Gizle
Kullanmakta olduğunuz tarayıcı güncelliğini yitirmiştir. Bölüm Sonu Canavarı, sorunsuz bir gezinti için tercih ettiğiniz tarayıcının en güncel sürümünü kullanmanızı önerir.
Mobil Sürümü Görüntüle »

Epic Games, Epic Games Store Özel Oyun Anlaşmalarından Yüz Milyonlarca Dolar Para Kaybediyor

 
Epic Games Store Aralık 2018'de açıldığından bu yana süreli özel oyun anlaşmaları stratejisini sürdürüyor ve bunun için geliştiricilere epey bir para döküyor. Control, Hitman 3, Metro Exodus ve Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 gibi pek çok oyun çıkışında PC'de Epic Games Store'a özeldi.

Epic Games ile Apple arasında devam dava sürecinde Epic Games Store'un özel oyun anlaşmalarına harcadığı para ve zarar ettiği tutar bilgileri ortaya çıktı.
 
Apple'ın belirttiğine göre Epic Games Store 2019'da 181 milyon dolar ve 2020'de 273 milyon dolar para kaybetmiş. 2021 sonu itibarıyla kaybın 139 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Toplamda 600 milyon dolara yakın ve buna özel oyun anlaşmalarının yanı sıra diğer harcamalar da dahil.
 
2019 ve 2020'deki özel oyun anlaşmalarından tek başına 330 milyon dolar civarında kayıp bekleniyor.

Epic Games 2020'de özel oyun anlaşmalarına 444 milyon dolar yatırım yapmış. Epic Games Store kullanıcıları 2020'de mağazadaki oyun içeriklerine 700 milyon dolar harcadı fakat bunun çoğu Fortnite'tan geliyor ve sadece 265 milyon doları üçüncü parti oyunlara ait.
 
Apple'ın avukatları Epic Games Store'un App Store ile karşılaştırılamayacağını ve Epic Games Store'un şimdiye kadar kâr getirmediğini kanıtlamak adına bu verileri paylaştı.
 
Apple, Epic Games Store'un 2027'ye kadar kâra geçemeyeceğini düşünüyor. Epic Games ise bu konuda daha pozitif ve 2023 itibarıyla gerçekleşmesini umuyor. Epic Games ayrıca bu kayıpları büyük bir problem olarak görmüyor.
 
Epic Games CEO'su Tim Sweeney, pazar payı kazanmak için yaptıkları pazarlama ve kullanıcı edinme maliyetlerinden dolayı Epic Games Store'un şu aşamada henüz kârlı olmadığını belirtti.

Bu haberin bağlantısı
URL
Kaynak PC Gamer Epic Games Epic Store Ücretsiz Oyun
Mass Effect: Legendary Edition'ın Geliştirme Süreci Tamamlandı Diablo II vs Diablo II: Resurrected Grafik Karşılaştırma Videosu
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.

BSC Misafiri

13.4.2021 21:16:51

+1
Playstation oyunlarının PC'ye gelmesinin Epic ile hiçbir alakası yok, yapımcıların kendi tercihleri. Zaten hepsi Steam'e de çıktı veya çıkacak, Epic'in payı olsa kendine özel tutardı.

Aksel123

13.4.2021 07:28:41

+1
quote:

Orjinalden alıntı: batuhan06x epic olmasa pc oyunculugu diye bişey olmucaktı aglamayın
Ne güzel şaka :D

Aksel123

13.4.2021 07:17:03

+1
quote:

