekillerde karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Oyunda karpuzla beraber zıplayabiliyor, başarısız olabiliyor, tekrardan zıplayabiliyor, zamanı yavaşlatabiliyor, adapte olabiliyor ve doğru şekillerde platformlardan platforma geçiş yapabiliyoruz. Oyunda zıplayan toplardan konteynırlara, asansörlerden sağa sola dönen çubuklara kadar çok farklı parkur elementleri bizlere sunuluyor. Bunun dışında merdivenlerden yukarılara doğru çıkabiliyor, ters dönmüş arabaların üzerinden ilerleyebiliyor, boruların üzerinden sürünerek ilerlemeye çalışabiliyoruz. Oyunda çok çeşitli parkur unsurlarının olduğundan bahsedebiliyoruz.

Bu tarz oyunlar elbette zoru seven oyunculara hitap ediyor. Dolayısıyla oyunda bir yerden sonra sıkılabilir veya yarıda bırakabilirsiniz. Dolayısıyla çok sabırlı bir insansanız ve çok sabırlı bir oyuncu iseniz bu oyunu oynayabilir ve nereye kadar gitmek isterseniz o bölgeye doğru gitmeye çalışabilirsiniz. Ancak oyun gerçekten de sabır sınırlarını bir hayli zorluyor ve bununla beraber de yapmanız gerekenler gittikçe zorlaşabiliyor. Çarpık bir dünyada yer aldığımız yapımda her zıpladığımızda farklı bir nesneye doğru tutunmaya çalışıyoruz. Ve eğer biri zıpladığımız yerde farklı bir yere tutunamazsak ne yazık ki kendimizi yerde görebiliyoruz. Aynı zamanda oyunda her zıpladığımızda karpuz efektinin ve parçalanma efektinin bizlere sunulduğunu görüyoruz. Ve böylece oyunda gerçekten de güzel bir içeriğin bizlere aktarıldığını deneyimleyebiliyoruz. Bunun dışında grafiklerin ve çizim kalitesinin gerçekten de güzel bir şekilde karşımıza çıktığını aktarabiliyoruz. Oyun tamamen yerli bir proje olarak piyasadaki yerini korurken yine animasyonlarından ve grafik kalitesinden de bahsetmemiz gerekiyor ki bu seviye gayet yeterli ve fazla bir şekilde karşımıza çıkıyor diyebiliriz.
 
 

Karpuz mekaniğinde ustalaşabileceğimiz ve gerçekten de değişik bir karakteri yönetebileceğimiz yapımda karpuzun yuvarlanışı, yuvarlanış hızı ve zıplayış hızları gerçekten de tamamen bize göre değişkenlik gösterebiliyor. Oyun merdiven boşluğunda bile kendi kendine dönebiliyor ve bu yapısıyla beraber de her sıçrayışta farklı şekillerde karşımıza gelebiliyor. Oyun içerisinde ilerlerken farklı platformlarda doğru zamanda doğru şekillerde hamle yapmamız gerekiyor. Ve fizik tabanlı bir yapı olduğundan dolayı her fizikle beraber farklı şekillerde etkileşime geçebiliyor. Örneğin yukarıda da bahsettiğimiz gibi düz bir zemine zıplamakla zıplayan bir toplu üzerinden zıplamak çok farklı şekillerde bizlere sonuç verebiliyor. Ve bu şekilde bazı durumlarda karpuzu kontrol etmemiz güçleşebiliyor. Oyunda kendi iradesini olan ve kendi düşünceleri olan bir karpuzu yönetmeye çalışıyoruz. Ve bu kontrolleri alışmak elbette oyun içerisinde belli bir süreyi beraberinde getiriyor. Bu tarz oyunlarda ustalaşmak sürekli olarak oyun üzerinde zaman geçirmeyi gerektiriyor ve hedefleri olan bir karpuzla beraber bu başarıyı gerçekleştirmek gerçekten de güç olsa gerek.
 
Oyunda diğer taraftan parkur unsurlarının çok çeşitli olduğundan bahsettik ve burada yukarılara çıktığımız anlarda farklı temaların ve manzaraların bizlere sunulduğundan da bahsedebiliriz. Nitekim oyunda belli noktaya ulaştıktan sonra sağa sola çarparak bizleri yere düşürmeye çalışan barikatlar bulunuyor. Bu barikatları elbette çarparsak direkt olarak kendimizi yerde bulabiliyoruz. Bunun dışında her engel ile beraber kendi becerimizi, akıl sağlığımızı ve düşüncelerimizi ve bunun yanı sıra sabrımızı zorlayabiliyor. Ancak oyunda ne kadar çok sabırlı olursak o kadar çok başarılı olabiliyoruz. Tekrar tekrar denemekten hoşlanıyorsanız ve bıkmıyorsanız bu oyun tam size göre diyebiliriz. Ancak oyunda gerçekten de zorlu bir yapının olduğundan bahsetmemiz gerekiyor ve zoru seven oyuncular bu oyunda muhakkak yer alması gerekiyor. Oyunun yukarıda da bahsettiğimiz gibi gerçekten de zorlayıcı unsurları bizlere sabır testi olarak geliyor ve oyun düşük fiyatlandırma ile beraber Steam kış indirimlerindeki yerini alıyor.
 