Orjinalden alıntı: Himurajutsu Activision-EA-Ubisoft-Bethesta-Crytek motorları varsa sen ben yada bir indie yapımcısı yada bir amatör oyun geliştiricisi buna erişebiliyor mu? HAYIR! Adam bunu demek istemiş. Şuan sen unreal engine'i indirebilir 1 milyon dolarlık kazança kadar hiçbir vergi kesinti ödemeden kullanabilir oyununu geliştirip satabilirsin. Varmı böyle birşey diğer motorlarda source denilen gerçek bunu sağlıyor mu? Ki source motoruna ue yanında hiçbişi. Konuşursun anlaşırsın demekle olmuyor bu işler... Steam daha %30 oyun vergisinden bir gram düşmüyor oyun üretmeden sanki kendi üretimi gibi kesintiden indiriyor paraları.. Millete fanboy demekle olmaz bu işler gerçekleri görmek lazım.
İlk önce büyük şirketlerle anlaşırsan sana oyun yapmak için beli bir pay karşılığına izin veriyorlar ayriyeten inatla ben onlara o kadar çok para vermek istemiyorum diyorsan Unity diye bir motor var Tarkov ve tonla oyun yapıldı Star Citizen dememe gerek var mı Cryengine oyun motoruyla yapılmaya başlandı beceremediler sonra Amazonun oyun motoruna geçtiler demek ki tonla firma motorunu veriyor yada Shank serisi EA yardım eti oyunu çıkardılar bunların hepsi bağımsız yapımcıların oyunları Minecraft var bide Java ile yapıldı hane :D Source motoruna gelirsek şirketle iletişime geçersen kesin yardımcı olurlar ki o motoru hiç hafife alma fizik ve grafik olarak çok iyi hiç bir motorda olmayan detaylar var bide konumuzla Steam %30 pay kesmesi ne alaka 10 milyon barajını geçersen %20 düşüyor evet onu bende doğru bulmuyorum %30 çok ama adamların mağazasına oyununu koyarsan milyonlar oyununu su gibi alıyor kaliteli iş yaparsan ayrıca bağımsız yapımcılar için mağazada tam sayfa özel etkinlik indirim gibi çok güzel şeyler yapıyor senden çok kesiyor ama çok kazandırıyor eğer oyunumu Epic üstünden satiyim dersen Steam'de sattığın kadar satmaz denemesi bedava adamlar launcher düzeltmediği sürece burada boşa konuşuyoruz.

bobsantino

13.4.2021 02:49:18

+3
Fanboylara laf ediyorsun ama epig yazarak onlardan ne farkın kalıyor?

Himurajutsu

13.4.2021 01:50:35

+2
Activision-EA-Ubisoft-Bethesta-Crytek motorları varsa sen ben yada bir indie yapımcısı yada bir amatör oyun geliştiricisi buna erişebiliyor mu? HAYIR! Adam bunu demek istemiş. Şuan sen unreal engine'i indirebilir 1 milyon dolarlık kazança kadar hiçbir vergi kesinti ödemeden kullanabilir oyununu geliştirip satabilirsin. Varmı böyle birşey diğer motorlarda source denilen gerçek bunu sağlıyor mu? Ki source motoruna ue yanında hiçbişi. Konuşursun anlaşırsın demekle olmuyor bu işler... Steam daha %30 oyun vergisinden bir gram düşmüyor oyun üretmeden sanki kendi üretimi gibi kesintiden indiriyor paraları.. Millete fanboy demekle olmaz bu işler gerçekleri görmek lazım.

BSC Misafiri

12.4.2021 13:16:33

+4
İkisini de kullanıyorum iki taraftada onlarca oyunum var. Steam i tercih ederim, Epic iyi tarafı Cloud sistemi Steam den daha iyi. Onun dışında Launcher, başarım, topluluk, yorum ve incelemeler, forum, haftalık tonlarca indirim, oyun fragmanları, etkinlikleri olarak Steam çok çok ileride Epicden. Oyun geliştiricileri ile Steam in anlaşamamasını Steam politikasını geçin. Bunlar boş saçmalıklar. Bana verdiği hizmete bakarım ben. Epic dağıttığı kupon ve bedavalar dışında ne yaptı? hiç bir şey... Tek kelime ile hiç.. :d Steam sizin beğenmediğiniz Erken erişim, demo, İndie oyun etkinlikleri ile oyun geliştirenleri teşvik ediyor, oyuculara da o oyunları tanıtıyor, fiyatları da çok uygun. Epic pay almıyor ewt ama epicde de oyun yok ki zaten? İkisinin aralarında olan anlaşmazlıkları yada oyun geliştiricileri ile olan anlaşmaları onları ilgilendirir. Steam oyuncular ve geliştiriciler ile daha iyi etkileşimde, daha iyi iletişim kuruyor, daha iyi bir launcher ı daha iyi bir topluluğu var. Epic bu çizgiye gelirse o zaman okey tartışılır Steam mi Epic mi diye ama şu çizgide Epic Ubisoft kadar bile değil, ki Epic i destekleyen buraya geitren de Ubisoft dur bunu da unutmayın lütfen Ubisoft desteği olmasa Epic in E sini biraz zor görürdünüz, Steam kullanıcılarına Fanboy diyenler de benim gözümde bu şekilde laf söyleyenler en azından, Fortnite cıdır. Hadi hayırlı işler olsun...

Aksel123

11.4.2021 11:03:00

+5
quote:

Orjinalden alıntı: Asd1234dsq Yav ne tatisiyorsunuz sadece unreal engine bile benim gözümde Steam dan daha değerli. Oyun motorlarınin yapımcılar tarafından bu kadar erisilebilir olmasının sebebi unreal enginenin yok pahasına verilmesidir. Yoksa her firma ya kendi geliştirecek motorunu yada oyunun bazı yerlerinden kisacaklar yada bannerlord gibi :D 10 yıl bekletip erken erişimde çıkacak.
Kusura bakma ama biraz boş yapmışsın hane motorla Steam ne alaka onu geçtim Source diye bir gerçek var firmayla konuşursun anlaşırsın oyunu yaparsın Titanfall 2 gibi Apex Legends gibi bide büyük firmalara bakarsan hepsinin en az 2 motoru var Activision-EA-Ubisoft-Bethesta-Crytek gibi piyasada tonla motor var biz burada boşa giden paraları keşke launcher aktarsaydı çok daha fazla ekmek yerdi diyoruz sende Epic kırmızı çizgimiz diyorsun bana fanboyluk gibi geldi :D

BSC Misafiri

11.4.2021 10:32:17

+2
İşte bütün bunlar Steam'ın onda biri bile değilken kısa yoldan Steam gibi olmaya çalışmaktan oluyor... !!!!!

TheNewAtilla

11.4.2021 08:30:56

+1
Özel oyun yerine cebinden indirim yapıp, mağazayı gelistirseler sadık bir topluluk ile sağlam adımlarla büyürler. Özel oyundan kastım hitman 3 gibi anlaşmaları kastediyorum yoksa remedy, playdead vb projeleri güzel. Keşke daha fazla studyoyla anlassalar

BSC Misafiri

11.4.2021 02:03:15

+1
Demek ki Epic'te bata bata hedef 2023 demiş, Bu sözler birilerini bana hatırlatıyorda neyse...

Asd1234dsq

10.4.2021 17:58:47

+2
Epic games kırmızı çizgimizdir.

Asd1234dsq

10.4.2021 17:55:22

+3
Yav ne tatisiyorsunuz sadece unreal engine bile benim gözümde Steam dan daha değerli. Oyun motorlarınin yapımcılar tarafından bu kadar erisilebilir olmasının sebebi unreal enginenin yok pahasına verilmesidir. Yoksa her firma ya kendi geliştirecek motorunu yada oyunun bazı yerlerinden kisacaklar yada bannerlord gibi :D 10 yıl bekletip erken erişimde çıkacak.

batuhan06x

10.4.2021 17:49:42

+1
epic olmasa pc oyunculugu diye bişey olmucaktı aglamayın

Himurajutsu

10.4.2021 17:39:47

0
Epic için bu rakamlar hiç mühim değil. Epic bir teknoloji şirketidir ve ultra zengin bir şirkettir. Sadece store olarak bakamazsın.. ki zarar ettikleri tek pazarda oyun store kısmı bununda zaten farkındalar kullanıcı çekmek piyasaya tam olarak oturmak amaçlı. Genele vurduğunda epic gözbebeği unreal engine ile fortnite dan milyarlar indiriyor. Bugün neredeyse tüm film dizi sektöründe cgiler unreal engine ediliyor. Oyun sektöründe %60-70 unreal engine motoru kullanılıyor. Bu gün epic'in piyasa değeri steam'in 2-2.5 katı neredeyse. Ha epic'in sıkıntısı varmı var kesinlikle dediğin gibi uygulaması. O uygulama ile kullanıcı çekemezsin uygulamaya kasmaları lazım.

BSC Misafiri

10.4.2021 17:30:35

0
Bir miktar launcher'a yatırım yapsalar daha iyi olabilir. Bende epic'in ücretsiz oyunlarını oynayan biriyim. ama launcher'da önemli. Apple bile olayın farkına varmış, epic store zarar ediyor demiş.

FU-Frank Underwood

10.4.2021 16:20:32

+7
RDR 2 yi PC ye epic çıkarmış :D dostum bu kafa nereden geliyor? Sony nin oyunlarını PC ye getirmesinin sebebi epig games değil PC de çok büyük oyuncu kitlesine playstation exclusive oyunlarını kitlemek. epig ile ilgilenmelerinin sebebi sony nin PC platformuna sıcak bakmasıdır bu da microsoft sayesinde olmuştur yoksa sony asla playstation oyunlarını PC ye getirmez. Bari burada epic ve sony hissedarlarıymış gibi yapmasanız bu kadar cringe gözükmezsiniz. Fanboy kitle hiçbir şey den anlamaz, ANLATAMAZSIN. Sorun da zaten anlamaması değil anlamak istememesi.

Babblebabble

10.4.2021 16:13:18

+2
Kesinliğini bilemem ama, arkasında Çin hükümeti olduğu söylenen bir uygulamaya/şirkete güvenmek hata (bence). Adamların politakaları sadece "benim olacak fıstık, binecem üstüne, vuracam kırbacı" tadında. Steam'de babamın oğlu değil, ama Epic'e tercih ederim. Steam en başta payını %10'a indirseydi, durum buraya kadar gelmezdi. Demek ki Steam'in de oyuncuları dibine kadar düşünmediği aşikâr ya da Epic'i kendine rakip olarak bile görmüyor. Yoksa şu ana kadar bir adım atarlardı sanırım. Şahsen şu ana kadarki tüm oyun alışverişlerim (13 yıldan beri) Steam'den olduğu için attan inip eşşeğe binmek istemem. Bu kadar basit. Tam bir klasik Türk kafası olarak işin içinde bir bit yeniği vardır diyorum. Gerek yok. Ucuz görünmesi de cabası. Son zamanlarda gözüme en itici gelen sadece iki şirket var; Sony ve Tencent/EGS/Sweeney.

chris92

10.4.2021 16:12:31

+3
valla şu yorumlar olmasa gülemeyeceğiz :D rd2 epic sayesinde gelmiş hadi sony oyunlarında kısmen haklı olabilirsin ama :D rd2 haksızsın zaten rocstar pcye getiren bir firma gta 5 de ilk pcye çıkmamıştı 1 sene sonra çıkardılar rd2nin epic sayesinde çıktı demek baya güldürdü sağolasın bu kadarda herşeyi epicden bilmeyin :D

JaReD22

10.4.2021 16:09:59

0
Şundan adım gibi eminim rdr pcye geldiyse bu epic sayesindedir Diğer taraftan sony exclusivleride epic sayesinde pcye geldi geliyor Her ne kadar arayüzü uyuz etsede steam tekelciliginden kurtardı rekabet her zaman iyidir

cemecem21

10.4.2021 15:35:22

0
Epic Games'in AppStore ile Epic Games Store'un benzer olduğunu iddia ettiğini düşünmüyorum. Epic Games'in derdi AppStore üzerinden elde edilen gelirlerse bu savunma için niye bu kadar araştırma yapılmış anlamadım doğrusu. Dosyanın içeriğinde belki Epic Games farklı bir şey yapmıştır diyeceğim ama onda bile garip geliyor doğrusu.

Aksel123

10.4.2021 14:39:42

+4
quote:

Orjinalden alıntı: kataaay Özel oyun anlaşması gibi gereksiz şeylere kasacaklarına ve para saçacaklarına, oyunlara artık başarım senkronizasyonu eklesinler. 2 yıl oldu hala eklemediler, daha sepete birden fazla oyun eklenemiyor, arayüz desem o da berbat, Steam'deki gibi atölye desteği (mod vb. birçok şey) mevcut değil. Böyle saçma sapan şeyler olmamalı bu çapta büyük bir launcherda, ortaya çıkalı 2 yıldan fazla oldu.
Katılıyorum özel oyun kadar saçma bir şey yok bu kadar parayı launcher yatırsalar daha iyi ederlerdi.

Mütercim Bey

10.4.2021 13:30:57

+2
Yorumları okudum da şaka mı bu yorumlar yoksa dalga mı geçiliyor? Adamlar kar etmiyor farkındasınız değil mi, bu zararlarla para çabucak tükenir. Epic politikasını değiştirmeli, beleşçilere ücretsiz oyun dağıtmakla, exclusive oyun satın almakla ilerleyemez. Önceliğini uygulamasını düzeltmeye vermeli. Yoksa o launcher'ın bir işlevselliği olmadığı sürece çoğu kişi halen Steam'i tercih edecek ve nihayetinde zarar ede ede iflas edecek.

S.T.A.L.K.E.R.

10.4.2021 13:04:24

+2
PlayStation oyunlarının pc ye gelmesini epic e bağlamak, hmm...

BSC Misafiri

10.4.2021 12:51:20

+4
Kuduran sensin senin gibi bir oyuna para vermeye kiyamayanlarin mekanı sonuçta . Böyle oyunculari kendi platforma zorlamaya devam ederse dahada kara geçemez .başarım bile eklemeyen platformdan oyun felan almam şimdi psde başarım kasan tayfa başarım önemli değil der epici savuncam diye iki yuzlusunuz

Asd1234dsq

10.4.2021 12:24:44

+2
Mod yapma başarım gibi şeyler sadece bu işin sosu doğru düzgün işler çıkmadığı sürece bunların hiçbir önemi yok açıkçası ben steama girince doğru düzgün yakın zamanda çıkan oyun göremiyorum. Bağımsız yapım erken erişim oyunlarının çöplüğü olmuş Steam. Oyunların %90 ni bedava versen oynamayacak tam anlamıyla çöp oyunlar

Asd1234dsq

10.4.2021 12:21:12

+7
Ben anlamam mod başarım felan ben oyununu oynarım ne kadar çok oyun geldi onu ne kadar ucuza aldım ona bakarım. Epic geldiğinden beri kaç PlayStation oyunu PC ye geldi sizce Steam mi getirdi yada epic olmasaydı gelir miydi? Bende PS4 te var ve gelen oyunların kingdom hearts serisi hariç hepsini PS4 te oynadım ama PC de tekrar oynamak ayrı bir keyif ve konsolu olmayanlar için mükemmel birşey. Hadi hepsini geçtim oyun geliştiricileri epic sayesinde daha cesur işler yapabiliyor özel anlaşmalar sayesinde geliştirilen oyun acaba satar mı diye bir korku olmadan yeni işler ortaya koyabiliyorlar geliştirme masraflarının çoğunu epic karşılıyor ki şu an oyun dünyasının en önemli ihtiyacı yeniliktir cesurca adımlar atıp yeni ip ler ortaya atabilmektir. Sony bile yeni ip çıkartamıyor eskilerin devamı veya remaster ve remake yaoimlra yöneliyor. Ayrıca Steam gibi %30 komisyon almıyor ki bu başlı başına somurudur. Şu devirde biz oyunculara destek ne kadar önemliyse oyun geliştiricilerine verilen destekler aynı şekilde hatta daha çok önemlidir. Sonra mobil oyun kafasında işlerle kendimizi avuturuz.

Shovel Knight

10.4.2021 11:58:13

0
bunlar devamını beklediğimiz ve duymak istediğimiz gelişmeler

The Alim

10.4.2021 11:52:09

+1
Steam fanboycukları kuduruyor :)

FU-Frank Underwood

10.4.2021 11:37:46

+6
beleşçiler ve kuponcular dışında kimsenin iplemediği bir platform. 2023 e kadar kim öle kim kala... hatta apple 2027 e kadar epig kara geçemez demiş hadi iki tahmini de yuvarlayalım 2025 yılına kadar kar yok. zaten fortnite öldü ölecek o giderse epig bitti.

mehmetalpertr

10.4.2021 11:26:36

+4
format attım makineye. Epic kurduk. Sonra format yememiş diğer HDD den kurulu oyunların yerini gösterdim Epic'e .. Olmaz kalasörün içi boş olmalı dedi ve oyunları yeniden yükletmeye çalışıyor. Steam de ise şak diye kurulu oyunları görüyor. Kaç yıllık launcher daha bu tip sorunları dahi çözemediler.

kataaay

10.4.2021 11:23:01

+6
Özel oyun anlaşması gibi gereksiz şeylere kasacaklarına ve para saçacaklarına, oyunlara artık başarım senkronizasyonu eklesinler. 2 yıl oldu hala eklemediler, daha sepete birden fazla oyun eklenemiyor, arayüz desem o da berbat, Steam'deki gibi atölye desteği (mod vb. birçok şey) mevcut değil. Böyle saçma sapan şeyler olmamalı bu çapta büyük bir launcherda, ortaya çıkalı 2 yıldan fazla oldu.

waltran

10.4.2021 11:17:16

+5
keşke birazda EGS'ye para harcasalar. engine launcherın yamalanmış haline hala birşeyler yamalayacağız diye uğraşacaklarına steamworks + steam gibi sıfırdan bu işe yönelik bir altyapı kurmaları gerekir. unreal engine kullanan bir oyun yüklüyse aynı versiyon kullanan bir oyun daha yüklediğimde engine kodunu tekrardan download etmemesi gibi altyapısal iyileştirmeler mesela. steamdeki gibi farklı sdklar, dedicated server, mod tools gibi şeylere gerek yok, fazla niş. edit: beleş oyun verdi diye "adamları destekleyelim abi" moduna girmemek lazım. valveda epicte bir şirket ve amaçları para kazanmak. hiçbiri hayır için ucuza yada bedavaya oyun vermiyor. ben müşteriyim, kendime hangisi daha yararlıysa daha ucuzsa oradan alır kullanırım gidipte neyin desteğini vereceğim. epicte pazarda yer edinmek için sermaye harcıyor, öyle bedavaya iş yok tabiki harcayarak. apple konusunda salak gibi para kaybetmeleri ise sadece komedi :D

Asd1234dsq

10.4.2021 11:17:03

+4
Sadece bedava verdiğin oyunlar 60 liralık kuponlarin yeter be. Arkadaşlar PC oyunculugu olarak epic storu desteklemeliyiz multiplatform oyunları olabildigince epicten almalıyız. Ben şahsen Steam yerine epigi tercih ediyorum

Asd1234dsq

10.4.2021 11:13:41

+22
İyi ki varsın epic. Sayende PC ye gelmesi imkansız olan bir çok oyun oynadık. Kesinlikle steamin yıllardır yapmadığı şeyleri iki yıla sığdırdı. Bilgisayar oyunculuğunu bir üst levele taşıdın. Bunca şeyden sonra hala ben Steam dan başka yerden oyun almam yok neden sadece epic store da satılıyor gibi saçma nedenlerle epic i kötüleyen varsa gitsin steamdan satın alsın:D Ayrıca unreal engine gibi bir motoru oyun dünyasına neredeyse bedavaya sundun ki unreal 5 oyun dünyasını kökten değiştirecek bir teknoloji. Sadece oyun firması değilsin PC oyunculugunun başına gelen en güzel seysin.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Siz de aşağıdaki form aracılığıyla yorum yapabilirsiniz.
Mesajınız
Üyeyim Üye Değilim

DonanımHaber üyeliğinizi kullanabilirsiniz.

E-Posta (Onay için gerekli.)

KÜNYE
Epic Games
+ TAKİBE
AL
1 kişi bu oyunu takip ediyor.
Kullanıcı Videosu Yükle ▲ Siz de video yüklemek için tıklayınız