 
 
Steam kış indirimleri 4 Ocak tarihinde sona ermeyi bekliyor. Bu tarihe kadar elbette bu tarz oyunları oynayabilir ve yerli projelere de bir yandan destek verebilirsiniz. At0m tarafından geliştirilen ve yayınlanan bu oyun için yukarıda da bahsettiğimiz gibi yeni modlar ve güncellemeler gelmeye devam ediyor. Bu güncellemeden sonra elbette yeni bir güncellemenin geleceğinden emin olamıyoruz. Ancak oyundan güzel bir şekilde geri bildirim alınırsa elbette güncellemelere yenisi eklenebilir diyebiliriz.

Yükseklerden düşebileceğimiz ve yükseklere çıkarken de temanın değiştiği yapım içerisinde ilk etapta güneşli ve bir hayli güzel ortamın olduğu bu yapımda en yükseklere doğru ulaştığımız esnada karların ve soğuğun bir hayli etkin olduğunu görebiliyor ve burada gerçekten de farklı bir yapı ile karşılaşabiliyoruz. Oyunun sağı solu her zaman platform unsurları ile beraber kaplı durumda ve ne yazık ki tekrar tekrar oynayabileceğiniz bir yapı buradaki yerini alıyor. Oyunda herhangi bir kaydetme noktası bulunmuyor. Dolayısıyla yere düştüğünüz esnada en aşağıdan veya düştüğünüz yerden başlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla her adımınıza burada oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Dünya içerisinde herhangi bir affınız bulunmuyor. Dolayısıyla herhangi bir rehber de yer almıyor. Ancak bu şekilde kendinizi sürekli olarak yukarılara doğru fırlatabiliyor ve platform unsurlarını aşmanız gerekiyor. Oyunda herhangi bir aksiyon veya şiddet içeriği bulunmuyor. Herhangi bir can barı veya yanma olasılığınızla yer almıyor. Dolayısıyla sürekli olarak yükseklerden düşebilir, tepelerden doğru aşağıya uçabilir ve kendinize zarar verebilirsiniz.

Oyunda diğer taraftan reflekslerinize kontrol edebileceğiniz ve aynı zamanda geliştirebileceğiniz hassas kontroller bulunuyor. Fizik tabanlı yapım içerisinde aynı zamanda arka planda dinamik müzikler yer alıyor ve bu müziklerle beraber oyuna daha kısa sürede adapte olabiliyorsunuz. Kısaca toparlayacak olursak bu oyun içerisinde gerçekten de eğlenebileceğiniz ve bir yandan da sabır testine tabi olacağınız bir yapı yer alıyor. Bu yapıdan zevk alıyorsanız ve bir karpuzu kontrol ederek en tepeye doğru ulaşmaya çalışmak istiyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyun yukarıda da bahsettiğimiz gibi yerli proje olarak karşımıza çıkıyor ve tamamen Türk yapımı olarak piyasadaki yerini koruyor. Steam platformunda bir hayli ön planda çıkan bu bağımsız yapım içerisinde zamana karşı yarışabiliyor, yuvarlanmanızı özelleştirebiliyor, zamanı dondurabiliyor, tehlikeli bölgelerde ve platform unsurlarından geçiş yapabiliyor ve daha fazlasına gerçekleştirebiliyorsunuz.

Dönen diskler, zıplatan toplar, ince borular, ters dönmüş araçlar ve daha fazlasının yer aldığı bu platform yapısı içerisinde zorlu bir yapıyla beraber karşılaşabilir ve bu oyun tamamen zorlu oyunculara ve zoru seven oyunculara hitap ediyor.
 

Bu haberin bağlantısı
URL
Steam Valve Oyun Half Life Mağaza Store Portal Steam Haberleri
The Day Before Benzeri The Day Of Survival Ücretsiz Olarak Yayınlandı The Legend of Zelda Serisinde Öne Çıkan Oyunlar

Jack Rabbit Slims

31.12.2023 11:16:04

0
Steam’den oyun alınmaz artık.
    Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Steam
+ TAKİBE
AL
3 kişi bu oyunu takip ediyor.
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız